Donderdag 26 Augustus 1920 No. 9375 70e Jaargang Uitgave van de Drukkerij „DE AJIERSFOORTSCIiE COURANT" voorheen Firma A. H. van Cleeff. Verschijnt DINSDAG-, DONDERDAG- en ZATERDAG. ABONNEMENT per 3 maanden f 1.franco per post f1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIËN 1—6 regels 95 cent; elke legel meer 15 cent. Bij regel-abonnement reduclle, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale-, officieele- en onteigenings-advertentiën per regel 20 cent. -:- RECLAMES 15 regels fi.55; elke regel meer 30 cent. Incasseerkosten worden in rekening gebracht. Inzending van advertentiën op den dag van verschijnen uiterlijk 10 uur, voor het Zaterdagnummer uiterlijk Vrijdagavond. REDACTEURK. LUBERTI. AMERSFOORT BUREAUX: KORTEGRACHT iS EN VALKESTRAAT 19, TELEFOON 19 A. H. v. NIEUWKERK Alilegoiidnslr. 105, 105', 107 Tel. 513 Buitenlandsche Kroniek. IN AMEUBLEMENTEN EN KANTOORMEUBELEN KENNISGEVINGEN. MILITIE. Uitspraak va» Gedeputeerd» Staten op Ingebrachte bezwaren. De Burgemeester der gemeente Amers foort, maakt bekend, dat Gedeputeerde Staten dezer provincie, naar aanleiding van inge brachte bezwaren tegen de uitspraak van den Militieraad, waarbij is geweigerd de aangevraagde vrijstelling wegens broeder- dienst ten behoeve van den ingeschreven» der militie, EMILE FRANCOIS GOVAERT, van de lichting 1921 uit deze gemeente, hebben beslist, dat die vrijstelling hem als nog wordt verleend, met vernietiging van de uitspraak van den Militieraad. Van die beslissing k»n gedurende tien dagen, te rekenen vanaf dagteckening dezes, bij de Koningin in beroep worden gekomen door den Commissaris der Koningin in de provincie, door den Militie-commissaris en voorts ie. door den ingeschrevene, wien de uit spraak geldt, of door zijn vader, mceder, voogd of curator 2 e. door elk der overige voor de ge meente ingeschrevenen, of door zijn vader, moeder, voogd of curator Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet behoorlijk met redenen omkleed zijn en ter Secretarie dezer ge meente worden ingeleverd. Verzoekschriften, niet Ingericht of niet ingeleverd op de voorgeschreven wijze, kunnen geen gevolg hebban. Amersfoort, den zsen Augustus 1920. Dc Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. HINDERWET. Gelet op artt. U en 7 der Hinderwet, brengen ter kennis van het publiek, dat een door M. M. J. WESTERWOUDT Algemeen Overste der O.L, Vrouwestichting Ingediend verzoek met bijlagen, om ver gunning tot het oprichten van eene wasscherij- installatie, aan te drijven door een electro motor van 4 P.K, in het perceel alhier gelegen aan de Oude Socsterwcg No. 12 bij het Kadaster bekend onder Sectie D, No. 3385; op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Woensdag, den 8 Sept. aan staande, des voormiddags te half elf ure gelegenheid ten Raadhuizo wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van één of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van do Inrichting In te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, ie lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurisprudentie alleen zij gerechtigd, die over eenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of één of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe tc lichten. Amersfoort, 25 Augustus 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris, K. KAAN Jzn, (l.