het dan toch een machinist en een conduc teur te vinden, die ons uit den nood zouden helpen. Voor wat Hollandsche sigaren, wisten wij het hier nog al klaar te spelen en kwamen wij zoodoende behouden in Essen aan, waar het ons echter ook al niet erg meeliep, en een paar uur moesten worden zoekgebracht, alvorens verder te kunnen we waren al heel blij nu alleen een machi nist te hebben. Van een conducteur was geen sprake meer. Nauwelijks echter was onze trein rijdende, of de machinist bemerkte, dat hij op een verkeerde lijn zat en we dus moesten terug- stoomen; dat is met een trein, die ongeveer '/a K.M. lang is, nu niet zoo heel amusant; het ging dus wel langzaam, maar zeker, maar we kwamen dan toch ten slotte in Dort- mund-Süd. Hier was het lang niet pluis, we hoorden de schoten knallen, die blijk baar op onzen trein gemund waren, zoodat de machinist niet erg veel zin had doorte- stoomen. Toen we echter hadden duidelijk gemaakt met welk doel we ons hier be vonden, werden we verder weer met rust gelaten, en bereikten we, na de noodige vertraging Paderboni en Kessel; onderweg geraakte als bij afwisseling de machine nog even defect, maar toch gevoelden we ons best tevreden, toen we Maandagavond Würzburg hadden bereikt, en Dinsdagavond Passau. Hier kregen wij een 12 tal gewa pende gendarmen, die onzen trein bege leidden, en voor eventueele plunderingen behoedden, want het zal je niet gebeuren, als je bijna de eindpaal met groote moeite hebt bereikt, dat je op het laatste oogen- blik zoo goed als met leêge wagons zoudt arriveeren, en vergeet niet, dat de menschen daar honger hebben, zoodra zij dus de kans maar even schoon zouden zien u begrijpt wat ik zeggen wil.- Er Is echter niets bijzonders gebeurd en ten slotte bereikten we dan toch Woensdag middag 3 uur, na 4 volle dagen, Hiidelsdorf, waar ons het Weensche Comité wachtte en we psr auto werden afgehaald. Een ("partijtje corned-bief en margarine, zou per volgende gelegenheid volgen, doch we hebben er niets meer van gezien; het Is vermoedelijk in de hongerige magen terechtgekomen van de mannen en vrouwen, die de kans tet inbezitname niet hebben laten passseren. Overigens hebbsn wij het proviand in Weenen zoo goed mogelijk onder de be volking verdeeld, we hebben er althans ons best voor gedaan, en hun dankbaarheid was groot. •Ho* was uw algemeene indruk over de bevolking van Weenen» vroegen wij? >Ik geloof niet», zei Dr. J. »datde werk man er 't slechts aan toe is, doch de amb- woorden en lijden werkelijk gebrek, omdat zij niet kunnen bekomen, wat zij noodig hebben. Het is er alles schreeuwend duur. 1 kilo vleesch kost 125 kronen, een kilo hout 6 kr. 1 K.G. aardappelen 12 kronen, 1 K.G. suiker 35 kronen. Wat men bier in de couranten leest dat de champagne er nog steeds overvloedig vloeit, dat gebeurt natuurlijk niet door de eigen bevolking, doch zijn vreemdelingen Italianen e. d. die hier door de Valuta, de noodige woekerwinst maken, de werke lijke inwoners van Weenen stelt en moet zich tevreden stellen met soep zonder vet en brood, dat niet te genieten is». »Hoe staat het met de kinderen, die U medegebracht hebt •Van de 550 kinderen, die wij hebben medegekregen was 'n gedeelte voor Leiden en 's Bosch en de rest (170) voor Amers foort bestemd. Allen zijn, vóór zij vertrokken, medisch onderzocht, en wat maar even iets mankeerde bleef achter.» De keuring werd er vlug en minutieus be handeld, en had, aldus Dr. Jorlsssn, mijn vollen aandacht. Daaraan kunnen wij ons hier in Holland nog wel eens spiegelen. •De kinderen, die