AMEESFOORTSGHE CDÏÏRAIT. Donderdag 15 April 1920 h Electrische leubelmakerij No. 9320 70e Jaargang Uitgave van do Drukkerij „DE AMERSFOOltTSCHE COURANT" voorlioen Firma A. H. van Cleefl. Verschijnt DINSDAG-, DONDERDAG- en ZATERDAG. ABONNEMENT per 3 maanden f 1,—franco per post f 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTllïN 1 6 regels 95 cent; elke regel meer 15 cent. Bij regel-abonneraent reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. I.egale-, officieele- en onteigenings-advertentiCn per regel 20 cent. RECLAMES 15 regels f1.53; elke regel meer 30 cent. Incasaeerkosten worden In rekening gebracht. Inzending van advertentiön op den dag van verschijnen uiterlijk 10 uur, voor het Zatsrdagnummer uiterlijk Vrijdagavond. REDACTEUR: F. W. H. OUDENS, AMERSFOORT BUREAUX: KORTEGRACHT i3 EN VALKESTRAAT 19, TELEFOON 19 OVERZICHT. Buitenland. De spoorwegstaking in Amerika De Rijksweer staakt De 1 Mei-viering In Frankrijk. Binnenland. Visser tot 20 jaar op nieuw veroordeeld door het Amsterdamsche Hof De Trans portstaking De Deventer valsche munters Een Ministerie v. Landsverdediging, KENNISGEVINGEN. VISCHAKTEN. Binnen visscherij. De Burgemeester van Amersfoort, maakt bekend, dat ter gemeentesecretaris kosteloos verkrijgbaar zijn formulieren voor de aanvragen tot het bekomen van een visch- of hengelakte, voor hst jsar, aanvangende 1 Juli aanstaande en eindigende 30 Juni daaropvolgende, en noodigt belanghebben den uit hun aanvragen zooveel mogelijk vóór t Mei e.k. aan hem in te dienen, De navolgende akten worden uitgereikt: Groote Vischakten, tot het visschen met alle geoorloofde vlschtuigen tegen be taling van twee gulden vijftig cents (f 2,50); Kleine Vischakten, tot het visschen met een daarin genoemd vischtuig, tegen betaling van een gulden (f 1, c. Hengelakten, tot het visschen met meer dan één hengel, tegen betaling van vijftig cents (fo.50). Voor het visschen mot eén hengel, geen loop- of sleephengel en geen peur zijnde, behoeft geen aanvraag te geschieden, Kostelooze vergunningen om te visschen worden niet meer verleend, Geen akte wordt uitgereikt: i°. aan hem, wien ingevolge artikel 34, eerste lid, der Visscherij wet, de bevoegdheid om krachtens een consent of akte te visschen is ontzegd, voor den duur der ontzegging; 2°. aan veld- en boschwachters, beambten der marechaussee, niet zijnde hulp-officleron van justitie, ambtenaren van rijks- en ge meentepolitie, beneden den rang van inspec teur der rijksveldwacht en van inspecteur van politie, beambten van den rijks- en provincialen waterstaat 011 beambten van de domeinen, beneden den rang van hoofd opziener. Amersfoort, 14 April 1920. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. JACHTAKTEN. De Burgemeester der gemeente Amers foort, maakt bekend, dat ter gemeentesecretarie kosteloos verkrijgbaar zijn blanco aanvragen ter bckoming van jachtakten, voor het nieuwe seizoen, aanvangende 1 Juli aanstaande en eindigende 30 Juni van het volgende jaar, en noodigl belanghebbenden uit hunne aan vragen ter bckoming dier akten, zooveel mogelijk, vóór den 10 Mei e.k. ter secretarie in te diunen. Amersfoort, 14 April 1920, De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. Do Economische gevolgen van do drooglegging van ons land. VIII. Gaan wij dus in dc eerste plaats na de techniek van het branders-, distilleerders- en likeurstokersvak. Hierbij valt al dadelijk op, dat wij hier niet te maken hebben met een specifiek plaatselijke industrie, tn.a.w., dat het vol strekt niet Schiedam