Donderdag 21 October 1920 No. 9398 70e Jaargang ElBctrische Meubelmakerij Uitgave van de Drukkerij „DE AMERSFOOKTSCHE COURANT" voorheen Firma A. H. van Cleeff. Anm!°™'™DAG'' D0NDERDAG- ZATERDAG. ABONNEMENT ft, 3 mamden 11.-, (raoco p,r po,t fi.15. AI,ond«Ujk. dumnnr. 5 cmt. VERTENTIEN i—6 regels 95 cent; elke regel meer 15 cent. Bij regel-abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag koatelooe. I.egale-, officleele- en ontelgenlngs-advertentlfin per regel 20 cent. RECLAMES 1—5 regels f 1.55^ elke regel meer 30 cent. Incasaeerkosten worden ln rekening gebracht. Inzending van advertentiën op den dag van ^verschijnen uiterlijk 10 uur, voor het Zaterdagnummer uiterlijk Vrijdagavond. REDACTEURK. LUBERTI, AMERSFOORT BUREAUX KORTEGRACHT 18 EN VALKESTRAAT 19, TELEFOON 19 Volksuniversiteit. Met het bestuur der V.-U. zijn wij over eengekomen om van de cursussen een zeer uitgebreid officieel verslag te geven, dat door de docenten persoonlijk wordt ge corrigeerd en daardoor dus alle waarborgen heeft dat het aan de hoogste eischen vol doet. Wij hopen daarmede vooral te be reiken, dat de belangstelling voor de V.-U. In groote mate toeneemt. Daarnaast maken wij het op deze wijze mogelijk dat een veel grooter aantal personen van het onder wijs profiteert dan de 40 die den cursus zelf kunnen volgen, terwijl bovendien nog de cursisten een uitvoerig en zorgvuldig bewerkt verslag krijgen van het behandelde, hetwelk zij kunnen bewaren en naslaan, waardoor het onderwijs dus vruchtbaarder zal worden, en waardoor zij tevens vrij zijn van het niet gemakkelijke en meest onvol doende aanteekenlngen maken. Wij nemen deze verslagen op, voorloopig bij wijze van proef. Het Is een moeilijk en tijdroovend werk; mocht het blijken dat de belangstelling er voor slechts gering Is, dan zouden wij ons genoopt zien er mede te eindigen. In dit nummer vindt men het eerste ge deelte van den eersten cursus-avond van den heer J. Tal, over «Jodendom en Joden- heid«. Zooals men ziet hebben wij voor de opname den feuilleton-vorm gekozen, dit om het bewaren te vergemakkelijken. Wij houden ons aanbevolen voor even- tueele op- of aanmerkingen, zoowel van cursisteu als niet-cursisten. KENNISGEVINGEN. ARBEIDSWET 1919. Op 24 October 1920 treedt de Arbeids wet 1919 in werking voor wat betreft: Verbod van kinderarbeid beneden 14 jaar in alle ondernemingen (zie overgangsbepaling bieronder). Voorschiften betreffende gezondheid en veiligheid van jeugdige personen en vrouwen in fabrieken of werkplaatsen, kantoren, win kels, apotheken, hotels of koffiehuizen en daarbuiten. Arbeidstijd in fabrieken of werkplaatsen. Arbeidslijsten en arbeidsregisters in fa brieken of werkplaatsen. Arbeidskaarten voor jeugdige personen en gehuwde vrouwen In alle ondernemingen. KINDERARBEID. Een kind beneden 14 jaar nag geen arbeid verrichten. AJs overgangsmaatregel Is toegestaan, dat na 24 October 1920 arbeid verrichten: a. de op dien datum twaalfjarige kinderen, die dan voldoen aan het bepaalde in art. 22, sub 4 der Arbeidswet 1911. b. de op dien datum dertienjarige niet leerplichtige kinderen. c. de niet leerplichtige jongens, die tus- schen 24 October 1920 en 1 Juli 1921, der tien jaar geworden zijn. ARBEIDSTIJD IN FABRIEKEN OF WERKPLAATSEN. Vanaf 24 October 1920 Is de 8-urige werkdag en de wekelijksche arbeidsduur van 45 uren verplicht geworden voor alle arbeiders in alle