Bel dan op No. 42. ^67-55'/2- Als Bestuursleden werden herkozen de heeren R. v. Dijk en Dj. A. G. v. d. Heide. Nog vermelden we, dat met algemeene stemmen werd goedgevonden, adhaeaie te hetulgcn aan het verzoek van het Amersf. Drankwocrcoroité aan den Gemeenteraad tot invoering van het tapverbod op be paalde dagen. Hebt IJ oen Taxi of Auto nooilig? Het i-Meifeest. De i-Meidag wordt ongeveer op dezelfde wijze gevierd als hst vorige jaar, aldus >de 's Morgeus om 8 uur samenkomst op de Varkensmarkt voor een morgenwandeling. 's Middags slraatdemonstraiie met banieren sii muziek. Opstellen om half 2 uur op den Hof, vertrek 2 uur, Om half 4 heeft er een meeting plaats in het plantsoen nabij de H. v. Vianden- siraat, met muziek- en zanguitvoering in de gemeentelijke muziektent, tlie door 15. en W. welwillend is afgestaan. Spreker Jan Reijn- ders, Lid van tis Prov. Staten en van den gemeenteraad van Utrecht. 's Avonds hebben er twee avondvergade ringen plaats, één in »Amicilia« en één in «de Kroonbeide ntcc medewerking van muziek-, zang- on tooiicelvereeniging. In «Amiciiia» spreekt P. Mclimaker, Lid van de I'rov. Staten en van den Gemeenteraad van Utrecht, sn in »dc Kroon» A. R. Bakker, voorzitter van de Utrechtsche Raadsfractie. Tuinbouwvereeniging «zYmersloort». Onder voorzitterschap van den heer van der Knoop, de heer A. M. romp van Holst was verhinderd, hield de Tuinbouwvereeniging »Amersfoort« Maandagavond j.l, in hotel »de Zwaan» haar algemeene vergadering. Na een kort openingswoord, werdeu notulen en jaarverslag van tien secretaris, den heer C. A. J. J. v. d. Linden, gelezen en goed gekeurd. Het jaarverslag wijst er op, dat de laatste jaren de tuinbouw hier en in de omgeving met reuzenschreden is vooruitgegaan, dank zij het werken van den proeftuin en do goede resultaten van de fruit- en grocntenveiling, dat het kind van de Tuinbouwvereeniging is. doch sedert 1918 een zelfstandige vereeniging geworden. Verder herinnert het verslag aan het aanschouwelijk onderwijs in den proeftuin, aan den cursus der vereeniging, die een zo-lal leerlingen telde, en den cursus voor fruitteelt aan volwassenen, die z8 leerlingen had en geleid werd door den heer P. van Siraalenbeide cursussen ondervonden, in den vorm van subsidie, den financieelen steun van Rijk, provincie en gemeente. Nog wordt medegedeeld, dat op initiatief van den heer van Straalen dit jaar een proef genomen zal worden met het kweekeu van Chrysantenums. De vereeniging telt thans 202 leden, terwijl de samenstelling van het bestuur geen wijziging ondervond. Uit het financieel verslag noteeren wij, dat de rekening en verantwoording over het afgeloopeu jaar c-en bedrag aan wijst aan ontvangsten van f 11156.56, aan uitgaven f 10075 68 '/jj, derhalve een batig saldo van f 380.47'/o. Toch is met het oog op de hoogere luonen eet. ditmaal bij Rijk, provincie en Gemeente, op het verleeuen van subsidie aangedrongen, die dn vereeniging verleden jaar niet genoten heelt in verband met bet batig saldc. Den penningmeester, den heer de Kempe- naer word voor zijn gehouden b.he t, dat door de daarvoor aangewezen commissie was nagezien en volkomen iu orde werd be vonden, dankbaar gedechargeerd. Ten s'ottc zij nog vermeid, dat de heer A. M. Tiomp van Holst tot bestuurslid herkozen werd, terwijl de schuld, waarmede de drui venserre nog belast was, het afgeioopen jaar geheel kon worden afgelost, en deze dus thans lu'. eigendom der vereeniging is. De heer P. van Straalen hield vervoiger.s een voordracht over cultuur, waarbij hij een daukbaar gehoor voi.d. De voorzitter was dan ook