G. K. G. van Aaken. t Op 68-jarlgen leeftijd ia na een kort stondig ziekbed in het Dlaconessenhula aan den Overtoom te Amsterdam overleden de heer George Karei Gerardus van Aaken, een onzer geachste en populaire etadgenooten, tevens bekwaam musicus. De heer G. K. G. van Aaken, te den Haag geboren, ontving zijn opleiding aao het Koninklijk Conservatorium aldaar om zich later meer speciaal toeteleggen op het vioolspel. Na het Conservatorium werd bij verbonden aan het Haagsche Opcra-Orchest en leidde hij tegelijkertijd kleine orkesten te Rotterdam «n 's Gravenhage. Ook vertoefde de overledene eenigen tijd in Engeland, om vervolgens van daaruit teruggekeerd zich te verbinden aan het Schouwburgorchest te Rotterdam. Daarna ging hij over naar het 5e Reg. Inf. destijds te 's Bosch, later te Nijmegen en eindelijk te Amersfoort; hier wist hij zich als Kapelmeester van het 5e goeden naam te verwervs» 1 dit corps in grooten bloei te doen toenemen. Als Kapelmeester fungeerde hij in de jaren 1883 - 1906 en trad 111 deze functie ook geregeld op in «Natura Arns Magi»tru« te Amsterdam alwaar de concerten onder zijne leiding steeds eeu buitengewone belangstelling trok. Te dezer stede tevens leeraar (viool) aan de muziekschool, maakte de hoog bekwame musicus ook vele jaren deel uit van de examen-commissie voor het diploma van de N ederlandsche Toonkunstenaars-Vereeniging. Voor zijne vele vrieuden en vereerders zoowel in als buiten Amersfoort is zijn beengaan een gevoelig verlies, en zeker niet in het minst voor die muzikale talenten die van hem een kostelooze opleiding mochten ondervinden. De begrafenis zal plaats vinden tc 's Gra venhage op morgen, Woensdag 28 dezer, Keuringsdienst Soest. Naar wij vernemen is onze stadgenoot de heer A. Winter, benoemd tot veearts te Soest, en aldaar tevens belast met ds leiding van den Keuringsdienst. De heer Winter zal echter voorloopig te Amersfoort woonachtig blijven. Terrein aangekocht. In ons vorig nummer maakten wij er melding van, dat de firma Gebr. van Rooyen een terrein onder Juifaas bad aangekocht om aldaar een stoom-stoel- en meubelfabriek te bouwen. Men verzoekt ons thans deze mededeeling in zooverre te willen herroepen, dat be doelde firma niet te Jutfaas, doch reeds eenigen tijd geleden aan de Croeselaan te Utrecht in het bezit is gekomen van een flink terrein, met de bedoeling daarheen de meubelen-afdeeling van hier over te plaatsen, waartoe de firma van Rooyen zich genood zaakt ziet, in verband met het te dezer stede niet voldoende beschikbaar kunnen krijgen van woningen voor ds vestiging van haar talrijk personeel. Of de nieuwe plaats van bestemming Juifaas dan wel Utrecht heet, doet er be trekkelijk heel weinig toe, het ergste echter, dat wij betreuren, is, dat Amersfoort door den woningnood binnenkort een zijner industrieën naar elders zal zien verhuizen, terwijl het juist in de bedoeling van ons gemeentebestuur zou liggen, hier zooveel mogelijk nieuwe industrieën te vestigen. Wil men inderdaad dien weg op, dan zal men ernstig met het woning-vraagstuk moeten rekening houden en dit tot behoorlijke oplossing dienen te brengen. Een staking. Na een actie van 3 maanden is te dezer stede het personeel van de Vilt fabriek aan den Lageweg in staking gegaan voor de navolgende eischen een minimum loon van f *5. per week. invoering van den 9-urigen arbeidsdag en 50-urige werkweek en 3 vacantiedagen per jaar met behoud van loon. De staking omvat ao man waarvan 17 georganiseerd in