?i,£. 3 II; I r£- Bel dan op No. 42. Stadhuis-verplaatsing? Men herinnert zich, dat in een der laatste Raadsvergaderingen eenparig besloten werd tot aankoop door de gemeente van het ter rein Nederberg aan den Utrechtachenweg van de heeren Van Ksveld. Men begreep wel, dat het gemeentebestuur met dezen koop een zekare bedoeling had, doch welke Dat ia de vraag voor hen, die niet tot de geheimnissen van de bureaux aan den Westsingel zijn doorgedrongen. Toch gaan er eigenaardige geruchten, die echter, voor zoover wij weten, gelukkig nog slechts geruchten zijn; maar daarom meenen wij goed te doen, deze hier thans openlijk te vermelden. Het zou n.l. in de bedoeling liggen, waar het tegenwoordige uit den aard der zaak zoo zachtjes aan te klein blijkt te zijn, om te zien naar een nieuw raadhuis, en dat dan te doen verrijzen op het hier bovenbedoelde terrein aan den Utrechtschenweg. Wij weten natuurlijk niet, wat hiervan te gelooven is; echter wij meenen toch de tolk te zijn van vele onzer stadgenooten als wij voorloopig met dezen wensch be sluiten Moge ons gemeentebestuur bij den aan vang van 1920 onze oude stad voor 'n dergelijk besluit behoeden 1 Coöperatief Jaarverslag. Uit het 21e jaarverslag (Nov. '18 '19) van de Coöperatieve Broodbakkerij en Ver- bruiksvereeniging >Ons Belangt te Hilver sum—Bussum—Amersfoort, dat ons dezer dagen werd toegezonden, ontleenen wij dat de geheele coöperatieve beweging zich in den laatsten tijd heeft gekenmerkt door een zich voortbewegen in de richting, welke door den oorlogstoestand was ontstaan. Gedurende den oorlog heeft ieder het aan den lijve kunnen gevoelen, welke principieele tegenstellingen er bestaan tusschen de be langen van den vet bruiker en den voort brenger. waardoor de drang van den ver bruiker om zich te organiseerer. grooter werd. dan voor dien tijd 't geval was. Evenals de groote winkeliers-firma's, die zich aaneen hebben gesloten, dienen dan ook de coopfiraties dit te doen. Hoe grooter en machtiger de coöperaties zijn, hoe meer invloed zij kunnen doen gelden. Vooral voor de gevestigde filialen heeft het bestuur getracht de arbeiders voor deze zakeo te interesseeren. te meer waar de filialen te Bussum en Amersfoort van »Ons Belang» nog een aanmerkelijk verlies opleveren. Omtrent Amersfoort kan worden ver meid, dat ook daar groote bezwaren waren te overwinnen, maar dat de medewerking van de arbeiders-beweging aldaar gunstig afsteekt bij die van Bussum. De ongunstige ligging van het filiaal, geheel buiten het arbeiders-centrum en de concurrentie van een den arbeiders sympa thiek partijgenoot, bemoeilijkten de opvoering van den omzet zeer. Toch hoopt het bestuur, gezien de sym pathie welke een deel der Amersfoortsche arbeiders de coöperatie toedraagt, na eenigen tijd een dragelijk resultaat te bereiken. Uit de balans blijkt duidelijk, dat de coöperatie eeu zeer moeilijk jaar heeft doorgemaakt. Over 't algemeen kan worden geconsta teerd, dal iu den algem«>enen toestand der coöperatie eene aanmerkelijke verbetering is gekomen, alhoewel het bestuur bet betreurt, dat ook dit jaar nog geen dividend aan de leden kan worden uitgekeerd. Het vleit zich evenwel met de hoop, gezien dc gezondere basis, waarop thans wordt geiix- ploiteerd, en vooral bij eene reorganisatie van het bedrijf, het volgend jaar weer een dergelijk resultaat te bereiken. Het bestuur stelde dan ook voor, de gekweekte winst groot f 3100 te storten in de fondseD. - --K <w n 2. 