alleen is, waar men deze bedrijven uitoefent. De distilleerderij bijvoorbeeld wordt van oudsher in tal van plaatsen van ons land bedreven; dit in af wijking met de moutwijnbranderij, welke wel typisch als Schiedamseh bedrijf dient te worden beschouwd. Reeds eeuwen her TVYTYT WTTT VTV JU. Ak JL. A:, A. At. AL. AL AL A. Al AL A^ M A.H.v.NIElIWKEUK L. Beekntr. U,Tel,317a, Amersfoort M IN A MEUBLEMENTEN EN M M x KANTOOKKEUBE LEN M if ▼•TTT 'T.T TV *W "TTT "V V11T was bijvoorbeeld de Weesper jenever al even beroemd als heden ten dage de Weeaper cacao! Doch waar vroeger vale branders tevens distillateurs waran, was Schiedam als vanzalf een centrum der dis tilleerderij. Malaise in het branders-bedrijf, als gevolg van concurrentie van Hamburg, Engeland en Delft voor het gedistilleerd, van Delft, Denemarken en Schotland voor de gist, gaf velen Schiedamsche firma's aanleiding haar branderijen aan kant ta doan en zich voortaan uitsluitend toe te leggen op de distilleerderij. Tevens bereikte men later door concentratie in verschillende bran derijen een bedrijf, dat ook beter bestand was tegen de concurrentie. Het gebruik van moutwijn Is in de latere jaren meer en meer vervangen door dat van spiritus, namelijk van spiritus van goeda kwaliteit, gestookt hetzij uit graan, hetzij uit melasse, omdat deze neutraler ia van smaak eti ook biologisch zuiverder is dan de meer markante eigenschappen van mout wijn. Vroeger werd steeds voor jenever en soms ook voor brandewijn moutwijn ge bruikt; sedert wordt deze nog alcchts gebruikt voor het vervaardigen van de zuogenaamde >oude jenever»terwijl men verder kan aan namen, dat In dc laatste jaren de moutwijn voor driekwart in export-jenever verwerkt wordt, Eenige jaren geladen verstrekte de gemeente Schiedam aan distillatcura, die dit verlangan, een speciaal etiket, waarbij de stad garandeerde, dat de betreffende jenever uitsluitend uit moutwijn gedistilleerd was. Doch omdat langzamerhand het gebruik maken van dit officieele merk steeds zeld zamer werd, liet men het geleidelijk na. Tegenwoordig komt het dan ook niet meer Om nu tot het eigenlijke disiilleerbcdrijf te komen, zij aanstonds opgemerkt, dat uil sluitend wordt geleverd voor menschalijk gebruik, terwijl de verschillende installaties na onderzoek ongeschikt zijn voor dc uit oefening van cenig ander bedrijf. Ook zij aangeteekend, dat onze distilleerders heel wat meer gedistilleerd verwerken dan de blnnenlandsche productie oplevert I Wij hebben nu echter na te gaan, hoe de fiscue de distilleerderijen in drie verschillende soorten onderscheidt, een indeeling, welke ook van practisch gewicht is, omdat zij samenvalt met de drie belangrijkste typen van het distallateurs-bcdrijf, zoodat mochten sommige firma's twee of drie soorten distil leerderijen exploiteeren, de fiscua niettemin eischt, dat elk dezer bedrijven moet worden uitgeoefend in een afzonderlijk pand. Derhalve onderscheidt men in dit vak a. distilleerderij te klasse (distilleerderij), welke onder doorloopend crcdict werkt voor den accijns, of met on veraccijtisd goed, aldus vervaardigend het niet-gezoet gedistilleerd, als jenever, citroenjenever, brandewijn en cognac. b. distilleerderij adc klasse [likeurstokerij) werkende met veraccijnsd goed, on qua bedrijf bewerkelijker. In tegenstelling tot het nlet-gezoet gedistilleerd, waarvan de hoeveelheid alcohol door soortgelijk-gewichts bepaling en peiling van de totale hoeveel heid alcohol gemakkelijk kan plaat* hebben, is dit voor de likeur bezwaarlijk; zoetig heid weegt evenwel zoo zwa r, dat de likeurstoker er de voorkeur aangeeft, tot de 2e klasse te behooren, zoodat de accijns, die thans f 165.