Bel dan op No. 42. Overigen» had het werk van dezen tele- paath als slot van den avond wel succes, en vooral bij de massa-suggestie wist hij een 7 tal personen uit het publiek onder «zijn wiU te brengen en ten tooneele te voeren. Trouwens de straat-seance, eenige dagen te voren voor pers en politie door hem uitgevoerd, deed reeds verwachten dat de heer Romijn ook dezen avond wel succes zou hebben, en wij werden hierin niet teleurgesteld. Wij wenschen hem in het buitenland, waarheen hij plan heeft te vertrekken, even eens veel succes. Gemeentel ij ke Arbeidsbeurs. Overzicht van de werkzaamheden der Arbeidsbeurs gedurende de maand October Afdeeling voor mannen: Aanvragen van werkgevers 305aanbiedingen van werk zoekenden 534; aantal plaatsingen 126. (Over de maand October van het vorige jaar waren deze cijfers resp. 284, 371 en 95). Afdeeling voor vrouwenAanvragen van werkgevers 31; aanbiedingen van werk zoekerden 21aantal plaatsingen 3. (Over de maand October van het vorige jaar waren deze cijfers resp. 22, 30 en x). Rugby. Zaterdag a.s, S dezer, wordt de3 middags te half drie in het Stadion te Amsterdam een rugby-wedstrijd gespeeld tusschen het 15 tal der Delftsche studenten-rugby club en de Amsterdamschen Universiteits-rugby club. Het geschorste raadslid Mr. A. van T r a a. Onder voorzitterschap van den Commis saris der Koningin, Graaf van Lyoden van Sandenburg werd Maandagmiddag in een openbare zitting der Gedeputeerde Staten van Utrecht behandeld de schorsing van Mr. A. van Traa als raadslid van onze gemeente (Raadsbesluit 9 September j.l.) zijnde in dit geval het zitting nemen als zoodanig in strijd met art. 24 der ge- Mr. van Traa meende zich tegen de uit spraak van de meerderheid van den Raad te moeten verweren met een beroep op den ontwerper der Gemeentewet Mr. Thorbecke; den Staatsraad Prof. Mr. J. Oppenheim en den heer J, W. A. C. van Loenen. Ter motiveering van deze bestrijding moge het volgende dienen, dat wij outleenen aan het A. D. Uit de passage voorkomend in de werken van deze deskundigen concludeert Mr. Van Traa het feit, dat hier geen sprake mag zijn, van leverantie, als bedoeld wordt in art. 24 der gemeentewet Het argument door den Burgemeester aan art. 567 sub III vau het B. W. ontleend, om te bewijzen, dat geld tot de roerende zaken, krachtens wetsbepaling, behoort, schijnt voor de meerderheid der Raadsleden te dier zake afdoende te zijn geweest. Mr. Van Traa lijkt het argument weinig afdoende en bovendien niet juist. Het wil hem voor komen, dat Z.E.A. bij het aanhalen van dit artikel beeft verward de verbintenissen, die geld tot onderwerp hebben en het geld zelve. Bovendien blijkt uit de redactie van het artikel dat de wetgever geld en roe rende goederen 11 i et als gelijksoortige zaken beschouwt. De opmerking van den Burgemeester heeft er toe geleid het debat te concen- treeren op een weinig belangrijke bijzaak. Ware deze opmerking achterwege gebleven, misschien ware dan wat meer aandacht geschonken aan de beslissende vraag, of inderdaad van een levering, in welken vorm dan ook, kan worden gesproken. Daartoe dient men toch wel allereerst antwoord te geven op deze vraag «wat is een rekening- courant Welnu, oen rekening-courant is niet anders, dan een staat van tusscben twee partijen wederzijds bestaande vorde ringen. Het saldo dier rekening-courant is het resultaat van de compensatie dier over en weer bestaande vorderingen. Daarmede is echter de quaestic nog niet opgelost. Immers, aan een rekening-courant liggen verschillende