AMEESFOORTSCIE COURANT. December 1919. Zaterdag 20 No. 9273. 69e laargang TWEEDE BLAD Uitgave van de Drukkery „De Amersfoort st, he Courant, voorheen Firma A. H. van Gleefl". REDACTEUR F. W. H. OUDENS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden j 1.— franco per poat /1.15. Adverteutiën t6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abounement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officlcele- en onteigening*- adverteutiën per regel 15 cent, Roolamos «—5 regels /«.as Bewijsnummers worden In rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de Incnsaeerkostcn in rekening gebracht. BUREAUX KORTE GRACHT 18 (oud g) V AI.KES TR A AT 19. Telefoon ig. GEWISSELD STPK. Door B. en W. werd het volgend stuk met den Raad gewisseld Bou w voorschot »St. Ansfridus< Bij Uw Besluit van 3 Juni 1919, gewij zigd den 29 Juli d.a.v. werd aan de Stichting »St.-Ansfridus< ton behoeve van den bouw van 110 arbeiderswoningen en 1 winkelhuizen een bouwvoorschot verstrekt van f685.150, een grondvoorschot van f79.000, alsmede buitengewone bijdragen in de betaling van de annuïteiten voor bedoelde voorschotten. Van den Minister van Arbeid ontvingen wij bereids da mededoeling, dat door Zijne Excellentie aan H. M. de Koningin is voor gesteld, aan deze Gemeente ten behoeve van genoemden bouw, voorschotten tot gelijke bedragen toe te kennen. Bij het hierbij overgelegde adres, dd. 8 October 1919 van het Bestuur der ge noemde stichting welk adres in Uwe vergadering van 28 October 1919 in onze handen om advies werd gesteld wordt voor dezen bouw alsnog een suppletoir voorschot van 1135.000 gevraagd. De bouwkosten der woningen, werden blijkens de in Uwe vergadering van 10 September 1918 overgelegde berekening, geraamd op f695.150, terwijl volgens de hierbij overgelegde exploitatierekening deze kosten thans zullen bedragen f820.150, derhalve f125.000 meer dan in Juli 1918 werd geraamd. De onlangs gehouden aanbesteding heeft de juistheid dezer nadere raming bevestigd. Vooral de stijging der arbeidsloonen sinds Juli 1918 is oorzaak, dat de indertijd globaal opgezette berekening van het werk, dat nu reeds circa i& jaar hangende is, wijziging moet ondergaan. Ook kunnen wij ons ver eenigen met de nadere berekening van den prijs van bet aan te koopen bouwterrein, dat bij opmeting bleek een grootte tc hebben van 38150 M2; gerekend tegen den prijs van f2.25 per M2 zullen de kosten van aankoop, overdracht etc. f 89000 bedragen. Waar nu bij de oorsproukelijke exploitatie rekening slechts op f 79.000 werd gerekend, welk bedrag dan ook bij voorschot is toe gekend, dient een suppletoir grondvoorschot van f 10.000 te worden verleend. Aan het besluit tot toekenning van do verhoogde voorschotten zouden wij echter nog de voorwaarde willen verbinden, dat ons college de bevoegdheid wordt gelaten, de exploitatierekening zoo noodig te wijzigen aan de hand van een nader in te stellen onderzoek omtrent de juiste lasten, voort vloeiende uit het vereisebte onderhoud, de verschillende belastingen en de algemecne onkosten, waarmede in het bijzonder bedoeld worden de kosten van administratie en beheer. BINNENLAND. De oorlogsbogrooting in de Kamer. De Tweede Kamer heeft tegen het uit drukkelijk advies van den Minister van Oorlog in, verschillende amendementen aan genomen, of posten verworpen. De post om de militaire attachés in Berlijn en Parijs definitief vast te stellen, word op voorstel van rar. Merchant met 37 tegen 33 stemmen verworpen. Een amendement-Staal man, om niet over te gaan tot aanstelling van een militairen inspecteur voor de lichame lijke opvoeding, iverd met 