2. gr 5 r: rr x* 3 "-r-m £2 S g I o iïii |i f si I- sl er p - •-1 Bij de beschouwing van het verlies van den winkel te Amersfoort wijzen wij erop, dat een afschrijving heeft plaats gehad van f 1058.88 in één jaar is afgeschreven de oprichtingskosten aldaar, terwijl bovendien een schade is ontstaan door inbraak, waar voor afgeschreven werd f 84.22. De financleele toestand geeft derhalve over 't algemeen geen reden tot ongerust heid. Zij is in vergelijking met het vorige jaar vooruitgegaan. I Het aantal leden der Coöperatie >Ons Belang» op 29 Oct. 1910 bedroeg 16S8. Uit het Moederfonds werd uitgekeerd f 586.59. Uit het Ziektefonds werd uitgekeerd f 1810,37. Kalender »De Regen boo g- Evenals vorige jaren zond ook thans de Stoom ver werij en Chemische Wasscherij »de Regenboog» firma Janssens en Bierens te Tilburg (depót voor Amersfoort: de dames Gezusters van Goor, Langestraat 73) baar goed verzorgde Kalender voor 1920 de wereld in. Wat uitvoering van en de voor stelling op het schild betreft leent deze reclame kalender zich uitstekend voor een versiering van den wand der huiskamer; wij twijfelen dan ook geenszins, of onze huis moeders zullen zoo'n plaatsje wel weten te vinden en dit als herinnering aan »de Regen boog» er voor willen benutten. Beroo ving. Zekere W. SLeusbroek, doet aangifte van berooving van een portcmonnaie in houdende f 60 in het danshuis Bakhuis aan den Weversingel alhier. Als verdacht hiervan is aangehouden zekere S. B. uit de Van Bemmelstraat, die bekend heeft het feit te hebben gepleegd, en waarvoor hij dan ook gisterenmorgen gevankelijk naar Utrecht is overgebracht. Heling. Het Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht behandelde de zaak tegen B. K„ oud 20 jaar, geboren te Bunschoten, milicien-soldaat bij het 16e reg. inf., die in eersten aanleg door den krijgsraad te Arnhem was ver oordeeld tot twee maanden gevangenisstraf ter zake dat hij te Amersfoort op 14 l'ebr. 1919 opzettelijk var de misdadige herkomst bewust, drie door misdrijf verkregen dekens heeft gekocht van de milicien-soldaten H. R., G. M. en H. U. Bekl. bekende de feiten; hij dacht iets bijzonders te verdienen en daarmede zijne ouders te steunen die geen vergoeding kregen. De Advocaat-Fiskaal vroeg bevestiging van het vonnis, terwijl de verdediger de clementie van het Hof voor beklaagde inriep. Het Hof zal in deze zaken later uit spraak doen. Rechtszaken. De rechtbank te Utrecht deed de volgende uitspraken A, R., 19 j, schoenmaker te Amersfoort, diefstal van geld ten nadeele van H. L., lot 2 maanden gevangenisstraf. W. D.. 36 j„ pakhuisknecht te Amersfoort, diefstal van koekepannen en emaille water ketels ten nadeele van J H. v. d. M., tot 6 maanden gevangenisstraf. T. J. v. d. B., 17 jaar, los werkman te Amersfoort, vernieling van glasruiten ten nadeele van het Leger des Heils, 14 dagen gevangenisstraf. C. H. 44 jaar, werkman te Amersfoort, diefstal van sparreboomen ten nadeele van den Staat, 2 dagen gevangenisstraf. G. J. van E. 39 jaar, P. van E., «8 jaar kooplieden te Amersfoort, dieistal van takken ten nadeele van M. van D., resp. 5 en 3 dagen gevangenisstraf. C. H. 44 jaar, werkman. W. van P., 60 jaar, beiden te Amersfoort, diefstal van boomen ten nadeele der gemeente Amers foort ieder een week gevangenisstraf. Gemeente Amersfoort. Kaasmarkt 29 December 1919 Aangevoerd 13 wagens, bevattende 2750 K.G. kaas. Prijzen f 65.50 tot f 70.