AMEBSFOORTSGHE COURANT. Dinsdag 27 April 1920 No. 9325 70e Jaargang Uitgave van de Drukkerfl „J)E AMERSFOORTSCHE COURANT" voorheen Firma A. H. van Cleefl. Verschijnt DINSDAG-, DONDERDAG- en ZATERDAG. -:- ABONNEMENT per 3 maanden f 1,—franco per post f 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIËN 1 6 regels 95 cent; elke regel meer 15 cent. Bij regel-abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale-, officieele- en onteigenings-advertentien per regel 20 cent. RECLAMES i5 tegels f1.55; e'ke regel meer 30 cent. Incasseerkosten worden in rekening gebracht. Inzending van advertentiön op den dag van verschijnen uiterlijk 10 uur, voor het Zaterdagnummer uiterlijk Vrijdagavond. REDACTEUR: F. W.H. OUDENS, AMERSFOORT BUREAUX: KORTEGRACHT 18 EN VALKESTRAAT 19, TELEFOON 19 OVERZICHT. Buitenland. Kapp blijft voorloopig In Zweeden Een aauval op Minister Blunck. Binnenland. Geheime verslaggevers De kosten der Trausportstaking voor den Centralen Bond. KENNISGEVINGEN. Burgemeester en Wethouders van \mers- Gelet op art. 264 der Gemeentewet, Doen te welen, dat het 2e en 3e kohier der inkomsten belasting krachtens art. 28 der heffingsver ordening, het 6e primitief- en het 4e en 3e suppletoir kohier dier belasting over het dienstjaar 1919, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Utrecht, in afschrift gedurende vijf maanden op het Bureau der Gemeente- Belasting, Koestraat 9, voor een ieder ter lezing ligt. Amersfoort, 24 April 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDW1JCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. BEKENDMAKING HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 23 April 1920, san de FIRMA HUIJGEN en WESSEL en hare rechtverkrijgenden voorwaardelijk vergunning is verleend tot het uitbreiden van een fabriek voor inrichtingen van cen trale verwarming en liften c.a. door het bij plaatsen van eenige electromotoren en machi- ncrihn. in het perceel alhier gelegen aan de Eemstraat No. 432b, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie D No. 2990 en 2989 ged. Amersfoort, 26 April 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. BEVOLKING. Opgave van gevestigde personen van 13 Maart tot 30 Maart 1920. J. Lubberts, Leeuwarden naar Utr.weg 42 Mej. E. v. Kampen, Scherpenzeel naar Utr.str. 29 A. Ooreboek, Haarlemmer meer naar Utr.weg 24 II. Doornekamp. Vlissingen naar Soest.weg 327 C. de Lang, Amsterdam naar Molenstr. 23 Mej. J. I-ouwes, Amsterdam naar Utr. weg 239 J. Breuker, Kampen naar Kamp 20 C. Wereldsma, Rotterdam n. Langestr. 139 J. Engel, Amsterdam naar Utr.weg 45 J. Pol, Zwartsluis naar Havik 10 E. v. d. Linden, Helder naar Woest.weg 95 J. Josseaud, Amsterdam n. Leusd.weg 3 W. Hunter, Apeldoorn n. Punt.l. 2S Mej. F. Scholz, Duitschland n. Punt.l. 28 Mej. A. I-Iinke, Hulst naar P. Both.l. 44 Mej. D. v. Haarlem, Zoplen n. Kon. Sophial. 1 Mej. II. Brouwer, Hilversum n. Wijer straat 15 Mej. S. Febsrwee, Hilversum naar Wijerstr. 15 A. Volkmann, Duitsch land naar Aldeg.str. 5 Mej. T. Sonnen- schein, Duitschland naar Aldeg.str. 78 A. v. Dongen, Kazerne naar Westerstr. 83 G. Ohmen, Utrecht naar Westerstr. 83 W. v. d. Loodijk. Hoogland n. Teut 36 E. Chrlstiaens, Belgiö naar v. Bemmel- straat 20 A. Domis, Bloemendaal naar IC. Hooft.1. 3 W. v. d. Linden, Assen naar G. v. Steil.w.str. 3 Mej. P. Zsiler- Schroeter, Hilversum uaar Wijerstr. 