AMEESFOOETSCIE C0ÜHA1I. Zaterdag 29 Mei 1920 No. 9339 70e Jaargai PRIMA WIJNEN Ij G. KEUNEKEtj GIRO- EN CHEQUEVERKEER MET ALLE PLAATSEN VAN ONS LAND BLOUSESbij MAISON L'SIRONDELLE Uitgave van de Drukkerij „DE AMERSFOOKTSCHE COURANT" voorlieen Firma A. H. van Cleeff. Verschijnt DINSDAG-, DONDERDAG- en ZATERDAG. ABONNEMENT per 3 maanden f 1.—franco per post f 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIËN 1—6 regels 95 cent; elke regel meer 15 cent. Bij regel-abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale-, officieele- en ontelgenings-advertentiën per regel 20 cent. RECLAMES 1—5 regels f 1.55elke regel meer 30 cent. Incasseerkosten worden in rekening gebracht. Inzending van advertentiën op den dag van verschijnen uiterlijk 10 uur, voor het Zaterdagnummer uiterlijk Vrijdagavond. REDACTEUR: K. LUBERTI, AMERSFOORT BUREAUX: KORTEGRACHT 18 EN VALKESTRAAT 19, TELEFOON 1 vanaf f 1.35 per flesch J. VAN HAMBK8VËLD Jlt. VRAAGT PRIJSCOURANT KENNISGEVINGEN. MILITIE TE I-AND. Onderzoek van verlofgangers. De Burgemeester van Amersfoort, maakt bekend, dat het onderzoek van de in het verlof- gangersregister dezer gemeente ingeschreven verlofgangers der militie te land zal worden gehouden te Amersfoort in de Infanterie Kazerne aan den I-eusderwcg alhier op Woensdag, 16 Juni 1920, des voormid dags 8'/auur de verlofgangerslichting 1915, alleen die der Infanterie, om 10 'ƒ2 uur de verlofgangerslichtiag 1915, uitgezonderd die der Infanterie, op Donderdag 17 Juni 1920, des voormiddags om 8'/2 uur de verlof gangerslichting 1916, alleen die der Infanterie, om 10V2 uur de vcrlufgangerslichting 1916 uitgezonderd die der Infanterie, op Vrijdag 18 Juni 1920, des voorraiddags 8'/o uur, alleen die der Infanterie; om ïo'/j uur de verlofgangers der lichting 1917, uitgezonderd die der Infanterie. Aan het onderzoek behoeven alleen deel te nemen de verlofgangers der lichting 1915, 1916 en 1917. Aan het onderzoek behoeft niet te worden deelgenomen door hen, die hun eerste oefening nog niet hebben volbracht, en voorts niet door a. de verlofgangers, die in het loopende jaar vóór den dag, hierboven als dag van onderzoek aangegeven, in werkelijken dienst zijn geweest, uit anderen hoofde dan voor straf; b. de verlofgangers, die bestemd zijn om in het loopende jaar voor herhalingsoefening in werkelijken dienst te komen c. de verlofgangers, die bestemd zijn om met 1 Augustus van het loopende jaar naar de landweer over te gaan d. de verlofgangers, aan wie vergunning is verleend tot uitoefening van de zeevaart of de zeevisscherij buitenslands of tot ver blijf in het buitenland en aan wie hetzij gelijk tijdig met die vergunning, hetzij in verband daarmede later afzonderlijk, vrijstelling van het onderzoek is verleend dan wel is toege staan dat onderzoek in de maand November of December van het loopende jaar te ondergaan e. de verlofgangers, aan wie ter zake van de uitoefening van hun beroep of bedrijf dan wel wegens andere bijzondere om standigheden vergunning is verleend het onderzoek in een der onder d genoemde maanden te ondergaan f. de adsplrant-militie-officierenen g. de verlofgangers van de Exploitatie- Compagnie van het Regiment Genietroepen. Daarentegen moetea aan het onderzoek wèl deelnemen de verlofgangers, die in het loopende jaar voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst zouden moeten komen, doch wien vóór 1 Juni van dit jaar door den Minister van Oorlog uitstel van opkomst voor die oefeningen is verleend tot