AlIERSFOORTSGHE GOURAIT. Donderdag: 25 November 1920 No. 9413 70e Jaargang Uitgave van de Drukkerij „DE A5IERSF00RTSC11E COURANT" voorheen Firina A. H. van Clecff. Verschijnt DINSDAG-, DONDERDAG- en ZATERDAG. *:- ABONNEMENT per 3 maanden f 1.—franco per post f 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIËN 1—6 regels 95 cent; elke regel meer 15 cent. Bij regel-abonnsment reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale-, officlsele- en ontelgenings-advertentiCn per regel 20 cent. RECLAMES 15 regels f 1.55]; elke regel meer 30 cent. Incasseerkosten worden In rekening gebracht. Inzending van advertentifin op den dag van verschijnen uiterlijk 10 uur, voor het Zaterdagnummer uiterlijk Vrijdagavond. REDACTEUR: K. LUBERTI, AMERSFOORT BUREAUX KORTEGRACHT 18 EN VALKESTRAAT 19, TELEFOON 19. De trappen van vergelijking. Wij meenden in ons artikel >alles op z'n kleinst* dat de onderwijzers zich bij deSint Nicolaas-geschiedcnis werkelijk op z'n kleinst getoond hadden. Wij herroepen dat oordeel; wij hebben ons vergist. Eén van de hoeren heeft kans gezien nóg kleiner te zijn. De heer Piet Kortland, onderwijzer en bolsjewiek dezer ge meente, de man met het Napoleoulisch hoofd en het suggestieve gebaar, hij is in heilige toorn ontstoken over den onzaligen overmoed, door ons in ons artikel betoond. Want de heer Kortland is paedagoog en voelt zich één met zijn mede paedagogen. Hij rekent zich niet tot de uitzonderingen waarover wij spraken. Neen. de heer Kortland acht zich gewoon huistuin en keukenpaedagoog, en wil zijn collegiale solidariteit demonstreeren, Demonalreeren, maar hoe? De heer Kortland, bijgenaamd Piet maar daarom toch nog ling geen hééle Piet, is, behalve paedagoog van professie en politicus van geboorte, ook nog journalist. Wca het wonder dat hij naar dit wapen greep, waar hij (meende dat hij) in de «Pers* was aangevallen? Een ingezonden stuk, denkt ge? Een ontboezeming vol laaieud vuur, vol hevige woorden van verontwaardiging over ons gebrek aan respekt voor het heilig huisje van het onderwijzerschap? Een profetische terechtwijzing met het oog op de toekomst, waarvan zij, schoolmeesters, de makers zijn?! Lacie, het heeft niet aldus mogen zijn. De heer Piet Kortland, onderwijzer en bolsjewiek, Soesterweg 153, stad, heeft ons niet met de pen doch per telefoon te kennen gegeven, dat hij >met het oog op het lieve stukje in ons blad* weigert nog langer onze «mede- werker* te zijn, dat hij weigert ons nog langer de ff;Vt'/;^berlohten te verschaffen. De «koers* van de gare bietó en de spinazie-van-vijf- centen-een-mand-vol in verband gebracht met onder wijzers en sinterklaaskadootjes. O, ol men zou woorden willen vinden om dergelijke menschen zoo te striemen, te grieven, zóó belachelijk te maken, dat zij zich niet meer op de straten zouden durven vertoonen. Dit, een paedagoog I Dit, een bolsje wiek, iemand, die de wereld meent te kunnen her vormen naar een levend ideaal, en die strijdt met krantenbericbles van een kwartje 1 Maar wees gerust, Plet. Ten slotte zul jij toch nog het laatst lachen. Hot Tapverbod. A. H. v. NIEUWKERK Aldegondeatr. 105, 1051, 107 Tel. 543 IN AMEUBLEMENTEN EN KANTOORMEUBELEN STADSNIEUWS. Wij zijn thans in staat het schrijven van den Minister van Arbeid te publlceeren, waarin deze zijn afwijzende beschikking op het verzoek, om het Tap verbod ter vernietiging aan de Kroon voor te dragen, nader motiveert. Het schrijven luidt aldus: 's Gravenhagc, 20 October 1920. Aan Gedeputeerde Staten van Utrecht. Naar aauleiding van Uw nevensvermeld door de Koningin in mijn handen gesteld schrijven deel ik Uw College mede, dat ik geen aanleiding kan vinden de bij Uw missieve in afschrift overgelegd» verordening der Gemeente Amersfoort aan de Kroon, ter nieliglng voor te dragen. Strijd met de wet wordt ook door Uw College niet aangevoerd. Twijfel zou ten dezen aanzien slechts kunnen rijzen ten aanzien van het verkoopverbod ge durende den geheelen Zondag. Echter blijkt uit het aantal processen-verbaal, welke dit jaar tot 16 Juni j.l. op den Zondag wegens openbare dronkenschap werden opgemaakt voldoende dat in deze gemeente inderdaad op den wekelijkechen rustdag bijzondere omstandig heden aanwezig zijn, die een verkoopverbod gedurende dezen dag wettigen. Ook strijd met het algemeen be lang kan hier moeilijk worden aangenomen. De ver ordening schrijft niet voor, dat de verlofs- en ver- gunningslocaliteiten gedurende de