COURANT. Dinsdag 20 Juli 1920 No. 9359 70e Jaargang UitgaTO van dc Drukkerij „1)E AMERSFOORTSCHE COURANT" voorheen Firma A. H. van Cleeff. Verschijnt DINSDAG-, DONDERDAG- en ZATERDAG. ABONNEMENT per 3 maanden f 1.—franco per post f 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIËN 1—6 regels 95 cent; elke regel meer 15 cent. Bij regel-abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale-, officleele- en ontelgenings-advertentiön per regel 20 cent. -:- RECLAMES 15 regels ft.55; elke regel meer 30 cent. Incasseerkosten worden lp rekening gebracht. Inzending van advertentiön op den dag van verschijnen uiterlijk 10 uur, voor het Zaterdagnummer uiterlijk Vrijdagavond. REDACTEUR: K. LUBERTI, AMERSFOORT BUREAUX: KORTEGRACHT 18 EN VALKESTRAAT 19, TELEFOON 19 GEWISSELDE STUKKEN. Door B. en W. werden do volgende stukken met den Raad gewisseld: Geneeskundige dienst. Overeenkomstig ons voorstel van 24 October 1918 gedrukte verzameling No. 180, werd met Ingang van 1 Januari 1919 een nieuwe regeling ingesteld op den geneeskundigen dienst. Bij deze gelegenheid werd voor het eerst in deze gemeente een scheiding aangebracht tusschen den ge meentelijkeu geneeskundigen dienst en de geneeskundige verzorging van de armen. Bij de regeling voor de geneeskundige armenzorg werd het beginsel van de vrije artsen-keuze volledig ingevoerd, terwijl ook voor de armlastigen de mogelijkheid werd geopend van specialistische hulp gebruik te maken. De zlekcnhuis- verpleging zou plaats vinden op groud van het be staande contract met het St. Elisabeth's Gast- of Zieken huis. Wij mectien te mogen zeggen, dat de regelingen, voor wat haar hoofddoel aangaat, bevredigend hebben gewerkt. Het beginsel van de vrije artsen-keuze is door de belanghebbenden wel gewaardeerd, terwijl ook de geneeskundigen hunne volle medewerking aan het slagen van de proef hebben verleend. Voor wat aangaat de hoofdbeginsels, waarop de .egeiingen steunen, bestaat er dan ook geen directe aanleiding tot wijziging daarvan te besluiten. Maar wel heeft de practijk de wenschelijkheid doen gevoelen van aanvulling der regelingen en wel op een drietal punten, de ziekenhuis-verpleging.de hulp van specialisten en de controle op de uitvoering der verordeningen. Zooals Uwen Raad bekend is werd het tarief, ver schuldigd voor het verplegen van zieken in het St. Elisabeth's Gast- oi Ziekenhuis reeds eenmaal verhoogd, in verband met de duurte. Er zou stellig aanleiding hebben bestaan thans nader te overwegen of het toe gekende bodrag voldoende was te achten. Maar in bet afgeloopen jaar is gebleken, dat er omtrent den inhoud van het loopende contract door beide partijen niet eenstemmig wordt gedacht, althans dat er kans bestaat, dat daaromtrent zich moeilijkheden kunnen voordoen. Waar beide partijen elkauders standpunt konden eerbie digen, daar was het niet moeielijk, tot overeenstemming te komen over de wenschelijkheid van een wijziging in het contract. Intusschen was gebleken, dat het ver- leenen van specialistische hulp aan armlastigen, aan leiding gaf tot moeilijkheden, welke moeilijkheden weder verband kregen met de verpleging in het ziekenhuis. Nadat ons college zich door welwillende deskundigen buiten de gemeente, omtrent een en ander had laten voorlichten, werd de wenschelijkheid aan het ziekenhuis medegedeeld, dat een contract wordt opgemaakt, uit gaande van dit beginsel, dat in de door dc gemeente te betalen prijs van verpleging alle kosten zijn inbegrepen. Rogenten hebben ons daarna een voorstel gedaan waarmede wij ons geheel konden vercenigen en dut thans is