Rank-Associatie GOEDKOOFE WINKEL GMERSCHE CREDIETVEREENIGING Verricht alle Baakzaken Fa. L. v. ACHTERBERGH's Brandstoffenhandel INSTITUUT VOOS PHYSiSCHE THEBAPIE GEWISSELDE STUKKEN. Door B. en W. werden de volgende stukken met den Raad gewisseld: Bcgrooting. Wij hebben de eer Uwen Raad hierbij aan te bicden de bcgrooting voor 1921, niet de daarbij bchoorendc bescheiden. De omstandigheden hebben het noodzakelijk gemaakt, zoo laat in het jaar met het opmaken dezer bcgrooting een aanvang te maken, dat het gevolg daarvan wel moest zijn, dat pas thans de aanbieding kan plaats vinden. Immers pas den 29 October jl. viel het be kende besluit tot dekking der salaris- en loonregeling, waardoor die regeling een feit werd. I'as daarna konden alle reeds opgemaakte bedrijfsbegrootingen aan revisie worden onderworpen en viel de invloed van die regeling voor de algemeene begrooting vast te stellen. I)e nieuw-ingetreden toestand moest bovendien ook van belang worden geacht voor het standpunt, dat ons College bij het samenstellen van de begrooting had Deze minder gewenschte vertraging bleek echter achteraf dit voordeel op te leveren, dat nu met twee belangrijke factoren rekening kon worden gehouden, die anders nog buiten beschouwing hadden moeten blijven; de beëindiging door de Tweede Kamer der Statcn-Generaal van de behandeling van het ontwerp van Wet tot verruiming van het belastinggebied der gemeenten en de zekerheid, dat de Regeering een wetsontwerp zoude indienen tot verhooging van de uitkeering krachtens de Wet van 1897, (Financieelc verhouding). Dit alles bijeen deed ons het standpunt innemen, dat zich ongeveer aldus laat omschrijven: de crisisinvlocden, die de laatste begrootingen bijna geheel beheerschtcn, zijn bezig in omvang te verminderen, en zullen in 1921 geen buitengewone offers meer vragen, de verruiming van het belastinggebied zal in 1921 een feit worden, welke gunstige omstandigheid nog wordt verhoogd door een te verwachten hoogcre rijksuitkeering, waar nu bij de behandeling van salaris- en loonregeling duidelijk is gebleken, dat Uwe ver gadering onze zienswijze deelde, dat de belastingdruk bij den factor 1.6 het uiterste heeft bereikt, daar moet er naar worden gestreefd, dat de begrooting voor 1921 ook geen zwaardere lasten van de burgerij zal vragen. In 1921 zal voorbereid moeten worden een nieuw belastingstelsel, opdat bij de bcgrooting voor 1922 een nieuwe periode kan worden ingegaan. Wij achten den financieelen toestand onzer gemeente voldoende bij Uwen Raad bekend, om te kunnen be grijpen, dat het opmaken der bcgrooting met dit voor opgezette doel, grootc zelfbeperking vereischte, en de sporen daarvan zijn dan ook zeker overal duidelijk waarneembaar. Nu voor het eerst, zooals wij zeiden, geen buitengwonc crisis-uitgaven meer behoefden te worden geraamd, hebben wij het oorbaar geacht, een nadere regeling te treffen voor de delging van die uit gaven in de afgeloopen jaren. Zooals bekend, werd in 1918 een crisisleening aange gaan en vereenigden Gedeputeerde Staten zich ermede, dat die leening in vijftien jaar zou worden afgelost. Mede door het ontvangen van een deel der Oorlogs- winstbclasting is die termijn teruggebracht tot 10 jaar. liet heeft ons willen voorkomen, dat ook niet vertier behoeft te worden gegaan, en daarom hebben wij vrij heid kunnen vinden het nadcclig saldo 1919, dat immers zijn ontstaan geheel aan de crisis heeft te danken, niet in zijn geheel op de begrooting voor 1921 te doen drukken, maar over 10 jaar te verdcelen. De stand van de crisischuld is dan deze: Crisisleening 1918 (rond)f 561.000. Afgelost in 1919 en 1920, 2 X f 37.400 - 74.800. f 486.200. In reserve voor extra-aflossing in 1924 (Zie gedrukte verzameling 56 van 1920) f 220.276. Rest f 265.924. Restant nadeelig saldo 1919 f 189.000. Totaal rest f 454.924. Af te lossen gedurende de jaren 192 X t/m 1927 (7 X f 34-7°°-7 X f25.000.