AMEESFOORTSCHE C0ÜRAE1 Zaterdag 3 Juli 1920 No. 9352 70e Jaargang f G. KEUNEKE| AMERSFOORTSCH KEIVEEM Biiinelirooin Princesse Uitgave van de Drukkerij „DE AMERSFOORTSCHE COURANT" voorheen Firma A. H. van Cleoff. Verschijnt DINSDAG-, DONDERDAG- en ZATERDAG. ABONNEMENT per 3 maanden f 1.—franco per poat fi.15. Afzonderlijke nummcra 5 cent. ADVERTENTIÊN 1—6 regels 95 cent; elke regel meer 15 cent. Bij regel-abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale-, officieele- en ontelgenings-advertentiSn per regel 20 cent. RECLAMES 1—5 regels fi.55; elke regel meer 30 cent. Incasseerkoston worden In rekening gebracht. Inzending van advertentiCn op den dag van verschijnen uiterlijk 10 uur, voor het Zaterdagnummer uiterlijk Vrijdagavond. REDACTEUR: K. LUBERTI, AMERSFOORT BUREAUX: KORTEGRACHT 18 EN VALKESTRAAT 19, TELEFOON 19. KENNISGEVINGEN. LANDWEER. Overgang van de militie naar de Landweer. De Burgemeester der gemeente Amers foort brengt ter kennis van belanghebbenden hetgeen volgt 1. De dienstplichtigen bij de militie, be- hoorende tot de infanterie de wielrijders hieronder begrepen de vestingartillerie, de pontonniers, de genietroepen, de hospitaal soldaten en de administratietroepen, wier bij de Militiewet bepaalde diensttijd op jj Juli 1920 eindigt (dat is in hoofdzaak het geval ten aanzien van hen, die deel uitmaken van de militielichting 1914 en in den loop van 1920 een zesjarigen dienst bij de militie hebben volbracht of nog zouden volbrengen), zullen op 1 Augustus 1920 overgaan naar de Landweer. 2. De militieplichtigen, werkzaam bij de Motorafdeeling, worden, voor wat betreft den overgang naar de Landweer, beschouwd als bij de Motorafdeeling gedatacbeerd, Derhalve gaan ook diegenen hunner, wier militiedienttija op 31 Juli a.s. eindigt, op 1 Augustus as. naar de Landweer over, die in verband met het vermelde in den vorigen volzin moeten worden geacht te behooren tot een der onder 1 genoemde wapens of dienstvakken. 3. Zij, die op 31 Juli a.s. in het genot zijn van ontheffing van den werkelijken dienst of van vrijstelling van den militie- dienst gaan op 1 Augustus a.s. niet naar de Landweer over. 4. Voor de dienstplichtigen, die op 31 Juli 1920 niet in het genot zijn van ont heffing of vrijstelling, als onder 3 bedoeld, doch te voren deze ontheffing of vrijstelling hebben genoten, rekent de vroeger genoten ontheffing of vrijstelling mede als diensttijd. De ontheffing of vrijstelling brengt alzoo geen vertraging in hun overgang tiaar de Landweer. 5. Bij het berekenen van den onder punt 1 vermelden diensttijd wordt niet mede- gerekend a. de tijd, doorgebracht met uitstel van eerste-oefening b. de tijd, gedurende welken de dienst plichtige wegens veroordeeling tot militaire gevangenisstraf of tot gevangenisstraf, tot hechtenis of tot militaire detentie opgesloten is geweest of gedurende welken hij preven tief opgesloten is geweest, zoomede de tijd, door den dienstplichtige doorgebracht in de klasse van miliiairen, die aan eene gestren- gere krijgstucht zijn onderworpen; c. de tijd, gedurende welken de dienst plichtige ten 1 gevolge van zijne afvoering als deserteur niet in de sterkte van een korps der landmacht was begrepen; d. de tijd, voor welken den dienstplichtige het recht werd ontzegd om bij de gewapende macht of als militair gefimployeerde te dienen, of voor welken hij van dat recht werd ont zet, voor zoover hij daarvan geen gratie heeft verkregen. 