met nadruk op. het plan van bovengenoemde vereeniglng krachtig te steunen, door zooveel mogelijk plaatsen te nemer* en op deze wijze de kas met een flink batig saldo te doen sluiten, teneinde daarmede de tuberculo selijders tegelijkertijd te bulp te koinen. Indien ieder onzer een handje helpen wil, kan hier een zegenrijk en nienschiievend werk worden tot stand gebracht. Poging tot zelfmoord. Hedenmorgen omstreeks half elf heeft ecu in de Pieter Borstraat inwonend man, de ongeveer 6o-Jartgo IV, getracht zich door een revolverschot'van het leven te berooven. De kogel kwam terecht in de hartstreek doch raakte het hart ulet. Na medische hulp te hebben ingeroepen werd hij, per politic-brancard, naar het St.' Klisabeth Gasthuis overgebracht. Het »cherchez la femme* schijnt hier niet vreemd aan dc/e zaak te zijn. Te veel aan bacchus. Zekere D. wonende Groote Haag, kwam in den nacht van Zaterdag op Zondag onder den invloed van te vee! gebruikte sterken drank, aangifte doen aan het politie bureau dat bij door hem onbekende per sonen met wie hij In drinkgelag was geweest, was mishandeld geworden. Hij had van ccn van hen een jas gekocht doch vermistte zijn eigen jas. Aan het politiebureau werd zijn bloedende hoofd wonde uitgewasschen en verbonden. De zaak wordt onderzocht, Russische Revolutie. Naar wij vernemen zal hedenavond In de Arend door D. Wijnkoop gesproken worden over de Russische revolutie, In dit verband willen wc ook nog even mndcdeelen, dat In onze gemeente sedert enkele dagen iemand gevestigd is, die per soonlijk de Russische revolutie heeft mede gemaakt. Het is de heer S, J. Rutgers, ingenieur, die dezer dagen uit Riga in ons land is teruggekeerd en thans verblijf houdt in de Van Cumpenstraat 9 K te dezer stede, aan welk adres zijn vrouw en kinderen reeds eenigen tijd woonachtig zijn. Gcldersche Crediet-Vereeniging. De kantoren van de Geldersche Crcdiet Vcreeniglng zijn naar de nieuwe perceelen overgebracht en bevinden zich, van af gis teren 10 November in de gebouwen van deze bankinstelling, Utreehtsche straat no. 34-36 alhier. Concert A m lei t ia. Hst Internationaal Concert- en Theater- bureau de Haan en Co. tc den Haag deelt ons mede, dat Woensdag 10 November a,s, 's avonds 8 uur, in >Amicitia« alhier een Concert zal worden gegeven door Fré van 1-lattum U«mg) e» Puck van der Zweep (piano) met medewerking van Mej, A. W. v. d. Meulen (viool). Uitgevoerd zullen worden Liederen van Strauss, Brahms, Schubert, alsmede »Frauen-Llebe uud I.ebc* van Schumann, vsrder pianowerken Chopin, Lltit, enz. Dat belooft oen mooie Kunstavond! Treinongeval. Van trein no. 1679, die te 8.45 uur van Amsterdam C.S. naar Amersfoort vertrekt, Is gisteren tusschen het C.S. en hot station Mulderpoort van het achterste rijtuig ccn stuk van het dak gekraakt, Dat gedeelte van het dak viel met het bagagenet op ceil in den coupé zittend reiziger, die daar door een vrij ernstige achedelwonde opliep. Per hrandcard is deze naar het O.L.V.-g.isi- buis te Amsterdam gebracht en daar opge nomen. De oorzaak van die dakbreuk is niet be kend; verondersteld wordt, dat het bovenste gedeelte van het rijtuig door aanrijding met een brug is beschadigd, zonder dat dit was bemerkt. Het beschadigde rijtuig is tot Amersfoort in den trein gebleven. Gemeente Amersfoort. Kaasmarkt 10 November 1919. Aangevoerd 18 wagens, bevattende 4400 K.G. kaas. Prijzen f 73, tot f 76. per 50 K.G. Gestempelde f—f—50 Handel vlug. Schoolbioscoop, Zooals reeds door ons vermeld werd, heeft zich te dezer stede een comité gevormd tot stichting cener Schoolbioscoop, bestaande uit dc hoeren G. A. van Mechclcn, voorz., L. A. de Vries, seer., A. C. Hovcns