AMERSFOORTSCHE COURANT. Woensdag 12 Mei 1920 No 9331 70e Jaargang BIJVOEGSEL >4 Electfische liüilniterij Uitgave van de Drukkerij „DE AMERSFOORTSCHE COURANT" voorheen Firma A. H. van Cleefl. Verschijnt DINSDAG-, DONDERDAG- en ZATERDAG. ABONNEMENT per 3 maanden li.—, franco per post fi.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIËN 1—6 regels 95 cent; elke regel meer 15 ceut, Bij regel-abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale-, officieele- en onteigenings-advertentiön per regel 30 cent. RECLAMES 1—5 regels f1.55; elke regel meer 30 cent. Incasseerkosten worden in rekening gebracht. Inzending van advertentiön op den dag van verschijnen uiterlijk 10 uur, voor het Zaterdagnummer uiterlijk Vrijdagavond. REDACTEUR: K. LUBERTI, AMERSFOORT BUREAUX: KORTEGRACHT 18 EN VALKESTRAAT 19, TELEFOON 19* behoort e Bij dit Do Keuringsdienst. Een der belangrijkste punten van de agenda der raadsvergadering van Vrijdag avond, een punt echter waarover verrassend weinig werd gesproken en op verbluffende wijze werd gestemd, was dat omtrent den Keuringsdienst. Toen de heer Polder zich op eenigszins krasse wijze over dezen dienst had uitgelaten, mocht het bevreemdend heetcn dat er uit den Raad niet meerdere stemmen opgingen om de belangrijke nuttig heid deze instelling te belichten, het insti tuut te verdedigen; toen evenwel de wet houder van repliek had gediend bleef het altoos nog mogelijk dat de meerderheid van den Raad het als vanzelf sprekend beschouwde dat de voordracht van B. W. zou worden aangenomen en ihis het zwijgen er toe deed. Verbluffend was derhalve de uitslag der stemming: negen vóór, negen tegen. Waar het hier een zéér naar voren komend gemeentebelang betreftde volksgezondheid, meenen wij op de zaak uitvoerig terug te moeten komen, vooral omdat in de volgende raadsvergadering beslist zal moeteu worden hoe of wat, en daarbij naar het schijnt een enkele stem den doorslag zal moeten geven. Hoe zit de kwestie eigenlijk? De wet van den tgen September 1919, regelende de Keuring en aanduiding van waren, be paalt o.m. dat het land in een bepaald aan tal districten zal worden verdeeld en voor elk district een Keuringsdienst zal worden gevestigd is een aan te wijzen ge meente. Deze diensten komen onder het beheer va deft Raad dier gemeente, die de verorden gen omtrent de keuring etc. vaststelt iet personeel benoemt. Het Rijk dras. ie eene helft van de jaariijksche kosteu van een keuringsdienst, de gemeenten die binnen liet gebied van den dienst lig gen dragen de andere helft naar verhouding van het aantal inwoners. Dit zijn de hoofdzaken van de Warenwet» omtrent de Keuringsdiensten. Bij de over gangsbepalingen is echter nog iets bizonders, u.l. dat de regeering onder zekere voor waarden goedvindt dat Keuringsdiensten die op i Januari 1919 bestonden en die niet zijn ingericht overeenkomstig liet bepaalde in de wet, blijven voortbestaan, mits de Keuring van waren voldoe aan de eischen, bij of krachtens de wet gesteld. Het daar toe strekkend