r Platzetter •Ion gsfe Bediende G. Philippo i inmiddels eveneens aangekomen was, deze zandleverantie stop te zetten. Oqk te Buurt over Ouderkerk, sloeg ter lengte van ongeveer zo a 30 M. het water met kracht over den dijk en straatweg en deed verschillende woningen onderloopenl In een café steeg het water tot een hoogte van iz c.M. Ook hier moest een kaai worden gemaakt. In de buurtschap Nes a/d Amstel, stond wel de dijk blank, doch hier was geen gevaar voor doorbraak. Een St.-Nicolaas-verrassing. De employés in dienst van de Koningin, zoowel in Den Haag, Amsterdam of elders, als op het Loo, ontvingen een aardige Sinter klaassurprise in den vorm van een flinken bout herten- of wildzwijnenvleesch als hun rechtmatig deel in den jachbuit van de afge- loopen week. De Koningin toch kocht verleden jaar van het Jachtdepartement voor de som van f 20.000 al het wild op in de Heerlijkheid Het Loo, om dit ponds-pondsgewijze onder haar personeel te verdeelen, naar de grootte van het gezin. Straatnamen te Zaandam. B. en W. van Zaandam stellen voor een aantal nieuwe straten in een pas gebouwde volkswoningwijk te noemen naar voorman pen uit de Nederlandsche arbeidersbeweging en wel uit de socialistische en de christelijke. Voorgesteld wordt deze straten te noemen naarWillem Bax, soc. predikant te Zaan dam P. L. Tak, H. Gerhard (de >oude< Gerhard), A. S. Talma en Klaas Kater. Thee voor de Raadsverslaggevers. Wat nog nimmer gebeurd is in den Amsterdamschen gemeenteraad, geschiedde Donderdagmiddag niet alleen de raadsleden doch ook de vertegenwoordigers der pers werden onthaald op thee. Dat komt, omdat ze Woensdagavond zijn weggeloopeiu weerklonk een stem Pas op, er zijn maden in» riep een ander, doelende op het kindervoedingdobat. Waarop een journalist riposteerde: >dat wagen we er maar op,« De raadsoverzichtschrijver der Tel. slaat er over aan het dichten met de volgende Ode aan Tellegenc O Teilegen, Gezellege, Wij zweilegen Uw thee! Zoo slap en zoo zeurig Als hier het debat, Zoo sterk en geurig Uw kostelijk nat. De neger en het jongetje. De Tijd» vertelt het volgende vermake lijke geval In de tram zit een klein knaapje, dicht gedrongen tegen zijn moedertje, die niet bemerkt, dat de jongen angstig kijkt. Want ook baar aandacht wordt getrokken door een heer, tegenover haar zittend. Deze be grijpt, waarom de jongen zoo benauwd kijkt en zet zijn gezicht in een vriendclijken plooi. Maar boe vriendelijker hij kijkt, des te angstiger wordt de jongen, want deze ziet hoe langer hoe meer de witte tanden en de witte groote oogan van den heer, die een onvervalscht Surinamer is, een neger, zoo' zwart als roet. Neger en jongen be grijpen elkaar. Eensklaps klinkt het luide stemmetjevan den knaap: •Pieterman-knecht, ik ben het heele jaar zoet geweest.» Moadkr lacht, het heele publiek heeft schik, vooral toen Pieterman-knecht de hand toestak naar den knaap met een: >Nou, wees dan tnaar niet meer bang. Ik zal je niet meepakken, hoorl» Zoo'n tramritje mag meer dan een dub beltje kosten. De jeugd en het sprookje. In een artikel over «Sinterklaas» zegt de heer A. H, Gerhard in «Godsdienst Moraal» Waarom trekken tooneel en bioscoop roman zoo ontzaggelijk veel bewonderaars Is het niet altijd en overal om te ontkomen aan den neerdrukkenden invloed van de dagelijksche, kleine, vaak leelijke dingen om ons heen en zich te kunnen verplaatsen in een wereld van^ifictie? Waarom zijn allo kindereu verzot op sprookjes, op de minst werkelijke niet het minst Waardoor behaoren de vertellingen van Perrault, de oostersche verhalen uit de Duizend en Een nacht tot de onsterfelijke wereld-literatuur Dat is het onbedwingbare recht der fantasie, de fantasie, die beter dan iets anders aan de beschaving der menschheid werkt. Ik weet heel goed, dat de wereld, waarin wij leven, er eetie is van oneindig veel zorg en duisternis. Er is een eindelooze nacht van