uitgewerkt in de ontwerp overeenkomst, (bijlage A). De beteekenis van deze overeenkomst is vooral te zoeken in de artikelen III en IV waarop verder naar het ons voorkomt geen toelichting wordt vereischt. Volgens artikel 3 van de regeling voor de armen zorg zijn de geneeskundigen bevoegd de hulp van hier ter stede gevestigde specialisten 111 te roepen, op kosten van het armbestuur. Voor de regeling van de be zoldiging van de specialisten was aangenomen het tarief van de Rijksverzekeringsbank. De ondervonden moeilijkheden laten zich gevoeglijk in twee groepen indeelen, waarbij dient opgemerkt, dat zij zich uitsluitend voordeden bij de chirurgie en de gynaecologie. De moeilijkheden dan betroffen de vraag, of specia listische hulp al dan niet wordt vereischt en de toe passing van het tarief. Nu de tariefkwestie zoo goed als geheel wordt opgeheven door het straks genoemde contract met het ziekenhuis en de andere moeilijkheden ter sprake zullen komen bij het volgende punt, meenen wij, dat de regeling van de specialistische hulp verder ongewijzigd kan blijven voortbestaan. De ervaring, vooral het laatste jaar opgedaan heeft aangetoond, dat het èn voor het gemeentebestuur èn voor het armbestuur buitengewoon moeilijk is, te waken voor een goede Baleving van de verordeningen, regelende den geneeskundigen dienst. De genees-, heel- en verloskundige wetenschap schijnt zich meer en meer in onderdeden te splitsen. Nu spreekt het wel vanzelf, dat de zooeven genoemde besturen allerminst in staat zijn te beoordeelcn, wan neer specialistische hulp wordt vereischt, maar boven dien heeft ons college de indruk dat ook in medische krlngsn de juiste grenzen van het wenschelijke en noodzakelijke in dezen nog niet zijn gevonden en dat ook hier kan worden gesproken van een overgangs tijdperk. Moet aan den cenen kant voorop staan, dat ook aan de armlastigen zooveel mogelijk de hulpmid delen moeten worden verleend, die de wetenschap ten behoeve van de lijdende menschheid verschaft, aan den anderen kant, dient ook aan de financieele gevolgen aandacht te worden geschonken, evenals dit bij parti culieren pleegt te geschieden. Van veel practische waarde is alzoo voor de ge- eeute het antwoord, dat wordt gegeven op vragen als deze, is specialistische hulp noodlg; is opneming in het ziekenhuis gewcnschtwordt de verpleging niet noodeloos gerektis de behandeling voldoende en meer dergelijke. Naar ons bleek is ook elders de behoefte aan controle gevoeld. En dit niet allereerst, omdat de verleende hulp onvoldoende of onoordeelkundig zou zijn; of dat de verpleging te wensohen overliet. Ook dan, wanneer de behandeling en verzorging behoorlijk is, is controle noodig, vooral hieromteneinde eenheid te krijgen in het systeem van verzorging door d« gemeente. Een eerste stap in de richting, om daartoe te komen, was de splitsing tusschen den gemeentelijken genees kundigen dienst en de genees-, heel-, verloskundige armenzorg. De geneesheeren voor den geneeskundigen dienst aangewezen, staan als zoodanig buiten de geneeskun dige armenzorg. Practiscb is dit evenwel niet het geval ook zij zijn belast met de geneeskundige armenzorg en het gaat bezwaarlijk daarin verandering te brengen. Maar ook al zou dat wel mogelijk zijn, dan nog bleef dat andere bezwaar bestaan, dat zij tevens particulier- geneeskundige zijn, verbonden vooral aan fondsen. Daarom, zal de gewenschte controle, de noodlge leiding, aanwezig kunnen zijn, dan dient, deze te worden opgedragen aan iemand die geen particuliere practijk uitoefent. Een gemeentelijke ambtenaar dus, speciaal