Zaterdag 11 September 1920 No. 9381 70e Jaargang Lunchroom Princess© GIRO- EN CHEQUEVERKEER MET ALLE PLAATSEN VAN ONS LAND |G. KEUNEKE 1ATTAMAC-BEGEI1AITËLS Dij MMSON„L'flIRONDELLE" "*-v Uitgave van de Drukkerij „DE AMERSFOORTSCHE COURANT" voorheen Firma A. H. van Clceff. Verschijnt DINSDAG-, DONDERDAG- en ZATERDAG. ABONNEMENT per 3 maanden f 1.franco per post fi.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTEÈN 1—6 regels 93 cent; elke regel meer 15 cent. Bij regel-abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale-, officieele- en ontelgenings-advertenti6n per regel 20 cent. RECLAMES 15 regels f 1.55'; elke regel meer 30 cent. Incasseerkosten worden In rekening gebracht. Inzending van advertentifin op den dag van verschijnen uiterlijk ro uur, voor het Zaterdagnummer uiterlijk Vrijdagavond. REDACTEUR: K. LUBERTI, AMERSFOORT BUREAUX: KORTEGRACHT 18 EN VALKESTRAAT 19, TELEFOON 19 Utrechtschestr. 49. J. VAN HAJIERSVELD Jr. RAADSVERSLSG Dinsdagavond vergaderde de Raad dezer Gemeente. Voorzitter de burgemeester. Afwezig de heeren Kroes, Nieuwendijk in Van Traa. De secretaris doet mededeeling van de ngekomen stukken en mededeelingen. Ingekomen de volgende stukken I Besluit van Gedeputesrde Staten van Utrecht, dd. 9 Augustus 1920, 3e Afdeeling No. i975/i574houdende goedkeuring van het Raadsbesluit van 27 Juli 1920 tot wijziging van artikel 1 der «Verordening betreffende het financieel beheer van de Gemeentebe drijven der gemeente Amersfoort, krachtens artikel 114 bis der Gemeentewet.* Voor kennisgeving aangenomen. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 9 Augustus 1920, 3e Afdeeling, No. «959/1525, houdende goedkeuring van bet Raadsbesluit van 27 Juli 1920, tot vast stelling van eene Verordening tot wijziging -van de «Verordening tot regeling van de i wijze van uitbetaling der jaarwedden van de onderwijzers aan de openbare lagere scholen ln deze gemeente en tot regeling van de inhouding dier jaarwedden bij ver lof tot afwezigheid. Als voren. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 9 Augustus 1920, 3e Afdeeling, No. 1972/1540, houdende goedkeuring van het Raadsbesluit van 27 Juli 1920 tot aan vaarding vsn de schenking van het be stuur der Amersfoortsche schietvereniging «Broederschap* van het vaandel met medaille's en diploma's en voorts tot afstand in bruik leen van deze voorwerpen tot wederopzeg ging aan het bestuur der oudheidkundige vereeniging «Flehite.* Als voren. Missive dd. 25 Augustus 1920,5e Afdeeling, No. 1253/963 van Gedeputeerde Staten van Utrecht, houdende mededeeling. dat zij de door den Raad dezer gemeente in zijne vergadering van 18 Juli j.l. vastgestelde «Verordening tot wijziging der Verordening op de tapperijen, koffiehuizen en logementen* ter vernietiging hebben voorgedragen aan H. M. de Koningin, wegens strijd met het algemeen belang. Als voren. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 25 Augustus 1920, 3e Afdeeling No. 2016/1634, waarbij het Raadsbesluit van 27 Juli «920, tot aankoop van J. H. Phaff te 'sGravenhage van een perceel bouwterrein, kadastraal bekend gemeente Amersfoort, sectie C, No. 2214, groot 1.0048 H.A. voor f1.5022.75, wordt verdaagd. Als voren. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 23 Augustus 1920, 3e Afdeeling No. 2018/1627 houdende goedkeuring van het Raadsbesluit van 27 Juli «920, om met P. van den Broemer, landbouwer te Soest en A. van Hofsloot, landbouwer te Soest, eene overeenkomst van dading aan te gaan van den inhoud en onder de voorwaarden, zoo als In dat Raadsbesluit is vermeld. Als voren. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 16 Augustus 1920, ie Afdeeling No. 803/712, houdende goedkeuring van het Raadsbesluit van 27 Juli 1920 tot aan koop van W. E. Kreijkamp te Leusden van dlverse'perceelen aan de Dorrestelnschesteeg, voor f 17000. Als voren. Schrijven dd. 2 Augustus 1920 van G. van Wijland houdende verzoek om ont heffing van de Verordening op de heffing van rechten voor het gebruik van den open baren weg, van openbaar water of van openbaren gemeentegrond en voor diensten door de gemeente bewezen. Om advies aan B. en W. Schrijven dd. 12 Augustus 1920, van H. Epskamp, houdende verzoek om ontheffing van de Verordening op de heffing van rechten voor het gebruik van den openbaren weg, van openbaar water, of van openbaren gemeentegrond en voor diensten door de Gemeente bewezen.* Als voren. Verzoek dd. 6 Augustus 1920 van Mr. W. van der Son, te Soesterberg, om de gronden, grenzenden aan de gemeente Leusden, aan hem te verpachten voor jacht- doeleinden. Als voren. Schrijven dd. 16 Juli 1920 van A. Dorgelo alhier, houdende verzoek, om, met de ver nietiging van het besluit van Burgemeester en Wethouders, de gevraagde vergunning tot het bouwen van een dubbel woonhuis met schuur en terreinafscheiding op het perceel, kadastraal bekend gemeente Amers foort, Sectie F, No. 25, alsnog te willen verleenen. Ais voren. Schrijven d.d. 2 Augustus 1920 van Mej. G. H. Worffel te Arnhem, houdende dank betuiging voor haar vervroegde aanstelling als bandwerkonderwijzeres ingaande den ten Mei 1893. Voor kennisgeving aangenomen. Schrijven dd. 3 Augustus 1920 van W. Wijk alhier, houdende verzoek, om, met vernietiging van het besluit van Burge meester en Wethouders, de gevraagde ver gunning tot het bouwen van een dubbel woonhuis op het perceel, kadastraal bekend gemeente Amersfoort, Sectie F, No. 13 ged.) alsnog te willen verleenen. Om advies aan B. en W. Schrijven met memorie van toelichting dd. 31 Juli 1920 van C. J. van Dorth alhier, waarbij verzocht wordt, dat de Raad hem als voorheen, recht zal laten wedervaren. Als voren. Schrijven dd. 2 September 1920 van D. Th. Jaarsma, alhier, houdende mededeeling, dat hij zijne benoeming tot Directeur van Onderwijs dezer gemeente aanneemt. Ter kennisgeving aangenomen. Schrijven dd. 6 Augustus 1920 van M. van Zuiden houdende dankbetuiging, wegens zijne benoeming tot onderwijzer aan de O. L. School C No. 3. Als voren. Schrijven ingekomen 6 Augustus 1920 van Mevrouw C. M. Herweyer van de Stadt houdende mededeeling, dat zij de benoeming van onderwijzeres aan de O. 1^ A school No. 7, onder dankzegging aanneemt. Als voren. Schrijven ingekomen 28 Augustus 1920 van A. F. Klokke, aannemer van de ge bouwde school aan de Johan van Olden- bameveldlaan, houdende verzoek om hem de boete, wegens te late oplevering, kwijt te schelden en terug te betalen, zoomede de kosten van de door hem betaalde rente- zegels. Om advies aan B. en W. Schrijven ingekomen 18 Augustus 1920 van Mej. de Wed. Reeders, geboren Bijte- laar, gemeentevroedvrouw dezer gemeente, houdende verzoek om de stad weder in twee wijken te verdeelen tn het salaris te bepalen op f 500 per jaar, of de vrije keuze te doen blijven en het tarief op f15 per verlossing te bepalen. Als voren. Schrijven ingekomen 2 September 1920 van de Afdeeling Amersfoort van den Al- gemeenen Bond van Politiepersoneel in Nederland, houdende verzoek, om aan het politiepersoneel, dat 31 Augustus jl. dienst heeft gehad, de uren uit te betalen naar een loon van fo.75 per uur. Als voren. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 2 Augustus 1920, 3e Afdeeling No. 1786/1484 houdende vaststelling der jaarwedde van de wethouders dezer ge meente op f2500, gerekend met ingang van 1 Januari 1919. Voor kennisgeving aangenomen. Missive van Burgemeester en Wethouders dd. 9 Augustus 1920, Afdeeling I, No. 3381, itftake uitgifte van het Stenografisch Raads- verslag. De heer Rekke wijst er op, dat volgens Gedrukte Verzameling 45 het getypte Stenografische Verslag al weer duurder ge worden is, dan oorspronkelijk was v Bank vereeniging H. L. A. DULLAERT&Co. Amersfoort, Soest, Utrecht, Steenbergen, Noordbroek Xiangestpaat 10S AMERSFOORT gerekend. B. en