ongetwijfeld de tolk van dn aanwezigen, toen hij den heer v. S. dank bracht voor diens leerzame causerie. Bi Bij den Zondag j.l. in »'t Boompje» alhier gehouden return wedstrijd Hilversum Amersfoort, wist het Amersfoortsche zestal mot 516—450 caramboles te winnen. Amersfoort bicef «uk thans winnaar; de totaal uitslag is geworden Amersfoort 1112 tegen Hilversum S99. Deelnemers voor Amersfoort waren de heeren van Eek mot too punten in 37 beurten, Louis too in 35 beurten. Blom 60 in 35. Stomp 56 in 25. Ruigrok 100 in 25 cn v. d. Berg 100 in 43 beurten. De heeren van Eimeren en P, Zegwaard speelden nog een eerepartij van 250 caram boles, waarbij eorstgeuoemde met een klein verschil 4 caramboles de winnaar bleef, doch laatstgenoemde de hoogste serie (48) wist te maken. Rechtszaken, De Arrondissementsrechtbank té Utrecht veroordeelde J. K„ 41 jaar, arbeider te Amersfoort, diefstal van boomen ten nadeele van W. H. de B. tot f 3* boete subs 30 dagen hechtenis, terwijl M. J. J. C., 18 jaar, los- arbeider te dezer stcde.beschuldigd van diefstal van geld. sigaretten en chocolade ten nadeele van W. H. v. Z„ werd vrijgesproken. Uit het poiitie-rapport. Bekeurd werd wegens openbare dronken schap A. F. M., wonende öcheltusstraat wegens grasstrooperij aan den Randen- broekerweg J. de G. en diens dochtertje Teuntje, wonende Flierbeekstraat. Ter zake van mishandeling werd proces-verbaal opgemaakt tegen M. wonende Brecstraat en 1). V. wonende Coninckstraat. Buitenlandsche Kroniek. De Rijksweer staakt. De «Westfaiische Anzeiger" verneemt uit Duisburg, dat onder de troepen in het industrie-gebied groote opwinding heerst. Vertrouwenslieden van de troepen waren naar Berlijn vertrokken, om daar rapport over den toestand uit te brengen, temeer daar van communistische zijde heftige aau- vallen ep de rijksweer wegens zoogenaamde gruweldaden waren gericht. In Berlijn werd de delegatie, die niet uit officieren, doch slechts uit manschappen be stond, niet ontvangen, doch inen beduidde haar dat de regeering reeds van andere zijde voldoende over den toestand ingelicht was. Men liet tegenover hen duidelijk door schemeren, dat de informaties der regeering uit kringen kwamen, die den troepen vijandig gezind zijn, van dezelfde zijde die ook de ongeloofwaardige geruchten over de troepen had verspreid, De pogingen der delegatie om over de ware toedracht inlichtingen te geven, vonden geen gehoor. Dit werd door de vertrouwenslieden bij bun terugkeer aan de troepen medegedeeld. Op een vergadering van de troepen werd gcconsJu oerd, dat de soldaten evenals de burgers bet recht hebben, tegen laster te protesteeren. Slechts op uitdrukkelijk ver zoek van de rijksregeering hadden zij op zich genomen de rust en orde in het industrie-gebied te herstellen. Wanneer de rijksregeering echter alle leugens gelooft, heeft men geen vertrouwen meer in de regeering, Zonder vertrouwen kan er echter niet voor de regeering gewerkt worden. De troepen zullen zich daarom in het vervolg niet meer met operaties belasten. Zij loopen anders gevaar, bij de uitvoering van de regeeringsbevelen, door dezelfde regeering gelaakt te worden wegens de wijze van uitvoering van de bevelen. De opwinding onder de Beiersche troepen is reeds op andere troepenafdeelingen over geslagen. Vooral onder de Zuid-Duitsche troepen wordt verklaard, dat zij zich niet meer in Pruisen laten gebruiken. Zij hebben thans aan de commaudeerende officieren vörzocbt, een dergelijke verklaring tot de regecring te richten. De Spoorwegstaking in Amerika. Iu het centrum van Amerika en in het Westen scheen de