— per 50 K.G. Gestempelde f—f—50 Handel vlug. Uit het politie-rapport. Door onze recherche is aangehouden de minderjarige W. A, M., die teruggebracht werd naar het voogdijgesticht te Hees (Limb.). Bekeurd ter zake overtreding Arbeids wet H„ bakker Langestraat en A. J. R., Zuidsingel. Zekere v. P„ wonende Borkenweg deed aangifte van diefstal van wascbgocd. Als verdacht hiervan is aangehouden zekere H., bij wien het waschgoed in beslag werd ge nomen en bekend heeft den diefstal te hebben gepleegd. Proces-verbaal zal tegen hem wor den opgemaakt. Vóór de Kerstdagen zijn verschillende personen door de politie verbaliseerri ter zake wederrechtelijk wegnemen van hulst en denneboomen. Zoo deed b.v. een bewoner van de Blan- kenbeimstraat aangifte, dat er uit zijn tuin hulst was ontvreemd. Nachtverblijf is verleend aan H.J. W. van den Haag, W. M. van Amsterdam en F. J. v. W. eveneens Amsterdam. Bekeurd ter zake overtrading der ver ordening bakkersnachtarbeid, bakker V.. van den Arnhemschenweg en ter zake overtre ding vau de wet op de Hondsdolheid de woonwagenbewoner S. en N. A. N. wonende aan den Driest. Door J. v. D. wonende Kamp alhier werd in den avond van 26 dezer aangifte gedaan van inbraak in zijn woning en ver missing van een bedrag van ruim fioo. De zaak is in onderzoek. Bekeurd wegens openbare dronken schap M. B. te Barneveld, en P. v. d. B Eemstraat alhier, en wegens het voldoen aan 'n natuurlijke behoefte buiten de daar voor aangewezen plaats E. K., Kroontjes molen. Een bewoner v«n den Soesterweg doet aangifte van vermissing van een mans broek, die aan een drooglijn hing achter zijne woning. Wordt onderzocht. Een bewoner van de Groote St.-Jan- straat doet aangifte van diefstal van 3 ko nijnen uit zijn schuurtje aan den Hoogland- schenweg. Wordt onderzocht. Mej. H„ Arnhemscheweg alhier doet aangifte een bankbiljet van f 100. te hebben verloren. Zekere W. K. te Soest doet aaugifte dat in den avond van 27 dezer van 2ijn rijwiel, staande Kamperbinnenpoort een pakje is ontvreemd, inhoudende een lap blauw linnen en een stuk band. Wordt onderzocht. De verdachte v. B. in zake den dief stal aan den Heiligenbergerweg van f270, zie ons vorig nummer, is 27 dezer gevankelijk naar Utrecht ter voorleiding van den heer Officier van Justitie overgebracht. Bekeurd ter zake het loopeu op ver boden grond J. A. K. en W. L. beiden wonende Hoogeweg, en ter zake van het berijden van een niet verlicht rijwiel D. B. wonende Barneveld, G. E. B. en G. v. H. beiden wonende te Soest. De bekende minderjarige C., werd voor de zooveelste maal betrapt op winkel diefstal. Hij was reeds ter beschikking van de regeering gesteld, doch nog niet opge zonden. Spoedige uitvoering van het vonnis is verzocht. Nog werd nachtverblijf verleend aan C. B. Zaandam en G. K. Millingen, en voor openbare dronkenschap bekeurd P. G. Zog straat en J. A. v. S. Kampstraat. De bewoner van Langestraat 80 geeft kennis, dat hij in zijn kelder heeft gevonden een zoo goed ais nieuwe bakkersplaat. Een bewoner van de Muurbuizen doet aangifte van dieistal van waschgoed uit zijn tuin. Ter zake overtreding verordening Winkelsluiting werd bekeurd H. B. Woes- tijgerweg en voor het berijden van bet bruggetje tegenover de Van Ascb van Wijck- straat J. v. H., Breestraat alhier. Iu den stillen Kerstnacht had een familietwist plaats tusschen de gebroeders G. in de Langestraat, die zoo hoog liep, dat de surveilleerende agenten 't noodig oordeelden in te grijpen en een der gebroe ders ter kalmeering naar het bureau ge leidde. Hebt U een Taxi of Auto noodig? Russische Revolutie en Godsdienst. Vrijdagavond, 2e Kerstdag, trad in de Remonstrantsche Kerk alhier voor het Religieus Socialistisch Verbond op Mevrouw Henriötte Roland Holst. Het kerkgebouw was voor deze gelegenheid geheel gevuld. Na een kort openingswoord door den Voorzitter, den heer BaartmaD, erlangde de spreekster het woord. Het is niet mogelijk, aldus vingspr. aan, om over den godsdienst te spreken, geheel los van