-s.) Chinatown In Londen. Begrensd door Londeu's groote en trieste dokken, door een allersmerigst ghetto en meer heldere en vriendelijker arbeiders- en middenstandsbuurten ligt de chlneezenstad heelemaal in het oosten, nimmer bezocht door vreemdelingen en nauwelijks gekend door de millioenen Inwoners der hoofdstad. Boeken en gidseu over Londen spreken er slechts met een paar woorden over of zwijgen er geheel van. De doorsnee-Londe- naar weet dat zij er Is, maar is er nooit geweest. Daartegenover kennen weer de meeste inwoners van de cbineezenstad b.v. Picadilly slechts van naam. In ieder geval Chinatown is niet respectable. Maar is het dit misschien niet, een bezoek Is zij niette min zeker waard. Zij breidt zlcb uit over een aantal kleine bescheiden straten, met armoedige, donkere huizen, aan beide zijden van Westindia Dock Road, goed gekend door de meeste zeelieden. De officiëele naam er van is ljmehonseen zij beslaat een deel van de groote volks-gemeente, waarvan George Lansbury, de bekende redacteur van de Daily Herald.de zeer geziene burgemeester is. De hoofdstraat van de cbineezenstad Is Limchouse-Causeway, en de voortzetting dasrvan Pennyfields er. Pckin.strcet. In deze straten woont het blijvende gedeelte der chineezen, die gedurende een jarenlang verblijf in de stad als arbeiders, logement houders, speelhuishouders cn opiumkit-exploi tanten welvarend en zelfs rijk zijn geworden en bijgevolg geachte, geziene en benijde burgers zijn. Naast een groot aantal kleine winkels, met opvallende opschriften in chineegche karakters, vindt men In deze straten eenige restaurants, waar een Europeaan het buiten gewone genoegen hebben kan kennis te maken met dc zeer imponeerende chineesche gerechten. Wie zou cr niet genieten gelijk een Chinees wanneer hem wordt voor gezet gekookte dan wei levende slakken, soep met maccaroni, rijst, en niets minder dan groote regenwormen I Voor den Chinees ware delicatessen. Men kan in deze taurants ook de ervaring opdoen, dat het eten met twee stokjes een kunststuk is. Overdag ligt Chinatown vredig en stil. Blanke en gele kinderen spelen argeloos in de zonverllchte straatgoot, volwassen chi neezen sluipen bedachtzaam rond en zorgen bedrijvig voor hun zaak, een oude Chinees staat in zijn winkeldeur en knipoogt zwaar moedig tegen de zon, oogcaschijnlijk ge plaagd door de naweeën der opium-orgieën van den laatsten nacht. Maar des avonds leeft de etad op. De smalle straten vullen zich met gele man netjes van alle leeftijden, oude cblueezeu met gerimpeldo gezichten zien vanuit de openstaande deuren met doffe oogen naar de voorbijgangers, een over-elegante neger reus slentert door het midden der straat. Zijn gelaat glimt uaast het witte halsboord alsof bet gepolijst was. Scheel ziende Las karen, nog vuil van het stookhol van het ■chip, haasten zich naar >The coloured Men'a Hotel», een >Leger»mclaje voert onder groote belangstelling van het nieuwsgierig publiek een halfwassen huilende zondares in de veilige haven van de Salvation Army, welgekleedc jonge gele dandies doen inkoopen of maken het hof aan de blanke schoonheden van de buurt. Het valt den vreemdeling spoedig op, dat er, in het algemeen gesproken, geen chineesche vrouwen in Chinatown gevonden worden. Al meer en meer hebben echter in de laatste jaren de chineezen blanke vrouwen gehuwd, en heel wat van deze huwelijken zijn zeer gelukkig geworden. In ieder geval is het resultaat er vau geworden een menigte gelig blanke babies, die door pa-chinees met groote zachtheid worden behandeld en met trotsch door hem worden getoond. De Engelsche autoriteiten daartegenover