6. Heeft de dienstplichtige zich schuldig gemaakt of maakt hij zich schuldig aan eenig verzuim of cenige overtreding ten aanzien van de Miiitiewet en heeft hij de aan het verzuim of de overtreding verbon den gevolgen op 1 Augustus a.s. nog niet ondergaan, dan wordt, totdat dit zal hebben plaats gehad, zijn overgang naar de Land weer geschorst. I 7. Zij, die op 1 Augustus a.s. overgaan naar de Landweer en in hunne woonplaats binnen het Rijk verblijf houden, moeten zich in genoemde maand, zoo zij alsdan groot- verlofganger zijn, in persoon aanmelden bij den Burgemeester hunner woonplaats ter secretarie der gemeente en bij deze aan melding inleveren hun zakboekje met daarin gehechten verlofpas Ten aanzien van den verlofganger, die bij zijn overgang naar de Landweer niet gevestigd is of zich niet vestigt in eene Nederlandsche gemeente, moet onder woonplaats verstaan worden de Nederland sche gemeente, welke hij als zijne woon- plaatst wenscht beschouwd te zien, mits hij binnen dertig dagen na den dag, waarop hij in de positie van verlofganger der Land weer is overgegaan, den wensch daartoe te kennen geeft aan den Burgemeester van de daarbij betrokken gemeente. Doet bedoelde verlofganger deze kennisgeving niet of niet Langestraat 105 AMERSFOORT A A SPECIAAL ADRES IN g Lederwaren, Honden- A artikelen en Reisbenoodigdhedon A Beleefd aanbevelend. g ïlzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzit binnen den bedoelden termijn van dertig dagen, dan is te zijnen aanzien onder woon plaats te verstaan de gemeente, waar hij laatstelijk stond Ingeschreven in het verlof- gangersregister van de Landweer, c, q. van de militie, dan wel, indien bij te voren nog niet in bedoeld register stond ingeschreven, de gemeente, voor welke hij bij de militie werd ingelijfd 8. Zij, die naar de Landweer overgaan, in Augustus 1920 groot-verlofganger zijn en in die maand verblijf houden buiten hunne in dat punt bedoelde woonplaats, behoeven zich niet in persoon aan ta melden, doch zijn alsdan verplicht hun zakboekje met daarin gehechten verlofpas bij aangeteekenden brief waarin hun adres duidelijk en volledig moet worden vermeld toe ts zenden aan den Burgemeester dier woonplaats. 9. Zij, die op 1 Augustus a.s. naar de Landweer overgaan, zijn van dien datum af onderworpen aan alle voorschriften, voorde Landweer gegeven. Voorts wordt de aandacht gevestigd op de navolgende bepalingen der Landwcertvct: Artikel 24. De verlofganger van de landweer meldt zich, voorzien van zijn ver lofpas, binnen dertig dagen na den dag van zijn overgang naar de landweer of na dien waarop hem de verlofpas is uitgereikt, in persoon aan bij den burgemeester zijner woonplaats ten einde aldaar in het in art. 26 bedoeld register (d.l. het verlofgangers- register van de landweer) te worden inge schreven. Wat ten aanzien van den verlof ganger, die niet gevestigd is of zich niet vestigt in eene Nederlandsche gemeente, is te verstaan onder woonplaats wordt door Ons (de Koningin) bepaald (zie punt 7 hierboven). De verlofganger van de landweer, die verblijf houdt buiten zijne in het vorig lid bedoelde woonplaats kan ter vervulling van de verplichting, in dat lid omschreven, binnen den daarin gestelden termijn zijn verlofpas aan den burgemeester zijner woon plaats bij aangeteekenden brief toezenden. De verlofpas wordt hem door dien burge meester bij aangeteekenden brief terugge zonden. Artikel 25. De verlofganger van de landweer, die zich gaat vestigen in eene andere gemeente binnen het Rijk dan die, waar bij in het in artikel 26 bedoeld register staat ingeschreven, geeft daarvan kennis aan den burgemeester van laatsbedoelde gemeente uiterlijk den vijfden dag nadat bij de plaats, waar hij gevestigd was, heeft