AMEESFOOHTSGHE COURANT. Donderdag 15 Januari 1920. No. 9282. 70e laargang Slagerij Fröger Uitsluitenfl Prima Kwalitail Diverse Worst Fijne Vleeschwaren F4 Electrische leibilmakerij M Uitgave van de Drukkerij „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleefl REDAC 1 EUR F. W. H. OUDENS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden j 1.— franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenlngs- advertentiOn per regel 15 cent. Reclames 15 regels /«.25 Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke uummers, 5 cent. Rij advertentiön van buiten de stad worden de Incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAUX KORTE GRACHT 18 (oud g) VALKESTRAAT 1 Telefoon 19. OVERZICHT. Buitenland. Tooneelen van oproer in Berlijn Engel- sche en Duitsche verliezen tijdens den oorlog. Binnenland. D( parlement van Landsverdediging Pok- kengevalleu te Arnhem De S.D.A.P. en de Volkenbond Spoorwegtarieven voor militairen. De zegels voor Invaliditeitsrente. Welke zegels moeten geplakt worden op de rentekaarten? In de eerste loonklasse 25 cent. In de tweede loonklasse 30 cent. In de derde loonklasse 40 cent. In de vierde loonklasse 50 cent. In de vijfde loonklasse 60 cent. Is het loon alleen geld, dan bchooren tot tot de eerste klasse looncn beneden f 240 tot de 2e klasse iconen van f200 f400; tot de 3e klasse |oonen van f 400-1 600; tot de 4e klasse Iconen van f 6uof900; tot de 5e klasse loonen boven f900. Is bet loon enkel naiura (kost, inwoning enz.) dan behoort da betrokkene lot de eerste loonklasse (inwonende kinderen is 23 cent). Is bet loon ééndeels geld anderdeels natura, (dienstboden cn werksters b.v.) dan behooren de vrouwen en meisjes beneden 21 jaar tot de derde loonklasse, die boven de si jaar tot de vierde loonklasse. UTRECHTSCHEWEG 05 Telefoon 394 KOOl.KlIAUEN TEGEN DE KOOLMAÜK. (Ingezonden) Er leeft een kleine boosdoener aan de kool. die 'men vrij algemeen de koolmade noemt. Het is de larve van de Icoolvlieg. Men vindt haar aan of in den hoofdwortel van verschillende koolsoorten, maar vooral van vroege bloemkool en vroege roodekool. Deze zijn nl. nog klein in den tijd, dat de koolvlieg uit den bodem voor den dag komt. waarin zij als pop overwinterde, zoodat zij door een aantasting meer zullen lijden dan op oon ander tijdstip, grooter planten, met dikker wortels. Maar uiuci..ku„i kool zijn ook zwakker van groei dan b.v. de krachtige spruitkool en boerenkool. Wanneer we er dus aandenken om de beschadiging van de kool tegen te gaan, dat wil in dit geval zeggen te voorkomen, dan moeten we allereerst aan de vroege bloemkool en vroege roode kool denken. Maar het is eveneens een goed geconsta teerd feit, dat de kool op lichte gronden meer te lijden beeft dan op zware gronden, dus op zand- en veengronden meer dan op lichte en vooral zware kleigronden. Dat inderdaad de schade, door de kool- vlieg aangericht, van groote beteekenis kan zijn, weet menigeen uit eigen ondervinding; waarnemingen, vanwege den Phytoptabo- logischen Dienst ingesteld, leverden tot resul taat dat de schade In meerdere gevallen 50—96% kan bedragen. Maar er is tevens uit tal van proefnemingen, eerst op betrek kelijk kleine en daarna op groote schaal uitgevoerd, gebleken, dat