inwisselen van Suikerbons 8. H. VAN GALEN Kantoor bediende-alleen De N.V. M1DDENSTANDS-GREDIETBANK met zijn open, toegankelijk karakter, zijn bonbommie werd Haase voorzitter van de Rijksdagfractie. De spreker bij de groote debatten der binnenlandsche en buitenland- e politiek. Géén goed spreker, wanneer nien lette op oratorisch talent. Maar toch een man. naar wien allen luisterden, niet alleen door het gezag van zijn positie, maar ook door zijn scherpe logica, zijn slagvaar digheid en zijngiftigheid In den Rijksdag bij vele gelegenheden heeft Haase de regeeringspolitiek en die der meerderheidspartij, als haar medeplichtige sterk en moedig bestreden. Voor dit hoog houden van den goeden naam en de eer der sociaaldemokratie zal men aan de nage dachtenis van Haase altijd dank en eerbied verschuldigd blijven. De nood in Oostenrijk en Duitschland. De Deutsche Allg. Ztg. schrijftVolgens een oproep in het Neue Wiener Tageblatt is het kolen- en levensmiddelengebrek zoo hoog gestegen, dat deze op één na grootste stad, waar Duitsch wordt gesproken, letter lijk voor den physieken ondergang staat, wanneer niet ten spoedigste hulp opdaagt. Het Duitsche volk in het Duitsche rijks verband verkeert zelf in den grootstcn nood en weet niet, of het den eerstvolgenden moeielijken maanden het hoofd zal kunnen bieden. De roemlooze en gruwzame Oost- zeeblokkade heeft den schaarschen toevoer van voedingsmiddelen uit de Scandinavische landen en de pas begonnen vischvangst zeer veel schade berokkend en de Entente dreigt met nieuwe geweldmaatregelen te genover Duitschland. Het verdrinkende Weenen smeekt het verdrinkende Duitsch land om hulp. Wanneer in de neutrale en vijandelijke landen nog eenig menschelijk gevoel bestaat, dan moet dit zich derwijze uiten, dat de regeeringen, die den vrede van Versailles sloten, het niet meer zouden durven wagen met bun beulswerk door te gaan. Een getrouwde schooljongen, •The Daily News* geeft een verhaal van een i9-jarigen schooljongen, die trouwde met een weduwe met twee kinderen, die bij de inschrijving opgaf 25 jaar te zijn. Ze was portier in een Londensche club. Een »office« weigerde het huwelijk te registreeren, met het oog op den jeugdigen leeftijd van den bruidegom. Bij een tweede poging elders gaf hij op 21 jaar te zijn. Dat gebeurde in November 1916. Het paar ging met Kerstmis naar de ouders van den jongen man, de vrouw on der haar meisjesnaam. Terwijl zij daar wa ren, gaf een anonieme brief de ouders ken nis van het huwelijk. Ondertusschen bleek dat de vrouw ook in betrekking stond met een vriend van den jongen man, luitenant bij de luchtvaart, en het eind van de histo rie was echtscheiding. UIT DEN OMTREK. Apeldoorn. Zooals bekend is werden onlangs aan den minister van Arbeid eenige adressen verzon den, met verzoek bij de uitvoering der Invaliditeitswet rekening te willen houden met gemoedsbezwaren. De minister beeft daarop aan adressanten geantwoord, »dar aan het in dat adres vervatte verzoek om van een uitdrukkelijk wetsvoorschrift af te wijken niet kan worden voldaan*. Baarn. Het Pekingbosch te Baarn, deel uitma kende van het particulier domein van H.M. de Koningin-Moeder, is door eene combi natie aangekocht om te worden geëxploiteerd als bouwterrein. Utrecht. Vrijdagmorgen om 5 uur kwam een motorrijder het Stationsplein te Utrecht op tuffen. De daar geposteerde agent vond dit wel wat verdacht en vroeg den rijder zijn nummer en rijbewijs. De motorrijder had deze niet. Hij vertelde den agent bij ken nissen op de Voorstraat te hebben gelogeerd, wier adres hij mededeelde voor het nemen van informaties. Evenwel dit adres bleek niet te bestaan. Daarom nam de agent den motorrijder