AUERSFOOHTSCHE COÏÏRAIT. Dinsdag 27 Januari 1920. No. 9287. 70e Jaargang Uitgave van de Drukkerij „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". REDACTEUR F. W. H. OU DE NS. AM E RSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden j t.— franco per post /i.ls. Advertentiën t6 regels 60 ceotelke regel meer to cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigening»- advertentiën per regel 15 cent. ReolamOB 15 regels /1.25 Bewijsnummers worden In rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent. Bij advertentlën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAUX KORTE GRACHT 18 (oud 9) VALKESTRAAT 19. Telefoon 19. OVERZICHT. Buitenland. Pers stemmen over de uitlevering van den Ex-KeizerSchadevergoeding voor staking. Binnenland. Fraude aan het Département van Landbcuw Plaatselijke Keuze Prijsdaling. Kamp Limburg. Eene groote ramp heeft de provincie Limburg getroffen. Door den hoogen water stand der laatste weken zijn tal van plaatsen langs de Maas overstroomd, en duizenden bewoners zijn voor het water moeten vluchten. Hoewel de schade nog niet is vastgesteld, laat het zich nu reeds aanzien.dat deze zeer groot zal zijn. Ondergeteekenden doen bij deze een be roep op alle Nederlandsche ingezetenen om hen te helpen het lot der slachtoffers te verzachten. Van het bedrag der giften, welke men ons wel zal willen toezenden zal 1/3 ge deelte bestemd worden voor de gemeente Maastricht, waarbij sinds eenigen tijd de plaatsen Heugem. Scbarnderweg en Limmel, welke zeer veel geleden hebben, zijn inge lijfd. Het overige, dus 2/3 gedeelte zal worden verdeeld onder de andere plaatsen in Limburg welke door den watersnood geteisterd zijn. Giften in te zenden aan den eerst- onder- geteekende. I Vatcrsnoodcomiti Maastricht Mr. L. B. J. VAN OPPEN, Burgemeester van Maastricht, Voorzitter. R. NAFZGER, Wethouder, Maastricht. Mr. H. PAULUSSEN, oud-Wethouder, Maastricht. Mr. T. JANSSEN, lid van den gemeenteraad, Maastricht. J. B. H. KLIJXEN, lid van den gemeenteraad, Maastricht. J. H. PARIS, lid van den gemeenteraad, Maastricht. Mevr. Th. SCHOON-PHILIPS. Maastricht. Mevr. B. HAENECOUR- COENEGRACHT, Maastricht. Mej. M. SCHAEPKENS VAN RIEMPST, Maastricht. J. WIJNANDS, Heugem. CH. GRAPAL, Scharnderweg. J. A. M. WASZINK, Limmel. GEWISSELDE STUKKEN. Door B. W. werd het volgende stuk met den Raad gewisseld. Bedrijven Tarieven. Bij de indiening' van de begrooting voor 1920 hebben wij reeds gewezen op de minder gunstige resultaten, welke met de bedrijven werden behaald. Ook sedert dien is daarin geen verbetering gekomen. De verwachting, waarop de politiek de laatste jaren was gebouwd, dat met of kort na den vrede (wapenstilstand) de prijzen van de grondstoffen zouden verlagen en daardoor de gelegenheid zou komen, de geleden schade in te balen, is niet uitgekomen. Die prijzen blijven nog steeds hoog, terwijl de algemeene exploitatiekosten belangrijk zijn gestegen, wel allereerst tengevolge van de hoogere loonen. Nog steeds wordt dus met verlies gewerkt. Deze toestand mag niet bestendigd blijven. Maatregelen, die bedoelen in andere takken van de gemeentelijke huishouding het ver broken evenwicht zooveel mogelijk te In stellen, werden reeds genomenverschillende tarieven werden verhoogd. Ook bij de bedrijven zal naar meer even wicht moeten worden gestreefd, en dit niet alleen ter wille van de bedrijven zelve, maar ook ter wille van den algemesne finantieelen toestand der