AMERSFOORTSCHE COÏÏRAMT. Dinsdag 3 Februari 1920. No. 9290. 70e jaargang Uitgave van de Drukkerij „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". REDACTEUR F. W. H. OUDENS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden j 1.— franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officleele- en ontelgenlngs- advertentien per regel 15 ceut. Reclames 1—5 regels /1.25 Bewijsnummers worden In rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummets, 5 cent. Bij advertentiSn van bulten de stad worden de Incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAUX: KORTE GRACHT 18 (oud g) VALKESTRAAT J Telefoon 19. OVERZICHT. Buitenland. Groote brand in New-York - Uit te leveren Dultschers. Binnenland. De Zomertijd blijft Een gesohenk van den Ex-Keizer Nog geen bertiiddeling in de tooneelstaking De actie in het Havenbedrijf 20 millioen voor Marine. Weener Kindje. Weener kindje, thans niet treuren, Nu g'in Nederland toch zijt, Gij komt hier om op te fleuren Dood en hongerspook ten spijt. Zie, ge vindt in ons uw vrinden. Vindt een lisfd'rijk ouderhart, Laat geen zorgen 't hartje binden, Weg met alle zielesmart. Fluks ter tafel aangezeten 't Beste is, kindlief, u bereid, Alle kommer zij vergeten Nu geen traantjes meer geschreid. Speel wêer mede uw kinderspelen, Springen, dansen, vrij en blij. Hoor ik straks uw luid krakeelen God zij dank, wêar thuis zijt gijl Weener kindje, niet meer weenen, Neen, wij allen minnen u, O, gij kleine, moogt niet meenen, Dat wij je vergeten nu. Samen spelen wij en werken Alles samen, hand in hand, Samen gaan wij nu ter kerke Bidden voor het Vaderland. Zoo vergeten wij de zorgen, Zoo verdrijven wij ons leed Vindt ons eiken nieuwen morgen, Hart aan hartje saamgesmeed. Ramo. Februari. De afgeloopen maand is heelemaal gesn wintermaand geweest, kou hebben we haast niet gehad en al3 gevolg daarvan is de natuur dan ook volmaakt in de war. Alles loopt veel te vroeg uit. Dat wordt misluk king. «Slappe winters, slechte oogsten*. Ook al, omdat slappe winters >te nat* zijn. En we hebben al wat water gehad I zoowel hemel als rivierwater. Dat begon al in December en duurde in Januari voort. We zullen niet licht den hoogen waterstand met zijn droevige gevolgen vergeten. Gewoonlijk is Maart de watermaand, we krijgen dus wellicht nog een tweede overvloeiïng. Of er nog ijs komt? Hce vaak is er in Maart en in April nog schaatsen gereden I E11 we hadden verleden jaar ook geen vorst in de eerste helft van Februari. Felle Oos tenwind en alles raakt dicht, wekenlang. Op 1, 2, 3, 7, 8 en 9 Februari bleef de temperatuur den geheelen dag beneden het vriespunt; den 8sten werd te Avereest zelfs een minimum bereikt van 15,6 gr. De oude ervarings-weerkunde werd neer gelegd in de volgende uitspraken »Is Februari zacht" en stil, dan komt de Noordenwind in April* Een warme Febru ari, een koude lente* Blazen de muggen in Februari alarm, houdt in Maart de ooren warm* St. Peter (2 Febr.breekt een brugvan ijs of legt er een Februari mist, geeft hooi in de kist. Maria Lichtmis (Vrouwendag 2 Febr.) (de boeren rekenen alleen met heiligendagen) speelde een belangrijke rol. »Hebt voor 't weer goeden moed, als 't op Lichtmis stormt en woedt* «Geeft Lichtmis Klaver blad, Paschen dekt met sneeuw het pad* «Lichtmis donker, de boer een joDker; Lichtmis klaar, de boer een bedelaar.