Donderdag 27 November 1919. No. 9263. 69e Jaargang Uitgave van de Drukkerij „De Ainersfoortnche Courant, voorheen Firma A. H van Cleeff", REDACTEUR F. W. H. OUDENS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden 1.— franco per post /T.15. Advorteutiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenlngs- advertentiön per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels /1.25 Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent. Bij ad verten tiëu van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAUX KORTE GRACHT r8 (oud 9) VALKESTRAAT 19. Telefoon 19. OVERZICHT. Buitenland. De Nederlandsche voedseltrein te Weenen. Binnenland. Verhoogd postpakkettarief De staking van 21 Juli te Amsterdam (drie dagen schor- sing) Het Collectief Contract der A.N.T.B. DE GEDEPUTEERDE STATEN VAN DE PROVINCIE UTRECHT, Gezien het Reglement op de inrichting der Provinciale Griffie maken bekend dat de bureaux der Provinciale Griffie met ingang van Maandag 1 December 1919 geopend zullen zijn de eerste vijf werkdagen van des voormiddags 9 tot 12 uur en van des namiddags 1 j tot 5 uur (voor het publiek tot 4 nur) en des Zaterdags van des voormiddags 9 tot des namiddags 1 uur. Utrecht, 18 November 1919. De Gedeputeerde Staten van Utrecht, VAN LYNDEN VAN SANDENBURG, Voorzitter. A. VAN DOORNINCK, Griffier. KENNISGEVINGEN. De Burgemeester van Amersfoort gelezen circulaire No. 78343, afd. Volks voeding, dd. 24 November 1919, maakt bekend, dat de Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel. ter algeraeene kennis brengt, dat in het tijdvak van Maandag 24 Nov. tot en met Zondag 30 November e.k. geldig zullen zijn bons no. 7 en 8 der Rijkssuiker, kaart en vestigt er nogmaals de aandacht van belanghebbenden op, dat de bons no. 1 t/tn 4 uiterlijk 1 December e.k. bij bet Rijkskantoor voor Suiker moeten zijn inge leverd om nog voor verzilvering in aan merking te komen. Amersfoort, 25 November 19ig. Smokkelaars. Meestal wanneer we ons »de Misdaad' voorstellen, denken wij aan moord, roof, brandstichting of andere exorbitante hande lingen. Wij rangschikken n.l. menig ander grof vergrijp onder de rubriekmisslagen, afdwalingen, fouten, tekortkomingen en an dere zoetigheden op het gebied der boosheid. Menige daad die als misdrijf behoorde te worden gequalificeerd en gebrandmerkt, wordt door ons vergoailijkt en in watten verpakt de wereld ingezonden, terwijl daar entegen menig klein vergrijp, menige ver schoonbare overtreding, onverbiddelijk tot misdaad worden gestempeld. Een woekeraar of eeu afzetter wordt maar zelden een dief genoemd, en een lasteraar een eerroover, die U misschien zedelijk dood maakt voor de wereld, die uw levens kansen wegneemt, uw leven onmogelijk maakt, uw geluk teniet doet, uw levenshof ten eenenmale verwoest, hij zou zich zeer ver ongelijkt gevoelen indien gij hem of haar, kortweg een moordenaar noemdet. Daaren tegen zal menige man en vooral menige vrouw, de ervaring hebben opgedaan dat hij of zij, zeer correct moet leven, allen schijn zorgvuldig moet vermijden om niet te worden veroordeeld door de machtige >men< steeds het koord gereed heeft om 1 wurgen, en de bijl houdt opgeheven o neer te slaan. Men moet erkennen, dat er menschen zijn, die zich meesterlijk weten te wapenen tegen dit gevaar, die Inderdaad den schijn weten