den modernen fabrieks- arbeidersbond en 2 in den R. R. Bond. De staking staat, naar wij vernemen ouder leiding van den modernen bond. Pas op den haarknipperl Gisteren was er vermoedelijk een >haar- koipper. in onze gemeente, die het voorzien heeft op de haarvlechten van jonge meisjes. Zooals men weet heeft zich dezer dagen reeds een dusdanig geval te Wageningen voorgedaan. Wij waarschuwen daarom ouders van meisjes en meisjes met los hangend haar of vlecht ernstig, om vooral op hun hoede te zijn. Zijn signalement luidt: blank gezicht, roude wangen, kiel aankomend kneveltje en ongeveer 30 jaar, gekleed in blauw duffel oveijas, iicbt grijze hoed en loopende voortdurend met de rechterhand in den Zak. Valsche Be.gische Bankbiljetten De Commissaris van Politie van Amers foort maakt bekend dat er «en aantal valsche Belgische bankbiljetten van 1000 francs naar Nederland zouden zijn vervoerd. De nummering der series is slecht, speciaal wat betreft het cijfer 8. Wanneer de serienummers op de valsche biljetten bevochtigd worden en er wordt over ge wreven, vlekt de inkt. De borsten der vrouwelijke figuren worden op de echte biljetten gevormd door een zuiver afgeronde lijn, op de valsche is deze lijn in drie stukken verdeeld. Waarschuwing. Het komt meermalen voor, dat rijwielen worden aangetroffen, die zijn van een verlichte fietslantaarn met gekleurde zijglazen, welke op den openbaren weg een groen of rood zijlicht uitstralen, en waardoor zich vooral bij overwegen aan een spoorweg of anderszins moeilijkheden kunnen voordoen, die bij gemis van deze gekleurde zijglazen zeker niet zouden voorkomen. Wij vestigen er de aandacht op dat dergelijke zijglazen van de lantaarn dienen verwijderd te worden of vervangen door gewone witte of zwarte glazen, aangezien van politiewege op overtreding hiervan nauwlettend zal worden toegezien. Wij vertrouwen daarom, dat deze waar schuwing door rijwielbestuurders wél ter harte zal worden genomen, wil men zich althans voor onaangename gevolgen vrij- Uit het politie-rapport. - Zaterdag j.l. zijn er 4 ongemuilkorfde luim atg.r aakt. de Appelmarkt is diens ongemuilkorfde hond aan 't bureau gebracht Na betaling der maximum boete en getaxeerde waarde werd de hond aan den eigenaar weder teruggegeven. Overgenomen van de marechaussee te 's Bosch de minderjarige P. J. V. be stemd voor de Glindborst. Overgenomen van de politie te Roozen- daal 3 minderjarigen bestemd voor de stichting Zandbergen. Aan het bureau werden nog 3 onge muilkorfde honden gebracht. Nachtverblijf verleend aan C. de G. wonende te Apeldoorn, aan M. v. d. W. wonende te Hillegom, aan P. B. B, wonende te Utrecht aan H. W. eveneens te Utrecht. Door de recherche is aangehouden T. A. v. d. Bdie gesignaleerd stond voor 4 maanden gevangenisstraf. Hij is lot onder gaan van dien straf naar Utrecht overgebracht. Bekeurd ter zake openbare dronken schap J. A. ten H. wonende St. Agathasiraat. Overgenomen van de Amsterdamsche polilie de minderjarige H. R. wonende te Smilde. Zij is verder getransporteerd naar Zwolle. Bekeurd ter zake het onbeheerd laten staan van zijn motorrijtuig, terwijl de motor niet in rust was, G. v. N. wonende te Utrecht. Bekeurd ter zake het berijden van 'n rijwiel zonder licht H. v. d. W. wonende Arnhemscheweg. In verband met den diefstal van 3 damesmantels, den ie dezer aan het Treeker bergje gepleegd, is aangehouden de woon wagenbewoner H. C. verdacht van heling vau deze mantels. Eeu mantel is opgespoord in een woonwagen staande aan den Soester- weg alhier, terwijl de beide andere mantels zijn teruggevonden ineen anderen woonwagen op weg naar het Kamp van Miilingen. Verdachte C. wordt 28 dezer gevankelijk naar Utrecht overgebracht. Gemeente Amersfoort. Kaasmarkt 26 Januari 1920, Aangevoerd 8 wagens, bevattende 1550 K.G. kaas. Prijzen f52.