AMERSFOORÏSCHE COTJRAIT. ELECTRO Zaterdag 2 7 November 1920 No. 9414 70e Jaargang Lunchroom Princess© SCHEMEREN AMERSFOORTSCH KEIVEEM -POIVNE Uitgave van de Drukkerij „DE AMERSFOORTSCHE COURANT" voorheen Firma A. H. van Cleeff. Verschijnt DINSDAG-, DONDERDAG- ej ZATERDAG. ABONNEMENT per 3 maanden f 1.—franco per post f1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIÉN 1—6 regels 95 cent; elke regel meer 15 cent. Bij regel-abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale-, officieele- en onteigenlngs-advertenti6n per regel 20 cent. RECLAMES 1—5 regels f 1.55(1 elke regel meer 30 cent. Incasseerkosten worden In rekening gebracht. Inzending van advertentiên op den dag van verschijnen uiterlijk 10 uur, voor het Zaterdagnummer uiterlijk Vrijdagavond. REDACTEUR: K. LUBERTI, AMERSFOORT BUREAUX KORTEGRACHT 18 EN VALKESTRAAT 19, TELEFOON 19. Kun je in je zak steke. De heldendaad van de Amersfoortsche Openbare Onderwijzers heeft overal scherpe ai keuring gevonden, niet het minst bij de moderne vakbeweging. Maar nu komt ook de crltiek in eigen boezem losl De »Bodec, het orgaan van den B. v. N. O., onder redactie van twee leden van het hoofdbestuur, publiceert in het no. van gisteren het bekende, ook doo* ons opgenomen, besluit van de afdeeling hier en voegt er dan aan toe »Over de punten sub 1 en 2 moeten wij iets op merken. Wij kunnen ons begrijpen, dat men aan de scholen niet in de stemming verkeert om feest te vieren met de kiaderen, of om werk te verrichten dat nog van idealisme zou getuigen. Maar wij achten het een ellendig Idéé, deze dingen te exploiteeren voor een demonstratie, en er zelfs een soort aktie van te maken wij hoeven, nu wij zoo omlaag getrapt worden, waarlijk elkaar niet nog verder naar beneden te trappen. Afgescheiden daarvan, zou het dom zijn men zou allerlei elementen een prachtig middel aan de hand doen om ons de sympathie van het publiek te doen verliezen.» De twee punten, hier bedoeld zijn Da afdeeling besluit ie. zich hoe noode ook nog niet meer te laten verleiden tot het doen van verschillende werk zaamheden vóór of ln 't belang van de school, zoo deze ook maar eenigszins vallen bulten het strikt nood zakelijke schoolwerk, 2e. haar leden daarom uit te noodigen niet verder deel te nemen aan de pas begonnen kursus in handen arbeid en zich te onthouden van bevordering van het te houden St. Nlcolaas feest. Wij hebben hieraan niets toe te voegen. Doch wij zouden willen vragenligt het nu niet op den weg van de Amersfoortsche onderwijzers, gezien de absoluut algemeenc afkeuring die hun deel is geworden en de disqualificatie van huu standpunt door hun eigen hoofdbestuur, om terug te komen op hun besluit, en alsnog mede te werken om het St. Nicolaasfeest te doen slagen? Zij hebben nu tijd gehad om te over denken wat er aan hun houding vast zit. Achten zij het nu heusch niet beter, zoowel in het belang van het arme kind als van hen zelf? Volksuniversiteit. Dr. F. RÖELS. Lector van de universiteit te Utrecht. Psychologie eh Beroepskeuze. Vervolg Tweede Lezing. Bijzonder moeilijk Is de bernt ;keus voor psycho- pathen. Je zou van deze menscu kunnen zeggen >ze hebben ze wel allemaal, maar ze zitten niet aan elkaar». Bij deze personen vertoonen zich eenige ziekelijke afwijkingr 1 van gemoed en karakter. Het is buitengewoon lastig om voor hen een geschikt be roep te kiezen. Zoo staat het ook met zwakzinnigen. Monotoon, een- youdig werk komt bet best met dien aanleg overeen Beroepskeus en de zintuigen. Ook de zintuigen speler een zeer belangrijke rol. Een geoefend oog b.v. Is noodlg voor menschen die In de verte moeten zienzeelieden militairen, enz. Deze beroepen zijn voor kort-ziebtigen