Bel dan op No. 42. >Aan Flarden». Dindagavond had door de dilettanten- tooneelvereeniging »de Vrije Club» van Amsterdam in Amicitia de opvoering plaats van »Aan Flarden, van Top Naeff, welke avond bestemd was ten voordeele van de afd. Amersfoort der Vereeniging ter be strijding van de Tuberculose, Naast de goede opkomst van het publiek Is ook de opvoering van het stuk zelve, wel een succes geweest, althans voor zoover het betreft de vertolking door een inderdaad niet te onderschatten dilettsnten-vereeniging als >de Vrije Club», want de vertolkers hadden over het algemeen het stuk wel onder de knie; wij zullen ons ditmaal ont houden van het noemen van namen om geen der mede-spelenden te kort te doen; dat wil niet zeggen, dat de praestatie van allen tot hun recht kwam, verre van dat. Waar de strekking van den svond een liefdadig doel beoogt, meenen wij ons hiertoe te kunnen bepalen en willen alleen nog mededeelen dat de netto-opbrengst voor de T. B. C.-afdeeling ongeveer f 200 bedraagt. Mooie Juultje van Volendam. A.s. Zaterdag wordtin Amicitia. wegens het enorme succes der vorige maal, nog eens'n opvoering gegeven van «Mooie Juultje van Volendam. met Antoinette Sohns in de hoofdrol. Men zorge voor tijdige plaats bespreking. Opruiming militairs dekens. Naar aanleiding van het medegedeelde over de liquidatie van den voorraad leger- dekens door het «Centraal Dekenkantoor, te dezer stede wordt aan het >N. v. d. Dag. nog gemeld, dat vanwege dat «kantoor, in de vorige maand een aanbieding werd ge zonden naar Burgerlijke Armbesturen om van dit gelegenheidskoopje te profiteeren, prijzen f 3.a f 5.zijnde herstelde of onbe schadigde dekens. Bij de aanbieding was een besialkaart ingesloten met het adres Cen traal Dekenkantoor, postbus 60, Amersfoort. De jeugdbeweging der S.D.A.P. Door de jeugdkommissie der S.D.A.P. alhier worden in dezen winter nog een 4-tal bioskoop-avonden gehouden en wel op 17 Dec. tg 19, 22 Jan. 1920, 19 Februari 1920 en i3 Maart 1920. Aangemoedigd door het succes van de reeds gehouden bioskoopavonden besloot men op dezen weg voort te gaan. Door den direkteur der Haagsche schoolbioskoop is medewerking toegezegd voor de samen stelling van het programma, dat hoofd zakelijk zal bestaan uit filmen op onder wijsgebied. Men tracht zoodoende de jeugd meerdere kennis bij te brengen door bun op de film verschillende plaatsen te laten zien waarover op de school verteld wordt. Inlichtingen over het organiseeren van zulke avonden worden gaarne verstrekt door den heer G. A. van Mechelen, Stelling- werfstraat 87, te dezer stede. Het Weensche Kind. De opbrengst der collectie hier ter stede gehouden voor de noodlijdenden O. H, kinderen op 21 en 22 Nov. j.l. bedraagt tot heden met de reeds ingekomen giften f 4276.76. Ook mocht het Comité reeds van velen kleereo en levensmiddelen ontvangen. Hoewel dankbaar is het Comité nog niet voldaan, want veel zal nog noodig zijn, wanneer eenmaal de kinderen zullen zijn aangekomen. Giften worden nog steeds gaarne ingewacht. Het Plaatselijk Comité heeft zich als volgt samengesteld Mevrouw C. Sandefs-Huidekoper, presi dente. Gravin Van Randwijck—de Jor.ge, vice- presidente. Mevrouw C. E. van Rlemsdijk-Muader. secretaresse Pieter Bothlaan 44. Mevrouw Bijleveld—baronesse van Hoe- vell, 2e secretaresse. De heer I. A. Rant, penningmeester. Mevrouw B. de Pool. Mevrouw Mink Schol. Mevrouw I. E. van Lelyveld. Mevrouw C. Zijdeman. Mevrouw van Zalingen. Mevrouw H* Eberson. Mevrouw ds. Meiners. Jonkvrouwe van Reigersberg Versluys. Aanvragen tot opneming van kinderen uitsluitend te richten tot de iste secretaresse. Onze Schoenmakers en dc duurte. Gisterenavond bad in de «Keizerskroon» 'n drukbezochte protest-vergadering plaats, belegd door de afd. Amersfoort