hier .zijn aangekomen, vroegen wij, zijn zeker vrfj zwakjes Nu, zoo zwak, als u misschien denkt, zijn ze niet, maar in ieder geval ziju zij onder voed ze mogen echter gerust alle voedsel gebruiken, mits natuurlijk niet te overmatig toegediend. Bij een geregelde voeding, mogen zij gerust van alles hun deel hebben dat kunt ge de lezers van uw blad wel even mededeelen. Uitvoering J. G. O. B. De Jongellngen-Geheel-Onthoudersbond gaf Zondagavond in »Amicitia« een open bare uitvoering, die welgeslaagd mag heeten en voor welke gelegenheid de zaal geheel gevuld was. In het openingswoord werd medegedeeld, dat de bondsvoorzitter, de hser Ab. Menist, die als spreker zou optreden, daartoe ver hinderd was, zoodat thans In zijn plaats het woord zou worden gevoerd door den heer Dirk de Vries van Purmerend. Het hoofdnummer was wel de opvoering van het tooneelstukje in drie bedrijven va*' Jan Ligtbart, getiteld >Toch Timmerhout.» Voordat het eerste bedrijf een aanvang nam, werd een tableau, als symbolische voorstelling van den J. G. O. B. ten aan- schouwe gegeven, hetwelk een warm applaus mocht ten deel vallen. Ter verdere afwisseling werden enkele muzieknummers uitgevoerd, bij welke vertol king de heeren Leo Blom (viool) en Meijer Engelander aan de piano zich zeer ver dienstelijk van hun taak wisten te kwijten, en jegens wie hel dankbaar auditorium zich dan ook niet onbetuigd liet. Toch Timmerhout» beeft «en aardige inhoud, en paste volkomen in het milieu van dezen avond. De jeugd in de zaal ge noot. Klaas, Verploeg en zijn vrouw, Frits en zijn zus en ook de plattelands-school meester hebben kranig hun best gedaan. De heer D. de Vries sprak van de jeugd en wees op de mooie idealen die door haar gedragen worden, waarbij die van de ge heelonthouding wel het eerst naar voren treedt. Hij schildert daarbij hoe de bedompte werkplaatsen in fabrieken en de lange arbeidstijden de drankellende steeds in de hand gewerkt hebben, en hoe het de jeugd is, die tegen dit alles met kracht in opstand komt. Zij heeft te veel gezien van al die ellende, en dasromweg met den drank. 't Is zoo jammer, zegt 3pr. dat ouderen de jeugd nog niet altijd begrijpendat bewerkt scheiding tusschen oud en jong, terwijl samenwerking van beide juist zoo noodig is. Gelukkig echter haakt de jeugd al meer en meer naar zelfstandigheid. Wij zijn, zegt spr. een jeugdorganisatie zonder leiding. Wij willen zelf gaan zoeken naar een overtuiging, om den ouderen niet achter aan te sjokken. Wat we willen, kunnen we ookOnze bond is gegroeid, en groeit steeds meer. De jeugd strijdt niet alleen innerlijk, maar strijdt ook voor een betere maatschappijhet maatschappelijk leven niet alleen gaat hard achteruit, maar ook het zedelijk leven gaat de kelder in, daar om valt er voor de jeugd zulk een heerlijk werk te doen. De jeugd, vol van idealisme gaat een nieuw tijdperk tegemoet, het tijd perk van het socialisme. Wij mogen dit niet langer verzwijgen, en daarom moet dit van avond hier maar eens gezegd worden. De regeering staat daarbij klaar om de nieuwe beweging, zooveel mogelijk den kop intedrukkenen roept nu wederom een nieuwe lichting op, om het militairisme te dienen en ons te d win Sen tot het verrichten van beuls werk. Velen onzer kameraden die van dit beulswerk niets meer moeten hebben, worden nu met den kerker gestraft. Met hen echter moeten wij ons solidair verklaren, dan eerst zal de jeugd voor de toekomst nuttig werk doen. (Applaus). Tot slot het tableaude drankellende, indrukwekkend om zijn mooi, propagandis tisch