Bouwterrein BEDWATEREN Alle soorten UURWERKEN Boete der Gemeentebedrijven aanJB. en W. hebben voorgesteld om hen te straffen met 6 dagen schorsing. Zij worden echter in de gelegen heid gesteld om een scheidsgerecht aan te vragen. De Nederlandsche Federatieve Bond van Gemeentewerklieden heeft den betrokkenen aangeraden van die gelegenheid gebruik te maken. Verder, dat tal van gemeente-werklieden, die niet aan de staking hebben deelge nomen, doch den 2ósten Augustus ongesteld waren, vacantie hadden of geen dagdienst hadden, een schrijven als bovenbedoeld hebben ontvangen. In de kringen der Ge meentewerklieden heerschtc dan ookgroote beroering en velen wilden direct oen ver gadering beleggen om onmiddellijk op dit schrijven te antwoorden, hetgeen echter door de Federatie werd ontraden. Een vacature in den Raad te Amsterdam. »Het Volk» deelt mede, dat door een vergadering van aandeelhouders tot directeur var. de vennootschap, die het nieuwe Rot- terdamscbe socialistische dagblad zal exploi- teeren, is benoemd de heer J. W. Matthijssen te Amsterdam, tot dusverre partij-secretaris der S. D. A. P. Tot leden van den Raad van Commis sarissen zijn definitief aangewezen de heeren Vliegen, Van Kuijkhof, De Zeeuw, Brautigam en dr. Stoop. Tot secretaris van dit college is benoemd de heer Van der Veen. In verband met de benoeming van den heer Matthijssen vernemen wij, dat de beer Mntthijssen waarschijnlijk over eenige maan den Amsterdam gaat verlaten, waardoor dus een vacature in den Raad komt. Zijn plaats zal dan worden ingenomen door het oud raadslid, den heer W. Polak, Geen Strafvervolging. De »Tel.« meldt uit don Haag: In de Memorie van Antwoord in zake de Slaatsbegrooting deelt de regeering mede, dat overtredingen in den zin van het wet boek van strafrecht door zeker Kamerlid, die handelingen legen de integriteit van het grondgebied zou hebben gepleegd, haar niet gebleken zijn, zoodat geen strafvervolging is ingesteld. Een soldaten-commissie. De S D. A, P. heeft een Soldaten-com missie ingesteld. De commissie is als volgt samengesteld: J. Hartog, voorzitter; A. L. Butselaar, secretaris; J. Kuurstrat, penning meester, en als vertegenwoordigers voor de Kamerfractie K. ter Laan ett J. van Zadel- hoff. De commissie zal in hoofdzaak de belangen der dienstplichtigen behartigen en zooveel mogelijk inlichtingendienst over leger-toe- standen zijn, eenerzijds voor de Kamer fractie, anderzijds voor het publiek. (Volk.) Pokken. De Centrale Gezondheidsraad deelt mede Volgens ambtelijke berichten, den 3de» November bij den Centralen Gezondsheids- raad ingekomen, zijn er te Arnhem 3 ge vallen van pokker in één gezin geconsta teerd. Alle maatregelen tot isoleering en ontsmetting zijn genomen en voor koste- looze inenting is in voldoende mate gezorgd. Al bestaat er op het oogenblik geen reden tot ongerustheid, toch verdient het aanbe veling, nu er wederom pokken in ons land zijn voorgekomen om overal de ge!-jgenheid tot inenten en herinenten zoo u.igebreid mogelijk te maken en aan de in verband hiermede genomen maatregelen in ruimen kring publiciteit te geven. Begrafenis van Korporaal Vos. Dinsdagmiddag omstreeks halftwee werd het stoffelijk overschot van den op 31 Aug. jl. vermoorden korporaal Vos met militaire eer op het Roomsch-Katkolieke kerkhof te Ede begraven. De 3toet werd geopend door militaire politie, daarachter de tamboers met om floersten trom, daarna de inspecteur van politie en de brigadecommandant der rijks politie, vervolgens het militaire