JACA.VANLOON Catechisaties een vrijstaand huis MEID-ALLEEN Raadsverslag. Door de overvloed v copy, welke de verschillende vergaderlt,^ -u van Woensdag avond ons bezorgen, moet het deze keer zakelijkzeerweinigbeteekeoenderaadsverelag van Dinsdag tot Zaterdag blijven liggen. Mutation. De ie Luitenant-Adjudant L. J. Moggen- storm van het 16e Regiment Infanterie is over geplaatst na'.-r den Hoofdcursus te Kampen. De ie Luitenant W. G. Zwolle, van den Staf der Infanterie en gedetacheerd bij den Hoofdcursus, is wederom ingedeeld bij het 16e Regiment Infanterie. Sport-demonstratie. Zaterdag 25 dezer zal, naar wij vernemen, een sport-demonstratie gehouden worden, georganiseerd door den Amersf- Bond voor Lichamelijke Opvoeding. Orgelbespeling St. Joriskerk. In de Groote of Sint Joriskerk te Amers foort, op Zaterdag 11 Sept. 1920, des namid dags van 34 uur door den Heer G. van den Burg. Programma. 1 Toccata.J. S. Bach (Edition Peters, Bnd. III. No. 2) 2. Prelude, Fuge et Variation Cesar Franck j. Inleiding en Fuga Phons Dusch 4. CantabileCesar Franck 5. Grand Cboeur. Alex Guilmant Gedurende het bespelen van het orgel is het ten strengste verboden te spreken of door de kerk te loopen. Gebruik van tabak is in het kerkgebouw niet toegestaan. Van elk teeken van goed- of afkeuring hebben de toehoorders zich te onthouden. Ter tegemoetkoming in de kosten worden alle bezoekers beleefd verzocht zich in het bezit te stellen van een programma voor 10 cent. UIT DEN OMTREK. Door de wln*«n u\t hun meelfabriek wor den z<J «taat gestel* w brood met bijna geen, of zonder winst om z«tten. Hierdoor ontstaat dan ook een móórdende concurrentie, omdat andere bakkers gedwoQ. gen worden, eveneens met te lage winst marge hun brood te verkoopen. Waar door ambtenaren en arbeiders een behoorlijk loon wordt verdiend, is bet toch zeer billijk, dat de bakkers wier arbeidstijd in vele gevallen langer, en wier arbeid In alle gevallen veel moeizamer is, een behoor lijk bestaan verzekerd is. Wil men vergelijken met andere plaatsen, dan volgen hier de broodprijzen o.a. uit Rotterdam en Deventer. Rotterdam. Witbrood 40 ct. per 800 gram Bruinbrood 22 ct. per 800 gram Deventer. W'tbrood 40 ct. per 800 gram Brui tbrood 22 ct. per 800 gram Echter gaat ons inziens niet aan, door vergelijking met andere plaatsen, prijzen vast te stellen, hiervoor is noodig een deug delijke calculatie. Officieel is zulk een calcu latie opgemaakt door Prof. J. C. Ch. Volmer, buitengewoon Hoogleeraar in het boekhou den en der bedrijfsleer, aan de Technische Hoogeachool te Delft, voorkomende in de Bakkersbondscourant no. 1703 van 29 Maart 1920. We raeenen hiermede genoegzaam aan getoond te hebben, dat door den geaebteu schrijver, geen bewijzen aangegeven worden, dat hier de broodprijzen te hoog zouden zijn. Het Bestuur der Amersj. Bakkerspatroonsvcreeniging. Naschrift, In verband hiermede vermelden wij nog, dat de inzender van het bedoelde stuk, een «afnemer*, ons verzocht te rectificeeren de in het vergelijkings-staatje geslopen fout, dat het wittebrood 48 ct. per 800 gram zou zijn. Dit moet zijn 40 cent. RED. bizonder werk. Spr. besloot daarom met een woord van opwekking om van deze vereeni- ging lid te worden. Mevrouw B111 e n sloot met een woord van dank aan den spr. de vergadering. Praatavond in het Boompje. Gisteravond een vrij drukke en gezellige bijeenkomst van middenstanders met hun ega's in het Boompje, om met den heer M. Kropveld, Rijks-middenstands adviseur te 's-Hage, van gedachte te wisselen over de middenstandsbelangen. Het initiatief hiertoe was uitgegaan van Handel en Nijverheid en van de Hanze. Bij afwezigheid van den voorzitter had de leiding de heer van Rossum. Deze wees in een kort woord op de moeielijke tijden en op de gelegenheid, die zich nu voordeed