verbintenissen ten grondslag en voor de beantwoording van de vraag, of art. 24 der gemeentewet is overtreden, dient bij het bestaan van een rekeningcourant-verhouding tusscben de Gemeente en een Raadslid nagegaan te worden, of aan die rekening-courant ver bintenissen ten grondslag liggen die tot levering hebben, aanleiding gegeven, Is dit het geval, dan is art. 24 overtreden, niet door het reit, dat rekeniug-courant-ver- houding bestaat, maar door bet feit, dat leveringen plaats vonden, die vorderingen deden ontslaan, die in de rekening-courant zijn vermeld. Levering nu, is eigendoms overdracht tengevolge van ruil of koop en dat art. 24 der gemeentewet levering op het oog beeft, tengevolge van koop en verkoop, zal niemand tegenspreken. Welnu, de overeenkomst, welke tusschen de Geneente Amersfoort en de Geldersche Credietvereeniging ten grondslag ligt, ia niet eeti overeenkomst van koop en ver koop, doch een overeenkomst van verbruiks- leening, zooala geregeld is in den i4en titel van het Ille Boek van het B. W. art. 1791 e. v. De heer Van Traa stelt voorla de vraag, of het in leen verstrekken, of in bruikleen verstrekken van geld aan de gemeente bij eenig artikel der gemeentewet aan Raads leden is verboden. Hij meent deze vraag ontkennend te moeten beantwoorden. Op grond van deze argumenten verzocht Mr. van Traa het college van Gedep. Sta ten het Raadsbesluit van 9 September, waarin tot zijn schorsing is besloten, te willen vernietigen. Gedeputeerde Staten van Utrecht zullen a.s. Maandag, 10 November, mededeeling doen van de beslissing door dit College in bovenbedoelde schorsing genomen. Rechtszaken. De Utrechtsche Rechtbank deed uitspraak in de volgende zaken G. v. d. K., 50 jaar, zonder beroep alhier, werd wegens diefstal van bakbout ten na deele van J. v. L. tot f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis veroordeeld: M. M. 33 jr.. huisvrouw van W. B. alhier, wegens diefstal van dennetakken ten nadeele der gemeente Amersfoort, tot f 5 boete, subs, s dagen hechtenis; A. V., 23 jr., landbouwer, Amersfoort, wegens beling inzake draadnageldiefstal tot 6 weken gevangenisstraf. G. J. v. d. W., 50 jr., koopman alhier, wegens beleediging der commiezen van de belastingen T. T. C., L. H. en R. de J., tot f30 boete, aubs. 15 dagen hechtenis. H. M. F., 58 jr., wed, L, J. H. alhier, wegens belemmering van de handelingen van- en niet voldoen aan de vordering van de politieagenten G. A. H. M. en G. v. L. tot 3 weken gevangenisstraf. W. P. F., 40 jr„ machinist H. IJ. S. M. Amersfoort, wegens verduistering in dienst betrekking van steenkolen, ten nadeele der H. IJ. S. M. voorwaardelijk tot 4 maanden gevangenisstraf. H. M., 2S jr., koopman te dezer stede, wegens heling in de voorgaande zaak tot 1 maand gevangenisstraf. Faillissement Failliet verklaard 29 Oct.S J. Cohen, Koopman en Winkelier te Amersfoort, Bloemendalbche straat 33. Recht.-Comm. Mr. G. v. d. Flier, Cur. Mr. dr. M. Tyde- mau, alhier. Uit het politie-rapport- Van de Amsterdamsche politie over genomen een minderjarig meisje, bestemd voor Delden en 'n minderjarige jongen be stemd voor Dokkum. Zekere v. d. G.. wonende Kranke- ledenstraat alhier, is verbaliseerd voor het gooien met sneeuwballen. Bekeurd voor hst loopen op verboden grond H. V., wonende Bisschopsweg. Voor het rijden met een niet-verlicht rijwiel J. S, te Leusden, Voor het onbeheerd laten staan van paard en wagen B. v. L., wonende aan den Liendertscheweg. Ter zake overtreding drankwet de vergunninghouder P. wonende op den Hof. Voor overtreding arbeidswet bakker II., wonende Langestraat. Ter zake overtreding motorkenteeken- beslnit de bestuurder van de auto M 2857 en de bestuurder van de auto L 279. Ter zake overtreding motor- en rijwiel- reglement J. v. d. P. wonende te Baarn. Hebt U een Taxi of Auto noodig AGENDA voor de Openbare Verga dering van don Raad der gemeente Amersfoort, op Dinsdag 11 November 1919, des avonds 7'/g uur. 1. