iMOORISCIE COURANT. Dinsdag 2 November 1920 No. 9403 70e Jaargang - Verven Uitgave van de Drukkerij „DE AMERSFOORTSCHE COURANT" voorheen Firma A. H. van Cleeff. Verschijnt DINSDAG-, DONDERDAG- en ZATERDAG. ABONNEMENT per 3 maanden £1.—, franco per post f 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTlEN 1—6 regels 95 cent; elke regel meer 15 cent. Bij regel-abonnement reductie, waarvan tarief on aanvraag kosteloos. Legale-, officieele- en ontelgenings-advertentiCn per regel 20 cent. -:- RECLAMES 15 regels f 1.55k elke regel meer 30 cent. Incasseerkosten worden In rekening gebracht. Inzending van advertentiën op den dag van verschijnen uiterlijk 10 uur, voor het Zaterdagnuramer uiterlijk Vrijdagavond. REDACTEUR: K. LUBERTI, AMERSFOORT BUREAUX KORTEGRACHT 1 VALKESTRAAT 19, TELEFOON 19. STADSNIEUWS. VERKIEZING KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, brengen ter openbare kennis, dat op Dinsdag den 3oen November 1920, des voor middags van io tot 1 ure, ten Raadhuize dezer ge meente, ui plaats hebben eene verkiezing van drie leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort en zulks ter vervulling der plaatsen wegens periodieks aftreding van de heeren H. Meur- sing, S. van Vollenhoven en A. Dros. De stemming geschiedt bij ongeteekende briefjes, waartoe met het zegel der gemeente gewaarmerkte stembriefjes ten minste acht dagen vóór den dag der verkiezing, door den Burgemeester aan de kiesgerechtigden worden toegezonden. Den kiezer, die zijn stembriefje verloren of er geen ontvangen heeft, wordt gelegenheid ver schaft om er aan het stembureau een te bekomen. Het openen der stembriefjes geschiedt dadelijk na afloop der verkiezing. Van onwaarde zijn briefjes, welke niet zijn gewaarmerkt met het zegel der ge meente, welke onderteekend zijn, welke niet duidelijk een persoon aanwijzen of waarbij, of waaraan andere stembriefjes zijn Ingesloten of vastgehecht. Amersfoort, den 29en October 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter Openbare kennis, dat bij hen van Gedeputeerde Staten van Utrecht Is ingekomen een verzoek van W. FRANSEN alhier omvergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop alleen aan logeergasten in de beneden vóórkamer van het perceel Kruiskamp No. 128. van MARI VAN BALLEGOOIJ, wonende te Amersfoort, om vergunning voor den verkoop van sterken drank iu het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop alleen logeergasten in de beneden voor kamer van het perceel Hellestraat No. 25. Dat binnen twee weken na deze bekendmaking een ieder tegen het verleenen van deze vergunning schrifte lijke bezwaren kan Inbrengen. Amersfoort, 30 October 1920. Burgemeester en Wethdhders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. A. M. Tromp van Holst, f Zaterdagmorgen is alhier plotseling overleden de hser A. M. Tromp van Holst. Juist zou de overledene zich naar Vorden begeven, ten einde de begrafenis van een familielid bij te wonen. Toen de auto voor kwam en de dienstbode hem wilde waarschuwen, vond zij hem dood op zijn kamer. Het A. D. weet van den ontslapene de volgende bizonderheden mede te dealen. August Marie Tromp van Holst werd 18 Sept. 1854 te Delftshaven geboren. In '80 vestigde hij zich te Amersfoort op het bulten «Randenbroek». Al spoedig toonde hij een open oog te hebben voor de nooden van den mensch