IDefffêjyteri Kerst-Reclame. P. DE GRUYTER ZOON. De Burgemeester en Wethouders v«n Amersfoort, doen te weten dat door den Raad dier Gemeente in zijne vergadering van den 19 Augustus 1929 is vastgestelden bij Konink lijk Besluit van den 6 November 1919 No. 63 tot 1 Januari 1922 is goedgekeurd het volgende BESLUIT met ingang van 1 Januari 1920 de Ver ordening op de heffing van bijdragen voor het genot van onderwijs aan de Handels dagschool met 4-jarigen cursus en de Handelsavondschool met 3-jarigen cursus te Amersfoort», vastgesteld bij Raadsbesluit van 17 December 1918 en goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 21 Mei 1919, No. 57 zoodanig te wijzigen, datie. Artikel 4 worde gelezen als volgt Art. 4. Het schoolgeld bedraagt A. Voor leerlingen van de Handelsdag school per leerling en per jaar, bij een in komen, naar hetwelk het schoolgeld wordt berekend van f 801 t/m f 1000 f15.— per leerling -1001 -1200 -17. -1201 -1400 - «9- - 1401 - 1600 - 22. - j6oi -1800 - 26.— - 1801 -2000 -30.— -2001 -2100 -33. -2x01 -2200 -36. - 2201 - 2300 - 39.— -2301 -2400 -42. -2401 -2500 -45— - 2501 - 2600 - 48. -2601 -2700 -51.— -2701 -2800 -54. -2801 -2900 -57-— -2901 -3000 -60. -3001 -325° -63.— ■325» -3500 *66.— -35°' -3750 -69.— -375» -4000 -72.— -4001 .4500 - 75- -4501 -5000 -80. - 5001 -5500 -85.— - 55°' 6000 - 90. - 6001 - 7000 - 95. -7001 en hooger fxoo.— B, Voor leerlingen van de Handelsavond school per leerling en per jaar f12. 2e. Art. 5 worde gelezen als volgt Art. 5. Wanneer een leerling uit een gezin de Handelsdagschool bezoekt en een ander leerling uit hetzelfde gezin gelijktijdig, wordt voor dezen tweeden en eiken volgenden leerling uit het gezin, een aftrek toegestaan van 20 pCt. En is hiervan atkondiging geschied waar het behoort, den 11 December 1919. De Burgemeester, v, RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. 3°/0 premle-leening Amersfoort. De Nederlandsche Handel-Maatschappij te Amsterdam en de Directie der Geldersche Crediet-vereeniging te Arnhem doen ons een kennisgeving toekomen, waarin zij mede- deelen, dat de inschrijving op de f 3.000,000,- 3 pCt. Obligaties der premie-leening ten laste van de gemeente Amersfoort ieder groot f ïoo.op Maandag sa December a.s. zal worden opengesteld ten kantore van den Gemeente-Ontvanger te dezer stede, de Neaerlandache Handel-Maatschappij te Am sterdam, en agentschappen Rotterdam en Den Haag, de Geldersche Crediet-Vereenl- ging te Arnhem en hare bijkantoren tot den koers van 100 pCt. Bij overteekening geschiedt de toewijzing zooveel mogelijk ponds-ponds-gewijze, t. w. dat zoo mogelijk aan iederen inschrijver tenminste een Obli gatie wordt toegekend. De betaling der toegewezen obligatifin moet geschieden op 2 Jauuari 1920 tec kantore, waar de inschrijving beeft plaats gevonden tegen ontvangst van de definitieve stukken, voorzien van de coupons per 30 Juni 1920 en volgende. Het plan van aflossing dezer 3 pCt, premie-leening is als volgt De leening zal a pari worden afgelost in dertig achtereenvolgende jaren, telken jare één dertigste deel van het uitgegeven bedrag, of honderd duizend gulden en wel in de jaren 1920 tot en met 1934 op 30 Juni van elk jaar dertig obligaties en op 31 December per jaar negenhonderd zeveniig obligaties, en in de jaren 1935 tot cn met 1949 op 31 December van elk jaar duizend obligaties. Bij elk der vijf trekkingen voor de af lossing op 30 Juni, gedurende de eerste vijf jaren 1^20 tot en met 1924zullen de dertig obligaties, waarvan de nummers het eerst uitkomen, afgelost "worden, met inbegrip van het kapitaal, als volgt het eerst uitkomende nummer met f 10.000.