AMMORTSCIE COUEAIT. Dinsdag 13 Januari 1920. No- 9281. 70e Jaargang BIJVOEGSEL Uitgave van de Drnkkery „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". REDACTEUR F. W. H. OUDEN AMERSFOOR' Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden j 1.— franco per post 1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 ceDtelke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenlngs- advertentifin per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels /1.2s Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de Incasseerkosten In rekening gebracht. BUREAUX KORTE GRACHT 18 (oud 9) VALKESTRAAT 19. Telefoou 19. Bij dit OVERZICHT. Buitenland. De spoorwegstaking in Duitschland. Binnenland. Militaire vervoertarieven De «Amstel- land» vergaanWijziging in de woningnood wetten. KAMER VAN ARBEID voor de Bouwbedrijven te Amersfoort. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Amersfoort; Gelet op artikel 11 van het Kiesreglement voor de Kamers van arbeid; Herinneren de hoofden of bestuurders van de navolgende bedrijven: het bewerken vaD hout, steen of metalen, het leggen van electrische geleidingen of van gas- en waterleidingen, het schilders- en stoffeerdersbedrijf, beiers-, stucadoors-, aardwerkers- en straatmakersbedrijf, het ontwerpen van en het houden van toezicht bij het uitvoeren van bouwbedrijven aan hunne verplichtingen om vóór 13 Januari a.s. eene lijst of zoo noodig lijsten op te maken van de namen en van de voor namen der mannelijke en vrouwelijke per sonen, die in hun bedrijf binnen bet gebied der Kamer van arbeid als patroons of in bun dienst als werklieden werkzaam zijn geweest gedurende het laatstverloopen ka lenderjaar, en om die lijst of lijsten vóór «5 Januari a.s. te zenden aan Burgemeester en Wethouders voornoemd. Op de lijsten mogen niet vermeld worden zij, die gedurende den bovenaangegeven tijd niet binnen het gebied der Kamer van arbeid bij hetzelfde hoofd of denzelfden bestuurder zijn werkzaam geweest. Op de lijsten behoeveu niet te worden vermeld zij. die geen ingezetenen des Rijks of geen Nederlanders zijn of op den 15 Fe bruari a.s. den leeftijd van 25 jaren niet zullen hebben bereikt. Zij, die gedurende het laatstverloopen kalenderjaar, in het bedrijf van betzelfde hoofd of denzelfden bestuurder werkzaam zijn geweest, en die aanspraak kunnen maken om op eene kiezerslijst voor de Kamer van arbeid te worden geplaatst, worden er voorts aan herinnerd, dat zij daarvan vóór 15 Ja nuari a.s. aangifte kunnen doen bij Burge meester en Wethouders voornoemd. De formulieren der lijsten en der aangiften zijn vanaf heden ter Gemeente-Secretarie kosteloos verkrijgbaar. Amersfoort, 7 Januari 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. KENNISGEVING. brengen ter kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van JAN WILLEM RUDOLPH COENEN, hotelhouder, wonende te Amerstoort, om vergunning voor Jen verkoop van sterken drank in bet klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de beneden voorlocaiiteit en de eetzaal van het prrceel Langestraat No. 57 alhier dat binnen twee weken na de bekend making een ieder schriftelijke bezwaren tegen het verleenen der vergunning bij hun college kan inbrengen. Amersfoort, «o Januari 1920. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet. Brengen ter kennis vau het publiek, dat een door J. Aronson ingediend ver- zoek met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van een brood-, koek- en banket bakkerij, in het perceel alhier gelegen aan de Langestraat No. 143 bij het Kadaster bekend onder Sectie E, No. 4256, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Maandag, den 26 Januari aanstaande, des voormiddags te half elf ure gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van één of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de' inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 13, ie lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurisprudentie alleen zij gerechtigd, die over eenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of één of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, den 12 Januari 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. N BEVOLKING. Opgave van gevestigde personen van 21 tot en met 28 November 1919. Mej. C. Onink, Lienden naar Pr. Mariel. 22 Mej. G. Hogeveen, den Haag naar K. Wilh.str. 1 Mej. J. v. d. Hoek, Hoogland naar li. v. Viandenstraat 2 Mej. T. Bakker, Barneveld naar Bergstr. 20 F. Kramer, Barneveld naar Krommestr. 55 A. Spaan, Wageningen n. Muurhuizen 123 C. Dicker, Arnhem naar Soesterw. 112— H. Gerritse, Utrecht naar Beekenst.l. 48 Mej. H. de Vries, den Haag naar Snouckaertl. 6 Mej. H. Pouw, Wijk bij Duurstede naar Gr. Koppel 2 Mej. J. Brundermann, Duitschland naar P. Mariel. 18 J. v. Staveren, den Haag naar Zand bergen Zust. C. v. d. Meiden, Amsterdam n. Ziekenhuis Zust. G. Zijm, Amsterdam n. Ziekenhuis Mej. F. v. Rossum, Stouten» burg naar B. Wuijtiersl. 55 Wed. van den Drift, Amsterdam naar Muurhuizen «17 J. Troostwijk, Utrecht naar Kamp.b.poort 9 R. van Beek, Soest naar Schimmelp.str. 33 A. Heemrood, Alphen a/d Rijn naar Kamperb.poort 9 C. Stadig. Helder naar Beekenst.l 20 H. van Rijssen, Rijssen naar Soesterweg 163 F. Herckenratb, Amsterdam naar Bergstr. 23 Mej. M. Bos, Amsterdam naar Leusderweg 98 Mej. G. de Vries. Leusden n Monnikenp. 40 Mej. B. Hogeveen, Zutphen naar Leusderweg 216 Mej. T. de Kruiff, Harderwijk naar Arnh.weg 131 J. v. Deelen, Groningen naar Soesterweg 139a Mej. J. Otto, Rotterdam n. Utr.weg 57 E. Boekhout, Jutphaas naar Eemstr. 38 H. Wijnands, Stoutenburg naar G. Doustr. 15 Mej. A. van Appel, Utrecht n. Westerstr. 85 Mej. C. v. Leeuwen, Amsterdam naar Scheltusstr. 12 Mej. M. de Wit, en zoon Amsterdam naar Soesterweg 109 L. Scheerder, Rotterdam naar Leusderweg 69 H. Goos, Amsterdam naar Langestr. 98 L. Wiilemsem, Deventer naar Kruiskamp 59 J. v. d. Brink, Utrecht naar Miere- veldstr. 36 O. Hosenbauer, Duitschland n. Soesterweg 359 M. Wolters, Duitsch land naar Soesterweg 161 R. en E. Kling, Duitschland naar Soesterweg 161 R. Fischer, Duitschland n. Schimmelp.kade 7 Mej. R. Spakman, Sappemeer naar St. Anfridusstr. 2 N. Huppen, Avereerst naar Scherbierstr. 13 Mej. N. v. d. Veen, Nijkerk, naar P. Buijsl. 22 E. van Surksum, Hoevelaken naar Kamp 39 Mej. J. Brouwer, Baarn naar Krommestr. 52 J. Vogelpoel, Princenhage naar Kamp 66 M. Stolk, Arnhem naar Krommestr. 30b C. Aben, Eindhoven naar Hof 15 H. Stael, den Haag naar Havik 25 Mej. H. Boelhouwer, Hilversum naar Puntenb.l. 11 Mej. J. v. Kommeren, Leusden naar Arnh.weg 2 Mej. H. Donkelaar, Leusden naar Arnh.weg 166 Jhr. A. v. d. Goes, Ede naar Langestr. 86 R. Onvlee, Hoogeveen naar Schimmelp.str. 49 A. Bennink, Zutphen naar St. Bonif.str. 40 Mej. G. Wilgenburg, Ermelo n. D. Fockemal. 