mee naar het politiebureau. Nauwelijks was men daar, of van de Biltsche politie kwam de telefonische mededeeling, dat uit een rijtuigfabrick onder de gemeente Maartensdijk een motorfiets was gestolen. Het opgegeven merk kwam voor op de fiets van den motorrijder. De dief bleek een 30-jarige bankwerker uit Amsterdam te zijn; zijn kameraad, met wien hij den diefstal vermoedelijk pleegde, wordt gezocht. Weesp. Half zeven brak Zaterdagmorgen alhier een felle brand uit in het pakhuis van den heer G. J. van Asselt, waarin hout en meel geborgen was en dat gelegen is in de Klaas Dellsteeg. Onvoorzichtigheid van een knecht bij het rooken van een sigaret schijnt de oorzaak. 't Pand is laag verzekerd. Zeist. Namens den Koning van België werd do •Medaille de la Reine* toegekend aan mevr. Luiking, mevr. Blooker, mevr. Schro der. mevr. Clotterbooke Patijn van Kloetinge, mejonkvr. E. Huydecoper en baronesse L. van Tuyll van Vleuten. BINNENLAND. Minister van Koloniën. Naar wij vernemen heeft de Minister van Koloniën, de heer Idenburg, in den staat zijner gezondheid aanleiding gevonden zijn ontslag ala zoodanig bij H. M. de Koningin in te dienen. Goedkoope rijst. Is het Wkbl. v. d. Handel in Kruideniers waren wel ingelicht, dan is een partij rijst aangekocht die tegen den prijs van f 74.— dus plus minus f 20.beneden de tegen woordige noteering in den handel zal kunnen worden gebracht. De »Tel.« deelt mede, dat genoemd week blad inderdaad goed is ingelicht. De te ver wachten rijst, die overigens eerst over 'n paar maanden hier te verwachtea is, zal van mindere kwaliteit zijn dan de rijst die thans verkrijgbaar is, maar toch nog zeer goed. Intusschen beiUat de verwachting dat de prijs van de rijst reeds eerder zal dalen, daar toch tegen den thans geldenden prijs niets verkocht wordt. Deze omstandigheid zal allicht aanleiding zijn, dat de pellers tot prijsverlaging overgaan. Ketelontploffing te Gouda. Omtrent de gevolgen van de ketelont ploffing van de Stoomwasscherij »De Rij zende Zon*, kan nog worden gemeld, dat een uur nadat de zijmuur van het belendend bovenhuis, bewoond door den heer Meule- man, met veel geraas naar beneden was gestort, de stoomspait kon inrukken. Er wordt varmoed, dat de ketel veel te weinig water bevatte en dat tengevolge vam den toevoer van water uit de voedings- pompen de zwakke ketel wand (de ketel is, naar men zegt, meer dan 20 jaar oud) het heeft bageven. Tbans worden nog in het van Iterson- Ziekenhuis verpleegd mej. Verhart met een beenbreuk en brandwonden, mej. J. Barne- veld met ernstige brandwonden, Cornelia v. Dam met een hoofdwonde, an C. Straver, mede aan het hoofd verwond. De overige gekwetaten konden naar hunne woning ver voerd worden. Het meerendeel van het personeel, 70 meisjes en 20 mannen, kon terstond na de ontploffing aen heenkomen zoeken, eenigen liepen min of meer ernstige kwetsuren op. Het garnizoen heeft bij den brand en redding kranig werk geleverd. Onder per soonlijke leiding van majoor Dorré werd krachtdadig hulp verleend. Niet zonder ge vaar voor eigen ieven wist .de luitenant Rambonnet een kind van den heer Meule- raan te redden. De Int. Vlieghaven te Amsterdam. In zijn te Deventer gehouden voordracht over da installatie van een vlieghaven aldaar, deelde de vlieger-luitenant L. J. M. Hofstee mede, dat de Amsterdamache plannen voor aanleg van een internationaal vliegterrein van rijkswege en de hoofdstad een bedrag van f 6 a f 7 millioen zullen eischen. Bij de in bewerking zijnde Luchtvaartwet zal vol gens hem de gemeente, die in 't Oosten des lands het eerst gereed is met den aanleg van een vlieghaven, tot douanestation worden aangewezen. Te Deventer wordt door