en ook voor die van de gemeenschap. Op velerlei manieren heeft hij getracht, bijgestaan door zijn onvergetelijke echtgenoote, daaraan te gemoet te komen. Bescheiden als hij was, zich nimmer op den voor grond dringend, heeft hij wel gedaan op een wijze, die hem de dankbaarheid heeft doen verwerven van vele stadgenooten. Men hoorde wel eens zoo af en toe van hulp, geboden In gevallen waar deze dringend noodig was, maar wij houden er ons van overtuigd, dat niemand ooit za' weten In welke hooge mate hij '•*r menigeen in Amersfoort de groote weldoener is geweest Zij, die wel eens bij den heer Tromp van Holst aanklopten om steun, en dat gebeurde menig maal, deden dit nimmer te vergeefs. Zijn liefdadigheids- zin was dan ook overbekend en het goede gebruik, dat hij van zijn groot fortuin maakte, heeft hem tot een zegen doen zijn van de stad zijner inwoning Geen wonder, dat hij zich aangetrokken voelde tot het werk der vereenlging «Liefdadigheid», waarvan hij vele jaren voorzitter was. Ook andere liefdadige instellingen von den in hem een zeer gewaardeerden steun. Zoo was hij o.a. regent van het Burgerweeshuls, van het gesticht «De Armen de Poth» en van het St. Pieters- en Blok- lands-gaathuis. Heel begrijpelijk, dat hem ook een plaats werd waardig gekeurd in den Gemeenteraad. Een man, zoo algemeen gezien en geacht, was daar voor als aan gewezen. En lange jaren heeft hij als zoodanig onze gemeente gediend. Hij war geen militante figuur, was van het spreken in het openbaar afkeerig en behoorde dan ook tot wat men wel eens noemt de zwijgers In den Raad. Maar waar bet gold de gemeente vooruit te brengen, waar democratische hervormingen moesten worden toegepast, daar kon men vast verzekerd zijn van zijn steun. Hij maakte de evolutie van zijn tijd mee en toen de kiesvereeniging «Gemeentebelang» zich oploste in de afdeeling van den Vrijz.-Dem. Bond, sloot hij zich bij de laatste aan. Bij d» verkiezingen van 1919 werd bij herkozen, maar hij bedankte spoedig daarop om plaats te maken wsor Mr. Verhoef. In het zelfde jaar vaardigde de federatie van den Vrijz.-Dem. Bond hem af naar de Staten van Utrecht. Een belangrijke periode in het leven van den over ledene was ook zijn dienst bij de schutterij. Wat hij, de majoor, daarvoor ls geweest, weten allen, die vas dit thans verdwenen instituut hebben deel uitgemaakt. Bij de opheffing ervan werd hij benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw terwijl hem den titulairen rang van luitenant kolonel werd toegekend. Op maatschappelijk gebied ontwikkelde de heer Tromp van Holst een groote werkzaamheid. Vooral land- en tuinbouw hebben in Amersfoort en omgeving veel aan hem te danken. Als voorzitter van het Genoot schap voor Landbouw en Kruidkunde en van de Tuinbouwver. «Amersfoort» heeft hij veel gedaan om de menschen er van te overtuigen, dat op dit gebied in Amersfoort en omgeving bnei wat gedaan kan worden. In de huishoudelijke vergaderingen dezer ver- eenigingen, als ook in die der vele andere waarin hij zitting had, werden zijn adviezen hoog aangeslagen. Van zijn andere functies noemen wij nogvoorzitter der oudheidkundige ver. «Flehite»voorzitter der ver. «Johan van Oldenbarnevelt» voorzitter der Anna Paulownabewaarschool, ondervoorzitter der Werkl. ver. «Onderlinge Hulp»penningmeester van de ver. tot het bouwei^ en verbeteren