gemeente. De laatste j..ren is verlies aanvaard, ver trouwende op de innerlijke kracht van de bedrijven en wetende, dat het voor velen te bezwarend zou zijn een prijs voor de producten te betalen, die den kostprijs ook maar naderde. Maar nu reeds een niet onbelangrijk tekort is ontstsan, kan het niet anders, of de finantieele toestand van de bedrijven wordt een voorname factor bij de beoordeeling van den finantieelen toestand der gemeente, dut bij beoordeeling van de credletwaardig- beid van de gemeente. Zal de gemeente op den duur het in haar gestelde vertrouwen behouden, eeu ver trouwen dat, wij constateeren het met ge noegen, ook thans bestaat, dan zal de gemeente zelf er iD de eerste plaats voor moeten zorgen, dat haar beleid geen aan leiding tot critiek kan geven. Het zijn deze overwegingen vooral die er ons toe hebben gebracht U het voorstel aan te bieden, dat in concept hierneven gaat. Gas. De vraag van welk beginsel moet worden uitgegaan bij bet vaststellen van de tarieven voor de overheidsbedrijven, is nog niet opgelost. De gedachten daarover loopen nog ver uiteen. Wij achten hel dan ook onvruchtbaar daarover thans breede be schouwingen te voeren. Ook de toestanden zijn daarvoor nog te abnormaal. Wel meent ons college echter, dat het oogenblik is aangebroken, dat in het tarief vereenvoudiging kan worden gebracht. De rantsoeneering is opgeheven en het belang van het bedrijf brengt mede, dat het debiet zoo hoog mogelijk wordt opgevoerd. Thans bedragen de prijzen respectievelijk ie klasse 15 en 18 cent per M3. Volgens de berekeningen van den Direc teur bedraagt de kostprijs, bij de tegen woordige afname van 2.500.000 M3., 21 cent. De prijs zal bij de tegenwoordige kolen- prijzen dalen bij een productie van 3000000 M3 tot 19.3 ct. 3500000 18.1 Het is niette verwachten, dat de productie in zoo sterke mate zal toenemen, dat bij den tegenwoordigen kolenprijs een kostprijs van 18.1 cent mag worden verwacht. Zal dus bij deze herziening het uitgangs punt zijn kostprijs, dan zou de gemiddelde opbrengst per M3 21 cent moeten zijn. Wij zijn nu uitgegaan van de gedachte, dat dit doel het benaderen van den kost prijs zooveel mogelijk moet worden vast gehouden, maar dat tevens nog rekening moet worden gehouden met de draagkracht van de afnemers. Om nu de regeling zoo eenvoudig mogelijk te maken, zijn wij afgestapt van het ver schillend tarief van de verbruikte eenheden in elke klasse. Hierdoor vervallen de z.g.n. •duurdere meters,» waarvan, naar wij hopen, een ruimer gasverbruik het gevolg zal wezen verder is ook geen rekening meer gehouden met de samenstelling van het gezin, waartoe eertijds aanleiding was. omdat een zekere hoeveelheid gas billijk moest worden verdeeld en de grootere gezinnen dus op meer gas aanspraak konden maken; de rantsoeneering is echter opgeheven. En zoo zijn wij gekomen tot een tarief van 18 cent voor de eerste klasse. 19 tweede en derde klasse. 21 vierde klasse. Wij merken hierbij op, dat dus de eerste klasse dit zijn hoofdzakelijk de muntgas gebruikers voor de eerste hoeveelheid drie cent meer zal betalen. Die toegestane hoeveelheden bedragen respectievelijk 25, 30, 35 en 40 M3 zoodat dus de geringste verhooging zal bedragen 75 cent per maand, de grootste f t.20 per maand. Wij zijn van oordeel, dat deze verhoogiog niet te zwaar kan worden geacht en dat in elk geval het belang van bedrijf en gemeente deze verhooging noodzakelijk maakt. Electriciteit. Evenals