H7r«n66. tG Ver,,reklten' zal nu «orden Door de Inwerkingtreding van d* nieUwe Woningwet kan de politie een betere con- houd«n op de bewoner, van woon wagens en woonschepen, waardoor deze week fn T dl® ,h®eren« al« gosignaleerd h h Algemeen poli«'eblad werden aan- BINNENLAND. 20 millioen voor Marine. Een cridlet-aanvraag voor het eerste half jaar. Ingediend is een wetsontwerp tot voor- loopige vaststelling van het zesde hoofdstuk der btaatsbegrootlng van 1920 ter toelichting waarvan de minister van landbouw, ad ïntenm, minister van marine, het volgende schrijft8 Nu de Tweede Kamer de Marlnebe- grooting voor 1910 heeft verworpen, is het noodig, dat ter voorziening in de be hoeften van den dienst van het departement van marine voorloopige maatregelen worden getroffen. Te dien einde wordt deze ont. werp-kredietwet aangeboden, waarbij de beschikking over de benoodigde gelden voor het gaande houden van getnelden dienst, behoudens de na te noemen uit zonderingen, voor den tijd van zes maanden, wordt aangevraagd. Zooals do Memorie van Toelichting ver meldt heeft het door minister Bijleveld ingediend gewijzigd begrootingsontwerp, dat in de Kamerzitting van 12 Dec. j.l. ver worpen werd, als grondslag gediend voor dit krediet-ontwerp. Bedoelde begrooting kwam tot een eind- totaal van f39.j13.144, welk bedrag op het thans ingediende ontwerp nagenoeg onveranderd (n.l. f 39.277.744) is overge nomen. Het ontwerp strekt tot het voteeren van de helft hiervan, dus plm. f 20 millioen, voor het eerste halfjaar van 1920. De zomertijd blijft. De regeering acht handhaving van den zomertijd, zoolang niet de economische toe stand zich volkomen hersteld zal hebben, voor het algemeen belang geboden. De be zwaren, welke de landbouw daarvan onder vindt, wegen hiertegen niet op. Een geschenk van den ex-keizer. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, heeft de ex-keizer als herinnering aan zijn verblijf te Amerongen besloten aldaar te doen bouwen een klein ziekenhuis, ruimte biedend voor een achttal patiënten. De be doeling is, het gebouw In exploitatie over te dragen aan de commanderij Nederland van de Johaniterorde, die alsdan de exploitatie van het ziekenhuis op zich zal nemen. Ofschoon de bestemming der inrichting is, dat zij In de eerste plaats inwoners van Amerongen ten goede zal komen, zal zij ook van groot nut zijn voor de naburige gemeenten, daar zij in een sinds lang ge voelde behoefte zal voorzien. Graaf Bentinck te Amerongen heeft een terrein aan den rijksstraatweg beschikbaar gesteld, (Hdb.) Nog geen bemiddeling. Zaterdagmorgen had een deputatie van tooneeldirecteuren, bestaande uit de heeren Van Eysden en dr. Royaards, een onder houd ten stadhuize te Amsterdam met burgemeester Teilegen in verband met diens bereidwilligheid als bemiddelaar in het stakingsconflict op te treden. Zijn de inlichtingen juist, dan meende de burgemeester in den huidigen stand van het conflict nog niet als bemiddelaar te moeten optreden, doch eerst af te wachten welke houding de N. T. K. V. zou aannemen nu de Directeurenbond den tooneeldirecteuren een blanco mandaat als onderbandelaars heeft vorstrekt en dezen voorstellen jje onder handelingen te voeren met een delegatie der N. T. K. V., bestaande uit personen andere dan die welke tot en met 3 Januari namens de leden der N. T. K. V. de onder handelingen hebben geleid. De actie in het havenbedrijf. Zaterdag vergaderde de combinaties van havenarbeiders en zeelieden-organisaties te Rotterdam om het resultaat dor schriftelijke stemming te bespreken. Voor zoover de uitslag bekend was konden de volgende cijfers worden vastgesteld Totaal zijn uit gebracht 9911 stemmen, waarvan 6804 vóór en 2968 tegen de stakingde overigen van onwaarde en blanco. De besturen van de Ned. Federatie van Transportarbeiders en van den Centralen Bond van Transportarbeiders zijn van oordeel, dat op grond van den uitslag de staking in den korst mogelijken termijn zal moeten worden voorbereid, terwijl de besturen der beide christelijke organisaties zich alsnog zullen beraden omtrent de houding, die ze als gevolg van de stemmenverhouding in hun organisaties zullen aannemen. Deleden der Ned. Federatie van Transport