te vermijden en hunne zonden weten binnen te smokkeleD, 'onder door de grenswacht aan de grenzen van zedelijkheid en deugd te worden opgemerkt. Zulke menschen toch zijn er inderdaad en zij brengen het menig maal ver in de groote maatschappij van het Want langs kronkelpaden bereikt de wan delaar veelal beter en veiliger den bergtop, dan wanneer hij de hoogte zou willen be klimmen langs een rechten, maarsteilen weg. Er zijn ongetwijfeld duizende menschen die hun levensdoel gezocht hebben langs dien rechten, opwaarls-gaanden weg, die met vasten moed en vromen zin, het Ex celsior' in zich zei ven voortdurend hebben herhaald, maar die toch niet geslaagd zijn, het toppunt van den berg, hun doel, te be reiken. Zij moesten hun ondanks terug naar den voet van de steile hoogte, vanwaar zij plotseling en onverklaarbaar op den be geerden top iemand zagen geplaatst, die zij niet zagen klimmen, niet zagen zwoegen. Maar deze teleurgestelden, deze worste laars met de moeilijkheden en te^enheden het leven, wisten het wellicht niet: er smokkelaars zijn in den lande smokkelaars, die, in stilte en gewetenloos, hunne «contrabande* over de grenzen weten te brengen. Immers nog steeds, ondanks de levenservaringen, ondanks al de wreeds ontgoochelingen, die vooral ook de tijd dien wij belevenheeft aangebracht, zijn daar nog onnoozele, neen, goedgeloovigc zielen die nog meenen, dat alleen door plichts betrachting, alléén langs den steilen, maar rechten weg, een gerechtvaardigd doel is te bereiken. Ja, die onnoozelen! Immers, niet zelden staan wij >paf« voor de schreeuwende onbillijkheden, die zich in het maatschappelijk leven steeds voor doen, en waarin, in spijt van vooruitgang en be schaving, in spijt van het hooggeroemde licht dezer democratiseerende eeuw, geen verbetering schijnt te kunnen worden ge- De Zondagskinderen blijven nog steeds bestaan, evenals de steenen des aanstoots. De protectie viert nog steeds hoogtij en brengt zijne schurftige schaapjes binnen het warme hok, terwijl bet blanke schaap, dat i geen beschermer vond, dat niet tot een zekere kudde behoorde, ontdaan van zijn warme, waardevolle vacht, in sneeuw en winterkoude of regenplassen en modder, de staldeur voor zich ziet sluiten en te vergeefs blaat om binnengelaten te worden. Het beeld hier gegeven moet voor een ieder duidelijk zijn. Menigeen toch heeft helaas de droeve ervaring opgedaan, dat er een smokkelaars-kliek blijft bestaan, die in de duisternis der ongerechtigdbeid over de grenzen van Recht blijft brengen wat haar behaagt. En deze smokkelaars worden niet doodgeschoten. Smokkelaars er zijn er velen! In alle rangen van de maatschappij kan men die gewetenlooze handlangers van het Onrecht vinden menschen die doof zijn voor de waarschuwende stem der Rechtvaardigheid en die blind zijn voor het leed en de teleur stellingen van anderen. Wie maar de mooiste schoenen draagt, mag over het kostbaar vloerkleed loopen van 's Levens groote ontvangzaal. De klompcndragers en draag sters blijven daar buiten! Laten wij dat toch alleen eerlijk erkennen en laten wij, waar wij in het leven smokke laars ontmoeten onze oogen niet afwenden. Al komen wij ook met kracht op tegen een bloedig ingrijpen, tegen omwentelen en neerwerpen, tegen alle verstoringen van de maatschappelijke ordfe, zoo moeten wij niette