AMERSFOORTSCHE DOÏÏRAIT. Dinsdag 9 December 1919. No. 9268. 69e Jaargang Uitgave van de Drukkerij „De Ainerntoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleêff". REDACTEUR F. W. H. OUDENS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond. Abonnement per 3 maanden 1.— franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en outelgenings- advertentiSn per regel 15 cent. Reclames 15 regels 1.25 Bewijsnummers worden In rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten In rekening gebracht. BUREAUX KORTE GRACHT 18 1 VALKESTRAAT 19. Telefoon 19. OVERZICHT. Buitenland. De nota aan Duitschland De ellende te Weenen. Binnenland. De vliegtocht naar Indië De Kruirefs Een dievenbende te Bergen. SINTERKLAAS. 't Was in het jaar 1870, dus onder vrij wel dezelfde oorlogsverschrikkingen als wij nu beleefd hebben en ten deele nog beleven, dat Gorter o. m. schreef: »0, groote dag van morgen! Als ik aan u denk, krijg ik beurtelings 't kippenvel van angst en gloeiende konen van verlangen.» Eenige dag met uw ongehoorde ver schijnselen en ontmoetingen! In de schemering, als de avond valt, komt op een schimmel «Sinterklaas, goed heilig man, met zijn besten tabbaard an« uit het zonnige Zuiden gereden. Zijn trouwe knecht Ruprecht vergezelt hem. Schimmel is be iaden met pakken en zakken vol met alle denkbare kostelijkheden, hoewel er ook een groote zak langs zijn zijde hangt, bestemd tot ontvangst van...; maar ik hoop, dat we allen zoet zijn geweest! Daar komt de heilige de woonkamer binnen Een knetterende hagelslag van pepernoten en suikernoten koudigt zijn komst aan Indrukwekkende verschijning met zijn langen baard, zijn kromstaf en hoogen puntigen mijter en een tabbaard, blijkbaar voor een tocht naar het winderige noorden aangeschaft. «Zijn de kinderen zoet geweest?< Angstig verhoor! Maar de vergoelijkende mama behoeft niet eens haar gunstig verslag voor te dragen. De heilige weet alles evengoed als zij. Rechts en links hoe is het mogelijk? vliegen lof en berisping en komen won derbaar goed ter plaatse neer. Eindelijk nog een bui van suikererwten en noten, ratelend, als door een wervelwind langs den schoorsteen binnen gedragen en Sinter klaas verdwijnt Een zucht van verlichting ontsnapt ons. Die proef is tenminste weer doorstaan en wij zijn er waarlijk dit belijden wij ons zelf in stilte nog al goed afgekomen. De wetenschap der geschiedenis zegt, dat zoo ooit op deze wereld iemand onverdiend aan roem of titel is gekomen, het dan wel Sint-Nicolaas is. Van dezen bisschop van Myra, omtrent wien voor 't overige weinig bekend is, wordt stellig geen enkele daad vermeld, die hem bijzonder aanspraak geven zou op den naam van «kindervriend». Er wordt niets gemeld en er is niets te bedenken, waarom men den goeden Sint voor een «hylikmaker» zou houden of hem in 't holle van den winternacht op een schimmel over de schoorsteenen doet rijden, uitdeeler van goede gaven aan oud en jong, en bestraffer van de overtreders. Maar wel kent de Oudheidkunde een ouden Germaanschen God, Wodan, den Oppergod. Hij reed op zijn schimmel, van zijn trouwen knecht Gehart vergezeld, door het land en zweefde op zijn tabbaard