AMERSFOOIME COURANT. Zaterdag 30 October 1920 No. 9402 70e Jaargang PRIMA WIJNEN N. V. Centrale Crediet en Landbouwbank Verstrekken op pislijks voorwaarden credieten aan ion Hel SAFE DEPOSIT. ELECTRISCflE INSTALLATIES VOOR LICHT EN KRACHT - FonsrisTE - Uitgave van de Drukkerij „DE AMERSFOORTSCHE COURANT" voorheen Firma A. H. van Cleeff. Verschijnt DINSDAG-, DONDERDAG- en ZATERDAG. ABONNEMENT per 3 maanden f 1.—franco per poat f j.15. Afzonderlijke nummert 3 cent. ADVERTENTIËN 1—6 regels 95 cent; elke regel meer 15 cent. Bij regel-abnnnement redactie, waarvan tarief op aanvraag kottelooe. Legale-, oflklcele- en onteigenlngs-advertentiCn per regel 20 cent. -:- RECLAMES 1—5 regelt f i.jjfc elke regel meer 30 cent. Incataeerkotten worden In rekening gebracht. Inzending van advertentlfin op den dag van vertchijnen uiterlijk 10 uur, voor het Zaterdagnummer uiterlijk Vrijdagavond. REDACTEUR: K. LUBERTI, AMERSFOORT BUREAUX KORTEGRACHT 18 EN VALKESTRAAT 19. TELEFOON 19. RAADSVERSLAG In ons vorig nummer was het laatste gedeelte van het verslag per abuis eenigszins door elkander geloopen, met het ongewild grappige resultaat, dat de heer Kroes •en gedeeltelijk socialistische speech hield, en de heer Overeem zijn eigen partijgenoot Noordewier aanviel I Wij herstellen het evenwel hierbij en drukken het bedoelde stuk nogmaals af. De beer Kroes: Oversem heeft gesproken over knoeierijen. Het ls echter een zeer moeilijke zaak, wanneer er gewerkt is als hier. Spr. Is het wat dit betreft niet eens met den directeur van Openb. Werken. De aannemer Is niet aansprakelijk te stellen voor slechte materialen welke de geméénte heeft gekocht en waarover hij dus geen zeggenschap had. De schuld komt alléén op de gemeente. De materialen voldeden niet aan de eischen, In tegenstelling met wat de monsters hadden doen verwachten. Ook heeft het lange liggen aan de ligplaats duizenden gekoat, en hoe Is er daar met de steenen geleefd I Er zijn fouten begaan waarover spr. niet boeft uit te wijken, omdat zij alle in het rapport uitvoerig zijn behandeld. De schippers voerden maar aan, en de steenen moesten toch ge borgen worden. Aan wie de schuld? Aan dengene die ze kocht Neen, die kreeg last zc te koopen. Als gezegd zijn er vele factoren die het onderzoek moeilijk maken. Het systeem is echter verkeerd, waar de principaal den aannemer ondeugdelijk materiaal in de handen duwt doch hem er aansprakelijk voorstelt. De heer Overeem: het gaat over het plaatsen en aanbrengen v&n die materialen I De heer Kroes: hoe kan iemand met puin een goed metselwerk maken Overeem heeft het toch zelf gezien, hoe het er mee stond! De werkwijze is zeer verkeerd geweest. Misschien kunnen enkele zaken beter in eigen beheer worden uitgevoerd dan In aanbeste ding. Als regel wil spr. echter zijn systeem handhaven, zij het dan met soliede aannemers. De heer Noordewier wil aan Kroes vragen, op welke gronden hij meent te moeten verklaren .geen voorstander te zijn van eigen beheer, waar hij immers dit stelsel zelf wel toepast. Verder heeft Kroos wel gezegd, dat de gemeente door de aannemers goed is bediend, doch dat geld zeker niet van den woning bouw. En daarom gaat het Immers. Want onze be doeling is niet, dat ook scholen e.d. direct door de gemeente zelf zullen worden gebouwd. Wat betreft de materialen zegt spr., dat zij lang niet alle minder goed waren het hout zeker niet. Het gaat echter, zooals Overeem heeft gezegd, over de plaatsing van die materialen, of ze goed verwerkt zijn. En daar deugt niets van, gelijk spr. met voorbeelden aantoont. Reeds nu zijn aan de woningen talrijke herstellingen noodlg, wat weer hooge rekeningen meebrengen zal. Over eigen beheer bestaan verkeerde meeningen. Men zegt b.v.»Wij wenschen geen ambtenarijt. Maar die wil spr. óók niet Integendeel, hij wenscht een stelsel, waarbij zoo weinig mogelijk ambtenaren invloed hebben en waarbij de uilvoering van het werk In handen Is van