somberheid en 't schijnt, dat men slecht» aan den vooruitgang kan werken, indien men onverbiddelijk der menschheid steeds den spiegel der ontzettend harde werkelijkheid voorhoudt, En toch. Waaraan zouden alle eeuwen door de strijders de kracht tot volhouden, tot moedig onder-gaan zelfs, ontleend hebben, als 't niet was aan den nooit falenden levensmoed, die de fantasie hun schonk, wanneer zij het beeld van esn andere, een betere wereld voortooverdc. Geen ideaal kan eenige kracht tot han delen schenken, als de verbeelding het niet •Alle groote idealisten, alle groote her vormers, waren »droomers«, begiftigd met een rijke verbeelding, die hen deed zien wat er nog niet was. Ik weel niet of er lieden zijn, die slechts >verstands<-menschen mogen bectondat zijn de nuchteren, de lieden die slechts oog hebben voor de realiteit, die van geen •dichterlijken onzin» willen weten, maar die dan ook in do eerste plaats donken aan nuttige dingen, aan hun eigen belang; die vinden, dat het >hun tijd wel zal uithouden». Zij voeden In geen geval de menschheid op. Dat is de taak voor hen, die zich nieuwe werelden kunnen droomen, die de werke lijkheid kunnen verfraaien met het toover- werk der verbeelding en die de verkillende koude van wat is kunnen verwarmen met den gloed der fantasie. Laat ons de jeugd de vreugde aer ver beelding niet onthouden.» Nieuwe methode om timmerhout te verschepen. De firma Vickers Ltd. zal een nieuwe manier toepassen om timmerhout te ver voeren over de Stille Zuidzee en do Atlantische Oceaan. In Engeland was 5 raillioen voet gezaagd timmerhout uoodig en in plaats van het afzonderlijk in drie of vier schepen te verladen, wordt het plan geopperd door de firma Vickers, om van het hout een schip te bouwen en dit naar Engeland te laten zeilen. Dit zal gedaan worden en het zeil schip (met hulpkracht) is in aanbouw in Britsch Columbia. Vlotten timmerhout van groote afmetingen hebben dikwijls lange reizen gemaakt, doch hiervoor werd groote slcepkracht vcreischt, terwijl het nieuwe Vickers' vaartuig een werkelijk schip zal zijn, dat, hoewel niet met groote snelheid, toch op eigen kracht zal varen. Het schip zal gebouwd worden in het water, door het op elkaar leggen van rijen planken met een lengte van 12 voet, een breedte van 12 inch en een dikte van 1 inch, met dwarsbalken, bouten en verbindingsbalken op geregelde afstanden. Er zal geen romp worden gemaakt om het geheel samen te houden. Het timmerhout zelf zal een soliede romp vormen van 250 X 60 X 3Ö voet- Het vaartuig zal een watcrverplaatsing hebben van 9000 ton: het zal drie masten hebben voor de zeilen en aan den achtersteven motoren om een dubbele schroef te drij' voor aanvullende kracht. Op het achterdek komen comfortabele hutten voor de bc^- manning. Het is vanzelf spreidend, dat een dergelijk schip niet kan zinken, daur et geen gaten in kunnen slaati en bijna de gcheolc bouw veerkrachtig is. Zoodca het Engeland van uit Britsch Columbia bereikt, via het Panama Kanaal, komt het bij de sioopers en wanneer de machines verwijderd zijn, zal feitelijk elke vierkante voet bruik baar timmerhout zijn. Alleen die deelen van het vaartuig, waardoor bouten waren vast gemaakt, zullen onbruikbaar zijn geworden. SPORT. Voetbal. Door terreinafkeuring ging de wedstrijd H. V. C. I Robur niet door. H. V. C. 2 kwam met eene 4o overwinning op G. V. C. 2 uit Wageningen terug. Inderdaad cijfers die voor zich sprekon. Op de afkeuring van het H, V, C.