daarvoor aangesteld. Wij zouden echter zoet waarschijnlijk thans nog geen voorstel hebben gedaan, in deze richting een regeling te treffen, ware het niet, dat aanstelling van een medisch- adviseur ook om andere redenen ons vvenschelijk voorkomt. In de laatste jaren zijn de werkzaamheden, die de gemeenten tot zich hebben genomen met betrekking tot de volksgezondheid niet onbelangrijk toegenomen. En een bekend feit is het, dat op dit gebied meer en meer van de gemeente-besturen wordt gevraagd. Bovendien is het eveneens bekend, dat weldra wets ontwerpen tot regeling van voor de volksgezondheid belangrijke vraagstukken zijn te wachten. De taak van de gemeente, wij zinspeelden hierop bij de aanbieding van de begrooting voor 1920, breidt zichdus gestadig uit. Ons college juicht zulks toe, overtuigd als het is, dat de algemeene volksgezondheid daarmede gebaat zal zijn, mits en daarop komt het thans aan di uitvoering van die taak plaats vindt onder deskundig leiding. De twee te verzorgen belangen dc controle op de geneeskundige armenzorg en het leiding geven aan den gemeentelijken geneeskundigen dienst kunnen echter zonder eenig bezwaar aan een hand worden toevertrouwd. Maar ook dan nog zouden wellicht de kosten, daaraan verbonden, voor deze gemeente te bezwarend zijn. Daarom is (overwogen geworden de mogelijkheid, om bedoelde functies te vereenigen met die van schoolarts. Van zeer deskundige zijde is ons de verzekering gegeven, dat die combinatie niet alleen mogelijk, maar voor een gemeente als deze, zelfs wenschelijk moet worden geacht. Die wenschelijkheid schijnt ook hierin te zijn gelegen, dat de schoolarts blijvend in aanraking komt met de praktijk van de geneeskunde. Alzoo zijn wij er toe gekomen, voor te stellen aan het hoofd van den gemeentelijken geneeskundigen dienst een Directeur te plaatsen, die tevens schoolarts zal zijn. Voor de uitwerking van deze gedachte meenen wij te mogen verwijzen naar de bijlagen dezes, waaraan de volgende opmerkingen worden toegevoegd. Zooals bekend is, waren er bij de uitvoering van de thans nog geldende regeling drie aangestelde ge neeskundigen. Daarmede moet rekening worden ge houden en die toestand bestaat nog. Daarom hebben wij gemeend in de bijlage B slechts die aanvullingen te moeten brengen welke noodzakelijk zijn te achten. Is daarvoor tczijnertijd de gelegenheid, dan kan de regeling geheel worden herzien. Hiervoor en ook omdat a priori niet kan worden gezegd, welke verhouding er zal komen te bestaan tusschen den Directeur en de overige geneeskundigen, welke taak de Directeur precies zal hebben te verrichten men denke hierbij aan de komende wetsontwerpen en welke bevoegdheden dezen moeten worden toegekend, hebben wij gemeend er ons toe te moeten bepalen, voor te schrijven, dat door ona voorschriften zullen worden gegeven (art. 1 en 3 bijlage B). Ook nu de zorg voor de bezoldiging van de specia listen grootendeels is komen te rusten op het bestuur van het ziekenhuis, blijft de mogelijkheid bestaan, dat specialistische hulp wordt verleend buiten de zieken- huisverpleging en los daarvan. Daarom is een aan vulling opgenomen in het bezoldigingsbesluit (bijlage C.) Dezelfde overweging die ons deed voorstellen, de positie van den Directeur nog niet in een regeling leggen, heeft er ons toe gebracht voor te stellen de afzonderlijke regeling van den werkkring van den schoolarts te behouden. Ook hieromtrent schijnt een wettelijke regeling aanstaande tc zijn. Wel echter eischte de bestaande verordening eenige wijziging. Nu de schoolarts tevsns Directeur van den genees kundigen