95 L. v. Viersen, Ede naar B. Wuijt.l. 33 K. Gouma, Sneek naar KI. Spui 28 W. Scinkel, Barneveld naar Muurh. 147 Mej. A. Dregmans, Br. op Langendijk naar Kamp 52 J. Goes, Hilversum naar St. Andriesstr. 15 P. Wijnacker, St. Michiels Gestel naar St. Louis Mej. M. Velaars, Bussum naar Muurh. 117. STADSNIEUWS. Militaire mutatiën. De 2e Luit. der Ve Inf. Brigade J. W. Koning en W. Visser, 16e Reg. Inf. zijn benoemd tot reserve ie Luit., terwijl de res. 2e Luitenants C. W. Zahn en J. Schilt beiden van het ie Reg. Veld-artill. met ingang van 30 Januari worden benoemd tot Res. ie Luit. Naar wij vernemen is onze stadgenoot M. Strabbe, commies ter Secretarie afd. Onderwijs, benoemd 101 commits aan de Secretarie te Deventer, en is de adj. commies G. J. van Vleuten van de afd. Bevolking benoemd tot commies aan de Secretarie te Capelle a/d IJsel. Schietvereeniging S. W. G. Woensdag j.l. vergaderde do Vrijw. Land storm in hotel >de Zwaan,* in welke bijeen komst de officieele oprichting plaats vond van de Schietvereeniging S. W. G. (Steun Wettig Gezag.) Deze vereeniging, waarvan de oprichting sinds eenigen tijd reeds in voorbereiding was, is een onderafdeeling van het landstormcorps N. H. W. compagnie Amersfoort. Voorzitter is de heer W. C. A. Kroes, 2e Luiten. Secretaris Sergeant-fourier Joh. P. Gemen, bij wien men zich als lid dezer schietvereeniging kan opgeven (adresCom pagniebureau Arnbemscheweg 34a.) Lid kunnen worden zij, die buitengewoon of gewoon Vrijwilliger bij den Landstorm zijn. Het ledental bedraagt momenteel 70 leden; contributie wordt niet geheven. Overal gistin_g. Ook te Atpersloort heerscht onder de mili tairen groote ontevredenheid. Van het 5e en 16e reg. infanterie hebben plm. 800 man schappen een telegram gezonden aan den minister van Oorlog. Het bevat klachten over de oude grieven de tbans geldende spoortarieven, inhouding van menagegeld bij verlofdagen. In het telegram vragen de manschappenIedere veertien dagen één vrije reisgelegenheid op rijkskosten, of verhooging van de soldij overeenkomstig met de verhooging van de spoortarieven en bij verlof behoud van het menagegeld. Aan den minister wordt ten slotte bericht dat ook hier »de stemming onder de soldaten aiier-kritiekst is* en bij niet-inwilliging »de gevolgen niet te overzien zullen zijn.* Het Volk. Vrachtautodienst A mersfoort—Amsterdam. In een advertentie in dit nummer geven de ondernemers Goedknegt en Van de Weerd kennis, dat zij met ingang van 19 Januari as. een vrachtautodienst zullen openen van Amersfoort op Amsterdam, vice versa, lederen Maandag-, Woensdag- en Vrijdag morgen 7 uur vertrekt deze dienst van het bestelhuis te dezer stede, Kamp 59 en Arnbemscheweg 166. Te Amsterdam is het bestelhuis gevestigd Amste' 136. Handels- en Kantoorbedienden Op de 1.1. gehouden huisb. verg. der vakgroep «Winkel- en Magazijnpersoneel* van den Algemeenen Nederlandschen Bond van Handels- en Kantoorbedienden werd de stand der loonactie overzien en besloten, tot verdere doorvoering daarvan, einde Januari eene Openbare Vergadering te houden, waarin deze actie besproken zal worden. Het secretariaat der aid. Amersfoort Is thans gevestigd: Van Miereveldtstraat3J het VakgroepsecretariaatAldegondestr. 