AMER3F00HTSCHE COURANT. Woensdag 24 December 1919. No. 9275. 69e laargang TWEEDE BLAD Uitgave van de Drukkery „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleefl". REDACTEUR: W. H. OUDENS. AMERSFOO RT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en 'Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden j 1.— franco per post /1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer io cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officleele- en onteigenlngs- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25 Bewijsnummers worden ln rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent. Bij advertentiën van bulten de stad worden de Incasseerkosten ln rekening gebracht. BUREAUX KORTE GRACHT 18 (oud 9) VALKESTRAAT 1 Telefoon 10. Buitenlandsche Kroniek. Ter dood veroordeeld. Mevrouw Marie Totot is door den krijgs raad te Amiens ter dood veroordeeld omdat zij schuldig bevonden i3 aan het verraden van twintig Franschen aan do Duitschers. Haar man is in den oorlog gesneuveld en had zich als officier in het Fransche leger ten zeerste onderscheiden. De Nederlanders in Rusland. Uit Kopenhagen wordt aan de >Hamb. Nachrichten» gemeld, dat Nederland onder handelingen met Litwinof heeft aangeknoopt in zake de vrijlating der ln Rusland wonende Nederlanders. Litwinof verklaarde evenwel, dat deze Nederlanders niet als vrienden worden beschouwd, daar men van hen moet veronderstellen, dat zij anti-bolsjewistische propaganda zullen voeren, zoodra zij Rusland hebben verlaten. Het aanbod der Nederlandsche regeering om deze Nederlandsche onderdanen tegen de in Nederland geïnteneerde Russen uit te wisselen wees Litwinof van de hand met de motiveering, dat de terugkeer dezer Russen voor Sovjet-Rusland niet van belang was. Een aanslag op lord French. Vrijdag heeft op lord French, den onder koning van Ierland, een moordaanslag plaats gehad. Toen hij, van het station komend, naar zijn woning reed en een klein plant soen passeerde, klonken plotseling eenige scholen. Een kogel drong in den zijwand der auto, een andere drong door tot onder de zitplaats van den lord. De auto reed door en de militaire wacht beantwoordde dadelijk het vuur, waarbij een salvo in het plantsoen werd gelost. Het werd niet beantwoord, maar aan het vetste einde zag men een paar mannen hard wegloopen. Toen de soldaten in het plantsoen doordron gen, vonden zij een burger dood liggen. Daarna ondernamen zij de vervolging van de anderen. Blijkbaar hadden de aanvallers niet op de militaire wacht gerekend en op de be antwoording van het vuur. Men gelooft dat het bij elkaar drie of vier mannen waren. Het geluid der vuurwapenen werd gevolgd door het knallen van iets, dat op handgra naten geleek. Op de schoten volgden hevige ontploffingen, waaruit bleek, dat er bommen gebruikt werden. Bij Ashton Cross werd het geluid der schoten en ontploffingen oor- verdoovend, doch de auto van Lord French snelde voort en bereikte den ingang van het Phoenix Park zonder dat een der inzit tenden met Lord French een dame en zijn adjudant gewond waren. Hier zwenkte de auto met de militairen hevig naar rechts op dat oogenblik werden er van beiden zijden van den weg niet minder dan vijf bommen geworpen. De militaire auto werd tot staan gebracht en er werden een aantal salvo's gelost in alle richtingen. Van het glooiend terrein achter den her berg werd het bommen werpen voortgezet; de weg was geheel vernield door de bommen. Een jonge man, die een bom geworpen had, werd