of toovermantel van dorp tot dofp. Hij daalde in de buizen der menschen neder en deelde er onder jongens en meisjes belooning uit en straf. Hem ter eere, wordt omstreeks Nieuwjaar het groote feest van het licht, dat pas den kortsten dag de duisternis verslagen heeft en nu met eiken dag de overwinning voltooid, gevierd. Toen de Christelijke Kerk kwam en met grooten tact en menschen- kennisdie heidensche natuurfeesten bestaan liet zoo leert ons de wetenschap verder om ze langzamerhand een christelijke be- teekenis te geven en bv. het Kerstfeest als feest der verschijning van het licht der wereld, in de plaats schoof van het oud- vaderlijke Wodanfeest bleven op die Christenfeesten, na verloop van tijd, ook Heidensche gebruiken van kracht. Alleen terwijl men in Duitschland en Enge land bijv. het Kerstfeest gemaakt heeft tot het groote huiselijke feest der geschenken en verrassingen bij uitnemendheid, is in Nederland al de schalksche weldadigheid van den ouden Wodan met zijn mantel, zijn knecht en zijn schimmel op den Spaanschen heilige van ouds in groote vereering over gegaan. Maar wie denkt er op een dag ais ge- passeerden Zaterdag aan Godenleer en Oudheidkunde? Er is vooral nu zooveel ellende op de wereld! Vroolijkheid en gezelligheid krijgen het zoo te kwaad met allerlei pro blemen en kwesties, alle even gewichtig en ernstig; oude prettige gewoonten hebben zooveel moeite om zich staande te houden bij de algemeene vervorming naar het model Dus, hoog den dag van Sinterklaas! Moge hij, in spijt van de haag van bajonetten, in spijt van alle mijnen en in spijt van alle stukgeschotep en omgevallen schoorsteenen, toch zijn weg naar menige woning en vele harten gevonden hebben! gestr. 16 naar Losser K. Janse, Bloem.- d.str. 38 naar Utrecht L. Sevalle, Langestr. 92 naar Breda Bar.esse J. Ittersum. H. v. Viandenstr. 10 naar Zwit serland J. Lankamp, P. Pijperstr. 21 n. Oldenzaal Mej. A. Wouters, Z. Singel 44 naar Hilversum Jhr. D. Sickinghe, Kamp 36 naar Den Haag Mej. H. Ver steeg, Regentessel. 6 naar Wamel J. de Neeling, Gasth.l. 31 naar Leusden J. v. Doorn, Lavendelstr. 10 naar Kampen D. Gouw, Gr. Haag 62 naar Nijmegen Mej. H. Struijs, Zandbergen naar Apeldoorn Mej. D. Brouwer, Appelmarkt 17b naar Ede Mej. R. Willemse, Soesterweg 305 naar Bussum R. v. d. Hoeff, Leusderw. 298 naar Putten J. Hartogsveld. Kamp 78 naar Velsen H. Viets, G. v. Stel w - straat 37 naar Varseveld J. Goedhart, I.eusderweg 56 naar Rotterdam J, v. Baaien, Scherbierstr. 11 naar Rotterdam Mej. G. Thomas, Havik 14 naar Moppel Molecaten v. Heeckeren, Snouckaertl. t naar ..Arnhem Mej. H. Bruggen, Snouc- BEVOLKING. Kampen Opgave van vertrokken van 31 Oct. t/m 7 No Mej. A. Bos, Utrecht.weg 1 Mej. J. Pijpstra, Westerstr. 90 naar Bergen op Zoom Wed. J. van Doorn, Arnh.weg naar Den Haag Mej. W. Verheule, Emmal. 18 naar Amsterdam J. Kramp, Langestr. 83b naar Amsterdam P. v. d. Pol, v. Bemmelstr. 23 h. Zeist J. v. Raalte, Krommestr. 30 naar Baarn H. Naayer, Appelmarkt 18 naar Den Haag Mej. H. Langenberg, Stationsstr. 7a naar Leiden S. Graaf v. Randwijck, Utrecht.weg 102 naar Engeland E. Berkhuizen, Muurh. 