muziekkorps, de lijkkoets, het vuurpeloton, een detache ment infanterie uit bet garnizoen Ede, een achttal kameraden van den overledene (onderofficieren en korporaals van den Cen tralen Cursus en het Instructie-Bataljon) en eindelijk een rijtuig waarin de familie. Op het kerkhof werden toespraken ge houden door den compagnies-commanda'nt cn een vriend. Ook de garnizoens-comman- dant sprak waardeerende woorden. Hart roerend was het afscheid van den vader van zijn ongelukkigcn jongen. Ieder was diep onder den indruk van de indrukwek kende plechtigheid welke door tal van mili taire en civiele autoriteiten, onder wie de burgemeester van Ede, werd bijgewoond. De holbewoner Smit Thans blijkt dat de holbewoner Smit alle reden had hardnekkig zijn juisten naam te verzwijgen, Er is althans bekend geworden dat hij wegens diefstal van rijwielbanden tot 9 maanden gevangenisstraf door de recht bank te Winschoten is veroordeeld, welke straf hij nog moest ondergaan. Voor diefstal met braak te Bellingwolde van ongeveer 4000 mark. moet hij nog worden berecht, Destijds daarvoor in een cel te Bellingwolde opgesloten, groef bij zich er uit en vluchtte naar Duitschland. Enkele weken geleden werd te Harskamp een lade gelicht, waarin ook een paar dames zakdoekjes. Deze zakdoekjes werden nabij het moer gemelde hol teruggevoiiden. Het andord laat zich raden. Dierenmishandeling. De rechtbank te Arnhem heeft Dinsdag uitspraak gedaan in de zaak tegen den kermisreiziger, W. P. Dieters, die op het kermisterrein van het Vaderlandach Histo risch Volksfeest als «Spookdier» tentoon stelde een kat met drie staarten en een bult op den rug. Beklaagde werd overeenkomstig den eisch ran het O. M. veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf wegens dieren mishandeling. Moord en zelfmoord. Dinsdagavond is de heer C. A. Botz, procuratiehouder en lid der firma Klingel- berg, in zijn woning aan de Graaf Floris- straat 114b te Rotterdam, vermoord door den 24-jarigen kantoorbediende F. Henneck, eveneens werkzaam bij die firma. Te 7 uur was H. per auto aan de woning van den heer Botz aangekomen en kort nadat hij tot den heer B. was toegelaten, hoorde men een schot. De echtgenoote van den heer B. zag H. de kamer uitsnellen mot een browning In de hand. Hij verliet de woning en vluchtte, volgens een verklaring van den chauffeur, die buiten wachtte, in de richting van de Heemraadsingel, Het slacht offer bleek door een kogel in het hoofd te zijn getroffen, Hij was onmiddellijk dood. H. verkeerde bij zijn aankomst bij den heer B. in opgewonden toestand. Hij verliet de woning blootshoofd en zonder jas. In zijn overjas vond men nog een 41-tal scherpe patronen, Onmiddellijk werd door de politic naar alle zijden het signalement van don dader verspreid, ook naar Den Haag en Amsterdam, doch den volgenden morgen kreeg men bericht, dat het lijk van H. door personeel van het kerkhof te Delftshaven was gevonden met een gat door het hoofd. Hij heeft zichzelve het leven benomen. Nader is gebleken, dat H. zijn betrekking bij den heer B. had opge zegd, naar hij voorgaf, omdat hij een andere betrekking had gekregen, waar hij meer verdiende. In waarheid was H. verbitterd over het feit, dat hij te weinig verdiende en de heer B. weigerde voor hem op te komen. Uit afscheidsbrieven, die op H. zijn gevonden, bleek, dat hij tevoren het plan voor den moord en den zelfmoord had be raamd on het een persoonlijke wraakneming gold. Het lijk van den verslagene is voor sectie naar het ziekenhuis