flinke Dienstbode flink tweede Meisje Ij. STAÜ, Een papiermagazijn, de stallen en het schottenmagazijn branden geheel uit. De paarden en een auto zijn uit de stallen ge red en uit een ander magazijn kon nog bij tijds een hoeveelheid koperdoeken worden verwijderd. De gebouwen, waarin de papier machines waren, beiiepen alleen waterschade. De firma van Gelder Zonen bezit drie papierfabrieken in ons land. Die te Renkum en Velsen zijn de grootste; daar worden de machinale houtpapiersoorten vervaardigd. De fabriek te Apeldoorn is meer in het bijzonder ingericht op de vervaardiging van de fijne papiersoorten, zooals het normaal papier. Hier komt ook het vermaarde uit de hand geschepte oud-Jlollandsch papier vandaan. In de fabrikatie van de massa-papier soorten, zooals bijv. het courantenpapier zal dus geen stagnatie treden. Baarn. De heer Nic. Broekhuysen, hoofd der Nieuwe Baarosche school alhier, herdenkt op Zaterdag i Mei a.s. den dag, waarop hij 25 jaar bij het onderwijs is werkzaam ge- Naarden-Bussum. Naar het »Nieuwsblad voor Bussum* ver neemt, bestaat er eenig gevaar, dat de Rijkstuinbouwwinterschool voor Naarden- Bussum niet tot stand zou kunuen komen in verband met de enorme toeneming der bouwkosten. Oorspronkelijk was het plan aldus, dat de gemeente Naarden en Bussum voor gezamenlijke rekening de school zou den bouwen, welke daarna door 't Rijk zou worden geëxploiteerd. Reede in 1917 hadden de Raden van genoemde ge meenten besloten elk voor de helft deel te nemen in de oprichtingskosten, destijds ge raamd op f74.000. Sinds dien is ook voor gezamenlijke rekening de benoodigde grond aan den Amersfoortsche straatweg aange kocht, terwijl inmiddels ook een directeur voor de school benoemd is, namelijk de heer W. G. van der Krofts Maar nu zijn sinds de bedoelde Raadsbesluiten en bouw kosten enorm gestegen, zoodat ze voor de gemeenten zeer bezwaarlijk worden. Men heeft nu getracht, vanwege Rijk en pro vincie tegemoetkoming in de kosten te erlangen. De zaak staat thans zoo, dat het Rijk voldoende subsidie beeft gewaarborgd, mits de provincie in gelijke mate subsidieeren wil. Over dit laatste zijn nog onderhande lingen gaande; het is in het belang van deze tuinbouwstreken te hopen, dat de pro vincie tot deelneming in de stiebtingskosten bereid zal worden gevonden. Doorn. In Doorn is de indruk overheerschend dat de ex-keizer zoo spoedig mogelijk zijn nieuwe woning wil betrekken. Er wordt althans groote haast achter de werkzaam heden gezet, en dagelijks worden er door de arbeiders verscheiden uren overwerk verricht. Vaak zijn de schilders nog tot tien uur 's avonds bezig. Het oude landhuis is van buiten thans geheel afgeschilderd, en verschillende vertrekken zijn reeds behangen. Ook het eiectrisch licht, de centrale ver warming en de telefoon zijn reeds aangelegd. Het huis had aanvankelijk begin April gereed moeten zijn, doch het is vrijwel zeker dat de ex-keizer het niet vóór Juli of misschien wel Augustus zal kunnen betrek ken, Van meubelen, tapijten en gordijnen is dan ook nog niets te bespeuren. In Doom loopen de meeningen uiteen over de wijze, waarop het landgoed is ver bouwd en gemoderniseerd. Het huis, dat geheel is gerestaureerd en in welks hal een fraaie marmeren trap is aangebracht, heeft stellig aan uiterlijk aanzien gewonnen, doch het mits tevens het cachet van HoUandsche waardigheid, die het vroeger zoo aantrekke lijk deed zijn. Ook in den tuin is veel ver anderd; de kapel is op speciale aanduiding van den nieuwen laudheer vergroot, tot niet geringe ergenis van kunstzinnige lieden, die het fraaie gebouwtje uit aethetisch oogpunt en mede om zijn historische waarde gaarne intact hadden gezien. In tegenstelling met vroeger berichten zal de nieuwe hothouding van de Hohenzollerns een zeer beperkten omvang hebben. Een Duitsche