—.totf54.— per 50 K.G. Gestempelde f f>50 Handel matig. Rugby. Het N. V. B. Bestuur besloot in zijn laatste vergadering de regeling van het rugby-spel niet tot zich te trekken, maar die liever aan een Rugby-Bond over te laten. Intusschen verklaarde het bestuur zich bereid steun en voorlichting van N. V. B.-zijde te zulten geven, zoo daar om mocht worden gevraagd. BEKENDMAKING HINDERWET. brengen ter openbare kennis, dat bij bun besluit van 23 Januari 1920, aan E. J. KRAUSE, namens E. J. Elbertsk en zijne rechtverkrijgenden voorwaardelijk vergunning is verleend tot het uitbreiden van een bakkerij, door het daarin plaatsen van een deegmachine, te drijven door een electromotor van i'/j P.K. in het perceel alhier gelegen aan de Kampstraat No. 39, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie E No. 5203. Amersfoort, 26 Januari 1920. Burgemeester en Wethouders v foort brengen ter openbare kennis, bij bun besluit van 23 Jar 1920 aan E. J. KRAUSE, namens G. A. VA. der veer en zijne rechtverkrijgenden voorwaardelijk vergunning is verleend tot het uitbreiden van een bakkerij, door het daarin plaatsen van een deeg machine, te drijven door een electromotor van 1 '/j P.K. in het perceel alhier gelegen aan de Nieuwstraat No. 29, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie E Nos. 3284, 3285 en 1956 (ged.) Amersfoort, 27 Januari 1920. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 23 Januari 1920, aan E. J. KRAUSE, namens Gebr. H. eu J. de Froe en zijne rechtverkrijgenden voorwaardelijk vergunning is verleend het oprichten van een meubelmakerij, t drijven door een electro-motor van 3 in het perceel alhier gelegen aan de vijvei No. 5. kadastraal bekend Gemeente Amers foort, Sectie E, 110. 513- Amersfoort, 27 Januari '910- Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris. A. R. VEENSTRA. Buitenlandsche Kroniek. De ex-Keizer, Persstemmen. De »Echo de Paris, schrijft over het weigerend antwoord van de Nederlandscbe rsgeering: «Dit antwoord kon worden ver wacht. De toon van de Nederlandschepers liet in dit opzicht niet den minsten twijfel over. Overigens schijnt het dat deze houding vail de Regeering in den Haag door de leiders van de Entente niet ongaarne wordt gezien. De uitlevering van den ex-kei ter werd door hen gevraagd om bet rechts gevoel van hun volken te bevredigen, doch als de eisch was ingewilligd en zij genood zaakt zouden zijn, tegen den ex-keizer een officieele vervolging In te stellen, zouden zij op allerlei wijzen m moeilijkheden komen. Procedure, rechtbank, straf, enz. dat alle» zou moeilijkheden met zich brengen. Men zou de kans loopen, Wilhelm II, door hem te veroordeelen in de oogen van zijn volk tot een martelaar te maken. En wat zou de straf moeten zijnMen zou herinneringen wekken aan een waardig verleden en die moeten bij den ex-keizer liever niet te pas worden gebracht. Waar geen Napoleon is, kan ook geen St.