IBESFOOMSCHE COURANT. Dinsdag 16 December 1919. 1 DLANTA No. 9271. 69e laargang BIJVOEGSEL Uitgave van de Drukkerij „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". REDACTEUR F. W. H. OUDENS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden 1. franco per post /1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigening*- advertentiön per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f1.25 Bewijsnummers worden In rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de lncasseerkosten In rekening gebracht. BUREAUX KORTE GRACHT 18 (oud g VALKESTRAAT 19. Telefoon ig. Bij dit nummer behoort een OVERZICHT. Buitenland. Clemenceau gekwetst - De ontevreden heid onder de Belgische mijnwerkers De nieuwe President van Zwitserland. Binnenland. De nood te Weenen Arbeids-contract typografen - J.uit. Koppen in Parijs. Crisis aan Marine. Met de woorden »hij kwam, zag en aarzelde heeft dezer dagen een Kamerlid de houding van den Minister van Marine ge- qualificcerd. Na de .uitspraak van de Tweede Kamer, waarbij de begrooling van Marine werd verworpen met 4033 stemmen kan gezegd worden «Hij kwam, aarzelde en ging heen*. Na een discussie, die in eersten aanleg van meer dan een zijde tel was tegen den Minister, en een verdediging zijnerzijds die bij lezing van de korte uittreksels een volstrekt ongunstigen indruk maakte en waar bij de Minister zijn positie niet heeft kunnen redden, beeft de Kamer in een gemengde stemming behalve de geheele linkerzijde stemden 6 Anti-Revolutionairen, een Christen- Democraat en een Christen-Sociaal tegen de begrooting den Minister haar vertrouwen opgezegd. Niet het feit, dat men dezen Minister het vertrouwen heeft opgezegd is het merkwaar digste van de uitspraak van de Kamer, maar de omstandigheid dat de Minister ten val is gebracht door een meerderheid die uit zeer heterogene motieven tegen zijne be grooting stemde. De 6 Anti-Revolutionairen stemden tegen omdat de Minister de kruisers ten slotte niet wilde doen afbouwenbij links heeft het gebrek aan beleid van den Minister den doorslag gegeven. En daarbij kwam dan de quaestie van de bestelling der pantserplaten, voor den heer Treub bovendien de vaag heid, in de Memorie van Antwoord van de uitdrukking >stopzetten van den afbouw der Kruisers». Zoo hebben verschillende motieven te- samen aan het kortstondige leveu van Mi nister Bijleveld een einde gemaakt. De proef met een Burger-Minister van Marine kan kwalijk geslaagd heeten. De nadeelen van aan het hoofd van het departement van Marine een niet-deskundig man te plaatsen, die uiteraard vreemd staat tegenover alle technische quaesties zijn wel duidelijk aan het licht gekomen. Verwacht mag dan ook worden dat op de plaats van den heer Bijleveld iemand zal benoemd worden die technisch weet wat de leider van een departement weten moet en die, naast een goed inzicht in de sociale positie van het marine-personeel.de capaci teiten zal hebben, leiding te geven. Dat kon Minister Bijleveld niet en dat is de reden van zijn val geworden. Naar het Corr. Bur. verneemt, heelt de Minister van Marine naar aanleiding van de verwerping van zijne begrooting het voornemen ten spoedigste zijn ontslag bij H. M. de Koningin in tc dienen. Het Bur. meent te weten, dat het votum niet van verder strekkeudo gevolgen voor het Kabinet zal zijn. In parlementaire kringen wordt