40 tegen 37 stem men verworpen. Een amendement-Marchant, om niet over te gaan tot de aanstelling van nieuwe klerken en boden aan het departement, werd door den minister overgenomen. Een amendement-Marchant, odi den post van generaal-majoor, directeur van het artillerie materiaal op te heffen, werd eveneens door den minister overgenomen. Een amendement- Marchant, om geen nieuwe Ingenieurs te benoemen voor den technischen dienst, werd met 39 tegen 37 stemmen verworpen, doordat de voorzitter zag, dat anders de stemmen zouden staken, waarom bij, in strijd met de houding van de gcheele linkerzijde, tegen stemde. Ten slotte werd gestemd over een motie-Oud om voor de lichtingen 1915 tot en met 1919 geen herhalingsoefeningen vast te stellen. De minister verklaarde deze inotie onaan nemelijk. Zij werd met 44 tegen 36 stemmen verworpen. De rechterzijde is in grooto getale opge komen, Er mankeerde daar op het oogenblik slechts 7 leden, terwijl aan de linkerzijde 13 leden afwezig waren. Over een amendement-Marchant, door den M. v. O. ernstig ontraden, nm f 1,820,000 voor het aanmaken van munitie en het her stellen van materiaal tc schrappen, staakten de stemmen (41—41), Maandag wordt over gestemd. Dan zal ook over de geheele Oorlogsbegrooliug gestemd worden. De minister heeft medegedeeld dat hij voornemens is te zijner tijd de Cadetten school op te heffen. Met groot verlof. Bij beschikking van don minister van Oorlog is ten aanzien van het eindigen van verblijf onder de wapenen van verlofsoffi cieren en verlofsonderofficicren bepaald, dat uiterlijk met ingang van 31 December 1919 alle verlofsofficieren en verlofsonderofficieren, thans nog onder de wapenen, in genot van groot verlof moeten worden gesteld. Hiervan zijn uitgezonderd: zij, voor wie door het departement van Oorlog een langer verblijf onder do wapenen is of wordt toegestaan; zij die den eersten oefeningstijd nog niet bobben volbracht; zij die behooren tot een lichtlngsdeel dat nog niet voor groot verlof ln aanmerking is gekomen verlofsofficieren en vcrlofsondcrofficieren, werkzaam bij het instituut der militaire buitengewone kommiozon bij de politie-troepen, bij den grensbe- wakingsdienst en bij den bewakingsdienst van gevangenissen, provoosthuizen en te Veenhuizen. In bijzondere gevallen kunnen militaire autoriteiten een voorstel bij het D. v. O. indienen, om bij wijze van gunst, voor een of meer verlofsofficieren of verlofsonder officieren het tijdstip van 31 December 1919 op 31 Januari 1920 te stellen. Ten aanzien van hen, wier verblijf in warkelijken dienst eerst na 31 December 1919 eindigt, bestaat geen aanspraak op steun of op bijzondere toelage bij huiswaarts- zeudlng. De landstorm-uniformen. Woensdag deelde de Minister van Oorlog in de Tweede Kamer mede, dat bet niet practiscb was de oude landstorm-uniformen te bewaren, zoodat hij gemeend heeft ze te kunnen verkoopen aan een verafgelegen buitenlandsche mogendheid. Naar bet Persbureau Vaz Dias dienaan gaande verneemt, zijn door den nieuwen Poolschen staat 150.000 van deze uniformen gekocht, welke men binnenkort hoopt te verzenden. Er is inmiddels eenlge vertraging ontstaan doordat dagelijks nog tienduizenden kilo grammen uniformen In hot Algemeen Demo bilisatiepark te Zeist binnenkomen, waar groote bedrijvigheid heerscht met de sor teering. De oude versleten uniformen gaan naar de tapijtfabrieken. De f 100,000 voor Weene Ged. Staten van Noord-Holland hebben aan het gemeentebestuur van Amsterdam medegedeeld, dat zij bezwaar hebben tegen de uitgaaf van f 100.000 volgens het voor- stel Wijnkoop, tot ondersteuning dor Ween- sche kinderen, en