0 1 BEKENDMAKING HINDERWET. o— Burgemeester co Wethouders ven Amers foort brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 16 Dec. 1919 aan J. C. VAN BUUREN, en zijne rechtverkrijgenden voorwaardelijk vergunning is verleend tot het uitbreiden van een bakkerij, door het bijplaatsen van een electro-motor van 1 '/j P- K., dienende voor het aandrijven van een kneedmachine, in het perceel alhier gelegen aan den Leusderwcg No. t, kadastraal bekend Ge meente Amersfoort, Sectie C No. 730. Amersfoort, 18 December 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Rijkstaken- en dekens. Het Tweede-Kamerlid Van Dijk heeft aan den Minister van Oorlog de volgende vragen gesteld: Is het Zijn Excellentie bekend, dat de voorraad dekens, gedurende de mobilisatie aangeschaft, bij de demobilisatie alle zijn overgenomen door hot Centraal Deken- kantoor te Amersfoort en voor zulke prijzen door dat kantoor worden verkocht dat tijdens afwezigheid van bom, zijn gezin zijde zooveel mogelijk het doel zal worden bevorderd door ook financieel het plan te steunen. Verder zutlen de werkgevers worden zocht het totaal bedrag van het meer ver diende loon aan het plaatselijk Comité af te dragen of dit in overleg met hen, direkt aan het landelijke toe te zenden. Het Comité bestaat uit de heeren J. Muilwijk, Voorz., Miereveldstr. 15. J. Huisman, Secr., Westerstr. 101. De Bruin, Penningm., Stellingwerfstr. 38. Quint, Penningm., Stellingwerfstr. 17. Van Empeien, Rembrandtstr. 37. Scheidsgerecht in de Kleeding- branche. Donderdag 18 Dec. is hier ter stede een commissie bijeengekomen uit de Patroons- en Werknemersorganisatie in de kloeding- branche, ter samenstelling van een plaatse lijk scheidsgerecht. Als gevolg hiervan zullen de navolgende heeren het PI. Scheidsgerecht vormen. Leden-werkgevers B. Ruitenberg, voorz.; A. Jordl, H. H. Kallmann, secr. Leden-werknemers: A. Hollander, voorz.; A. Balk, Th. A. de Vos, secr. Er werden z voorz. (werkgever en werk nemer) en 2 secr. (werkgever en werknemer) benoemd, waarvan twee leden een werkgever en een werknemer het dagelijksch bestuur vormen, met dien verstande, dat als voor zitter, werkgever is, de secretaris werk nemer zal zijn, en omgekeerd. Om de drie maanden worden de functies omgeruild. Tot 1 April 1920 werd tot voorzitter be noemd de werkgever B. Ruitenberg en tot secretaris de werknemer Th. A, de Vos. Aanslag Oorlogswinstbelasting. Naar wij vernemen is onlangs door den Minister van Financiën aan de Inspecteurs der dirocte belastingen enz. medegedeeld dat belastingplichtigen, die den wensch te kennen geven, om in afwachting van de vaststelling van hun aanslag in de oorlogs winstbelasting, het volgens hunne aangifte verschuldigde bedrag op rekening van den op tc leggen aanslag te betalen, hiertoe in de gelegenheid dienen te worden gesteld. Mitsdien behooren de inspecteurs desverlangd aan de belastingplichtigen modedeellng te doen van het volgens de aangifte ver schuldigde bedrag met opgaaf van bet ontvangkantoor waar de storting kan plaats hebben. Een vlieger die niet opging. Op 9 dezer deed koopman v. d, H,. Woestijgerweg alhier, bij de politie aangifte van inbraak en diefstal in zijn woning ge pleegd, die op denzolfden avond plaats had deze hoewel op zichzelf niet buiten sporig aan genoemd kantoor groote winst laten? Had Zijn Excellentie het niet meer wen- opeobaar worden vot kocht, of