—)f 436.800,— Af te lossen in 1928 - 18.124. f 454.924.— Zoodat dus de geheele crisisschuld in 10 jaren (19x9 1928) zal zijn gedelgd geworden. Hieraan zou nog de bepaling zijn toe te voegen, dat cventucelc voordcelige saldo's telkens in mindering van de crisisschuld zullen worden gebracht. Onder mcdedceling verder, dat wij Uwen Raad in de eerste helft van het komende dienstjaar in staat zullen stellen, door het indienen van uitgebreide voor stellen, een geheel nieuw belastingstelsel op te bouwen, meenen wij thans met deze enkele toelichting te mogen volstaan. Waar deze begrooting immers volgens onze mecning, slechts het karakter mag dragen van het be stendigen van den bestaanden toestand, daar is voor het houden van beschouwingen geen plaats. Omtrent enkele posten wordt een nadere toelichting vcreischt. Volgn. 129. Deze post is verhoogd door de verhoo ging van jaarwedden, doch tevens omdat wij het nood zakelijk achten enkele bevorderingen in verband met de meerdere omvangrijkheid van het werk, toe te kennen. Na de samenstelling der begrooting is door ons College nogmaals ernstig overwogen de wenschclijkhcid om aan den Secretaris een hulp toe te voegen. De vele werk zaamheden, waarmede de gemeentebesturen worden belast en bovenal de ontzaglijke inspanning, die vcreischt wordt om steeds van alle wetswijzigingen op de hoogte te hli'ven, maken het o.i. noodzakelijk, dat de Secretaris iema- naast zich heeft, staande min of meerbuitcp.de secreta.. afdeelingen. ten einde de voorstellen en ont werpen aan ons College en aan Uwe Vergadering te kunnen samenstellen- Aangezien onder dit volgnummer, waaruit een dergelijk ambtenaar zal moeten worden betaald, geen bedrag hiervoor is uitgetrokken, stellen wij U voor goed te keuren, dat tot de aanstelling van een dergelijk ambtenaar wordt overgegaan en te zijner tijd een bedrag van f 4000.uit „onvoorziene uit gaven" hiervoor wordt overgeschreven. Volgn. 138. Deze post is aanzienlijk verhoogd, niet alleen in verband met de veranderde positie van den Archivaris, maar ook door verhooging der kosten tot instandhouding van het archief. Zooals U bekend zal zijn, is indertijd een crcdict toegestaan voor de terug werking van het registratuurstclscl. Dit crediet is thans uitgeput, terwijl ook de terugwerking zoo goed als vol bracht is. In yerband met de Archiefwet moeten even wel ook de archieven van de bedrijven in orde worden gebracht, waarvoor het door ons wensdiclijk wordt ge acht den persoon, die zich met evengenoemdc terug werking heeft belast, te verzoeken ook voor die archieven zorg te dragen. Ken bedrag van f 2500 's jaars moet hiervoor worden uitgetrokken. Volgn. 191. Na de samenstelling der begrooting zijn wij tot de overtuiging gekomen, dat het onder dit volgnummer geraamde bedrag voor onderhoud van den haven te gering is, omdat wij het niet gewenscht achten, dat voor het baggeren van den haven geregeld een post onder „buitengewone uitgaven" wordt uitgetrokken. Wij stellen U daarom voor deze post met f 2000 te verhoogea teneinde met het baggeren voort te kunnen gaan. Volgn. 