de kerk. De kerk beschouwen wij als een werktuig van verdrukking en mis leiding, omdat zij altijd is geweest de diena resse van deheerschende klasse; haat hoofd doel is deemoed, ondergeschiktheid en gehoorzaamheid. De verboudingeu van ab- solute heerschappij vinden in den gods dienst dan ook bun weerspiegeling. Zeker, toen de massa gedoemd was tot een slavenleven, wist de godsdienst haar te troosten in haar geestelijke ellende, maar nu, in onzen tijd, nu dit alles veranderd is en de hemel hier op aarde begint te komen, zal het rijk der noodwendigheid plaats moeteD maken voor het rijk der vrijheid en is daarmede voor ons, zegt spr. de godsdienst vervallen, met het overwinnen van deze kapitalistische maatschappij zullen wij het menschelijk geslacht hebben gebracht tot eenheid. In Rusland kan de zoo starre Grieksch katholieke kerk zich niet aanpas sen aan het socialistisch leven, zooals wij dit in West-Europa hebben leeren kennen. Kerk en Staat w«en er éénzij gebruik ten elkaar om hun Wederzijdsche macht te versterken. De kerk werd betaald door den Staat de dorpsgeestelijkheid echter werd afgescheept met zeer bedenkelijke tracte- menten en omdat de kerk voor den Staat was van groote waarde, hielp deze mede allen te brengen onder het juk van de Russische kerk. De starre onverdraagzaamheid van de inquisitie was het ideaal van de Russisch orthodoxe kark; wie daaraan niet mededeed, werd vervolgd wegens laster en naar Siberia verbannen, omdat dan ideeön werden verkon digd die niet in overeenstemming waren met den wil der kerk. Leo TolstoT heeft op de Russische massa een ontzaglijken invloed gehad, hij is het geweest, die bij velen dat vaste geloof aan het wankelen bracht, hij heeft de massa zelf leeren denken, door zijn eenvoudige taal, die door de boeren begrepen werd. Daardoor werden de geesten wakker ge schud om zich bereid te maken voor de revolutie. Geen wonder dan ook, dat dc kerk hem in de ban baeft gedaan en niets naliet om hem bij de massa als een afvallige voor te stellen. Spr. stelt dan tegenover de heerschappij van die kerk, het ideaal van het commu nisme: broederschap en menschelijke gelijk heid, dat langzaam, maar zeker groeiende Is. Men kan zich dien strijd van het com munisme indenken tegen de lijdelijkheid van de kcrkl Toch was het resultaat dat het commu nisme sterk groeide en het gevolg was dan ook, dat het de moed had de gemeenschap in handen te nemen en een nieuwe wereld te schsppen. Dit moment, dat het commu nisme in de wereldgeschiedenis beleefde, ziet, zegt spr. dat was een werk van strijd, waarmede zij wonderen heeft tol stand ge bracht. Het Sovjet-bewind was de eenige, dat zich wist te handhaven, omdat het werd gesteund door het volk dat vertrouwen in het Communisme had, en dat daarom betere tijden verwachtte. Kerk en Staat werden nu natuurlijk ge scheiden en de Staatsinkomsten hielden onmiddellijk op. Openbare gebouwen werden beschikbaar gesteld voor de opvoeding van de arbeiders. De beelden van dc kerk en haar overige schatten werden in bezit genomen en af gestaan aan de gemeenschap, omdat zij het eigendom waren van die gemeenschap. Eiken band tusschen school en kerk werd opgeheven, godsdienstonderwijs afgeschaft; thans heeft ieder volle vrijheid godsdienst te geven, zooals hij dat zelf wil. Op deze wijze werd dus die kerk, die zelf altijd was het machtsinstrument, straf aangepakt. De woede van die zijde was tegen de revolutie dan ook zeer groot. Tweemaal werd de sovjet-republiek in de ban gedaan, thans echter is door de geestelijk heid het Sovjetbewind erkend; daar werkt dus het zuurdesem van de revolutie reeds