-terrein willen wij nog even terug komen, omdat wij het in dezen niet met den verslaggever van het >A. D.s eens zijn. Des Zondagsmorgens (van Zaterdag gezwegen) was het veld absoluut onbe speelbaar. Dan heeft de consul te beslissen. Wij laten daar of de plassen, die zich op het veid bevonden ontstaan waren uit Eem- water of regenwater. De eigenaar echter was van oordeel (dit in tegenstelling het A. D.) dat zij het gevolg waren den voortdurenden regen der laatste dagen. Het A. D. meende, dat in cusu de be slissing aan den scheidsrechter overgelaten had dienen te worden. Robur zou o.i. bij eventueelc afkeuring om 2 uur en daar toe bestond veel grooter kans de vraag juist in tegenovergestelden zin wel hebben gedaan, waar zij dan een vcrgeefscho reis zou hebben ondernomen bij de huidige dure reiskosten. Men doet goed dergelijke zaken niet alleen door een Amersfoortschen bril te bekijken. Het is jammer dat zoovclen teleurgesteld werden, zeker, maar aan d belangstelling behoeven toch de belangi der spelers niet te worden opgeofferd. En tenslotte is voor het afwerken der com petitie een overdreven haast uu nog niet noodzakelijk. Ingezonden Stukken. Amersfoort, 8 December 19: Geachte Redactie, Het St.-Nicolaaafeest op de O. L.-Scholen is in alle deelen geslaagd. Ds kinderen waren opgetogen en de dames en heeren onderwijzers dankbaar voor den steun, die hun in dezeu werd verleend. De commissie dankt mits dezen hartelijk allen, die hebben bijgedragen tot hot wel slagen van de feestviering. Het is natuurlijk niet mogelijk namen te noemen. Ze meent echter een uitzondering te moeten maken ten opzichte van de hoeren Hamorsveldt en Fölkei, die hun auto beschikbaar stolden om St.-Nicolaas op moderne wijze te ver voeren. Deze belde heeren hebben ons daardoor zeer verplicht. De commissie hoopt ook een volgend jaar den steun van de Amcrsfoortsche Burgerij mogen rekenen. Hoogachtend, de Sccr. der St.-Nicolaaavierlng, M. DE POOL. (Gevoelde de oude msn zich wel veilig in zulk 'u modern vehikel? Red.) Aan Diaconien, Armbesturen en allen, die hebben te zorgen voor bejaarde behoeftigenl Het is u zeker bekend, dat do Wet op de vrijwillige ouderdomsvcrzekerlng een geldelijk voorrecht toekent aan menschen, die den leeftijd van 34 jaren hebben over schreden. Zulke menschen (mits niet aangeslagen in de vermogensbelasting of voor 12000 of meer in de Inkomstenbelasting) kunnen zich, tegen betaling cener wcekpremiu van f 0.39, een ouderdomspensioen verzekeren van f 3 per week, ingaande op den ósen verjaardag en eene uitkeeriug van f too l~" jverljjden. a wanneer zij na betaling van drie jaren premie geheel invalide worden, kunnen zij zelfs geheel van premiebetaling worden vrijgesteld, terwijl de 13 wcekrente toch verzekerd blijft. Het Hoofdbestuur van den Bond voor Stautspensionneering vestigt hier Uwe aan dacht op, Velen toch, die reeds dicht den ós-jarigen leeftijd zijn genaderd, b.v. menschen van 35 tot 64 jaar, kunnen waarschijnlijk zelf die f 0.39 per week uiet missen, an zouden dus onverzekerd blijven, indion zij bij die premiebetaling niet door kinderen, vrienden of .door toekomstige verzorgers werden gesteund. En bet zijn juist die ouderen, voor wie de Staat den grootsten b ij a I a g geeft op de premie van 10.39. De weekpremie, welke door die ouderen bij een particuliere levensverzekering-maat schappij betaald zou moeten worden om f 3 per week pensioen te ontvangen op het 65e jaar, bedraagt: voor een 55-jarige plm. f 2.— por weck. 56- *2-35 57- a-75 58- f3.25 f 3-95 >1 60- f5.- terwijl zij voor een 64-jarige haast evenveel guldens zou bedragen als de staat centen cischt. (De bedragen zijn alle globaal genomen). Hieruit blijkt van hoe groot belang hot verzekeren is voor die ouderen, en ook blijkt er uit, dat allen, die later de zorg voor die oude menschen hebben te dragen, verstandig zuilen handelen door die ver zekering moreel en fiuantiöel te bcvordoreu. Wij hebben het onzen plicht geacht, Uwe aandacht op deze belangrijke zaak te vestigen. Het Hoofdbestuur van den Bond voor Staatspensionncering. „Onder Onsjes" Kleinigheden? Een nieuw scheklwuord. Do ingezetenen van vcrschillondo onzer steden hebben een gemeenschappelijke!] bij naam, waarvan wol een dor bokondsto is dlo der Amorsfoortsche »keieiitrekkor»», Aan dozen bijnaam, of wil men, aan dit