gebracht. Dat van H. werd naar Crooswijk vervoerd. B. laat vrouw met kind achter. Kunst en Wetenschap. Jozef Pentbnuer. Het Concertbureau Hans Augustin liet op het eerste abonnementsconcert optreden de beroemde pianist Jozef Pembaucr. Op dit heerlijke spel mag geen critiek worden uitgeoefend; het is menschelijk gesproken volmaakt te noemen. Welk een sentiment, welk cene expressie, wolk een zwaar klank geluid bij de forto's cn hos zacht cn teer de piano's. De groote kunstenaar geeft zich gehesl; met hart en ziel bespeelt hij het instrument en zijno onvergelijkelijke techniek maken het hem mogelijk zijne fijnste en hoogste zieleaandoenlngen te vertolken. Nu eens bruist het als een oceaan, dan weer murmelt bet zachtkens daarhenen of schijnt de kunstsnaar fluisterend heele intieme dingen te vertellen. Hoe treffend klonk het weenen en klagen in het eerste stuk van Frans Llszt, dat echter met oen koraal overging in stille berusting. Het hoogtepunt van den avond werd bereikt in dc Sonate van Schubert, die op een zeldzame fijn gevoelde wijze werd vertolktgoddelijk sprak tot ons de diepe zieivan den onovcrtrcibareu Chopin. De groote pianist genoot ^eenwelverdien- den lof. Wel mag worden opgemerkt dat het suizen van de gaslampen in den beginne zeer hinderlijk aandeed. A. E. Ingezonden Stukken. OPROEP OM HULP VOOR HONGARIJE. Een noodkreet komt tot ons uit Honga rije. Reeds verzamelt een Nederl. Comité gelden voor levensmiddelen en verband middelen. De ellende is er ten top gestegen. Men smeekt ons klceren en linnengoed te zenden, menschen cn kinderen gaan don winter tegemoet zonder bedekking, zonder vuur om zich te verwarmen. Hoeveel er ook hier noodig is, daar is eenvoudig niets meer, niet eens meer gareu om de lompen aaneen te naaien, noch in de huizen noch in de winkels. Kinderen sterven bij honder den, voor de kleintjes zijn kleertjes noch luiers aanwezigze worden in oude cou ranten gepakt. De zwakke, teere lichaam pjes zijn inet wonden bedekt, infectie door het vuile papier veroorzaakt ontsteking. De grootcren loopen barrevoets itt lompon van papierstof. I11 de hospitalen ontbreekt zelfs het moest noodige, linnengoed. Er is voor half November een vertrouwde gelegenheid om eenige wagons te zenden naar Budapest, waar de Nederlandsche consul de heer Cllngo Kledderus ze In ontvangst zal nemen en vcrdeelen. Helpt ons dit plan verwezenlijken. Hebt gij gein schoenen, oude kleeren of lijfgoed te missen, laat datt elf voor een dozijn gel den en geeft een handdoek, een servet of een laken. Gij kunt er een menschenlevsn mee redden, Geeft iets en geeft spoedig voor hot te laat is. Zendt voor 8 November Uwe gaven in. De gemeentebesturen in Amsterdam, Rotterdam, Den Maag en Utrecht verlootten ons hun welwillende medewerking, pad vinders «cijn als altijd bereid om ons te hel pen. Aan de volgends opslagplaatsen kan good gezonden worden: te Amsterdam, Loods terrein Gemocntebelt. te Utrecht, Ontsmcttlngdienst Gemeente- reiniging, to 's-Gravenhage, Prinsegracht 13, te Rotterdam, Lombardstraat 54. Zoo Iemand goed heeft in Amsterdam en dat afgehaald wil hebben, zal dat afge haald worden door de Padvindors, indien daarvan tijdig bericht wordt gezonden aan do secretaresse L Feenslra-Stoffel. Wil iemand in een attdero plaats zich de moeite ge troosten in een plaatselijk blad haar adres op te geven en de verzending aldus te centraliseeren, zoo zullen wij daar zeer dankbaar voor zijn. Namens de Ned. Ver. van Vrouwen voor duurzame» Vrede, het Comih' Amsterdam