van woningenvoorzitter van de Districtscommissie van het Fonds ter aan moediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in NederlandCommissaris van de ver. tot bevordering van vreemdelingenverkeer beschermheer van de onder- afd. Amersfoort van de V. P. N.bestuurslid van de ver. voor achoolwerktuinen. Voorwaar een lange lijst, welke doet zien hos hij zich voor alles interesseerde, waarbij het belang der gemeenschap op den voorgrond trad. Hij zal dan ook in vele vereenigingen een plaats open laten welke niet zoo gemakkelijk kan worden aangevuld. Lang, heel lang nog zal hij gemist worden en steeds zal zijn nagedachtenis blijven voortleven in de dankbaarsteen aangenaamste herinneringen van allen die het voor recht hebben gehad met hem te heben mogen samen werken of op eenigerlei andere wijze met hem in aanmerking mochten komen. Met Tromp van Holst is een mensch gestorven, een mcnsch in den volsten zin des woordsl Hij ruste in vrede I Personalia. De heer D. Koning van hier, is geslaagd voor het candidaats-examen in de rechten, aan de universiteit te Utrecht. Concert Lu g er-Tig g era. Betreffende het Concert van den altzangerss Suze Luger en den pianist P. Tiggers op 4 November in Amicltla kunnen wij berichten dat deze avond volgens de recensies In de groote bladen een bijzonder genot zal schenken. De N.R.Ct. schrijft b.v. dd. 5 Febr. 1920: «In vele jaren is in de Ned. Zangkunst geen zangeres verschenen met een zoo compleet prachtig natuurgeluid als Suze Lugcr, die in het begin van dit seizoen te Amsterdam furore gemaakt heeft en sindsdien aller- wege de aandacht trekt. Zij was gisteravond niet eens op haar best gedisponeerd, maar toch hoe bewonderens waardig sonoor en nobel klonk deze stem van benij- denswaardigen omvang, die vol kracht en warmte en innigte tevens is.» Firma K. W. JAEGER AFLEVERING BINNEN 8 DAGEN WINKELFABRIEK LANGESTR. 74 KAMPSTR. 9G-96r TELEFOON 198. Amersfoort en de coöperaties. Wij knippen uit «Het Coöperatieve Nieuws» het volgende bericht Een slechte reputatie. Er is in ons land eeo stad, die een eigenaardig soort verbruikers herbergt. Deze stad is Amersfoort. Jaren geleden is er een arbeiderscoöperatie opgericht, die wegens gebrek aan belangstelling na een kwijnend bestaan weer te gronde is gegaan. Daarna ls er ge- konjen een neutrale coöperatie, die het ook niet heeft kunnen boeren. In den oorlogstijd Is opgericht een coöperatieve slagerij, die een groot aantal leden telde. Zij is ook spoedig ten grave gegaan nalatende een groot tekort. Daarna is op verzoek van de arbeiders organisaties een filiaal van een naburige coöperatie opgericht, dat mede door gebrek aan belangstelling binnenkort zal worden opgeheven. Eenigen tijd geleden hebben de Amersfoorters het eens op een andere manier geprobeerd, n.l. met de oprichting van een consumentenvereenlglng, die onge veer 700 leden telde. Ook deze instelling heeft bet niet kunnen boeren. Zij is dezer dagen opgeheven en wel, omdat alle belangstelling van de zijde der leden gebluscht was. Een heerlijke rustige gedachte voor de Amersfoortsche middenstanders, te weten, dat de verbruikerster plaatse te stumperig en onbeholpen zijn om een verbruikers organisatie in het leven te houden 1 LIJST VAN Onbestelta Brieten ea Briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn. Postkantoor Amersfoort. Terugontvangen !n de 2e helft der maand October 1920. Brieven Binnenland. Oldenbarneveldlaan 3. Amsterdam Adm. Reg. Genietroepen, Utrecht A. v. Eijsden, Utrecht Grimmelt, Utrecht De Vries Moleman, Soest J. A. Zaalberg, Leeuwarden N. v. d. Zijpp, Amsterdam. Briefkaarten Binnenland. G. M. Booms, Amsterdam J. W. Grantmar, Amsterdam Grobben, Vroomshoop Grobben, Vi;oomshoop A. Hulskes, v. d. Hulst, Haag G. Jagtenberg, Hilversum - B. Reik, Zeist. MARKTBERICHTEN. AMERSFOORT, 29 Oct. 1920. Appelen» f 15.