arbeiders hebben bij schriftelijke stemming met groote meerderheid tot staking besloten. De Federatie zal ongeveer 11.000 leden bij deze staking hebben betrekken, waarvan 3000 zeelieden varende zijn en dus niet aan de stemming kondsn deelnemen. Een be langrijk aantal havenarbeiders heeft beslist geweigerd aan de schriftelijke stemming deel te nemen, wijl naar hun meening het besluit op vroegere vergaderingen tot staking een schriftelijke stemming overbodig maakte. Te Rotterdam zijn totaal uitgebracht 2722 stemmen; daarvan waren er 2416 vóór staking, 273 tegen, 22 blanco en it van onwaarde. Te Amsterdam zijn uitgebracht 2788 stemmen, waarvan 2407 voor staking, 211 tegen en 70 van onwaarde. Van de 8000 leden, die aan de stemming hadden kunnen deelnemen, bebben er dus ,5510 hun stem uitgebracht of 69 procent, terwijl 4823 leden zich voor de staking hebben uitgesproken of 89.5 procent van het totaal aantal stemmen. De Inbraak in het museum B oy m a n s. De Rotterdamsche politic heeft een der daders van den Inbraak in het Museum Boy mans en een handlanger aangehouden. Donderdagochtend om acht uur gelukte het haar in pand 7 van de Aert van Nes straat te arresteeren een jonge man, die daar verblijf hield onder don schuilnaam Cornet, en zich uitgaf voor amateur-worste laar. Hij bleek aan de pink van de rechter hand een versche kleine wonde te hebben en op de stukken glas, gevonden in het museum had men bloedvlekken ontdekt. Cornet werd aangehouden en naar het bureau gebracht. Daar heeft hij den inspec teur Kok, na een langdurig verhoor bekend in 't museum te hebben ingebroken. Hij bad met den elleboog de ruit Inge drukt, daarna de stukken glas er uitgenomen en zich naar binnen gewerkt. De pseudo Cornet is een jongen van twintig jaar. In October werd hij uit de gevangenis ont slagen en sinds dien bleef hij zwervende. Sedert enkele dagen leefde hij met een vrouw, die behoort tot een bekende Rotter damsche misdadigersfamilie. Zij had hem in aanraking gebracht met andere «heeren» van het gilde, die bij den inbraak op den uitkijk stonden en de gestolen goederer, aannamen. De inbraak had des nachts te half één plaats. Met hun driefin trokken de inbrekers, nadat zij zich van den buit hadden meester gemaakt naar een café, waarvan zij brutaal weg de deur met een valschen sleutel openden. Binnen werd de roof verdeeld, nadat de gouden voorwerpen eerst in elkaar waren geslagen, 's Morgens vroeg ging het trio per tram naar Schiedam en vandaar naar Leiden, waar één van hen een chauffeur kende, die hen aan een goed opkoopersadres te Amsterdam zou helpen. De chauffeur heeft de heeren ook naar de hoofdstad gebracht. Daar werd hij door de politie opgespoord en gearresteerd. De twee mededaders van den pseudo Cornet zijn nog voortvluchtig. De gearresteerde weigerde hardnekkig mede te deelen, waar de bult thans ge borgen is. Onze telegrafie. Een ons bekend expediteur schrijft het Mbl. der Haarl. Stoomverffabriek zond een telegram naar Maastricht, aan het hoofd bureau van een onderneming, welke ook een afdeeling te Maasbracht heeft. «Goederen verzonden naar Maasbracht». De telegrafist seint 1 «Goederen verzonden naar Maastricht». De ontvanger telegrafeert aan den expe diteur terug: «Zend goederen niet naar Maastricht doch naar Maasbracht». Waarop de expediteur antwoordt: «Goederen verzonden naar Maasbracht niet naar Maastricht». De telegrafist (een andere want het zend- kantoor is Amsterdam?) weet echter beter en seint: «Goederen verzonden naar Maastricht, niet naar Maastricht.» Toen hebben ze het opgegeven I (Historisch). Ingezonden Stukken. Duiten verantwoordelijkheid der Hedaclie. Kopy van ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt niet teruggegeven. Trottoirs in de Langestraat. Toen ik door enkele winkeliers aange zocht werd om eens een poging te doen ons vooruitstrevend Gemeentebestuur over te halen den aanleg van trottoirs ter hand te nemen, heb ik mij nooit kunnen voor stellen dat de vertraging hiervan geheel en al de schuld is van een groot aantal be woners, of liever eigenaren der buizen van de Langestraat. Om te weten wie er vóór en wie er tegen waren, was door mij een stuk opgesteld om B. en W. te