door een vakkundige te worden voorgelicht, waarna hij het woord aan den heer Kropveld gaf. Deze begon met te vertellen, wat een praatavond is; hij dacht hierbij aan Drente In den ouden tijd, wanneer daar op de eene of andere plaats iemand uit Holland kwam om te vertellen, wat er elders geschiedde. Hem werden vragen gedaan, hij stelde ook vragen *n zoo ontstond de praatavond, Het is mijn bedoeling, aldus spreken, te hooren wat er omgaat in den kring van Amers- foortsch middenstand. Deze kan hem het best inlichten. In onze middenstandskringen is het helaas zoover gekomen, dat velen er zich niet in thuisgevoelen. Dit moet noodzakelijk anders worden, want wij allen behooren tot één groep, we hebben één standsbelang. Enkele onderwerpen werden nu in't kort behandeld, ook om tijd voor de vragen over te laten. Spreker begon met vakorga nisatie. Wat is dit en wat vermag het? Het is een eerste elsch voor het bestaansrecht van den middenstand. De tijd, dat men in elk vakgenoot een concurrent zag, die tijd zijn we voorbij. Iemand werd soms bestreden omdat hij een vakgenoot was. Dit is ver anderd, ook voor den oorlog. Gedurende den oorlog is het grootste aantal vakvereeni- gingen opgericht, niet uit solidariteits ge voel, maar door den drang der tijden. Nu zag men, dat de vakgenoot hooger stond dan men dacht, dat samenwerking noodig was. In de tweede plaats werden genoemd de middenstands instituten, n.l. de midd. crediet- banken en de Hanze, waaruit een stuk organisatie spreekt. Het crediet is hier ont wikkeld. Dan werd gewezen op de Bureaux van adviezen voor den middenstand, waar van er 17 in ons land zijn. Deze wijzen op de noodzakelijkheid van een goede boekhouding, en geven kosteloos adviezen. Weet een zakenman niet hoe aan te pakken dan is hst noodig te hebben een betrouw baar persoon, dis de fouten aanwijst. Het bemoeit zich met alles, wat de zaak betreft crediet enz. Het blijkt dikwijls, dat geen crediet noodig is, wanneer maar op tijd gedisponeerd wordt. In verband hiermede staat de Borgmaat- schappij voor den middenstand. Het doel is dan op te treden, wanneer de zekerheid ontbreekt, 't Is natuurlijk geen filantropische inrichting, maar werkt alleen wanneer kan worden aangetoond, dat de zaak levensvatbaarheid heeft. De middenstandspers, ieder van u leest een middenstandsblad I In elk blad komen artikelen voor, die ge moet verwerken. Vraagt de arbeiders eens of ze hun orgaan lezen. Deze zien hun belang in. De Rijksnijverheid consulent geeft weer voorlichting op technisch gebied. Een bakker b.v. die een machiae wil aanschaffen, kan zich wenden tot den consulent in zijn district die hem dan kosteloos voorlicht. En wordt de consulent overstelpt met vragen? Neen! Hij moet zelf den boer op. En waar hij komt ziet hij fouten begaan door laksheid, sufheid en onverschilligheid. De Rijksmiddenstands-adviseur is er om de organisatie voor te lichten, en b.v. de verhouding van patroon tot personeel of omgekeerd te bespreken. Samenwerking in bedrijven. Het ligt in de lijn van deu tijd, dat collega's hier over gaan praten. VelenJ doen dit noode, omdat het eigen baas zijn wordt bedreigd. Met blijdschap zag spreker veel vrouwen. Hij wekte ze op deel te nemen aan het actieve middenstandslbven en de vergade ringen trouw te bezoeken. Alleen dan kunnen ze weten wat er te koop is en haar licht laten schijnen. Na een pauze van 10 minuten kwamen de vele vragen en opmerkingen, die alle be antwoord werden. Het marktwezen werd ter sprake gebracht met zijn verkeerdheden en de vraag hoe dit te bestrijden. Spreker achtte het verstandig er maar niet op in te gaan. Ook werd gevraagd, hoe ds middenstand het best te organiseeren zou zijn. Antwoord: Laat een spreker komen, be spreek de belangen. Een van de grootste oorzaken, waardoor de