-Helena zijn. Het was goed en noodig plechtig te verklaren, dat degene die verantwoordelijk blijft voor den oorlog een vervolging heeft verdiend, maar men kan met het oog op de omstandig heden volstaan met dit in beginsel tc De iVorwiirts. schrijft: Het kleine Neder land buigt niet voor de bevelen van de overwinnaars. De weigering is moedig, zeker en waardig. De Ententeheerschers moeten nu beraadslagen, Zij hebben middelen genoeg het kleine oprecht democratische landje te buigen, het is echter de vraag of zij het durven wagen, ze tc gebruiken. I)c rVossische Zeitungc merkt op: De houding van Nederland komt overeen met de verwachtingen, die iedere kenner van de ^traditie van deze manmoedige natie had. De Nederlanders verwachten geen dank. De «Tagliche Rundschau, zegt: »De Nederlandscbe antwoord nota is waardig en rechtvaardig. Zij beantwoord volkomen aan de verwachtingen, welke het Duitscbe volk van de Nederlandsche regeering koesterde.. De »Berl. Lokal Anz.« verklaart: .De mannentaal, de recbtstreeksche en drachtige bewijsvoering verzekeren deze nota een eereplaats in de geschiedenis van Nederland. De moedige en waardige beslissing der Nederlandsche Regeering, zegt de Köl- nische Ztg.«, heeft de wereld een tooneel bespaard, dat in een uur van gloeiende hartstocht zijn ontstaan te danken had, waarvan echter de verhindering eens ook door hen zal worden gewaardeerd, die het nu nog verlangen. Nederland heeft aan de toekomst der menschheid een dienst bewezen, doordat het zich in onzen tijd niet tot spionnendienst heeft geleend. Schadevergoeding voor staking. Korten tijd geleden hebben de werk lieden en beambten van de zijdefabriek van Oboug bij Bergen (België) het werk neer gelegd, zonder voorafgaande waarschuwing. Naar aanleiding daarvan heeft de directie der zijdefabriek een eisch tot schadever goeding van 500.000 francs ingediend. Deze eisch werd onderworpen aan het oordeel van het scheidsgerecht, die aan de directie een vergoeding van 50.000 francs toestond. Dit bedrag zal door de werklieden en be ambten gezamenlijk moeten worden op gebracht. Wie is de schoonste in het land? Zestien-honderd Fransche dames sollici- teeren naar den titel van >mooiste vrouw van het lande. In Parijs wordt nl. een schoonheidwed strijd gehouden. Schilders, beeldhouwers, akteurs en journalisten maken deel uit van de jury. Eén dame bevindt zich onder hen. Zij is alleen gekozen om... met scherp vrouwelijk oog, de aanwending van kunst middelen te ontdekken. De zestienhonderd kandidaten zijn zoowel geleverd door Parijs als door de provincie, zegt de Parijsche briefschrijver van dé •Tel.c aan wiens praatje wij dit verhaal ontieenen. Er zijn er uit alle klassen van de maatschappij. Mannequins, aktrices, ar- beidsvrouwen. demi-mondaine, boerinnetjes. Je vindt er zwarte, kastanjebruine, asch- blonde, licht- en donker-blonde rossige en roodharige schoonen. Korpulente, welgevulde, slanke en broodmagere dames. Enkelen zijn mooi, elegant en gracieus. Dat zijn de favorieten voor den titel. „ptektie en laat de De jury D„t„» verschijnen uitverkorenen film." bl„,kopen, rï. bekroond"' dames m"££rJÏÏ. cinema-carrière. ta« door een ondernemende ürma gegarandeerd. UIT DEN OMTREK. Apeldoorn. den gmeenmraad v»,gd.o deneer da?de"algemeene daling der vlcescbprijren I. AneldJorn 100 goed als nier merkbaar is De prijren van vleesch rij» hier. ondanks dé daling van de veemarkt, ..