dat zij dit besluit ais in etrijd met de wet en hot algemeen belang tor vernietiging zullen voordragen bij de Kroon. In strijd met de wet is het besluit in da eerste plaats, dsar art. 14 der Armen wet ondersteuning van andere dan bur gerlijke Instellingen van weldadigheid uit dc gemeentefondsen verbiedt, anders dan in zeer bijzondere gcvallou en bij een met redenen omkleed, aan de goedkeuring van Ged. Staten onderworpen, besluit van den raad. Waar dit standpunt zelfs voor onze eigen armen goldt, geldt dat zeker voor armen buiten Nederland. Waar voorts de aard dezer uitgaaf zelfs zijdelings in geen enkel opzicht het gomeentebelang rankt, achten Ged. Staten, in verband met don zorgelijken toestand der gemecutc-üniinciOn, een dergelijk besluit eveneens in strijd met het algemeen belang. Coll. Arbeidscontract Typografen. In het Donderdag en gisteren te Amster dam daartoe gehouden congres werd het nieuw Collectief Arbcidscentract voor de Typografie aangenomen met 17419 stem men. Tegen stemden dc nfdcelingenHaar lem, Hoogezand, Maastricht, Sneek co Vlaar- dingen. Geen spoorwegstaking! Naar aanleiding van de berichten over een dreigende spoorwegstaking, meldt het Centrum», dat daarvan geen sprake Is. Op bedoelde vergadering der commissie van 8, hebben zich dc afgevaardigden In meerderheid uitgesproken tegen het voor bereiden eener staking, evenals op de ver gadering van de gecombineerde hoofdbe sturen op 17 Novembor te Amsterdam. Spoorwegdiefstallen. Men Is te Rotterdam op het spoor ge komen van oen dievenbende, die reeds geruimen tijd goederen uit spoorwsgwagons stalen. Verschillende spoorwegbeambten worden verdacht en 'n vijftal spoorwegarbeiders 011 conducteurs is In verband daarmede aan gehouden. Door de gemeentepolitie te Woerden zijn aangehouden als verdacht zich in het af- gelnopcn jaar schuldig gemaakt to hebben aan een groote serie diefstallen uit door hen begeleide goederentreinen op het traject Utrecht-Rotterdam, een achttal personen, spoorwegarbeiders, rangeerdors en remmers benevens con hoofdconducteur. Zij gingen daarbij zeer handig te werk. De goederen werden tusschen Woerden en Oudewater uit den trein geworpen en opgevangen door een daar wonenden handlanger. Zoodra een dor spoorwogmannon een vrijen dag had, begaf hij zich naar den handlanger om da zaak tc regelen. Ook deze handlanger Is wegens heling in arrest gesteld. Allen zijn te Rotterdam in bewaring gesteld, daar zij ook nog van andere diefstallen worden verdacht. Steun aan Wconsche kinderen. In het Weekblad van den Algcmconcn Nedcrlandschen Dlamantbe werkersbond deelt de voorzitter, de heer Henri Polak mede, dat de Bondsraad besloten heeft geen over werk ten bate van de Wceiuche kinderen te laten verrichten, doch dat gedurende acht weken door de diamantbewerkers oen uur loon per week voor bet goodc doel zal worden geofferd. Gemoedsbezwaren Invaliditeits verzekering. De gemoedsbezwaarden in het ressort van den Raad van Arbeid te Goes hebben meorendecls hun rentckaart en boekje aan dien Raad teruggezonden. Nu hebben allen de volgende waarscbuwlug terug ontvangen vau den Voorzittor van den Raad van Arbeid te Goes. Hierbij doe ik u toekomen de door u teruggezonden routekaart en routeboekje voor do laatste keer. Ik doel u hierbij mede, dat u zich zooals Ieder staatsburger hoeft tc onderwerpen aan de verplichtingen, die de van God gestolde overheid u oplegt. Tegen Gods goboden gaan deze beslist niet ln, want, indien U nooit van de zoogenaamde verzekering, die veel juister verzorging ge noemd kan worden, eenlg voordcel wilt genieten, kunt u dit boroikon door er een voudig nooit