* BEVOLKING. Opgave van gevestigde personen van 23 December t/m 31 December 1919. Mej. J. Boeloma, '.eeuwarderadeel naar W. v. Mech.str. 3 Mej. I. Noermann, Duitschland n. F. Halsstr. 31 A. v. der Kroon, Tilburg n. Kamp 66 K. Snel, Amsterdam n. Langestr. 139 J. Kleve, Nijkerk n, Birkt 5 C. Burks, Coevorden n. Aldegondestr. 72 J. v. Beekhoven, Yzendijke n Heil.berg.weg 12 F. van Dijk, Belgiö n. Hellestr. 67 J Rut hs, Duitschland n. P. Pijperstr. 11 C Veer, Woudenberg n. Bloemend.str. 24 Mej. G. Hofland, Barneveld n. Bloemend.str. 24 G.de Vos tot Nederveen Cappel, Hilversum n. Emmal. 11 A. Wijkhuizen, Wormer- veer n. Arnh.str. 7 J. Eppenga, Franeker naar Miereveldstr. 42 D. Duiverman, Utrecht n. W. v. Mechelenstr. 25 Mej. L. van Noordt, den Haag n. L. Nic.str. 18 K. van Essen, Naarden n. Appelw. 146 Mej. J. Lieftink, Leusden n. Utrecht.weg 63 Mej. A. van Bijnen, Vleuten naar G. v. Steil.w.str. 64 Mej. G. Veldhuizen, Soest n. Dorrest.st. 9 J. Mees, Doom n. Aldegondestr. 58 J. Rutten, Woerden n. Leusderw. 57 Mej. C. Nobels, Roosen daal n. Dieven wsg 21 Mej. W. Wolf, Nijkerk n. Soesterweg 31 Mej. W. v. d. Wart, Rijswijk n. Hoogstr. 4 Mej. C. Cavaljé, Ruinen, n. Parallelweg 32 Mej. H. v. Lienden, Tiel n. Utrecht.weg 80 W. Wap, Rheden n. Schimmelp.str. 14 D. v. d. Brug, Eemnes n. Aruh.weg 112 N. Textcr, Haarlem n. Schimmelp. str. 49 Mej. L. Hoekendijk, Gaasterland n. P.-Buysl. 2 Mej. J, Cornelisse, Hilversum naar Emmal. 11 Mej.J. Jansen, Hilversum n. Emmal. 11 H Gruizinga, Onstwedde n. Leusderw. 42 Wed. Zimmer, Utrecht naar D.-Fockemal. 8t Mej. S. Routus, Stoutenburg n. B.-Wuyt.l. 198 Mr. N. Fockens, Utrecht n. Bergstr. 19 Mej. Ai v. Apeldoorn, Heerde n. Snouck.l. 11 P. van Beek, Strijp n. Utrecht.weg 228 H, Neer, Sittard n. Utrecht.weg 228 Mej. W. Klaassen, Hilversum n. Zuidsingel 38 G. Meerbeek, Woerden n. Arnh.weg 55 M. v. Sintmaartensdijk, Delft n. Aruh.- weg 55 Mej. J. Noé, Utrecht n. Woest.- weg 1611 Mej. J. Peterse, Utrecht naar Muurh. 125b C. v. Soest, Harderwijk n. Tuinstr. 14 v. Otterdijk geb. Beeren, Weert n, Gr. Nacht.st. 12 Kousbroek geb. Roddenhof, Zeist n. Vlasakkers barak Wed. v. Kommer, Nijkerk n. Woest.- weg 162 Jhr, J. Teding van Berkhout, Zutphen n. P.-Buysl. 2 Spaander geb. de. Gruyter, Engeland naar hoek Sluisstr. J. Overeem, den Haag n. Fr.-Halsstr. 14 G. v. Leeuwenkamp, Wageningen n,Soesterweg 176 Mevr. B. Westerouen- v Meeteren, Den Haag n. D. Fockemalaan 79 -- Schoehuis geb. van Zanten, Alkmaar naar Arnh.weg 82 Mej. G. Pietsch, New-York naar Huygensl. 31 Mej. A. Millenaar, Andel n. Vlasakkerweg 16 J. Christ, Zandvoort n. Leusderweg 12 J. Cramer, Amsterdam naar Bergstr. 41 A. Gelink, Rotterdam naar Leusderweg 12 Mej. H. Landré—Wegerif, Indiü naar Utrecht.weg 101 D. Groenewold, Win schoten n. Arnh.weg 88 W. v. d. Graaff, Breda n. Langestr. 92 Mej. H. Brum- melen. Leusden n. Havik 41 J. Plemper- v. Balen, Leeuwarden n. Langestr. 83b W. Vis, Nijmegen n. Bergstr. 21 Wed. Semfke, Berlijn n. Puntenb.l. 28 Mej. F. Mijer geb. Gohlke, Berlijn n. Puntenb.l. 28. STADSNIEUWS. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op art. 37 der Drankwet, brengen ter openbare kennis: ie dat bij hen is ingekomen een ver zoekschrift van ANTOON VAN BEEK, om verlof tot den verkoop van alcohol houdenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in de beneden voorlocaliteit van bet perceel Soester weg no. 181, alhier; 2e dat binnen twee weken aa deze bekend making een ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijke bezwaren bij hun College kan indienen. Amersfoort, 2 Februari 1920. BEKENDMAKING HINDERWET. brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 30 Januari 1920, aan M. Vleeschhouwer en zijne rechtver krijgenden voorwaardelijk vergunning is verleend tot het oprichten van een meubel fabriek, te drijven door een electro-motor van 3 P. K. in het perceel alhier gelegen aan de Lavandelstr. No. 9, kadastraal bekend Ge meente Amersfoort, Sectie E. No. 5159. Amersfoort, 2 Februari 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Politiebu au Amersfoort. In 't politiebureau werden in 't jaar 1919 in bewaring genomen 563 personen en wel: 97 verdacht van misdrijf of gesignaleerd in het Politieblad enz. 173 ter ontnuch tering 293 doortrekkende personen, aan wie nachtlogie's werd verstrekt. Overtredingen van wetten en verordeningen. In 1919 werd tegen 1418 personen proces-verbaai opgemaakt en wel wegens: diefstal 139 wederspannigheid 10 distributie-misdrijven 2 heling 34 beleediging ambtenaar in functie 5 ver duistering 9 mishandeling 7 vernieling 16 oplichting 11 spoorweg-misdrijven (diefstal, enz.) 24 zedenmisdrijf 6 huisvredebreuk 2 dierenmishandeling 1 valschheid in geschrift 1 afdreiging 1 wederrechtelijk een uniform dragen 2 goederen onttrekken aan wettig beslag 1 beleediging 1 vervalsching van eet- en drinkwaren 2 't doen van een valsche aangifte 1 openbare dronkenschap 173 wateren buiten urinoir 29 voorbij rijden van een lijkstoet 6 loopen op verboden grond 34 overtreding verord. o/d openbare gezondheid 9 overtreding leerplichtwet 45 overtreding ijkwet 16 overtreding trekhonden wet en reglement 23 overtreding drankwet 15 overtreding motor- en rijwielwet 292 als rijden zonder licht 211 rijden zonder bel (op rijwiel) 25 niet op verordening der politie stilhouden 3 rijwielpad berijden anders dan met rijwiel 2 overtreding plaatselijke bepalingen, ont leend aan de wet 31 linkerzijde van den weg berijden 2 motorrijtuig niet voorzien van hoorn 9 te snel rijden (gevaar voor 't verkeer) 2 motor rijden zonder rijbewijs 1 lantaarn voorzien van gekleurde zijglazen 6 strooperij 11 orde-verstoring 4 baldadigheid 4 trekdier op openbaren weg onbeheerd laten staan 33 per rijwiel paard geleiden 22 loopen over den spoorweg 8 harder dan stapvoets rijden, waar dit verboden is 10 overtreding arbeidswet 28 overtreding rook-verordening 8 overtreding verord. o/d winkelsluiting 14 overtreding markt- verordening 15 overtreding verord. bakkers-uachtarbeid 56 overtreding visscherijwet 4 overtreding jachtwet 2 overtreding wapenwet 3 - overtreding hinderwet 5 overtreding buurcommissie- wet 1 in dronkenschap orde verstoren enz. 22 verontreinigen van den open baren weg of water 38 rijden op een stoep 10 't pijnlijk vervoeren van trek dieren 8 't opgeven van een valschen naam 6 't nemen van standplaats met koopwaar 36 't kaartspelen op straat 11 't doen ontstaan van brandgevaar 1 't plaatsen van een woonwagen 2 over treding Loterijwet 1 overtreding peul vruchten-verordening 2 overtreding bouwverordening 10 overtr. hondsdol- heidwet 6 in herberg muziek maken 5 herberg te laat open 6 na sluiting als bezoeker in herberg vertoeven 16 overtr. diverse politle-bepalingen in acht te nemen bij sneeuwval 26 overtr. vogel- wet 2 diverse overtredingen 27 voorts werden nog opgemaakt processen- verbaal van nader onderzoek, in