vak- kundigen. Een dergelijk systeem is noodig, omdat aanneming niet langer voldoet. Voor alles moeten er geen botsingen tusschen werkgevers en werknemers meer voorkomen. Nu kan men wel zeggen, dat de aannemersstand niet verdwijnen mag, doch als zijn tijd gekomen is zal hij moeten verdwijnen. Hij is er toch ook niet altijd geweest, voor het aannemers tijdperk waren er andere vormen. De aannemers weten zich altijd te dekken tegen alle risico en zetten er nog iets boven op. Spr. wijst ook op de Immoreele praktijken die bij het aanneemsysteem aan den dag zijn gekomen. In het rapport staat te lezen, dat bij eigen beheer »de prikkels niet aanwezig zijn.Spr. noemt dergelijke prikkels voor het werk echter verderflijk en niet in het voordeel van de gemeente. Trouwens, de woning bouw is ook verre van vlug gegaan. Wij hebben daar minderwaardig werk gekregen en hadden het in eigen beheer voor hetzelfde geld veel beter kunnen hebben. Spr. beeft de vaste overtuiging dat het zoo niet door kan gaan en begrijpt niet waarom men hier zoo stellig op den ouden weg door wil gaan. Kijk buiten Amersfoort, waar overal gezocht wordt naar nieuwe bedrijfsvormen! Er zijn reeds verschillende stelsels toegepast in Den Haag, Rotterdam en elders. Spr. wijst op het gllde-Btelsel. (Vervolg van Dinsdag 26 October). De zaak is, de bouwvakarbeiders te interesseeren bij den woningbouw. Thans is zulks niet het geval en zijn zij alleen geïnteresseerd bij het loon, waardoor zij direct bereid zijn naar een anderen patroon over te loopen, die wat meer betaalt. Wij moeten het zoover zien te krijgen, dat er een gemeenschap komt, waarin elk individu de volledige 100 pCt. van zijn werkkracht aanwendt ten bate dier gemeenschap. Nu zijn er twee groepen met tegenover elkaar gestelde belangen. Om tot een ander systeem te komen is bet in de eerste plaats noodzakelijk een fundament. Daarvoor vanaf f I.3S per flesch J. VAN HAMER8VELD JR. VRAAGT PRIJSCOURANT moeten wij een woningdienst scheppen, die anders werkt dan wat wij thans kennen. Alles moet bijeen gevoegd worden en er moet één verantwoordelijk persoon zijn voor den bouw van de woningen en voor het beheer. Ook de huurders moeten medezeggenschap hebben over het beheer der woningen, dan kunnen zij ook beter beseffen hoe groot de moeilijkheden wat betreft verbeteringen zijn, en zal onbillijke crltlek uitblijven. Verder moet een dergelijke dienst kunnen beschikken over de gronden waarop de woningen moeten worden gebouwd. En natuurlijk moeten ook de arbeiders organisaties er bij betrokken worden. Bij de begrooting zullen de S -D. hierover nog iets zeggen. Misschien zou het goed zijn, wanneer B. en W. voor dien tijd een rapport uitbrachten, waarin zij uiteenzetten welke hun meening hierover is. Wethouder Veis Heyn deelt mede, dat de be cijferingen inzake de houtkwestie niet klaar gekomen zijn. Hij hoopt in de volgende vergadering de vol ledige lijst over te kunnen leggen. Hij vraagt, of de Raad mededeeling verlangt over de geruchten aangaande diefstal van steen en derg., waarbij verschillenden, o.a. de magazijnmeester, be trokken zijn. Spr. Is volkomen bereid deze zaak in het publiek te behandelen. De heer Hofland vraagt om een schriftelijk rapport. De heer Ruitenberg dringt aan op openbaarheid, in het belang van alle partijen. Wethouder Veis Heyn heeft een onderzoek in gesteld en zal nu namen moeten noemen. In de eerste plaats heeft hij geconstateerd, dat in de afgifte van steenen een fout was. Een bon is een waardevol stuk. Nu is het voorgekomen, dat door een werkman maar steenen werden afgegeven zonder bon en dat die pas later werden verantwoord. Man hoeft hier niet aan fraude te denken, doch ieder die zelf zaken heeft gedaan, weet, hoe gevaarlijk zulke dingen zijn. Verder is er een onderzoek Ingesteld naar de 140 steenen waarover gesproken was, doch een oplossing is niet gevonden. Er was een bon voor den aannemer L., goe voor 1000 steenen. Nu beweerde