„..eolgk hongerleider... hel gewenscht is, prijsregelend op tc treden, zooals in hel door de politieke partijen ge sloten compromis wordt voorgeschreven. Tijdens een voorstelling in het theater Novum, trachtten eenige boefjes hun slag ,e slaan in het achter het theater gelegen kantoor. De directeur was'cbterjuistin het kantoor en waarschuwde de in het ge bouw aanwezige politie. Deze arresteerde twee der belhamers. Eén ervan werd op zijn vlucht door het publiek tegengehouden, trok toen zijn knipmes en sneed een meisje een vingertop af en verwondde een heer ernstig aan den pols, De gearresteerden waren jongens van 10- ;i 17-jarigen leeftijd. Ophetfing van den tol te Muiden. Men schrijft aan het Hdbl. Er is reeds zeer veel over den tol te Muiden gemopperd en menigmaal werd met verwondering gevraagd, waarom het Rijk dien tol niet overnam en afschafte. Naar men ons van betrouwbare zijde mededeelde, zal deze wcnsch weldra, misschien reeds 1 Februari, in vervulling worden gebracht. Het ligt in dc bedoeling boven dc vele polders-, waterschap-, dijk- en zcesluisbe- sturen één of twee provinciale besturen te stellen, ten einde op die wijze beter het algemeen belang te kunnen behartigen. Reeds zijn, wat Muiden betreft, Dinsdag bijeengeweest: B. en W. van Muiden, bet Bestuur van de groote zeesluizen cn de hoofdingenieur van den Provincialeu Water staat, ten einde voorloopige besprekingen te houden. Hoogstwaarschijnlijk zal thans spoedig de beslissing vallen of zal worden overgegaan tot het plaatsen van een stoom gemaal aan den mond van de Vecht, ten einde deze steeds op peil te kunnen houden, zoowel bij hoogen als lagen stand van het binnenwater. BINNENLAND. Vrouwelijke adj.- accountants. Mevrouw Groeneweg heeft aan den Minis ter van Financiën deze vragen gesteld Is het den Minister bekend, dat op 25 Oc tober 1919 aan een sollicitante naar de be trekking van lijdelijk adjunct-accountant bij den dienst der directe belastingen bericht is, dat vrouwelijke personen niet meer in deze betrekking worden benoemd? Is de Minister niet van oordeel, dat in de oproeping vermeld had moeten zijn, dat alleen mannelijke sollicitanten in aanmerking zouden komen voor benoeming? Is de Minister bereid, maatregelen te tref fen, die zoo spoedig mogelijk een einde maken aan de uitsluiting van een groep volledig bevoegde sollicitanten P r ij s d a 1 i n g. Men schrijft van de Oostelijke zandgron den De laatste dagen zijn de vee- en vooral de vleeschprijzen enorm gedaald, Moest voor de varkens vóór enkele weken nog minstens één gulden per pond ruw gewicht worden betaald, thans is die verkoopsprijs in som mige streken zelfs 60 cent. Hammen werden voor enkele weken nog gekocht tegen f 1.15 if 1.20 per pond; thans worden ze te koop aangeboden voor 80 i 75 ct. En dan overtreft nog dikwijls het aanbod de vraag. Niet zonder reden is deze plotselinge daling der vleeschprijzen gekomen. De veehouders hebben het voederrantsoen voor hun dieren door het vroeg invallen van den winter reeds belangrijk moeten verminderen en nog zien ze geen kans, om hun veestapel zonder inkrimping >op peil. te houden. Daarbij blijven de prijzen der voederartikelen buitengewoon hoog, zoodat met eenig succes op voordeel geen dieren kunnen worden vetgemest. Het Is dan ook niet zonder reden, dat de veehouders dezer streken de toekomst zeer donker inzien. Het is waar, sommigen hunner hebben goede tijden gehad, maar zeer velen, niet-kapitaalkrachtige landbou wers, geenszins. Eieren, vleesch, apek, boter, kaas, al dere artikelen rijn belangrijk takkende en mllen hoogstwaarschijnlijk nog „,1 meer rakken, In den veehandel 1, groot» malais, «n er vallen vele .klappen., roowel voor den boer ais voor den handelaar, zegt het N. v. d. D,

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 2