de heeren ir. W. F. Boterhoven de Haan en P. Tax, direc teuren der Internationale Luchtvaartonder neming te Amsterdam, te zamen met de pas gevormde permanente luchtvaart-com missie, een onderzoek ingesteld naar een voor vlieghaven geschikt terrein. F. Domei» Nieuwenhuis ernstig ziek. De Tel. verneemt, dat de bekende anar chistische leider, de heer F. Dornela Nieuwen huis, zeer ernstig ongesteld is. Hoop op herstel wordt niet gegeven. De verongelukte neger. Het Woensdagmorgen langs de spoorlijn Roosendaal-Esschen gevonden lijk van een neger, die, naar »Da Grondwet* verneemt, in gezelschap van eenige rasgenooten op weg was naar Marseille, ten einde zich daar op een zeeschip te laten aanwerven, schijnt in een dronken bui te Esscben het voor nemen te hebben opgevat, van daarf e reis verder te voet af te leggen en was spoedig in de duisternis verdwenen in de ver keerde richting evenwei. Hij is op de spoor baan terecht gekomen, waar hij door een trein overreden en gedood is. Hoogere Handelsschool te Zaandam. Na besprekingen te dier zake met het Rijkstoezicbt stellen B. en W. van Zaandam thans aan den Gemeenteraad voor het be sluit tot opheffing der Hoogere Handelsschool in te trekken en het Middelbaar onderwijs in dien geest te wijzigen, dat de Hoogere Handelsschool wordt los gemaakt van de Handelsdagscbool en verbonden aan de Hoogere Burgerschool onder leiding van den directeur der H. B. S., zulks ten einde te trachten de H. B. S. meer dan tot dus verre te doen beantwoorden aan haar oor spronkelijke bedoeling. In verband hiermede wordt verder be sloten aan den heer Joh. Bouwman met ingang van 1 September 1920 eervol ont slag te verleenen als directeur derHcogere Handelsschool. Ringvormige zonsverduistering, Dep 22iten November zal er een ring vormige zonsverduistering zijn waar te nemen. Naar wij uit een bericht daarover opmaken loopt de centrale lijn, waarop men zich moet bevinden om deze eclips als een ringvormige te zien van Midden-Amerika naar Noord-Afrika. Op een grooter gebied daarnaast zal de verduistering dus slechts als een gedeeltelijke kunnen worden waar- Het totale gebied van waarneming zal zich uitstrekken over een deel van Amerika', den Atlantischen Oceaan, een deel van Afrika en het westen van Europa, Een lijn gelrokken over Dortmund naar Darmstadt vormt ten westen de grens van waarneem baarheid. •Hemel en Dampkring* vermeldt dat na 3 uur zo min. hier te lande de zonsver duistering zichtbaar wordt. Ingezonden Stukken. Hulp voor het Oosten- rijksche Kind. Naar aanleiding van het verzoek tot degenen die een Oostenrijksch Kind wensch- ten op te nemen om zicfi tot Mevrouw Dijkgraaf te den Haag te richten, wenschen ondergeteekenden bekend te maken dat bericht ia ontvangen, dat het centraal comité te den Haag alleen daar kinderen plaatst waar sub-comité gevormd is, via hetwelk de aanvragen moeten geschieden. Onderge teekenden hebben zich daarom tot een plaatselijk comité gevormd en verzoekt ais zoodanig aan allen die een kind wenschen op te nemen (vermoedelijk zal dit nieuwe transport eerst na 1 Januari aankomen) zich te richten tot een der leden van dit plaatse lijk comité, waarna een formulier ter in vulling zal worden gezonden. Mevrouw BIJLEVELD, Barchman Wuytiersl. 