aangegeven dagen gesloten moeten zijn. Slechts alcoholhoudende dranken mogen op die dagen niet worden verkocht of ver strekt. Dat het verkeers- of industrieel-belang van Amersfoort zou worden benadeeld, doordat men op de aangegeven dagen geen glas bier of glas jenever kan drinken, is moeilijk aan te nemen. IV bijzondere be langen der tappers en slijters zuller. ongetwijfeld door de verordening geschaad worden, maar c'eze particu liere belanges moeten voor het algemeen belang, dat bestrijding vordert van bet te Amcrsfoo'.t blijkbaar draukmisbruik, wijken. De Minister van Arbeid, (get.) AALBERSE. Bakkersnachtarbeid. De Burgemeester van Amersfoort maakt bekend, dat ter gemeentesecretarie kumer No. 3 ter iuzag» ligt een aanvraag G. JONKMAN, om vergunning tot het verrichten van bakkersarbeid tusschen 8 uur des namiddags en 6 uur des voor middags ln het perceel Groote St.-Janestraat 6. Op Maandag 20 December a.»., des voormiddags tien uur, zal ln het raadhuis gelegenheid bestaan om ten overstaan van den Burgemeester bezwaren tegen de aanvraag ln te brengen. en van J. VAN DER VELDEN, om vergunning tot het verrichten van bakkersarbeid tusschen 8 uur des namiddags en 6 uur des middags in het perceel Paternosterstraat 4. Op Woensdag 22 December a.s., des voormiddags tien uur. zal in het raadhuis gelegenheid bestaan om ten overstaan van den Burgemeester bezwaren tegen ds aanvraag in te brengen. Daarbij worden zoowel de aanvrager als zij. die be zwaren inbrengen, in de gelegenheid gesteld zich naar aanleiding van de bezwaren mondeling en schriftelijk te verklaren. Zoowel de aanvrager als zij, die bezwaren Inbrengen, kunnen gedurende acht dagen vóór het bovengemelde tijdstip, ter secretarie der gemeeste, van do ter zake Ingekomen schrifturen kennis nemen. Amersfoort, 22 November >920. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. Mutaties. De te Luitenant L. A. A. H. Weytlandt, van het 2e Regiment Huzaren, is overgeplaatst bij het ie Rege- ment Huzaren alhier in garnizoen. Vereenlging «Kinderzorg» In het kinderhuis «Aldegonde*, aan den Amster- damschen Straatweg alhier, worden thans 105 door de Regeering toegewezen «voogdijkinderen* verpleegd. Dan zijn er nog 33 uitbesteed bij particulieren elders, en 5 bij andere vereenigingen. En over een getal van 35, dat geheel of grootcndeels In eigen onderhoud voorziet, gaat bovendien het toezicht. Samen 178 pu pillen vragen dus om zorg, terwijl er nog eenige aan vragen van den Voogdijraad ln behandeling zijn. Van het kinderbuis is de heer H. Laugendonk directeur. De inkomsten over 19:9 bedroegen f48.221.93s, de uitgaven, waarbij de tekorten over de laatste jaren, f61.450.00s. Alzoo was er in 't begin van '20endoor de tijdsomstandigheden én 'oor achterstallige subsidie een tekort van f 13.228.07. Een vereeniging als deze doet moeielijk maar noodlg werk aan meest verwaarloosde jongens en meisjes. Dit werk zij haar tot aanbeveling) Verslag van de Reclasseerlngs- vereeniging voor Amersfoort en omstreken over het jaar 1919. (Vervolg.) Na eenigen tijd gelukte bet ons, man en vrouw, als huisknecht en dienstbode te plaatsen op een buiten te Voorburg, waar beiden uitstekend voldoen. Voor noodzakelijk levensonderhoud, kleeding, enz. werd een bedrag van f 204.60 uitgegeven, op voor waarde dat daarvan f 195.— zoude worden terugbe taald, In maandelijksche termijnen van f 20.Hierop werd een subsidie verleend van f 163.63. Tot op heden werd van het geleende geld slechts f30.terugont vangen. Er zullen pogingen ln het werk worden ge steld, het resteerende te ontvangen, opdat zu'ks aan hc' Departement kan worden teruggestort. Daar er nu toch over subsidie wordt gesproken, kan er worden medegedeeld, dat op de aanvrage om algemeene subsidie groot f 112. een bedrag van f 100.