99 Cabaret-avond. Gaarne herinneren wij aan den Cabaret avond, die hier 31 Januari a.s. zal worden georganiseerd ten bate van het lijdende Nederlandsche kind en voor welken avond dezer dagen door padvinders en padvindsters kaarten ter verkoop zullen worden aan geboden. Wij wekken onze stadgenooten op, zooveel mogelijk zich van deze kaarten te voorzien. Voetbal. Door terrein-afkeuring ging de wedstrijd Incognito Quick te Brum men niet door; ook de wedstrijden voor den S. V. B. onder gingen een zelfde lot. Op herhaald ontvangen verzoek heeft het Bestuur van den Stichtschen Voetbal Bond tot het organiseeren van Schoolwedstrijden besloten. Deze wedstrijden zullen direct na de Paaschvacantie worden gehouden. Van je familial Na veel moeite is het der Recherche alhier mogen gelukken den dader op te sporen van den diefstal met braak gepleegd in den nacht van 26 op 27 December 1919 ten nadeele van den meubelmaker v. Dijk huizen, wonende Kamp alhier, betreffende een bedrag van ruim f 100, waaronder f 80 aan stuivertjes. Het is gebleken te zijn een zekere A. W. wonende Bisschopsweg. Aangezien deze zaak een klachtdelict betreft kan van verdere strafrechterlijke vervolging geen sprake zijn. Diefstal met braak. In den nacht van 9 op 10 dezer is er diefstal met braak gepleegd in de chocolade fabriek Walden san den Arnhemscheweg en bij de Wed. Leijenhorst aan de Dorre- steinsche Steeg. Op eerstgenoemde plaats is ontvreemd eenig geld en chocoladearti kelen van welke laatste een gedeelte is terug gevonden. Bij de wed. Leijenhorst wordt vermist een damesrijwiel gemerkt «Durkopf* en een jekker. Het onderzoek is nog In handen. Gemeente Amersfoort. Kaasmarkt 12 Januari 1920. Aangevoerd 10 wagens, bevattende 1873 K.G. kaas. Prijzen f54.—.totf59.— per 50 K.G. Gestempelde f f 50 Handel traag. Séance van den heer Motini in A m i c i l i a. Voor eene slechtbezette zaal gaf de tele- paath Morini een voorstelling, die niet zonder succes was. De telepathie zelve slaagde goed. Tele pathie is, zooals wij nu allen wel zullen weten, het overbrengen van de gedachte van den eenen mensch op den anderen. Dit ge schiedt óf met óf zonder contact. Van beide manieren gaf de heer Morini bewijzen van bekwaamheid. Wel aarzelde hij soms, doch dit ligt ook heel vaak aan den denkenden persoon; deze moet zijne aandacht scherp concentreeren en de handeling, dien hij wil doen verrichten in logische volgorde ont leden. Het opzoeken van personen en voor werpen geschiedde steeds met succes, zelfs zonder contact. De teiepaatb was hierbij geblinddoekt. Na de pauze werd een krielhaantje onder handen genomen. Met zijn bek naar beneden gericht, moest het turen naar een blinkend voorwerp, dat daarna langzaam werd weg getrokken. Het beest was spoedig onder hypnose en bleef eindelijk geruimen tijd voor dood liggen en lag er misschien nog, bad de heer Morini het niet op vriendelijk verzoek weder opgewekt tot nieuw leven. Die proef met een haan of kip kan ieder een echter nemeti en was al zeer lang bekend. Men legt daartoe een kip met den snavel op eeu zwart bord en trekt van zijn snavel een duidelijke krijtstreep; of men laat het dier op een glinsterend voorwerp turen, dat men daarna langzaam wegtrekt. De proeven op menschen gelukten niet alle even sterk; tóch waren er frappante staaltjes. De heer Morini suggereerde zelf niet, maar Het de persoon (door de gedachteu van dien

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 1