verband met of elders gepleegde strafbare feiten 30 in verband met gepleegden zelfmoord, verdrinken of overlijden als gevolg 8 totaal «418, waarvan 313 ter zake misdrijf, 745 t/z overtreding van Rijkswetten en 360 wegens overtreding van gemeentelijke verordeningen. Aan 293 van bovengenoemde personen werd onderstand verleend, bestaande in voeding en nachtlogies benevens aan 75 eenig reisgeld, meestal in overleg met 't burgerl. armbestuur. Minderjarigen 141 minderjarigen werden aangehouden of van elders overgenomen en op transport gesteld, teneinde hen onder 't wettig gezag terug te brengen. Het militaire verlof. De afd. Amersfoort van den Bond van Nederlandsche Dienstplichtigen heeft aan den minister van Oorlog een telegram ge zonden, waarin zij wijst op de onhoudbare verlofregeling van tegenwoordig en dus verzoekt voor de jonge miliciens om de zes weken zes dagen verlof toe te staan. Excelsior. Naar wij vernemen gaat ons Amers foort»' Mannenkoor, op weg naar zijn gouden jubileum, met reuzenschreden vooruit. Niet minder dan 15 personen meldden zich dezer dagen aan voor het lidmaaatschap. Zoo zijn de honderd gauw voll Kamer van Koophandel. Vrijdagavond vergaderde onze Kamer van Koophandel ten Raadhuize onder leiding van den voorzitter, den heer J. Kleber. Afwezig was de heer Dros. Na voorleztng van notulen en ingekomen stukken, werd de rekening en verantwoording der Kamer over het afgeloopen jaar inge diend, die door de Commissie, de heeren Hamers en Van Vollenhoven was onderzocht en volkomen in orde werd bevonden. Er is een ontvangst van f462.18'/j, een uitgaaf van f391.— derhalve een batig saldo van f71.18 Va- Bij de rondvraag werd verzocht nog eens te trachten hier een Kantoor van Inklaring te krijgen. Alhoewel alle pogingen daartoe voorheen niets mochten baten, zal nog eens worden nagegaan, welken weg zou kunnen worden gevolgd, om bet gesignaleerde doel te be reiken. Met een woord van dank wordt daarop de vergadering gesloten. Een nieuwe zaak. Onder verwijzing naar de desbetreffende annonce, wordt heden, Dinsdag door de firma Bern. J. van Llemt te Haarlem, in het per ceel Varkensmarkt no. 9 alhier telefoon 273 een magazijn in complete meubilee ring geopend, welke zaak geheel beant woordt aan de eischen des tijds en op het gebied van meubelen, ledikanten, enz. zeker onder de eerste Klasse-inrichtingen mag worden gerangschikt. Het Huis te Doorn. De aanbesteding van deelectr. lichtinstal latie in bet Huis te Doorn is geguud aan het Electro-tech.iischbureau van den heer B. Schooleman, alhier. Ons onderhoud met Dr. Jorlssen. Naar aanleiding van onze vraag aan den heer Dr. Jorissen, of de begeleiding van den levensmid lentrein naar Weenen nog al interessant was geweest, antwoordde de heer Jorissen, dat die reis niet zonder Inter mezzo's ls beëindigd. Wij zijn ro Januari, middags ongeveer half 3 uit den Bosch vertrokken, aldus Dr. J. en kwamen 's avonds ruim half elf te Emmerich aan. Om beurten bielden wij 's nachts de wacht, tot bewaking van onzen trein, een voorzorg, die zeker niet overbodig was, omdat wij eerst den volgenden morgen I naar Oberhausen konden doorgaan. In Emmerich hebben wij echter geen moeilijk heden ondervonden, deze begonnen eerat in Oberhausen, waar spoorwegstaking was, en niemand aanwezig bleek om onzen trein verder te brengen. Doch ten slotte gelukte

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 1