verwacht, dat als gevolg van de over de kruisers gevoerde debatten, de afbouw dezer schepen niet verder zal worden voortgezet dan noo- dig is om ze tot vrijmaking van de [hellin gen te water te laten, hetgeen naar schatting nog ongeveer f 400.000 per schip zou kosten. Do nood to Weenen. Eenigc weken geleden was de heer Edo Fimmen, de Secretaris van het Internationaal Verbond van Vakvereenigingen naar Weenen vertrokken om de middelen tot leniging van den nood te bespreken. Hij is de vorige week van Wc-enen terug gekeerd, en wat thans de heer Fimmen in enkele intervieuws over den Weenschen toestand verhaalt, spreekt van een ellende, zoo groot, zoo massaal, dat het onmogelijk is ze naar waarheid te beschrijven. De heer Fimmen deelde o.a. het vol gende mede: «Tijdens mijn verblijf in Weenen ben ik er zooveel mogelijk op eigen gelegenheid op uitgetrokken. Uit eigen aanschouwing wilde ik mij een beeld vormen van het leven der arbeidersbevolking. Luk raak liep ik in de volksbuurten woningen binnen, en dan kan ik al dadelijk in dit verband mededeelen.dat ik overal éénkamerwoningen heb aangetroffen. Ik bezocht een gezin, bestaande uit man, vrouw, zeven kinderen en een tachtigjarigen grootvader, die allen in één vertrek huisden, en de beschikking hadden over niet meer dan vier bedden; in een andere kamer moesten een weduwe en haar zeven kinderen zich met twee bedden behelpen, en zoo zou ik massa's voorbeelden kunnen noemen om te demonstreeren, hoe ellendig de Weensche bevolking er aan toe is. En dan is er nog de sluikhandel, die welig tiert. De kettinghandelaar en zijne trawanten leveren een kilo brood voor 15 Kronen, een kilo meel voor 40, oen kilo aardappelen voor 9 Kronen, Suiker moet bij ben met 46 Kronen, vet met 140 Kronen betaald worden. Natuurlijk zijn de loonen der arbeiders op dergelijke excessen niet berekend. Het trampersoneel te Weenen verdient in door snee 1Z5 a 200 Kronen per week. Het weekloon van een zeer bekwaam metaal bewerker bedraagt Kr. 240 a 300, typo grafen ontvangen gemiddeld Kr. 185, in de bouwvakkeu wordt 280 a 300 Kronen betaald, in de papierindustrie en de chemi sche fabrieken Kr. 120 a 300, ongeschoolde arbeiders beschikken over een wekelijksch inkomen van Kr. 150 a 180, de vrouwen en meisjes, die zich met het verwerken van zoogenaamde Schmuckfedern bezig houden, en deze industrie wordt in Weenen veel beoefend, ontvangen in doorsnee 70 Kronen per week. Het spreekt van zelf, dat bij een dergelijk 1 PLANTENBOTER - VOEDZAAM HEERLEK VOORDEELIG ill— J Het huisraad in de arbeidersgezinnen be slaat uit een tafel, hoogstens drie stoelen en iets dat op een potkacheltje lijkt. De kasten zijn leeg. Kleeren, linnengoed, huis houdelijk gerei, werd alles lang geleden beleend of verkocht. Op mijn rondgang heb ik slechts één keer bedden met matrassen gezien. In alle andere gevallen lagen de menschen op zakken of lompen. In het gunstigste geval waren de slaapplaatsen zóó verdeeld, dat, percentsgewijze gesproken, twee en een half personen de beschikking hadden over één bed. In overeenstemming niet de manier waarop deze menschen wonen is het voedsel dat hun wordt verstrekt. Het gërantsoeneerde is absoluut onvoldoende om er van te kunnen leven. Daarbij komt nog, dat van dit weinige, een groot gedeelte uitsluitend in theorie wordt verdeeld. Vet en brood wordt geregeld uitgereikt, al het andere is facultatief. Volgens de officieele opgaven ontvangt elk, te Weenen gevestigd gezin, 7 Kg, steenkolen per week, maar ik beu in huis houdens geweest, waar men sinds drie maanden geen brandstof van gemeentewege bad ontvangen. Dan zijn de menschen aan gewezen op hout, waarvoor zij Kr. 1.60 tot Kr. 2 per K.G. moeten betalen. En het leven is toch al zoo ontzettend duur. Per hoofd en per week wordt zoogenaamd in Weenen gedistribueerd: één brood a i kiloKr. 