— per H.L. van 50 pCt, bedraagt, zoodoende een belangrijken invloed uitoefent op de grootte van het voor de likeurstokerij benoodigde bedrijfs kapitaal. c. de buitenlandse/udistilleerderij, waar dit kan verwerkt worden zonder dat daar voor inkomende rechten op het gedistilleerd, ten bedrage van f 3.50 per H.L. van 50 pCt., behoeven te worden bote aid. De hiertoe bestemde panden worden dus als exterritoriaal gebied beschouwd, zoodat wanneer er binnen- landsch gedistilleerd verwerkt wordt en ver volgans naar het buitenland zou worden geleverd, ook hierop invoerrecht zou moeten worden betaald hetgeen echter in de praktijk zoogoed als nooit voorkomt. Boven dien behoeft hat to verwerken gedistilleerd niet veraccijnsd te worden. De firma's, die zich op de cxportdistilleerderij toeleggen, zijn tevens de grootste en belangrijkste ondernemingen in ons land het zijn er ongeveer vijf en dertig, waaronder dus onze meest bekende firma's voorkomeH. Hiervan behoeven we slechts te noemen Blankenheim Nolet, Hazekamp, van Hoboken en Co., Hoytema, Hulstkamp, De Kuiper. Tot zoover echter de technische indeeling van het bedrijf. (Wordt vervolgd.) BEVOLKING. Opgave van verhuizingen binnen de gemeente van 6 t/m. 19 Maart 1920. II. Osewoudt, F. v. Blankenb.str. 32K naar Bergstr. 6 Mej. C. Butselaar, Leusder weg 168 naar Berken weg 7 J. de Vos, Arnh.weg 931 naar Kampstraat 62 T. v. d. Vuurst. Lageweg 11 naar Hooge- weg 98 J. v. d. Visch, Gasth.l. 19 naar Woest, weg 109 Mej. R. v. d. Bunt, Kamp 39 naar D. Fockemal. 93 N. Textor, Schlmm.p.str. 49 naar Brouwerstr, 2t J. Spoel, Bergstr. 25 naar Hoogeweg 1 J. Muller, Ev. Meijst. weg 31 naar Arnh.weg. 73 A. Lablans, B. en Dalatr. 13 naar Noordstr. 13 P. de Kruyf, Gr. Haag u naar L. Vrouwe kerkhof 2 J. Kculijes, Punt.b.l. 26 naar Soesterweg 103 O. Brouwer, Punt.b.l. 26 naar Soester weg 103 G. v. d. Buut, Kamp 73 naar Utr. weg 25 J, Majoor, Leusderw. 382 naar Verhoevenatraat 37 Mej. M. I.ee- nards, L. Vrouwcstr. 28 naar H. v. Vian- denstr. 7 C, Meijer, Westerstr. 83 naar Utr. str. 40 Mej, G. v. Hoeven, P. Buysl. 9 naar Verhoevenstr. 28 C. Strijd, Kamp 32 naar L. Vr. str. 38 Mej, A, v. d. Weerdt, Leusderw. 147 naar Krank. 1. str. tra W. Remkes, Langestr, 31 naar Puntenburgerl. 38 M. U/thoven, Langestr. 96 naar H. v. Viandenstr. 25 0. Sterk, Gaslaan 54 naar Monnik, pad 47 J. Waardenburg, P. Boratr. 33 naar Soesterweg 65 Wed. C, Vurheuvel van 't Riet, Arnh. p. w. 48 naar G. Dou. str. t6 Mej. G. Woudenberg, Groote Koppel 13 naar Krulekamp 33 G. Tam- mers, Coninckstr. 72 naar Weverssingel 22 - D. Wagenaar, G. Doustr. 12 naar IMoem- weg 4 L. Willemseri, Krulskamp 59 naar Kamp i7 J. Kuyters, I.angestr. 109a naar Nieuwstr. 13 —Mej. C. Kuyters, 1.angestr. 109a naar Nleuwstraat 15 Mej. M. v. Bekkum, Langestr. 109a naar Nieuwstraat 15 A. Elzinga, Arnb. weg 30 naar Muurhui/en 7 J. Meesterman, Langestr. 96 naar H. v. Viandenstr. 25 A. Boeckhorst, Perseynstr. 7 naar Fr. Hals- str. 43 J. Wenink, I.. Beekstr. 3 naar Zuldsingel 26 W. Wanssinck, P. Bothl. 52 naar v. Asch v. Wijckstr. 13 Mej, E. Staal. Soesterw, 187 naar Zuidsingel 28 H. Arlar, Verhoevenstr. 8 naar Ver hoevenstr. 28 A. v. d. Klok, Leusderw. 290 naar Ev. Meijsterw. 22 H. van den Pot, Kamp 73 naar Blssch. weg 97 K. Kareis, Leusdcrweg 238 naar 30 Inf. kaz. str. 4b C, v. d. Heuvel, Valkcstr. 34 naar Valkestr. 29 Mej. M. Valbraeht, Leusderw. 