fabrieken of werkplaatsen. Zondagsarbeid is verboden voor jeugdige personen en vrouwen. Voor mannen even eens, tenzij door bijzondere bepalingen in het Werktijdenbesluit of ingevolge ver gunning van den Minister van Arbeid of het Districtshoofd der Arbeidsinspectie toe gestaan. Zaterdagmiddag na 1 uur mag in fa brieken of werkplaatsen alleen dan worden gearbeid, als dit is toegestaan in het Werk tijdenbesluit of ingevolge vergunning van den Minister van Arbeid of het Districts hoofd der Arbeidsinspectie. De dagelijksche arbeid mag niet vroeger beginnen dau te 7 uur v.m. en niet later eindigen dan te 6 uur n.m., tenzij door A. H. v. NIEUWKERK Adegondestr. 105, 1051, 107 Ta. 513 IN AMEUBLEMENTEN EN KANTOORMEUBELEN bijzondere bepalingen in het Werktijden besluit vroegere of latere arbeid, als ook arbeid des nachts is toegestaan. Ook bet Districtshoofd der Arbeidsinspectie kan af wijkingen toestaan voor speciale gevallen. De arbeidsduur per dag bedraagt ten hoogste 8 uren behalve voor dien arbeid, nader bepaald in het Werktijdenbesluit en die, aangegeven In het Overgangsbesluit. Het Districtshoofd der Arbeidsinspectie kan, Indien zich bijzondere omstandigheden voor doen overwerkvergunning geven. Voor mannen ten hoogste 11 uren per dag en 62 uren per week, voor vrouwen en jeug dige arbeiders van 16 jaar en ouder ten hoogste 10 uren per dag en 35 uren per wsek. De arbeid van personen, niet zijnde hoofd of bestuurder, die aan bet hoofd staan van inrichtingen of van eenafdeeling en uitsluitend of in hoofdzaak belast zijn met de leiding daarvan, valt niet onder de bepalingen betreffende den arbeidsduur en arbeidstijd. Ook valt niet onder deze be palingen de arbeid van den fabricage-chef, chef de bureau, enz., voor zoover zij met leiding over personen werkzaam in die af- deelingen, zijn belast. ARBEID IN BROODBAKKERIJEN. Voor broodbakkerijen gelden speciale be palingen. Zondagsarbeid Is verboden, ook voor den werkgever. Nachtarbeid Is verbodsn, ook voor den werkgever. Als nacht wordt gerekend de tijd tusschen 8 uur 's avonds en 6 uui V morgens, met de volgende uitzonderingen Op Zaterdag mag om 4 uur worden be gonnen. In den nacht van Zondag op Maandag mag te middernacht door één persoon be gonnen worden met het stoken van heete- lucht- en heetwaterovens. De arbeidsduur is voor bakkersgezellen, loopwerk inbegrepen, ten hoogste 8 uren per dag en elf uren op Zaterdag, doch niet meer dan 45 uren per week. Voor jeugdige personen en vrouwen geldt de algemeene regeling voor fabrieken of werkplaatsen. Bijzondere afw'jkingen zijn toegestaan voor ten hoogste 10 dagen in een jaar en voor Joodsche bakkerijen en in bijzondere omstandigheden met vergunning van het Districtshoofd der Arbeidsinspectie of van den Minister va t Arbeid. ARBEIDSLIJSTEN EN REGISTERS. I11 alle fabrieken of werkplaatsen moet een arbeidslijst aanwezig zijn, waarop de arbeidsregeling Is aangegeven. Deze regeling moet worden gevolgd. Bij wijziging van de arbeidsregeling moet een nieuw blad der lijst worden ingevuld. De arbeldstijsten zijn uitsluitend op het postkantoor verkrijgbaar. Van elk blad moet een afschrift worden gezonden aan het Districtshoofd der Arbeidsinspectie, waartoe zich aan dat blad een briefkaart bevindt. Het afschrift mag niet in de bus worden geworpen, maar moet aan het postkantoor worden afgegeven. Bij het verzenden van dit afschrift