15 G. Bontbuis, Groningen naar Utr.weg 127 MEVROUW 1 Voor kleur verandering of opverven van verschoten Jersey's, Blouses, enz. zijn wij een speciaal adres: Firma K. W. JAEGER FABKIF.K KAMPSTRAAT 9G-9Gr. WINKEL LANGESTRAAT 71 - TEL. 108 Mej. A. Tapperwijn, Bussum n. Heil.b.- weg 12 Mej. H. de Bruin, Leusden naar Coninckstr. 4b A. Witteveen, de Bilt naar Muurhuizen 139 C. de Ruijter, 's-Hage n. Havik 43 G. Jonker, Amster dam naar J. Toll.str. 7 - R. v. d. Hoek, Hoogland uaar Liend.weg 9 Mej. W. Serré.Tollenaar, Hilversum n. Utr.weg 42 Mej. S. v. d. Veen, Amsterdam n. Groen markt 4 Wed. Hontelé, Rotterdam n. Kruiskamp 128 Mej. M. Huizinga, Amsterdam naar Aldeg.str. 53 Mej. A. v. Asperen, Dordrecht n. O. Soesterw. 12 Mej. M. v, d. Hooff, Amsterdam naar O. Soesterw. 12 Zuster A. v. Dort, Maastricht n. St. Andriesstr. 5b Zuster J. Zevenhoven, Maastricht ti. St. Andries- straat 5b K. v. d. Bom, Duitschland naar Kamp 32 F. Rickmeior, Duitsch land naar Soesterw. 302 Mej. E. Peuckert, Duitschland naar P. Borstr. 15 Mej. W. Reinhardt, Duitschland n. P. Borstr. 15 F. Dellevoet, Hengelo naar Coninckstr. 4 Mej. M. Hollestelle, Vlaarditigen naar Laugestraat 118 Mej. G. Blom, Hoogland n. Muurhuizen 23 H. Landsaat, Amster dam naar Brouwerstr. 6 Mej. H. Dinger, Hilversum 11. Utr.weg 1:8C. v. Dorssen, Helder, naar Zuidsingel 12a Mej. W. v. Garderen, Leusden naar Fr. v. Blank,h,- straat 6 Mej. G. Ranó, Avereerst uaar Pr. Federikl. 2 Mej. G. Kiburg, Bathmen naar Utr.weg 243 Mej. G. v. d. Biezen, Soest naar H. v. Viand.sir. 19 W. Schut, Leusden naar Verhoevenstr. 66 Mej. A. ten Wolde, Velsen naar St. Andriesstr. 2 A. v. Neijenhoff, Amsterdam n. II. v. Viand.str. 4 W. Schaffenaar, Kazerne naar Verhoevenstr. 33 Mej. L. Wallien, Deventer naar Verhoevenstr. 33 J. v. Zeist, Apeldoorn naar Soesterw. 76. Mr. L. van Dam, ambtshalve naar Koninginne- STADSNIEUWS. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis, dat in de gemeenten Amersfoort en Baarn gevallen van mond- en klauwzeer zijn voor gekomen. Amersfoort, 24 April 1920. De Burgemeester vatt Amersfoort brengt ter kennis, dat ook in de gemeenten Loenen, Hoog land, Vreeland en Nigtevecht gevallen van mond- en klauwzeer ziju voorgekomen. Amersfoort, 26 April 1920. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. Examen. Bij het 24 April 1.1. te Utrecht gehouden examen voor de acte Lager Onderwijs zijn nog geslaagd onze stadgenooten, de dames E. M. A. Mulders op Kuiper en J. P. Nibbelke. De bronzen gesp voor 18 jaren trouwen dienst wordt op 9 Mei a.s. toegekend aan den Sergesnt-Majoor Administrateur B. Kremer van bet 5e Reg. Inf. Benoemd bij het reservepersoneel der land macht (te rekenen van 3 Maart) tot reserve ie luit. bij hun tegenwoordig korps de reserve 2e luitenants B. Boodt, van het tóe, P. Meyer van het t6e, A. van Asperen het 5e, J. de Groot van het 5e, R. J. Nelemana van het 16e, M. vatt Zalingen van het 16e, J. Helder, van het 5e, P. J. Leebeyer van het 5e, A. van Vlijmen van het 16e, S. T, Boelsma van het tóe, H. Witteveen van hel 5e, A. A. Priester van het 5e, J. Schrödej van het 5e, J. A. Eilers van het 5e, J. Macbielse van het 16e, W. F. Dorgelovan het 16e. Jubileum. Naar wij vernemen hoopt onze stadgenoot, de heer J. C. L. Huiskamp, Koningin Wilhel- minastraat 28, meesierknecht-kleedermaker bij den heer W. A. Hassing, Berkenweg 