het volgende jaar. Uiteraard geldt deze be paling niet voor de verlofgangers, wien uit anderen hoofde, bijv. in verband met hun verbliji in het buitenland, vrijstelling van het onderzoek is of alsnog wordt verleend. Voorts wordt de aandacht gevestigd op dc volgende 'wetsbepalingen De verlofganger moet bij dit onderzoek verschijnen in uniform gekleed en voorzien a. van de tot zijn voorgeschreven uit rusting verder behoorende kleeding- en uit rustingstukken b. van de wapenen, het ledergoed, de reglementen en de dienstvoorschriften, hem uitgereikt; c. van zijn zakboekje en van zijn verlofpas. De verlofganger staat niet alleen gedurende den tijd, dien het onderzoek duurt, maar ook voor zoolang hij ter gelegenheid van het onderzoek in uniform gekleed is, onder de bevelen van den Militiecommissaris, zoo dat indien bij ongeregeldheden pleegt of zich aan een strafbaar feit schuldig maakt, hetzij bij het gaan naar de plaats, voor het onderzoek bestemd, hetzij gedurende het onderzoek of bij het naar huis keeren, te dier 2ake zal worden gestraft volgens het Crimineel Wetboek en het Reglement van Krijgstucht voor het krijgsvolk te lande. Een arrest van één dag tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring, of een kwartierarrest van één dag tot zes dagen, te ondergaan in een kazerne, kan door den Militiecommissaris worden opge legd aan den verlofganger ie. die, zonder geldige reden niet bij het onderzoek verschijnt 2e. die daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien Is van al de hiervoren vermelde voorwerpen. 3. die de hiervoren vermelde voorwerpen bij het onderzoek niet alle in den vereisch- ten staat vertoont; 4, die een of meer van de hiervoren ver melde voorwerpen, aan een ander toebe- hoorende, als de zijne vertoont. Is den verlofganger ter zake van het onderzoek kwartierarrest opgelegd, dan wordt hij tot het ondergaan van dien straf in wer kelijken dienst geroepen. Onverminderd de genoemde straf is de verlofganger, die zich schuldig maakt aan een der feiten, onder 1. tot 4 genoemd, ver plicht om op een nader te bepalen tijd en plaats voor den Militiecommissaris te ver schijnen of opnieuw te verschijnen tot het ondergaan van een onderzoek. De verlofganger, die, opgeroepen voor dit onderzoek, daarbij niet verschijnt of, daar bij verschenen zijnde, zich schuldig maakt aan een der feiten, onder 2.-4. vermeld, wordt in werkelijken dienst geroepen of gehouden voor den tijd van ten hoogste twee maanden. De duur van dezen werke lijken dienst wordt bepaald door den Minis ter van Oorlog. De verlofganger, die niet voldoet aan een oproeping voor den werkelijken dienst, wordt als deserteur behandeld, na op daartoe door den Minister van Oorlog te verstrekken last als zoodanig te zijn afgevoerd. Nog worden de verlofgangers opmerk zaam gemaakt, dat hel niet ontvangen van een bijzondere kennisgeving hen niet ont heft van hun verplichting tot deelneming aan het onderzoek, maar dat deze openbare kennisgeving eenig en alleen als bewijs geldt, dat de verlofganger behoorlijk is opgeroepen. Ingeval ziekte of gebreken de deelneming aan het onderzoek mochten verhinderen, dient daarvan zoodra mogelijk ter gemeen tesecretarie te worden overgelegd een ge legaliseerde geneeskundige verklaring, welke op ongezegeld papier kan worden gesteld. Aan den verlofganger kan op zijn daartoe aan den Militiecommissaris te richten cn met redenen omkleed verzoek worden ver gund, het onderzoek in een andere gemeente te ondergaan. Het verzoekschrift moet tijdig en gefrankeerd worden toegezonden. Maakt een verlofganger, aan wien een zoodanige vergunning is verleend, daarvan geen ge bruik, dan wordt deze geacht niet te zijn verleend. Amersfoort, 27 Mei 1920. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. Langestraat 105 AMERSFOORT P SPECIAAL ADRES IN 8 Lederwaran, Honden- 8 artikelen en Rei3benoodigdheden g Beleefd aanbevelend. MILITIE. Vrijstelling van Kostwinners. De Burgemeester der gemeente Amers foort I maakt bekend, dat omtrent de hierondergenoemde inge schrevenen voor de militie, lichting 1921, dezer gemeente, op hun aanvrage om vrij stelling van den dianst wegens kostwinner schap. door Gedeputeerde Staten dezer provincie, de aehter ieder» naam vermelde uitspraak is gedaan; Hendrik van den Berg, voor een jaar vrijgesteld wegen» kostwinnerschap Hendrik Brons, idem Cbristoffel van Dorst, idem Jacob Draa:jer, idem I Gerard van Dijk, idem Gerrit van Dijk huizen, idem Wilhelmus Richardus Slee king, idem Pieter van den Uithoorn, idem Cornelis Joseph Vermeij, idem Hendrikus Wagenberg, idem. Van de uitspraken kan gedurende tien dagen, te rekenen van den datum dezer bekendmaking, bij de Koningin in beroep worden gekomen. ie. door de ingeschrevene, wien de uit spraak geldt, of door zijn vader, moeder, voogd of curator. 2e. door elk der overige voor de gemeente ingeschrevenen of door zijn vader, moeder, voogd of curator. 3e. door den Commissaris der Koningin de provincie. De personen onder ie en 2e bedoeld, moeten het verzoekschrift, waarbij in beroep wordt gekomen behoorlijk met redenen omkleeden en ter Secretarie dezer gemeente inleveren. Verzoekschriften niet ingericht of niet ingeleverd op de hierboven aangegeven wijze, kunnen geen gevolg hebben. Amersfoort, den 27 Mei 1920. D# Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. BEVOLKING. Bankvereeniging H. L. A. DULLAERT&Co. Amersfoort, Soest, Utrecht, Steenbergen, Noordbroek STADSNIEUWS. Opgave van vertrokken personen van 1G April tot 30 April 192U. J. Dijck, Havik '25 naar Amsterdam J. Hendriks, Kump UI naar Botterdam Mej. J. v. d. Mark, Kruiskamp 128 naar Botterdam Mej. A. de Groot, ULr.weg 155 n. Amster dam Mej. 11. de Booy, Leusderweg 302 n. Eindhoven Kinderen Bichter, ULr.weg 228 n. Blaricum J. Oppers, Ulr.weg 228 n. Am sterdam Kinderen Fraituro, Utr.tveg 22S n. Bergen op Zoom 1,. Buuvy, Utr.weg 228 n. Uloememlaul Mej. B. Bierman, II. v. Vimi- denstr. 32 naar Zeist G. Hengeveld, J.Toll.- straat 1 naar België Mei. J. van Booy, Utr. weg 155 naar Joure k. Westveen, Schim- melpenuinckstraat 4G naar Alkmaar Mej. Th. Sijthoft', IIesseii8traat 5 naar Amsterdam II. ton Haaft, G. v. Stellingwcrfstr. 7 n: Soest K. Boos, Emmalaan 9 naar 'e II Mej. J. v. d. Steeg, Emmal. 9 naar 's Hage M. Meyll, Krommestruat 54 naar Veulo Mej. J. Meyll, Krommestraut54 naar I,og< Zwaluwe—Mej. O. Mater, Soesterweg 61 naar Hilversum G. Blom, Muurhuizen Gö Haarlem Mej. H. Burgers, Kamp G3 Best T. Ham, Lageweg 11 uaar Hoogland P. Rodel, v. Beramelstr. G1 naar Oldenzaal A. v. d. Ven, Luugestraat 63 n. Botterdam M. Gerritsen, Bergstraat 19 naur Amsterdam Mej. J. Bijken, .St. Anfridusstrnat I naar Barneveld J. Teerhuis, Micreveldetraat 51 na&r ZeiBt Mej. C. Haremaker, Mieroveld- straat 51 naar Zeist B. Schoonhoven, Ver- hoevenstraat 22 naar Baarn G. Bieatenberg, Aruh.weg 48 naar Soest Mej. B. Zadoka, Kamp 44 naar Winschoten AV. v. Gulik, Noordstraat G n. Harderwijk A. Barend.