slaking te verflauwen, maar in het Oosten en in het Zuiden is de toestaud langzamerhand erger geworden. De stakers zijn sterker gewordeu, waardoor het goederen- cn passagiersvervoer ernstig wordt belemmerd, tervtfjl de fabrieken, die afhankelijk zijn van de spoorwegen, zijn gesloten. De stakers hebben een grooten aanhang gekregen te Washington, Philadelphia, Pitts burg, Terrebaute en Cleveland. De leiders van de bonden van spoorweg personeel trachten de staking te doen ein digen, welke men als een oproerige beweging beschouwt. De toestand in de stad New-York wordt meer en meer criliek, wegens den afge sneden aanvoer van levensmiddelen. Uit Cleveland wordt bericht, dat Gompers namens de arbeidersfederatie en Lee namens den bond van spoorwegpersoneel op een vergadering bij de stakers aandrongen om den arbeid te hervatten. Beiden drukte hun sympathie met de grieven van de arbeiders uit, maar verklaarden, dat een slaking zonder machtiging van de bonden geen succes kon hebben. Te Chicago heeft de districts-attorney op een cunferentie met de stakingsleiders met nadruk verklaard dat de treinen moeten loopen. Indien de stakers niet naar hun werk terugkeeren, zou de regeering aan de spoorwegen hulp verleeneu door de arbeiders als ontslagen te beschouwen. Meti schat, dat te New-York 100.000 houders van vacantiekaarten door de alge- heele ontwrichting van het locale spoorweg verkeer hun kantoren te laat of in bet geheel niet hebben bereikt. De Brooklyn-Rapid Transit Company heeft een aaukondiging aangeplakt, waarin zij de bearobteu waarschuwt, dat zij de staking als revolutionnair beschouwt. Ten gevolge van de staking heeft de Central Railroad van New Yersey het ge- beele passagiersvervoer stopgezet. In sommige gevallen Hot het personeel de treinen in den steek. Voor de verzending van de post zijn leger-auto's gerequireerd. De Een-Meiviering in Frankrijk. Een Resolutie van het Vakverbond, a Het Algemeen Bondsbestuur, vast besloten om te arbeiden aan de ver wezenlijking van bet program van etschen, goedgekeurd door de C. G. T., va? meening, dat een oplos,ing gevonden moet worden van de vraagstukken, die het I-ransche proletariaat in hooge mate aangaan, n.l. de toepassing van den achturigen arbeids dag door de Fransche werkgevers; de algemeene amnestie van soldaten en politieke gevangenen, de vrede met Rusland, de socialisatie van de openbare bedrijven, van oordeel, dat het regeeringsvoorstei ten opzichte van de verplichte arbitrage een dwang inhoudt, die men tracht uit te oefenen op de arbeidersorganisaties door bun te berooven van doeltreffende verdedigings middelen tegen de uitsluiting der patroons, besluit, om op den eersten Mei 1920 een werclddemonstratie te houden in den vorm van een 24-urige staking ten gunste van de socialisatie der produktie- en ruil middelen, is van oordeel, dat de algemeene ekouo- mischc toestand van ons land en van Europa de voorbereiding van het in beweging brengen van de kracht van het proletariaat noodzakelijk maakt. In onvoorziene omstandigheden wordt het bestuur gemachtigd om naar zijn beste weten te beslissen ten aanzien van de belangen der arbeidende klasse, terwijl het volkomen vrijheid van beweging wordt gegeven ten opzichte van het karakter en den tijd van een algemeene actie.» De terugkeer der Britsche gevangenen uit Rusland. Zaterdagavond arriveerde te Londen de eerste groep van Britsche vluchtelingen uit het Bolsjewistische Rusland, alsmede een aldeeling militaire krijgsgevangenen. Hun terugkomst is te danken aan de regeling door O'Grady en Litvinof tot stand gebracht. Alle