wel gelijk met den voorraad schoenen is ge schied door bemiddelling van burge meester! welke daartoe het verzoek doen. worden opgeruimd? Is het den minister bekend, dat onder beheer van het Centraal Magazijn tc Amster dam een hoeveelheid laken voor leger- doeleinden bestemd aanwezig is, waarvan de waarde meerdere tientallen millloenen, men spreekt van 45 millioen bedraagt? Is het Zijn Excellentie voorts bekend, dat het zeer veel moeite heeft gekost daar voor een geschikte en behoorlijke berg ruimte tc vinden, terwijl thans daarvoor f 160.000 buur per jaar wordt betaald? Tol. Door den storm. Wegens den hevlgen storm, die in den nacht van Dondordag op Vrijdag heeft ge woed, is bij den heer Bottinga, schoenwinkel In de Langestraat, de etalage-ruit geheel verbrijzeld. Amersfoort's Mannenkoor. Waren wij reeds in de gelegenheid in ons nummer van 29 November jl. to kunnen mededeelcn, dat Amersfoort'a Mannenkoor den jon Januari as. zijn iz'/j-jarig bestaan hoopt te bardenken, thans kunnen wij daar aan nog toivoegen, dat ter gelegenheid van dit feit als hoLtdwerk zal worden uitgevoerd tie Frltjhofe-sage» van Niels Gade, terwijl Mevr. van Hszelen Couwenhoven en dc I heer Caro hunne medewerking voor dc solo partij hetiben toegezegd. •De Hanze*. De heer J. H. Hasaln,; hoeft bedankt voor de functie van voorzitter der R. K. Mldden- staedsvereeniging >Dc Hanze*. Veiling. Het porceei Utrechtscheweg 25 bracht in op-nbare veiling door den notaris A. P. 1 Schroder alhier, f 3600 op. Kooper is de heer K. van Nimwegen. Steun aan het Weenach». Kind. Door bet plaatselijk Comité begaande uit vertegenwoordigers der vakcentralen. Is Donderdagavond in Hotel »De Zwaan* een vergadering gehouden over ateunverleeulng aan Wecnscbe kinderen. Bcalotcn werd een vergadering tc beleg gen met dc beaturen der verachillcndc vak organisaties om te geraken tot het vormen van wcrkplaatacommiaslea, welke tot taak zullen hebben met hunne werkgevers tc overleggen op welke wijze deze het best in staat zullen zijn aan den oproep van het Comité gehoor te geven. Men vertrouwt dat ook van werkgevera- diena in< Er word een bedrag aan geld ontvreemd van f 600, gedeeltelijie aan den commensaal en aan den aangever van den diefstal toc- bohoorende. Dc recherche deed onderzoek, doch dit had aanvankelijk geen resultaat, totdat zij ten slotte tot de ontdekking kwam, dat aangever zelf over een tijdruimte van ruim een half uur zijn alibi niet kon bewijzen, hetgeen toen tot het vermoeden leidde, v. d. H. zelf van den diefstal te verdenken. Dit bleek dan ook maar al te juist te zijn. Na zich verzekerd te hebben dat niemand meer in zijn woning kon zijn, is hij daar heen teruggekeerd ter uitvoering van zijn plan. Hij werd dientengevolge den 18 dezer als verdacht van diefstal en vaische aangifte naar Utrecht overgebracht. Na verhoor bij den heer Rechtcr-Com- missaris werd hij voorloopig weder in vrij heid gesteld. Zondagsrust. Morgen zal alhier dc geneeskundige prac- tijk worden uitgeoefend door de geneesheeren Kamerling, Batenburg en Schreuder. Morgen is hier alleen geopend de apotheek D. H. G. Ittman, Langeatraat 9 Tel. 164. Welke apotheek tevens die is waar ge durende de komende weck 's avonds na 8 uur en 's nachts de recepten worden klaar gemaakt. Aangehouden. Door onze politie is aangehouden en ter beschikking der justitie gesteld H, van der II., 2 2 jaar, koopman te