van den Bond van Schoenmakerspatroons en Schoen winkeliers in Nederland, om op te komen tegen de meening en uitingen van het publiek over de te hooge prijzen, ten op zichte in hoofdzaak van het reparatiewerk der schoenen, en traden voor dezen avond als sprekers op de leden van het Hoofdbe stuur, de heeren J. de Krijger en F. Hessels die de vraag behandelden«Maken de schoenmakers en schoenwinkeliers tegen woordig 'n woekerwinst?» De Voorzitter, de heer R, H. Kroes, opent en heet wolkom aan de beide sprekers, aan de consumenten, die belang stellen in dit onderwerp en aan de vele collega's, die in groote getale tegenwoordig zijn, alsmede aan afgevaardigden van verschillende corpe- ratiên te dezer stede. Hij wijst er daarbij op, dat niettegenstaande zelfs de hoove prijzen, die voor het schoenwerk geldet. er in het schoenmakersbedrijf niettemin toch een noodtoestand heerscht, die blij kb? ar bij het publiek niet au serieux genomen wordt j en het Hoofdbestuur daarom gemeend heeft ook in onze stad een protestvergadering te I beleggen, zo-als er reeds meerdere in ons I land hebben plaats gevonden, o.a. een paar weken geleden te Utrecht, en waarin steeds I duidelijk aan het licht trad, dat van een woekerwinst in dit bedrijf geen sprake mag en kan zijn. Hij hoopt, dat dit ook door het Amersfoortsche publiek zal worden in- I gezien en verleent daartoe het woord aan den heer Krijger, de ijverige propagandist, zoo mag spr. hem wel noemen, van onzen bond. Deze spr. stelt zich tot taak, in hoofdzaak naar voren te brengen, hoe de Organisatie van i Schoenmakers en^Wiukeliers, steeds, zoowel I tijdens den oorlog als thans nog, in den bres is gesprongen voor de belangen van j den consument, die zelf nimmer, noch de afgevaardigden van verschillende partijen in I hunne politieke colleges, de handen aan den I ploeg hebben geslagen, om den toestand die in het schoenmakersbedrijf al sedert jaren heerscht, te verbeteren; het is altijd onze organisatie geweest, zegt spr., die strijdt voor de belangeu van den consument omgekeerd, deed de consument nimmer iets voor den armen schoenmaker. Men dacht zelfs vóór den oorlog niet aan hem, alleen wanneer de arbeider 's avonds 2ijn schoenen uittrok, en dan bemerkte dal de zolen zich hadden begeven, eerst dan dacht men aan den schoenmaker, die dan te zor gen bad, dat de schoenen den volgenden morgen, vóór de werkman weer naar zijn werkplaats ging, tijdig gereed waren. Thans nu het scboenenbedrijf het meest critieke oogenblik heeft te doorworstelen, wordt er druk over hem gesproken, doch alleen in den vorm van hoon en smaad, alsof hij de grootste afzetter van de consumenten is. Daartegen vooral wenscht spr. stelling te nemen. Onder de vele noodzakelijke levens behoeften, die zoo schrikbarend naar de hoogte zijn gegaan, behooren zeker allereerst de huiden, en dus vanzelf ook het zoolleer, met dit gevolg echter, dat niet direct de consument de dupe werd, doch in de eerste plaats de schoenmaker zelf, omdat hij, al thans in den eersten tijd, zich met wat minder winst tevreden stelde. Toen het echter al erger en erger werd, en de schade voor de schoenmakers in de kwartjes en in dc guldens ging beloopen, moesten er wei maatregelen getroffen worden en spreekt bet vanzelf, dat de prijzen van het reparatie- werk zoowel als die vau de schoenen zelf. de hoogte in moesten; echter lang niet in verhouding tegenover de prijzen van het zoolleer en in 't bijzonder bij het sluiten der grenzen ondervond de schoenmaker de grootste knauw, het schoenmakertje vooral, dat van 's morgens vroeg tot 's avonds laat zit te kloppen en ten slotte nog niet eens zijn leerlooier kaa betalen. Hebt 0 eva Taxi oi' Auto noodig Niettegenstaande de organisatie in confe- rentie's trad met den Minister