Bel dan op No. 42. plaats Is benoemd Mevrouw van I.elyveld van der Wijck, 10 Plantsoen, aau welk adres voortaan alle aanvragen tot opname van kinderen moeten worden gericht. Verder vestigt het Comité dc aandacht op het in dit blad opgenomen ingezonden stuk van Mejuffrouw M. E. Kuiper, en verzoekt eventueele kleedingstukken tc zendon aan het adres van de Firma M. dc Pool, Muurhuizen 47. Het concert van Mevrouw Mooy met medewerking van Jonkvrouw von Schmidt auf Altenstadt heeft oen batig saldo opge bracht van f 143.66, de bus in de dieren kliniek van Dr. de Winter In de Papon- hofstede bracht f 6.op. Aan totaal giften zijn tot hedon ingekomen f 5386.80, waarvan worden afgedragen f 500.voor leven8middelen die met den Kerattrein naar Hongarije zijn verzonden door uaschcnkomst van de Nederlandsche Vorceuiging van Vrouwen voor duurzamsn Vrede, terwijl heden nog f 2800.— zullen worden verzonden aan het Roode Kruis te 's-Gravenhage, voor aankoop van levens middelen voor Oostenrijk. Dc resteerende f 2086.80 worden voorloopig bestemd tot dekking der kosten voor verpleging van kinderen hier ter stede, waarvan het csrste transport ongeveer eind Januari kau worden verwacht. Het Comité blijft dringend verzoeken om versterking van middelen, zoowel kleeren als gold. Kalenders. Voor het jaar 1920 werd ons toegezonden een keurig afgewerkte »Sana«-kalender, alsmede een z.g. »Vitcllo«-kaltuder, de een dienende als een reclame voor de Sana-Plantenboter, de ander voor die van de >Vitello< Margarine, belde aangeboden aan de afnemers vau Van den Bergh's boterfabrieken Rotterdam en Amsterdam. Waar beide geïllustreerde kalenders inder daad als zoodanig wel geslaagd mogen heetes, zullen zij ongetwijfeld voor menig gezin oen «welkom* zijn. Zij, die dan ook tot dc afnemers vaD «Sana* of «Vltello*- boter behooren kunnen bij bun winkelier de hierboven bedoelde kalenders aanvragen. Zij worden, zooals men van voorheen weet, gratis beschikbaar gesteld. Hebt U een Taxi of Auto noodig? Middenstandswoningen voor spoorwegambtenaren en militairen. De Directie der Nederlandsche spoorwegen heeft met bet Departement van Oorlog overleg gepleegd ten einde de noodigc samenwerking te krijgen tusschcn spoorweg ambtenaren en de militairen bij het gemeen schappelijk bouwen van middenatandswo- nlngen in de gemeenten Alkmaar, Amers foort, Amsterdam, Arnhem, Assen, Breda, Deventer, Delft, Gouda, 's-Gravenhage, Groningen, Haarlem, 'a-Hertogcnbosch, Locuwarden, Leiden, Maastricht, Nijmegen, Roermond, Tilburg, Utrecht, Vcnlo, Vlis- slagen en Zutphen. De Minister van Oorlog heeft In verband daarmede den garnizoenscommandanten In die ateden verzocht hunne bemiddeling tc willen verleenen, wanneer in het betrokken garnizoen van de zijde der spoorwegambte naren daarom wordt verzocht. Een huurgrens is nog niet vastgesteld doch zal vermoedelijk voor de grootste steden f 700-f8oo per jaar bedragen. De spoorwegambtenaren kannen zich in de gemeenten, die daarvoor in aanmerking komen, rechtstreeks met de garnizoens commandanten in verbinding stellen om met de een woning behoevende militairen tot aamenwerking tc komen. Gemeente Amersfoort. Kaasmarkt 2a December 1919. Aangevoerd 6 wagens, bevattende 975 K.G. kaas. Prijzen f 66.—tot f 69.