men he niet machteloos behoeft te staan tegenover ds koolvlieg. Indien men koolkragen aanlegt, dat stukjes asfaltpapier met een stervormige inkeping, waarin de jonge koolplant komt te staan, aanstonds nadat zij vrij van maden is uitgepoot, dan kan men de schade tot minimum beperken. Bij de proefnemingen van den Phytopathologischen Dienst is ge bleken, dat bij bet gebruik van koolkragen de schade o10% beliep. Heel wat minder dus dan bij de controleplanten, waarvan 50gö'/o verloren gingen. Dé kragen worden aangelegd op een heuveltje, dat men om elke plant maakt, om te voorkomeu dat bij regen opspattende grond er op komt, want als men do kool vlieg wil beletten eitjes te leggen bij de kool, dan moeten de kragen vrij zijn van aarde. Men zal de kragen dus na regen of wind moeten nagaan en zoonoodig schoon maken, Dit vereischt arbeid, maar men heeft te kiezen tusschen de kans op heel weinig of heel veel kool, En 't blijkt in de praktijk, dat het aanleggen vau koolkragen toch wel uit voerbaar is. In 1919 zijn in Nederland meer dan 80.000 kragen gebruikt en over het algemeen met zeer gunstig resultaat. Men kan koolkragen zelf vervaardigen met behulp van een z.g. pons of wel ze gemaakt koopen. Voor den beroepstuin bouwer zijn ze tegen ongeveer cent ver krijgbaar, <le liefbehber zal omstreeks 1 cent moeten betalen. Het is in de meeste geval len niet loonend de kragen zelf te maken, maar wil men dit, dan kan de Phytopatho- iogische Dienst inlichtingen verstrekken over de pons en het vervaardigen van de kragen. Desverlangd wordt ook verder advies ge geven over het aanschaften, aanleggen e.i onderhouden der kragen. Uitvoeriger be schrijving van de koolvlieg en het gebruik van koolkragen vindt men in Mededeeling no. 8 van den Phytopathologischen Dienst, die tegen toezending van <ry ci. verKtijg- baar is. De controleur bij den Phytopathologischen Dienst te Naarden P. J. SCHENK. BEVOLKING. n. Rotterdam Mej. W. Mertz, Zogstr. 9 n. Amsterdam H. Noordenburg, Liend. weg 15 n. Hoogland E. Schuurman», Leusderw. 244 n. Leusden J. Kenes. Aldegondestraat 52 n. Kampen Mej. A. üerrits, B. Wuijt.l. 61 11. Hengelo (O) J. Hallevoort, St. Bonif.str. i2n..Gemert Mej. G. Bakkers, Stat.air. 19 11. Wijk bij Duurstede Mej. H. dejager, Molenstr. 17 n. Groningen L. Vlaanderen, Pur- tenb.l, 22 n. liussum Mej. G. Hempemus, Schimmelp.kade 6 n. Utrecht C. Smit, Verhoevenstr. 35 n. Heerlen W. Arends, Woest.w. 86 n. Amsterdam J. Rutten, Leusvierw. 57 n. Nijmegen Mej. C. Willis, Utr.str. 47 n. Apeldoorn H. v. de Peppel, Soesterw. 107 n. Amsterdam Mej. J. Ruiffrok, Westerstr. 105 n. Baarn Mej. M. de Levie, v. Asch v. Wijckstr. 8 n. Zuidland Mej. H. Scheltens, v. Maerl.l, 2 u. Kampen G. v. Dijk, Wijersstr. 14 n. Amsterdam J. Hsukels, Muurh. 65 n. Assen W. Bosman, P. Borstr. 3 n. den Haag P. J. Graaf v. Zuilen Nijeveldt, Langesir. 83 n. den Haa£ Mej. J. v. de Linde, Muurh. lyb naar Wolfaartsdijk T. Verbeek, Heiligenb.w. 12 u. den Haag I. Hilversum, Schsr- bierstr. 14 n, Amsterdam H. Bosman. Westsingel 21 n. Utrecht. STADSNIEUWS. Opgave van vertrokken personen van 2t November t/tn 12 December 1919. H. Hogervorst, H. v. viai.uv. Eng. Indiê Mej. E. Bos. Hoogewcg 43® naar Hoogland Mej. A. de KruifF. Bloem w. 4 naar Alphen a. d. Rijn Mej. P. Dijk huis, Buurtweg 20 naar Leusden H. Blanke, P. Pijpersstr. 