karakter. Nadat nog de heer W. Huiskamp een opwekkend woord gesproken had, tot ver sterking van het ledental van den J.G.O. B., herinnerde hij aan de binnenkort te houden openbare vergadering, in verband met de beweging die op touw gezet Is ten gunste van plaatselijke keuze. Een nader vast te stellen motie, zal alsdan naar de T.weede Kamer worden opgezonden, teneinde ook in ons "land de invoering van plaatselijke keuze mogelijk te maken. Daarvoor te werken moet de taak zijn van allen, die met ons sympathiseeren, Hierna sluiting. Een incident. Even voor den aanvang van bovenbe doelde uitvoering beleefden wij een inciden teel moment, waarvan wij tot ons leedwezen op deze plaats melding maken, om een woord van protest te doen hooren en wij zijn ongetwijfeld de tolk van dat deel van het publiek, dat van het incident ge tuige was tegen het autoritair optreden van den brandmeester R. Het bestuur van J. G. O. B., dat de pers tot deze uitvoering bad uitgenoodigd, had ter zijde van het tooneel een tafeltje en 'n paar stoelen gereserveerd. Ook op openbare vergaderingen vindt de pers hier in den regel haar zitplaats, en kan zij steeds ongehinderd haar functie vervullen. Zondagavond jl. echter achtte genoemde brandmeester het blijkbaar eens noodig >optetreden«, weshalve stoelen en en tafeltje moesten worden verwijderd, zoodat wij in onze werkzaamheden zouden zijn belemmerd, indien niet enkelen van het publiek hun plaatsen voor ons hadden vrijgemaakt. In hoeverre 's mans opvatting In overeen stemming is met den geest van de hier be doelde verordening die, wij geven 't toe, vrij draconisch is willen we ditmaal nog maar eens bjiten beschouwing laten, doch in ieder geval was de wijze van optreden van dezen functionaris zoo geheel n strijd met alle betamelijkheid, dat wij daartegen ons protest willen doen hooren en in den vervolge van 'n dergelijk optreden wenschen verschoond te blijven. Een beetje meer tact, zij dezen man wel aanbevolen Salaris-actie. Men schrijft ons Den 30 Januari had een bijeenkomst plaats van R. K. en Chr. georganiseerde winkelbedienden, in verband met de te voeren salaris-actie. Als spreker trad hier op de heer K. Rijper, vrijgestelde van den Christelijken Boud van Handels- en Kantoor bedienden. Spreker schetste in het kort ds toestand der winkelbedienden, die wel het meest van de tijdsomstandigheden te lijden hebben gehad en nog lijden wegens de jammerlijk lage loonen, welke over het al gemeen aan de winkelbedienden worden betaald. Hierin moet verbetering komen en hebben de bonden gezamelijk een minima loonregeling vastgesteld, welke zeker niet overdreven is en zoo spoedig mogelijk moet worden ingevoerd. De leden zelf moeten ook hieraan medewerken, door zooveel moge lijk hun collega's aan te sporen lid te worden van hun bond, om zoodoende sterk te zijn en gemakkelijk hun bescheiden eischen te zien ingewilligd. De strijd zal echter gevoerd worden overeenkomstig onze beginselen. Met een dankwoord aan spreker voor zijn gezellig onderhoud werd deze vergadering gesloten. A.s. Zondag viert de Afd. der R.K. Handels-Kantoor- en Winkelbediendenbond haar tweejarig bestaan. Des avonds feest- vergadering, waa'onder zang, voordrachten rede van den hee» Steinmetz uit Amsterdam klucht, tombola enz. Aanbesteding. J.l. Vrijdag had de gemeentelijke aan besteding plaats voor den bouw eener open bare school aan de Van Miereveldstraat, alhier. Ingeleverd 16 biljetten. P. C. Dubbelt, Utrecht f 115.830. Van der Ward en Jansen, alhier f 108.900. T. Merbis, Nieuwkerk a.d. IJself 