scheldwoord, herinnert sterk dn nuam dion men in Bolglö thans don cavaleristen toe roept, nl. die van «torpedo». Zooals eenmaal de brave Amersfoorturs een kei uit het zand dolven, zoo groof oen patrouille cavaleristen aan het Belgische Iront tijdens een verkenningstocht langs do kust oen ingezonken torpedo op, en sleepte het ding in triomf naar hun kwartier. Sindsdien noemt men do Belgische lancicrs torpedos». Niets maakt hen woedender dan deze bijnaam, die thans officieel een •bolecdiging» ia geworden. Want dezer dagon werd een vervolging Ingesteld tegen twee burgers van Soraing, die een cavalerist «torpedo» hadden nage roepen. De rechtbank to Luik voroordoeldo lodor hunner wegens belocdtglng tot 25 francs boete. Roep'Üüs, zoo ge in Bclgili zijt, een Bel gisch cavalerist nimmer torpedo» too, want de brave kerels dulden het niet en de Belgische rechters billijken hun verontwaar diging. Middel tegen lintworm. Eon ultstokend mlddol togou lintworm zijn de fijngemaakte en met suiker ver- meugdo pitten van den kalebas. Voor vol wassenen moet men uo pitten gebruiken, voor kinderen ongeveer de helft. t Morgens voor het ontbijt neemt men in en een half uur later gebruikt mon laxeer-mlddel. Probatum ust! Ken advertentie, up to date] Een hoer, in hot bezit van oen huis sleutel, zoekt con daarbij pnssciulo woning.,,.* 422e Staatslntery. Trekking van Maandag 8 Decombcr. ze Klasse te lijst. Hooge prijzen. No. 5477 f 20.000. Nos. 184 11171 16747 ieder f 1000. No. 19095 f400. Nos. 1199 2690 4916 12400 1673° l'der f 100. UUKKKkOHSTKN. 1 bibliotheek. R.K. openbare leeszaal 011 blbllo- teek, Niouwstrnnt jo. Oudheidkundig Museum, Flehite. Bioscoop Lnngestruut. Vrijdag tot Maandag Bioscoop «De Arend». Zaterdag Theosofische Leeszaal. 11 Dec. Amicitla. Lezing Nod. Fubricaat door den beer H. F. Snoek. Wemeentelyke Arbeidsbeur» GEOPEND eiken werkdag van 8,30 tot i «.30 en van 2 tot 3 uurbovendien 's Maandag'» en Vrijdag's van 0'/a tot 7'/a uur. Op Zaterdag alleen van 8.30 tot 11,30. Aanbiedingen van werkzoekenden op 4 December 1919. 1 bankweiker 14 opperlieden 1 behanger-stoft. 1 portier 1 boekb. linieerder 2 rijwielherstellers 2 boekdrukkers 24 schilders (buis) 6 broodbakkers 6 schoenmakers 1 beeldhouwer 1 sigarenmaker 90 grondwerkers 2 slagers 1 Inpakst.-wasscherij 1 schipper 5 kantoorb. (mann.) 3 stokers 2 kantoorb. (vr.) 3 straatmakers 2 kollners suikerwerker 3 koetsiers 1 tabakswerker 2 kruldoniersbed. 1 teekenaar-wertuig- 1 letterzetter kundig 3 loopknechts 2 timmerlieden 130 losse arbeiders 1 tuinman 1 machine-poetser 2 veldarbeidcrs t machinist-stoker 3 voerlieden 3 magazijnknechts 2 werkvr. (kantoor) 1 meubelm.-witwerk. 1 werkster Aanvragen ran werkgevers. 1 behanger-stoif. 1 metaaldraaicr 1 broodbakker 23 metselaars 1 chauffeur 8 meubelmakers 1 dagmeisje 5 monteurs-olectro 5 clectricions 2 meubelm. (halfw.) 2 fabrieksjongens 2 stukadoors t loodgieter 7 timmerlieden 1 loopjongen t werkvrouw 1 machine-monteur Alle vragen en aanbiedingen te richten tot de Arbeidsbeurs, in het gebouw dor voormalige Ambachtsschool, Achter Davids- hof No. 2, telephoon int. No. 374. ADVERTENT1EN. Op FABRÜEKSKANTOOR hier ter stede wordt gevraagd Br. no. 2893 VAI.KHOFF'S Boekhandel. 2e klasse kan geplaatst worden by nSE AMER3- FOORTSCHE COURANT" v.h. Firma A. H. v. Oleoff Vele dames hebbon ontdekt, dat haar huisgenooten gaarne soep eton en dienten gevolge koken zij iederen dag dezelfde soep, alsof er geen 15 soorten van Primula Soopen bestaan. Dit duurt zoolang, tot bet manlief gaat vervelen. Wccst u verstandig en kookt u niet steeds dezelfde soort, doch afwisselend vandaag Erwtensoep, morgen Tomatensoep, overmorgen Hgslsoep mot korry, een volgend maal Vormieolllsoop, dun weer Jtiiloiinesoep, Groen tensoop, Schildpadsoep, enz. enz. Amersfoort^i b.h. Postkantoor ATELIER VOOR REPARATIÊN.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 3