verlaten. Binnen dertig dagen na den dag, waarop hij bedoelde kennisgeving heeft gedaan, meldt hij zich, voorzien van zijn verlofpas, in persoon aan bij den burgemeester der gemeente, waarin hij zich vestigt, ten einde aldaar in bedoeld register te worden inge schreven. De buiten het Rijk gevestigde of zich met toestemming buiten het Rijk op houdende verlofganger, die zich vestigt of wedt-r gaat verblijven in de gemeente, waar bij in bedoeld register staat ingeschreven, meldt zich binnen dertig dagen na die ves tiging of na dien terugkeer in persoon aan bij den burgemeester dezer gemeente. Artikel 27. De verlofganger van deland- weer mag niet aangaan eene verbintenis tot uitoefening van de buitenlandsche zeevaart of van de zeevisscherij buitenslands, noch zich achtereenvolgens langer dan gedurende een jaar buitenslands ophouden, zonder toe stemming van of vanwege Onsen Minister van Oorlog. Bij de toestemming kan de verlofganger worden vrijgesteld van opkomst onder de wapenen en van het bijwonen van het jaarlijksch onderzoek. Aan de toestemming kunnen zoodanige voorwaarden worden verbonden als in het belang van den dienst noodig worden ge oordeeld. Artikel 28. De verlofganger van de land weer, die artikel 24 of artikel 25 niet na leeft of in strijd handelt met artikel 27, eerste lid, kan in werkelijken dienst worden feroepen of gehouden voor den tijd van ten hoogste eene maand. De duur van dezen dienst wordt bepaald door Onzen Minister van Oorlog, die tevens het korps van bet leger aanwijst, waarbij de werkelijke dienst moet worden vervuld. Artikel 29. De verlofgangers van de landweer worden jaarlijks (in November), voor zooveel zij niet in den loop van het jaar overeenkomstig artikel 11 onder de wapenen zijn gekomen, eenmaal op den door Ons te bepalen tijd door den districts commandant of door een door of vanwege Onzen Minister van Oorlog aan te wijzen autoriteit onderzocht, tenzij Wij het raad zaam mochten achten dit onderzoek geheel of ten deele achterwege te laten. Aan het onderzoek, in het vorig lid be doeld, kan, naar regelen door Onzen Minister van Oorlog vastgesteld, een oefening ver bonden worden zulks evenwel met dien verstande, dat de tijd voor onderzoek en oefening met inbegrip van de heen- en terugreis, niet langer dan 12 uren in beslag neme. Artikel 31. De verlofganger van de land weer verschijnt bij het onderzoek in uniform gekleed en voorzien a. van de tot zijne voorgeschreven uit rusting verder beboorecde kleeding- en uitrustingstukken b. van de wapenen, het ledergoed, de reglementen en de dienstvoorschriften, hum uitgereikt; c. van zijn zakboekje en van zijn verlof- pas. Hij is verplicht om in de gevallen en naar de voorschriften door Onzen Minister van Oorlog vastgesteld, voorwerpen, als in dit artikel bedoeld, in ontvangst te nemen, dan wel deze in te leveren. N. B. Waar in bovenstaande artikelen wordt gesproken van «verlofganger», wordt daarmede bedoeld: «Groot-verlofganger». Opgave van adres. Den verlofgangers wordt in eigen belang dringend aanbevolen, te zorgen, dat hun nauwkeurig adres steeds bij den Burgemeester der gemeente, waar zij voor de Landweer staan ingeschreven, bekend is, hetzij zij binnenslands, hetzij zij buitenslands verblijf houden, Aan hen namelijk, van wie het adres bij den Burgemeester bekend Is, wordt door diens zorg eene persoonlijke kennis geving toegezonden van bij openbare kennis geving te hunnen aanzien gedane oproeping onder de wapenen of In werkelijken dienst voor oefeningen, voor straf tot het ondergaan van het jaarlijksch onderzoek of tot bet in leveren van militaire