door do militairen neergeschoten hij had zich achter een boerenwagen opge steld, die blijkbaar bij wijze van barricade op den weg was geplaatst. Twee mannen trachtten tevergeefs hem weg te dragen zij moesten onder een kogelregen der mili tairen vluchten. Even voor het neerschieten van den onbe kende kreeg een constabel, die in de nabij heid dienst deed, de aanzegging van drie mannen, dat bij op een afstand moest blij ven, daar anders zijn leven in gevaar was. Hij stoorde zich niet aan deze waarschuwing, waarop hij tegen den grond werd geworden en in den voet werd geschoten. De doodgeschoten man had in zijn rech terhand den ring van een handgranaat er. in zijn zakken twee automatische pistolen. Uit het ingestelde onderzoek is gebleken, dat er handgranaten van militair model en ruw-vervaardigde bommen zijn gebezigd. De aanslag was blijkbaar zeer zorgvuldig beraamd. Er was een observatiepost onge steld op ongeveer 150 yard van den weg af. De aanval duurde een halve minuut. Het naburige politiebureau, dat ongeveer 200 yards van de plaats van den aanval af staat, was juist een week tevoren gesloten. Volgens de »Evening Standaard» zullen er zeer strenge maatregelen worden geno men in de eerstvolgende dagen. De man, die doodgeschoten werd, is de kruideniersbediende Savage uit Dublin. De samenzweerders waren allen jongemannen; zij hadden zich te voet of per rijwiel naar dc plaats van samenkomst begeven en had den zich bezig gehouden met balspel of zich in de naburige herberg opgehouden. De aanvallers dachten, dat French in de tweede Het blijkt, dat bet aantal dergenen, die een aanslag op Frensch pleegden, 15 tot 20 bedroeg. Zij plaatsten een wagen dwars over den weg en losten schoten op de auto van den onderkoning, doch de chauffeur deed de auto om de barricade heenzwenken. Er werden ook bommen en handgranaten ge worpen. De auto, volgende op die van den onderkoning werd schier geheel vernield, doch de inzittenden bleven ongedeerd. De militairen in de derde auto beant woordden het vuur der aanvallers. Sensationeele echtscheidings procedure. Naar de correspondent van de Daily Express» te Genève verneemt, zullen in de eerstvolgende maanden verschillenden op zienbarende echtschcidingsprocessen tusschen de Hohenzollern en Habsburg-familles te Berlijn, München en Weetien ruchtbaar worden. Velen der daarbij betrokken per sonen zijn naar Zwitserland uitgeweken. De ri'eit van den Paus zal op een zware proef worden gesteld; naar men weet, wordt een scheiding niet door het Vatlcaan erkend, doch de toestand is door den oorlog grootelijks gewijzigd, zoodat zelfs katholieken weigeren, het veto van den Paus te erkennen. Zuiderzee over de zeekade geslagen en overstroomde het lage land ten Oosten der haven in de richting van Eemnes, waar de sedert 1916 verhoogde dijk het zeewater voorloopig stuit. BINNENLAND. UIT DEN OMTREK. Barneveld. Naar aanleiding van een oproep der com- issie, tot leniging van den nood te Weenen, hebben de patroons in de bouwvakken ge antwoord, dat op hun steun kon worden gerekend. Jammer echter was op de voor dit doel gehouden vergadering slechts één patroon verschenen. Vermoedelijk zal dan ook van een gemeenschappelijk werken op 2en Kerstdag, ten voordeele van de onge lukkige Oostenrijksche bevolking, niets kunnen komen. Ede. Naar verluidt, zijn aibier bij het bereden gedeelte der militairen, paardendekens in gevoerd, waarvan zonder bezwaar overjassen en ulsters worden gemaakt. Reeds worden vele dezer dekens .vermist en is de aandacht der autoriteiten hierop gevallen. Hilversum. De heer H. B. E. Thole, wethouder financiën, heeft als wethouder en als raadslid bedankt. Voor de R.