MERSF00RTSC1E COURAÏT. September 1920 Dinsdag No. 9379 70e Jaargang Uitgave van de Drukkerij „DE AMERSFOORTSCHE COURANT" voorheen Firma A. H. van Cleeff. Verschijnt DINSDAG-, DONDERDAG- en ZATERDAG. ABONNEMENT per 3 maanden li.—, franco per po9t f1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIÊN 1—6 regels 95 cent; elke regel meer 15 cent. Lij regel-abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. I.egale-, officieels- en ontelgenings-adverteutiSn per regel 30 cent. RECLAMES 15 regels f1.55; elke regel meer 30 cent. Incasseerkosten worden In rekening gebracht. Inzending van advertentiën op den dag van verschijnen uiterlijk 10 uur, voor het Zaterdagnummer uiterlijk Vrijdagavond. REDACTEUR: K. LUBERTI, AMERSFOORT BUREAUX: KORTEGRACHT 18 EN VALKESTRAAT 19. TELEFOON 19 Het Stenografisch Verslag. Wij ontvingen het volgend schrijven: Geachte Redacteur! Naar aanleiding van uw artikel «Het Stenografisch Verslag enz. verzoek ik u vriendelijk het volgende te willen opnemen in uw blad. U schrijft in uw artikel: •Om te beginnen mag het verbazingwek kend heeten, dat terwijl f 3000 tc veel werd genoemd, toen wij dat bedrag noemden als basis voor een analytisch verslag, thans f 3677.40 of bijna f 700 meer, voor een steno grafisch verslag niet te veel is. Wij zouden daarbij nog kunnen wijzen op de oorspron kelijke aanbieding van den heer De Jong, waar de 50 ex. werden berekend op circa f 3000. Dat circa is dan toch wel heel ruim berekend geweest, en wij begrijpen niet, waarom van deze belangrijke verhooging geen behoorlijke verklaring wordt gegeven in gedrukt stuk nummer vijf en veertig,* Het zij mij vergund er op te wijzen, dat er geen aanleiding is van een «oorspronke lijke aanbieding* te spreken, omdat er geen nadere aanbieding heeft plaats gevonden. Het verschil tusschen de f3000.en de f 3677.40 is een gevolg van bet leit, dat in het stuk van B. W. als basis is aange nomen 774 pag. machineschrift, gelijkgesteld met 360 pag. druk9, terwijl mijn aanbieding was gebaseerd op den omvang van het verslag in 1919, zijnde 290 pag. druks, overeenkomende met ten hoogste 580 pag. machineschrift. Wanneer u in uw verdere beschouwingen als basis voor den prijs van eeu gedrukt verslag niet 360, maar 2S9 pag. aanneemt, waardoor u op f 5500 komt, dan dient ook voor het getypte verslag dezelfde basis aanvaard en komt u tot deu prijs van f3000. Waar door uw art. de schijn werd gewekt hoewel ik er van overtuigd ben, dal u geheel te goeder trouw cijferde als zou ik de Gemeente Amerstoort een hoogeren prijs in rekening hebben gebracht, dan ik in mijn schrijven aan den Raad had voor gesteld, stelde ik er prijs op, deze zaak even recht te zetten ter voorkoming van ongewenscht misverstand. Met dank voor plaatsing. ALB. A. DE JONG. Stenograaf. Wij kunnen in het betoog van den heer De Jong niet veel anders zien dan een be vestiging van het onze, althans wat de hoofdzaken betreft. Er wordt hier toch nadrukkelijk op ge wezen, dat door B. en W. een basis is aangenomen van 774 pag. machineschrift, terwijl de berekening van den heer De Jong zélf kwam tot een totaal van 580 pag. ma chineschrift. Dat maakt een verschil van '94 pagina's of ruim 33 procent. De be rekening van den stenograaf was evenals de onze gebaseerd op het verloop der verga dering in 1919. Hoe komen B. W. er toe in hun «berekening* (hmmet geheel andere cijfers voor den dag te komen, en wel met zulke die onze aanbieding zoo ongunstig mogelijk doen schijnen? De door B. W. genoemde bedragen waren des te meer onjuist en B. W wisten dat omdat wij ons in onze aanbieding bereid hadden ver klaard het volledige stenografisch verslag te plaatsen voor f.1600. Met bijlevering van 55 afzonderlijke exemplaren zou 'Tt bedrag f500 hooger worden, is f4000 wanneer de gemeente de copy leverde (en die kwam haar volgens de opgave van den heer De Jong op f1500.), ongeacht de afmeting van het geheel. Wij verklaarden ons dus bereid het geheel te plaatsen, ook en zelfs al was de afmeting er van grooter gewordeu dan de door B. W. berekende 360 pagina's. Zoo ook met het analytisch verslag. Wij hadden berekend, dat de levering van een compleet analytisch verslag (Stenograaf in begrepen) op f 3000.