verzoek moet zijn ingediend binnen zes maanden na het in werking treden van het bedoelde wetsartikel. De regeering behoudt zich voor, bij beschikking te bepalen, dat de helft van de kosten door het Rijk zal wórden vergoed. Zulke gemeenten nu zijn er in ons land drie, te welen Hilversum, Deventer eu Amcrsjoort. In alle drie plaatsen bestaat een Keuringsdienst reeds een achttal jaren. En zoo was het nu, dat B. en W. in de vorige vergadering naar aanleiding van het desbetreffende wetsartikel met een voorstel kwamen om den minister te verzoeken Amersfoort haar Keuringsdienst te doen behouden. Een voorstel dat simpel leek, want men mag nu eens met een trotach Amersfoortsch hart zeggen dat onze stad dan toch maar erreg vooruitstrevend was, een Keuringsdienst te bezitten, terwijl vele grootere gemeenten in ons land achter bleven, we dienen dan toch ook te beden ken dat een Keuiingsdienst hier alle reden van bestaanhad. Wie weet niet van de molk-misère? En men zou schrikken wan neer meu de cijfers zag van de hoeveel- hedeu levensmiddelen e.a., afgekeurd en aan het verbruik onttrokken door den Keuringsdienst I Daarbij niet te vergeten dat, van de oprichting af, de dienst sterk pre- venliej heeft gewerkt, wat natuurlijk met geen getallen uit te drukken is, maar waar van men bij eenig nadenken de groote be- teekenis zal inzien. Door den heer Polder is in de raadsver gadering opgemerkt, dat de dienst hier wel veel geld kost, maar weinig intensief werkt. MEVROUW I Voor kleur verandering of opverven van verschoten Jersey's, Blouses, enz. zijn wij een speciaal adres: Firoia K. W. JAEGER FABRIEK KAMPSTRAAT 9G-9Cr. WINKEL LANUESTRAAT U - TEL. 198 Wanneer wij eohter nagaan wat er door den dienst is gepraesteerd, blijft van deze bewering niet veel over. In 1914 werden onderzocht 1100 monsters, in '15 was dit aantal 1846, in '16 reeds 2245, in '17 be reikte het 't enorme getal van 10.930 door de vele proeven met de regeeringsmelk, in '18 was het 3098 en in het vorige jaar 4042 of meer dan drie on een half maal zooveel als in 1911. Ondeugdelijk waren, in procenten uitgedrukt, in deze resp. jaren, 16.8°/0, 19.3%. '5'9%i J-9°/o' 28.9%, om trent '19 nog geen cijfer bekend. Nu gaat het niet alleen om deze cijfers, betracht moet ook worden de groote in vloed van het persoonlijk contact van den leider van den dienst met de overtredersde eerste weet het beste of er te doen is met een toevallige en ongewildo overtreding of wel dat er kwade bedoeling In het spel is, en kan daarnaar zijn maatregelen treffen; de laatsten weten dat er iemand is die hun o^rtreding kent en op hen let. Een woord tot het hart gesproken zal hier ook dikwijls meer doen dan zware straf, en niet-weer- doen is hier zéker het beste berouw. Men mag twijfelen over het juiste van dezen eenigszins patriarchalen kant der zaak, en zich beklagen over de weinige publici teit die er het gevolg van is, deskundigen zullen echter bevestigen dat de gevolgde weg de secuurste is. Wat nu de meening van dsn heer Polder