— per 50 K.G. Gestempelde f—f—50 Handel vlug. Gevonden voorwerpen. Een gouden armband-horloge Een swarte ollcjas. Inlichtingen te bekomen ten politiebureele. Uit het politie-rapport. Bekeurd ter zake openbare dronkenschap J. A. ten H. wonende St. Agathaatraac en N. v. M. wonende Oliestceg. Door de Amsterdamsclie politie zijn aim- gebracht de minderjarigen W. v. D. en G. S. wonende te Zwolle; zij zijn daarheen ge transporteerd. Bekeurd ter zake op het Stationsplein standplaats nemen met een kar met koop waren H. J. wonende Leusderweg. Door de recherche is aangehouden ais verdacht van oplichting van een rijwiel lantaarn H. v. S. wonende te Scherpenzeel. Na verhoor en bekentenis is hij weder in vrijheid gesteld. In den nacht van 20 op 21 dezer zijn uit een schuurtje aan den Hooglandschen- wogontvreemd 3 konijnen; wordt onderzocht. Door de Amsttrdamschc politie is aan gebracht een minderjarig meisje M. M. wonende Veendam, Zij wordt heden tot Zwolle getransporteerd. Buitenl&ndsche Kroniek. Bijlegging van de staking in B e 1 g I Volgens de bladen hebben de mijn-eige naren het voorstel aanvaard om de looncn met fr. 2.50 te verhoogen en geen represaille maatregelen tegen de stakers te nemen. De stakers beraadslaagden Zaterdag. Volgens een communiqué van den natio- ualcn bond van mijnwerkers is in destreek van Charleroi een oplossing voor het conflict gevonden. Nederland-Bolglë. Bij de besprekingen in de Belgische Kamer in zake de buitenlandscbc politiek van de regeering, merkte, toen de herziening vau de verdragen van 1839 ter sprake kwam, de socialistische afgevaardigde Troclet op, dat met Nederland vriendschappelijke politieke betrekkingen moeten worden voort gezet, maar dat Nederland rekening houden moet met de Belgische belangen. Belgièen Nederland zullen tot een vergelijk moeten komen ten einde de verdediging van de Maas te verzekeren. De orkaan. Een bericht heeft reeds melding gemaakt van de orkaan, die enkele dagen geleden op den Atlantiachen Oceaan gewoed heeft en een nog onbekend aantal schepen heeft doen verongelukken, zoodat er vele slacht offers te betreuren moeten zijn. De Times verneemt, dat deze orkaan een week lang in het Noordelijk deel van den Oceaan gewoed heeft ten N. en Z. van New Found- land, waardoor telegraafkabels naar Amerika zijn gebroken, het scheepsverkeer op den Oceaan is ontwricht en de kust met wrak stukken van vergane schepen is bezaaid. Er zijn meer dan too schepen, die reeds voor drie tot tien dagen in de haven van New York moesten binnenloopen en die thans nog niet zijn aangekomen. Vijftien van deze schepen zijn passagiersstoombooteu. De schepen hebben een waardevolle lading in van 750.000 ton. De «Baltic* van de White Star Line baant zich met moeite een weg door den storm. De «Rotterdam* van de Holland Amerika-Lijn, die zich 500 mijl van New York bevindt, loopt slechts 50 knoopen, terwijl het Fransche stoomschip «Lafayette* eerst heden te New York kan aankomen, na een zeereis van 14 dagen, terwijl het schip er anders 8 dagen over doet. Sedert Zondag brengt elke morgen nieuwe berichten over wrakstukken, die op de kust van Nieuw-Schotland en die van de St. Laurens Golf waren aangespoeld. De schepen werden door den orkaan, die met een ver blindenden sneeuwstorm gepaard ging, op de rotsige kust geworpen, ver van eenige menschelijke woning. Woensdag is een bericht uit New Found- land ontvangen, volgens hetwelk een kust vaarder door den storm is vergaan, waarbij 92 passagiers en leden van de bemanning door een hond, die aan een van de leden van de bemanning toebehoorde, zijn gered, Het schip was op de rotsige kust geloopen en het was niet mogelijk een boot uit te zetten wegens de hevigheid van den storm. Ten slotte werd een sterke lijn aan den hond bevestigd, die aan het