dienst zal zijn, kan hem niet meer worden vergund consultatieve praktijk uit te oefenen. Verder behoort de regeling van de jaarwedde te vervallen, terwijl bet gewenscht voorkomt art. 8, regelende eenigszins de rechtspositie, te doen vervallen, nu daaromtrent weldra algemeene regels zullen gelden. De bezoldiging van den Directeur tevens school arts behoort nu afzonderlijk te worden geregeld. Het komt ons voor, dat daarvoor in de verordening van 28 Juli 1919 een nieuwe loongroep moet worden ingesteld, n.l, groep 2 laf 5050 15650, terwijl het woord «schoolarts» in loongroep 20 moet vervallen. Wij hebben de eer Uwe vergadering voor te stellen conform een en ander te besluiten en tot Directeur te benoemen Dr. M. van der Hoeve, met toekenning van eervol ontslag als schoolarts, en onder bepaling, dat de dienstjaren, welke in aanmerking worden ge nomen voor de berekening van het salaris als school arts, ook zullen meetellen voor de berekening van hst salaris als Directeur. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, ten deze handelende krachtens machtiging, verleend door den gemeenteraad, bij besluit van nader aangeduid door de gemeente, contractant ter eene zijde Regenten van het St.-Elisabeth's gast- of ziekenhuis, nader aangeduid door Regenten, contractant ter andere zijde, verklaren door onderteckening dezer overeen komst te zijn overeengekomen als volgt: Artikel I. Regenten verbinden zich, zieken, welke voor reke ning van de gemeente ter opname, verpleging en behandeling worden aangewezen, te ontvangen in de onder hun bestuur staande inrichtingen en daarvoor ten minste 10 bedden ter beschikking te stellen. Art. II. Regenten verbinden zich bij de opneming en tijdens de verpleging in acht te nemen alle voorschriften, welke daaromtrent door den gemeenteraad of daartoe gemachtigde of bevoegde colleges zijn of zullen worden vastgesteld. Art. III. Onder «opneming, verpleging en behandeling» van zieken wordt geacht te zijn begrepen de geheele ver zorging van de patiënten met verstrekking van alles wat deze noodig hebben, alsmede alle hulpmiddelen (voorzoover die ter beschikking staan van de inrich ting), de medicijnen en verbandmiddelen daaronder begrepen en eindelijk alle specialistische hulp, met uitzondering van die van den tandarts, neus-, oor- en keelarts, oogarts, zenuwarts, huidarts en uroloog. Art. IV. Regenten zenden bij den aanvang van iedere maand op een daartoe van wege het Gemeentebestuur ver strekt formulier, aan het Gemeentebestuur een opgaaf van de gedurende de afgeloopen maand verpleegde patiönten, met vermelding van het aantal verpleegdagen. Art. V. De gemeente verbindt zich aan het bestuur te ver goeden, voor de opneming, verpleging en behandeling als bedoeld in artikel 1 en nader uitgewerkt in de artikelen 2, 3 en 4, per dag en per patiënt drie gulden vijftig cent, met dien verstande evenwel, dat zoo de opgenomene is een fonds patiënt en uit dien hoefde recht heeft op medicijnen te betalen uit dat fonds, het tarief van drie gulden vijftig cent wordt ver minderd met vijf en twintig cent per dag en per patiënt. Art. VI. Deze overeenkomst wordt geacht te zijn Ingegaan 1 Januari 1920 en wordt voor onbepaalde.! tijd aan gegaan, met bet recht aan beide partijen de overeen komst te doen eindigen, mits een jaar te voren daar van kennis wordt gegeven. De Raad der gemeente Amersfoort, Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wet houders van 14 Juli 1920, afd, I, no. 2920. Gelet op het advies van de Gezondsheids-Commissie

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 1