— A f25.Peren f 18.— A f25.— Zandaardappelen f5.50 A f ó.jo Hoendercieren f21.— a f25.Grasboter f340 A 3.80 Kippen f 1.50 A f 3.Kuikens f4.— A f6.— Piepkuikens f 1.A f 1.50 Oude eenden f 1.20 a f 1.75 Hazen f 2.50 A f4.— Wilde konijnen f 1.a f 1.25 Tamme konijnen f 1.50 A f4.— Duiven f 1.40 A f 1.80 per paar Magere Varkens f40.— A f70.— Zeugen f 160 A f250 Biggen f25.— A f45 -. Aangevoerd waren ongeveer 70 heet Appelen30 heet. Peren80 heet. Zandaardappelen8000 stuks Hoendereieren250 kilo Grasboter40 Magere Var kens 200 Biggen30 Zeugen. Kaasmarkt. Aangevoerd werden op 1 Nov. 1920, 38 wagens, bevattende 7500 K.G. kaas. Prijzen f 79.tot f 83.per 50 K.G. Handel tamelijk. Fruit- en Groentenveiling Noteering van 1 November Groene kool 13 ct.sav. kool 4—6 ct.roode kool 25 ct.witte kool 10 ct.bloemkool 22 ct. alles per stuk. Appels 523 ct., peren 719 ct., spruiten 29—0 Ct., alles per pond. Aardappelen 2}8 ct.wortelen 4^—5 j ct.per K.G. Wortelen 13 ct.bieten 3 7 ct.selderie 243i ct.per bos. Andijvie f 1.60— f 2.50boerekool f 0.40f 2. prei f 1.20-f 1.40 per 100 stuks. Uit het politie-rapport. Een winkelier in de Langestraat is opgelicht ter waarde van f 25aan verschillende goederen. De verdachte, een zekere R. te V„ gedetineerd in het Huls van Bewaring, heeft bekend zich aan de ver duistering te hebben schuldig gemaakt. Nachtverblijf verleend aan J. R„ Rotterdam. Den laatsten tijd zijn weer verschillende schuurtjes, waarin rijwielen stonden, opengebroken en de fietsen meegenomen. De politie stelt een onderzoek In. In middels zij men indachtig de noodige maatregelen te nemen. Nachtverblijf verleend aan J. P., AmsterdamJ. B., GroningenM. J. v. DAmsterdam en J. I., Nieuw- Amsterdam. Vrijdag werd kennis gegeven aan de politie.dat een zekere E., loodgieter, Breedestraat, uit een dak goot van een In aanbouw zijnde villa aan de Bllder- dijklaan gevallen was. Het bleek, dat de man een paar ribben|g«broken bad en dat zijn val 7 M. bedragen had. Per polltle-brancard ls hij naar het ziekenhuis overgebracht. Bekeurd wegens overtreding vao het motor- en rijwielreglement zekere K. de G., Spakenburg. Overgenomen van de politie te Amsterdam zekere A. P. W., bestemd voor het R.O.G. te Avereest, waarheen hij wordt gebracht, 4 Bekeurd wegens het rijden met niet verlicht rijwiel H. P. Uit Harderwijk is aan het bureau gebracht de vreemdeling G. S., die te Rotterdam thuis hoorde. Hij is derwaarts gebracht. In den avond van 29 Oct. maakte[zekere A. v. d. S. het den bezoekers van een café In de Langestraat lastig. Hij werd naar het bureau gebracht en hem ls nachtverblijf verleend geworden. Bekeurd wegens openbare dronkenschap A. B., wonende Teut. Eenigen tijd geleden verscheen In het hotel Monopole een heer. die iets gebruikte, doch die, toen het op betalen aankwam, verklaarde zijn beurs vergeten te hebben. Hij begaf