dezer stede, die verdacht wordt van diefstal van gelden ten nadeele van W. Schimmel alhier. Vernieling van geweren. Het Hoog Mil. Gerechtshof te Utrecht behandelde in hoogor beroep de zaak tegen A. A. v. d. B., milicien-soldaat bij het 3e rog. inf., die in eersten aanleg door den Krijgsraad te Arnhem was veroordeold tot een maand gevangenisstraf, voorwaardelijk met een proeftijd van zes maanden, ter zake dat bij te Amersfoort op 24 Novem ber 1917 opzettelijk en wederrechtelijk twee geweren, tocbehoorer.de aati het Rijk. middendoor heeft geslagen en drie andere geweren heeft beschadigd. Beklaagde verklaarde, dat het in dron- kemansrazernij was geschied en dat hij er thans veel spijt van heeft. De advocaat-fiscaal vroeg bevestiging van het vonnis, doch tevens aan den be klaagde dc voorwaarde op «e leggen, dat hij dc door hem aan het Rijk toegebrachte schade binnen drie maanden na 'a Hofs uitspraak aan het Rijk zal moeten vergoeden. Uit het politle-rapport. Overgenomen van de Utrechtsche politie zekere A. R., wonende te Groningen en verdacht van diefstal aldaar gepleegd. Hij Is tot Zwolle verder getransporteerd. Nachtverblijf verleend aan J. O. en diens huisgezin bestaande' uit vrouw en 4 kinderen. Door de militaire politie is aange houden en aan den Commissaris van Politie voorgeleid zekere S. A„ wonende Groote Xachtegaalsteeg. Zij wordt verdacht van heling van rijksgoederen van militairen ge kocht. De zaak wordt verder onderzocht door militaire politie en recherche. Donderdagavond omstreeks kwart voor elfwerd door een onbekend burger persoon aan het politie-bureau kennis ge geven, dat er brand wa9 in de brood- bakkerij van den heer Koqing, Groote Haag. De politie begaf zich direct met de minlmax ter plaatse, waar bleek, dat een houten deur in brand was geraakt vermoedelijk door vuur uit een der ovens. De familie Koning bad reeds zelf gedeeltelijk den brand ge- bluscht, hetgeen verder met de minimax gebeurde. Bekeurd ter zake verontreiniging van den openbaren weg W. v. O. wonende te Hoevelaken en J. N. wonende Valkenstraat. Ter zake het rijden van een niet ver licht rijwiel K. T. wouendo Hoogeweg en J. B, wonende Hoevelakeu, Vrijdagmorgen omstreeks half 12 werd aan het politiebureau telefonisch bericht ontvangen, dat er een schoorsteen brand woecjde in het Oud Kath. Seminarium aan de Muurhuizen, Toen de politie met de minimax ter plaatse kwam was de brand reeds bijna gebluscht. Door de politie is aangehouden zekere A, J. F. van L. ontvluchte vat) de werk inrichting te Vecnhuizcn. Hij wordt heden door de Rijksveldwacht daarheen terugge bracht en zekere G. W. die nog 20 dagen hechtenis bleek te moeten ondergaan, waarvoor bij heden naar Utrecht zal worden overgebracht. Buitenlandiche Kroniek. Het spoorwegverkeer met Beigie Tengevolge van het door de mijnwerkers staking ontstane kolengebrek is in Beigie een groot aantal treinen uitgeschakeld o.a. ook de treinen, welke om 9,25 v.m., 11.25 v.m., 2.40 n.m, en 4.15 n.m. uit Antwerpen naar Amsterdam vertrekken, alsmede de treinen uit Esschen In ds richting Antwerpen,, welke om 9.05 v.m., 12.20 n.m., 2.20 n.m., en 4.20 n.m. uit Esschen vertrekken. Op het volledige traject Antwerpen Amsterdam en terug loopen dus nog slechts de eerste en de laatste trein. Een orkaan op don Oceaan. Vnl(j-n« »nn ontleend herleht aan de Daily Mail» uit New-York heeft op den Noord Atlantischen