Gróve, penningm., L. Leopold, J. N, Landré, Dr. R. Mlodcma. K. Berend*, Ds. A. F. L. van Hengel, A. Pot, S. de Vries, F, Wesseling en G. A, J., Spelberg, personen dus, zich ailen bewegend-- op bet gebied van het onderwijs of vandi- Volksontwikkeling en die hun taak onmiddellijk hebben ter hand genomen om ook S11 onze stad te trachten, een School bioscoop in het leven te roepen. Hun eerste werk was een Schoolbioscoop- demonstratie uittevoeren en daartoe ver schillende autoriteiten en menschen uit de onderwijswereld uittonoodigen, waarvan het comité verwachten mag, dat zij door hunne aanwezigheid blijk geven niet alleen met het doel te symphatiseeren maar ook dat zij bereid zijn, hunne medewerking te verleenen om de st'cbtiug van een School bioscoop zoo spoedig mogelijk tc verwezen lijken. Deze demonstratie nu had Zaterdagmiddag j.l. plaats in het bioscoopgebouw In de Langcslraat, dat voor dit doel w Iwillend door den heer Van Roon aan het comité is afgestaan. Vooraf had echter door den heer D. van Staveren, directeur der Haagsche Schoolbioscoop een duidelijke uiteenzetting plaats, omtrent het nut van een zoodanige bioscoop, en de beweegredenen, die bij het comité hebben post gevat de totstandkoming vau een dergelijke inrichting ook hier ter stede met kracht ter hand te nemen. Onder hen, die aan de uitnoodiging ge volg hebben gegeven merkten wij ook op onzen burgemeester, den arrondissements- schoolopziener, den heer Stamperius, Wet houder Veis Heijn en vele onderwijzers en leeraren, zoowel van het Openbaar als Bijzonder onderwijs. In zijn openingswoord wees de Voor zitter, de heer Van Mechelen, er op, dat, sedert 1911, toen het film-onderwijs voor het eerst ter sprake werd gebracht, de op richting van Schoolbioscopen, al meer en meer de noodige belangstelling wist deel achtig te worden; vooral hebben de arti kelen, die hierover verschenen zijn in bladen als «Gemeentebelangen* etc, van de hand des heeren Van Staveren, om de School bioscoop In verschillende gemeenten in te vooren, als Leeuwarden, Groningen, Delft, Utrecht, Rotterdam, Deventer, Zeist, Zutfon enz. daartoe niet weinig bijgedragen, en werd zelfs, zooals men weet, verleden jaar lu den Haag reeds inderdaad tot het in voeren van een Schoolbioscoop overgegaan, Ook in Amersfoort hebben zich stemmen van dien aard doen hooren door de Jeugd- Arbelders-Organisatie en de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, en alhoewel de plannen nog in een stadium van onderlinge besprekingen verkceren, toch is reeds ge bleken, dat ook Amersfoort aan zulk een inrichting behoefte gevoelt; een 1700 a 1800 kinderen van het 5e of 6e leerjaar of hooger, zouden hier van het bioscoop-onder wijs kuDncn gebruik maken. Hij hoopt dan ook, «lat het comité voldoende medewerking van de autoriteiten in deze gemeeute zal mogen ondervinden, om binnen afzienbaren tijd ook hier over een Schoolbioscoop te kunnen beschikken. Vervolgens nam de heer D. van Staveren bet woord. De gronden, waarop door dezen spreker het oprichten van een Schoolbioscoop werd bepleit en thans persoonlijk door hem naar voren werden gebracht, zijn volkomen in overeenstemming met die, voorkomende in het werkje van zijn hand »De bioscoop en bet Onderwijs,* door ons vrij volledig op- genomen In ons nummer van 21 October j.lzoodat wij gevoegelijk onze lezers naar dat nummer kunnen verwijzen. De spr. zette ook bier duidelijk uiteen, dat dc Schoolbioscoop een winst is in tijd, in hoeveelheid en in diepte van weten, en hoe het bezoek dient geregeld te zijn om zooveel mogelijk nut te trekken van dc voorstelling. Spr. zou reeds met de leerlingen van 't 4e leerjaar dit onderwijs willen aanvangen, omdat dan immers reeds de eerste