— de drie daarop volgende nummers x.ooo. de vijf 500. de acht 300.- de dertien200. Voor de aflossing op 31 December resp. met f 25.000.f 1.000.f 500. f 300.— f 200. Bij elk der tien trekkingen voor de af lossing op 30 Juni gedurende de jaren 1925 tot en met 1934 zullen de dertig obligaties, waarvan de numners het eerst uitkomen, afgelost worden met inbegrip van het kapi Met de komende digen, dat is vast en gewis. Bereidt iedere huisvrouw een heerlijken disch. En al is dan het feestmaal overvloedig of klein, Een heerlijke pudding moet het slot er van zijn. Dus als gc bij DE GRUYTER Uw boodschappen doet (Want dat is Uw voordeel, Uw belang, dus dat moet!) Dan vraagt ge aan de juffrouw, die U helpt, vlug en blij, Een pond van onze allerbeste griesmeel er bij. Ge ontvangt dan, het zij hier uitdrukkelijk vermeld Een half pond extra voor hetzelfde geld. taal, resp. met f5.000.f x.ooo. f500.—; f 300.—f 200. Voor de aflossing op 31 December resp. met f 20.000.f 1.000. f500.—; f300. f 200. Bij elk dtr vijftien trekkingen voor de aflossing op 31 December gedurende de jaren 1935 tot en met 1949 zullen de vijf en veertig obligaties, waarvan de nummers het eerst uitkomen, afgelost worden, met inbegrip van het 'kapitaal het eerst uit komende nummer met f 15,000. het tweede met f 2.500.de drie volgende nummers f 1.000de tien volgende num mers f 500.—de tien volgende nummers f300.— de twintig volgende nummers f 200.—. Elke obligatie van f 100.wordt voor zien van een stel halfjaarlijksche coupons, verschijnende 30 Juni en 31 December. De uitslag der lotingen wordt aangekon digd in een of meer in de gemeente ver schijnende bladen, in een te Amsterdam verschijnend dagblad, en in minstens één finantieel blad. De rente en aflossing met daarop gevallen premie zijn betaalbaar te Amersfoort ten kantore van den Gemeenteontvanger en de kantoren van de Nederlandsche Handel-Maatschappij en de Geldersche Cre- dietvereeniging. De leening wordt aangegaan, uitsluitend ten behoeve van het Grondbedrijf. Dit bedrijf bezit thans 387 H.A. grond, waarvan 263 H.A. is bestemd voor woningbouw en i 124 H.A, voor de vesti ging van industrie. Weensche kinderen. Naar men ons mededeelt, bedraagt de opbrengst voor de Weensche kinderen, ingevolge een oproep aan de jonge lezers van het maandblad Amersfoortsche Be langen» der firma van Wijngen alhier, f 15.85. Religieus Soc. Verbond. Men deelt ons mede dat 2e Kerstdag in de Rem. Kerk, 's avonds half 7, voor bovengenoemd Verbond zal optreden Mevr. Henriétte Roland Holst. LIJST. VAN Onbestelbare Brieien en Briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn Postkantoor Amersfoort. Terugontvangen in de ie helft der maand December «919. Drieven Binnenland. P. J. den Boek, Rotterdam Export kantoor, Den Haag R. C. v. d. Garden, Haarlem Greta v. d. Heijden, Rotterdam A. Kaspers, M. Maartens, Am sterdam Nat. Inst. Zelfontw., Amsterdam A. Ru "sen, H. Verdonk, Utrecht A. G. Willemsen. Amsterdam Brieven Buitenland. J. G. Lammers v. Buuren, Monte Carlo v. Trait, Sons J. V. Spliethoff, Paris Venhevens. Goch. Briefkaarten Binnenland. Abbenes, Burg A. de Bruijn, Amster dam C. v. Daan, Rotterdam M. Dam ming, Halfweg M. Egbers, Baarn W. de Enting, Amsterdam P. Sluijter, Amsterdam J. Noos, Gronau J. Putten, Amsterdam J. v. Rossum, Culemborg R. de Swetz, Zeist C. Smolders, Den Haag. Gemeente Amersfoort. Kaasmarkt 15 December 1919 Aangevoerd 16 wagens, bevattende 2925 K.G. kaas. Prijzen f 66.