Oceaan een hevige orkaan gewoed. Vele wrakken van schepen zijn op de Amerikaatische kust geworpen, zeer vele vaartuigen zijn over tijd, o.a de Rotterdam» welk S. S. zich bij afzending van het bericht 500 mijlen buiten de kust bevond en to knoopen per uur liep. De «Rotterdam» had 16 Dec. te New- York moeten aankomen en is 15 dezer Kaap Race gepasseerd. Q e naderende Vrede. Forraeele Ratificatie op t Januari a.s. De Morning Post» bevestigt, dat het thans zoo goed als zeker is, dat het verdrag van Versailles den eersten Januari formeel geratlfiecrd zal zijn en dat de Volkenbond derhalve op dat tijdstip automatisch in werking zal treden. Waarschijnlijk zal de Raad den 7en of 8sten Januari te Parijs bijeenkomen. Vermoedelijk zal Lord Curzon vertegenwoordiger van Engeland zijn. Na de behandeling van de Saar-kwestie zal het vooreerst de taak van den Raad zijn, een Hoogen Commissaris voor Danzig te benoemen. De benoeming van sir Regi nald Tower was slechts tijdelijk in afwach ting van de vorming van deu Volkenbond. Sir Reginald is voor het oogenblik naar Londen 'teruggekeerd. Met het oog op de welwillende ontvangst, die hij te Dantzig heeft gehad, is het waarschijnlijk, dat de bond zijn benoeming zal bekrachtigen. Dankbaarheid van Oostenrijk. De Parijsche correspondent van 'l Hdbl. had een onderhoud met dr. Renner, de Oostenrijksche Staatskanselier die daarbij zijn groote dankbaarheid uitte voor wat Nederland voor Weenen deed. >In de laatste maanden, zeide hij, toen de voedselnood zoo afgrijselijk neep, zijn wij diep getroffen geworden door wat Nederland gedaan heeft. Die vosdselzendingcn hebben ons een Hinken steun verleend en doen bet nog steeds. Verbeeldt u, dat er tijden zijn geweest, dat er in de groote stad Weenen hoege naamd geen brood was. In dien tijd was de komst van een trein uit Nederland een evenement. Geheel Weenen sprak ervan en heeft cr ecnige dagen van genoten. De manier, waarop Nederland ons heeft bijge staan, heeft ons diep getroffen. Ook spreekt men in alle Weensche families van de manier, waarop de arme kinderen in Neder land zijn ontvangen in den familiekring en daar gevoed, verzorgd en vertroerleld zijn. Het feit, dat de werklieden zich bereid hebben verklaard om aan de Oostenrijkers ter leniging van hun verschrikkelijk lijden een uur van hun werk af te staan, toont de gevoelens van menschelijkheld cn mede lijden, die uw geheeie volk bezielen. Dat is on* diep In bet hart gegrift.» De kanselier wist nog niets van de be slissing van den Amsterdamschen Gemeente raad om f 100.000 beschikbaar te stellen. Hij vernam het nu en toonde zich er diep ontroerd door. Ten slotte verzocht hij het gebeele Neder- landsche volk de gevoelens van levendige dankbaarheid over te brengen. Weensche kinderen. 15 dezer vertrokken uit Weenen 600 kinderen naar Nederland. Het >droge< Amerika. Zooals men weet, is Amerika drooggelegd alcoholische dranken mogen er niet meer verkocht worden. Op het oogenblik der afkondiging evenwel was 60 millioen gallons sterke drank nog voorradig. Het Hooge Hof heeft thans vergunning gegeven, dezen voorraad naar Europa uit UIT DEN OMTREK. Apeldoorn. Het sociaal-democratische Gemeenteraads lid Joh. Rebergen heeft om gezondheids redenen ais zoodanig bedankt. Opvolgster op de lijst der S. D. A. P. is mevr. A. van TrigtVan der Veen, echtgenoote van den wethouder van financiën en sociale