96 naar Bergstr. 37 Chr. (ioorhuis, St. Jorfsstr. 48 naar Teut 14 E. v. d. Blezen, Fr. Halsstr. 22 naar Leus- derweg 121 C. Hor.ny, Fr. Halsstr. 22 naar Leusdcrweg 121 A. Renca, Ver hoevenstr. 45 naar I.cusderwcg 72 H. Gruizing,-1, v. Bemmelstr. 99 naar v. Bern- melatr. 86 A. Robel, J. v. Diestr. 2 naar Con.atr. 20 H. Vahstal, Bisach. weg 51 naar Sissch.weg 59 J. van Dijck, Arnh, weg 107 naar Rcmbr. str. 3 C, Middel man, Arnh. weg 112 naar Blssch.weg 117 Wed. Korlaar-Jansen, Hellesir. 23 naar Muurh. 123b - VV. Boon, Veldatr, 7 naar Muurh. 40 Mej. M. Steenback, Soeater- weg 97 naar Muurhuizen 40 - R. Wagt, Eemstr. 28 naar Llcndertschen wog 3 Wed Mr. J. Slulter-Suermondt, KI. Spul 6 naar Plantsoen 1 A. Versteeg, Berg en Dalstr. tt naar W. v. Mechelenstr. 29 E. v. Douvercn, Flierbeckstr. 8 naar Valkc str. 21 Mej. J. Admiraal, Langestraat 33 naar St. Bonifac. str. 20 Mej. M. Kolaecbrnik, Pnntenb.l. 10a naar Havik 45 B. Eikenear, St. Bonif. str. 34 naar L. Nic. dw. str. 9 A. van Glnkel, Soesterw. 279 naar Soesterweg too G. Wolbert, Statlonsstr, 23 naar Heil. b. weg 12 A. v. d. Broecke, Krommestr. 24 naar Kamp 17 P. Kraak, v. Bemmelatr. 38 naar Woest.- weg jt H. Brink, v. Bemmelstr. 27 naar Aldeg slr. 55 Mej. A. Holthausen, H. v. Vlandenstraat 25 naar P. Borstr. 13 E. Busch, H. v. Viandenstr. 25 naar P. Borstr 13 K. v. d, Veen, Schimmelpennlnckstr, 33 naar Schimm.p. kade 6. STADSNIEUWS. Bekendmaking Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 13 April 1920, aan J. A. van BEKKUM cn zijne rechtverkrijgenden voor waardelijk vergunning is verleend tot het oprichten van een smederij In het perceel alhier g*' egon Achter de Arnhemeche Poort- wnl 44. kadastraal bekend Gemeente Amors- foort, Sectie E No. 3129. Amersfoort, 13 April 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Dc Burgemoester, v. RANDWIJCK. De Secretarie, A. R. VEENSTRA. KENNISGEVING. De Burgemeester van Amersfoort, brengt ter algemeene kennis, dat in de gemeenten Hoogland en Haar- zuilens gevallen van mond- en klauwzeer zijn voorgekomen. Amersfoort, 13 April 1920. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. Afwezigheid Schoolopziener. De «choolopzinnor in het arrondissement Amersfoort.de heer J. Stamperlus, zal wegens de onderwijzers-examens te Middelburg tot 8 Mei afwezig zijn. Beroepskeuze. Door het College van B. en VV. is inge- ■tald een commissie ten einde 't college voor te lichten in zake regeling van de be roepskeuze. Dezo commissie bestaat uit de heeren Jaarsma, directeur van Onderwijs, dr. M. van der Hoeve, schoolarts, rector B. H. de Groot en H, Laageudonk, directeur van Klnderzorg. A, D. Paard op hol. Dinsdagmiddag tegen half 4 sloeg In de Utrechttcho straat bet voor ecu transport wagen gespannen paard op hol, waardoor het dier met den wagen terecht kwam tegen de schutting van do Arnhemsche Poortwal tegenover het politiebureau. De wagen bleef hier staan, terwijl het paard doorholde, dat echter op den Arnhemschen weg door den rcchcrchcu: van politie Gooshula tot staan kon worden gebracht. Peraoonlijke ongelukken hadden niot plaats. Wijkvereenlglng. In liet gebouw san bet Monnikenpad hield de VVijkvereeniging »Uw Koninkrijk kome» Maandagavond 8 uur hare gewone ledenvergadering. Voigena mededeeling van den seerotaria bedroeg het ledental evenals het vorige jaar 67. De bescheiden van den penningmeester, vermelden r.an inkomsten f 1346.661/2! uitgegeven was f 1279.11, zoo dat een batig saldo viel te boeken groot

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 1