—zou komen. Op grond van de bekende gegevens if een andere Firma K. W. JAEtittR AFLEVERING BINNEN 8 DAGEN WINKEL: fabriek lanuestb. 74 - kamp,stb. 9l» 0(ir telefoon 198. berekening of raming niet mogelijk. Dus ware het de plicht van B. en \V. geweest, in hun gedrukt stuk no. 45 dezo bedragen als basis voor hunne beschouwingen te nemen. In de plaats daarvan zijn zij gekomen met gefingeerde bedragen van ettelijke honderd tallen guldens meer. Dit sterkt ons in de mcening, dat B. en W. het door middel van de courant verspreide verslag niet langer wenschen. Wij achten dit in het nadeel vau de democratie, in het nadeel dus van een groot volksrecht en volksbelang en zijn zoo vrij geweest den Raad hierop te wijzen. Deze zal thans te dien aanzien moeten be slissen. Wat de opmerking van den heer De Jong betreft over onze onjuistheid aangaande zijn prijs, kunnen wij volstaan met te verklareu dat wij uiteraard gedacht hebben, dal het door B. en W. genoemde bedrag van 3677-4° overeenstemde met een door den heer Da Jong zelf ontworpen regeling. Dat eeu nadere aanbieding door den heer De Jong moet zijn gedaan, concludeerden wij uit de door B. en W. in Gedr. Verz. 45 opgenomen kostenberekening, die geheel afwijkt van dc door den heer De Jong in zijn oorspronkelijke aanbieding vermeldde cijfers. Gedrukt stuk no. 45 is trouwens wel wat erg onduidelijk ook ten opzichte van de prijs berekening inzake bet getypte verslag. Wij willen echter gaarne aannemen dat het cijfer van ongeveer f 3000. door den hoer De Jong genoemd, juist is. In dat geval is dus ons analytisch verslag niet goedkooper, doch even duur. Aan de rest onzer be schouwingen doet dit feit «venwel toe noch af. Buiteniandsche Kroniek. Destrijdomde macht. De vorige week was iu de bladen het volgende telegram te lezen, dat ons aan leiding geeft eenige beschouwingen te geven over een onderwerp dat even belangrijk is als het gewoonlijk onderschat wordt. Het telegram kwam uit Charleston, West-Ver- glnia (Amerika), en luidde aldus In een redevoering, alhier gehoudi naar aaleidiug van de herdenking vau het feit dat het 3 jaar geleden was, dat de aanleg begonnen werd van de groote fabriek voorscheepspanisersen projectielen, verklaatde de marine-minister Daniëls, dat de verschuiving van de ratificatie van het tractaat van Versailles het onmogelijk heeft gemaakt de ontwikkeling der vloot stop te zetten en dat daardoor geen ver anderingen zijn gekomen in de plannen voor den uitbouw van de Amerikaauschc vloot. «Wij bouwen niet alleen deze groote fabriek geheel af, zeidc hij, maar wij leg gen ook geweldige dokken aan en bouwen 18 Dreadnought-slagkruisers, tegelijk met een dozijn andere krachtige schepen, die in «ffectieve strijdvaardigheid onze vloot de eerste plaats ter wereld zullen geven*. Deze aggressieve uitlating van minister Daniüls is niet de eerste in zijn soort en bevat als zoodanig niets verrassends. Telkens opnieuw is den laatsten tijd officieel uitge sproken, dat in het jaar 1925 de marine van de Vereenigde Staten voor die van geen enkel land meer zal onderdoen. De eerste verklaring in die richting komt voor in minister Daniels laatste jaar-begrooting, waarin het heet: «Vanaf 1915 hebben wij geformuleerd en aangenomen de maritieme politiek, dat de vloot der Vereenigde Staten afgebouwd opgewassen moet zijn legen de machtigste die door eenige andere natie ter wereld wordt gereedgehouden.