verzoeken hiertoe over te gaan en na circulatie bleek het dat er van de 105 pcrceelen er 87 geteekend hadden vóór trottoirs, 14 bezwaren hadden en 4 niet wilden teekenen. Daar de bezwaren der 14 niet geheel onoverkomelijk waren, besloot ik een onderhoud aan te vragen bij den Wethouder van Openbare Werken, dat mij toegestaan werd. Wie schetst echter mijn verbazing, toen mij daar een plan werd voorgelegd, reeds gemaakt in 1917, waarin de Langestraat keurig In teekenlng was gebracht, met juiste aanwijzing hoe men zich de breedte der trottoirs gedacht heeft, die op verschil lende gedeelten der Langestraat verschilt, omdat de rijweg de gehccle Langestraat door, overal zijn zelfde breedte moet houden. Het geheel was keurig uitgevoerd en droeg den stempet van minutieuze verzorging. De nivelleering der stoepen, kelderluiken en lichtgaten, alles was precies tot in de uiterste détails aangegeven. Op verkleinde schaal bedroeg de lengte der teekenlng nog onge veer 3 meter. Het was dus wei degelijk de bedoeling van B. en W. om zoo spoedig mogelijk over te gaan tot het moderniseeren der Langestraat, de hoofdstraat van Amersfoort, de gemeente, die op stadgenooten en nog meer op vreemdelingen den indruk maakt van een middelceuwsch stadje. In ons land telt men reeds vele steden met een geringer aantal inwoners, die I11 de hoofdstraten de trottoirs reeds ingevoerd hebban. Wie schotst mijn nog grootere verbazing, toen do Wethouder van Opcnb. Werken mij ook Inzage gaf van het dossier der ge houden enquête in 1917, waaruit bleek dat van de 105 perceelen, waarvan toestemmend antwoord gevraagd werd om hunne stoepen af te staan, er 42 waren, die ernstige be zwaren hadden. Als ik nu vertel dat wij 2 '/i uur bezig zijn geweest dat lijvige dossier door to zien, behoef ik u niet te zeggen hoe verschrikkelijk uitvoerig sommigen ge weest zijn met hun veelal Ingebeelde be zwaren. En de enorme eischen, die zij durfden te stellen aan B. en W.Onder de velen, die hun stoepen in eigendom wenschten te houden, wns er één, die n.b. 300 gulden durfde te vragenik behoef er zeker niet bij te voegen hoezeer ik mij schaamde over de brutaliteit van enkele onzer medeburgers. Het trof mij ook, hoe er nog velen onder ons waren, die eenvoudig niet bel minste begrip hadden van de nieuwe tijden, waarin wij leven, die nog zoo echt klein-benepen vasthielden aan enge begrippen, klein gedoe en enkele guldensdie maar niet willen of kunnen begrijpen, hoe wij, nering doenden, er enorm op zouden vooruitgaan, als wij onze trottoirs hadden, waarop het koopend publiek zonder stoornis van auto's, wagens, karren, rijtuigen, fietsen, enz. rustig de étalages kunnen bezichtigen en waardoor de kinderen, aan de band van de toch waak zame moeder niet meer In de vlezegooten zullen trappen, gooten, die niot meer noodig zijn, als de gehecle Langestraat Is gerioleerd. En het wachten is op de trottoirs! Moet ik er nog bij vertellen dat de per ceelen eerder in waarde zullen stijgen met trottoirs als zonder Het heeft mi) dan ook grootelijks verwonderd, dat er nog een derde der inwoners niet dan onder vele bezwaren voor te vinden was. En is het dan wonder dat B. en W, tot de conclusie gekomen zijn •r voorloopig maar niet aan te beginnon f Tout savoir [e'est tout pardonner hoe dikwijls is er niet gemopperd ja, B. en W. doen wel alles voor het Bergkwartier, maar niets voor do binnenstad. A qui la fauto Wie aan mijn woorden twijfelt komc gerust bij mij en neme inzage van de aantcekeningen, die Ik gehouden heb tijdens het bezoek bij den Wethouder van O. W. Wat nu Het plan opgeven Men mag aannemen, dat na 3 jaar de gedachten ver anderd zijn en de nieuwe tijden, niet nage laten hebben de menschen breeder van op vatting te doen worden. Ik heb een verzoekschrift ingediend bij B. en W., of zij het plan trottoirs Lange straat aan mij zouden willen ter hand stellen, teneinde het aanschouwelijk te maken. Ik ben overtuigd, dat wij allen bij elkaar ver gaderd, het plan zion, wij in geestdrift zullen geraken en niet zullen rusten, alvorens dl! plan verwezenlijkt is. Het mag toch zeker bekend zijn dat een stad beoordeeld wordt naar haar hoofdstraten? Stel u voor dat men in Amsterdam en den