middenstand nog zoo slecht georganiseerd is, is deze, dat bij het te goed heeft. Daarom doet hij niets, daarom heeft hij geen goede vakorganisatie. Is er een energiek leider, dan wordt hij niet gesteund. Voor zijn organisatie heeft de middenstander geen geld over. Betaalde ieder een gulden per week, dan had hij weldra de krachtigste organisatie van het heele land. Vak- en Standsorganisatie, het groot- winkelbedlijf, consentratie van bedrijven, een raad van consumenten, dit alles en nog veel meer kwam op het tapijt, zoodat het ongemerkt 11 uur werd. Eenige dames en heeren gaven zich op als lid van Handel en Nijverheid. Met een woord van dank aan spreker en aan de aanwezigen sloot de voorzitter deze belangrijke bijeenkomst. sKinderzorg.t Men schrijft ons: Op 3 Augustus 1919 bestoud de »Ver- eeniging tol opvoeding van halfverweesde-, verwaarloosde- of verlaten kinderen in het huisgezin* kortweg de Vereenlging «Kinderzorg* 25 jaren. Dit feit is toen tengevolge van de tijdsomstandigheden onbemerkt voorbijgegaan. Thans komen wij daaraan herinneren en wij vragen met nadruk Weet gij wat de 25-jarige werkzaamheid van «Kiuderzorg* te beteekenen beeft gehad Ziet om U heen Talloos zijn de gevallen, waarin het kind, door nood en ellende, door mishandeling en verwaarloozing voorbestemd wordt tot een loopbaan van misdaad en bedrog 1 Het is de ellende, die de misdaad in het leven roept, véél meer en véél spoediger dan de aangeboren aanleg. De kinderziel is zoo licht ontvankelijk 1 Hoe wil zij groot, hoe wil zij edel en krachtig worden, wanneer honger, koude en misschien mishandeling haar de eerste indrukken geven Honderden van zulke arme kinderzielen zijn door «Kinderzorg* gered van den anders onvermijdelijken ondergang. Jongens en meisjes, die voorbestemd schenen om in ellende te leven of in misdaad, die erger dan ellende is, werden nuttige, werkzame en tevreden menschen, die ieder in hun kring den plicht vervullen, die de hoogste menschenplicht is eigen geluk en tevreden heid mede te deelen aan anderen 1 Daarover mag vreugde heerschen bij allen, die bet kind liefhebben, omdat het een kind is een onbedorven zieltje, nauwelijks zichzelve be wust geworden, open liggend voor alle invloeden ten goede en ten kwade 1 Maar daarnevens is er ruimte voor droefenis, ja voor zelfverwijt 1 Wanneer zich een vermagerde kinderhand naar U uitstrekt en een kinderstem U vraagt om een aalmoes; wanneer (en dit vooral ge uit een kindermond, waaruit U onschul dige kinderpraat of vroolijk kindergezang moest tegenkllnken, ruwe en vuile taal boort, het onomstootelijk bewijs van de innerlijke verzetting, die een aanvang genomen heeft, rijst dan niet onwillekeurig de gedachte, waarom werd dit zieltje niet gered, waarom moet dit kind ten onder gaan En stelt men zich daarnevens dan niet onwille keurig de vraag deed ik al wal in mijn vermogen lagf Zal het antwoord op die vraag altijd be vestigend zijn Helaas 1 Helpt onze arme kinderen! Helpt ze in de eerste plaats ter wille van die kinderen zeiven; in de tweede plaats ter wille van de maatschappy die nuttige werkers noodig heeft, thans meer dan ooit! En in de derde plaats ook ter wille van U zelf, opdat ge met een gerust ge weten zeggen kunt, dat ge Uw plicht deed\ Want er wordt van U geen aalmoes ge vraagd: er wordt van U verlangd, dat gij Uw plicht zult doen! Wanneer straks in de plaats Uwer in woning een beroep op Uwe oflervaardig- beid wordt gedaan ten behoeve van de Vereeniging, die haar zilveren feest niet be ter meent te kunnen vieren dan door gelden in te zamelen en te kunnen helpen, waar nog niet geholpen werd, wend U dan niet af met een ongeduldig gebaar! Denkt, vóórdat ge verder gaat! Denkt aan don nood die geleden wordt moteel en physiek door de kinderen die niet geholpen worden! Denkt aan het onheil dat gesticht wordt, wanneer niet ieder helpt zooveel hij kan Denkt aan Uw eigen kindereu. En dan: geeft\ Geeft met milde band en met bewogen hartl IVANS. KENNISGEVING. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van do ingezetenen dezer Gemeente, dat het door den Directeur van 's Rijks directe belastingen, enz. te Utrecht executoir ver klaard kohier No. 5 van de PER30NEELE BELASTING over het dienstjaar 1920 aan den Ontvanger van 's Rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wlen ieder verplicht Is zijnen aansiag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort den 7 September 1920. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. BAARN. Boefje. Zwervertje »'n Centje mijnheer! Moeder is ziek, vader geen werk Och toe m'n heer! Klagend en huilend slentert hij zoo langs de straten, bang wegduikend bij het zien van politie. Tot eindelijk hij verrast wordt. De sterke arm wordt gelegd op schonkerige schouder tjes enmee naar 't berol Daar blijkt het een bekend infaam bedel, zwervertje te zijn. Hij wordt dan aan de hand geleld door een trouwen dienaar van Hermandad, naar den trein die klaar staat naar Hilversum. En aldus komt zwervertje weer in zijn woonplaats, om wellicht daar weer zijn triest beroepje op te vatten Inbraak. Dinsdagnacht hebben twee Duitscbers in gebroken in de villa van de familie Mets aan den Amsterdamschen straatweg. Door afwezigheid van de bewoners hadden de heeren vrij spel, doch het is hun niet mogen gelukken dingen van eenige waarde te ontvreemden, daar zij klaarblijkelijk ge stoord zijn. Evenwel hebben de dieven zich nog te goed gedaan aan fijne wijnen en likeuren en andere lekkernijen terwijl tot slot mijnheers sigaren aangesproken werden. De vreugde heeft echter slechts kort ge duurd, want reeds zijn de heeren gearresteerd. SOEST. Gisteren had op den hoek van Amsterdam schen straatweg en Soesterweg bij Nieuwer- hoek een botsing plaats tusschen een motor wielrijder en een dame, die zich per fiets in de richting Baarn begaf. Persoonlijke ongelukken konden door tijdig remmen gelukkig voorkomen worden, alleen bleek de materieele schade nogal groot te zijn. Verkeerd uitwijken was oorzaak van het ongeval. Ingezonden Stukken. buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Kopij van ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt niet teruggegeven. Geachte Redactie. Naar aanleiding van het ingezonden stuk, geteekend »een afnemer* voorkomende In Uw geacht blad van 7 dezer, verzoeken wij U beleefd onderstaand schrijven op te nemen bij voorbaat onzen dank. De geachte inzender meent door een ver gelijking van de broodprijzen te Utrecht en te Amersfoort te kunnen aantoonen, dat deze hier te hoog zouden zijn, en dus de bakkers alhier eeu te groote winst zouden nemen. Hierover wenschen we op te merken.dat in Utrecht evenals in meerdere plaatsen, meelfabrieken zijn, waaraan tevens brood bakkerijen verbonden zijn. Voor deze meel- ADVERTENTTEN. Gediplomeerd Godsdienstonderwijzeres N. P. B. en Ned. Herv. Kerk vangt hare aan Maandag 18 September. Aangifte van nieuwe leerlingen Zaterdag 11 September 2—5 uur, lleliiHluslaaa 7. Te huur of te koop gevraagd in gezochte streek bij bosch of heide in den prijs van 8 h 10 mille. Br. met omschrijving No. 1137 Bureau Haarlem's Dagblad, Haarlem. ER BIEDT ZICH AAN EEN NET BUITENMEISJE ALS P.G. Br. fr. letter H aan den Boekh. G. H. FIEREN te Rhenen. Pf NEEMT PROEF MET Van Buuren's Cocos-koekjes 25 cent per ons. Anthon C. van S7U&S1T Brood- en Banketbakker. Arnhemschestraat 21 Telefoon 431. *iï> De nieuwe tijd brenjt nieuwe zeden Hel oude heeft thans afgedaan Dc oude doos hoori tot 1 verleden Koopt Erdal mei den felikaan. Prijs 30 cent per groote doos.

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 3