begrippen van aardrijkskunde gelegd zijn. Na deze voordracht werden een tweetal Interessante films vertoond Bijenteelt*, ge nomen op »Bijenlustc, de ymkerij des beeren Lubertl, nabij den Haag. Verder een kennismaking met het kaarsen- bedrijf te Gouda, met het glazuren van het pottenbakkerswerk, z.g. faience de Gouda* enz,, twee pracblfilmen, die met groote aandacht gevolgd werden. Vooral de laatste vinding van dun heer Capclle, dc films geheel ie kunnen laten stilstaan, waardoor ir.en rustig ieder onderdeel van den film kan aanschouwen, en welke vinding hier door den heer Van Staveren werd toegepast, werd zeer geapprecieerd. Uit het stilzwijgen, dat bewaard werd, toen de heer van Mechelen na afloop aan het auditorium vroeg, wie nog iets te vragen had, mag zeker wel gecloncludeerd worden, dat deze middag best geslaagd is, en het doel, ook te dezer stede een Schoolbioscoop te stichten, een grooten stap nader is gekomen. Moge deze wunsch dan ook spoedig in vervulling gaan Religieus Socialistisch Verbond. Gisterenavond had in het Remonstrantsch Kerkgebouw in de Heerenatraat alhier een Openbare Samenkomst plaats, belegd door hot Religieus Socialistisch Verbond, afd. Amersfoort, waarin als sprekers optraden de heeren Ds. A. R. de Jong van Bussum en Ds. J. Jac. Thomson vau Hoogland, ler bespreking van de Stichting der Christelijke Internationale. Zooals men weer, had in het begin der vorige maand te Bilthoven een conferentie plaats van ruim een 50 tal mannen en vrouwen uit verschillende landen, Amerika, Dultsehland, Engeland, Frankrijk, enz, De meesten hadden de laatste vijf jaren geleefd to midden der oorlogvoerende vol keren en kenden van nabij de ellende van den krijg; de meesten hadden gestreden tegen den waanzin van den oorlog en ge leden voor hun beginselen. Daar in 3ilthoven stonden zij als menschen tegenover menschen, zooals broeders tegen over broeders staan, één in wil en cén in hut onbeperkt vertrouwen op de overwinning van dc Goddelijke Liefde. Onverbiddelijk zullen zij voortgaan te strijden tegen eiken oorlogals Christenen stellen zij zich beslist tegenover de tegenwoordige maatschappe lijke verhoudingen. De maatschappelijke ongelijkheid willen zij met alle hun moge lijke middelen bestrijden; zij staan tegen over kapitalisme en imperialisme, evenals tegen den Staat die deze beide handhaaft. 1 En als Christenen kiezen zij hun plaats aan de zijden der verdrukten. Maar zij strijden met eigen wapenen; ook tegenover het geweld stellen zij zich, overtuigd, dat nooit uiterlijke dwang de innerlijke gezindheid kan veranderen, want niet geweld wordt nooit een ideaal bereikt. Het kwade wordt overwonnen door het goede. liet was duidelijk, dat deze beginselen voor velen zouden kunnen beteekeuen, per soonlijken ondergang. Werden in Hongarije al niet eenige Honderden ter dood gebracht om hun weigering als Christenen, de wapenen te dragen? Hier, te Bilthoven, waren men schen bijeen, die de Christelijke daad willen stellen naast het Christelijke woord. De Christelijke daad, daaraan alleen heeft de wereld behoefte. Deze daad zal voeren naar de Christelijke Revolutie, de revolutie, die komen moet, n aar die alleen zal kunnen slagen, als zij is geweldloos, en zich voltrekt alleen door de levende macht der Helde. Geen haat, geen geweld zal de wereld over winnen, maar wèl de liefde van onzen Jazus Christus. Deza revolutie heeft te beginnen in eigen hart en ervaren werd, dat haar werk reeds had aangevangen in vele menschenzielen. Daar leeft in de harten der volkeren geen vijandschap van mcnsch tot menscb, daar breekt door, in die worsteling om recht, een eindelijk besef van de waarde van elke menschenziel. In Bilthoven