goederen. Zij, die familiebetrekkingen hebben, die in hot buitenland verblijf houden en in de termen vallen van overgang naar de Land weer, worden uitgenoodigd belanghebbenden te herinneren aan de bepaling van artikol 24 bovengenoemd en ben in kennis te stellon met hetgeen hierboven vermeld is onder «Opgave van adres». Amersfoort, den 3 Juli 1920. De Burgemeester voornoemd v. RANDWIJCK MILITIE. Uitspraak van Gedeputeerde Staten Inzake vrijstelling wegens kostwinnerschap. De Burgemeester van Amersfoort maakt bekend, dat Gedeputeerde Staten van Utrecht bij hun besluit d.d. 21 Juni j.l. 4e afdeeling No. 144/41 de door Johannes van Geest, ingeschrevene voor de militie der lichting 1921 uit deze gemeente, aangevraagde vrij stelling wegens kostwinnerschap hebben ge weigerd. Var. deze uitspraak kan gedurende tien dagen, tc rekenen van den dag, waarop do uitspraak ter algemeene kennis is gebracht bij H. M. de Koningin in beroep worden gekomen, o.a. door den ingeschevene zelt of door zijn vader, moeder, voogd of curator. Het verzoekschrift, waarbij in beroep wordt gekomen, moet behoorlijk met redenen Nieuwstraat 10 AMERSFOORT Stoovestraat 8 A DRINIJITKATIE: KOKTK URACHT 19 Opslagplaats van doedel-en Afgifte van Ceelen kleed zijn en ter secretarie dezer gemeente worden ingeleverd. Verzoekschriften, niet ingericht of niet ingeleverd op de hierboven aangegeven wijze, kunnen geen gevolg hebben, Amersfoort, den ten Juli 1920. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. Utreclitachestr. 49. J. VAN HAMERSVEL1) Jr. BEVOLKING. Opgave van verhuizingen binnen de gemeente van t tot to Juni 1930. If. Palfrenier, doesterw. 264 naar M. Wil- hoontr. 11 Mej. A. J)ulm us, 8oe«terw. 26-1 naar M. Witboosttr. 14 F. van Dieet, A. de Kamp 21 naur Molunmr. 16 R. Watten berg, Aldfg.str. 27 naar Aldvg.str. 21 Mej. B. Myriten, E. Muijaterw. 21 n. Aldeg.str 21 J. Moors, Breestr. 29 naar P. Borstr. 70 Mej. W. v. d. Ham, Utr.weg 117 n. P. Boritr. 70 Mej. H. v. d. Brug, Kruiskamp 12na i Kruieksmp 14 Mej. H. PHpers, Or. Haag 16 naar Kruiskamp U P.Sobol. Dievonwcg 19 naar v. Ilemmelsir. 101 Mej. N. Krul, Leusderw. 42 naar v. Bemmelatr. 101 E. Kamerbeek, Verhoe vet) air. 29 n. Verhoevenstr. 46 Mej. U. WHnveen, Kamp 4p naar v. Porsijnntr. 12 W.öuwvrkork, \V. v. .Mee.h.elr. 9 naur Soh.penn.etr. 3 Wed. L. Augurkie, Lmgostr. 66 n. Wjjerotr. 14 Mej. J. Augurkie, Langestr. 66 naar Wycretf. 14 Mej. J. v. ItineberK1'», Aldng.itr. 97 naar Woont.weg 18 I). Vllek, a/boord naar Gr. Koppel (1 Mej. A. Even, a/boord naar Gr. Koppel 6 H. Buitenhoek, a/boord naar Gr. Koppel 6 Wed. J. Blom, Burgerbuurtl2 n. Monniken pad 6-1 O. Boa. P. Bu(jxlaan 25 n. Pr, Frederikl. 1 Mej. ti. Schuurman, Ilulleetr. 8 n. P. Uuij«l. 28 v. Harten, Mioreveld-tr. 7 n. Hof 7 J. Fubor, Utr.weg 241 naur Utr.weg 243 VV. Timmer, Eerostr. 23 naar Eemelr. 42 li. Oldermaii. Kamp 32 naar Woe«t.weg 126 K. v. (I. Born, Kamp 32 n. Woest, weg 126 Mej. U. Oldonhof, Kon.innelaan 12 n. Krod. v. Blaukenb.str. 21J. Polhoven, Bernulf.slr. 36 naar W. v. Mech.str. 40 Mej. A. Leyen- horet. Amb.wog 11 naar Utr.weg 10 Mej. B. Otso, Iteg.tesael. 9 naar Brco-lr. 24 Mej. .1. v. d. Lagumuat, Woest.weg 32 n. M. Wit- hooeatr. 1 J. Keijzer, Soesiervr. 301 na>r (Inslaan 92 G. Meerbeek, Arnh.weg56 naar Heil.b.weg 40 J. Fynvnndrast, Bre«*tr. 02 nuar J. Tolliusotr. la Mej. J. Kosterman, Langestr. 104b naar Hoogl.weg 14 Mej. J. Wolterink, P. Bothl. 64 naar Utr.weg 89 Mej. A. van 14e, Soesterw. 291 n. Arnn.weg 7 Mej, B, Oldenhof, A. Puul.Uun 22 n. H. v. Viand,sir. 12 Mej, O. Woudenborg, Wyeratr. 8 naar Huygwsl. 