Haag nog stoepen aantrof in de hoofdstraten, 't is eenvoudig ondenkbaar. Deukt u werkelijk, dat die menschen daar zooveel bezwaren gemaakt hebben Ze waren voel te blij dat hun Gemeentebestuur de behulpzame band bood. Namen heb ik niet willen noemen. Ik ben cr vast van overtuigd dat B. en W. het lijvige dossier der bezwaren aan de vlammen zullen prijs geven, wanneer wij allen éón- parig zonder restrictie toestemmen tot het verwijderen der stoepen. Ouzo nakomelingen mogen nimmer weten, dat er nog bewoners der Langestraat waren, in deniare 1917, die bezwaren hadden tegen het In eigendom overgaan der stoepen aan onze gemeente. Welaan dan, gij bewoners der Langestraat. Als straks u gevraagd zal worden om te komen bezichtigen het nieuwo plan der ge meente voor de trottoirs, werkt dan allen mede tot het tot stand komen dezer nuttige en praktische verhetering van onze hoofd straat. De dank, dis de burgerij udaarvoor brengen zal, zij uwe belooning. L. HOUBAER. SPORT. Voetbal. Het is Zondag aan den Isseltschenweg weer een wedstrijd geworden die de H. V. C. alle reden tot juichen heeft gegeven. N. E. C. ward ditmaal het slachtoffer van den doel- puntcn-honger der wlthemden. De thuisclub had het voordeel van den wind en was vrijwel voortdurend In den aanval. Door rust werd de score tot 6 goals opgevoerd terwijl door een mlsvorstand der Amers- foortache achterhoede N. E. C. een keer had weten te doelpunten. Als de Nijmegcnaren dan het wind voor. deel kriigen en heel wat aanvallen wagen op de H. V. C. veste is men geneigd te verwachten dat thans van die zijde wel eenlge doelpunten sullen worden verkregen. Intusschen Is dit niet het geval geworden. H. V. C. dankt voor een goed deel aan hare j halfbacks dat de bezoekers na rust slechts éénmaal het net wisten te vinden. Als dan bij een aanval der H. V. C.'ers de Nijmecgsche keeper onvoldoende weg. werkt komt het 7de succes der thuisclub. In dien stand (7—2) komt alsdan geene wijziging meer en heeft H. V. C. opnieuw verdiend gewonnen. Quick wist zich tegen D, O. T. O. hot kampioenschap nog niet te verzekeren, maar waar alleen nog 2 maal tegen nummer laatst In de competitie gespeeld behoeft te worden, vertrouwen wij dat the Reds zich daaruit toch wel één punt zullen weten te verzekeren. Wij willen hopen dat het der halve slechts uitstel geworden is. In de eerste helft van den wedstrijd scoorde Quick slechts éénmaal en dat bij het voordeel van den wind. In die periode speelde de thuisclub 09k verre van besten had men wel wat beter kunnen aanpakken. Na de hervatting toonde men beter te kunnen en kreeg D, O. T. O. door een mlatrap van een der verdedigers een buiten gewoon gemakkelijke kans, die dan ook gcaccepteérd werd. Quick brak na de rust menige keer gevaarlijk door, maar verschil lende omstandigheden wuren oorzaak dat succes uitbleef. Einde 1 t. BIJEENKOMSTEN. Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek. Beukenlaan 2, R.K. openbare leeszaal en btblio- teek, Nleuwstraat 20. Oudheidkundig Museum, Flehite. Bioscoop Langestraat. Vrijdag tot Dinsdag Bioscoop «De Arend». Zaterdag Theosofische Leeszaal. 9 en to Febr. Amlcltla, Multatuli-huldlglng «De Bruid daarboven». 14 Febr, Amicltla «Mercadet» Gezelschap Royaards. ADVERTENTIEN. VlItllllSI» naar Laiigfeair. 9-1 Spreekuur: Haandag, Woensdag, Vrjjdag 1—2 uur. Toor on- en niinreriiiogeudeu Maandagen Vrijdag 11—10 ntir. (Wjjlcgebouw Punten burgerlaan), Op een FADUIKKSKANTOOIt bier ter atcde wordt gevraagd ecne bekwame Typiste, kennis van stenografie en van moderne talen strekt tot aanbeveling. Brieven no. 2951 VALKHOFF'S Boek handel. fliintgas. Tengevolge van cene wijziging, aan het mechanisme der geplaatste muntgasmeters, zal het opnemen en ledigen niet In de gewone volgorde geschieden. Deze maatregel krengt geen geldelijk nadeel voor de verbruikers mede. DE CHEF-BOEKHOUDER V. D. CENTRALE BOEKHOUDING. U weet nu eenmaal dat «Gl.IM» poets- pommade perfect iawaarom zoudt («o nu nog een ander merk gaan probecren Beter dan best bestaat niet, MKT BESTE ADRES VOOR ALI.E Huishoudelijke Artikelen is Z. v. d. BIJL, Koperslagerij m Iteparatie-iurlrhtlng. KAMPSTRAAT 17.

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 3