-en, Schimraelp straat 19 naar Amsterdam Mej. II. Leyendekkers, Kruiskamp 1 naar Ternath (België) G. van Laar, Miereveldsiraat59 n. de Bilt v. d. Velde, Arnh.weg 55 n. Zeist D. Vlijm, Arnh.weg 8 naar Doornspijk T. Vermeulen, Utr.weg 217 naar 's Hage G. van Dinther, Utr.weg 247 naar Hilversum Mej. J. Schurink, Zuidsingel 38 n. Enschedé K. Wijnande, Arnh.wog 58 n. Watergraaf smeer Mej. A. v. Veelen, Zandbergen naar Borculo J. Terpstra, Zandbergen 11. Hoog land—A. Geneflaas, Sohimmelp.kade 11 naar Alkmaar J. v. d. Veer, Nieuwstraat 20 n. Voorhout Mej. A. BoonBtra, Langestr. 102 naar Draohteu W. Amiabel, Verhoevenstr. 41 naar '3 Hage T. Tommei, Isseltscheweg 11 naar Heilo Mej. W. Boots, Arnh.weg 36 naar Venlo M. Hermsen, Langestraat 16 n. Arnhem Mej. L. Hoekendijk, P. Buyslnan 2 n. Voorschoten P. Mantenherg, Utr.weg 145 n. Ankeveen Mej. W. Overbeeke, Utr. weg 145 naar Ankeveen G. Brink, Utr.weg 190 naar Bussum Mej. H. v. d. Kamp, K. Bergstraat 11 n. Nijkerk L. van Zeil, Utr. weg 228 naar Bunnik H. Donderwinkel, Gaslaan 80 n. Harderwijk C. de Bie, West- singel 10 naar de Bilt J. Balhuizen, Lange straat 87 n. Bhedeo Mej. Wed. P. Versteeg,. Berg en Dalstraat 11 naar Hoogland Mejt J. v. Zoelen, D. Fockemulaan 81 naar Utrecii A. Kuit, Soesterweg 341 naar Utrecht L. van Eisen, Aldegondestraat 40 n. Amster dam G. Leyen horst, P. I'ijperstrnat 16 naar Overschie Mej. J. Massa, Havik 41 n. Best M. v. Zetten, Zandbergen naar Bruinmen Mej. A. v. d. Heat, Lnngestraat 25 naar Amiterdam. KENNISGEVING. De Burgemeester van Amersfoort. brengt ter kennis, dat in de gemeenten Amersfoort, Wijk bij Duurstede, Rbenen, Maarssen, Maarsse- veen en Hoogland gevallen van mond- en klauwzeer zijn voorgekomen. Amersfoort, 26 Mei 1920. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. Personalia. Donderdag werd het gouden eereteeken van het Ned. Olympisch Comité uitgereikt door den commandant de IVe divisie, gene raal Van der llegge Zijnen aan den kolonel Nedermeijer Ridder van Rosenthal, die in weerwil van zijn 53-jarigon leeftijd voldaan heeft aan al de elschen ter verkrijging dier hooge onderscheiding. Vele militaire autori teiten woonden de plechtigheid bij. Groot was het enthousiasme waart| het Zionisme ontvangen werd niet mind»r echter was de weerstand tl deze beweging. Niet alleen de zoogenaal assimuianten, Joden die zich in niets I van hun niet Joodsch» burgers onderschei achten, doch ook de Joodsche orthodl in hare meerdereheid, nam stelling tel over het Zionisme. Herzei, de groote 1# van het Zionisme, heeft ondanks dit zijn politiek doorgezet en daarbij da 4 van zeer aanzienlijke nlet-Joodsche p< gevonden. Toch mocht hij er niet In sl het «Charter» voor Palestina van van Turkije te verkrijgen, en zijn opvol! waren niet gelukkiger toen de Jong-Turll revolutie nieuwe meesters te Constantinl bracht. Intusschen echter breidde de Zicf tische beweging zich gestadig uit, en de Zionistische oplossing van het s nijpender wordende Jodenvraagstuk en meer een element, waarmee men i politiek van het Jodendom had rekening! houden. De Zionistische organisatie keerl zich steeds meer naar kolonisati» in Pal J Sportweek IVe Divisie. Ons werd toegezonden het Programma en de Wedstrijdbepalingen voor de Sport week van de IV» Divisie, alhier te houden van 28 Juni t/m 3 Juli, uitgegeven door ValkhofPs Boekhandel. Het is een handig boekje, dat een go«d overzicht geeft van de vele sportgemengten welke ons te wachten staan, en dat geen enkele bezoeker der wedstrijden mag nalaten zich aan te