Vergadering P. T. T. Zondag j.l. hield de vakgroep P. T. T.- personeel van de afd. C. N. A. B. in de «Keizerskroon* een openbare vergadering met den heer Muilwijk als spreker over; De houding der Neutrale. In groote trekken werd de tactiek van den buidigen organi satievorm dcor den spreker geschetst om daarna wat langer stil te staan bij de weifelende houding der neutralen. Vooral de houding der C. B. P. T. T. werd in verband met de gevoerde salaris- actie aan de kaak gesteld, waaruit ten duidelijkste bleek hoe de neutralen steeds het categoraal verbond voorstaan, ten koste van andere groepen. Van de gelegenheid tot debat en vragen stellen werd door niemand gebruik gemaakt. Kunst na Arbeid. De arheiders-tooneelvereenlging Kunst na Arbeid* te dezer plaatse zal Zaterdag 20 December a,s. in de Keizerskroon* en Zondag 21 December d.a.v. In «Amicitia* een opvoering gever, van »Fabrieksmenschen« spel van leed en strijd in 4 bedrijven door H. Kesnig. Het stuk speelt in een fabrieks plaats. De Danskroeg van Rooie Hannes Geef er een »pakkenden« titel aan. voert het op op Zondagavond, noemt het stuk een «Volksstuk* en plakt overal groote gekleurde billetten aan. en ge kunt verzekerd zijn, dat de grootste zaal, de eenige, die er is in Amersfoort, zal uitverkocht zijn. Zoo was het ook Zondagavond met «De Danskroeg van Rooie Hannes.* Vraag ons niet naar inhoud en spel, want we zouden U moeten teleurstellen, omdat wij geen gelegenheid hadden, en dit maal eens niet tot onzen spijt, dit z.g. «Volksstuk* persoonlijk te gaan bijwonen. Alleen meenen wij hiermede te mogen vol staan zij die Zondagavond j.l. naar de «danskroeg* zijn geweeet, zullen meer dan ooit te voren hun tijd en hun geld hebben betreurd. De algemeene indruk toch, zoowel wat inhoud als spel betreft, is zoover beneden het gewone, dat we het gezelschap van den heer Verhoeven willen toeroepen «Dat was nu voor den eersten keer, «Maar kom nu asjeblieft nooit weer.* Gemeente Amersfoort. Kaasmarkt 8 December 1919. Aangevoerd 10 wagens, bevattende 2025 K.G. kaas. Prijzen f 67,50 tot f 72.— per 50 K.G. Gestempelde f f—50 Handel stug. Uit het politie-rapport. Gevonden een koperen trouwring. Bekeurd ter zake openbare dronken schap R. V., wonende te Hoevelaken en A de G,. wonende te Nijkerkerveen. Ter zake beleedigim; van ambtenaren in functie G. v. d. B. te Nijkerkerveen. Bekeurd ter zake het houden van mestverzamelingen J B. en D. Z., beiden wonende Molenstraat. Ter zake 't wegen met een unster E. v. (i., wonende Leusderweg - Ter zake overtreding arbeidswet, B., St. Anfridusstraat. Terzake openbare dronkenschap J. L. N., die tevens bekeurd is ter zake het voldoen aan een natuurlijke behoefte buiten de daarvoor aangewezen plaats. Ook stond hij gesignaleerd in het Alg. Pol. blad voor een gevangenisstraf van drie maanden ter zake diefstal. Om deze straf te ondergaan werd hij gisteren naar Uirecht overgebracht. A»n H. G. K., wonende te Kampen alsmede aan diens vrouw en 2 kinderen werd overtocht verstrekt tot Harderwijk. Een bewoner van de Groote Haag deed aangifte van diefstal van 'n konijn. Een bewoner van den Zuidsingel doet aangifte van diefstal door indrukken van een ruit van 2 a 3 fleschjes odeur, een nikkelen friseerlamp en een pot scheerzeep. Bekeurd ter zake het rijden met een niet verlicht rijwiel Ewonende I.eusderweg. Bekeurd ter zake het rijden met een auto, waarvan het achternummer niet vér- licht was, de bestuurder van het vierwielig motorrijtuig L 1779. Buitenlandiche Kroniek. De nota aan Duitschland. Bedreiging met opzegging van den wapen stilstand. Naar »de Tel.