—tot f 71.— per 50 K.G. Gestempelde f f—50 Handel matig. Uit h«t polltie-rapport. De politie werd telefonisch medegedeeld, dat Zaterdag een binnenbrandje was ont staan bij J. Wijnands, Muurhuizen 26. Met de minimaxder politie werd het gebluscht. Door een politieagent zijn van het stations-emplacement eenige kinderen ver wijderd, die daar bezig waren cokes te zoeken. Overgenomen van Harderwijk een min derjarige bestemd voor Leerdam, Aangifte werd gedaan van diefstal van een groot blauw konijn. Eenige personen zijn ter zake openbare dronkenschap in arrest gesteld. Zondagavond wilde een vijftal personen binnendringen in het lokaal »Ódeon< in de Krommestraat. Aangezien de deur gesloten was begon men deze met een balk te rameien. Inspecteur van politie Lobauchère heeft het vijftal verwijderd. De zaak is in nader onderzoek. Aangifte is gedaan door den tailleur J. dat ook hij de dupe is geworden van den oplichter, zich noemend Jhr. Byvanck de Morelli, die thans te Amsterdam in arrest zit. Wegens overtreding der Arbeidswet is verbaliseerd C. J. v. d. H. Valkestraat alhier, Wegens het rijden van een rijwiel zonder licht Mej. R. R. alhier, G. A. v. D. Lieve Vrouwestraat, A. T. van den Bis- schopsweg en J. H. K. van den Appelweg. Buitenlandsche Kroniek. ncnceau gekwetst. Op de tocht over het Kanaal had de tor- Clemenceau werd tegen een kist geworpen, maar alhoewel hij pijn voelde wilde hij de conferentie te Londen toch bijwonen. 's Avonds is hij door een geneesheer on derzocht die constateerde dat hij een rib had gebroken. De toestand is overigens bevredigend. De ontevredenheid onder de Belgische M ij n werkers. Reeds sinds eenigen tijd heerscht er groote ontevredenheid onder de arbeiders klasse van het Charleroy-bekken, en vooral onder de mijnwerkers, zoo meldt de corres pondent van de «Indépendance Beige» te Charleroy aan zijn blad. Elk oogenblik hebben er partieele stakingen plaats, die alleen door de tusschenkomst van de vak- vereenigingsleiderskunnen worden bijgelegd. Verschillende malen reeds hebben de mijn werkers een algemeene staking willen procla- meereu. Het bestuur van den mijnwerkers- bond heeft dikwijls slechts met de grootste moeite een staking kunnen voorkomen. Een der voornaamste oorzaken van de ontevredenheid van de mijnwerkers moet worden gezocht ia het feit, dat de rapporten van hun gedelegeerden, die in de gemengde commissie zitting hebben, de mijneigenaars verantwoordelijk stellen voor den langzamen gang der werkzaamheden van genoemde commissie die ten doel hebben de arbeids voorwaarden voor de mijnwerkers te ver beteren. Verder heeft het de verontwaardi ging van de mijnwerkers opgewekt, dat een deel van de patroons hun de schuld willen geven van de verhoogfng van de steenkool prijzen. De arbeiders komen daar krachtig tegen op, en verklaren, dat de verhoogde prijzen slechts aan de aandeelhouders van de mijnen ten goede komen. Door deze en dergelijke grieven heerscht onder de mijnwerkers een geestestoestand, die onvermijdelijk tot een staking moet leiden, wanneer de mijneigenaars ten minste in hun intransigente houding volharden. Daarbij komt de agitatie onder de metaal bewerkers. Dezen ontvangen over het algemeen een lager loon dan de arbeiders in de andere takken van industrie. Zij zijn daarom van oordeel, dat velen hunDer, die technische studiën hebben moeten maken, onvoldoende betaald worden, vooral in ver gelijking met