en het Rijks bureau voor huiden en zoolleer en steeds al het mogelijke deed, om de distributie in zake schoenleder te handhaven, in één woord om de belangen van de consumenten te behartigen, verrijzen tbana de consumen- tenvereenigingen uit den grond en trekken nu tegen de schoenmakers en schoenwin keliers te velde om hen in hun brood te treffen, Spr. herinnert echter aan de onlangs ge houden protest-vergadering te Utrecht, waar ook de heer Ritmeester, de voorzitter van de LandelijkeConsumenten vereeniging tegen woordig was, en deze kennis uam van de calculatie van den bond, die voor het repareeren van schoenen, degelijk en solied afgewerkt, f5 berekent, op welk bedrag de schoenmaker een winst heeft van f 1.45, Zelfs genoemde heer Ritmeester moest hier en ook te Assen erkennen, dat de schoen maker voor geen kleinere winst kon en mocht werken zoodat den schoenmaker dan ook ten opzichte der hooge prijzen geen schuld kan treffen. Wel hoopte hij, dat de schoenmakers met hem en zijn vereenigingen de duurte zou helpen bestrijden eo waarvoor spr. zich natuurlijk gaarne beschikbaar stelde. Echter, zoo vervolgt spr,, niet op de wijze zooals dit geschiedt met de Amerikaansche schoenen, die voor f7.50 verkocht worden, doch voor een groot gedeelte uit papier zijn sameogesteld. (Aan de bestuurstafel kon men van bedoeld schoenwerk kennis nemen, nu hier zulk 'n schoen geëxposeerd stond en door den spr. ontleed werd als juistheid zijner beweringen). Met dergelijk geknoei kunneu en mogen wij| ons niet vereenigen, zegt spr,spr. speelt open kaart en zegt, waar een goede Hollandsche schoen, box-rund f 16—17 kost, daarop een netto winstmarge zit voor den winkelier van 10 pCt. op den inkoopsprijs; dus vraagt hij, mag hier nu van woekerwinst sprake zijn? In Augustus van dit jaar is onzerzijds een request gezonden, vervolgt spr., om van regeeringswegc aan het publiek de inkoops prijzen bekend te maken, doch tot heden is hieraan nog steeds geen gevolg gegeven. I Waar zoo de zaak staat, aldüs spr. en wij het publiek kunnen aantoonen, dat wij geen willekeurige prijzeu vragen, wekt spr. in zijn hartstochtelijk slotwoord op, om niet te strijden tegen elkaar doch met elkaar. (Applaus). Onmiddellijk na dezen spr. geeft de voor zitter gelegenheid tot debat, waartoe zich opgeven cïe heeren Hamersveld, Rekké, Groenesteijn, van Empelen eti Kootje. We moeten ons in de weergave van het debat bekorten. De heer Rekké, geen voorstander of lid der Coosumentenvereeniging te dezer stede, komt er tegen op, dat zijn partijgenooten niet tegen de duurte zouden hebben ge streden; misschien dat zij niet afzonderlijk voor de schoenmakers zullen hebben gepleit, maar in ieder geval voor het algemeen hebben ze wel degelijk tegen de duurte- politiek stelling genomen. Hij wijst er verder op, dat het volkomen juist is, dat de kleine schoeuwinkelier of schoenmaker op deze wijze dc dupe werd, maar dan niet door toedoen van de consu menten, doch wel door de woekerwinst van het groot-kapitalisme, die ook de oorzaak is van de dure huiden. Debater Van Empelen meent dat wij in tegenstelling met den sprexer, wel op den goeden weg zijn, en waar er eerste klas schoenmakers zijn die f 3.50 berekenen voor een reparatie, bewijst zulks, dat de calculatie van f 5 door den bond gesteld of te hoog is óf dat men er meer dau f 1.45 aan ver dient. De beer Kootje bepleit nog bet coöpera tief werken in den handel. De heer teu Wolbeek vraagt waarom de de prijzen bij de schoenmakers wel naar beneden toen er een consumentenver- ceniging hier werd opgericht. Ook hij is hiervan geen lid of voorstander, doch waar hij persoonlijk zijn schoenzolen tc dezer stede bij een gewonen particulieren vakman-schoen maker heeft laten repareeren voor f 3.50, op welke