min onze scherpste pijlen niet sparen, maar onbevreesd en zonder onderscheid afschietea op itder lid van de uitgebreide smokkelaars- bende, die onder het bereik van ons schot komt. Wij laten immers op onzen akker het onkruid, dat het door ons gezaaide gewas verdringt, ook niet voorttieren, maar rukken het uit om lucht en voedsel te geven aan de goede en noodige dingen, die wij hebben gezaaid. En terecht verdelgen wij het onkruid op den akker, het onkruid, dat wij niet gezaaid hebben, doch dat werd binnengesmokkeld tusschen het goede gewas. M A.H.v.NIEl WKIiRK M L. Beekstr. 14,Tel.317a, Amersfoort m ElectrisÉ Mei makerij >1 M IN AMEUBLEMENTEN EN M M KANTOORMEUBELEN M ►{'▼▼▼▼VTTTVfTTTVI Als trouwe wachters moeten wij staart aan de grenzen van dat kleine stukje arbeidsveld, waar wij de smokkelaars met bunrie contrabande moeten weren. De voordeelen, die het smokkelen afwerpt, berokkenen hot directe nadeel van anderen. Daarom, vult uwen pijlkoker! Sta aan den grens ook bij storm en onweer, vooral ook in donkeren nachtwant het smokkelen is het werk der geheimenis en de smokke laar prefereert het duister. En het krioelt van smokkelaars in het dichte, donkere kreupelhout langs den ge- heelen levensweg tot aan den leveusgrens en velen van hen gelukt het, hun duister geheim mede tc smokkelen over dien laat- stcn grens zonder te worden aangehouden. Want de graven spreken niet. Daar zijn de smokkelaars veilig voor het W'ercldsche Recht. BEVOLKING. Eshoff, St. Annastr. to naar Amsterdam W. Hensen, P. Borstr. 6 naar Utrecht G. Boeve, K. Wilhelminastr. 3b naar den Haag Mej. G. v. Ginkel, Schimmelp.str. 5 naarHuogland E. Rijnsewijn, Bisschops- weg 47 naar Rijssen G. v. d. Berg, Liend.weg 16 naar Hoogland Mej. J. Weyenberg Kortegracht 23a naar Harnsveld J. Koot, v. Bemmelstr. 91 naar Har- dinxveld A. Heijling, P. Bothl. 24 naar Borne M. Hoffman, Utr.str. 19 naar Oss Mej. A. Dohse, Utr.str. 19 naar Oss A. Scharnwachter, B. Wuyt.l 298 naar Schoonhoven Mej. J. Riem Vis, Wester- 107 naar Maastricht Mej. M. Holle- P. Mariel. 26 naar Amsterdam W. Rijken, H. v. Viandenstr. 10 naar Barneveld L. Kleingeerts, Zuidsingel 29 naar Deventer P. Smeels Schimmelp.kade 8 Haarlem A. Janssen. Nleuwstr. 16 Schoonhoven. STADSNIEUWS. Opgave van vertrokken personen van 24 t/m 31 Oct. 1919. P. Gail lard, Asch v. Wijkslr. 3 naar Hoorn F. Nimwegen, Verhoevenstr. 15 naar Assendelft J. Storm, Langestr. 65b naar Krmalo G. Beusekamp, A. dc Arnh. poortw. 54 naar Zutpben J. Mensing, Bcrkenweg 5 naar Zevenhoven Mej. M. Lasseur, Snoukaertl. 3 naar den Haag J. Ooms, Westerstr. 7 naar Utrecht P. Landman, Hof 20 naar Hoogland Mej. A. v Zanten, Utr.wcg 249 naar Helder A. de Wilde, G. v. Stel.werfstr. 20 naar Nijmegen Mej. M. v. Berg, Zuidsingel naar Nijmegen W. v. Dijk, Eemstr. naar Soest Mej. C. Kolwijn, v. Per- sijnstr. 10 naar Groningen Mej. W. Ruizendaal, Utr.weg 144 naar Lonueker G. Schiedon, Gaslaan 66 naar Waalwijk F. Kuiper, Soesterweg 161 naar Midwolde A. Rant Langestr. 83b naar Arnhem T. Evekink. Arnh.weg 30 naar Rotterdam E. v. Keulen, Kamp 74a naar Zeist Mej. A. Odinot, Havik 33 naar Nijmegen S. Kropveld, Valkestr. 42 naar Zwolle Mej. P. Wind, J. v. Oldenb.l. 2 naar Haarlem Mej. A. Jansen, Leusderw. 274 naar Gouda B. Kamps, Kamp 73 naar Anloo P. Zande, Beestenmarkt 12 naar Tholen -- T' Osenga, Breestr. 