W. geven verhooging geen nidere verklaring. Spr. wijst er op, dat indertijd de bedoeling was het Stenograf. Versl. at te schaffen en in de plaats daarvan te nemen een analytisch. Zoo is althans de zaak door den Raad begrepen. Nu komen B. en W. echter en zeggen, dat zij in de eerste plaats hechten aan een Stenogr. Versl. Verder blijkt uil een artikel in de A'foortsche Crt„ dat de cijfers vaa B. en W. nog al eenigszins on juist zijn. Spr. motiveert dit nader. Hij noemt de zaak van groot gewicht en zou wel eens uiteengezet willen zien waardoor dit verschil in becijfering komt. Spr. acht overigens het verschil van f 1800 (volgens de A'f. Crt.) niet zoo groot, dat het zou motiveeren een verdwijning van het Sten. Versl., dat alleen den gemeentenaren een Benoemd wordt de reeds aan deze school tijdelijk verbonden heer Thijm. 3. A anbioding gemeen terekenïng over 1919 en benoeming van een Commissie tot nazien dier rekening. Benoemd worden na eindelooze stemmingen de heeren Stadig, Rekké en Van Traa. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot hot verleenen van ziekteverlof aan Mej. van Dissel. Goedgekeurd. 5. Voorstel van Burgemeester on Wethouders tot het verleenen van ziekte verlof aan P. van don Hooff, hoofd (Tor A. School No. 1. Aldus besloten. 6. Advies van Burgemeester en Wet houders op het verzoek van If. J. Kerling, onderwijzer aan school H om hem een BILLIJKHEID IN PRIJS DEGELIJKHEID IN AFWERKING JVE_ Vleeschhouwer HOF 16 MEUBELEN AMERSFOORT objectieven kijk kan geven op de hande lingen van den Raad. Die krijgen anders allaen een krantenverslag en ieder vogeltje zingt nu eenmaal enz. Dat is niet in het belang van bet prestige van den Raad. De voorzitter zegt, dat B. en W. in een volgende vergadering nadere inlich tingen zullen geven. Schrijven dd. 6 September 1920 van het Dagelijksch Bestuur der Vereeniging Handel en Nijverheid alhier, houdende verzoek 01^ indien het gedrukt Stenografisch Verslag niet mocht blijven bestaan, het daarheen te leiden, dat althans aan de Bestuursleden van de Plaatselijke Vakvereenigingen een exemplaar van het getypte Stenografisch Verslag wordt verstrekt. In handen van B. en W. om advies. Schrijven dd. September 1920 van het verlof toe te staan buitén bezwaar van de gemeente, voor den duur van een jaar. Het verlof wordt toegestaan. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot hot verleenen van eervol ontslag aan het onderwijzend personeel aan de Openbare Lagere scholen in ver band mot de benoeming aan de nieuw opgorichto scholen. Aldus besloten. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot splitsing der vierde klasse van de school van M. U. L. O. Conform besloten. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om op 1 September 1920 geen nieuwe cursisten toe te laten tot den cursus ter opleiding voor do hoofd ^ïkte en den cursus 1 September 1921 Bestuur der Afdeeling Amersfoort van de Rijwlelpadvereeniging U. M. O., houdende verzoek een rijwielpad (verboden voor motorrijwielen) aan te mogen leggen bij het zoogenaamde Zeisterspoor, teneinde een doorloopend rijwielpad Amersfoort—Zeist tot stand te kunnen brengen. Om advies aan B. en W. Schrijven dd. 6 September 1920 van Dr. M. v. d. Hoeve houdende mededeeling, dat hij zijne benoeming tot Directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen dienst onder dankzegging voor het in hem gestelde ver trouwen aanneemt. Voor kennisgeving aangenomen. Schrijven dd. 4 September 1920 van W. de Graaf e.a. waarbij wordt geprotesteerd tegen den verkoop van vlsch door middel van kiosken en verzoeken deze te willen sluiten en van stadgenooten de vlsch te betrekken. Om advies aan B. en W. 2. Benoeming van een onderwijzer aan de school voor voortgezet Lager Onderwijs. geheel op te heffen. Tot onze verbazing door den Raad z. d. of h. st. geaccepteerd. 10. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van een ver goeding als bodoffld in artikel 59 decies der Lager Onderwijs Wet aan het Be stuur der Onze Lieve Vrouwestichting. Aldus besloten. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot nadere vaststelling Yan de verordening tot regeling van de jaar wedden van de leeraren van het Gym nasium. (Gedr. Vorz. No. 46 en 47). De beer Noordewier: heeft in deze verordening een nieuw element gevonden, dat niet in de regelingen van de andere ambtenaren en werklieden voorkomt, n.l. kindertoeslag. Deze beteekent wel niet veel, doch onze bezwaren er tegen blijven toch bestaan. De soc.-dem. zijn geen voorstanders hiervan. In een niet-socialistlsche maatschappij kan niet worden gesproken van een verdeeling van de productie naar de behoeften. De bedoeling van den toeslag is, dat aan de II SPECIAAL ADRES IN 8 Lederwaren, Honden- artikelen en Reisben.oodigdh.eden Beleefd aanbevelend. gezinnen mondjesmaat zal worden gegeven en dat verder de loonen zooveel mogelijk omlaag zullen worden getrokken. Als de bezittende klasse dit middel gaat aangrijpen, moeten wij voorzichtig zijn. De arbeiders- - klasse Is na '18 nogal sterk opgekomen ia wil wat meer. Nu klampt de bourgeoisie zich vast aan den toeslag. Maar wanneer dergelijke liefde voor het gezin wordt voor gewend, wordt de aandacht afgeleid van de hoofdzaak. De bezittende klasse beeft nooit het kind gegeven, doch het juist ln de fabriek uitgebuit. Van die klasse ver wachten wij niet, dat zij zal optreden als de redster van het gezin. De arbeidersbeweging kent haar eigen middelen, waarmee voor het gezin wat zal worden bereikt. Praktisch ia het echter niet mogelijk de anderen daar- onder te doen lijden. Daarom verzetten wij ons tegen het vaststellen van een kinder toeslag. Wethouder Verhoef: in het oorspronke lijk voorstel was deze bepaling niet opg«-!_^_, nomen. Door den minister Is er echter op gewezen, dat een dergelijke bepaling ont brak. Wij mogen daaruit besluiten, dat de verordening, wordt de bepaling niet opge nomen, niet zal worden goedgekeurd. De heer Noordewier vraagt niette min stemming over het desbetreffende artikel 2. Dit wordt aangenomen met 96 stemmen. Vervolgens wordt de verordening in haar geheel goedgekeurd z. d. of b. st. 12. Advies van Burgemeester en Wet houders op het schrijven van het Hoofd bestuur van don Ned. Bond van Ge- meento Ambtenaren waarin het vertrou- Men wordt uitgesproken, dat in deze gemeente, spoedig tot verhooging van de reeds verleende pensioenen aan Gemeen te ambtenaren zal worden overgegaan. Aangenomen z. d. of b. st. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van een perceel bouwterrein aan de Anna Paulownalaró'i~' groot 2193 M2 aan Mr. E. Fennema voor f8800. Als voren. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van een perceel bouwterrein aan de laan ten Oosten van de Anna Paulownalaan groot 1295 M2 aan F. M. Beunke voor f 5200. Als voren. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van grond aan de Hollestraat aan de fa. J. W. van Achterbergh. Als voren. 16. Voorstel van Burgemeester en - Wethouders lot overdracht van erfpachtt-' recht aan het Rijk van de terreinen uitgogovon aan do V. P. N. in Birkhoven. - Als voren. 17. Voorstel van Burgemeester en j Wethouders tot het verleenen van eervol 1 ontslag aan A. C. Koppejan, als Directeur dor Bedrijven overeenkomstig verzoek. I AU voren. 18. Voorstel van Burgemeester en Wothouders om machtiging te verleenen af to wijken van het bepaalde bij artikel i 6 yan het Werkliedenreglement voor aanstelling van personeel aan de gas fabriek. Als voren. 19. Voorstel van Burgemeester en Wethouders een crediet te verleenen voor het automatisch inrichten van electri- sche straatlantaarns. Als voren. 20. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot kwijtschelding van op- 1 gelegde boete aan H-van Keulen en

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 1