de mijnwerkers en glasblazers. Volgens de verklaringen van zeer gema tigde arbeiders zal het sposdig tot een. algemeene staking van de mijnwerkers en metaalbewerkers komen, indien de patroon» niet spoedig eene concessie doen. De niéuwe Zwitsersche president. Motta is voor het jaar 1920 tot bonds president van Zwitserland gekozen. Motta is uit Airoio, kanton Tesslno, afkomstig. Hij is in 1871 geboren, is katholiek en conservatief en leider van het departement van financien. UIT DEN OMTREK Hattem. De gemeente heeft aangekocht de geheele waterleiding-installatie uit het voormalig vluchtelingenkamp te Nuuspcet. Deze instal latie zal gebruikt worden ten behoeve van het villapark hier ter plaatse, terwijl zij tevens gebruikt zal worden ten behoeve dar brandweer, waartoe het plaatsen eener hoog- drukinrichting noodig is. Utrecht. Op de kippenmarkt te Utrecht werd Zaterdag j.l. negen gulden gevraagd voor een kuiken dat in Mei j.l. geboren is. Deze gaan nu of in Januari leggen. V oorthuizen. Te Voorthuizen, gemeente Barneveld, had een bakker in zijn etalage een groot aantal doozen geplaatst, waarin gebakjes, ter waarde van f o. to—-2.50 waren verborgen. Kocht men nu bij ons bakkertje voor f 0.20 een lot, dan had men recht een der doozen aan te wijzen, waarvan men zich den inhoud kon toeCigenen. De politie beschouwde deze manier van zaken doen echter als een over treding der loterijwet, nam alle doozen, ongeveer vijftig, in beslag en maakte tegen den bakker procesverbaal op. Weesp. De gezamenlijke arbeiders te Weesp zullen gedurende een week één uur per dag langer werken, ten voordeele van de noodlijdenden in Weenen. BINNENLAND. Arbeidscontract typografen. Na een tweedaagsche zeer opgewonden vergadering, is te Amsterdam door de ver- eenigde patroonsbonden in de typografische vakken de collectieve arbeidsovereenkomst voor de jaren '20, '21 en '22 aangenomen met 560—517 stemmen, nadat het hoofd bestuur verklaard had niet de verantwoor delijkheid voor de gevolgen van verwerping van het contract te willen aanvaarden en de onderhandelings-commissie geweigerd had opnieuw de onderhandelingen te openen. Luit. Koppen in Parijs. De Tel. verneemt, dat noch Lt. Koppen, noch Lt. Koopman bij hun noodlanding eenige verwonding hebben opgeioopen, ter wijl ook het toestel onbeschadigd is, be houdens dan het gebrek, dat de oorzaak werd van de daling en dal binnenkort her steld zal zijn, Intusschen vertoeven onze beide landge- nooten in Parijs zij vertrekken zoo spoedig mogelijk om hun tocht te vervolgen. Geheimzinnige verdwijning. Aan den Plantageweg te Rotterdam woont de 28-jarige vrouw Jansen, wier man, de metselaar van Harmeien, te Schiedam ver blijf houdt. Donderdagavond 6 uur kwam de man aan de woning der vrouw en deelde haar mede, dat, als ze haar kind wilde zien, ze naar Schiedam moest komen, De vrouw gaf hieraan gevolg en ging om 8 uur van huis. Zij is met lijn één naar het Beursplein aldaar gereden en zou verder met lijn 8 naar Schiedam gaan. Daar is zij echter niet aangekomen, terwijl ook haar man daar niet is teruggekeerd. Wat er sedert met beiden voorgevallen, weet men niet. Van Harmeien was den laatsten tijd zwaarmoedig. Men vreest, dat hjj zijn vrouw op het Beursplein heeft opgewacht en dat beiden een ongeluk is overkomen. 'n Kras oudje. De 84-jarige weduwe Uithoven te Haar lemmermeer heeft een pas aangevraagd met het voornemen naar Amerika te gaen, ten einde familieleden te bezoeken.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2