08 naar Utrecht - Mej. J. v. Houtert, B. en Dalstr. 13 naar Scheveningen Mej. Y de Yaer, Hcilig.bergerweg 31 naar Teteringen H. v. d. Lee, B. Wuyt.laan 62 naer Naaldwijk H. ter Horst, J. v. Oldenb.l. 24 naar Losser G. Mol, L, Nic.str. 25 naar Schoten Mej. F. v. d. Werd, Westerstr. 2 naar Utrecht J, Valk, Havik 11 naar Doorn Mej. W. v. Altena, Arnh.weg 29. naar Utrecht Mej. J. v. Munster, G. v. Stel werfstr. 90 naar Hilversum Mej. C. Hoog straten, Huygensl. 3 naar Utrecht G. Goossens, Aldegondestr. 42 naar Harderwijk P. v. Eendenburg, Schimmelp.str. 17 naar Wageningen Mej. A. v. Rossum, v. Assenr.str, 31 naar Amsterdam E. Smid, Coninckstr. 4 naar Assen G, Roos, Coninckstr. 109 naar Schoonhoven J. Knoppers, Weverssingel 7 naar Delft C, de Jager, Zuidsingel xi naar Apeldoorn L. Everdingen, Methorststr. _'6 naar Doesburg R. Foelkel, Huygensl. 32 naar Bremen J. Roeseling, Muurh. 76 naar Gouda B. Hopperus, Huygensl 7 naar Amsterdam Mej. F. Koning, Vlasakkerw. 32 naar Amsterdam A. Weezei Errens, Schimmelp.str. 32 naar Leiden P. de Gier, Utr.weg 228 naar Baarn L. Rog, Utr.weg 228 naar Nederweert H. v. d. KOEVUIL IN MELK. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Amersfoort maken bekend, dat door den slijter H. Jonker, lid der Cöopcratieve melkinrichting Amersfortia op 17 November j.l. melk werd verkocht, welke in ondeugdelijken toestand verkeerde door het in die melk aanwezig zijn van eene groote hoeveelheid koe- en ander vuil. Verder is gebleken, dat de ah gepasteuriseerd verkochte melk niet gepasteuriseerd was. De wattenschijf, waarop het in bedoelde melk aanwetige vuil werd verzameld is voor belangstellenden ter bezichtiging aan het gebouw van den Keuringsdienst, Appel- Amersfoort, 25 November 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RAND WIJ CK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. oemxngen. der Hart is benoemd tot dc herhalingsschool voor Ben De heer J. van onderwijzer aar jongens alhier. De heer Haggenburg, onderwijzer aan de R.-K. school in de Borstraat, is benoemd tot hoofd der school te Keienburg bij De heer J. van Dam, leeraar bij de Israëlitische Gemeente alhier, is als zoodanig benoemd te Aalten. Tot adjunct-commies ter secretarie van Alkmaar is benoemd de heer P. Bergsma, adjunct-commies 2c kl. ter secretarie alhier. Onderwijzerssalarissen. De afdeeling Amersfoort e. o. van den Boud van Nederlandsche Onderwijzers heeft een adres tot den Raad gericht met ver te. met ingang van 1 Dec. de salarissen van het onderwijzend personeel volgens de i nieuwe verordening uit te betalen. 2e. dan levens ook 't achterstallige uit j te keeren, zoowel aan 't personeel, ver- I bonden aan de dagscholen, als aan dat, j werkzaam bij het berhalingsonderwijs. I R.-K. Huisvesting voor Oost.enrijksche kinderen. De dezer dagen op initiatief van Dr. I Jorissen gestichte afdeeling van het R.-K. Huisvestingscomité, is in vier parochiale comité's verdeeld, die elk hun terrein be- arbeiden en zullen trachten te bereiken dat de liefdadigheidszin van Roomsch Amers foort zich krachtig zal uiten. In een daartoe gehouden samenkomst werden op onderscheiden plaatsen te dezer stede de parochiale Comité's geconstitueerd en besloteu het werk krachtig aau te pakken.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1