aangelegenheden K. van Trigt. Zij zal het tweede vrouwelijke lid van den Raad zijn. B1 a icuir Io verband met de voorgenomen verwij dering van 50 iepeboomen uit de hoofdlaan LarenBlaricum (de bekende Torenlaan) hebben belanghebbenden zich tot den minister gewend om uitvaardiging van een kapverbod. Buisuil). De vereen iging van leerlingen der Gooische H.B.S. te Bussurn, met haar leerllngenraad aan het hoofd, had, ala eerste levensteeken naar buiten, de schoolbevolking en ouders genoodigd om Maandagavond in de groote gymnastiekzaal der schooi de opvoering van Den Spyegel der Salicheit van Elcerlyc bij te wonen. Met groote handigheid was onder voor lichting van den leeraar A. J. S. A. Smit een tooneel samengesteld, dat gemakkelijk uitueembaar ook voor volgende voorstellin gen dienst kon doen, Het nuchtere gym nastieklokaal was met sarongs, kleurige doeken en een lieve hulstversiering in een prettige gehoorzaal omgetooverd, waarin tot in alie hoeken dejoligejeugd en de stralende ouders hadden plaats genomen Even verzorgd ala de omgeving was de opvoering, die den regisseur, leeraar A, Saalborn, alle eer aandeed, Deze zelf schetste in korte trekken den oorsprong, den inhoud en de strekking van Iet stuk en sprak als •God* den proloog. Huizen. De Vereeniging voor Rijwielpaden ia 't Gooi en Kerngebied, gesteund door subsidies van alle gemeenten, geeft een keurig stel fietspaden door het geheeie gebied aange legd, eene krachtige bevordering van het vreemdelingenverkeer naar dit aan natuur schoon zoo rijk landsdeel. Een net van pa den slingert zich óók over de gronden van het overoude instituut «Stad en Landen» welks bestuur hardnekkig weigert toestem ming te verleenen voor het plaatsen der bekende berden met opschrift <Rijwielpad> Gevolg is, dat paarden en karren de paden vernielen zonder noodzaak en o.a. het vak Laren-Baarn onherstelbaar beschadigd is. Op verzoek der Rijwielpadvereaniglng heeft de burgemeester van Huizen, tevens bestuurs lid van «Stad en Lande», zich nogmaals met een ernstig protest ter zake tot het Gemeenlandsbestuur gewend. Van de voor villabouw aangekochte goe deren Oud-Crailoo en de Llmitcn is het eerste thans geheel van elkaar kruisende bosch-boulevards doorsneden. De Rijksweg is ter plaatse op ruime breedte geprojecteerd en van den Rijkswaterstaat werd te Bussum een ambtenaar gedetacheerd, om het geheeie vak Laren—Dieren van den grooten Rijks straatweg mar Amsterdam in verbreed traject te ontwerpen. Met de Cralllo-bosschen behoorde het Spanderswoud lot de meest gezochte terreinen in Gooiland. B. en W. van Hilvcraum wanschen thans de gemeente te doen aankoopen 54 H.A. tezamen de boschperceelen van 't landgoed »Spanders- woud» ten O. van den weg-Bantam voor f309.000 an nog ruim 48 H.A. van dr. J. Six voor de som van f 2*6.300. In totaal wordt dus Hilversum eigenares van een bezitting voor ruim een half millioen gld. Bij aanvaarding door den Raad zullen B, en W. betreffende de bestemming dier ter reinen voorlichting vragen aan de Heide maatschappij. SPORT. Voetbal. Morgen spelen voor den N. V. B. beide elftallen van H. V. C., terwijl ook Quick in het veld komt. H. V. C. I speelt thuis tegen N. E. C. en gelet op onderstaand ranglijstje geven wij onzen stadgenooten een goede kans op de overwinning. H. V. C. a gaal op bezoek bij O. B. I. O. D. te Nijmegen. (%k hier verwachten wij een spannenden strijd. Quick trekt naar Deventer, waar D. O. T. O. haar ontvangen zal. Deze koekenieren verstaan de kunst van goals maken het ranglijstje bewijst het. We hopen echter dat Quick haar ongeslagen record zal hand- haven. Er wordt gespeeld op het oude Kalongsveld. Eenige jareu terug kwamen the Reds daar ook in een belangrijke ont- moeting uit. Zou bet »1' histoire se rèpéte» bewaarheid worden 2e Klasse A «m. Robur 6 5 1 0 11 1 ft Theole 7 5 1 1 11 8- 1.B3 '•57 S. M. L. 8 4 2 2 10 4 j V. V. 0. 