* Da'ii na zijn er, als gezegd, een aantal gelijksoortige uitlatingen gepubliceerd, maar die bovendien iedereu keer een scherper en aggressiever toon aannemen. En de laatste rede van den marineminister wijst duidelijk uit wat het is dat de Ver. Staten nastreven zij willen oen vloot hebben, die in effec tieve strijdvaardigheid* de eerste plaats ter wereld inneemt. Men kau met andere woor den betzelfde aldus uitdrukkenAmerika wil aan Engeland de hegemonie over de zee ontrukken. Hierover spreekt men overigens zeer open hartig in Amerika. Een der leden van het Congres, een zekere meneer Britten, wijst er b.v. op in oen memorandum, dat bewerkt is na; r officiöele gegevens, hoe «üborlegen* de Ver. St. reeds in 1923 zullen zijn. Boven dien meent hij, dat England's finauciCele pxsiiie het haar onmogelijk zal maken ge lijken tred te houden, en hij besluit aldus: «Hoewel Engeland in zijn trotsch gekrenkt zal worden wanneer het naar de tweede plaats onder dc maritieme naties wordt terug gezet, kan het toch zeker niet hopen met wij werkelijk besloten zijn de plaats in tc nemen, die wij gerechtigd zijn, als eerste natie der wereld ter zee in to nemen.* Hieroij koint nog, dat de Amerikanen tegelijkertijd bezig zijn, hun gehcele kracht aan te wenden ook met de handelsvloot Engeland te overvleugelen. De nieuwe Duitsch-Amerikaansche scheepvaart-overeen komst heeft daarvan typische staaltjes op geleverd. Men heeft dus, als een zeer belangrijk moment in do wereldpolitiek, rekening tc houden met eeu Engelsch-Anierikaanschen coucurrentiestrijd.dinunamagdoen herinneren aan de Duitsch-Engelsche tegenstelling van vóór 1914. De verhouding, die stee Is duide lijker zich afteekent tusschen de beide groot machten, kan met recht worden gekarak teriseerd als een gewapende vrede. In 1925 zal aldus, zegt marine-minister Daniels, Amerika nummer écu zijn. Dat zal óók het geval zijn, wanneer het Engclsche program zoowel als het Amcrikaansche wordt uitgevoerd. Want do zaak zit zoo, dat Engeland In November 1918 allen aanbouw heeft stopgezet. Dc slagkruiser «Hood* is nog afgebouwd, maar drie ontworpen en reeds op stapel gezette broertjes-kruisers werden opgegeven. De Amerikanen daarentegen bouwen met alle krachten er op los. In 1923 of '24 /uilen zij Engeland reeds achter zich gelaten hebben, in zoover zij dan 16 eerste klasseslagschepen en slagkruisers zullen hebben legen Enge land 13. De 6 slagkruisers van het Lexington- type, die iu Amerika aangebouwd worden, overtreffen ook de «Hood*, die op het oogen- hlik het grootste oorlogsschip ter wereld is. Terwijl de «Hood* gewapend is roet 15 duimt kanonnen, krijgen de Amerikanen stukken van 16 duim. Dat het Amerikaausche vlootprograui af gewerkt zal worden, mag zeker als vast staande aangenomen worden. Maar zal Engeland zijn passiviteit op geven? Half Juni werd in het Lagerhuis een vraag gesteld aangaande Amcrika's maritieme politiek, cn de minister vun marine Long vertelde toen, dat dc admiraliteit met groote waakzaamheid de ontwikkeling der zaak volgde «en niet nalaten zon het par lement om de noodigo middelen te vragen wanneer zij meende, dat anders groot-Brit- tanniö als maritieme macht voorbij gestreefd zou worden.