zolen hij thans reeds een 4-tal weken loopt, daar gaat het niet aan die menschen hier met prutsers of knoeiers tc betitelen. Hij onderschrijft ook, dat de arbeider zijn loon waard is, doch de bewuste schoenmaker verklaarde hem op deze prijs van f3.50 nog voldoende te verdienen. Nadat de heer de Krijger de debaters heeft beantwoordt, licht de voorzitter nog toe, dat het bedrag van f 3.50 geen aan spraak mag maken op degelijk en solied werk. Wenscht men het bloed uit den w. rkman te balen, dan zal men met derge lijke prijzen, die het schoenmakersvak overi gens ondermijnen, kunnen volstaan, doch zoo de man een waardig huisvader wil zijn voor zijn gezin, dan kan bij onmogelijk voor deze prijzen blijven doorwerken of, spr. herhaalt het, hij is een prutser. Indien een schoenmaker den heer ten Wolbeek f5.50 berekende, terwijl het papier inplaats solied leer was, dan moet spr. dit ten hoogste betreuren, doch kan dit geen smet werpen op de organisatie. Ook de heer Hessel voert nog even het woord in hoofdzaak om den heer ten Wol beek te beantwoorden en te waarschuwen tegen onderkruipers in het vak, die reeds 25 jaren geleden bestonden, waarna de ver gadering door den voorzitter met dank wordt gesloten. Rechtzaken, Door de Rechtbank te Utrecht werden veroordeeld: H. v. D. 21 jaar, koopman, alhier wegens diefstal van 2 rijwiellantaarns resp. ten nadeele van M. J. H. en D. v. G. tot 6 weken gevangenisstraf. M. M. G. 17 jaar, H. G. 16 jaar beiden zonder beroep alhier, wegens diefstal van denneboomen ten nadeele der erven H. de B. ieder tot f 10 boete subs 1 maand tuchtschool. A, S. 17 jaar. arbeider, te dezer stede, wegens diefstal van 3 bloemen ten nadeele van A. H. tot f 10 boete subs 1 maand tuchtschool. Verder stonden een 18-jarige voeger W. v. d. L. en een even oude sigarenmaker P. J. G,, beiden alhier terecht, wegens diefstal van een heerencostuum ten nadeele van C. W. C. G. H. Beide beklaagden hadden zich aan die ontvreemding schuldig gemaakt. Twee getuigen lichtten de geschiedenis nader toe, waarna het O. M. tegen ieier 4 maanden gevangenisstraf elschte, Zij werden thans veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf over eenkomstig den eisch. Uit het politie-rapport. Bekeurd ter zake openbare dronken schap zekere P. M. wonende te Amsterdam. Aangehouden door de Rijksveld- wacht E. de W. gesignaleerd in het Alg. Politieblad en overgebracht naar Utrecht. Bekeurd ter zake overtreding Motor en Kenteekenbesluit de bestuurders van de 4-wielige motorrijtuigen L 529 en M 2024. Nog bekeurd ter zake openbare dronken schap J. J. O. te Hoogland. Buitenlandsche Kroniek. De N e d e r 1 a n d s c h e trein te W e e n e n. Aan het Hbl. wordt uit Weenen geseind. Neues Wiener ournal en Deutsches Volksblatt publiceerden Dinsdagmorgen lange artikelen, waarin een hevige aanval op de regeering en de stedelijke overheid wordt gedaan naar aanleiding van de on waardige behandeling van den trein rnat levensmiddelen uit Nederland. Ik heb mij om inlichtingen tot staats, kanselier Renner en den eersten burgemeester gewend, op wie bedoelde artikelen diepen indruk gemaakt bleken te hebben. Beiden hebben hun verontschuldigingen aangeboden en onmiddellijk een onderzoek ingesteld. Het pijnlijke voorval geschiedde buiten voorkennis der autoriteiten. Deze droegen geen kennis van de aankomst van den trein. Burgemeester Winter verklaarde Donder dagmiddag 3 uur bij den Nederlatidscben gezant Van Wcede te zijn geweest, die to-n ook van de aankomst van den trein nog niets afwist. Anders zou de Nederlandschë missie natuurlijk behoorlijk zijn ontvangen, te meer waar Nederland zich hot lot Van Weenen heeft aangetrokken. Omtrent de poging tot roof kon nog niets worden vastgesteld, daar deze des nachts is