8 3 2 3 8 7— 5 l,25 H. V. C. 6 2 2 6 6— 6 H. H. 7 1 2 4 4 4— 7 0,37 o-37 0.28 N. E. C. G. V. C. 7 7 0 2 1 4 4 4 4— 9 O-13 3e Klasse C. Quick 7 6 I 0—13 21— 6 t.8,5 ■-33 H. H. II 6 4 0 a—8 10— 8 D. 0. T. 0. 8 4 2 a 10 35-15 13— 8 Theothorne 6 3 1 2 7 I.I6 1 0.30 0.20 Vitesse UI 6 2 2—6 6-13 8-28 Bequick II 10 1 t 8 - 3 Incognito 5 4 1 6-20 ingezonden Stukkea Huilen verantwoordelijkheid der Redactie Kopy van ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt niet teruggegeven. De Kantoorbedienden en noodlijdend Weenen. Waar, zooals bekend, de handarbeiders- organisaties besloten ten bate van Weenen, een dag arbeid te leveren, staan de kantoor bedienden practiscb voorde onmogelijkheid om op dezelfde wijze het menschlievend doel te steunen. Menig kantoor toch kan eenvoudig niet laten werken als de Beurs gesloten is. Daarom hebben de leiders der 4 Landelijke bediendenorganisaties besloten tot een ander advies, n.i. dit •dat elk bediende een bedrag in geld afzondere, bij de loonbetaling van 27 of 31 December a.s. ten bedrage van 1/14 van het week- of 1/60 van het maandloon. H. H. Werkgevers wordt dan verzocht een gelijk bedragals door het gezamenlijk bedien- denpersoneel opgebracht, te willen storten. De inzameling geschiedt op lijsten en zal op ieder kantoor en in elke winkelzaak in Nederland, waar de naar schatting 200.000 bedienden werken, een lijst circuleeren. De centrale leiding van deze steunbe weging onder de bedienden, welker opbrengst wordt afgedragen aan het Algemeen Comité uit de vakbeweging, berust, voor het Comité van Actie, bij den voorzitter van dat Comité den heer W. Brouwer, Jr. Veerstraat 12 te Amsterdam, tot wien eventueele verzoeken om inlichtingen zijn te richten en die gaarne geldzendingen verwacht van ieder werkgever of bediende, wien onverhoopt geen lijst ter teekening mocht worden voor gelegd. l'RËWKBEUKTEK. Zondag 2(December 1919. Ned. Herv. Gem. St Joriskerk. Voorn. 10 uur, jGoM|,„<torf„Dl s Avonds 6 uur, j Remonstrantsche kerk. Voorm. toj uur, Dr. R. Miedema. Doopsgez. Kerk. Vrijzinnig-Hervormden. Voorm. :o'/a uur, Da. C. Met van Zaundam, Evang. Luthersche kerk. Voorm. io'/2 uur, Ds. de Jongh, Gereformeerde kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. s Avonds 5l/a uur, Ds. Teerink. ie Kerstdag. Voorm, to uurDa. Donner 2e Kerstdag. Voorm. 10 uur: Ds. Teerink. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Avonds 5V2 uur, Ds. Donner. ie Kerstdag. Voorm. 110 uur Ds. Teerink. 2e Kerstdag. Voorm. 10 uurDs. Donner. In alle diensten collecte zending onder de Joden. Cbr. Geref, Kerk 10 uur en 5 uur (W. v. Mecbeienstr.) Godsdienstoefening. ADVERTENTIEN. Heden overleed plotseling, tot onze diepe droefheid, te Antwerpen, de WelEd. Gestr. Heer Life S. VI» SIMAEÏ, in den ouderdom van 27 jaren. Uit aller naam, Familie OTTE. Amersfoort, Langegracht 32.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2