106.400. C. J. Kuntz. alhier f 106.300. H. Uilenreef en Co., Almelo f 105.800. J. J. Duim, Gouda f 103.800. A. C. v. Giessen, Utrecht f102,222. H. E. Koudijs, Utrecht f iot.200. Hazelaar en Lagerweij, alhier f97.950- A. Klokke, Werkhoven f96.353. Van Keulen en Bunnik, alhier f94925- N. Heilijgers, alhier f 94.400, O. Kok, Utrecht f 93-55°- Woudenberg, Utrecht f 86.300. v. d. Wal en Woudenberg, Groot Ammers f 85 800. Schilderwerk: ingeleverd 8 biljetten W. M. v. d. Dop, den Haag f 6000. E. Gerrit, Apeldoorn f4200. W. A. Regeling, Apeldoorn f4145. J. J. v. Hesteren, Haarlem f3660. S. Goldsteen, Haarlem f 3493. Tb. Besamusca, Utrecht f 3450. G. Kraan, alhier f 3200. A. W. Timmermans, alhier f 2780. Bij de aanbesteding van stucadoorswerk aan verschillende gemeentegebouwen waren twee Inschrijvers, beiden van hier. P. Schuin was laagste voor elf en J. van den Brink voor twee psrceelen. LIJST VAN Onbestelbare Brieven en Briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn. Postkantoor Amersfoort. Terugontvangen in de 2e helft der maand Januari 1920. Brieven Binnenland. Mevr. Bekkering, Baarn J. J. Gebbink, Pulten Kiosk Onderneming, Haag S. v. Mierro, A'foort A. Sikkon, Brieven Buitenland. A. Cohen Adams, Frankfurt (M) Briefkaarten Binnenland. G. v/d Eijk, A'foort C, C. Jodie, Utrecht J. Oosterberg, A'dam J. W. te Pas, Arnhem H. Schipper, Gemeente Amersfoort. Kaasmarkt 2 Februari 1920. Aangevoerd 5 wagans, bevattende 975 K.G. kaas. Prijzen f54.—.totf57.50 per 50 K.G. Gestempelde f f50 Handel stug. Uit het politie-rapport. Bekeurd ter zake het berijden van een rijwiel met een verlichte lantaarn met ge kleurde zijglazen M. v. d. L, wonende Leusden, N, S. Soeaterweg C. v. d. V. Soesterweg Mej, v. K. eveneens Soesterweg, en B. H. Weespercarspelter zako bet berijden van een niet verlicht rijwiel J. v. V. soldaat 16 R. I. Een bewoner van de Verhoevenstraat doet aangifte van diefstal van 2 handzagen en een jas. De jas is bereids teruggevonden in een loods staande naast een in aanbouw zijnde villa, tegenover pensionaat >St. Louis». De zaak wordt verder onderzocht. Aan het bureau gebracht 2 onge- muiikorfde honden, waarvan een na taxatie en boete is teruggegeven. Andere eigenaar onbekend. Door de recherche is aangehouden en naar Utrecht overgebracht H. B. G. tot het ondergaan van heebtenisstraf. Aan het bureau gebracht een ongemuil- korfde hond, eigenaar A. B Leusden werd na taxatie teruggegeven. Overgenomen van de politie te Amsterdam B. S. en doorgebracht naar Harderwijk, alwaar hij werd verdacht van diefstal met braak. Nachtverblijf verleend aan E. de W. Ter zake openbare dronkenschap J. B., G. W., G. H„ J. v. Z. (Leusden) en C. v. d. V. (Soesterberg). Aan het bureau zijn gebracht twee ongemuilkorfde honden van onbekende eigenaren. Door de politie is aangehouden W. V., A. B. en P. K. die, na resp. betaald te hebben f14, f13 en f5 boete, weder In vrijheid zijn gesteld. Bekeurd io »ke I" dr.f "jd™ door de Kamperbinnenpoort L. a. u- wonende Birkt. Ter zake het berijden van een niet verlicht rijwiel bekeurd C. W. ten a. - -e Kemp doe. aangifte van het vernielen van een glasruit. De recherche doet onderzoek. Door de recherche aangehouden en naar Utrecht overgebracht tot het onde raan van 10 dagen hechtenis J.l- de D Een bewoner van den Berkenweg doet aangifte van diefslal van een porte- monnaie, inhoudende ongeveer ft» en tabaksdoos, ontvreemd u,t zijn jas hangende In de schuur van den proeftuin Door de recherche is in verband daarmede aange- houden L. V. wonende Groote Ha«lf