aangaat, dat de intensiviteit van het onder zoek bij opheffing van don dienst hier zou winnen, op welke gronden rust zij Wij zouden in dat geval komen te staan ouder het toezicht der centrale te Utrecht, het persoonlijk contact tusschen verkoopers en keuringsdienst, waarop het juist aankomt, zou geheel verloren gaan en de cor.tröle zou zéér beperkt worden. Want het initia tief gaat niet altijd van het bureau uit. Dik wijls zijn het de winkeliers zelf, die monsters aanbieden, hun door reizigers of fabrieken aangeboden, welke dan gratis worden onder zocht, waardoor alweer veel wordt voorkomen. Zullen zij even licht daartoe komen wanneer zij daarvoor naar Utrecht moeten, of telkens iets moeten verzenden It is a long way toUtrecht, En dichtbij is de Appelmarkt. Dan komen ook dikwijls inwoners met monsters ter onderzoek. In een betrekkelijk kleine stad als de onze is, kent wel bijna een ieder één der bij het keurings-bedrijf verbonden werkkrachten, en komt er zoo gemakkelijk toe iets, waarvan de deugde lijkheid hem twijfelachtig voorkomt, ter onderzoek aan te bieden. Dat :lit zoo zal blijven wanneer de dienst te Utrecht komt, is buitengesloten. Dan is er nog de leiding van het bedrijf. Thans is er aanhoudend contact tusschen gemeentebestuur en keuringsdienst, is het bestuur van alles op de hoogte en kan, zoo noodig, dus altijd ingrijpen. Bij opheffing gaat dit contact geheel verloren en kan het bestuur zich uit de jaarverslagen, die meestal een half jaar later of te laat versohijnen, op de hoogte stellen hoe het in het atge- loopen jaar met de levensmiddelenvoorziening in de gemeente heeft gestaan! En nu de pecunia. In 1918 werd voor den Keuringsdienst totaal uitgetrokken f8555.55, vermoede lijke cijfers voor '19 en '20 zijn resp. f 8660. en f 12999,—; het aantal inwoners waarover dit moet worden omgeslagen is 30000. Glo baal berekend was het dus per hoofd in'19 nog geen 30 ct., en zal het in '20 even 40 c t zijn. Wordt de dienst hier opgeheven en komt Amersfoort onder hst dlstrictstoezicht, dan zullen de kosten per hoofd waarschijnlijk iets geringer zijn, waarvan het Rijk de helft vergoed. Blijft de dieast hier behouden, dan vergoedt het Rijk hetzelfds bsdrag per hoofd en zal dus de stad per hoofd iets extra hebben te betalen. Een uitgaven van enkele duizen den guldens, die men dus door opheffing kan besparen. Waar mét het behoud van den dienst echter zooveel reeds verkregen zeker heid omtrent de volksgezondheid op het spel staat, meenen wij dat het onverantwoordelijk zou zijn terwille van een zoo gering voor deel den dienst op te heffen. Daarbij komt nog, dat het volstrekt niet buitengesloten Is, dat de minister zal toestaan, dat verschillende kleine gemoeuten in den omtrek der stad, op verzoek bij den keuringsdienst zullen mogen worden aangesloten, waardoor dus de lasten over een grooter aantal hoofden zullen worden verdeeld en derhalve naar verhouding geringer worden. Wij vertrouwen dat da grootste» helft van den Raad de klemmende kracht der argumenten zal zien en stemmen vóór den Keuringsdienst. BEVOLKING. r-v -v-<r^r~<r -ww t w ti A. At. A- A- A-A-A-A-A-A-A-jU. A H A.H.V.N1EUWKERK j L Beekstr. 