men, dat er op het werk 140 steenen te veel gekomen waren. Het is echter gebleken, dat de betrokken wagen door twee werklieden is gelost, waardoor stelligheid niet te verkrijgen is. Nog is verteld, dat smid Kalveen steenen en mate rialen van de gemeente zou hebben gekocht. Een onderzoek, of materialen bij hem in voorraad waren, heeft geen resultaat opgeleverd. Er bleek niets te vinden te zijn. Kalveen was dan ook zeer veront waardigd, omdat bij zelfs nog niet aan* bouwen had gedacht. Ook was opgegeven, dat schepen met afgekeurde steenen wel waren weggevaren doch een uur later weer terug kwamen, waarna de steenen werden goed gekeurd. Gebleken is, dat het hier steenen gold, waar over nog onderhandeld moest worden. De directeur van Openb. Werken bepaalde ten slotte den prijs dien er voor betaald moest worden. De heer H o f 1 a u ddeed hij dat op eigen gelegen heid? En die afgekeurde steenen kwamen later toch op het terrein van den bouwl Wethouder Veis H e ij n kan hierover geen nadere inlichtingen geven, omdat hij toen nog geen wet houder was. De heer Hofland: waren deze transacties bekend aan het gemeentebestuur Wethouder Vela Heijn: althans aan den betrok ken Wethouder. DaD is er de grief, dat de aannemers van Keulen en Bunnik steenen hebben overgenomen zonder bon. Dit is juist. Die heeren kregen echter die partijen steenen direct uit het schip, waardoor dus voor de gemeente geen schade kon ontstaan. Verder la gebleken dat de aannemers Jansen, Keppel en Van Dordt beweerd hebben, te weinig steenen te hebben ontvangen. Daarover Is nu geen onderzoek meer mogelijk. Ook is beweerd, da( door voerlieden steenen zijn verkocht. Een feit is, dat enkele keeren bij directe vermissiug van steenen, de steenen den volgenden morgen terecht kwamen. Deze zaken echter konden de gemeente niet schaden, wél de aannemers. Dan is er de hout-zaak van der Weerd. Deze had hout gekocht, voor f300 van de gemeente en voor f1500 van den aannemer Keppel. Van dat hout heeft hij verschillende dingen gebouwd. De magazijnmeester heeft verklaard, dat hij nimmer eenlg loon van derden heeft ontvangen. V. d. Weerd was nog van plan verschillende bouw werken uit te voeren, maar dat is niet doorgegaan en toen heeft hij het hout verkocht aan een land Amersfoort, Scherpenzeel, Soest, Utrecht, Tel. interc. 363. Tel. Intere. 2. Tel. latere. 6. Tel. latere 460 T«l«eram*adres .CREDO". bouwer In Leusbroek. Hij heeft het daarheen vervoerd In een wagen die afkomstig was van de H. R. M. maar die door hem was gekocht. Gevraagd, of hij kozijnen had afgeleverd, heeft de magazijnmeester verklaard, dat hij, in verband met zijn bouwplannen door twee timmerlieden In zijn woning had laten werken. Wanneer hij gevraagd heeft er geen werk van te maken, dan gold dat niet hem zelf, maar deze timmerlieden die een uitkeeting kregen vanwege de uitsluiting, en die daardoor moeite hadden kunnen krijgen. De Voorzitter stelt, met het oog op het ge vorderde uur, verdaging van dit punt tot Vrijdag voor. Afgehandeld worden nog de punten 28. Advies van Burgemeester on Wethouders op het adres van Mr. W. van Son te Soosterborg om aan hem de pacht to vorpachten op do gronden grenzende aan de gemeente Leusden, Het advies is afwijzend, met het oog op het gevaar en het behoud van de levende natuur. Aangenomen. 29. Voorstel van Burgomeestor en Wothoudera tot verkoop van eon perceel bouwtorroin aan den verbindingsweg tusschen Koninginnelaan en Prins Frederiklaan groot 1538 M2 aan T. Sterren- berg voor f7700. Aangenomen z. d. of h. st. 30. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van een perceel bouwterrein aan de nieuwe laan tusschen Koninginnoluan on Prins Frederiklaan groot 1180 M2 voor f5900, aan W. T. H. Rhobergon. Als voren. 31. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van een percoel bouwtorroin aan den Utrechtschenweg groot 3326 M2. voor f 17000, aan de Wod. O. L. Vlaanderen- Als voren. 32. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van een perceol bouwterrein aan de niouwe laan tusschon Koninginnolaan en Prins Frederiklaan groot 1008 Ml voor f8100 aan do Wed. P. van Achterbergh. Als voreu. Punt 33. Aangehouden. 34. Advies van Burgemeester en Wethouders op het schrijven van het Bestuur dor Afdooling Amersfoort van do Rijwielpadvereoniging U. M. O. houdende verzoek een rijwielpad aan to mogen leggen bij het z.g. Zeistorspoor. Het advies luidt gunstig. Aangenomen z. d. of h. st. 35. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om de gemeente borg te laten zijn voor de be taling van rente en aflossing der 2o hypothocaire leening van de Middenstandawoningbouwvoreeni- ging l-risia. Goedgekeurd. 36. Schrijven van Burgemeester en Wethouders in verband mot het verzoek van het Bestuur der Woningbouwvereniging Goed Wonen om finnn cieolen steun voor den bouw van 145 ééngezins woningen en 2 winkelhuizen. Het voorstel behelst, in beginsel te besluiten tot dien bouw over te gaan, om daa In de volgende ver gadering met plannnen te komen, Goedgekeurd. Punt 37 en 38. Aangehouden. 39. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der verordening op de heffing van ontsmettmgsloonen In verband met opmerkingen van Ged. Staten racet wijziging van do verordening plaata hebben. Goedgekeurd. Punt 40. Aangehouden. 41. Voorstel van Burgemeester en Wothoudera tot rogeling van don Jaorwoddo van den Dlr*o- tour van Onderwijs en van den Directeur van don Qonooskundigon dienst. Dit was uitgevallen bij de regeling ven té Sept. Voorgesteld wordt thans om groep 21s te bepalen op 5700—6300 gld. Dit geldtdua voor belde genoemd* ambten. Goedgekeurd z.d. of h.st. 42. Voorstel van Burgemeester en Wethouders aan den Secretarie der Gezondheidscommissie ovor hot jaar 1920 oen bijslag van f 180 op zijn - salaris toe te kennen. Als voren. Punt 43 en 44. Aangehouden. 45. Voorstel van Burgemoestor en Wothouderf tot vastatolling van oon verordening totcqggftag van het gebruik van het archiof. Goedgekeurd. 46. Voorstel van Burgomeostor en Wothoudera tot wijziging van het raadsbesluit dd. 7 September 1920 inzake vorplaatsing van de eierenmarkt, De vorige maal werd de markt verplaatat naar 't Zand. Het voorstel luidt nu baar te varplaatsen naar het O. L. Kerkhof. Vervolgens gaan de punten 47 tot en met 61 zonder d. of h.st. onder den hamer door 47. Vastatolling 5e navordoringskohler Ink .-be lasting. dienst 1919. 48. Vaststelling 2o navordoringskohior Ink.-be lasting, dienst 1920. 49. Vastatolling 60 en 60 primitief kohier Ink.- belasting, dienst 1920. 50. Vaststelling 2o suppletoir kohier Ink-be- laeting, dienst 1920. 51. Vaststelling le suppletoir kohier school gelden school A, dienst 1919/20. 52. Vaststelling lo suppletoir kohier school- golden schoei B, dienat 1919/20. 53. Vaststelling lo supplotoir kohier sohool- gelden school C, dienst 1919,20. 54. Vaststelling le supplotoir kohier sohool- geldon school D, 1919/20. 55. Vaststelling primitief kohier sohool voor voortgezet onderwijs, dienst 1919/20. 66. Vaststelling lo supplotoir kohier hondenbe lasting, dienst 1920. 57. Vaststelling le primitief kohier straaibe» lasting, dienst 1920. 58. Vaststelling le primitief kohier rioolbelas ting, dienst 1920. 59. Afschrijvingen Inkomstenbelasting, dienst 1919. 60. Afschrijvingen Inkomstenbelasting, dienst 1820. 61. Reclames schoolgelden school A t/m D, dienst 1919/20. RONDVRAAG: De heer Polder wenscht te worden Ingelicht over do winkelsluiting. In de kranten leest men van ver baliseerde menscben, doch volgens B. en W. wordt san de verordening de hand niet gehouden. Hoe zit dat dan Do Voorzitter betoogt, dat de zaak met de besturen der wlnkcllers-vercenlgingen nog olet good Is geregeld en dat het daarom maar beter Is de zaak niet op den spits te drijven. late l^lAMO materiaal OPGERICHT 1906 VLASAKKERWEG 52D - TEL. 169

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 1