C. Ramondt-Hirschmann. L. Feenstra-Stoftel, Corn. Schuytstraat 31. Mevr. von Saher-Crone. Mevr. Ketelaar-Van Gogh. Den Haag Mevr. L. Romeyn-Tuckermann. Mevr. Zegers Veecksns. Pension Idzerda, Parkweg. Utrecht Mevr. S. Arensenhcin, Emmalaan 17. Mevr. van Lelyveld-Merkus. Rotterdam Mevr. de Jong John». Dames Suarmondt. ADVERTENTIEN. Bouwterrein te Amersfoort. De Notaris JOHS. KNOPPERS te Amersfoort zal op Dinsdag II November 10.19 des avonds na 7 uur, na afloop van de tegen dat uur door Notaris Bolk aan gekondigde veiling, in het Hotel »DE ZWAAN» aan de Ulrechtschestraut te Amersfoort publiek verkeopen Een bij uitstek gunstig gelegen (thans siertuln) aan de Snouckaertlaan, tus- schen de perceelen bewoond geweest door do Hoeren Blom on J. A. Baron van Hecckcren van Molecaten, ter grootte van 1518 vierkante metera. Te veilen in twoe perceelen, elk breed aan do straat pl.m. 12 Meter. Betaling en aanvaarding 11 Februari 1920. De scherpe nasmaak welke bij buiten- landsche fabrikaten steeds doet afschrikken tot blijvend gebruik, wordt bij do Primula- Producten voor Soep en Bouillon in 't geheel niet aangetroffen. Men krijgt bij gebruik den indruk, dat men een gewone door de huisvrouw gekookte soep geniet, doordat ook hot votgchalte In voldoende mate aanwezig is. tol in 'I kleinste dorpje bekend, door hare ulitickcnde cldcn- ir.hnppcn cj» concurrecrcndc prijzen- F. H. LOMANS 48 Hol - Telefoon 356 - Amersfoort ELECTRO-TECHNISCH BUREAU LICHT- EN KRACHTINSTALLATIE MODERNE BLIKSEMBEVEILIGING spoedige railiraiit genezing ook verouderde gevallen door de bekende URIEPILLEN no. Prijs f 2.50, 6 flacons f13.50. „N. V. SANITA8". Amersfoort Langostrnnt 102. T. WATER VIS :-: Lid Ned. Broederschap van Accountants, STATIONSSTR. 23a. INRICHTEN, CONTROLEEREN, - BELASTINGZAKEN BV De ondorgeteckonde beveelt zich beleefd aan tot het Wesschen, Gltotea en Strijken tan alle soorlen tan Goederen tegen zeer billijken prijs. Hopende mot U w gunst vereerd te worden verblijf Ik. Hoogachtend, Maj. J do WINTER. Wocstijgerweg 19, Amersfoort. rG. Philippo JL Amorstoort'i Kortegracht 26, b.h. Postkantoor ATELIER VOOR REPARATIËN. ANERSFOORTSCH BIOSCOOP- rii VARIÉTÉTHEATER Langostrnat PROGRAMMA VAN 7 TOT KN MKT I» NOV. 1019. i. JOURNAAL (Actueel), j. LANGS IIKTTllfJKKN MKKR (Pracht Natuurbeeld). Ai» hoofdnummer .fliMilaad en Sensationocl drama uit de Amerl- kant)8che houthakkers-wereld In 3 acten. In de hoofdrollen tie bekende Amerlkaanschc fllmartisten, o.n. MISS DOROTHY PHILLIPS. John. Lanson en zijn Compagnon, Will Curtis, zijn eigenaars van de Unlty-Mijn «Ik du Wet en nu zal Ik met dien taffen hond af rekenen I» Het. Iiinil rail belofte. Schets uit het Zwcedscho landleven In 2 afdeelingcn. Slechts 2 dagen VAN 10TOT KN MKT 12 NOV. 11)1» va l)K MONTH MAGGIOKK (Schoon Natuurbeeld^ HAAR IDKAAL, Pracht-comcdle). De Zegen der Zonnestralen. Pracht-drnma In 5 afdeallngen. Hot onderwerp in deze film is Tnbennlose en baar bestrijding Met dit filmwerk verkrijgt mei: <le sympathie der autoriteiten en dr vollo medewerking van deAfd. der Ncdcrl. Vcrronlging tot bestrijding der Tuberculosa. Tot slot Een kleverige geschiedenis. LACHEN. LACHEN. Prijzen «Ier plnntsonLogo 00 et. Isle rang 75 et,, 2ilo rang <15 et. 11 de rang 1)0 ct. Dmtdorilngnvond uilsluitend voor stelling voor de Arbeiders-Jsugd- Contralo. A.s, WneiiMiIngmidling KINDER- MATINEE (2 uur). Prijzen der plaatsen Ie rang 10 cent, 2e rang 15 cent ett 3e rang 10 cont.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 3