commando van zijn meester gehoorzaamde en naar de kust zwom, waar de lijn werd vastgemaakt. Door middel van deze lijn konden alle opvarenden in veiligheid worden gebracht. Een baby van 18 maanden werd In een brievenzak aan land gebracht. UIT DEN OMTREK. Apeldoorn. Om tot den bouw van meerdere midden standswoningen te komen, heeft zich hier ter plaatse eene coöperatieve bouwvereenl- ging gevormd. Naar den. Op den Amsterdamschen Straatweg bij de Hakkelaarsbrug dreef een 6o-jarige man drie pinken aan een touw voort. Achter hem kwamen twee Spijkcrauto's, die naar men zegt een proefrit deden, in vliegende vaart aanrijden. De voorste auto raakte een der pinken, waardoor het beest dood over den weg werd geslingerd. De volgende greep een der andere pinken zoodanig, dat eeu paar pooten van het dier werden ge broken en het moest afgemaakt worden. Het vee behoorde aan J. Krijnen to Naarden. Hilversum. Ten nadeele van den heer B. aan den Krugerweg zijn 's nachts ontvreemd 3 konijnen en eenige kippen. Om de kroon op het werk te zetten heeft de dief een levende geit een poot uitgetrokken. Men denkt aan een laffe wraakneming. Huizen. Geweldig heeft de storm gewoed lange den rand van de hooge gronden Huizen Oud Naarden en Valkenveen. De kust is door het opgejaagde Zuiderzeewater uitge spoeld en struikgewas, hoornen met wortel- stoelen enz, liggen ueergeworpcu. In de Gooische bosschen is danig huisgehouden. Tot tweemaal was de Trambaan Blaricttm Hilversum door omgevallen boomen versperd. Wageningen. Donderdagavond kwam de landbouwer D. Daniels van een bezoek aan zijn zoon op de hoeve Spijkerskamp. In het twee wielig wagentje zaten nog zijn vrouw en zijn zoon. Toen het karretje den straatweg, die met de laan naar Spijkerskamp een scherpen hoek maakt, zou oprijden, kwam uit de richting Wageningen een auto. D. zag den auto te laat. Hij trachtte nog er voor heen te rijden, maar slaagde daarin niet. Het karretje werd door der. auto gegrepen en geheel vernield. In den auto zaten de heeren Coulmy uit Den Bosch en Baars uit Rhenen. Zij kwamen met den schrik vrij. De chauffeur werd echter zeer ernstig ge wond. Daniels en die met hem in bet karretje zaten werden er uit geslingerd, waarbij Daniels, een man van 76 jaar, dadelijk gedood werd. De beide anderen werden niet ernstig gekwetst. Auto en karretje werden vernield, terwijl het paard ongedeerd bleef. BINNENLAND. Een nieuwe suikerregeling. Het «Ned. Weekblad voor den Handel in Kruidenierswaren* meldt, dat eerstdaags een geheel nieuwe suikerregeling zal af komen, waarbij het twee-prijzeu-systeem door een van drie prijzen zal worden ver vangen. Gehandhaafd blijft de bon-suiker op het bestaand prijs-niveaugehandhaafd blijft daarnaast ook de z.g. vrije suiker, die voor de winkeliers verkrijgbaar blijft tegen den thans geldenden prijs dus f 94 plus f 1 voor zakken, plus f 1.50 bij afneming van min der dan 10 zakken. Daar deze prijs echter ver beneden den wereldprijs is, zal de Mi nister in zooverre aan de wenschen der raffmadeurs tot verhooging tegemoetkomen, dat naast deze een derde suikersoort, z.g. «exportsuiker*, geheel in den vrijen handel zal komen en de prijs daarvan dus inder daad zal stijgen op het niveau van den wereldprijs. Een regelingsprijs wordt daar voor dan ook niet vastgesteld. De suiker verwerkende industrieën, die voor export werken, zullen verplicht zijn uitsluitend deze duurste suikersoort te verwerken. De tocht naar Indie. Een Fokker-toestel ter beschikking gesteld. Naar men verneemt zal de