terugkeerenden verklaarden, dat de bestaansvoorwaarden in Rusland ondragelijk zijn. Het was onmogelijk voor vreenideliugen om daar langer te wonen; de Russen zelf kwamen van honger om. Een der leden van het gezelschap deelde mee, dat hij gedurende zeven maanden in een gevangenis te Moskou had geleefd in een niet te beschrijven toestand. Er ging bijna geen dag voorbij of er werden 7 1 8 gestorven gevangenen uit de cellen weg gedragen. De ellende in Moskou nam steeds toe, melaaischbeid brak uit, en deze ontzettende ziekte maakte samen met de typuus en den hongersnood binnen zeer korten tijd een ongeloofelijk aantal slachtoffers. Men zag geen goedgekleede menschen meer, behalve de commissarissen en andere hoofdautoriteiten der Sovjetregeering. Deze reden roet een hooghartig air, gekleed in de duurste bontjassen iu gestolen automo bielen door de straten. Een ander vertelde van zijn ondervindin gen in de gevangenis te St. Petersburg. waariu hij gedurende 8 maanden geweest was. Het dageüjksch rantsoen bestond uit een klein stukje roggebrood, wat warm water en half gekookt paardevleescb. Eens per week kreeg ieder een ongeloofelijke kleine boeveelheid melk. Vrouweu en kinderen ondergingen geen andere behandeling. In Moskou stierven de menschen op straat, stervende door honger of typhus. De men taliteit der bevolking is absoluut gedegene reerd, de verschrikkelijkste uitingen van kannibalisme kernen dagelijks voor. De gevangenen, die thans in Engeland aangekomen zijn, komen uit Russisch Fin land. Thans wordt spoedig weer een groep verwacht. afzonderlijk beloond worden. De totale kosten beloopen f 31-805.62 voor een geheel jaar, vermeerderd met f2185.62 voor pen sioenbijdragen. Ede. Dinsdagavond vergaderden in het Hotel het Hof van Gelderland, alhier, een vijt- honderd personen van eiken rang en stand uit de burgerij en besloten den burge meester mr. dr. C. O. Ph. baron Creutz te verzoeken, zijn besluit, n.l. dat hij «aar een andere betrekking zou uitzien, wegens de benoeming van den 59-jarigen gemeente- architect D. B. Kalma. in te trekken. De vergadering drong er met klem op aan. den burgemeester cn diens echtgenoote per auto te mogen afhalen en een kijkje te geven in de overvolle zaal, waar zoo goed als de gebeele burgerij vertegenwoordigd en één was in het streven al het mogelijke ic doen Z. E. A. voor Ede te behouden. Aldus geschiedde en nadat de leider der vergadering, de heer l'isscher, dat verzoek namens de vergadering had gedaan, daukte de burgemeester zichtbaar aangedaan door de spontane uiting voor deze sympathie en ""voor de bij Ede behoorende dorpen werden na het bezoek van den burgemeester commissies gevormd, die ook daar vergade ringen, met hetzelfde doel sullen beleggen. Tijdeus het bezoek aan de vergadering werueu mevrouw Creutz bloemen aange boden. Notaris Fisscber, de heer Tasseron en enkele andere notabele ingezeteneu van Ede, hadden deze vergadering op touw ge zet. Des middags had een dertigtal jonge dames bulletins verspreid iu de straten, ter oproeping voor de vergadering. UIT DEN OMTREK. Bar n e veld: De kerk te Kootwijk, die steeds eigendom van de Ned. Herv. Gemeente is gebleven, doch die sedert de doleantie aan de Gerefor meerde Kerk verhuurd was, is thans weer door de eigenares in gebruik genomen. In tegenwoordigheid van afgevaardigden van het Classicaal Bestuur van Harderwijk enz. heeft ds. Kalshoven uit Kootwijkerbroek, Zondagvoormiddag in genoemd kerkgebouw weer de eerste predikatie gehouden, terwijl voortaan de diensten om den anderen Zondag .e Kootwijk en te Kootwijkerbroek zullen plaats hebbeo. De in aanbouw zijnde kerk en schooi der Gereformeerden, te Kootwijk, die een weinig buiten bet eigenlijke dorpje verrijzen, naderen hunne voltooiïug. Buiaum. B. en W. hebben in aansluiting op de verhooging van loonen der werklieden in dienst der gemeente, een voorstel ingediend tot herziening der salarisregeling voor de ambtenaren en beambten. De ambtenaren en beambten zijn daarbij in acht groepen gepl.