moet op het postkantoor de lijst mede ter afstempeling worden aange boden. De oude arbeidslijsten moeten allen met 24 October 1920 vernieuwd zijn. In alle fabrieken of werkplaatsen, waar door een of meer jeugdige personen of vrouwen, of door vijf of meer mannen ge regeld arbeid wordt verricht, moet een arbeids- register aanwezig zijn, waarin de namen der aldaar werkende personen zijn Ingeschreven. De arbeidsregisters kunnen aan het post kantoor worden aangevraagd. Arbeidsregisters van het model, laatstelijk vastgesteld krachtens de arbeidswet 1911, blijven nog twee jaren geldig. ARBEIDSKAARTEN. Voor alle jeugdige personen, (dat zijn arbeiders beneden 18 jaar) en gehuwde vrouwen in alle ondernemingen, moet het hoofd of de bestuurder dier onderneming in het bezit zijn van een door of namens den burgemeester der woonplaats van dien penfoon of die vrouw, onderteekende arbeids kaart. De oude arbeidskaarten zijn niet meer geldig. De Arbeidswet 1919 is niet van toepas sing op landbouw, tuinbouw of boscbbouw- ond rnemlngen, veehouderijen, mijnarbeid en op arbeid, waarop de Steenhouwerawet of de Stuwadoorswet van toepassing is. Het Districtshoofd der Arbeidsinspectie 4e district, E. H. EKKER. Utrecht, October 1930. F. C. Dondersstraat 7B. BEVOLKING. S. Aronson, K. Bergstr. 2 naar Fr. Halsstr. 46 Mej. I. Walet, K. Bergstr. naar Fr. Halsstr. 46 Mej. M. Broek- huijsen, Bergstr. 14 naar Utr.weg 92 R. v. d. Horst, Hoogeweg 34 naar Blom- mershofje n° Mej. Wed. R. Veenendaal, Woest.weg 202 naar A. de Kamp 178 Mej. A. Berendse, Woeat.weg 145 naar Utr.- str, 45a Mej. T. Sonnenscheln, Aldeg.str. 72 naar Methorststr. 9 Mej. H. Pol, Snouckaertl. 21 naar Wijerstr. 1 C. v. Putten, Hoogeweg 98 naar Bolleweg 7 Mej. S. v. Barneveld, Bergstr. 37 naar Gaet- huisl. 41 W. Wijk, Utr.weg 46 naar Scb.penn.kade 3 Mej. P. Wellerd, Sta- tionspl. 2 naar Koninginnel. 1 Mevr. Wed. C. Breuer, Hof 13b naar Anna Paul.l. 16 Mej. T. Schreuder, Utr.weg 23 naar Zuidsingel 16 Mej. M. Herder, Kortegr. 6 naar L. Vr.str. na Mej. A. Pot, Stat.- str. 36b naar D. Fockemal. 83 Mej. B. Eykelenburg, Soesterweg 87 naar Soesterw. 44 Mej. H. de Rijke, Berkenweg 3 naar H. v. Vland.str. 10 H. Schipper, Soesterw. 88 naar Soesterweg 311 A. Klok, Soes terw. 88 naar Soesterweg 311 Mej. M. de Wild, H. v. Vland.str. 36 naar St. Anfirtd.- str. G. Kaal, Conjtr. 79* naar Heliestr. 8l. Opgaven van verhuizingen binnen de gemeente van 1 tot 15 Oct. 1920. J. Groenewoud, St. Jorisstr. 27 naar Helie str. 3 Is J. Groenewoud, St. Jorisstr. 27 naar Heliestr. 316 M. Thomassen, Kruis- kamp 74 naar Kruiskatnp 59 Mej. A. Doornekamp, P. Buys!. 5 naar P. Bothl, t8 J. Hulsman, Teut 37 naar Bloemend.str. 27 W. Bouw, Lieve Vrouwestr. 4 naar Rembrandtstraat 42 H. Frank, St. Andriesstr. t8 naar Kamp 14 H. Besse- link, v. Marnixl. 35' naar Jan Steenstr. 24 J. Deetman, v. Marnixl. 49 naar Jan Steenstr. 31 Mej. E. Winter. Beekenst.l, 24 naar St. Agathastr. j A. Posthumus, Huygensl. 32 naar J. v. Oldenb.l. 24 P. de Weijer, Arnh.weg 173 naar Soesterw. 193 M. Staal, Eemstr. 26s naar KI. Koppel 36* G. Overeem, Sluisstr. 12 naar KI. Koppel 36s T. Bakker, Waliksrst. 40 naar Wallkerst. 14 H. Smeels, Sch.penn.- kade 19 naar St. Andriesstr. 6 L. Wil link, Sch.penn.str. 31 naar P. Buys). 4 K. Rijkhals, Leusderweg 168 naar G. v. Steil.werfstr. 10 H. Pownall, Tessel- schadel. naar Utr.weg. 116 Mej. J. Akker mans, Zuidsingel 32 naar Hoogstr. 