-K. partij, waartoe de heer Thole behoort, is dit bijzonder onaangenaam, daar dit sinds September jl. nu al do tweede R.-K. wethouder is, die zijn functie neerlegt. Eerst bedankte de heer Brouwer, die als wethouder voor de bedrijven het slechts een week uithield. Hulzen. Door den N.-W. draaienden storm is de De Oorlogsbegrooting aangenomen. De Minister treedt af. De Tweede Kamer heeft Maandagmiddag het amendement-Marchant met 45 tegen 41 stemmen aangenomen. Voor het amendement stemden de linkerzijde en van rechts de heeren Staalman, de Geer en van de Laar. De Kamer heeft daarna de oorlogsbegroo ting aangenomen met 56 tegen 31 stemmen. Hierna stond de minister van Oorlog op en verklaarde, dat hij met de afgetakelde be grooting geen genoegen kon nemen en deelde mede, dat bij aanstonds aan de Koningin ontslag uit zijn ambt zou vragen. De rechter zijde juichte deze verklaring luide toe. Militie-inlijving lichting 1920. De Commissaris der Koningin in Noord- Holland heeft bepaald dat de inlijving van de hierna bedoelde dienstplichtigen der lichting 1920 in het tijdvak van 16—20 Januari 1920 als volgt zal geschieden: A. te Helder op t6 Januari 1920 de dienstplichtigen, toegewezen aan het 21e Reg. Inf. II Bal. en aan de Administratie- troepen, II Bat. te Helder B. te Haarlem op 16 Januari 1920; ie. de dienstplichtigen toegewezen aan het toe Reg. Inf. I Bat. eu aan de Admi nistratietroepen I Bat. te Haarlem 20. de dienstplichtigen, toegewezen aan het 10e Reg. Inf.. II Bat. en aan de Admi nistratietroepen, II Bat. te Haarlem; 30. de dienstplichtigen, toegewezen aan de Regimenten Grenadiers en Jagers, I en II Bataljons, en aan de Administratietroepen en II Bataljons, te 's-Gravenhage C. te Hoorn op 17 Januari 1920 de dienstplichtigen, toegewezen aan het 21e Regiment Infanterie I Bat., te Hoorn, (De Israëlieten toegewezen aan gemeld regiment en Bataljon op 16 Januari 1920 te Hoorn in de Infanleriekazerne.) D. te 'A m s t e r d a m ie. op 19 Januari 1920 de dienstplichtigen, toegewezen aan het 5e Reg. Inf. I Bat. en aan de Administratietroepen, I Bat. te Amersfoort; het korps Pontonniers te Dor drecht; en aan de Genie (Motordienst) te Delft; 20, op 19 Januari 1920 de dienstplichtigen, toegewezen aan het 7e Regiment Inf., Bat. en aan de Administratietroepen, I Bat. Amsterdam 3e. op 19 Januari 1920 de dienstplichtigen, toegewezen aan het 7e Reg. Inf. II Bat. en aan de Administratietroepen, II Bat. te Amersfoort; 4e. op 20 Januari 1920 de dienstplichti gen, toegewezen aan: het Reg. Genietroe- pen-Pionniers te Utrecht; de ie Compagnie Wielrijders te Nieuwersluishet 13e Reg. Inf. I Bat. te Roermond; en aan het 8e Reg. Inf. I Bat. te Arnhem 5e. op 20 Jan. 1920 dc dienstplichtigen, uit de gemeenten Amsterdam, Ouder-Arastel, Nieuwer-Amstel en Uithoorn, toegewezen aan het 18c Reg. Inf. I en II Bat. en aan do Administratietroepen I en II Bat. te Naarden E. te Naarden op 20 Januari de dienst plichtigen uit de overige gemeenten, toe gewezen aan het 18e Reg. Inf. I en II en aan de Administratietroepen I en II Bat. te Naarden. Mgr. Van de Ven. f In den ouderdom van 85 jaar is te 's-Her- togenbosch, Maandagmorgen overleden Mgr. Wilhelmus van de Ven, bisschop van Den Bosch. Z. D. H. mgr. Wilhelmus van de Ven, die in zijn paleis te 's-Hertogenbosch ontsliep, werd geboren den i2den