* En onlangs schreef de eerste zee-lord Earl Beatty zelf een art. in de Sunday Express, waarin zeer duidelijk werd verteld, dat Engeland zich nooit zal laten overtroeven. Het resultaat van de aggressieve politiek der Vereenigde Staten kan dus z«er licht worden, dat Engeland opnieuw zijn passi viteit opgeeft die zij ten toon spreidde nadat do wereld-oorlog was afgeloopen. En zoo eigenaardig is nn de wereld, waarin «ij leven, dat het juist het land is, dat opkwam voor Volkenbond en Ontwapening, hetwelk thans op energieke wijze het voorbeeld geeft van nieuwe toerusting ten oorlog. Evolutie en revolutie. Er ie op het oogeublik misschien geen vraagstuk in de internationale politiek, dat meer interessant is dan de socialistische discussie vóór of tegen Moskou en aan sluiting bij de je Internationale. Deze heeft zich toch, voornamelijk in Duitschland en Frankrijk, ontwikkeld tot een algemeen debat over de socialistische principes, en de besluiten die genomen zullen worden, al naar zij uit zullen vallen in de eene of de andere richting, zullen een beslisscnden invloed hebben op de gehcele Europeescho arbeidersbeweging in het komende jaar. De Duiische onafhankelijke partij houdt dezer dagen een beslissende conferentie over het vraagstuk, en met hulp van de verschijnende pers-communiqués en ver slagen is men in staal dc discussie tamelijk precies te volgen. Van de redevoeringen, die tot dusver gehouden zijn, is die vati 1 Ktumig iu zekere opzichten de interessantste. Zijn argumentatie is wel zeker niet origineel, hij releveert geen nieuwe gezichtspunten, maar hij kent Karl Marx op zijn duimpje en mot groote vaardigheid van tong lepelt hij de gehcele revolutionaire terminologie op, waarvan Mai x do vader is cn die door de Duitsche sociaal-democratie tot volmaakt heid is gebracht in do betere tijden, toen het nog een betrekkelijk goedkoop ge noegen was om revolutionair proletariër en barricadeheid tc zijn. Door Hongarije en door Spartacus is dat wel iets anders geworden. «Van Marxistisch standpunt*, zegt Daumig, «kan men niets aanvoeren tegen de stel lingen van dc Derde Internationale. Al haar stellingen zijn doordrongen vau een Marx- istischcu geest*. Zij, die op de conferentie tegen aansluiting bij .Moskou waren. Lebben zich wel ge wacht Daumig op dit punt tegen tc spreken. Hier is namelijk tegenspraak niet mogelijk. Want hij heeft gelijk. Het is niet alleen naar den géést, maar zelfs naar den letter. Als wij ons goed herinneren komt bij Mdrx letterlijk voor de term «revolutionnaire dicta tuur van het proletariaat- Trots alle «revi sionisme* is Marx de groote profeet ge bleven van het internationale proletariaat. Er zou een zeer interessante studie te schrijven zijn over de revolutie-gedachte op de talrijke internationale socialistische con gressen vóór den oorlog. Men zou dan zien, hoeveel leiders en groepen, die practisch geen revolutionairen waren doch alleen evolutionnairen, en die praktisch ook nimmer -olutionuairen konden zijn of worden, psychologisch gesproken, hoe zij niettemin in den tijd van parlementairen strijd stonden, of pretendééeden te staan op een in wezen .evolutionair program. Daardoor i9 juist de strijd nu zoo hevig. Het duidelijkst ziet men de tendenzeu en liet karakter van deze voorgeschiedenis in Frankr-jk. Vijfden jaar geleden sloten de verschillende Fransche socialistische partijen zich aaneen, liet eenheidsfront, dat zoodoende geschapen werd het werk van J.iurés was in der daad zwak en wankelend, omdat de zeer verschillende opvattingen niettemin over elkander gesteld bleven. Maar zoolang de partij niet stond tegenover een situatie, waarin principieel moest worden gehandeld, kon zij dc eenheid bswaren. Doch dit ge schiedde, zooals vanzelf spreekt, met hulp van elastieke formules en dubbelzinnige resoluties, die zoowel de evolutlonoircn als de internationale revolutionairen tevreden stellen konden. Het sterkst sprekend voor beeld hiervan is wel dat van het laatste congres, dat In Februari te Staataburg ge houden is. Men besloot daar met groote

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 1