* uit gezaghebbende bron verneemt is de nota, die gisteren, Maandag door Dutasta aan Von Lersner overhandigd zou wordeo, van het grootste belang. Omtrent den inhoud wordt de meest strikte geheim houding betracht. De avondbladen kunnen slechts eenige algemeenheden vermelden. Onze zegsman, aan wiens gezag niet te twijfelen valt, meende echter het volgende te kunnen mededeelen 1. Bij de opstelling van de nota is ge bleken, dat alle geallieerde en geassocieerde staten den krachtigen wil hebben, voortaan een einde te maken aan de uitstellende manoeuvre der Duitsche regeering. 2. De nota is in uiterst krachtige be woordingen vervat en verlangt van Duitsch land, dat het protocol in zake de inwerking treding van bet vredesverdrag voor het einde van de volgende week wordt geteekend. Hoewel, om Duitschland niet noodeloos te kwetsen, de term «ultimatum* vermeden is, lijkt de nota daar toch zeer veel op, 3. Ingeval Duitschland aan dezen eisch der geallieerden geen gehoor geeft, wordt met opzegging van den wapenstilstand ge dreigd. 4. Ten einde Duitschland tegemoet te komen, stemmen de geallieerden toe in zekere verzachtingen van de eischen van het protocol. De overhandiging geschiedt door Dutasta, ten einds te doen uitkomen, welk groot belang de geallieerden aan deze nota hechten. In gezaghebuende Parijsche kringen neemt men aan, dut het vredesverdrag voor het einde van de volgende week in werking zal ireden. De ellende te Weenen. De toestanden te Weenen werden te Londen geschilderd door Sir William Goode, den Britschen bestuurder van het hulpfonds, die juist uit die stad teruggekeerd is. Hij zeirfe dat de toestand nog erger was, dan hij vermoed had. «Ik beu pas van Weenen teruggekeerd en heb het gevoel alsof ik tien dagen in een cel ben opgesloten ge weest, beschuldigd van moord. Ik logeerde in het beste hotel, maar daar was noch eieren noch melk. In de bittere koude kropen de gasten bij elkaar in de onver warmde hal, waar slechts één lichtje brandde. In mijn werkkamer moest ik weikeu niet de jas aan, terwijl de thermometer een graad boven vriespunt wees. Eindelijk slaagde ik er in hout te krijgen, waarmede ik twee dagen eeu klein vuurtje stoken kon. Het kostte me 970 kronen, hetgeen voor den Weener nog evenveel beteekent als vóór den oorlog. Het komt meermalen voor, dat het verkeer in de hoofdstraten stopgezet wordt om een groot aantal begrafenissen door te laten. Negen tiende der draagbaren bevatten kinderlijken. Ik meen dat een onmiddellijk ingrijpen in de ellende in Cen traal Europa noodzakelijk is, om niet het gevaar te loopen van een zegepraal van het bolsjewisme, dat zich waarschijnlijk niet zou bepalen alleen tot dat gedeelte van Europa.* Groote opschudding is gewekt door de brochure van Kautsky, den onatbankelijken socialist, die belast geweest is met de na snuffeling vau de geheime Duitsche archie ven, betrekking hebbend op het ontstaan van den oorlog. Deze brochure is vernieti gend voor het ancien regime, voor ex-Kei zer Wilhelm, zijn onbekwame ministers en diplomaten, maar zij doet ook zien, hoe door en door bedorven de geheele politieke en diplomatieke atmosfeer in de maanden vóór den oorlog was. Wantrouwen en ijverzucht, chauvinisme en imperalisme moesten on vermijdelijk leiden tot de bloedige wereld- catastropbe. Veel is er reeds onthuld in dit woeiige jaar. Doch Kauisky's brochure zou nog pakkender geweest zijn, zoo de schrijver wat minder geposeerd had als Marxist, doch slechts was opgetreden als objectief onpar tijdig geschiedvorscher, wien hel alleen om de Waarheid ie doen is, zonder propaganda Niettemin