keukenprinses, oude getrouwe uit Potsdam zal zich met het beheer der keuken belasten, terwijl sen Berlijnsche dame, die zich in de genegenheid der voormalige keizerin verheugen mag, het huishouden voeren zal. Toch zal het geheel den stempel ecner hofhouding blijven dragen en volgens dezelfde beginselen, zij het ook in «ge matigder* vorm, als het eertijds zoo streng gereglementeerde hof te Berlijn worden be stierd. Dagelijks bezoekt de ex-keizer zijn nieuwe residentie. Reeds vroeg in den ochtend, somtijds om echt uur, komt hij per auto uit Amerongen aangereden, geCscorteerd door eenige marechaussees per rijwiel. Zoolang hij op Doorn toeft, verlaten de bewakers hem niet en doorkruisen de straten van het dorp. Ook de cx-keizerin komt vaak naar Doorn en houdt er langdurige besprekingen over de toekomstige Inrichting van haar nieuwe verblijf. W e e s p. Ken 91-jarig man te VVeesp werd dezer dagen door een kar aangereden. De oude viel en beliep een bloedende hoofdwond, ten gevolge waarvan hij overleden is. BINNENLAND. De kroonprins van Djokja. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Van Ravesteijn betreffende het verblijf van den kroonprins van Djokjakarta hier te lande, heeft de Minister van Koloniën ge antwoord, dat het hem niet bekend is hoe lang dit verblijf zal duren en het hem ook weinig kiesch zou voorkomen die vraag te stellen. Dat verblijf brengt voor den lande geen andere uitgaven mede dan vergoeding van reis- en verblijfkosten en dergelijke kleine uitgaven aan den met verlof in Nederland vertoevenden Indischen bestuursambtenaar, die op verzoek van den Gouverneur-Generaal zich bereid heeft verklaard om den prins voor zooveel noodig voorshands als raads man ter zijde te staan en dezen te ver gezellen bij bezoeken hier te lande aan bezienswaardige Instellingen van openbaren of particulieren aard. Om dezelfde reden als hierboven vermeld, zou de Minister bet ook weinig gepast achten Inlichtingen in te winnen omtrent den voet, waarop de ge- pensionneerde assistent-resident Blok den kroonprins als particulier secretaris terzijde staat. De kosten van de Transport- staking. Naar de N. R. Ct. meldt, wordt begroot, dat de staking aan den Centralen Bond ruim f 800.000 heeft gekost. Geheime verslaggsvers. Velen hebben zich indertijd afgevraagd hoe het mogelijk was dat destijds de «ge heime conferenties der communisten* zoo in geuren en kleuren in de groote bladen kon staan. Thans is naar «De Tribune* meldt, uitgekomen, dat het gebouw Heijstee te Amsterdam gelegenheid bood voor spion nen om de vergaderingen aldaar onbemerkt bij te wonen en het gesprokene te beluisteren. Het blad geeft het woord aan eenige be zoekers, die als ooggetuigen van bet geval melding maken Welgemoed stapten eenige onzer, geïn troduceerd door den Bond van Rev. Soc. Intellectueel en, gisteravond naar het gebouw «Heijstee*, Heerengracht 545, Amsterdam, om een inleiding bij te wonen over «Het Radenstelsel*. Nadat de voorzitter de ver gadering had geopend, vroeg een der aan wezigen het woord en maakte er het bestuur een verwijt van, dat het ondanks het feit, dat iedereen nu wel zoo ongeveer wist dat van de huishoudelijke vergadering in dit ge bouw steeds een breedvoerig verslag aan het hoofdbureau van politie werd gezonden, toch weer hier een vergadering belegd had en nog wel in dezelfde zaal waar genaamde geheime conferentie der nisten door de politie was afgeluisterd. Een ander der aanwezigen zeide daarop, dat nu er door den voorgaanden spreker op het afluiste ren der vergaderingen in dit gebouw ge wezen werd, hij toch even wilde mededeelen, dat het hem voorkwam, dat het nu ook weer niet pluis was, bij meende namelijk kast, die in ae zaal was, gestommel te hebben gehoord en vermoedde sterk, dat daar menschen inzaten. Hij raadde het be stuur aan, dit onmiddellijk