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 2. Aanbieding gemeente-rekening over 1918. 3. Aanbieding gemeonte-begrooting voor 1920. (Gedr. Verz. No. 90.) 4. Voorstel van Burgemeester on Wethouders tot het aangaan van een premie-loening groot f 3.000.000. (Gedr. Verz. No. 91.) 5.Voorstel van Burgemeester en Wethouders om hen te machtigen tot aanstelling, voor zoover noodig, van tijdelijke technische ambtenaren op do salarissen, zoonis ze door hen, in ver band mot het vrije bedrijf, bij elke aanstelling opnieuw zullen worden vast gesteld. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot intrekking van het Raadsbesluit van 30 September 1919, No. 647 en tot hot opnieuw gewijzigd vaststellen van do bij dat besluit vast gestelde verordening, waarbij ter zake van bepaalde ontvangsten der gemeente wordt afgeweken van het bepaalde bij urt. 113 der gemeentewet. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van een perceel bouwterrein aan de Emmulaan aan Th. Sieperda. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouderstot verkoop van twee per- ceelen bouwterrein nabij de Prins Fre- deriklaan aan W. G. van Dam. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der veror dening tot voorkoming, wering on be teugeling van ma.'.elen en andere be smettelijke ziekten. (Gedr. Verz. No. 93). 10 Voorstel van Burgemeester en Wethouders om machtiging te verleenen tot aankoop van een auto-beerwagen (Gedr. Verz. No, 92). 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verhooging van do bij de inschrijving vastgestelde prijzen der arbeidsloonen voor do aanbestede Re stauratiewerken aan de O. L. Vrouwe Toren. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van een voorschot voor den bouw van 60 wo ningen aan de Stichting V. I. O S. (Gedr. Verz. No. 72). 13. Mededeeling van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van het verzoek van Joh. H. M. Schoof e.a. allen bewoners van don Woostijgerwog. tusschen de Rembrandtstrant en Frans Halsstraat, om bedoeld weggedeelte ten spoedigste te .verbeteren. 14. Nader voorstel van Burgemeester en Wethouders in zake het verleenen van eervol ontslag aan J, F. Schultink tijdelijk leeraar aan de Handelsdagschool. Buitenlandsche Kroniek. Weensche toestanden. In de kinderkliuiek te Weenen zijn 6 zuigelingen door de koude bevroren. Nederland en China. Eenigen tijd geleden deelde «De Locomo tief» mede, dat de Nederlaudsche gezant in China zich ten behoeve van de Duitscbe en Oostenrijksche inwoners tot de Chineesche rsgeerlng had gewend, met het verzoek tot verbetering van de behandeling, die ze tot nog toe ondervonden, waartoe alle aanleiding bestond, daar de vijandelijkheden practisch gefiindigd waren, zoodat het ni«t juist was van de Chineesche regeering om de Duit- schers iu China nog langer als onderdanen van een vijandigen staat te behandelen. liet verzoek werd achter door het Chi neesche gouvernement van de hand gewezen op grond, dat de staat van oorlog technisch nog tusschen Duitschland en China bestond. In een der nummers van dit Semarangsche blad, met de jongste