zal het na deze publicatie den meest verstokten Junker en den nog over gebleven vereerders van den ex-Keizer uiierst moeilijk vallen, om de figuur van hun held nog hoog te houden. De terugkeer van Wilhelm, die zoo lichtzinnig op den oorlog aanstuurde, is thans ondenkbaar. Landru's Ech t sch e i d i n g s p ro ces. De vrouw van Landru heeft, zooals men weet, een eisch tot echtscheiding ingediend. Deze zaak kwam dezer dagen voor; Landru protesteerde er tegen, dat de wettelijke vormen niet in acht waren genomen, en wist uitstel te verkrijgen. UIT DEN OMTREK. Amerongen. Er gaan bier geruchten, dat hier een buitenplaats gebouwd zal worden ten be hoeve van een der zoons van den keizer, Waarschijnlijk voor prins Adalbert. Aan den Rijksstraatweg,opeen terrein, loebehoorende aan graaf Bentinck, zijn reeds verscheidene paalijes in den grond geslagen, die de af metingen aangeven. De keizer zelf is reeds eenige malen bij die afmetingen tegen woordig geweest in gezelschap van zijn zoon Adalbert, graaf Bentinck en den vleugeladjudant des keizers, von Ilsemann. Barneveld. Alhier is een landlooper, zekere Springhof, gearresteerd, verdacht medeplichtig te zijn, inzake den moord op korporaal Vos uit de Harskamp. Hilversum. De leden van de districtsvereeniging Hilversum en omstreken van den Ned. Bond van Boekdrukkerijen, de R, K.. Ver- eeniging van Ned. Boekdrukkerspatroons en den Bond van Christelijke drukkers patroons in Nederland hebben aan hel hoofdbestuur der Boekdrukkerijen bonden een schrijven gericht, waarin zij verschil lende wijzigingen in het nieuwe ontwerp- Collectieve Arbeidsovereenkomst voorstellen. Tevens dringen zij aan op een cautlestelling door den A. N, T. B. Wat het loon betreft zijn zij van meening, dat een directe verhooging van 33 pCt. niet gewettigd is en dat voor klasse III het grondloon moet worden bepaald op 70 cent per uur. Huizen. De samenvoeging der veertien groote exportrookerijen heeft reeds eene hervatting der werkzaamheden ten gevolge gehad, die in economisch opzicht voor deze gemeente van groot belang kan worden. Vrijdag, Zaterdag en Maandagmorgen werd gerookt een flink kwantum vooreerst 500 a 600 ton A- kwam per motorloggers de haven binnen. Veenendaal. Wegens kolengebrek moet een groot deel der fabrieken van de Maatschappij voor Textielindustrie v/b. H. C. Roessiugh Zn. alhier worden stopgezet, indien uiet directe voorziening van kolen volgt. Zeist. Het beotuur van de pas opgerichte ver- eeniging van Zeister smeden-, loodgieters- en fitterspatroons heeft besloten aau het personeel op de a.s. Kerstdagen en Nieuw jaarsdag 50 pCt. van het uurloon uit te keeren, terwijl tevens de vrije Zaterdag middag werd ingevoerd. BINNENLAND. De kruisers. Uit den Haag meldt men Uit parlementaire kringen bereikte ons een gerucht (dat bij nadere informatie be vestiging vond) dat Hugenholtz namens de soc.-dem. fractie voornemens is Dinsdag voor den aanvang der debatten over de marine-begrooting aan den Minister van Marine een duidelijke en onomwonden ver klaring te vragen omtrent zijn voornemens ten opzichte van het al dan niet afbouweu van de kruisers «Java* en «Sumatra.