26 G. Krop, Havik 26 naar Methoreistr. 26 Mej. M. Boerman, P. Bothluan 26 nnnr Hoogl.weg 30 Mej. G. Pullnnd, P. Bothlnan 34 naar Emmrilaan 10 L. Moisten, K. Wilh.str. 29 u. Kr. Hulssir. 26 - Mej. J. Wismeijer, Soesterw, 80 nssr Utr.weg 82 J, v. Geelkerken, Utr.weg 86 naar Utr. weg 83 Mej. A. Nuijten, Lmiednrw. 160 n. 'L, Zingel 38 Mej. H. v. Nimwegon, Hof46 naar A. PuuU.luau 22 C. Goed nart, Zand- bur jen naar Soneltemirlaun 1 Mej. P. Kool, Soonckaeril. 8 naar Langestr. 18 Mej. E. de Jager, Hof 17 naar Kerkelr. 1 C. Wykor. 't Zand 15 naur Korkotr. 1 11. Tommei, 't Zand 15 naar Kerketr. 1 J Mao Pherson, Kruiskamp 16 naar Langestr. 39 J. Veen- huynu, Havik 26 usar Methorststr. 26 G. Ilnmtrikus Arler, Lavundelstr. 6 n. Breestr. 16 A. Veldhuizen, Kembrundstr. 21 nunr Zogelr. -11 J. v. Moiink. I.«ng.gr. 39 naar ag W. v. Mech.str. 9 - C. Schaaf, Kamp 94 n.']« Kamp 84 Mej. H. Puyk KI. Nachteg.st. 6 B nxar Burnulf.sir. 35 II Nieuwland, KI. Naehteg.st. S n. Burnulf.sir. 36 B. Huurman.) G. v. Steil.w.sir. 1 naur Lleud.weg 20 v. d. Via, G. v. Steli.w.str. 1 naar Lleud.wJfP^ 20 G. v. Kuyzen, Gr. St. Janostr. 7 naar Munrb. 55b J. In-tmnr, J. v. Oldenb.l. 20 n. f v. Mnrnixlaan 42 E. Lindenhoviuo, HaviHR». IS na»r Huygenxiuitn 31 Mej. A. Horendse, s Verhouvenalr. 4 naar Luusdurweg UI G. a J Pasobedag, Kenietr. 25 usar tó-iustr. 31. STADSNIEUWS. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis, dat in do gemeenten Driebergen es I.oener gevallen van mond en klauwzeer zijn voor-1 gekomen. Amersfoort, 3 Juli 1930. De Burgemeester voornoemd,! v. RANDWIJCK. Examens. De heer A. W. G. Coenen, geb. to Amers- i foort, Is bij de te Amsterdam gehoudesJft» academische examens tot srts bevorderd. Eindexamen gymnasium. Na voortgezet examen zijn nog gcsluagd voor AC. A. van don Bovonkamp en Th. Molenaar: voor B: E. C. Ongerboer en'"ik W. van deu Burg. Handelsonderwijs. Voor hut toelatingsexamen der Gemeente- A lijko Middelbare I fandeladagschool, dat op {Jm! ti, 13 en 14 Juli a.s. zal plaats hebben,UnN meldden zich 53 candidaten aan. Predikbeurten. Zondag 4 Juli spreekt in de Remonstrant- ï00 acbe Kerk dr. R. Mlsdema. Zwemfeest «Neptunus» ra|y Woensdagavond halfzeven zal dc Amers- 7 foortache Zwomclub «Neptunus» haar eerV^L zwemfoeat In dit seizoen houden. \l Hot belooft weder een echte rmdorwetache «Neptunus» avond te worden. Een pro-^fc. gramma met vsel afwisseling, waaraan Mn deelgenomen wordt door «Neptunus», »A. Z. Sc P. C.« en U. Z. C. menschen en dit maal komen ook zwemmers uit Zeist en Maart en medewerken. "fat- Behalve de klassieke zwemoummers vinden we op het programma schoonspringen, waarbij de heer Tetonburg uit Zeiat komt var demonstreeren en Popduiken, benevena een looi eatafette voor onderofficieren van de ver- uwi schillende wapens. Het slot is natuurlijk weer een polo-wedsirijd en wat terafwiase- dei ling wordt vertoond en niet in het pro- »»n gramma staat, blijft natuurlijk wsor een verrassing. tc Adresboek. Verschenen Is bet Volledig Amersfoortach Adres- en Jaarboek 1910—1931, samenge steld door R Groenveld, chef der afd. He- volking en Burgelijke Stand, druk eu uit gave van A. W. H. Eymann, alhier. lu een Voorwoord licht de redactie toe waardoor do vertraging van het Adresboek veroorzaakt Is: het in overeenstemming brengen van het boek met do vernumme- ring der perceelen. Het boek ia als gewoonlijk duidelijk en volledig ingericht. Door de toename van hot veraenlgingaieven in de gemeente was opnieuw een belangrijke uitbreiding vao f het jaarboekje noodzakelijk.

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 1