mail ontvangen, deelt een correspondent het volgende mede over het werk van Nederland in China De Nederlaudsche vertegenwoordiging in China heeft zeer veel in het belang der Duitschers en Oostenrijkers gedaan. Een der vooraanstaande Oostenrijkers, dr. M. Freiherr v. Hande die voor de Univer siteit te Weenen een onderzoekingstocht door de Thibetaansche grenslanden van Cbina heeft gemaakt, uitte tegenover ons zijn innige dankbaarheid daaromtrent en verzocht ons, mede namens zijn landgenooten, die per «Antilochus» werden vervoerd, den Nederlandschen consul-generaal daarvoor nogmaals hartelijk dank te zeggen. Niet alleen heeft dit onzen vertegenwoordigers veel arbeid en moeilijkbeden bezorgd, doch zoowel de Nederlandsche gezant, de heer Beelaerts van Blokland, die ten gevolge van kuiperijen der geallieerde gezanten werd teruggeroepen, als de consul-generaal te Sjanghai, hebben daardoor veel onaange naamheden ondervonden. De Nederlandsche consul-generaal, de heer J. H. de Reu», zeide daaromtrent: «Toen ik in 1908 uit Venezuela werd ge zet, nam Duitschland onze belangen waar. Nu bewijzen we een wederdienst. Doch het is voor een klein land uiterst moeilijk voor twee grooten op te komen.De Engelscbe consul, tegen wien thans wegens het muil banden der pers te Sjanghai een groote oppositie is, beeft die moeilijkheden nog verzwaard. De secretaris van de Nederlandsche lega tie te Peking, de heer Quarles van Ufford, zeide: «We hebben zeer veel voor de Duitsche en Oostenrijksche ingezetene kun nen doen. Zoo hebben we kunnen voorko men, dat ze reeds veel vroeger naar Australië gedeporteerd zijn. Ook Nederland s aanzien In China is daardoor verhoogd. De Chl- neezen noemden ons «number oue« van de neutralen. Het is echter jammer, dat het Departement van Buitenlandsche Zaken terstond op bet verzoek om terugroeping van den heer Beelaerts van Blokland is inge gaan. De verhouding tot dc Chineesche rsgeeritig was uitmuntend, zooals ook hieruit bleek, dat hem de hoogste ridderorde werd ver. leend. Men had in Den Haag echter moei lijkheden wegens het vervoer van terug trekkende Duitsche troepen door Limburg en heeft daarom misschien bet hoofd ver loren. Dit Is te betreuren, want als men zich tegenover China zwak toont, verliest men allen invloed.» Wat gebeurd zou zijn, wanneer de «enemy subjects» ook de bescherming van het kleine Nederland hadden gemist, laat zich slechts raden uil de onmenschelijkheden, die bij hun vervoer naar het vaderland hebben plaats gehad. Het is te hopen, dat de Duit sche regeering, dit niet zal vergeten. «In ternationale dankbaarheid» zijn echter slechts woorden voor speeches bij ontvangst van buoge gasten. In elk geval heeft Nederland de voldoening in Cbina de paladijn der humaniteit te zijn geweest. UIT DEN OMTREK Baarn, De Gemeenteraad heeft naar aanleidiug van «en desbetreffend request van den Baarn- schen Bestuurdersbond besloten over 7 een heden een toeslag van f 1 per eenheid op de brandstoffen te geven. Deze toeslag wordt verleend aan personen met een inkomen tot een maximum van f xöoo. H a r d e r w ij k, Het onderzoek naar aanleiding van het schieten in het interneeriugskainp te Har derwijk, waarbij de Russische kleermaker T. getroffen werd iB gisteren door de mili taire autoriteiten begonnen. Dc toestand van den getroffene is redelijk wel. In aansluiting op vorige berichten kunnen wij nog tnelden, dat de rust onder het tie- wakingsdetachement van het inturneerings- kamp geheel is hersteld. Ook de gedeser teerde onderofficier