14,Tel.317a, Amersfoort v.n IN AMEUBLEMENTEN EN M 4 :-: K A N T D 0 K M E U B E L E N :-: M -v -,r •sr.fr T t.v.v.t b.*.Ab A*.Jb. AtiAb Ad At. M. AA'AA'A'it'i Opgave van verhuizingen binnen de gemeente van zo Maart tot 25 April 1920. C. Vos, Verhoêvenstr. 66 naar Arnh.weg. 133 Mej. B. Haars, Bergstr. 10 naar Lcusderw. 93 W. Schinkel, Muurh. 147 naar Aldeg.str. 4a E. Krol, Bergstr, 25 n. Utr.weg 241 J. Ruijer, Acht. Arnh.p.w. 46 naar Eemstr. 43' Mej. M. van Doorn, L. Vr. str. 25 naar St, Andriesstr, 4 J. van Doorn, L. Vr. str. 25 n. B. Wuyt.l. 198 J Keijzer, Gr. Haag 3 naar Soesterw. 301 N. Op 't Land, Langestr. 92 naar Lsngestr. 94 Mej. H. van Doorn, Blssch.w, 85 n. Arnh.weg 514 Mej. N. v. d. Tweel, H. v. Viand.str. 7 n. Langestr. 71 Mej. J. Wismeijer, Berkenw. 3 naar Soesterw. 89 Mej. J. Pik, Pr. Mariel. t8n. Berkenw. 50 B. Bakker, Bissch.weg 41 n. Heii.b.w. 50 Wed. H. Kortes v. d. Brink, Kamp 73 naar Kamp 94 B. Zeggelaar, Kruls- kamp 87 naar Methorststr. 2 G. Janssen, Valkestr. 25 naar L, Vr. str. 38 Wed. P. Jongsma Bakker, L. Vr. str. 12 naar Nieuwstr. 29 W. Beijer, L. Vr. str. 12 n. Nieuwstr. 29 Mej.J. Fontein, Coninckstr. t4t n. Hellestr, 2 Mej. A. Allis, Leus- derw. 118 naar v. Bemmelstr. 23 G. v. Willigenburg, Bergstr. 30 naar Bergstr. 32 I'. Meijer, v. Bemmelstr, 14 n. Hellestr. 71 A. Meulenbroek Overeem, Leusderw. 113 n. Soesterw. 141 H.Tilman, Kamp.b.p. 9 naar Inf. kazerne P. Gouw, Teut 15 naar Muurbuizen 1 Mej. J, Lorijti, Zuid singel 38 n. 't Zand 11 C. Schaaff, Kamp 73 naar Kamp 94E. Gijtenbeek, Hellestr. 24 n. Teut 13 J. v. d. Wetering, Arnb. weg 166 naar Weverssingel J. de Hoog, Schimmelp.str, 27 naar Kortegr. 4 H. de Jager, Arnh.str, 21 naar Zuidsingel 107 b. E. van Praag, Walik.st. 49 n. Appel markt 1 Mej. W. Tolboom, Langestr. 133 naar Zuidsingel 70 H. v. d. Derkt, Utr.str. 8 naar Burgerbuurt 18a C. de Haas, Scheltusstr. 24 naar Schimm.p.str. 14 A. Gemen, Aldeg.str. 91 naar L. Beekstr. 5 Mej. C. Bestelink, Breestr. 52 n. Lavendelstr. 9 Mej. M. Walet, Utr.weg 12 naar Pr. Julianal. 9 M. Bouwmeester. L. Nlc.str. 13 naar Blssch.w. 72 J. Dijkhorst, L. Nlc. str. 13 n. Bissch.w. 72 P. Noteboom, St. Janskorkhof 35 naar Kamp 73 J. Petrusma, Weverssingel 8 naar Langestr. 96 G. v. d. Glind, Soesterw. 300 naar Soesterw. 258 A. Louman, P. Buysl. 23 nsar Tesselsch.laanP. Jonqluiéro, Paulus Buyslnan 23 naar Tesselsch.laan Mej. J. Jonqiuléro, P. Buyslaau 23 naar Tesselsch 1. Mej. C. Gerder, P. Buyslaan 23 naar Tesselsch.laan J. Vastenburg, Achter de Arnh.pw. 40 n. Valkestr. 15 E. Walet, Appelweg «19 naar Zwanenhalsst. 4 F. Koster, Schlmmelp.straat 49 naar Havik 25 Mej. W. v. d. Beukei, Soesterweg 94 naar Kruiskamp 4 Mej. J. Priem, St.- Jorisstraat 2 n. Hellestraat 86 W. Prietn, St. Jorisstraat 2 n. Hellestr. 