2.40 1/4 kilo meel1.60 7 kilo steenkolen (per gezin) 7. 120 gram vet8.40 1 ons vlecsch8.40 3/16 kilo suiker3. 1 kilo aardappelen4.80 Kr. 35.60 Dit bedrag is ontstellend groot, het weinige dat er voor verstrekt wordt, in aanmerking genomen. Men kan ook in den vrijen handel levens middelen koopen. Een kilo brood kost dan Kr. 2.38, een kilo meel Kr. 5.60, suiker wordt met 15 Kronen betaald. De weelde van een pond paardenvleesch kan men zich tegen betaling van 25 k 30 Kronen ver oorloven, een pond corned beef wordt met 24, een pond paardenworst met 35 Kronen betaald. Voor een kilo aardappelen vraagt men Kr, 4.80, voor een kilo kool Kr. 3.60. nkomen de op de vrije markt aangeboden levensmiddelen onbereikbaar zijn. Trouwens ook dc middenstand blijft in hoofdzaak aangewezen op het bedroevend weinige distributie-materiaal. «Maar waarmede voedt gij u dan?» heb ik herhaaldelijk gevraagd als de menschen ij van hunne misère vertelden. Dan werd een aardvrucht, een soort raap, voorschijn gehaald, die in normale' tijden als veevoeder dienst doet, en men vertelde mij, dat dit gereebt soms, in water gekookt, werd opgedisebt, maar nog veel vaker rauw, omdat bet vuur, bij gebrek aan brandstof, niet gestookt kan worden. Des avonds om acht uur gaan in Weenen alle lichten uit, na half negen rijdt geen tram meer, en omdat slechts enkelen zich in het bezit van een beetje petroleum, wat carbid of een stukje kaars mogen verheugen, komt het er in de praktijk op neer, dat de menschen in 't donker blijven soezen of, uit louter wanhoop, hun legerstede opzoeken. In 1914 stierven te Weenen 33,268 per- souen beneden den 26-jarigcn leeftijd, in 1918 waren 't er 51.492. Voor de eerste zeven maanden van dit jaar luidt het cijfer 24,040 tegen 18,442 voor de overeenkomstige periode van 1918. In 1914 maakte de tuberculose 6223 slachtoffers onder hen die den leeftijd van 26 jaar niet bereikten, in 1918 11.531. In 1914 Kwamen 36,878 levende kinderen tor wereld, in 1918 19.070. Gedurende de eerste zeven maanden van 1918, werden 1417 kinderen dood geboren, in 1919 bedroeg liet aantal 1791. Het gebrek aan stookmateriaal is zóó erg, dat een naburige gemeente, in een bocht der Donau liggend, waar nog al eens lijken uit de greote stad aandrijven, bezwaar maakt deze lijken te begraven, omdat men op de begraafplaats oude en nieuwe graven open scheurt, om de lijkkisten als brandstof kunnen aanwenden. Harmens, Amsterdam naar P. Bethl. 52 K. Rijkhals, Puttershoek naar l.eusderweg O. Ideler, Utrecht naar Beestenmarkt 12 Jhr. J. Sprangier, Breda n. J. v. Oldenb. laan 19 G. Singerling, Kazerne naar Snouckaertl. 9 Mej. E. Dam, Kesteren naar Appelmarkt 17 C. Vermeulen, Helder naar Soesterweg 167 N. Stigter, Doetichem uaar Utrecht.weg 247 J. Vis, Baarn naar Utrecht.str. 39 P. Oostwouder, Utrecht naar L. Beekstr, 22 H. de Beude, Amsterdam naar Fr. Halsstr. 