zijn niet zoo vol geestdrift voor deze halfbloeden. In het algemeen veroorzaakt de hokvaste chineesche burger de autoriteiten niet veel moeite. Men ia in Chinatown na het vallen der duisternis even veilig als in Amsterdam. In het algemeen zijnde voorstellingen omtrent de onzekerheid in Londen's Eastend aan merkelijk overdreven. De omgeving is des nachts in de dokken nu juist niet gemoede lijk, maar een vreedzaam voorbijganger wordt zelden gemolesteerd. Bovendien staan de dokkon onder een scherp en uitgebreid politie-toezicht, niet van het soort opgepoetste en vriendelijke Bobbies, die het verkeer regelen en den weg wijzen in het Westend, maar pootige kerels, wie de ervaring geleerd heeft snel toe te slaan. En dat is misschien ook wel noodzakelijk. Wie wel eens een nachtelijk messengevecht tusschen dronken zeelui In een donkere dok-straat heeft be leefd, zal dit gaarne gelooven. Het grootste gedeelte van de chineesche huislieden staat echter met de politie op den besten voet. De chinees drinkt bijna niet en hij Is een man des vredes. Maar hij heeft twee ondeugden, passies, die de overheid tevergeefs tracht te bestrijdende opium- en het hazardspel. Voornamelijk in de laatste jaren heeft de politic gepoogd aan het opium schuiven een eind te maken, door het onder nemen van nachtelijke raids. Dat heeft lederen keer een aantal chineezen, op hectcr- daad betrapt, doen inrekenen, maar zeker evenveel zijn steeds er tusschen door ge slopen, dank zij de vele uitgangen der kitten. Bovendien geeft de kithouder om zoo'n Inval niets en gaat hij, na de traditloneele boete betaald te hebben, met frisschen moed op een andere plaats opnieuw beginnen. liet eenig gevolg er van is, dat het moeilijk is geworden voor vreemden om toegang tot de opium-salons te verkrijgen. De chineezen zijn reeds te dikwijls het slachtoffer ge worden van wat men in het bargoensch zou noemen de «doffe gajes» (recherche). Daarentegen kan een ieder meedoen aan het bij de wet verboden spel. Men vindt lntusichen In de Engelsche pers berichten, dat de politie maatregelen heeft genomen tegen het spelen in Limehouac. Maar dat kan dan toch niet met veel energie zijn geschied, want het spel Horeert meer dan ooit te voren en dat nog wel geheel openlijk. Tweespelen zijn zeer populair. Pan-Tan, dat het spel is der chineesche jongelingen, en Woogi'Poogi, waarvoor het vreemde zeevolk en de Engelsche arbeiders zich ir.teresseeren. Gaat men een warmen zomeravond door Pennyfields, dan zal men de straat gevuld vinden met kleine druk pratende groepjes, gebogen over stukjes papier die met chi neesche schriftteekens bedekt zijn. Het zijn loterijbriefjes, die te koop zijn voor een shilling en die den gelukkigste 170 pond Sterling opbrengen. Een stroom van blanke en gele mannen gaat de deuren der kleine speelzaken in eu uit. De lokalen zijn tot verdringeus toe gevuld en spaarzaam ver licht door een waskaars, waarvan de schijn de gele gezichten nog geler maakt. Tus schen de spelers heerscht een kameraad schappelijke en vriendelijke toon, en allen zijn bereid een nieuweling te helpen. Zc /en achtjarige jongentjes en kleine meisjes op de straat zijn bekend met alle finesses van het spel en geven gaarne den vreemdeling zaakkundlgen raad waar hij de grootste winst behalen zal De geheelo straat leeft met hart en ziel iu het spel mee. Chinatown is een armzalige en deemoe dige stad, maar zij heeft haar aantrekkelijk heid. Haar Inwoners zijn vriendelijk en zacht moedig, teeken