86 A. Priora, St. Jorisstraat 2 n. Hellestraat 86 Mej. C. Priem, St. Jorisstraat 2 naar Utr.straat 43a Mej. H. Kroes, Asch v. Wijckstraat 11 naar l'aralelweg 26 H. v. Velthoven, Kroontjesmolen 19 naar Inf.' kaïerne G. v. Keeken, Walikerst. 51 naar St. Anna- straat 14 J. Wijntjes, Kamp 59 naar St. Bonif.Btraat 72 Ch. Absil, L. Beekstraat 5 naar Achter de Arnh.pw. 181 E. van Ling, Walikerstraat 10 n. Weverssingel 40 Gr. Vos, St. .Andrlesstraat 14 naar St. Janskerkhof 35 L, Terranea, K. Wilh.- atraat 40 n, Woestijgerweg 86 Mej. M. Jekel, Muurhuizeu 55 naar Utrechtscheweg 12 V. d. Meer, Schimmelp.straat 28 naar Schimmelp.straat 49 - Mej. A. Beun, Utrechtscheweg 35 n. U' chtscheweg 100 Mej. G. de Vries, Utrechtscheweg 35 n. Bergstraat 19 Mej. J. ZwaanNothen, Westsingel 41 naar Stationsplein 6 Mej. G. Kuster, Leusderweg 46 n. Zuidsingel 38 J. v. Kerkhoff, Leusderweg 115 n. Utr. weg 259 J- Delsalle, Westerstraat 37 n. Bergstraat 30 B. Grobbink, Langestr. 8 naar Krommestraat 12 B. Momma, K. Wilhelraiuastraat 40 naar Bergstraat 23 Mej. wed. C. Monuna, K. Wilhelminastraat 40 naar Bergstraat 23 Mej. E. Vink, W. v. Mecheieuatraat 9 naar Hoogl.wag 12 S. Schellinger, Schimmelp.straat 58 naar Westerstraat 117 P. Oorens, Hellestr. 74 naar Breedesteeg 3 Mej. S. v. d. Veer, v. Asch v. Wyckstraat 21 naar Utr.weg W. Bunnik, Soesterweg 68 naar 't Zand 19 J. Kampsteeg, Leusderweg 12 n. Leus derweg 10 H. Wiertz, Biaschopsweg 46 naar L. Beekstr. 8 M. van Essen, Leus derweg 10 naar v. Bemmelstraat 100 H. Jongkrijg, Soesterweg 255 n. KI. Spui 28 G. Laukhcet, Hellestr. 35 n. Bolderstr. 29 W. van Daal, Westsingel 23 naar Heiligenbergerweg 4 Mej. G. Bakker, Soesterweg 125 naar G. Doustraat 33 J. Offereins, Fr. Halsstraat 37 naar Miereveid- straat 4 J. Gruppelaar, Westerstraat 58 naar Schimmelp.straat 21 Mej. W. Krei- kamp, Huygenslaau 33 naar Langestr. 36 Mej. A. v. Eykelenburg, H. v. Vianden- straat 27 naar Huygenslaau 28S. Butze- iaar, Muurhuizen 55 naar Teut 26 Mej. M. Hofman—Schat, Schimmelp.straat 60 n. H. van Viaudenstruat 19 -- C. Lambrechts, Weverssingel 40 naar Conlnckstraat 83 Mej. T. Adam, Leusderweg 94 n. 't Laantje 5 Mej. E. i juwmeester, Pr. Marielaan 1 tiaar Breestraat 48 J. v. d. Kamp, Arnh. weg 176 naar't Stort 5 Mej. E. v. Doorn, 't Laantje 5 naar W-stsÏDgel 7 Th. Kraan, Woestijgerweg 161 naar v. Bemmelstr. 92 J. Snijders, Zogstraat 8 n. Gr. Haag 26 G. Snijders, Gr. Haag 26 n. Gr. Haag 7 J. Zweedijk, Gr. Haag 45 naar Pater nosterstraat 11 J. Plemper van Balen, Langestraat 83 naar Arnhemschestraat 4 Mej, A. Gerritsen, Hessenstr. 9 n. Kamp 84 Mej. G. v, Barneveld, Breestraat 57 n. Gasthuislaan 91 H. Brouwer, Soesterweg 256 naar P. Borstraat 35 Mej. G. van Beek, Johan v. Oldenbarneveldlaan 28 naar 't Zand 39 Mej J. Bleyenberg, v. Bem melstraat 30 nasr Zuidsingel 4 B. Wijnen, Utr.weg 228 naar B. Wuytierslaan 198 S. v. d. Klashorst, Eemstraat 32 n. Monni kenpad 29 H. Machielse, Kamp 74 naar P. Potterstraat 64 H. Meyer, Teut 40 naar Kamp bo W. Baay, W. v. Mechelen- straal 34 naar Stationsstraat 23a. voor het publiek geopend zal zijn desvóó»- middags