Nederlandsche vliegtuigfabriek, directeur A. H. G. Fokker, te Amsterdam, een barer toestellen voorden tocht van Nederland naar Indie beschikbaar stellen. In verband met den tocht van Holland naar Indie, welken luitenant Koppen zal ondernemen, wordt gemeld dat bij zulks dosn zal met een Albatros«-machine, wel willend door de firma H. F. Dijksman 4 Co. te Zeist hiervoor ter beschikking ge steld. Zoodra luit. Koppen de vlucht naar Italië volbracht heeft, zal de tocht naar Indie worden begonnen. Alle voorbereidende maat regelen met de verschillende regeeringen zijn zoo goed als in orde. Het landhuis «De Oorsprong* afgebrand, Het fraaie landhuis «De Oorsprong* te Oosterbeek is tot den grond toe afgebrand. I-Iet bleek dat vermoedelijk door vonken uit den schoorsteen begin van brand was ontstaan. Mat emmers water trachtte men het vuur te blusachen, doch dit mislukte en spoedig greep het vuur overal om zich heen, waardoor na enkele oogenblikken de vlammen, die In de kap van het oude huis gretig voedsel vonden, naar buiten sloegen. Er woei een hevige storm, zoodat er aan blusschen geen denken meer was. Boven dien ligt het huis aan den voet van een heuvelrug, ongeveer 20 meter van den kom van Oosterbeek, zoodat het geruimen tijd duurde voordat de brandweer ter plaatse was. Inmiddels had het vuur geweldig huis gehouden. Van de hoogte af leverde deze brand te midden van de donkere bosschen van Oosterbeek en van den Hemelscheberg terwijl de hevige storm de boomen zwaar deed kraken en steunen een fantastisch schouwspel op. Brandende stukken hout werden honder den meters ver weggeslingerd. Van de heuvels af maakte het den indruk alsof een onzichtbare hand, brandende fak kels in de oude bosschen slingerde, krakend en steunend onder de woedende orkaan. Toen de braudweer tsr plaatse kwam, viel niets meer te redden, zoodat deze er zich toe bepaalde de kamer, waarin de brandkast stond, zooveel mogelijk, tegen het vuur te beschermen. Het geheele land huis ging in de vlammen op. Er werd na genoeg niets gered. Veel oud blauw Delftscb aardewerk, koper en antieke kasteo gingen verloren. Alles is verzekerd. Het vergaan der «Hercules*. Zooals wij reeds vermeldden, bepaalt het aantal slachtoffers door het vergaan der «Hercules* in de onmiddellijke nabijheid van IJmuiden zich tot to. Het zijn Kapitein Jan van der Wiele, stuurman Jan Boterkoelk matrozen Frans Kruger, Antoon Broek en D. Kuiper, machinisten P. van Velsen en Jan Botterstokers V. Bos en W. Bijl en ds waterklerk Jan Kruger Jr., allen behalve dc stuurman, woonachtig te IJmuiden. Kapitein v. d. Wielt: stond bekend als een goed zeeman en is de bekend geworden redder van de opvarenden van het gestrande en verloren gegane Engelsche stoomschip «Eastwill*. Zou het waar z ij n Men meldt uit Culemborg aan 't Hbld. Dezer dagen moest een lijk naar een andere plaats vervoerd worden. Er werd op een dorp overnacht en men ging den volgenden morgen verder. Plotseling hoorde de koetsier zingenaan schijndood denkende, liet hij alles in den steek om politie te halen. Wat was er gebeurd? 