* (N. v. d. D.) De vliegtocht naar In dié. De Msb. weet hieromtrent nog mede te deelen, dat voor een beperkt aantal militaire vlieger* de departementen van Oorlog en Marine bun faciliteiten beschikbaar stellen het departement van Oorlog n.l. voor 3 vliegers van de Luchtvaartafdeeling en het departement van Marine voor één Marine vlieger. Het is echter niet onmogelijk, zelfs zeer waarschijnlijk, dat door de Marine dit getal zal worden uitgebreid. Om voor re- geeringsbulp in aanmerking te komen, moet aan bepaalde eischen van geschiktheid worden voldaan. De regeeringshulp bestaat daarin, dat voor den betrokken vlieger de tocht als dienstreis wordt beschouwd. Daardoor neemt de Regeering de kosten van olie, benzine, verblijf en de traktementen voor haar rekening en blijft zij aansprakelijk voor eventueel pensioen. De vliegers aan wie bovengenoemde regeeringshulp is toegezegd, zijn de vliegers van de Luchtvaartafdeeling Koppen, Ver- steegh en Sleup en van den Marine-vlieg- diensiBacker, die te zamen met den officier machinist ie klas Steensma den tocht wil maken. De Vickers-Maatschappij heeft thans op zekere- voorwaarden o.a. dat er mee in Engeland zal geoefend worden, twee vlieg tuigen voor den Indië-tocht beschikbaar gesteld n.l. een Vickers' Vimy en een vliegboot. Dankbaar België. Een der lezers van de Grondwet schrijft aan dat blad: Het volgende is een ingezetene der ge meente Roosendaal overkomen. De heer B, werd Dinsdag per telegram opgeroepen, om in Esschen te .komen, teneinde een cliënt te spreken. De heer B. ging» in een echt hondenweer, naar Esschen cn bemerkte eerst aan den grens, dat hij een verkeerden pas had meegenomen, n.l. dien van zijn vrouw. De maréchaussees (Hollandsche) lieten hem door en zeiden dat het geen bezwaar was, wanneer hij even dien heer ging spreken. Daarop vertrouwende, fietste de heer B. door Esschen, waar hij echter onderweg door een politieman werd aangehouden, omdat hij zonder licht reed. Toen die agont hoorde dat hij een Hollander was, werd hij direct geboeid weggebracht en in een hok opgesloten, waarin hij 13 moeten ver blijven van Dinsdagsmiddags 5 .uur tot Woensdagmiddag 12 uur. Men liet genoemde heer niet aan het woord komen, maar snauwde hen- toe: «houd je bek, je heb niets te zeggen.* Den heer B. heeft men toen gefouilleerd en nadat hij zich geheel ontkleed had, heeft men zelfs de voering van zijn jas losgesneden en bem toen in dat kille, tochtige hok den geheelen nacht opgesloten, zonder eenige dekking te verstrekken, 's Morgens vroeg werd hem een homp brood, zonder drinken of iets toegeduwd. Eerst tegen 12 uur kwam de heer B. vrij. De heer B. was zoo overspannen, dat bij direct naar bed moest. Wat zouden de Belgen gezegd hebben, wanneer wij hen bij de groote vlucht zoo behandeld hadden? «Handen op*. Vrijdagmiddag omstreeks kwart voor zeven heeft te Amsterdam een brutale dief stal onder bedreiging plaats gehad. Op het drukke Damrak, alwaar gevestigd is het algemeen geldwissclKantoor, werden juist voor het sluiten van dit kantoor de etalages door een der directeuren leeggemaakt, toen een, naar schatting 22-jarige man het kantoor binnenstapte. De directeur had het goudgeld, dat in de etalages lag, in een zak gedaan, terwijl hij in de andere hand het bankpapier hield. Hij legde dit geld op een nabijstaande tafel, waarop de man, die juist binnen was gekomen, eeu biljet van honderd Mark ter wisseling aanbood. De directeur draaide zich om ter wisseling van het biljet, doch men begrijpt diens schrik, toen hij bet geld willende aanbieden, een revolver op zich gericht zag, waarbij de man uitriep: «Handeq op*. Hij maakte van deze gelegenheid ge bruik, om den zak met het gouden geld, ter waarde van ougeveer f 2500, te grijpen en onder bedreiging achteruit te loopen naar de deur. De directeur riep inmiddels om hulp, waarop zijn compagnon, die zich iu het achterkantoor bevond, naar voren kwam, het geval zag en onmiddellijk de politie telefoneerde. Het duurde echter meer dan 10 minuten, alvorens verbinding verkregen werd met