Mei 1S34 in het Noord-Brabantsch dorp Schijndel, Na zijn studies in het klein- en groot-seminarie vol tooid te hebben, werd bij op 2 Juni i860 in de kathedraal van St. Jan te 's-Hertogen bosch door den titulair-bisschop van Samos, mgr. J. Deppen, tot priester gewijd. Spoedig daarop werd de eerw. heer Van de Ven benoemd tot assistent te Velddriel en korten tijd daarna in 1861 tot kapelaan te Oirschot. In 1S62 werd hij benoemd tot kapelsan aan de kathedraal te 's-Hertogenbosch. In 18731874 was kapelaan Van de Ven tijdens de ziekte van den plebaan-deken van Amersfoort met de »deservitura« van de Sint Jan belast, om na zijn dood hem als plebaan der kathedraal en- kanunnlk-poeni- tentiarius van het kapittel op te volgen. In 1887 werd hij deken der stad en in 1888 met het kruis >Pro Ecclesia et Pon- tifice» begiftigd. Den 27en Mei volgde zijn verheffing tot het bisschopsambt. Onder het bestuur van mgr. W. van de Ven kwamen meer dan 30 parochieën en 2 nieuwe dekenaten tot stand, terwijl meer dan 80 kerken gewijd werden. Voorts ver rezen tijdens zijn herderschap tal van nieuwe kloosters, scholen, inrichtingen van liefdadig heid, patronaten, enz. Vooral veel heeft de bisschop gedaan voor het katholiek onderwijs in de diocees. In 1895 stichtte mgr. Van de Ven zijn bisschop pelijke kweekschool in de Hertogstad, die reeds zoovele katholieke onderwijzers heeft opgeleid. In 1896 werd de R.-K. onderwij zersbond in het bisdom Den Bosch opge richt, waarvan mgr. v. d. Ven de bescherm heer is. In 1905 volgde de oprichting van den R.-K. onderwijzersbond. In den zomer van 1913 diende mgr. v. d. Ven voor de laatste maal in de Bossche kathedraal de EL priesterwijding toe. In Januari 1915 vroeg mgr, v. d. Ven aan den Paus een coadjutor om hem in zijn te zwaar wordende taak bij te staan. In Maart werd mgr. A. F. Diepen, coadjutor van den bisschop vau Den Bosch en titulair-bisschop van Danaba. Door den dood van mgr. v. d. Ven is mgr. Diepen, wien het recht van opvolging bij zijn benoeming werd verleend, bisschop van 's-Hertogenbosch geworden. De staking bij de R. T. M. De vijfde week van deze staking is Inge treden en nog is het eind niet te voorzien. Toch is nog geen enkel bewijs van ver slapping bij de stakers te ontdekken en de m door te staken leeft, behoudens een enkele uitzondering, bij het gansche personeel. Het Kerstfeest van den ex-kroonprins. De ex-kroonprins van Duitschland gaat heden, Woensdag per auto van Wieringen naar zijn ouders te Amcrongen, om aldaar het Kerstfeest te vieren. Zijn verblijf te Amerongen zal drie dagen duren. In de zaal van den heer Koster te Ooster- land vierde de ex-kroonprins Zaterdag j.l. het Kerstfeest met 30 Duitsche kinderen. Midden in de zaal was een kerstboom opgesteld, waaromheen kerstliederen werden gezongen onder begeleiding van een harmonium. Daar na werden de kinderen onthaald op choco lade en koek cn kreeg elk hunner een foto met de handteekening van den kroonprins. De ex-keizer. Een Hollandsche Demarche? Do »Soir« zegt uit gezaghebbende bron te vernemen, dat dc Nederlandsche Regeering eenige weken geleden officieus aan de Geal lieerden heeft doen weten, dat zij niet zou toe stemmen in de -.•'•levering van den ex-keizer. De Nederlandsche Regeoring beroept zich op het recht van asyl en op andere gronden. Het Corr. Bureau kan uit zeer betrouw bare bron verzekeren, dat een dergelijke stap door de Nederlandsche Regeerlng niet ondernomen is.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 5