— werd verstrekt. Bij de aanvrage om steun, hebben wij dan ook steeds bij het Departement de meestmogelijke be reidwilligheid ondervonden. Ziet hier nu hetalgemoen overzicht. Enkele mededeellngen mogen nu nog ter illustratie dienen. Voor een tweetal personen, die wegens koopeu van meel, waarvan zij konden ver moeden dat zulks door diefstal was verkregen, wsrd door de Rechtbank te Utrecht gevangenisstraf geslacht. Een der leden van het Dagelijksch Bestuur glag, toen üo zaak In boogcr beroep kwam, deze bij deu advocaat-generaal bepleiten. Conform ons verzoek werden beiden daarop door de Rechtbank tot voor waardelijke gevangenisstraf veroordeeld. Niet minder ge lukkig waren wij, met onze hulp voor Iemand, die bij een ontduiking van de distributie, zich tegen de politie had verzet, zoodat er zelfs sprake was van lichamelijk letsel. Hierop stond gevangenisstraf, volgens de letter van de wet. Naar de geest van de wet, moest bier volgens den vertegenwoordiger vaa de Reclasseerings* vereeniging, die zlcb, toen leze zaak ln hoogt' bereep kwam, als getuige k decharge had laten oproepen, eeu geldboete worden geii'scht. In het requisitoir van den advocaat-generaal, ging deze geheel met deze opvatting mede, en de gevangenisstraf door de Rechtbank te Utrecht opgelegd, werd In een geldboete emgezet. Het kon niet worden erkend, dat pogingen, tot voor waardelijke veroordeellngen bij de rechtbank te Utrecht, veelal schipbreuk leden. Is het niet teekenend dat een der verdedigers bij de behandeling van een zaak waar voor wij ons interesseerden, er onlangs ons bestuur meende op te moeten wijzen, dat de Officier van Justitie in zijn requisitoir met geen enkel woord van bemoellnges onzer vereeniging had gewaagd? Veelal wordt het door ons vooropgezette doel van een voorwaardelijke veroordeeling toch bereikt, doch langs een omweg, door de verschillende zaken bij hooger beroep, toe te lichten bij den advocaat-generaal. Een uitzondering werd gemaakt met onze aanvrage om voorwaardelijke gevangenisstraf, voor iemand die zich aan diefstal van bout bad schuldig genaakt. De Rechtbank van Utrecht legde voor dit geval een kleine geldboete op. Voor de vele beklaagden, be trokken bij een spoorwegdlefital, hebben wij tijdens bet proces niet veel kunnen doen. Wel hebben wij voor sommigen een voorwaardelijke veroordeeling gevraagd. Het heeft niet mogen baten, noch In Utrecht noch in Amsterdam, waar eenige in hoeger beroep waren gegaan. De veelvuldig voorkomende spoorweg diefstallen. schijnen een strenge straf als afschrik wekkend voorbeeld te moeten elschen. Voor allen echter, voor zooverre zij door den langen duur hunner straftijd, daarvoor in aanmerking konden komen, is wel voorwaardelijke invrijheldsstelllng verkregen. Een drietal kwam daardoor voor den tijd van een jaar onder ons toezicht. Een van hen, van wien wij reeds melding maakten is met financleelen steun gereclasseerd. Met al de anderen zijn wij in verbinding gebleven, door na afloop hunner straf, hen bij te staan en voor te lichten tot het verkrijgen van werk. Door de hulp der armbesturen en flinke atbeldsverraogen, dat door bijna alle vrouwen der gedetineerden was gepresteerd, vond niemand zijn gezin In veranderden staat terug, zoodat vooor allen, na de les die zij hebben gekregen, en de ondervinding die zij hebben opgedaan, nu weer een nieuw leven openstaat. Over de aanvragen der verschillende besturen, die ons toezicht verzochten over bepaalde personen, wier antecedenten ons worden medegedeeld, behoeven wij verder niet In bijzonderheden te gaan. Genoeg zij het, te vermelden, dat behalve een enkele uitzondering, do rapporten uilgcbvacht door hen die met bijzonder toe zicht waren belast, steeds gunstig luiden. Slechts een geval hebben wij moeten afwijzen, daar wij den man als rediclvist en psychopaat niet reclassabel achtten. Ten slotte nog een enkele mededeeling. Door da bemoeiingen onzer vereeniging wa9 ln het begin van het jaar 1917 een jongmensch tot voor waardelijke gevangenisstraf veroordeeld, met een proef tijd vau 3 jaar. Eenigen tijd geleden bleek het ons, dat hij zij a 17-jarige vrouw, bij wie hij tweekinderen had, moedwillig had verlateu. Hoewel ons Indertijd noch officieel, noch officieus, het teezicht was opge dragen, meenden wij toch in dezen, onzen invloed te moeten aanwenden, opdat de vrouw dan tcch financieel, de steun van haar wettigen verzorger zoude gevoelen. Deze pogingen gelukten, dat wij het jongwensch met zachten drang, wisten te bewegen tot afgifte van een bedrag var. f 100.— dat gedeponeerd bij het Burgerlijk Armbestuur, ten bate van het gezin zoude worden besteed. Dat de Reclaeseeritigsvereenlging voor Amersfoort en omstreken nu ook in de omstreken bekendheid begint te verkrijgen, blijkt wei uit het feit, dat eenige zakeu uit Soest, Leusden, Hoevelaken, en Putten, door ons in behandeling zijn genomen. Hiermede meenen wij het relaas onzer bijzondere bemoeiingen te moeten sluiten. In onze algemeene vergadering, gehouden op der 30sten Juni, werd rector L. J. H. van TeeuweD, die

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 1