te willen onder toeken en werd dan ook de zaalhouder door het bestuur gesommeerd de kasten te ont sluiten. En wat zagen we? Twee «heeren* met notitieboek en potlood gewapend stonden daar tusschen allerlei oude rommel. Wij lieten de «heeren* eruit komen en vroegen, wat ze daar hadden uit te voeren. Ze zeiden dat ze de boel In die kast een beetje opruimden (in een gesloten kast) De concierge zeide niets van hun aan wezigheid daar te weten. De «heeren* waren de eerste bezoekers en hadden hem naar de vergadering ge vraagd. Toen de vergadering zou beginnen, had hij de kast gesloten. Dan zullen we hen als Inbrekers moeten beschouwen, de algemeene opinie, we hebben de politie gehaald, die de heeren de boeien omdeden en zoo werden ze onder leiding van vele bezoekers der vergadering naar het bureau op den Singel gebracht. We vertelden daar, boe zich de zaak had toegedragen, al onze namen werden geno teerd, doch proces-verbaal kon niet direct worden opgemaakt, ondanks gemeenschappe lijk aandringen, terwijl ook de dienstdoende brigadier, die de getuigenissen had opge nomen, zelfs op de pertinente vraag van pgt. Colly het verdraaide de «heeren* hun namen aan ons te geven. Wij zullen allen gedagvaard worden en dan verder het verloop der zaak wel ver nemen, aldus genoemde brigadier. Door een schot getrofl Vrijdagavond is op den Dungenschenweg nabij Sluis ('s Bosch) van een schip twee maal geschoten op prof. Knaapen, van de abdij te Heeswijk, die daar per rijwiel pas seerde. Het eerste schot trof geen doel. Bij het tweede schot kreeg hij twee hagel korrels in den hals. De commissaris van politie Van Dam stelde persoonlijk een onderzoek in op het schip, waarop prof. Knaapen iemand met een geweer en eenige andere personen had zien verdwijnen. Daar werd een pakje kogels gevonden, waaraan er vijf ontbraken. Het geweer werd niet gevonden. Twee schippers werden aange houden, terwijl een derde zich zelf alt de dader aanmeldde. Hij beweert, dat hij op vogels had geschoten en niet bedoeld had professor Knaapen te treffen. De dokter heeft de kogels uit den hals van den ge troffene kunnen verwijderen. Diens toestand ia niet ernstig. Boeken, Tijdschriften,enz. Een Jubileum-kalender. Ter gelegenheid van het 50 jarig bestaan der Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek te Delft heeft de Directie dezer fabriek een keurig uitgevoerden Jubileum-kalender voor het jaar 1920/1921 Mei tot ultimo April de wereld ingezonden, die ons doet denken aan de bekende Hoytema-kalender, vooral ten opzichte van formaat en indeeling, die volkomen daaraan gelijk zijn. Om de kalendercijfers is ook hier een randversiering aangebracht met ontleende motieven uit de planten- en dierenwereld en zijn de landschapsbeelden van de twaalf maandbladen in afwisselende tinten, en in overeenstemming met het aanwijzende jaar getijde. De groote waarde vaa dezen kalender mag ongetwijfeld worden toegeschreven aan het verdienstelijke werk van den ontwerper, den heer Edzard Koning, die als getrouw natuur- uitbeelder zoo volkomen zijn voorganger, den teekenaar Hoytema evenaart, waarbij bovendien iederen zweem van reclame zorg vuldig vermeden is, een factor, die zeker ook niet weinig het geheel in waarde doet stijgen. Wanneer wij daarbij nog vermelden, dat het procédé in steendruk is uitgevoerd en daartoe bij de steendrukkerij der firma Teulings in 's-Bosch in goede handen be rustte, dan mogen we constateeren, dat de Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft met dezen kalender ais Jubileum-souvenir uit stekend geslaagd is. SPORT. ADVERTENTIEN. Heden overleed onze zorgzame Moeder, Behuwd- en Grootmoeder GERARDA STAPERT, Weduwe van den Heer H. Straatman, in den ouderdom van bijna 72 jaar. Venlo, 'A. H. STRAATMAN C. M. STRAATMAN-driessen Arnhem, M. D. STRAATMAN Amersfoort, N. P. VAN