bij den bestaanden toestand het geval is, is er ook thans naar gestreefd, dit tarief zooveel mogelijk in overeenstemming te brengen met de gas- tarieven. Waterleiding. Bij de regeling van het tarief voor de waterleiding is eenerzijds rekening gehouden met de noodzakelijke verhooging, anderzijds met de draagkracht van de verbruikers. KENNISGEVINGEN. De Burgemeester van Amersfoort, gelezen circulaire uo. 3613, d.d. 23 Januari 1920, maakt bekend dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel; gezien art. 8 der Distributie wet 1916; Heeft goedgevonden met intrekking zijner beschikkingen, d.d. 30 September 1919, no. 3613, afd. Melk en Melkproducten voorziening, betreffende maximumprijs kaas eu van 3 November 1919, lit. A. afdeeling Melk- en Melkpro ductenvoorziening, betreffende maximum prijs rabbinale kaas; vast te stellen met ingang van beden voor belegen kaas de navolgende maximumprijzen in den klein handel Soort der kaas. K.G. '/to K.G. Volvette Gouda met Rijks- merk fo.92 fo.186 Volvette Gouda zonder Rijkmerkfo.90 f0,18 Gouda 40+fo.8t fo.i6® jo+f0.72* f 0.14' 30+ Rabbinaal. f0.78 fo.16 20+f 0.60 fo.i» 20+ Rabbinaal. f0.65 fo.13 Volvette Edammer fo.92 fo.185 Edammer 40+ fo.828 fo.168 30+ fo.74 fo.15 20-f- f0.62 fo.I2® 20+ Rabbinaal fo.66 f0.13® Nagelkaas en witte kaas (met minder dan 20 r/0 vet gehalte in droge stof) f 0.42 fo.08® Amersfoort, 24 Januari 1920. De Burgemeester van Amersfoort, gelezen circulaire no. Lit. A, afd. Volks voeding, maakt bekend dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, in aansluiting aan zijn kennisgeving van 24 December 1919, afd. Volksvoeding, lit. A, dat voor de vier perioden van het tweeden tijdvak der Rijkssuikerkaart, aan vangend» 26 Januari 1920 en alzoo eindigende 23 Februari d.a.v. voor suiker eerstehaud de thans geldende prijs van f 94 per 100 K.G. gehandhaafd blijft, terwijl bij levering van minstens 100 K.G. de grossiers wederom f95.25 en bij levering van kleine hoeveel heden f95.75 per too K.G. in rekening mogen brengen. Ook de waarde van 400 bons voor boven bedoelde vier perioden blijft dezelfde, nl. f 39.75. De inlevering der bons over deze perioden (bons oos. 17. 18, 19, en 20) aan het Rijkskantoor voor Suiker kan geschieden tot uiterlijk Maandag 22 Maart 1920. Amersfoort, 24 Januari 1920. De Burgemeester van Amersfoort, gelezen circulaire No. 3276, dd. 23 Jan. "20, maakt bekend dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel; Gezien de wet van 3 Augustus 1914 (Staatsblad no. 344). gelijk deze laatstelijk werd gewijzigd bij de wet van 3 Juni 1918 (Staatsblad no. 326); Gezien art. 8 der Distributie wet 1916; Heeft goedgevonden met ingang van heden in te trekken zijne beschikking van 15 Augustus 1919, no. 3276, afd. Melk- en Melkproductenvoorziening, betreffende ver bod van vervoer en afleverir>g van kaas. Amersfoort, 24 Januari 1920. De Burgemeester van Amersfoort, gelezen circulaire no. 4'75. dd- 23 Jan-1920, maakt bekend dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, met intrekking zijner beschikking dd. 31 October 1919. no. 4175 afd. Melk- en Melkproducten voorziening, betreffende maxi mumprijzen boter heeft vastgesteld met ingang van 29 dezer de maximum klein- handelprijzen van boter op/j.2j per K.G. terwijl die prijs met 10 cent mag worden verhoogd voor levering van boter bereid onder rabbinaal toezicht. Voor boter in blik-verpakking is geen maximumprijs gesteld. Amersfoort, 24 Januari 1920. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. BEVOLKING. Opgave van gevestigde personen van 12 December t/m 23 December 1919. J. des Bouvrie, Amsterdam naar W. v. Mechelenstr. 9 J. Visser, Hoogvliet naar Kamp 75 Mej. C. Rikkert, Amsterdam uaar Nijverheidstr. 3 Mej. M. Lagemaat, Woudenberg 11. Snouck.l. 7 Mej. G. Bosman, Baarn Daar Stationsstr. 9 Mej. P. Meijer, Leeuwarden n. Dievenweg 7 H. Ribbe- rink, Renkum naar Verhoevenstr. 41 Mej. K. de Jong, den Haag n. Huygensl. 16 A. van Loon, Doetinchem n. Utrecht.w. 247 J. Gouw, Ned. Oost Indië n. Kamp 86 T. Boekei, Niedorp n. Soesterw. (noodw.) W. Abelman, Rotterdam n. Puntenb.l. 28 M. Roest, Alphen a/d Rijn saar Coninckstr. 20 Mej. J. Klom, Arnhem naar Coninckstr. 20 J. Rijnders De Bilt n. Gr. Koppel 5 Mej. J. Paauw, Bergen n. Parallelweg t8 H. Arler, Amsterdam naar Verhoevenstr. 8 G. Coops, Heerlen n. Krommestr. 22 C. v. Ginkel, Leusden naar Appelweg 143 H. van Soeren, Nijkerk naar B. Wuyt.l. 171 C. van d. Vorst, Soest naar Soesterw. (noodw.) Mej. A. Schilder, Niedorp n. Soesterw. (noodw.) Mej. J. de Jong, Groningen n. P. Bcthl. 23 Mej. K. Willemsen, Winterswijk n. Soesterweg 224 H.Hilversum, Amsterdam n. Walikerst. 6t Mej. F. vanderWerg, Utrecht naar Westerstr. 2 J. Scheer, Leiden n. Langestr. t8 Mej. H. Rinkel, Soest naar Muurh. 25 C. Veenendaal, Nijmegen n. Monnikenpad 17 H. Bosch, Kazerne naar Schimmelp.kade 12 Mej. G. Sikkens, Groningen n. F. v. Blankenh.str. 21 H. Nieboer, Nijkerk naar aan boord Mej. A. v. d. Zanden, Utrecht n. H. v. Viandenstr. 8 Mej. G. Hoekstra, den Haag naar St. v. d. Hagen). 1 H. v. Ee, Barneveld naar Lageweg 12 D. Huffels, Hilversum naar Parallelweg 12 B. Eikenaar, Apeldoorn u. St. Bonif.str. 54 C. Henny, Amsterdam naar F. Halsstr. 22 A. van Cuyk, Boxmeer naar Kamp 20 J. Hopman, Hilversum naar Bisschopsweg 96 Mej. G. Husken, den Haag naar J. v. Oidenb.l. 3j J. Post, Arnhem naar Kamp 32 Mej. J. van Deuveren, Hoevelaken naar Lageweg 7 Mej. W. Loman, Kampen n. Schimmelp.str. 27 J. Renes, Wouden berg ti. Verhoevenstr. 41 P. Turkenburg, Wageningen aaar St. Josephgesticht H. van Uchelen, België naar Utr.weg 253 E. Huneus, Duitschland n. Langestr. 83b J. Helder, Gorichem naar Utrecht.weg 36 G. Rooda, Duitschland n. Langestr. 71 H. ten Bokkel, Neede n. K. Sophial. J. Huydts, Schoonhoven naar Helleatr. 24 J. van Rooy, Utrecht naar Scheltusstr. 9 Mej. A. Laar— Brtuer, Ned. Ooat Indië n. Hof2ia Mej. A. der. Hartog, Utrecht n. Kamperb.p. i Mej. J. Jochems, Wage ningen naar P. Pijperstr. 10 H. Kareis, Rheden naar Parallelweg 10 A. Valken goed, Leusden naar Hoogeweg 41 C. Quint, Lexmond naar Breestr. 70 Mej. M. Nagel, den Haag naar J. v. Oidenb.l. 36 Mej. C. van Pluren, Amsterdam naar Berkenweg 21a H. Thlerens, Delft naar P. Mariel. 16 J. Gerlings, Utrecht naar H. v. Viaudenstr. 8 J. Veldhuizen, Kazerne naar Flierbeekstr. 20 A. vaa de Veen, Utrecht naar Soesterweg 112— S. Roelofs, Amsterdam naar Arnh.str. 26b Mej. G. Thomas, Baarn naar P^avik 14b Mej. J. Vleeming, Rheden naar D. Fockemal. 79. STADSNIEUWS. Tegemoetkoming uitrusting. Aan de officieren van het O.I. Leger, die gedetacheerd zijn of worden bij de rij- en hoefsmidscbool te dezer stede, zal een tege moetkoming voor uitrusting worden toege kend ten bedrage van f600.— De Militaire Sportvereeniging zal in de maand Mei haar jaarlijksche wedstrijden houden op het sportterrein Birkhoven.

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 1