zich daarop naar een automobiel- bandelaar te dezer stede en gaf voor een auto te willen koopen waarna een proefrit per auto gemaakt werd. Deze gaf «volkomen bevrediging» en de «heer» bestelde een soortgelijke nieuwe auto. Tevens deelde bij mede geen geld bij zich te hebben en kreeg zestig gulden ter leen 1 Hiermede begaf hij zich op nieuw naar hotel Monopole, dineerde daar copieus, en betaalde I Commentaar overbodig. RAADSVERSLAG (Vervolg van Vrijdag 29 October). B. en W. zeggen in hun stuk: «Overzien wij nu den toestand, dan gaan wij uit van de stelling, dat de begrooting 1921 op normale wijze sluitend zal moeten worden gemaakt, welk bedrag aan belasting daarvoor ook noodig zal zijn.» Spr. heift daarbij aangeteekenddan was het lage belastingcijfer van 1920 eigenlijk een uitatel van exe cutie. Want wanneer je de begrooting van 1921 gaat belasten met dergelijke extra-bedragen, dan zal de factor heel hoog moeten zijn. En toch, om bij Ged. St. In het gevlei te komen, moet do begrooting sluitend worden gemaakt. Nu denken B. en W., dat de verruiming van bet belastinggebied daaraan tegemoet komen zal. Spr. hoopt bet, maar in de Kamer is gezegd, dat de be grooting van 1921 er nog niet van zal profiteered In terugwijzing van het verwijt, dat Ged. St. ons maken, hebben B. en W. een staatje gemaakt om te doen zien, dat wél zorg is besteed om de gewone mid delen te doen toenemen. De motiveering ls echter slechts half voldoende, want bet belastbaar inkomen wordt wèl genoemd over dit jaar, doch niet over het vorige. Nu weten wij, dat de laaten zwaar zijn. Maar moet de financicele onmacht der gemeente afgewenteld wor den op bet personeel, zij het ten halve Dat zou groote onbillijkheid zijn. Spr. verzoekt den Raad niet over te gaan tot verhooging van den factor ert ook niet in be roep te gaan bij de Kroon, doch over te gaan tot een andere verknipping van het resteerende bedrag van f220.000 van wat wij ontvingen uit de O.W.-be- lasting. Als wij dat doen, dan komen wij al heel ver tegemoet aan de eischen ons door Ged. St. gesteld. Dan kunnen wij zeggen, dat bet personeel een groot offer heeft gebracht, een offer dat voor verscheidene menschen van zeer veel beteekenis Is. Maar dan moet ook niet van de uitkeering belasting geheven worden. Spr. heeft zich afgevraagd bij bldz'. 180 van het Gedr. St. 56, waar te lezen staat«Wordt het premievrij pensioen nu ingevoerd 1 Januari 1921, dan zal het personeel de restitutie niet ontvangen. Daartegenover staat echter, dat het personeel ook geen verhoogde belasling behoeft te betalen», of dit wel zoo bedoeld is. Wanneer nu het college ons de verzekering geeft, dat dit inderdaad niet zal gebeuren, dan staat bet duidelijk voor den geest wat de Raad beeft te doen. Wij belatten 1921 met f50.000 meer en besteden dit jaar die f50.000 voor de volledige uitkeering van de loonsverhooging, Er is dan nog niet genoeg, maar dat kleine verschil ls wel te putten uit onvoorziene uitgaven. Spr. wil afwachten of er bezwaren zijn tegen dit voorstel bij B, en W. of bij den Raad, maar zal I alvast een amendement indienen. De beer Stadig moet zich verklaren tegen de algemeene strekking van het voorstel op dezelfde I gronden als Kroes en Hofland. Hij laat er buiten I zijn sympathie voor de verhooglng; bij was et per

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 1