is teruggekeerd. De opzet der gedeserteerde soldaten n.l. dat zij in hun garnizoen te Amsterdam, Amersfoort enz. gestraft zouden worden en dau daar zouden blijven, is mislukt, daar allen terug gekeerd zijn. Mr. Kan deelde volgens de «Tel.» mede dat het plan bestaat een werkinrichting in het kamp te stichten, om aan dc ledigheid, waarin de geïnterneerden hun tijd doorbren gen een einde te maken. De belangen der geïnterneerden worden door de tegeuwoordige tijdelijke internee- rings-autoriteiten zoo goed behartigd, dat door de geïnterneerden zelf bij monde van 't Rus«- comité en het Joodsche comité ver zoeken zijn gekomen om deze leiding ie mogen behouden en vooral de vroegere autoriteiten uiet meer aan te stellen. Beide comité's bestaan uit geïnterneerden. Het Russen-comité behartigt de belangen der Russenhet Joodsche comité die der overige geïnterneerden. De toestand van den gewonden Russischen kleermaker Tsjer Wotkin, aan wien '11 stuk kaak, eenige tanden en ccn stuk tong uit geschoten werden, is vooruitgaande. N aard e n, De heer van R. kreeg eenige dagen ge leden bloedvergiftiging vermoedelijk tenge- volge van een klein wondje in een der beeneu. Na een smartelijk lijden is hij thans aan de gevolgen overleden, BINNENLAND. In verband met het a.s. aftreden van den heer Idenburg als minister van Koloniën verneemt de Chr. «Amsterdammer», dat ernstig in aanmerking komt jhr. mr. A. C, D. de Graeff vroeger vice-president van den Raad van Ned. Indie, thans te 's Gravcnbago, die aanvankelijk bestemd scheen om te worden benoemd tot Ncdcrlandsch gezant te Tokio. Ook werd genoemd de naam van mr. D. Talma, broeder van den oud-minister van Landbouw, thans in Ned. Indiè. 70 mi 11 ioen O.W. aan de Gemeenten. De minister van Financiën deelt in de Memorie van Antwoord op het ie hoofdstuk der Staatsbegrooting mede, dat zal worden ingediend een ontwerp tot beffing eencr weeldebelasting, waarvan de opbrengst op 10 millioen gulden per jaar wordt geraamd; een fiscale herziening der invoerrechten met een opbrengst van 13I/2 millioen, uitbrei ding der zegclbelasting, opbrengst vijf millioen. Een belasting op cacao is in vergevor derden staat van voorbereiding. Belastingen op duurdere soorten choco lade en op automobielen worden opge nomen onder de weeldebelastingdie op facturen, cognossementen en vrachtbrieven in de zegclbelasting, terwijl een belasting op vaartuigen afzonderlijk wordt voorgesteld. Verder is in voorbereiding een reclame belasting, waaronder echter advertenties niet zullen vallen, aangezien de minister, vooral in het belang van de kleine pers, van de voorgenomen advertentiebelasting heeft af gezien. Over het heffen eener lucifers-belasting is de minister in onderhandeling met de fabrikanten, over eene belasting op bet re- gistreeren van vee met het ministerie van Landbouw. De belasting op thee en koffie is voorlooplg van de baati. Dc regeering deelt verder mede, te hebben besloten het bedrag van 20 millioen gulden, dat uit de opbrengst der oorlogswinstbe lasting aan de daarvoor in aanmerking komende gemeenten zal worden uitgekeerd, te verhoogen tot 70 millioen. Hiervan ia tot dusver to millioen uitgekeerd, zoodat de betrokken gemeenten nog 60 millioen zullen ontvangen. De staking van Gemeente werklieden. Zes dagen schorsing voorgcsteld- Naar men verneemt hebben de gemeente werklieden, die op 26 Augustus hebben gestaakt, een schrijven ontvangen, waarbij hun wordt medegedeeld, dat dc directeuren

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2