om tc vragen. IJocb betaalt moet er voor u worden, zoolang de wet ln zijn tegenwoordigen vorm bestaat, en Indien u zich daartegen mocht willen verzetten, zal de wet in al zijn gestrengheid op u worden toegepast. Ieder, die andere mededcelingen doet, is óf niet goed op de hoogte, óf spreekt on- waarheid. Gij wenacht voor u zelf vrijheid? Gun die dan ook aan uw werkgever en gcof hem uw rentckaart In bewaring. Indien tc eenlgen tijd de wet wordt gewijzigd, zal daaraan voldoende bekendheid worden ge geven, thans oveuwel valt er niets tc doen dan tc gehoorzamen. Officieele duidelijkheid. In Staatsblad 756 Is afgekondigd het besluit van don zoen November 1919, lie- treffende wijziging van het Kon, besluit van 10 Novomber 1892 (Stbl. no. .*33) zooais dat achtereenvolgens is gewijzigd bij do Kon. besluiten van 5 Augustus 1895 (Stbl.no. 14J), 17 Januari 1898 (Stbl. no. u), 24 Juni -89S (Stbl. no. 149) en 16 De cember 1902 (Stbl. no. 2i>), van welk ge wijzigd Kon. besluit van 19 Februari 1903 (Stbl. no. 78) en zoools deze tekst sedert wederom is gewijzigd bij het Kon. besluit van 9 September 1910 (Stbl. no. 279) en bij Kon. besluit van 18 Octobsr 1913 (Stbl. no. 442), houdende o.a. vaststelling der reglementaire bepalingen tor uitvoering van dn wet betrekkelijk de Inkwartieringen en bet onderhoud van hot krijgsvolk en de transporten en levoranclën voor dc legers of verdedigingswerken van het rijk ge vorderd van den 14 September 1866 (Stbl. no. 138) zooals die wet is gewijzigd bij de wetten van 19 Maart 1S77 (Stbl. no. 53), van 15 April 1886 (Stbl. uo. 64), van 10 Mui 1890 (Stbl. no- 83) en van 22 Juli 1899 (Stbl. no. 173). Herschattingen huurwaarde en meubilair. In verband met do stijging dor huur prijzen van verhuurde perccolon, hebben, meldt het Hdbl., don iaatslon tijd over het geheele land herschattingcn plaats van do belastbare huurwaarden der perceclcn In 1920 zal deze algemcone herziening vol bracht moeten zijn. Ook zal In dat jaar moeten aanvangen en afloopen «en her schatting van dc waarde van het meubilair In verband met de hoogere vorkoopwaurdo van do stoffeerlng der percoelcn en van hetgeen verder onder de meubilalrbelastlng valt. Kon vrcdoszogel. Het Vad. meldt, dat omstreeks Kerstmis op alle postkantoren I11 Nederland een internationaal vredes/egel zal worden vor- kocht. De prijs or van zul vijf cents bedragen en dc opbrengst zal dienen voor dun opbouw van de kathedraal te Reims. Het vredes- zegel zal geen frankeerzegel zijn. Het verzoek dat zegei te mogeti ver koopen is uitgegaan van een internationale vcrconiglng. waarvan de vertegenwoordigers hlor tc lande zijn de boeren Blankenburg, Baart do la Faille en Do Sauvsgo Noiting te Dordrecht. Deze hoeren hebben zich tot don ministor van waterstaat gewend, die hut verzoek heeft ingewilligd. Onmenschelijk. Een 38 jarige burgervrouw uit Sloten stond te Amsterdam voor do rechtbank, wegens laaghartige mishandeling van 'n klein ongelukkig jongcijo van 4 jaar. Zij had het kind heel naakt in con tobbe gezet In dc buitenlucht, waarna zij het kind ge- voellg had geslagen on geschopt op bat bloote lijf, zoodat de kleine blauwe plekken kreeg op het lichaampje. Alsof dit nog niet genoog was, had zij bot kind zijn eigen uitwerpselen In den mond gestopt met do woorden; »vreet dat zalf maar op!» Hot kind was zoo te keer gegasn, dat de buren op het gerucht afkwamen. Aangezien zij bet kind togen kostgeld bij zien ln huls had genomen, hadden en buren aangifte van het ergerlijke geval gedaan bij de politie. Het O. M. olschte 3 msandon| gevan genisstraf.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 5