10, alhier, Zaterdag den tsten Mei a.s. den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaren hij deze firma in dienst trad. Onze felicitatie! De Weener kinderen. Naar wij vernemen, zullen de Weener kinderen die door bemiddeling van het R. K. Huisvestings-comité, in Januari in onze ge meente werden opgenomen, a.s. Donderdag weder naar hun heimath vertrekken. Oud-Katholieken. De Zeereerw, heer A. Rinkel, pastoor te Enkbuizen is benoemd tot pastoor der Oud- Katholieke kerk aan 't Zand te dezer stede. De wijding van den Hoogeerw. heer Prof. F. Kenninck alhier, tot Aartsbisschop van Utrecht zal morgen, Woensdag te 10 uur v.m. aldaar plaats vinden in de kerk van de St. Gertrudes. Afscheid van ds. Jac. Thomson, Zondag 1.1. hield de heerds. Jac. Thomson te Hoogland zijn afscheidspredikatie voor zijn gemeente. Het kerkgebouw was geheel volgeen plaats was onhezet. De scheidende leeraar hield een preek naar aanleiding van 1 Cor. 15 vs. 25 Wij moeten als koning heerschen. Op aandringen van den heer Thomson werden de gebruikelijke toespraken achter wege gelatenslechts werd hem op verzoek van den kerkeraad toegezongen Psalm 134 vers 3- In den namiddag werd aan den afgetreden predikant een huldeblijk aangeboden namens zijne vele vrienden uit Hoogland en Amers foort. De heer Thomson blijft in Hoogland wonen, om zich verder uitsluitend met literairen arbeid bezig te houden. Door een hond gebeten. Zaterdagnamiddag werd de 12-jarige W. A., wonende Verhoevenstraat, in zijn been gebeten door den hond van zekeren V., wonende Leusderweg. De vrij ernstige verwonding werd ver bonden door Dr. van Enst. Tegen het gevaarlijke van den hond Worden maatregelen getroffen. Telefoondienst Verschenen is het je supplement (Maart 1920) op de naamlijst voor den Telefoon dienst, uitgegeven door het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie (uitgaaf Januari 1920) bevattende nieuwe aansluitingen en nieuwe kantoren alsmede wijzigingen en doorhalingen. Voor A'foort zijn vervallen de telefonische aansluitingen onder nos 213 (Wisselingh J.J. P. v.). 446 (Veldhuizen W.). 463 (Hagen Dr. F. J.) en 516 (Commandant v. d. Divisie- trein). Kerkelijke Belasting. Te Utrecht heeft de Kerkvoogdij de wanbetalers der kerkelijke belasting rechter lijk doen vervolgen. Do kantonrechter heeft hen tot betaling veroordeeld. Van du veertien peraoncn, die gedagvaard werden, voldeden elf vrijwillig met bijbetaling der kosten. De kerkvoogdij heeft besloten aldus allen achterstand van de belasting op te ruimen. Naar wij vernemen hebben ook te Amers foort reeds meerderen, na te zijn gedagvaard, hun achterstallige belasting betaald. Kerkb. Ne4. Schilderegezellenbond. De afd. Amersfoort van den Nederland- schett Schildersgezellenbond, in huishoude lijke vergadering bijeen op Maandag ig April 1920 in hotel de Zwaan, gehoord de besprekingen van het H. B. over de tot standkoming van het landelijk contract voor het schildersbedrijf, waaruit bleek, dat het H. B. al het mogelijke heeft gedaan om Amersfoort in de ze klasse geplaatst te krijgen, trekt haar motie van afkeuring aan het beleid van het H. B, in verzoekt echter het H. B, alsnog krachtige pogingen in bet werk te stellen, opdat Amersfoort geplaatst wordt in de 2e loonklasse, daar de kosten van het levensonderhoud te Amersfoort plaatsing in de 2e klasse noodzakelijk maken en andere groepen van arbeiders loonen verdienen, die in overeenstemming zijn met het loon, geldende in de 2de klasse van het bovengenoemde contract, en gaat over tot de orde van den dag. 1 Mel-Vlering. Het programma van S.D.A.P. en Amers- foortsche Bestuurdersbond voor de 1 Mei- Viering wekt de arbeiders van Amersfoort op den ten Mei geen arbeid te verrichten, doch dezen dag te benutten met het demon- streeren voor de directe invoering van den 8-uren dag en de Socialisatie. 