EIMEREN-straatman C. J. W. VAN EIMEREN Batavia (N. o.l), H. G. STRAATMAN M. E. STRAATMAN-saaltink en kleinkinderen Arnhem, 26 April 1920 St. Peterlaan 50a Eenige en algemeene kennisgeving Jaarlijkscba Algemeens Ledenvergadering van het „Groene Kruis" op Donderdag 29 April 1920 's avonds 8 uur in «Amicitia*. Agenda Notulen. Verslag van den penningmeester. Begrooting. Voetbal. Quick wist de overwinning te Goor Zondag j.l. niet te bshalen en moest de kostbare 2 puntjes aan G. F. C. laten. In tusschen de kansen zijn nog niet verkeken, nog blijft voor The Reds eene groote, zeer groote mogelijkheid, weer een sport omhoog te klimmen en het 30-jarig bestaan toch nog weder als 2de klasser te herdenken. Voor de rust hebben de Amersfoorters, met uit zondering van de eerste 10 minuten na het begin, vrijwel het beste gedeelte van 't spel gehad, al konden de gastheeren door een fortuinlijken bal de score openen. Jammer dat Quick in die periode van circa een half uur overwicht niet eenige doelpunten wist te behalen. De voorhoede, waarin een op halve kracht speelde, vermocht het net evenwel niet te vinden. Vol moed werd aan de tweede helft begonnen, maar 't was of G. F. C. het er nu op gezet had zich niet te laten overrompelen en de heeren hebben in de laatete helft werkelijk zeer goed ade kl. spel laten zien. Toch hield Quick's achter hoede nog lang stand en eerst na circa 25 minuten kwam de 2de goal voor Goor. Toen probeerde Quick het met één back te spelen, de andere ging de voorhoede versterken, 't Ging weliswaar daar wat beter maar de achterhoede kon nu minder den druk ver duren. Goalt voor Quick tenminste bleven uit, maar daartegenover mocht bet G. F. T. gelukken nog eens te doelpunten. Het einde kwam alzoo met 3—0 voor de thuisclub. H. V. C. I zoude spelen voor de 2de ronde van den N. V. B.-beker tegen N. E. C. uit Nijmegen. De gasten zagen zeker geen heil in den tocht naar hier, gaven den strijd gewonnen. Gevolg, dat de Amersfoortsche voetballiefhebbers alweer van een wedstrijd verstoken bleven en ook het gedeelte der recette dat de N. V. B. voor liefdadig doel beschikbaar gesteld wil zien, uitbleef. In- tusschen H. V. C. gaat nu de 3de ronde in. Jaarverslag. Rondvraag. De Secretaris, B. J. VAN ENST. R. MIDDENSTANDS CRED1ETBANR loot Amersfoort en Omstreken. AANDEELHOUDERS worden UITGENOODIGD tot bijwoning der Jaarlijksche Algemeene Vergadering welke zal worden gehouden op Maandag 10 MEI a.s., 8 uur n.m. ten kantore der Bank, Langegracht 4. De Raad van Commissarissen, A. R. VEENSTRA. Donderdagmiddag a.s. van 2-5 uur BEZICHTIGING van het werk der leerlingen van de Dienstboden, Voor bereidende- en Costuum- kiassen. BIJEENKOMSTEN. Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek, Beukenlaan 2. R.K. openbare leeszaal enbibllo- teek, Nieuwstraat 20. Oudheidkundig Museum, Flehlte. Bioscoop Langestraat. Vrijdag tot en met Maandag Bioscoop «De Arend*. Zaterdag Theosofische Leeszaal. 29 en 3ogApril. Herdenking 1 -jarig bestaan Ned. Jachtver. 30 April. «Amicitia*, Kinderfeest Oranje- vereeniging. t Mei. Demonstratie 1-Mei-viering S. D.- A. P. en A. B. B. Vergaderingen in «Amicitia* en «Keizerskroon*. 1 2 Mei. Loge-gebouw 10—4 uur Kunst beschouwing. GEVRAAGD met t Mei eene kunnende koken, en een beiden voor dag en nacht. Zich persoonlijk of schriftelijk te wenden adres: MEVROUW S. VAN VLEUTEN, 's Gravelandsche weg «9, BUSSUM. De tegenwoordige dienstbode stelt veel eischen; aan een daarvan kunt Ge al heel gemakkelijk voldoen, want poetsartikelen «GLIM* zijn alom verkrijgbaar. HET BESTE ADRES VOOR ALLE Huishoudelijke Artikeleu is Z. v. d. BIJL, Koperslagerij met Reparatie-inrichting. KAMPSTRAAT 17. LANGESTRAAT 12 TELEFOON 212 ATELIER VOOR ONDERGOED NAAR MAAT COMPLETE UITZETTEN EN LUIERMANDEN

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 3