van 8'/i tot 9 nar, uitsluitend to- het doen van aangiften van geboorte c o ve. lijden. De hiervoor noodlgo aanvrage moet g schieden aau hst gemeentehuis, mondellnfc of schriftelijk, uiterlijk tusschen 8 en 8 '/4 ui des vóórmiddags van dien dag. Amersfoort, 10 Mei 1920. Burgemeester en Wethoude^j, voornoemd, De Burgemeester, f- v. RANDWIJCK. if De Secretaris, 1 A. R. VEENSTRA. KENNISGEVING. De Burgemeester van Amersfoort Af brengt ter kennis, j? dat in de gemeenten Woudenberg, Hou® on Leusden gevallen van mond- en klauw zeer zijn voorgekomen. Amersfoort, 8 Mei 1920. De Burgemeester van Amersfoort, brengt ter kennis, dat in de gemeenten Wijk bij Duurstee Amerongen en Vreeland gevallen v, en klauwzeer zijn voorgekomen. Amersfoort, ti Mei 1920. De Burgemeester voornoem v. RANDWIJCK. Kaasmarkt. Op 10 Mei werden aangevoerd towagi bevattende 2000 K.G. kaas. Prijzen f58.—tot f64.per 50 K.G. I Handel zeer vlug. Examens. Op 8 Mei slaagde te Utrscht voo^hi STADSNIEUWS. KENNISGEVING. o— Burgemeester en Wethouders van Amers foort, maken bektnd, dat het bureau van den Burgerlijken Stand op HEMELVAARTSDAG L. O. de dames H. C. GlU N. C. M. Rupp, van hier. Treinenloop op Hemelvaartsdag! verband met te verwachten druf reizigersvervoer zullen op w Mei a.s, op het baanvak Utrecht (Buurtstl Amersfoort Nunspeet de trainen 81 il (Utrecht) Buurtst. V 3.23 nam.) en 816 (Nunï speet V 6 38 nam.) loopen als op werkdagen. 1 De Stam dei Vol<cs. De arbelderszangvereeniging „De Stem des Volks" (Directeur H. van Rheenen) zal met Hemelvaartsdag deelnemen aan de Nationale Zangwedstrijd voor gemengde- en mannenkoren, uitgeschreven door de zangvereeniglng Gemengd koor» te Drie bergen. Zij zal uitkomen in de eerste afdeellng met als verplicht nummer «Sneeuwklokjes» van Isr. J. Olman en met vrij nummer «Adeste», «Door onthouding vereenigd.» Ook de geheelonthouders zangv. -eenlgiog «Door onthouding vereenigd» emt op Hemelvaartsdag deel aan het Nationaal Concours te Driebergen. Zij kom uit ouder haar directric evrouw E. G. W. Bsthe van Eijken, 1 iaarn, en wel In de 3e atdeeling, mei -erplicht nummer «De Stille Nacht.» Blauwe Week aktle. I11 het Amersf, Dagblad heeft een bericht gestaan, waarin werd vermeld, dat in het programma der Blauwe Week-actie een wijziging gekomen zou zijn. Uit ingekomen inlichtingen blijkt ons echter, dat dit bericht onjuist is. Het programma blijft zooals in ons vorig nummer werd medegedeeld. De Typografische Studiekring naar de «Al pa mij». Omtrent het bezoek vim den typografischen studiekring «Amersfoort» aan de Euvelop pen- en Cartonnagefabrlek en Drukkerij van de «Alpamij», alhier, wordt ons het volgende medegedeeld De directeur had op het verzoek van hot bestuur, om döze fabriek zoo mogelijk in werking te ziee, welwillend beschikt en had mede den afdeelingschefs verzocht de wer king der vele verschillende machines te demonstreeren. Deze heeren waren daartoe bereid, zoodat de exurslsten veel wat hun

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 1