-itst, waarvan de eerste de adjuncten bevat, de andere groepen tellen als minima en maxima de volgende salarissengroep 2 f 1600—f 1900, groep 3 f 1700 f 2000, groep 4 2000—f 2400, groep 5 f 2500 - f 2900, groep 6 f 3000—f 3500, groep 7 f 3500—t 4000. groep 8 f 3200—f 4200. Verschillende diploma's zullen tot een maximum van f300 per jaar, met f 100 BINNENLAND. De Zomerdienstregeling bij de spoorwegen. In verband met een bericht In ons vorig nummer herinneren wij er aan, dat de zomerdienstregeling bij de spoorwegen eerst t Juli a.s. wordt ingevoerd. Een Ministerie van landsverdediging. Op de vraag vau het Tweede Kamerlid Rutgers betreffende de vereeniging van de Departementen van Oorlog en van Marine luidt bet antwoord van den Minister van Binnenlandsche Zaken als volgt «Dit voornemen bestaat. Voorstellen met Wat de strijd kost der Transportstaking. In «De Transportarbeider», het orgaan van den Ceutralen Bond, wordt over hetgeen de staking kost, o.m. geschreven Te voren hebben wij gezegd, dat de strijd een zware zou zijn en naar onze meening ivel een week of zes zou duren. En wij hebben te voren gezegd, dat wij zouden zorgen dat dien tijd de reglementaire uitkeering er zou zijn. Nu, na 7 weken strijd, is de uitkeering er nog steeds en door het Nederl. Verbond van Vakvcreenigingen zijn maatregelen ge nomen om, zoo hot moet, het ook verder te kunnen volhouden. Reeds is aan onze leden een zeer belang rijk bedrag uitgekeerd. Iedere week kost f 80.000 aan uitkeering. Over 7 weken maakt dat vijf honderd zestig duizend gulden. Ze zijn er met de hulp van het N. V. V. gekomen. En we gaan verder. Het N. V. V. nam besluiten, waardoor anderhalf milliosn gulden in tien weken zal worden bijeengebracht. Dit bedrag zal voor een groot deel be stemd zijn voor den strijd der transport arbeiders, voor een ander deel voor strijd van andere bij het N. V. V. aangesloten kameraden. De kameraden uit andere bedrijven hebben getoond, dat 2ij onzen strijd begrij pen en zij hebben in de zakken getast om aan onze «takers het allernoodicste te ver schaffen. Een grondslag voor beëindiging? In verband met de in het begin dezer week te Amsterdam gehouden conferentie van de leiding der Internationale Transport arbeiders-Federatie en van vertegenwoordi gers van verschillende bij haar aangesloten buitenlandsche organisaties met de hoofd besturen van den Cemralen Bond en dc Nederlandsche Federatie van Transport arbeiders, had thans eene bespreking plaats tusschen vertegenwoordigers van het bestuur der Schcepvaarlvereenigingen en een drietal leden van het bestuur der I. T. F. Ofschoon eenig resultaat in deze bespre king met werd bereikt, is de mogelijkheid niet buiten gesloten, dat een grondslag zal worden gevonden voor beëindiging van het hangende conflikt. van den tr>jd. in de Woensdagavond gehouden leden vergadering van «Recht en Plicht» in de Amsterdamschc Beurs voor deu Diamant- u®"de'; vYe'ke vergadering enorm druk was bezocht, is het laatste communiqué besproken «Noord» en >Z»,d. hetwelk aan de „heide,. ,ande 11. a. K. was thuisgezonden. Onder groote geestdrift werd met aige-

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 2