ondernomen. Burgemeester Winter bracht deze in verband met den geweldigen nood en betreurde het voorgevallene ten zeerste. Hij sprak de hoop uit, dat men zich in Nederland geen verkeerde indrukken zal vormen. Alle avondbladen spreken zich in den zelfden afkeurenden geest tegen de rcgcc- rlng uit. Betreffende het gebeurde met den Neder- laudschen levensmiddelentrein wordt aan het Hbl. gemeld, dat in de Tsjecho-Slowakische republiek de grootste wanorde' hecrschtc. Aan allé stations had men 3 a 4 uur opont houd. Bovendien trachten Vrijdagnacht in brekers den Nederlandscbcn trein te berooven hetgeen alleen werd verhinderd, doordat luitenant Houtman zijn revolver trok. Den volgenden dag moest de trein op een ander spoor gebracht worden, hetgeen duurde van 9 uur voorm. tot 5 uur nam., waarop de arbeiders weigerden de wagons te lossen, zoodat dit ten slotte nog door de Xcder- landsche officieren en hun manschappen geschieden moest, Zeven Xederlandsche wagons met levens middelen zijn naur Boedapest doorgegaan. UIT DEN OMTREK. Barneveld. Niettegenstaande het vangen van mollen bij de wet verboden is, wordt thans, nu de prijzen der vellen zoo zeer crestegen zijn, weer veel jacht op deze voor den landbouw zoo nuttige diertjes gemaakt. Zelfs school jongens kunnen met dit werkje gemakkelijk f 5 a f 6 per dag verdienen. Harderwijk. Het «Hbld.» verneemt, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag de brandkast uit hot Administratie-gebouw van het Inter- neeringskamp bij Harderwijk, waar thans de Russen gehuisvest zijn. verdwenen is. Er is nog niet bekend hoe groot de som was, die er in was geborgen. Het Vliegongeluk te Soesterbsrg. In het Soesterbergsche Casino werden dc bijzonderheden vernomen waaronder het vreeselijk ongeluk, waarvan de oorzaak on opgehelderd is gebleven, plaats greep. Het was ongeveer kwart over vieren en niet tegenstaande de duisternis reeds begon te vallen, waren er boven Soesterberg nog meerdere toestellen in de lucht. Daaronder een bestuurd door I.t, Versteegh en een Rumpler, met J.t. I.and als bestuurder en I.t. van Dijk als passagier, Deze laatste, gebreveteerd vlieger, ontving van I.t. Land eenige lessen om vertrouwd te geraken met de lastige Rumpler-machlne. een lestoestel met dubbele besturing. Op een gegeven oogenblik scheen het eenige menschen, die op den grond stonden, alsof het toestel van binnen verlicht was. Men durfde nog niet aan een ongeluk denken, maar een volgend moment dook 't toestel ongeveer 20 M. met den neus recht naar beneden, toen zagen de onthutste toe schouwers een groote steekvlam en het toestel, in vlammen gehuld, stortte loodrecht omlaag. Het kwam terecht in laag kreupel hout. achter de villa De Pairs, welke grenst aan de terreinen der Luchtvaart-Afdocling. Vun het vliegveld af haastte men zich naar de plaats, waar men vermoedde, dat het toestel was neergekomen, te voet. per rij wiel, per motor en met een Roode Kruls- auto, waarbij de moeilijk te vinden weg werd aangeduid door eenige militairen in grooten seinmast. Allen waren nog bezield met de hoop op een gunsligen atloop, maar toen men naderbij kwam vond men het vernielde toestel een meter diep in den grond en er in de verkoolde lijken der beide ongelukkige aviatcurs. De dienstdoende medicus, kap. dr. v. d, I.ee, die onmiddellijk met de anderen ter plaatse was, kon geen hulp meer verleenen. De beide slachtoffers werden overgebracht naar een kleine zaal in het kamp-hospitaaltje, waar onderwijl een droeve plantenverslering werd aangebracht en waar eenige officieren bij de lijken een doorloopende wacht be trokken. De familie van den verongelukten werd van het gebeurde in kennis gesteld, terwijl ook de commandant van de L. A., dlo

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2