uitgesloten. Men denke er evenwel om. dat deze laatsten wel heel rcherp van nabij zien. Er zijn ook beroepen waarin het oog in verband met veelsoortige en schitterende kleuren moet worden gebracht: sigarenmakers, decorateurs e.d. Verder is ook van belang het zien in relief: bij den beeldhouwer b.v. Het gehoor is ook een belangrijk zintuig. Beroepen als telefoniste en arts kunnen door slechthooreoden niet worden uitgeoefend. Een tooneelspeler, die nog al wat met de souffleur te maken heeft, moet over een goed gehoor beschikken. De luchtdruk, die bij ver schillende beroepen een rol speelt (metaalslijperij, onderzeebooten) kan schadelijk zijn voor het binnenoor. Het middenoor wordt beschadigd door andere in vloeden veel stofontwikkeling b.v. Is daarvoor zee.' nadeelig. Een goede smaak en reuk is ia de bedrijven van voedings- en genotmiddelen van beteekenls. De tastzin Is van belang b.v. bij het vervaardigen van geweerkogels en bij fietskogeltjes. Verder ook bij de houtbewerking, enz. De trstzin is bij vrouwen veel sterker ontwikkeld dan bij mannen. Sommige tempera turen zijn zeer nadeelig voor 'n gevoelige huid. Daar moet men dus op letteu. en bijzonder woord nu nog met betrekking tot de beroepskeus in verband met de lichamelijke gesteld heid van de vrouw. Het is beslist noodzakelijk om het verschil ln lichaamsgesteldheid turschen man vrouw terdege rekening te houden. En dit om meer dan een reden. In de eerste plaa's moet in aan merking genomen worden de rol die de vrouw bij de instandhouding van het menschelijk geslacht vervuld. Zij moet geen beroepen uitoefenen waarbij zij ten op zichte daarvan, duurzaam nadeel kan ondervinden. De oorlog heeft de hulp van de vrouw in de maat schappij onmisbaar gemaakt, maar spr. vreest, dat men 't oog zal gaan verliezen, dat de eerste plicht is een vrouw: een gezond geslacht te baren, men heeft er zécr voor te waken, dat niet de kip met de gouden eieren geslacht wordt.'Het Is wel makkelijk te roepen om meer productie, maar vergeet niet, zegt spr., dat de vrouw in de eerste plaats een taak heeft te vervullen als vrouw. Spr. zal niet ingaan op de vraag, voor welke der beroepen zij geschikt Is of niet geschikt. Slechts één ding. Door een periodiciteit In de levensprocessen is de vrouw op sommige oogenbllkken niet in staat te producceren. Men heeft rekening te houden met de omstandigheid, dat een vrouw niet altijd de volle mate van haar energie kan geven. Vele vrouwen zijn ln staat om, met Inspanning, die energie niet ln mindere mate te geven, maar het is dan zeer de vraag of niet het kapitaal In plaats van de rente wordt aangesproken. Zware beroepen als slagers, bakkers, smeden, enz. zijn voor '0 vrouw uitgesloten. Conducteurs, e.d. ambten kunnen zij wel vervullen. Mede op grond van haar zwakker beenderenstelsel moet de vrouw zich voor zwaren arbeid wachten. Er zijn ook vakken waarvoor vrouwen bijzonder geschikt zijn. De fijne huid maakt ze zeer geschikt bv. voor het keuren van rijwielkogeltjes. Die fijne huid mag echter niet bloot gesteld worden aan SDelle temperatuursveranderingen. Nieuwstraat 10 - AMERSFOORT - Stoovestraat 8 ADMINISTRATIE: KORTE GRACHT 8 Opslagplaats van Goederen Afgifte van Ceelen digheid voor noodig en ook een zeker weerstandsver mogen tegen vermoeienis. Voor de onder b. genoemde beroepen is een zekere mate van verstandelijke ontwikkeling noodlg. Bij deze beroepen wordt eigenlijk toegepast hetgeen een ander gedacht heeft. Het verstand gaat hier mechanisch te werk. Anders is het met de onder c. genoemde beroepen. Hier bevinden we ons op het eigenlijke gebied van de geestes werkzaamheid. Uit vaststaande gegevens moeten nieuwe dingen worden geconstrueerd. Het