van een oude en verfijnde cultuur. Er Is geen enkele natie, die mannen heeft voortgebracht van wie de volgende woorden, te vinden onder het beeld van Confueio ia een der kleine chineesche res taurants, zou kunnen worden gezegd: Confucius leefde in Shanghai, China. I-lij was de leermeester en het voorbeeld van meer dan tienduizend generaties STADSNIEUWS. Spreekuur Ned. Consul te Straatsburg. De heer A. Binnendijk, Coasul der Neder landen te Straatsburg heeft zich op verzoek welwillend bereid verklaard voor Nederl. belaughebbenden in het Bureau voor Han delsinlichtingen, Oudebrug, Amsterdam, een spreekuur te houden op Donderdag a.s.van Examens. Voor het diploma Kantoorstenograaf Nederlandsch (130 lettergrepen per minuut gedurende 10 achtereenvolgende minuten), bij de laatstgehouden praktijkexamens van het instituut Pont, te Den Haag, slaagden o.a. onze plaatsgenooten de dames A. A. M. Warndorff, H. E. M. Fortmann, E. C. M. Fortmann, G. C. M. Oorschot, L. M. Teunissen en G. A. M. Guikers. Mutaties. De Reserve ze Luitenant Jhr. Rademacher Schorer van het ie Regiment Huzaren wordt 1 October a.s. gedetacheerd aan de Rijschool. De ie Luitenant Jhr. G. A. Bowier,Com mandant van de Militaire Politie Afdeeling te Amersfoort, wordt gedetacheerd bij het Wapen der Koninklijke Marechaussee. N ep tu n u s. Wij berinneren nog aan het Neptunus- zwemfeest van Zaterdag a.s., dat des na middags half (.rie een aanvang neemt. De clou er van ls, zooals onze lezers weten.de provinciale 1 K.M. wedstrijd (vertrek en aankomst In dc zweminrichting). Ter af wisseling wordt verder aangekondigd red ding van drenkelingen, schoonsprlngen en gymkhanaraces. Een muziekcorps zal in de inrichting aanwezig zijn ter opluistering van het feest. Allen daarheen en gezorgd dat het feest schitterend slaagt 1 Dammen, Gisteravond had in het Alg. Militair Tehuis, Korte Gracht 26, de derde Simul taan Seance plaats, welke een jammerlijke mislukking was. Hoewel er 2.5 inschrijver» waren zijn er maar 13 personen geweest, die echter totdc beste spelers van Amersfoort gerekend mogen worden en den Heer Brandon moeilijk werk gaven. Dc heer Kroes mag hier vooral worden genoemd; hij trad als eenigste winnaar uit het strijd perk. Ook de heer van Rintel maakte op goede wijze remisehem werd dan ook een troostprijs toegekend. Verder won de heer Brandon de partijen. Hem werd een boek aangeboden. Bad- en Zweminrichting. De temperatuur van het water was heden morgen 7 uur 60 graden Fahrenheit. In de Amersfoortsche Zwemschool werd het diploma als geoefend zwemmer uitge reikt aan mej.: Nelly Bast, mej. Jo Ver- haaff cn mej.Jeanne Goedhals. Fruit- en Groentenveiling Noteering van 25 Augustus: Meloenen 15—70 ct.; appels 5—6 ct.; peren 3'/26 ct; jutteperen 00 ct.Beuré dc Merode oo ct,; Calabaspeer 00 ct.; Souvenirdu Congres 00 ct.perziken 347 ct; roodekool 3—6 ct.; groenekool 2'/2-- iz ct.wittekool 5—8 ct; bloemkool 2—28 ct.; komkommers 17 ct.(alles per stuk); Sla 1,80—2.50: andijvie 1.20—3.00p. 100. Postelein 8—10 ct.; splnasie 6—9 ct.; appels 316 ct.; peren y —24 ct.; pruimen 10—12 ct.pronkers 4—6 ct.snijboonen 5—10 ct.; slaboonen 10—15 ct>; wagenaars 0—0 ct.; dubb.boonen 3—6 ct.bramen 416ct.;druiven I 47'ƒ25° ct.; II 2300 ct.; tomaten 418 ct.stoofperen 00 00 ct; augurken 9—23 ct.; (alles per halve K.G.) Aardappelen 6— 7 '/a ct.uien 8 11 ct. per K.G. wortels 5—10 ct.; bieten 24 401.; rbabarber 13 ct.; alles per bos.

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 1