bij de geestelijkheid door; er zijn er dan ook reeds die verwachten, dat de kerk zich bij het communisme zal aanpassen, of zij naast het communisme zal blijven voortleven, is thans niet te beslissen. Doch dit is zeker, dat het Russische communisme een geeste lijke sfeer heeft geschapen, dat het niet zal berusten in lijden en dragen, maar dat menschelijke eigenschappen schept van moed, fierheid en zelfvertrouwen. Wat de Sovjetregeering in deze twee jaren al heeft gedaan voor Volksonderwijs is niet bij benadering te schetsen. Spr. wijst bv. op het uitzeuden van die z.g. ont- wikkclingsireinen door de Sovjet van Moskou ontelbare brochures worden op het platte land vorspreidde boerendorpen stroomen leeg naar de stations, waar zulk een trein aankomt, om zich daar te laven aan de dappere daden van de roode garde. Spr. denkt daarbij aan de boeren van ons platte land, in N.-Brabant bv. hoe weinig men daar nog van cultuur kan spreken, Moge ook onze Sovjets hier van derge lijke propagandatreinen gebruik gaan maken en zenden naar ons plattelandsgebied om de menschhcid ook daar te bestralou, gelijk dit thans in Rusland bet geval is. In Rus land zoekt men thans niet zijn kracht in het zwaard, maar wel in de brochures, omdat kennis de geest moet sterk maken, De Sovjet in Rusland wenscht geen dwang, doch vrijheid van werken, niet ten koste, maar ten bate van de gebecle menschheid. De menschheid moet opgevoed worden in die richting, dat we allen broeders en zusters zijn. Zulk '11 gemeenschapsgevoel heerscht er thans in Rusland, nieteen gemeenschapsgevoel zooals wij dat hier kennen, maar het gevoel van werken zonder dwang, want arbeid zal noodig blijven. Groepen van communisten worden opgeroepen, om het noodzakelijk werk te doen, repareeren van wegen, schoonmaken van machines, treinen en wagons, om de vernietigende productie middelen weer eenigszins te herstellen. Men moet het zien, hoe daar aangepakt wordt en de vrije Zaterdagmiddag benut wordt door de verzwakte lichamen, met een vreugde en innerlijken gloed, gelijk nooit te voren gevoeld is, en waarbij de Internationale luide weerklank vindt: ♦Ontwaakt, verworpenen der Aarde». Moge deze Internationale over geheel Europa gaan weerklinken, opdat een nieuwe moraal, een nieuw tnenschdom, een nieuwe Lente zal geboren worden. Spri eindigt dan met een warme opwek king om mede ie strijden het communisme ook hier te overwinnen of te verspreiden van mensch tot mensch, opdat ook in ons land die lichtjes zullen branden, die zullen vormen een nieuwen gloed over onze gansche aarde. Met een diepgevoeld woord van dank sluit de Voorzitter, na eenige mededeclingen te hebben gedaan omtrent het werken en de plannen van het Religieus Socialistisch- Verbond te dezer stede en het optreden van Mevrouw Roland Holst op 13 Januari a.s. in »de Arend» te hebben aangekondigd, deze druk bezochte bijeenkomst. Aan den uitgang werd een collecte ge houden voor de Russische kinderen. Ingezonden Stukken. Duiten verantwoordelijkheid der Redactie. Kopy van ingezonden stukl.ev, al dan niet geplaatst, wordt niet teruggegeven. Steun voor de Weensche Kinderen. Zooals reeds uit de berichten dor pers is gebleken besloten de Hoofdbesturen van de 4 samenwerkende bonden van Handels- en Kantoorbedienden tot het ter hand nemen van een steunregeling voor hon gerend Weenen. De bedoeling dezer steunregeling ia dat elke Kantoor- Magazijn- Winkelbediende of Handelsreiziger, georganiseerd of niet Pf gamseerd op daartoe circuleerende |L°r' een aandeel van eijn (baar) mMt. o( salaris kan afdragen. Door de hoofdbesturen werd benaalri a •/ue gedeelte van het weekloon 0f gedeelte van het maandsalaris afgedrao zal worden, Zij vertrouwen dat dit v niemand een bezwaar zal zijn, gezien 0°°i! het voorbeeld van de arbeidersorBaniM(: welke besloten 8 uur over te werken het loon hiervan geheel af te dragen A*" de patroons zal ook worden verzocht e gelijk bedrag te storten als de totaal-storsT der bedienden. 