die bekend heeft, de portemonnee te hibben ontvreemd en in het bosch te hebben verstopt. Na met hem de portomannaie te hebben opgezocht, Is bij weder in vrijheid gesteld, en wordt proces-verbaal legen hem opgemaak bureau gebracht de onge muilkorfde hond van H. N. Stoovestraat die aan hem, na betaalde boete en taxatie werd teruggegeven. Nog is aangebracht een ongemuil korfde hond, die op verzoek van den eigenaar werd afgemaakt. Nachtverblijf verleend aan A.J..J- N. en H. v. *t H. Buitenlandsche Kroniek. Groote brand te New- York. Het gebouw waarin de Amerikaansche Academie voor Schoone Kunsten is geves tigd, is door brand vernield. De schade wordt geschat op een half millioen dollar. Eenige zeer oude schilde rijen zijn verloren gegaan. De vlammen verspreidden zich snel. 1500 studenten waaronder vele meisjes en vrouwen snelden de straat op en vluchtten met zoo veel voorwerpen van waarde bij zich ais zij dragen konden. De uit te leveren Duitse hers. De »Echo de Paris» publiceert de namen der volgende Duitsche militaire en marine- aanvoerders, voorkomende op de lijst der schuldigen, wier uitlevering zal worden gevraagdPrins Rupprccht van Beieren, wegens deportaties uit Noord-Frankrijk; de hertog van Wurtemberg wegens better dood brengen van burgers te Namen, Som- mepy enz.von Kluck wegens den moord op de gijzelaars van Senlis en het doen dooden van burgers te Aerschot; von Bulow wegens brandstichtingen in de Ardennen en het fusilleeren van burgers; Mackensen wegens diefstallen, brandstich tingen en executies in Roemenië; von der Lancken wegens het ter dood brengen van miss Cavell en kapitein Fryatt; admiraal von Cappelle wegens aanslagen door onder zeeërs; von Sanders wegens moorden op Armeniërs In Syrië; Strenger, die het bevel gaf geen gevangenen te makenOstrowsky wegens de plundering van Dieuze en het vermoorden van 103 burgers; von Tesny wegens het ter dood brengen van 112 in woners van Arlon; de gebroeders Niemeyer wegens hun optreden tegen Engelsche ge vangenen in het kamp van Holzminden; majoor von Görtz wegens wreedheden in het kamp van Maagdenburg; luitenant Rudiger wegens wreedheden in het kamp van Ruhleben; generaal von Cassel wegens wreedheden in het kamp van Dobcrits; majoor von Bulow wegens de verwoesting van Aerschot en het fusilleeren van 15a burgers; generaal von Manteuftel wegens het in brand steken van Leuven; luitenant Werner, commandant Valentiner en com mandant I-'örstner, allen vau de marine, wegens het In den grond boren van hospi taalschepen, UIT DEN OMTREK. Apeldoorn. Een vrij groot aantal winkeliers te Apeldoorn heeft besloten, een actie te beginnen tegen de pas in werking getreden verordering op de verplichte winkelsluiting. Een comité werd benoemd om de actie te leiden. Het ligt In het voornemen tot de Kroon een verzoek te richten 0111 ver nietiging te verkrijgen, terwijl een daarvoor aangewezen winkelier de bepalingen der verordening zal overtreden, waarop de commissaris van politie vooraf attent zal worden gemaakt. Het uitlokken van ver volging zal ten doel hebben om, als de Kroon geen gevolg geeft aan het verzoek tot vernietiging op grond van art, 13» d*r Gemeentewet langs dezen weg te laten uitmaken of de verordening verbindend is. In dien zin te wijzigen, dat de prijs van de 20 woningen die zij met steun va,,ijk en gemeente zullen bouwen, met een bedra» van f 950 per woning wordt verhoogd, hee^ t? fa .dezer gemeente gunstig beschikt Het totaal gevraagde bedrag door rijk en

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 2