was de internationale levende werkelijkheid. Van deze internationale getuigden nu gisterenavond ook de beide sprekers, de heeren de Jong en Thomson, en zij werden door het auditorium, het vriendelijke kerkje was bijna geheel cevuld, met groote aan dacht gevolgd. Ook Ds. de Jong wees er op, dat de werkelijke volgelingen van Christus op komen tegen de tegenstellingen, die wij in onze samenleving aantreffen In de 19e eeuw wordt die gedachten vertolkt door het soci alisme, doch het socialisme heeft ons wel wakker gemaakt, maar overigens zeer te leurgesteld. Onder den naam van het Com munisme zal het socialisme nu verder door werken. Tijdens den oorlog zijn deze tegenstel lingen tot het uiterste gekomen. De minderen gehoorzaamden wedej als slaven, totdat de Russische Reirolutie kwam, waarin zich een machtig idealisme heeft geopenbaard. Voor spr. echter heeft de Russische re volutie twee factoren gekend, die spr. be jammeren moet te. Was er een te kort aan bewuste, persoonlijke religie. 2e. Werden er verkeerde middelen ge bruikt, die wij niet meer mogen en kunnen aanvaarden, eu nu meent spr. dat men er in Bilthoven in geslaagd is het wonder van de religieus innerlijke beleving meer naar voren te brengen. Het kwam daar uit een zoodanige gees telijke bewustwording uit den nieuwen mensch, dat men het aanvoelen moest, zelfs als buitenstaander. Daar was de broeder schap in Christus. In Bilthoven was tnen principieel, was men Communist, daar was men mensch, zooals men mensch moet zijn; men ziet daar in den mensch, den mensch, als zoodanig, onverschillig van welke kleur of nationaliteit. Wij zijn Communisten, zegt spr., welnu, dan hooren wij niet in deze wereld als het Christendom geen gelegen heid geeft zich te openbaren, dan moet die gelegenheid thans door ons gemaakt worden en hebben wij de consequentie ervan te aanvaarden. Bilthoven zegt, het erfrecht moet worden opgeheven. Wat ik te veel heb, is roof zoolang er nog menschen zijn, die gebrek lijden het kapitalisme en het imperialisme, zij staan tegenover het Communisme en derhalve zullen we ook in strijd komen met den kapitalistischen Staat. Dan zal dus ook de Staat moeten wijken. Echter door geweld kannen wij geen geweld uitdrijven. Daarom hebben wij te wcigeren.de wapenen te hanteeren. Door de liefde van Christus willen wij stichten dat Communisme, die Christelijke Internationale, die hoop,dieniet beschamen zal. Zoo zal Bilthoven voor ons geweest zijn als een licht op den kandelaar, als een stad op den Berg. Hoe meer die stem gehoord wordt, hoe zuiverder zal worden de revolu tionaire harmonie, hoe mqer er eenheid zul worden gevonden. Het gaat om de won dere openbaring der Liefde. Laten wij uit Bilthoven leeren, dat wij niet strijden met de wapenen der barbaren, dat er is een geloof in de almacht der Liefde, dat wij willen plaatsen de Christe lijke daad tegenover het Christelijke woord. Ds. Thomson hierna het woord nemende, sprak in denzelfden geest; ook door dezen talcntvollen spreker werd met den gloed der overtuiging de stelling verdedigd, zooals deze in Bilthoven zoo harmonisch werd uit gesproken tegen deze wereld hebben we te stichten een nieuwe gemeenschap, geleid door den geest en de liefde van Christus. Het gesprokene werd afgewisseld door het zingen van eenige koorliederen. Nadat de heeren Kortland en Baartman van de gelegenheid hadden gebruik gemaakt, den spr. enkele vragen tc stellen en deze door Ds. Thomson waren beantwoord .sloot de heer Baartman, deze bijeenkomst ine' ee:i op- wekkend woord zich aan te sluiten bij het Rel. Soc. Verbond. Uit het politie-rapport. Door de recherche is alhier aange houden een zekere C. als verdacht van diefstal. Hij