48. Mevrouw MINK SCHOL, Pieter Bothlaan. Mevrouw DE POOL, L. Bergstraat. Gravin VAN RANDWIJCK, Utr. Weg. Mevrouw v. RIEMSDIJK, Pieter Bothlaan. SPORT. Voetbal. Door den sneeuwval op Zondag j.l. werd hier geen enkelen wedstrijd gespeeld. Rugby. Ondanks de koude woonden Zaterdag middag j.l, ruim 4000 toeschouwers den wedstrijd bij die te Amsterdam in het Stadion gespeeld werd tusschen twee studenten-15- lallen, uit Amsterdam en Delft. In het begin was Amsterdam veel sterker dan de gasten, maar gaandeweg werkten de Delftenaren zich los en wisten voor de rust ook de try-lijn der Amsterdammers gevaarlijk te naderen. Vooral in de eerste 20 minuten heeft Delft uitstekend verdedigd en zij moest zeer op haar qui-vive zijn om onheil te voorkomen. Rust ging in met blanken stand. Daarna beginnen de gastheeren weder met het uitoefenen van hun overwicht, maar het spel wordt daarna meer verdeeld. Eenige goede staaltjes van goed combineeren worden gegeven. Het eerst boekt Amsterdam succes; de try wordt in een goal omgezet 5 0 en kort daarop volgt een nieuw resultaat uit een scrum bij de vijandelijke trylijn; 10-0. Dan is het met het overwicht der thuis-club gedaan, Delft weet den bal op het juiste oogenblik te drukken, maar benut het schot op goal niet, en waar geen der partijen meer kans ziet de score te verhoogen, eindigt deze aardige spannende ontmoeting in een 10—3 voor Amsterdam. BIJ HENKOMSTEN. Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek. Beukenlaan 2. Oudheidkundig Museum, Flehite. Bioscoop Langestraat. Zaterdag Theosofische Leeszaal. Vrijdag tot Maandag Bioscoop >De Arend*. 11 Nov. »Aralcitia« Telepathische Seance it Nov. >Amicitia<, Hofstadtooneel »Om 10000 dollars*. 13 Nov. Arb. Jeugd Organisatie, Bioscoop Voorstelling 8 '/2 10I/2 uur. Bioscoop Langestraat. 14, 15 en 16 Nov. >Amicitia< Konijnen tentoonstelling. 17 Nov. Foyer »Amicitia« 8 uur, Verg. MulUtuli-bulde. Gemeentelijke Arbeidsbeurs GEOPEND eiken werkdag ven 8.30 tot 1 i.ju en ven z tot 3 uur; bovendien 'e Maandag's en Vrijdag's van 6»/» tot 7»/2 uer. Op Zaterdag alleen van 8.30 tot 11.30. Aanbiedingen ran werkzoekenden op 6 November 1919. 1 beeldhouwer 1 meubelm.-leerling 3 boekdrukkers 14 opperlieden 5 broodbakkers 6 schilders 1 dienstboden 1 schipper 1 gas- en waterfitter 3 schoenmakers 1 glasmaker 1 sigarenmaker 58 grondwerkers 1 spiegelvergulder 1 inpakster-bieekerij 1 staaldraaier 1 kaotoorb. (vrouw.) 3 stokers 2 kantoorwerksters 1 suikerwerker 1 kellner 1 timmerman 1 koetsier 1 timmerm, (leerling) 2 kruideniersbed. 3 veldarbeiders 3 loopknechts 6 voerlieden 86 losse arbeiders Aanvragen van werkgevers, t boekbinder 3 loopjongens 2 dagmeiden 20 metselaars 1 deksorteerder g meubelmakers 1 dienstbode 2 meubelm. (balfw.) 5 electrlciens 10 timmerlieden 3 electro-monteurs 6 werkvrouwen CORRESPONDENTIE. Enkele berichten i ADVERTENTIE]'1. Leer.es VlOOl, einddipl. Cons. Amst. Ylltlll 1SI» EEN NET MEISJE vraagt eenige Naaihuizen en Naaiwerk aan hnis. Goed op de hoogte met alle voorkomende werkzaamheden. Brieven onder No. 366, aan Bureau van dit blad. GEVRAAGD iemand als goed handschrift, Nederlandsch zonder fouten. Werktijd s'/ï uur daags, Zaterdagmiddag vrij. Vergoeding f 30.per maand. Br. met opgave van genoten onderwijs, event, vr. werkz. en leeftijd, onder No. 36S, bur. v. d. blad. De Primula-Soepen in tabletvorm zijn precies hetzelfde ais de gewoonlijk in de Hollandsehe huishouding, doch dan op omslachtige wijze bereide soepen. Alleen is er met het oog op de duurzaamheid het water aan onttrokken. te Amersfoort bericht hierbij dat vanaf heden te haren kantore LANGEGRACHT No. 4 gelegenheid bostaat tot het van de eerste en tweede periode van het loopendc campagnejaar. De inlevering moet geschieden bij minstens 100 stuks van een en dezelfde periode, geplakt op opplakbladen, welke aan de keerzijde moeten afgeteekend zijn. De betaling onder aftrek van °/o provisie heeft ais regel onmiddellijk bij inlevering der bons plaats. De inlevering kan geschieden dagelijks, behalve des Zaterdags, tusschen 9 en 3 nor.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 3