verstand gaat hier niet mechanisch te werk, maar scheppend. Nu ia het de vraag ol ieder menach aan deze zielkundige eiachen voldoet. We weten wel, dat een Individu lichamelijk niet ge schikt kan zijn voor een bepaald vak, maar juist ziel kundig aan al de eischen kan voldoen. Er wordt ge zegd als je maar geld genoeg hebt, en je kunt wat reizen en alles ki gen wat je leven veraangenaamt, dan zullen er heel wat Indivlduutjes zijn die veel meer zouden presteeren. En dat klinkt nog zoo vreemd niet. zegt spr. Er zijn er ook die gezegd hebbendc mensch (de normale mensch) is overal toe geschikt. (Adam Smith, Taylor e.a.) Daarover een volgende keer. het gebouw Achter Davidshof No. 2 te spreken zal zijn des Vrijdags van iedere week des ygrw van 10 'ƒ2 tot 11 'lt uur. Amersfoort, dan 22 November i IC R, Mutatie. De bronzen medaille voor 12 jaren trouwen Is toegekend aan den sergeant H. Oude'dorp 5e Regiment Iufanterle. Religieus Soc. Comité. Zondagavond zes uur spreekt in de Keizerskroon^ heer A. Coender», uit Utrecht, met het onderwer H, W. Ph. E. van den Bergh van Eyslnga als dïl en als strijder. Wij verwijzen naar een desbetrfl I Ingezonden stuk ln dit nummer. Op 9 Januari zal voor bovengenoemd comité optreden" eveneens om zes uur, ds. B. de Ligt, Katwijk, over Vincent van Gogh als revolutionnair en heilige. rf, handelen over: wie is de man beroepskeus advies moet uitbrengen, voorzoover het de lichamelijke eigenschappen betreft? Spr. antwoordt: de ar/s. De ouders zijn daar doorgaans niet toe in staat. Op het uiterlijk kan men niet voldoende afgaan. Een boom vau een kerel hoeft nog niet daardoor een zwaar beroep uit te oefenen. De arts moet dus hier over advies uitbrengen. En wel liefst de ar's, die den candldaat wat meer kent: de huisarts dus. Iu sommige gevallen zal het echter wel noodig zijn een specialist te raadplegen. In 't algemeen dus is de huisar's de meest aangewezen persoon. Het zou wel wenschelijk zijn als de doorsnee huisarts over wat meer sociale en technische kennis beschikte. Helaas is dit niet het geval. Je kan ook r.iet met alle billijk heid verwachten, zegt spr., dat de huisarts daarmee op de hoogte is. Hier ligt een taak voor den schoolarts Deze komt steeds met kinderen en ouders in aan raking. En hij kan ook meer dan een ander met sociale en technische zaken op de hoogte zijn. Het instituut van de schoolartsen zal dan ook moeten worden uitgebreid tot het Middelbaar en Hooger "Onderwijs. Wat zijn nu de vereischts zielkundige eigenschappen Spr. bezit niet zoo een lijst ais hij tevoren van de lichamelijke eigenschappen heeft gegeven, Dit is zeker, dat de psychologie te dezer zake een tweeledige taak heeft te vervullen. Ten eerste moet zij trachten zulk een lijst van zielkundige eigenschappen samen te stellen. Ten tweede moet zij trachten te vinden de hulpmiddelen bij het onderzoek van de eischen waar aan een candldaat al of niet heeft te voldoen. Waar nn in het boek van Van Mameren zooveel duizenden beroepen worden opgesomd, is het zeer moeilijk een lijst van zielk. eigenschappen op te stellen. Op bet oogenbllk kunnen we niet beter doen zegt spr., dan een oeetje orde in de chaos brengen. En dan kunnen we allereerst een groote scheiding maken turschen I Niet-gespecialiseerde beroepen, en II Gespecialiseerde beroepen. De onder I genoemde beroepen zijn dezulke waarvan Taylor beweert, dat je het best er voor geschikt bent als je zoo dom bent als een os. Een redeloos werk kan in deze beroepen het meest bereiken. Bij de onder II genoemde beroepen, doen zich moeilijkheden voor. Zij kuunen worden onderverdeeld ln a. Lagere beroepen. b. Midden beroepen. c. Hoogere beroepen. Voor de onder a. genoemde beroepen wordt