OP TE. BELLET! Bel dan op No. 42. nooit in ietrekking heeft gestaan en wiens vleesch niet onder onze controle staat, niet door ons kas worden aanbevolen. Onder handelingen om tot een oplossing te geraken, zijn gaande. Amersfoort, 21 October 1919. Het Bestuur der Amersf. Cons.-Vereen. V r ij z i n 11 i g Hervormden. In verband met de a.s. verkiezingen voor leden voor het Kies-college der Xed. Herv. Kerk te dezer stede die in November a.s. aan de orde zijn en waarvoor candi- datenlijsten op den z8sten dezer moeten worden ingediend, heeft het bestuur der afd. Amersfoort van de Vereeniging der Vrijzin nig-Hervormden een leden-vergadering uit geschreven, welke gisterenavond plaats vond in «Hotel Schwemmer» alhier, onder leiding van den plv. Voorzitter, den heer F. Oudens. Nadat hij de bijeenkomst met een kort woord geopend had, en de Secretaresse, Mejuffrouw J. van Goor, de notulen had gelezen die in dank werden gearresteerd, gaf hij bij het punt: «Candidaatstelling Kiescollege' een uiteenzetting van de be langen, die zich voor de Vrijzinnig Her vormden in deze gemeente kunnen doen geldeo, wanneer zij aau deze kerkelijke ver kiezingen deelnemen met eigen candidates Immers alleen toch op deze wijze is het mogelijk en moeten de Vrijz, Hervormden trachten hier in Amersfoort eenige zegging schap te verkrijgen in het Ned. Herv. Kerk bestuur. dat thans alleen door Orthodoxen of Ethisch-Orthodoxen vertegenwoordigd wordt, niettegenstaande er velen in onze gemeente zijn, die tot de Moderne richting behooren, doch uit sleur de Orthodoxe rich ting steunen, bij gemis aan Vrijzinnige can- didaten. En waar de Vrijzinnig-Hervormden die op billijkheidsgronden toch ook aanspraak maken op evenredige vertegenwoordiging bovendien hunne plichten nakomen, als daar zijn het betalen van een vrij hooge kerkelijke belasting, terwijl zij niet het minste zeggingschap in het kerkcollege uitoefenen, omdat zij eenvoudig daarin niet zijn opgenomen, ligt het thans op den weg der afdeeling Vrijz.-Hervormden, actief aan deze verkiezingen deel te nemen en op deze wijze te trachten zoo doenlijk mogelijk hun rechten als leden der Ned. Herv. Kerk te zien erkend. De vergadering, die zich volkomen met het voorstel van het bestuur kon vereenigen, om voorloopig als eerste actie slechts met een 5-tal Vrijzinnige Candidaten uil te ko men, stelde daarop tot candidaat deheeren A. E. Blok, A. C. R. O. Leinweber, Corn. Ruitenberg, R. J. van Ruyven en G. C. Schellinger, terwijl bovendien enkele reser- ve-eanriidaten werden aangewezen. Bij de gehouden Rondvraag werd ook ter sprake gebracht, dat de verhoogde Kerkelijke belastingen sommigen in onze gemeente aanleiding geven of zullen geven het lidmaatschap der Kerk op te zeggen. Van de bestuurstafel werd echter dringend aangedrongen, om deze belasting wèl te betalen, teneinde daardoor aanspraak te kunnen blijven maken op de rechten die hun als Vrijzinnige lidmaten toekomen. Meent men ten onrechte te hoog te zijn aangeslagen, dan kan men daarover ter plaatse zijn beklag indienen. Verder werd besloten zich in contact te stellen met de Kiesvereeniging «Geloof en Liefde» teneinde eventueel samen te werken en haar tevens te verzoeken het 5-tal can didaten thans reeds te willen steunen. Met een opwekking, in onze gemeente de Vrijzinnig Hervormden aan te sporen de candidaten hierboven genoemd, te stem men en dus van het stemrecht gebruik te maken sloot de wnd. voorzitter met dank deze bijeenkomst. Uit het politie-rapport. Aan 3 personen werd nachtverblijf verleend. Een bewoner van den Hof is bekeurd weens overtreding arbeidswet. Zekere B. is in arrest gesteld en be keurd wegens openbare dronkenschap. Zekere de L. is bekeurd wegens het standplaats nemen met een handwagen op het Stationsplein. J. W., te Nijkerk, is bekeurd ter zake overtreding trekhondenwet. J. I... wonende Hoogeweg, is bekeurd wegens onbeheerd laten staan van paard en wagen. ff. S., wonende Everard Meijsterweg, evenzoo voor betzelfde feit. Zekere J. M. R., wonende te Utrecht, is bekeurd voor het berijden van een motor rijwiel zonder hoorn. Dri? werkgevers te dezer stede zijn bekeurd wegens overtreding Arbeidswet. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort Gelet Op art. 37 der Drankwet, brengen ter openbare kennis, 1. dat Dy hen is ingekomen een verzoek schrift om verlof tot den verkoop van alcohol houdenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de beneden localiteiten van het perceel staande Achter do Arrihemsche Poomval nos. 22/24, door THEODORUS PETRUS ALBERTUS KLAASSEN, wonende alhier; 2. dat binnen twee weken na deze bekend- lege kan inbrengen. Amersfoort. 22 October 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Buitenlandsche Kroniek. De Russische strijd. Er is reeds in de Buitenlandsche pers gewezen op het gevaar van de reactionnaire periode, die Rusland tegemoet gaat. De reactionnaire bevelhebbers hebben hun legers geleidelijk kunnen uitbreiden en zijn door Te Geallieerden rijkelijk voorzien van het oorlogsmateriaal, waaraan men in West- Europa vooreerst geen behoefte bleek te hebben. Men kan er staat op maken, dat Rusland in een nieuwe faze treedt en dat niet de in burgerbloed gedrenkte roode vaan maar de kozakkenknoethetembléera van den nieuwen Stat zal zijn. En ook deze knoet zal bloed proeven. Het is niet onmogelijk, dat de talrijke legerbevelhebbers, die evenveel «Russischeregeeringen, vertegenwoordigen, onderling aan het vechten gaan, het is evenwel zeer waarschijnlijk, dat zij zich zuilen vereenigen in het streven, dat zij gemeen hebben, en dat zij de monarchie zullen willen herstellen. In een land, zoo rijk aan prinsen en vorsten als Rusland, zal men zonder moeite een nieuwe dynastie kunnen vinden, gestald dat men van die der Romanots verder niets weten wil. Elke voorspelling is gevaarlijk, doch het ziet er naar uit, dat de revolutionaire spring vloed, die in Rusland zijn oorsprong nam, en over Boedapest naar Miinchen golfde, weldra naar het Oosten wegebben zal. De Munchener Bolsjewisteu zijn terechtgesteld, die te Boedapest zijn verdreven en hebben voor dc reactie plaats moeten makenver moedelijk zal het in Rusland evenzoo gaan. Dit zai niet geschieden zonder bloedver gieten, zonder veel nieuwe ellende en nood. De Russen zijn nog niet aan het einde van bun lijdensweg ekomen. Een nieuw tijd perk van rampen dreigt aantebreken. al zal de terreur dan niet rood maar wit heeten. Maar tocher zijn eenige lichtpunten. De nieuwe Russische reactionnaire regeering zal vermoedelijk, als de woede tegen de communisten geluwd is wel rekening houden met de lessen der geschiedenis, en meer dan onder de Romanot-dynastie geschiedde, rekening houden met de democratische stroomingen in het land. En dan, als de Bolsjewiki verdreven zijn, zai West-Europa de grenzen voor Rusland wederom open stellen. Het internationale handelsverkeer kan herleven n daarmede kan ook voor Rusland de normale toestand lerugketren, waardoor het volk de gelegenheid krijgt zich uit de armoede en ellende op te heffen en tot nieuwe welvaart op te werken. UIT DEN OMTREK. Amerongen. Dinsdagavond half elf is de vierde zoon van den gewezen keizer, August, hier per auto aangekomen, van het station Amersfoort. Gisterenmorgen werd ter gelegenheid van den verjaardag der Ex-Keizerin een wagen vol bloemen naar het kasteel gebracht. Baarn. De heer L. Onvlée, hoofd der school met den Bijbel alhier, hoopt 1 November e.k. den dag te herdenken, dat hij 50 jaar ge leden zijn onderwijzersloopbaan begon. H a r d e r w ij k. Door de 16 politieagenten te Harderwijk is een