's Nachts had iemand, die waarschijnlijk te veel gedronken had, de lijkkoets als slaapstee gebruikt. Door het hervatten van den rit werd hij wakker en begon te zingen. Toen de zenuwachtige koetsier aan den haal ging, werd hem door den zanger nog wat toegeroepen, maar dit hielp niet. Daarna sprong de ongewone passagier op den bok en bracht het lijk verder. De politie kwam en loste het raadsel op. ingezonden Stukken. Duiten verantwoordelijkheid der Redactie. Kopy uan ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt niet teruggegeven. Aan de arbeidende Vrouwen in Nederland! De arbeiders in ons gansche land maken zich op om een van de weinige vrije dagen (2e Kerstdag) die het jaar hen brengt, te besteden voor «overwerk*, om door de uitbetaalde loonen van den arbeid van dien vrijen dag te helpen voorzien in den nij penden nood van Oostenrijk en Hongarije. Zij willen uitkomst brengen aan tal van kinderen die van gebrek dreigen om te komen. Eenigen dier arbeiders vatten bet plan op, de arbeidende vrouwen op te wekken dit voorbeeld te volgen om ook een Kerst- en Nieuwjaarsgave te bereiden voor die noodlijdende kinderschare. Ik zou dit gaarne willen uitbreiden tot alle Neder landsche vrouwen. Arbeidende vrouwen in Nederland van alle rangen en standen, wilt gij helpen? Wilt gij ieder één kleedingstuk vervaardigen voor een jongen of meisje van 116 jaar? Er ia letterlijk aan alles gebrek. Het kleinste eenvoudige keper hempje, zal even welkom zijn als een dikke wollen jurk of jas. Een ieder kan naar zijn vermogen bijdragen. Zij, die geen geld, doch wèl tijd beschikbaar kunnen stellen, kunnen allicht bij meer ge goede familieleden of kennissen grondstoffen ter verwerking krijgen. Tal van gezinnen in Nederland zouden kinderen willen en kunnen huisvesten, indien er in de kleeding voorzien werd. Laat dan ieder die maar eenigszins daartoe in staat is in de Kerst of Nieuwjaarsweek een stuk ondergoed of bovenkleeding naaien, en zenden aan de Hongaarsche of Oostenrijksche sub-comiié's der verschillende steden of dorpen, soodat er niet noodeloos kinderen uit die hulpbe hoevende landen geweigerd moeten worden, die hier herstel van gezondheid zouden willen zoeken. Zoo ge weet dat hier kinderen uit Weenen zijn aangekomen die niets anders dan pa pieren kleeren droegen, zult ge begrijpen dat Uw arbeid niet overbodig is. Einde Januari hoopt het Oostenrijksche Comité hier in het land 4000 kinderen te hebben ingekwartierd, er is dus véél, heel veel noodig. Voorradig is er op sommige plaatsen schier niets. Hetgeen tot dusver inkwam werd bijna alles naar Oostenrijk gezonden. De Comité's zoowel die voor Oostenrijk als die voor Hongarije hebben welwillend hun medewerking toegezegd. Zij zullen maatregelen nemen dat de sub-comité's In de plaatselijke bladen tijdig melden, waar heen de kleedingstukken gezonden kunnen worden. De kleeren zullen in de eerste plaats gebruikt worden om de buitenlandsclie kinderen die in Hollandsche gezinnen op genomen worden van het noodige te voor zien. Wat overschiet wordt doorgezonden naar Oostenrijk en Hongarije. Men vermelde duidelijk of de Keratgave voor Oostenrijk of voor Hongarije bestemd is. Cath. M. E. KUIPER. TOONEEL. „Fabriekamenschen" Spel van leed on strijd in 4 bedrijven door tl. Kesnig. Het was voorwaar geen ongelukkige keuze van onze arbeiders-tooneelvereeniging «Kunst na Arbeid* met het van leed en strijd getuigend werk «Fabrieksmenschen* ten tooneele te komen, want dergelijke met een gloed der overtuiging geschreven stukken hooren thuis in het milieu van zelfstandig denkende en warm voelende arbeiders, die trachten ook op deze wijze van hen een opvoedende kracht te doen uitgaan jegens hun nog soezende en in stille berusting ver- keerende mede-arbeiders, die de slaaf zijn van de dagelijksche sleur van het voor hen niets zeggende leven, maar dat vooral voor den idealist toch van zulk een mooie en

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2