36 Mej. H. Tiggslaven, Utr.weg 127 naar Monnik.pad 80 Mej. W. Hovens Greve, Muurh. 3 naar Emma!. 10 Mej. J, Steen beek, O. Soesterw. to naar Soesterw. 280 J. Wessels, Utr.weg 62 naar Wijerstr. 14 Mej. J. Schepers, Utr.weg 127 naar Scheltusstr. 11 Mej. M. do Vries, Schel- tusstr. 6 naar Scherblerstr. 13 Mej. C. v. d. Eahof, Kerkstr. 1 naar Utr.weg 127 Mej. A. Borboniua, Miereveldstr. 17 naar VerhoevAtr. 64 H. v. d. Hoek, Liend.w. 4 naar Nijverh.str. C. de Rijke, KI. Koppel 362 naar Nijverh.str. Mej. Wed. N. Heere, Teut 88 naar Heliestr. 58 Mej. M. Hellenstelle, Langestr. 118 naar Utr.weg 23 A. Boogermans, P. Potterstr. 7 naar Utr.weg 43 A. Over, Miereveldstr. 74 naar Langestr. 94 W. v. Rouendal, Helie str. 31® naar Blssch.weg 47 H. Schoots. Kamp 59 naar Kamp 8z W. Droge, Fr. Halsstr. 46 naar Woest.weg 32 K. Ver langen, Heliestr. 8' naar Bollew. 7 S. Haaxma, Verhoev.str. 90 naar Puntb.l. 28 C. Dijkhuizen, Kerkstr. 6 naar Walik.st. 30 W. Ouwerkerk, Coninckstr. 97 naar A. de H. Geeit 7 F, Nijhuls, Gasthuiel. 17 naar Aldeg.str. 42 Mej. Wed. H. Bannink, St. Andriesstr. 5b naar Gr. Koppel 3 D. Eldert, Heliestr. 44 naar St. Jorisstr. 37 M. Zandbergen, Arnh.weg 136 naar Soesterweg 177 Mej. M. Looyen, H. v. Viand.str. to naar J. v. Oldenb.l 35 Mej. M. Jekel, Utr.weg 12 naar Verhosv.str, 29 STADSNIEUWS. KENNISGEVING. Zitting Centraal Stembureau verkiezing Gemeenteraad. De Voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad maakt bekend, dat het Centraal stembureau een zitting zal houden In bet Gemeentebuis op Vrijdag den 22en October a.s. des namiddags vier en een kwartuur, teneinde over te gaan tot de benoeming van een lid van den Gemeenteraad, noodzakelijk geworden door het bedanken van den heer M. D. J. Gerritsen. Amersfoort, den ioen October 1910. De Voorzitter voornoemd, v. RANDWIJCK. Het Sint-Nicolaasfeest. Maandag II. vergaderde In het hotel «Ds Zwaanc de St.-Nicolaascommlssie te Amers foort. Tot deze bijeenkomst waren mede uitgenoodlgd de besturen der bijzondere lagere scholen hier ter stede. Verschillende schoolbesturen hadden aan dezen oproep gehoor gegeven en hunne vertegenwoordi gers gezonden. De Voorzitter der commissie deelde mee, dat bij haar bet plan bestond, om dit jaar door de inzameling van gelden, de viering van het St.-Nlcolaaifeeat niet alleen mogelijk te maken aan de openbare lagere scholen, maar aan alle scholen in de stad, welks besturen zulks wenschen en verzocht daarom den verschillenden afge vaardigden zitting te willen nemen In de commissie. Uit de aldus uitgebreide com missie werd het bestuur als volgt samon- gesteld: M. de Pool, Lange Bergstr. 1, voorz.; G. A. v. Mechelen, G. v. Stelling- werfstr. 87, vice-voorz.; L. W. Ravesloot, Statlonsstr. 32b, secr.; H. Jansen, 2e secr. G. de Weerd, Joh. v. Oldenbarneveltl. 54, penningm. Moge de mildheid van Amertfoort's burgerij de commissie in staat stellen om de jeugd met St.-NIcolaas een blijde ver rassing te bereiden. De volkeunlverelteit. De «Eembodec besluit haar verslag van de opening der V. U. met de volgende woorden Deze volksuniversiteit, In haar cursussen aan eiken stand en richting een deel gevend, ook aan de Katholieken in ver schillende harer cursussen, geleid door Katholieke docenten, een Katholieke vor ming waarborgend, verdient waardeering.

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 1