5 naar Delft J. Bos, Soesterweg 112 naar Utrecht W. Zwolle, Westerstr. 90 naar Kampen Mej. E. Wijngaarden, Arnh.weg 52 naar Leeu warden Wed. Snellink, P. Pieterstr. 32 naar Velp J. Pesman, Utrecht.weg 109 naar Assen Mej. W. Nonneman, P. Julianal. S naar Zaandam A. de Bruin, G. v. Steil.wstr, 4 naar Den Haag E. Reeders, Vlasakkerweg 12 naar Hilversum S. Tuininga, K. Wilh.str. 42 n. Olden zaal Mej. A. Bloemendaal, Bergstr. 22 naar Amsterdam Ci. Coops, Krommestr. 22 naar Heerlen Mej. H. Vaneveld, Krommestr. 51 naar Amsterdam H. Jonglas, v. Asch v. Wijckstr. 13 naar Hil versum Wed. P. N. Koppen, Stationsstr. 37 naar Soest Mej. E. Voenschoten, Stationsstr. 37 naar Soest Mej. G. Klein, Schimmelp.str. 28 naar Utrecht Mej. D. Kas, H. v. Viandenstr. 12 naar St. Nico- laasga L. Rouwendal, G. v. Steil.w.str. 11 naar Almelo M. Bindels, H. v. Vi andenstr. i naar Vlissingen Mej.J. Agten, H. v. Viandenstr. 1 naar Vlissingen Mej. M. Smeets, St. Andriesstr. 15 n. Amsterdam G. de Keijzer. St. Andriesstr. 15 n.den Bosch -J. Klaassen, Aldegondestr. 9 n. Mid delburg D. Heijmans v. d. Douwer, Snou ckaertl. 8 n Rotterdam C. Huijgen, Gr. Koppel 2 n. Amsterdam Mej. G.v. Dijk, Arnh.weg 106 n. Woudenberg J. Willems, Langestr. 68 naar Zevenaar Mej, P. Jor- dense, Muurh. 143 naar Didam Mej. G. Spakman, St. Andriesstr. 2 naar Sapper- mcer C. Hazenberg, Vrnh.str. na naar Gulpen Mej, A. Berkloo, v. Bemmelstr. 25 naar Den Haag Mej. B, Horst, Lan- kaertl. 1 naar Arnhem H. v. Esveld. Monnikenpad 54 naar Hoevelaken B. Boshuizen, Bisschopsweg 101 naar Winters wijk H. Verheij, K. Wilh.str. naar Am sterdam W. Ludeking, Verhoevenstr. 28 naar Zwolle. STADSNIEUWS. Marktdag. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, brengen ter openbare kennis datin plaats var. op Vrijdag 26 December a.s. (2e Kerstdag) op Woensdag 24 December a.s. markt zal worden gehouden. Amersfoort, 5 December 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris. A. R. VEENSTRA. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden dat in de gemeente Ruwiel een geval van schurft bij schapen is voorgekomen. Amersfoort* 6 December 1919. De Burgemeester voornoenjd v. RANDWIJCK. Militaire Mutatie. Bij K. B. is benoemd, te rekenen van 20 Februari 1919, bij het reserve-personeel der landmacht, bij het wapen der Infanterie, tot res. eerste-luitenant bij zijn tegenwoor dig korps, de rcs. tweede luitenant J. W. Postma, van het 16e Reg. Infanterie. Militaire Sportweek 1920. In verband met het destijds ook door ons vermelde initiatief van den Gen. Comm. der IVe div. om in dit garnizoen voor 1920 een Militaire Sportweek te organiseeren, kunnen wij nog daaraan toevoegen, dat dit plan thans een vasten vorm heeft aangenomen> en de uitvoerings-commissie voor de Sport week der IVe Divisie, allen te Amersfoort garnizoen houdende, als volgt is geconsti tueerd Kapitein Bierman, 16e R. I., Voorzitter. Ritmeester v. Hoytema, ie R. H. Kapitein Kooiman, Div. Staf. Kapiteiti Jhr. Mollerus, te RVA. Kapitein Jhr. de Brauw, 5e R. I. Ritmeester v. Stockum, Div. Staf. ie Luitenant v. Lutterveld, Esk. Ord. ie Luitenant Mathon, Rijschool, te Luit. Adj. v. Voorst Evekink, Div. Staf, te Secretaris. 