is daarvoor overgebracht naar Zutfeu alwaar echter bij confrontatie bleek, dat hij niet de verdachte was. Aan 4 personen werd nachtverblijf verleend. Bekeurd ter zake het rijden van een niet verlicht rijwiel H. F. te Leusden, N, S. te Sloutenburg en H. L., wonende Utrechi- scheweg. Overgenomen van de Utreehtsche politie de minderjarige E. wonende te Hoogland. Zondagavond zijn op verzoek van den caféhouder de W. aan den Zuidsingel door de politie 2 personen uit diens café ver wijderd. Bekeurd wegens openbare dronken schap Vwouende Achter de Kamp, en J. G. te Stouten burg. Ter zake het wateren buiten de urinoirs A. ter H. en J. F. A. H., beiden wonende Walikersteeg. Ter zake overtreding Arbeidswet K. wonende Stationstraat. Ter zake het verrichten van bakkers- nachtarbeid is nog bekeurd V., wonende Havik alhier. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, brengen ter openbare kennis, dat de rekening van inkomsten en uit gaven der gemeente over het jaar 1918 door hen aan den Raad aangeboden ge durende 14 dagen vanaf heden voor ecu ieder op de Secretarie der gemeente ter lezing ligt. Afschrift der rekening is tegen betaling der kosten verkrijgbaar. dat de begrooting der plaatselijke iukom- steu en uitgaven dezer gemeente voor het jaar 1920, door hen aan den Raad aange boden op den 11 November j.l. 'p de Secretarie veor een ieder ter lezing is neder- gelegd en in druk, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar is gesteld. Amersfoort, 11 November 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. Do Secretaris, A. R. VEENSTRA. Buitenlandsche Kroniek. De Dood van Hugo Ilaase. Het Woifbureau te Berlijn seint dat Hugo Haase aldaar Vrijdagochtend is gestorven. De berichten van de laatste dagen dedeu, zooals men weet, niet anders verwachten. Reeds sedert eenigen tijd was de hoop opgegeven dat de getroffene herstellen zou van de verwondiugen eerst als niet heel ernstig beschouwd hem nu een maand geleden door iemand van gekrenkte geest vermogens toegebracht. Hij werd geboren 55 jaar geleoen in een klein Jodengezin, in Oost-Pruisen, het land van de agrariërs en van de mili taristen, De jongen met het scherpe verstand moest studeereri. En het heeft niet alleen zijn ouders, maar ook hem veel moeite ge kost het geld bij elkaar te scharrelen voor zijn studie in Koningsbergen. Toen hij zijn examens gedaan had, moest hij natuurlijk advocaat worden. De jood uit kleine familie mocht niet denken aan een slaatscarrière. Die ruif hing in het vóór-revolutionaire Pruisen te hoog voor armen en voor joden, hoe knap ze ook waren. En bet arme advocaatje had het niet beter dan het arme studentje. Wel kreeg hij een armen-praktijk maar die leverde niet veel op. De jonge Haase gaf zijn cliënten, in plaats van hen te laten betalen. Gaf meer dan bij mocht en kon. Zijn armen brachten hem in den Konings- bergschen gemeenteraad. En vandaar kwam hij, in 1897, in den Rijksdag, waar de partij-patriarchen Bebel en Singer onmid dellijk zijn begaafdheid leerden op prijs stellen, al was hij dan ook wat radicaal. Maar op de partijdagen, niettegenstaande hij erg te keer ging tegen het revisionisme, moest hij toch niets hebben van een rabiate oppositie a la Ledebopr om de oppositie. Daarvoor stond hem de socialistische zaak te hoog, toonde hij te veel begrip voor practische quaesties en voor tactiek. Maar van transigeeren wilde hij niets hooren. Ook niet toen hij voorzitter van de partij was gewordeu en zijn inmiddels lucratieve practijk opgaf om als bezoldigd president jaarlijks drie duizend zes honderd mark salaris te ontvangen. Na Singers dood een heel ander type,

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2