's Morgens 9 uur zal op den Hof een samenkomst plaats hebben voor een morgen wandeling. 's Middags half 2 demonstratie met banieren voorafgegaan door de Arb. Muziekvereni ging »H.J. Hegeraat c. Vertrek van den Hof 2 uur. De volgende route zal daarbij ge volgd wordenHofZevenhuizen Lange- straat—Kampstraat - Coninckstraat Schel- tusstraat Van Assenraadstraat— Kruiskamp Hooglanscheweg Schimmelpennltick- straat Koppelpoort Spui West singel Utrcchtschestraat Utrechtsche- weg Westerstraat Leusderweg Kroon- tjcsmolen Bisschopsweg II. vau Vian- denstraat Plantsoen. 's Middags half 4, Openluchtmeeting in de gemeentelijke muziektent, met medewer king vau de muziekver. »II. J. Hegeraat» en »De Stem des Volks»als spreker zal op treden de heer Jan Reijnders, lid van den Gemeenteraad te Utrecht 's Avonds 8 uur, Twee avondvergaderingen in »Amicitia« en «Keizerskroon». In «Amicitia» zal na de opening door den voorzitter der S.Ü.A.P., als spreker op treden de heer P. Moltmaker, Gemeente raadslid van Utrecht. Daarna opvoering van »'o Recept» door de arb. tooneelvereeniging «Kunst na Arbeid» een ett ander afgewis seld door zang uittevoeren door de zang- vereeniging »De Stem des Volks». In de «Keizerskroon», na opening door den voorzitter van den Amersf. Best. Bond, opvoering van »'n Recept» terwijl daarna gesproken zal worden door den hser A. B. Bakker, Voorzitter van de Utrechtsche Soc. Dem. Raadsfractie, ter afwisseling muziek van »H. J. Hegeraat». Handel en Nij verheid. In de gisterenavond in hotel «De Vergulde Zwaan» gehouden Jaarlijksche Algemeene Vergadering werden tot bestuursleden van H. en N, gekozen, de heeren B. J. Kraal Jr., B, Kramer, A. H. Martens, (aftr.) v. Raalte en H. A. Vierdag. (Zie verder hieronder). Zaterdagsavonds half 10 sluiten? Het hoofdpunt, dat gisterenavond in de vergadering van «Handel en Nijverheid» in bespreking kwam, was de vraag «zullsn de Amersfoortsche Winkeliers Zaterdagsavonds één uur vroeger dan gewoonlijk, dus half 10 sluiten Zoo men weet, heeft het College van B. en W. zich tot het bestuur van deze ver- eeniging gewend met verzoek bovenbedoelde vraag eens goed onder de oogen te zien, en te trachten hieromtrent de meening te vernemen van de Amersfoortsche winkeliers in 't algemeen. Tot deie besprekingen was door het be stuur reeds op 26 Maart j.l. een leden vergadering belegd, dosh daarin kon geen besluit worden genomen, in verband met de geringe opkomst der leden. Thans echter hadden B. en W. het be stuur wederom aangeschreven, alsnog in deze materie het resultaat van het onderzoek te mogen vernemen, waarop het bestuur van H. en N. alle belanghebbenden tot de thans belegde vergadering heeft uitgenoodigd. De tot berstens toe gevulde tuinzaal gaf een ongewonen aanblik en men vroeg zich zelf af: «is dit een vergadering van Haudel en Nijverheid?» Zoo is men inderdaad er

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 1