2e Luitenant Momma, ie RVA. Adj. O. O. v. d. Vlugt, ie R. H., 2 e Secretaris. Adj. O. O. Katenberg, 5e R. I. Opperw. v. Tilburg, Rijschool. Sergt. ie kl. Priem, 16e R. I. Wachtmeester Alles, Esk. Ord. Verdere aanvulling dezer uitvoerings-com missie is mogelijk. De Sportweek 1920 zal gehouden worden te Amersfoort, vermoedelijk in de week van 3' Mei 5 Juni. Het programma zal behelzen Sport op en buiten het terreir.. (Entreegelden, te heffen voor de sport op het terrein, zullen de grootste onkosten gedeeltelijk moeten dekken) Korpswedstrijden Zwemmen, Hand granaat werpen. Afstand- marschen te voet, Veldloop. Schieten (ge weer, karabijn, revolver). Wiclrijtlen (weg en terrein), Pelotons-oef. ic paard (Cavalerie.) Per so neele- •wedstrijden De Korpswedstrijden welke zich daartoe leenen worden tevens dienstbaar gemaakt voor personeele rangschikking. I.ichtc- en zware Athletick (springen, toopen, boksen, worstelen, werpen.) Schermen (sabel, geweer, floret). Wedstrijden te paard voor officieren en v bereden wapens. Op het terrein zullen voorts z.m. demon straties. muziekuitvoeringen e.d. plaats vinden. Aanbeveling zal het verdienen, dal bij de onderscheidene corpsen, garnizocns-com- missiën worden gevormd, teneinde de Sport- oefeningen in het algemeen en in het bij zonder als voorbereiding voor tic Sportweek 1920, aan te moedigen, en voorts om te geraken tot de oprichting va en bestaande vereonigingen De uitvoerings-commissie aanwijzigingcii of geven gaarne aanbevolen, tei-.e' onderofficieren n vereenigingen tc steunen, houdt zich voor an inlichtingen de het welslagen der Sportweek-1920 te bevorderen. Gelder C r c d i 1 igtng Het bestuur van de Gcldersohe Credict- ve leniging, gevestigd te Arnhem, stelt op Maandag 15 December a.s. te haren kan tore te Arnhem, bijkantoren (Amersfoort enz.) de inschrijving open op f 4.000.000 aandeelen, gesplitst in Hooo gewone aan deden aan toonder ad f500 (onder voorbe houd van de verkrijging der Koninklijke Bewilliging op de in Augustus j I. gevo teerde wijziging der statuten, welke nog niet is afgekomen) tot den koers van i^o pCt. of f 750 per aandeel, doelende in het volle dividend over het boekjaar 1920. In de toelichting der prospectus lezen wij Nadat in de maand Juli van het loopende jaar, mede in verband mettle overneming van het bedrijf der F. van Lanschot's Bank, het kapitaal der Geldersche Crediet- vereeniging tot het in de toenmaals gel dende statuten vastgestelde maximum van f 10,000.000 was uitgebreid, werd in de buitengewone algemeene vergadering van 30 Augustus 1919 op voorstel van het bestuur het maatschappelijk kapitaal ver hoogd tot f 20,025.000, teneinde met het oog op de vermeerdering der zaken, die als gevolg van de bedoelde over neming verwacht moest worden, alsook op grond van de hoogste eischen, welke in het algemeen aan de bankinstellingen geste'd worden, de mogelijkheid tot verdere uitgilte van kapitaal te openen. De ont wikkeling der zaken, dio in de reeds bovengenoemde cijfers tot uiting komt, geeft aanleiding om van de verkregen be voegdheid tot uitgifte van meer kapitaal gebruik te maken.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1