31 n. Haarlem J. Velthuijsen, B. Wuijt.l. 172 n. Amsterdam Mej. H. v. Boeijon, Soesterw. 297 naar Indiö - Mej. M. v. Veldhuizen, Berkenw. Veenendaal Wed. C. Hontclé, Krulsk. 128 n. Rotterdam F. Verhoef, Leusderw. 258 n. Amsterdam Mej. H. Flick, Leusderw. 258 n. Amsterdam W. de Gans, Kroontjesmolen 2 n. Zaandam G. v. Lottum, Monnikenpad 10 n. Roosen daal Wed. A. Welling, Vijver 13 naar Zwolle Mej. A. Snabel, Utr.weg 07 naar Baarn Mej. C. Rooijen, Zuidsingel 440. Utrecht Mej. C. Bekker, Kamp 12 n. Santpoort I. Dubosq, Bcekcnst.i. 28 n. Amsterdam W. Pieterse, Zandbergen n. Brummen Mej. G. de Rooij, St. An- dtiesstr. 15 n, Hoogland H. de Boer, Pr. Julianal. 11 ti. Amsterdam W. Hoep, KI. Haag 13.11. Amsterdam Mej. A. Lalooij, St. v.' d. Hagenl. 1 n. Rotterdam W. Veis, Paralelw. 14 n. Duitschland J. Veis, Parallolw. 14 n. Zwolle A. Fre- mouw, Soesterw. 216 n. Hilversum Mej. P. Smid, Aldegondestr. 72 naar Indie Mej. W. v. liameraveld, Hof 16 n, Rot terdam Mej. L. v. Bekkum, Brouwersstr. 14 n. Rotterdam Mej. J. v. Vollenhoven, Ui.'.w. 2 n. Zandvoort Mej. TI. Straat man, Zandbergen naar Utrecht Bouw man, Lieud.w. 20 n. Barneveld Mej. J. Bloemendal, W. v. Mechelenstr. 3 naar Deventer J. Birnie, Huijgensl. 1 11. Nrd. Amerika Mej. E. Breunis, Vlasakkerw. 6 n. Zwolle Wed. W. Renes, Leusderw. 73 ti. Bergen (N.-H.) J. Hoogland. Hei ligenb.w. 66 n. Hoogland Mej. v. Wan delen, KI. Spui 28 n. den Haag A. Jansen, Hoogew. 124 n. Stoutenburg A. Lorijn, Aldeg.str. 75 tl. Deventer J. v. Dorssen, Soesterw. 133 n. Oud Beijer- isnd J. Korving, P. Borstr. 2 n. Rot terdam G. Boomkamp, L. Nic.dw.str. 27 KLBNNtsaEVING. Burgemeester en Wethouders vari%mera- foort, Gelet op art. 37 der Drankwet, brengen ter openbare kennis: ie dat bii hen is ingekomen een ver- zcekscbrift van PIETER HERMANUS REINIRUS SCHOENAKER, on verlof tot den vsrkoop van alcohol- htudenden drank, anderen dan sterken drank, v»or gebruik ter plaatse van vsrkoop. in de btneden voorlnralitcit van bet perceel Lange- (»e "datbïnnrfi'ïifr naking een ieder tegen"Sft"?J*?5e bekend" l»t verlof schriftelijke bezwaren bij" Kun Uilege kan inbrengen. Amersfoort, 14 Januari 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris. RANDW«CK. R. VEENSTRA. staan van het Gemeentebestuur of van één of meer zijner leden, bezwaren tegen het uitbreiden van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, ie lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurisprudentie alleen zij gerechtigd, die over eenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of één of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, den 13 Januari 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. -A. -s». a. A. jl. A* A. 4 A.H.v.NIEUWKERK M L. Beekslr. l-t.Tel.317a, Amersfoort MlN AMEUBLEMENTEN EN M M KANTOORMEUBELEN M HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Amers- irt, Gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet. Brengen ter kennis van het publiek, Jat een door A. van Dorsseu ingediend rzoek met bijlagen, om vergunning tot oprichten van '-•-.'kamer --o-r het pgen van taoak en sigaren, 11 het perceel alhier gelegen aan de