een algemeene verstandelijke ontwikkeling niet vereischt. I Er is een zekere mate van opmerkzaamheid en vaar MO TO REN TELEFOON 169 HET ADRES VUASAKKERWECt 52- STADSNIEUWS. Bakkersnachtarbeid. De Burgemeester van Amersfoort maakt bekend, dat ter gemeentesecretarie kamer No. 3 ter inzage ligt een aanvraag van A. BRON DIJK, om vergunning tot het verrichten van bakkersarbeid tusschen 8 uur des namiddags en 6 uur des voor middags in het perceel Eemstraat 13. OpDonderdag 23December a.s., des voormiddags tien uur, zal in het raadhuis gelegenheid bestaan om ten overslaan van den Burgemeester bezwaren tegen de aanvraag in te brengen. G. FLOOR, om vergunning tot het verrichten van bakkersarbeid tusschen 8 uur des namiddags en 6 uur des voor- middags ln het perceel Soesterweg 270. Op Donderdag 23 December a.s., des voormiddags tien uur, zal In het raadhuis gelegenheid bestaan om ten overstaan van den Burgemeester bezwaren tegen de aanvraag ln te brengen. Daarbij worden zoowel de aanvrager als zij, die be zwaren Inbrengen, ln de gelegenheid gesteld zich naar aanleiding van de bezwaren mondeling en schriftelijk te verklaren. Zeowel de aanvrager als zij. die bezwaren inbrengen, kunnen gedurende acht dagen vóór het bovengemelde tijdstip, ter secretarie der gemeente, van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen. Amersfoort, 23 November 1920. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter openbare kennis, dat de Wethouder C. Ruitenberg, benoemd In de Raadsvergadering van 16 November 1920. in het bijzonder zal zijn belast met de voorbereiding der werkzaamheden betreffende Openbare Werken en omtrent die zaken in den regel voor het publiek in Diefstal van een baal wol. In zijn zitting van Dinsdag besliste de arr. recht bank te Utrecht o.a. in de volgende zaken In 't bekl. bankje kwamen een 4-tal arbeider», wonende te Amersfoort, die zich hadden schuldir ge maakt aan diefstal van een baal wol, wegende Am. 229 K.G., ten nadcele van een N.V. De officier achtte het een zeer ernstig misdrijf en een zware straf noodzakelijk, waarom hij dan ook elschte 9 maanden gevangenisstraf. De rechtbank veroordeelde de beklaagden T C T Tb. H., J. v. V.. en W. v. V., overeenkomstig den eisch tot 9 maanden gevangenisstraf, met aftrek var preventieve hechtenis. Heling in deze zaak. j Ter zake heling ln de vorige zaak stond terecht? A. van V. te Amersfoort. De officier meende dat de schuldheling vast stond elschte een gevangenisstraf van 4 maanden. Voor het zelfde feit stonden terecht J. D W en P L (Dok de schuld van deze beklaagden meende dé officier vast te kunnen stellen en hij elschte voor hen 3 maanden gevangenirstraf. Mr. Gerlings, die optrad als verdediger van P L echter tegelijkertijd de zaak der andere beklaagden.' A. v. V. en J D. W., diende, vroeg daar geen enkel bewijs was geleverd, vrijspraak. Gistermorgen sprak de rechtbank daar zij hel be wijs voor de schuld van deze drie beklaagden nie geleverd achtte, hen allen vrij. Wij ontleenen deze gegevens aan het U. D. MARKTBERICHTEN. AMERSFOORT, 26 Nov. 1920 Appelen f15.- a f25.- Peren foo.- A foo Zandaardappeleo f5.- i (6.00 Hoaodareiara f20.— a f23 Grasboter f3.I0 A 3.60 Kippen f 2.- a f3.50 Kuikens f4.— a fó.— Piepkuikens fo.8o i f 40 v"""6" tJ 5° k. f**° H«e° f 3.00 f4.50 W1de konijnen f 1.20 a f 1.50 Tamme konijn* f 1.50 A'f4.00 Duiven f1,50 A f2.00 per paar Magen Varkens f55.— 3 f22.- A f48. per paar Magen f 100.- Zeugen f 150 A f 25oBigg» Aangevoerd waren ongeveer 12 heet Appelen; - heet. Peren10 heet. Zandaardappelen10000 stuk» Hoendereieren; 300 kilo Grasboter; 15 Magere Var- kens; 300 Biggen; 20 Zeugen.

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 1