53 H. Rutgers, Amsterdam naar Fr. Halsstr. 47 T. Drost, Ede naar P. Borstr. 35 J. de Haas, Den Haag naar Fr. Halsstr. 51 N.Nieuwenhuyzen, Utrecht naar Utrecht- scheweg 86 A. Dijkstra, Lemsterland n. Fr. Halsstr. 19 Mej. I. Poll, Leek naar Fr. Halsstr. 19 Mej. A. Heskes, Baarn naar D. Fockeraal. 94 J. Cramer, Baarn naar D. Fockemal. 94 J. Vis, Utrecht naar H. v. Viandenstr. 3 J. Harrems, Amsterdam naar Fr. Halsstr. 41 Mej.G. Crovatto, Utrecht naar Appelweg 144 Mej. M. v. Gerlach Rhijn, Assen naar Utrecht.weg 109 Mej. R. Moes, Assen naar Utrecht.weg Mej. J. Jaeger Eijtnen», Deventer, naar Kamp 60 Mej. C. Butsc- laar, Utrecht naar Leusderwcg 138 Mej. L. Kraan, Den Haag naar Bisschopsweg 22 C. Bredauw, Kampen naar H. v. Vian denstr. 25 Dijs, Weesp naar Aldcgon- destr. 5 Mej. E. Liet, Rhenen naar Zandgat 5 J. Meijer, Arnhem naar Bisschopsweg 76 Mej. E. v. Drie Hoogland naar Schimmel.p.kade 18 J. Hamel. Amsterdam naar P. Both). 13 Mej. W. v. d. Heiden, Rotterdam naar v. Asch v. Wijckstr. 3 Mej. I'. Latour Forbes Wels. Den Haag n. J. v. Oldenb.I. 35 Mej. E. de Kanper, Ede naar v. Asch Wijck6tr. 8 Mej. A. Kcnlers, Utrecht aar Wijersstr. 12 W. Amiabel, Nijmegen n. L. Nic.str. 10 Mej. H. Smit, Arnhem naar Zuidsingel 43 Mej. G. Humersveld, Leusden naar Hof 11 Mej. II. Vroonen broek, Rotterdam naar Aruhemscheweg 32 Mej. B. Lensink, Baarn n. L. Nic.dw.str. 12 Mej. H. v. d. Wiel, Woudenberg naar Fr. v. Blankenh.str. 21 G. Kruijl, Abcoude naar Arnhemscheweg 119 F. Bauer, Duitschland naar Kruiskamp 3 Mej. G. Hoogcrs, Hattem naar l.eusterwsg 236 G. Adams, Arnhem naar W. v. Meche- lenstr. 9 J. Streemelaar, Kampsn naar Leusderweg 3 Mej. N. v. d. Kuij, Oude water naar P. Mariel. 30 Mej. J. Water borg, Utrecht naar P. Mariel. Mej. M. v. Luijn, Utrecht naar P. Mariel. Mej. W. Geers, Utrecht naar B. Wuyt.l. 130 Mej. D. Snhulte Wickiog, Duitschland naar St. Anfridusstr. 7 Mej. C. Stuijvonberg, Utrecht naar Krommestr. 53 J. Balhuizen, Zeist naar Langestr. 87b K. Receveur, Ede naar Zuidsingel 12 -- F. Klok, Loos- duinen naar Kruiskamp 47 Mej. G. Bohtns, Den Haag, naar Schimmelp.str. 10 Mej. A. Clemens, Rotterdam naar Schim melp.str. 49 M. Stitselaar, Barneveld n. Lageweg 15 Mej. S. Verseveld, Baarn n. D. Fockemal. 94 Mej. M. Bruggink, Didam naar Muurb. 143 Mej. J. v, d. Veer, Didam B, Wuyt.l. 55, Opg vestigde personer t 14 November 1919- STADSNIEUWS. T. Bach, Groesbeek naar Aldegondestr. ,55 Mej. E. Engelenburg, Ede naar L.Vr.- kerkhof 15/17 J. Wessels, Arnhem naar Utrecht.weg 62 J. Leeuwenburg, Hcine- j noord naar Zuidsingel 33 J. v. Kooten, I Woudenberg naar v. Bemmelstr. 87 H. Militaire Sportweek 4e Div. 1920. De Voorzitter van de Uitvoeringscommissie der Sportweek IVe Divisie in 1920 zal aanvangende 7 Januari 1920 iederen Woensdag van 2—3 uur nam., voor aan gelegenheden de Sportweek betreffende, te spreken zijn in' de Vereenigingszaal Kazerne III der Infanteriekazerne te Amersfoort. Correspondentie te richten aan het Secre tariaat, Divisiebureel, Lange Bergstraat No. 17 te Amersfoort. Kliniek voor dieren. Naar wij vernemen is alhier opgericht een dierenkliniek, waarvan de houder zich ten doel stelt voor particulieren zieke dieren te genezen en te verplegen. De leiding zou bij een veearts berusten, terwijl de kliniek is gevestigd nabij de Appelmarkt.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1