het politiebureau, waarop de man kans zag steeds inet den revolver naar voren gericht, het kantoor te verlaten en zich door een nabijliggende steeg uit de voeten te maken, Een der compagnons achtervolgde den man onmiddellijk, doch hij was reeds door de drukke straten verdwenen. De recherche, die zich later op het kan toor vervoegdo, werd volledig met het gebeurde in kennis gesteld. Men' heeft echter tot dusver geen spoor van der» dader kunnen ontdekken. De eigenaar looft 50 pCt. uit van de waarde van het gestolene, indien men den dader kan aanwijzen of aanhouden, Een dievenbende. Inzake den diefstal te Koedijk (N. H.) is thans licht gekomen. Ten huize van een schiidersknecht K. v. Z. te Alkmaar, die al van het begin af verdacht werd, is op den zolder verstopt gevonden eeu bedrag van f450, dat van den diefstal afkomstig bleek te zijn. A'.s tweede verdachte is aangehouden zekere G. St.. een electricien uit Bergen (N. H.) die tijdelijk te Wageningen vertoefde. Bij onderzoek ton huize zijner te Bergen wonende moeder kwam zooveel aan het licht, dat ook zij en hare dochter, benevens de verloofde van deze en nog een kost ganger werden gearresteerd. De vrouw zou den nacht van de inbraak de beide dieven ontvangen hebben en zeep (gebruikt om de ruiten vóór het indrukken ervan te besmeren) en andere benoodigd- huden voor de inbraak verstrekt hebben. Zij heeft een deel van het gestolene naar Wageningen gebracht. De dochter werd gearresteerd op grond van het aannemen van een gouden dameshorloge met duo ketting, wetende dat het van diefstal afkomstig was. De verloofde had verschillende van den diefstal afkomstige goederen verborgen. De commensaal had eenige der gestolen goederen van dc inbrekers gekocht. Wegens aan de inbrekers hulp verleeneu werd voorts nog gearresteerd zekere vrouw SI., eveneens te Bergen. Bij het verhoor van en de huiszoeking bij deze laatste kwam tevens aan het licht, dat zij dezen zomer een stapel waschgoed en een koffertje had gestolen van een rechter uil Wageningen bij zijn verblijf te te Bergen aan Zee. De verdachten van den diefstal, S. en v. Z., worden ook nog verdacht van een paar andere inbraken en van diefstallen van fietsen te Alkmaar en Bergen. Vooral S. en zijne moeder staan ongunstig bekeud. Een belangrijk deel van hot gestolene te Koedijk is weer terecht. Bij het onderzoek in deze zaak kwam ook nog een damestaschje voor den dag, dat in den afgeloopen dag door een dame in het bosch te Bergen was kwijtgeraakt. De Amstel buiten zijn oevers. Vrijdag is de Amstel, onder Nieuwer- Amstel zoo hoog gestegen, dat hot water tot een hoogte van anderhalve decimeter over den dijk in de huizen en in de Mid denpolder slroomdo, I11 allerijl werd, zoo meldt de «Tel.*, onder toezicht van den gemeente-opzichter en den burgemeester, die inmiddels ter plaatse verschenen was, een aanvang ge maakt met maken van kaaien ter keeriug van het water. Eerstens werden de noodige zakken zand, mest, wagens enz. opgevorderd eu begon men een dam dwars over den dijk, voorbij de kruithuizen, te leggen. Daarna één van pl.m. 70 M. langs den oever van de rivier. Beide dammen werden met bekwamen spoed vervaardigd, zoodat, toen het water uit den Amstel niet meer over den dijk kwam, bet water, dat binnen de omdamming, en binnen de huizen was gedrongen, den Middenpolder kon inspoelen. Daar er zand te weinig was, werd dit per boot aangevoerd uit de gemeente Ouder- Amatel, doch aangezien men ook daar be vreesd was voor eene overstrooming gelastte de burgemeester van Ouder-Amstel, die

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2