schaffen. Bioscope Langestraat. De bioscoop heeft nooit beter werk ge daan, dan toen zij eindelijk er toe over ging de serieuze kunstwerken van onzen tijd voor het doek te bewerken. In de Langestraat is nu te zien het «Goudvischje», bewerkt naar het bekende tooneelspel van Van Nouhuys. Valt in de eerste plaats te roemen de knappe regie, die dit Ilollandsch stuk door eenvoud en binnen de grenzen van het aannemelijke blijven zoo sympathiek maakt boven de on hebbelijke drukte van zooveel buitenlandsch sensatiew»rk, ook het spel der vertolkers is bewonderenswaardig. Het zijn onze beste tooneel-artisten, die hierin optreden, en juist het feit dat zij niet zijn «afgerichte» film- artisten, als b.v. die van het Amerikaansche «drama», maakt het stuk voor ons zooveel reöeler. Dit is te meer te waardee.-en, daar de inhoud van de tïlm bij accentuatie al heel gauw iets drakerigs zou krijgen. Zooals het nu is, is het een goed en mooi stuk, dat wij onzen lezers kunnen aanraden te gaan zien. Een journaal en veel kluchtige avonturen dienen tot aanvulling. Zionistische Organisatie. In verband met de vergadering die door de Afdeeling van den N. Z. B. hier ter stede belegd wordt over de verwezenlijking van het Bazeler programma meldt men ons De Zionistische Organisatie, in het leven geroepen op een congres te Bazel in 1897 stelde onder leiding van Tbeodor Ilerzl haar programma op luidende: »I4et Zionisme streeft naar een publiek rechtelijk gewaarborgde eigen woonplaats voor bet Joodscke volk in Palestina». tina die dan in de toekomst de grondslag voor politiek werk zou zijn, en die tegelijk de Joodsche massaas die emigreeren moesten en die nergens meer een onderdak vonden, een uitweg moest geven. Toen kwam de groote oorlog. De leider der Zionisten in Engeland Dr. Welzmann zag onmiddellijk in. dat van Engeland in Palestiua de oplossing van het Joodsche Vraagstuk te verkrijgen zou zijnhij heeft door een reeks met groote energie gevoerde onderhandelingen met de Regeering weten te bewerkeu dat op 2 Nov. 1917 de Engel- sche minister Balfour verklaarde dat Enge land Palestina bestemde tot het nationale thuis voor de Joden. Zijn medewerker Sokolow komt de verdienste toe, van de andere Entente-regeeringen uitspraken in gelijken zin te hebben verkregen. Na de verklaring van Balfour en ook na den vrede stond de zaak stil, m»n hoorde in het open baar niet veel meer. Toch Hepen de onder handelingen tusschen de Zionisten en de Engelsche regeering steeds door. Door de besprekingen van San Remo is nu het Zionisme uit het stadium van afwachten in dat van krachtig werken gekomen. Niemand verheelt zich dat de taak die op de schou ders van het Joodsche volk wordt gelegd, zwaar is, doch het heeft de keuze tusschen ondergang als volk of de vrijheid in Pales tina. Voor de wereld die den Joden de ge legenheid geeft als volk nog eenmaal alle Joodsche talenten tot vrije uiting te brengen is het Zionisme een groot belang en voor het Joodsche volk een groot gelukwat wel blijkt uit de geweldige steun die het gcheelc Jodendom in het bijzonder dat van Amerika cn Engeland in den laatsten tijd aan de Zionistische beweging gaf. Als Idealistische beweging geboren, treedt het Zionisme nu in de sfeer der werkelijk heid, tot het heil der verdrukte Joden en van den geest der menschheid. Moge het spoedig zijn iserk beginnen en den Joden vrijheid geven. De vergaderlug is op Zondag 30 Mei, des avonds te 8 uur iu Amicltia.

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 1