iiurhuizen No. 15 (thaus No. 17) bij het '.daster bekend onder Sectic E, No. 1873, bp de Secretarie der gemeente ter visie U, en dat op Dinsdag, den 27 Januari bsiaande, des voorniiddags te half elf ure "egenheid ten Raadhuize wordt gegeven ten overstaan van het Gemeentebestuur /an één of meer zijner leden, bezwaren in liet oprichten van de inrichting in irengen. een door de N. V. F. M. Iloubaer s Sigaren en Cigarillosfabriek inge- jd verzoek met bijlagen, om vergunning liet uitbreiden van de sigaren-, cigari" s- jtimmerfabriek, het perceel alhier gelegen aan de Asch van Wijckstraat No. 23 bij het laster bekend onder Sectie D, No. 3199 5578, de Secretarie der gemeente ter visie ligt, dat op Dinsdag, den 27 Januari a.s., voormiddags te half elf ur» gelegenheid Raadhuize wordt gegeven om, ten over- Mil it aire Mutatie n. De te Luit. Jhr. A. B. C. von Bose van het 5e Regt. Inf. is op zijn verzoek voor den tijd van 6 maanden op non-activiteit gesteld. De bronzen gesp voor 18-jarigen dienst, wordt op 26 Jan. a s., toegekend aan den Adjudant-onderofficier A. C. Recourt van het te Regt. Huzaren. De bronzen medaille voor t z-jarigen dienst wordt 27 Jan. a.s. toegekend aan den fourier D. W. H. van de Wijngaard van het 5e Regt. Infanterie. De vleeschprijzen. Het is zeker een verblijdend teeken, dat allengs de hooge vleeschprijzen ook in onze gemeente blijkbaar vrijwel tot het verleden gaan behooren, althans zoo nu cn dan komt Jiels ter oore. Het gaat nog wel langzaam, cn zeker nog lang ulot wat het moest zijn, doch wij gaan toch op deze wijze de goede richting uit. Zoa is het thans onze stadgenoot J. H. Fröger, slagerij Utrechtscheweg 65, die een vermindering in de prijzen,van zijn rund en varkensvleesch aankondigt, in het ver trouwen nu ook van de zijde van het publiek de noodige waardeering te mogen ondervinden, te meer waar deze prijzen zoo scherp en zoo concurreerend mogelijk voor uitsluitendprima qualiteitgenoteerd zijn. Wij willen hierbij nog attendeeren, dat de heer Fröger geheel voor eigen risico en onder eigen beheer deze prijzen doet gelden, en dus in geen enkel opzicht in betrekking staat tot filialen of anderszins, als b.v. bedoeld in een dezer dagen in ons blad voorkomend desbetreffend bericht. Een snelheidswellusteling. Dinsdag jl. kwamen bij onze politie ernstige klachten in omtrent de wijze waarop door een jongmensch met een motorfiets met zijspanwagen werd gereden. Dal zijn razende Rolandsrit geen »Dooden- riu is geworden, is niet zijn schuld. Hoeken van straten werden in groote I snelheid genomen, zonder dat bovendien eerst W3arschuwingssignalen werden ge- I geven, een in beweging zijnden lijkstoet werd bij een zijstraat geen tijd gegund eerst te passeeren, in razende vaart werd er midden doorheen gejaagd; in de straten en op de pleinen, die het motorfietsend heertje met een bezoek vereerde, was bet op de drukste punteu voor de voetgangers een >sauve qui peut». Een inspecteur van politie, opmerkzaam gemaakt op het dol sn gevaarlijk gedoe van dezen uitwas van moderne Kilometer- vreterij, gelastto hem stil te houden, doch kon zichzelf slechts met moeite voor over- rijding vrijwaren, daar het motormeusch

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 1