verzoekschrift a„n den raad gezon den, om van 1 Januari jl. af hooger salaris te mogen ontvangen. Zij vragen eene verhooging van f 7.50 per week, terwijl de commissaris voorstelt f 11.50 meer te geven, maar B. en W. merken daartegenover op, dat de politie- salarissen te Harderwijk de laagste niet zijn. Zij onthouden zich van advies en stellen voor, eene commissie te benoemen om de zaak te onderzoeken. De commissaris van politie verzocht de Koningin, zijne wedde van f2100 met 50 pCt. te verhoogen. B. en W. meenen, dat er aanleiding bestaat, de jaarwedde op f2700 te brengen van 1 Januari 1919 af. Hilversum. Door de politie alhier, is aangehouden de 15-jarige H. B. behoorende bij een woon wagenfamilie den laatsten tijd zwervende in 't Gooi, waar hij in verschillende win kels heeft ingebroken en diefstal pleegde. Van Bussum, waar hij zich in verzekerde bewaring bevindt en bij Dr. H. G. had ingebroken, werd hij door de politie naar Amsterdam overgebracht. In den nacht van Zondag op Maandag is ingebroken in de sioomwasseherij «Gouda», aan den Laarderweg alhier. Medegenomen zijn een stoomwaschmachine, 2 rijwielen, een hangklok en 2 zakken met wasebgoed. Door de ijverige uasporingen van de liü- versumsche recherche mocht het gelukken beslag te leggen op de ontvreemde goede ren. juist op het oogenblik dat ze voor vervoer aan het station werden aangeboden. Zeist. De Consumenten-Vereeniging, die haar ledental reeds zag stijgen tot 425, vatigt in de komende week aan haar bestaansrecht practisch te bewijzen door de beschikbaar stelling van kieiaardappelen tegen f 4.50 per H.L., terwijl naar wij vernemen tal van aanbiedingen voor de levering van andere artikelen inkwamen o.a. schoenen tegen t 7.40 per paar. Hoewel per advertentie daartoe uitge- noodigd, lieten de Zeister leveranciers met enkele uitzonderingen niet van zich hooren. Intusschen heeft de kruideniersvereeniging bij het bestuur een onderhoud aangevraagd, wat mogelijk tot het gewenschte resultaat kan leiden. De Vereeniging is aangesloten bij den Landelijken Bond ter bestrijding der duurte. Hebt E eeu Taxi of Auto noodig BINNENLAND. De gedwongen leening. Een wetsontwerp is verschenen tot het aangaan van eeu gedwongen leening van 450 millioen op een rentevoet van 5 pCt., aflosbaar in 15 jaren. Nederland ter arbeiders- conferentie. Bij kon. besluit zijn in de afvaardiging van Nederland op de Internationale Ar- beidsconferentie te Washington benoemd tot technische raadslieden van de afgevaar digden der Nederlandsche Regeering mevr. Suze Groeneweg, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Rotterdam en mej. Henriêtte S. S. Kuyper te 's-Gravenhage. De Minister en «Ons Belang». Naar aanleiding van het schrijven van den minister van Oorlog omtrent den toon op de verschillende vergaderingen met de Onde»- officiersvereeniging «Ons Belang» zond, naar het Hdbl. verneemt, het hoofdbestuur aan den minister een schrijven met verzoek te mover, vernemen in welke vergaderingen de leden zich hebben geuit als door den minister bedoeld. Het hoofdbestuur schrijft o m. Het zal u bekend zijn dat de ontevreden heid in het onderofficierskorps, ten gevolge van de zeer slechte levensomstandigheden, waarin de onderofficieren verkeeren, groot was en dat alleen een door de organisatie geleide en breed opgezette actie, waarvan resultaten verwacht mochten en ook ver wacht worden, deze ontevredenheid in goede banen kon leiden en door afdoende maat regelen van de Regcerii.g kon worden be zworen. Dat ondanks de welbewuste en krachtige leiding cukele afwijkingen voor kwamen is - hoewel het hoofdbestuur dit ten zeerste betreurt en er zooveel mogelijk tegen opkwam niet te voorkomen. Wij zullen op het algemeen hierop wijzen en willen gaarne de door u bedoelde per soon of personen individueel op