8 De centrale leiding dtzer steunreoeii„„ is In handen van het Comité van Act' inzake salarieering der Kantoorbediende^ De vele en verbluffende omhnllin„ omtrent hetgeen in Weenen wordt geleden geeft ons vertrouwen, dat elke Kantoor' Winkel- Magazijnbediende of Handelsrei" ziger zal teekenen op de lijst, welke dezer dagen zal worden aangeboden. Niemand blijve achter. De personeelen welke onverhoopt geen lijst ontvingen, verzoeken wij deze aan te vragen bij den Secretaris van het pkatu lijk Comité van Actie. Amersfoort, Dec. 1919. T. DE BOER Dz, Puntenburgerlaan 37. SPORT. Voetbal. Het is Zondag voor de Amersfoortsche club geen ongelukkige dag geweest. H. V. C. I heeft ecu sprekende overwin- rung behaald op H. H. De laatste had weinig tn te brengen. Met rust was de stand reeds 5—0 in het voordeel der Amersfoorters en ware op de zelfde productieve wijze door gewerkt dan had de tweede speelhelft ook meer dan één doelpunt opgeleverd. Het einde kwam nu met een 6-0 voor de thuis club. Gelukkig voor de Arnhemmers dat G. V. C. dit jaar er al bitter weinig van terecht brengt, anders kon II. H. zichmaar op degradatie voorbereiden. H. V. C. werkte zich door deze overwinning een paar plaatsen naar boven. H. V. C. 2 moest te Nijmegen het onderspit delven tegen Quick 3. Deze laatsten schijnen over een goed terrein te beschikken en de strijd om de iste plaats zal wel gaan tusschen Wageningen ea Quick 3. H. V. C. 2 is ernstig candidaat voor de 3de plaats. Quick stelde Zondag niet te leur. Vitesse 3 was zeer sterk opgekomen en deed wel aan Vitesse 2 denken. Intusschen hebben the Reds begrepen dat ook ditmaal niet ver- loren mocht worden. Reeds enkele minuten na het begin had de thuisclub de leiding- wat de Vitesse naren blijkbaar niet beviel I want een kwartier daarna was de stand weer gelijk. Quick wist evenwel daarop de leiding weer te nemen en vergrootte haar voorsprong voor de rust nog tot 3 1. Na de thee had Vitesse niet veel meer in te brengen. Hca der Quickbacks meende de voorhoede te moeten helpen, waarvan het binnenirio van de zeer vele kansen weinig gebruik maakte. Een gevaarlijk systeem anders.dat vroeg of laat nog eens een goal kost. Einde 4-1. Een mooie overwinning, die den Vitessenaren een beetje tegenviel. Zij hadden Quick graag eens zien struikelen. Zondagsrust. Morgen zal alhier de geneeskundige prac- tijk worden uitgeoefend door de gerieesheeten Batenburg, Morren en Schreuder. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van C. M. M. Vermolen, Westsingel 44 Tel. 160. PREDIKBEUKTK N. Oudejaarsavond. Doopsgezinde Kerk. Half 7 Ds. M. L. Deenik van Leeuwarden Logegeboutv. Vrijzinnig Hervormden. Half 7 de heer Vink van Edam. proponent, BIJEENKOMSTEN. Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek. Beukenlaan 2. R.K. openbare leeszaal cnbiblio- teek, Nieuwstraat 20. Oudheidkundig Museum, FIchite. Bioscoop Langestraat. Vrijdag tot Dinsdag Bioscoop »De Arende. Zaterdag Theosofische Leeszaal. 8 Jan. Amicitia. Concert August! n. Nieuwjaarswensclion. Drukkerij »De Aiuersf. Courant» Directie. p.f. Gelukkig en voorspoedig Nieuwjaar sjo geachte begunstigers, vrienden en bekenden Firma W. van Beek, Rijwielen en Motoren Amersfoort Kerkstraat 4

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2