het ver keerde van zijne (hunne) handelingen wijzen, zooais dit in enkele gevallen ook reeds ge beurd is. De Minister heeft daarop geantwoord: «Van de mededeeling dat uw Hoofdbestuur in bet algemeen zal wijzen op het be treurenswaardige van afwijkingen van goede militaire vormen van onderofficieren op open bare vergaderingen uwer vereeniging, nam ik goede nota. Ik meen echter niet te moeten ingaan op uw verzoek om u tot dit doel bepaalde gevallen en personen op te geven. Ik heb intusschen met waardeering ge lezen. dat uw hoofdbestuur op grond van zelf verkregen gegevens, reeds een bepaalde persoon op het verkeerde van zijn hande lingen heeft kunnen wijzen en vertrouw, dat het in deze richting verder ten goede zal medewerken. Een uitkeering van 5 millioen voor alle onderwijzers. De uitkeering ineens ten bedrage van een extra maand salaris zal niet alleen worden gegeven aan alle openbare onder wijzers, maar ook aan alle onderwijzers van gesubsidieerde bijzondere scholen. Deze maatregel zal vijf millioen gulden kosten, die door het Rijk zullen worden betaald. Verhooging tramtarief. Onder de stukken, die ter jongste ver gadering der Commissie van Bijstand voor de Bedrijven te Amsterdam waren ingekomen, doch niet zijn behandeld, bevindt zich een rapport van den directeur der Gemeentetram, den heer T. E. van Putten, waarin wordt bepleit verhooging van het tramtarief met 20% en dit dus te brengen op 12 cents per rit. Er is namelijk op den dienst der Gemeentetram een tekort ontstaan doordat de loonsverhooging van het personeel terugwerkende kracht verkreeg tot 1 Januari 1919 en het nieuwe tarief eerst op 1 Juni a.a.v. is ingegaan. De enorme uitgave der loonsverhooging drukte dus gedurende vijf maanden op een niet verhoogd tarief. De d wan g dermode. Mevr. van Italië—Van Embden heeft in de N. Ct, een aansporing gericht tot de vrouwen om zich te ontworstelen aan den dxvang der mode en door het dragen van een eenvoudig insignetje te zeggeo ik doe niet meer mee. Een noodlanding der H a n d 1 y Page. Dinsdagmiddag te 2 uur is het groote vier motorige Handley-Pagc toestel van 't Elta-terrein opgestegen met bestemming Soesterberg, vanwaar bet naar Engeland zal vertrekken. Het toestel kwam na een korten aanloop van den grond, cirkelde eenige malen boven bet veld, en daarna boven de stad en verdween toen in Zuid oostelijke richting. Het werd bestuurd door den Engelschman Bager en voerde als passagier o a. mr. Pike mede. Naar men verneemt heeft het toestel ten gevolge van een iek nabij Vreesxvijk een noodlanding moeten maken. Pakpapier in plaats van banknoten. Iemand in Elburg ontving dezer dagen een aangeteekenden brief, afgezonden door de Geklersche Credietvereeniging te Apel doorn. De brief, die een aanzienlijk bedrag behoorde in te houden, bleek na opening slechts een stuk pakpapier te bevatten. De justitie werd met de vermissing in kennis gesteld. Uit een politieposthuis ontvlucht. Dinsdagmorgen om zeven uur bemerkte een der agenten van het posthuis Halve maansteeg te Amsterdam, t'at uit een der localiteiten ontvlucht was de 25-jarige Petro- nella de Zee, Zij zou voor den Officier van Justitie geleid worden, ter zake van een berooving voor 'n paar honderd gulden, gepleegd in het beruchte perceel Grimburg- wal 2. Het meisje xvas opgesloten in een kamertje, bestemd voor vreemdelingen, dat uitziet op de straat. Vermoedelijk beeft de ontvluchting plaats gehad om kwart over een in den nacht, toen een groot gedeelte der bezetting van het posthuis naar den brand in de Schapensteeg was uitgerukt. Nelly de Zee heeft, naar vermoed wordt, een barer kennissen op straat aangeroepen, die het posthuis is binnengeloapen en de knip van de deur het slot was defect beeft afgeschoven.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2