198. Hoewel de Keuringsdienst alhier ten gevolge der nieuwe wetgeving, wordt opgeheven, zijn door ons de kosten, hierop betrekking hebbende, geheel overgenomen Jvan het loopendc jaar, aangezien ons om trent de kosten van den districts-kcuringsdicnst nog geen gegevens bekend zijn. Te zijner tijd zal door ccnc begrootingswijziging deze zaak geregeld kunnen worden. Volg ns. 321, 222, 223. De subsidies, onder «leze posten genoemd, zijn door ons tot een lager bedrag uitgetrokken, dan ze waren gevraagd, onulat het ons billijk voorkomt, dat dezelfde bezuinigingen, die de ge meente zich in 1921 moet getroosten, ook worden toe gepast door de gesubsidieerde instellingen. In verband met de Nijverheidsonderwijswet geven wij U in overweging, aan de toekenning der subsidies de bijzondere voorwaarde te verbinden, dat het bestuur der betrokken school moet zorg dragen, dat de ge meenten, vanwaar kinderen de school bezoeken een evenredig aandeel der krachtens de wet voor rekening der gemeenten blijvende subsidie betalen en eventueel geen kinderen uit de weigerachtige gemeenten tot de school toe te laten. Het gaat toch niet aan, dat onze gemeente de volle voor rekening der gemeente blijvende 30 pCt. van het tekort zal moeten dragen, terwijl door toevloed van buiten-leerlingen de kosten der school stijgen. Volgn. 237. Deze post is door ons met f 400.— ver hoogd, teneinde daaruit te kunnen betalen de inrich tingskosten van openbare speelplaatsen en tevens te vol doen aan het in onze handen om advies gesteld ver zoek van den badmeester L. l'esic, 0111 subsidie voor de exploitatie der zweminrichting, door daaruit onder nader te stellen voorwaarden een bedrag van f 1800 beschikbaar te stellen. Volgn. 273. In het onder dit volgnummer geraamde bedrag is door ons geen verandering gebracht, niet tegenstaande de lasten voor het pensioenfonds ver zwaard zijn door de verhoogde salarissen en door de 40 pCt. verhooging van pensioenen, welke door Uwe Vergadering is toegestaan. IIet ligt in onze bedoeling in den loop van het volgend jaar een deskundig onder zoek naar den toestand van het fontls te doen instel len, waarna wij cventucelc voorstellen tot verhooging der uitkeering zullen indienen. TD TRHCHT8CHE18TRAAT O Groote sorteering kantoorbenoodi gdheden en schrijfbehoeften i Schrijf bloes vanaf 3 voor 10 cent Nieuwjaarskaaiijes m. env. 14, 2 en 3 ct. Uittrekkaarten vanaf 5 cent Nieuwjaars-postkaarten 2, 3 en 4 et. 1 Postpapier met envelopes Doozen luxe Post Mappen schrijfpapier, enz. 1 ZIET ONZE SPECIALE ETALAGE H. P. KOHLMANN ARNHEM - OPGERICHT 1866. KANTOOR AMERSFOORTUTRECHTSCHESTRAAT TELEFOON 49 EN 135 Kapitaal en Resorves f 18.622.000 62 KANTOREN Bagger turf - Korte turf - Aaninaakturf - Eikon kachelblokkeu - Houtskoolbriketten - Houtskool Vuurmakers - DistributieTrij'e Eierbriketteu VERKRIJGBAAR BIJ: BestelkaotoorArob. str. la - Telefoon f54 - MagazijnenKoesteeg 5-? Wertheim Gompcrtz 1834 enCredietvereenigingl853 Kantoor Amersfoort ITtreehtschewog 1 Kapitaal en Ressrra f 19.500.000 Alle bant en elfectenzaken BAARN TEL. 177 - NW. BAARN8TR. 2 Technisch-Directeur JACQ DEKKER. Spreokunr: Dinsdag, Donderdag on Zaterdag van l'/a—S'/z uur- Voor minvermogenden's avonds van 7—Vl2 uur. Afdeeling voor Electrlache-, Heetelucht- en Waterbehandeling Dialhermie, Massage, Vibro- en Douche-massage, Bewegingskuren, Zweedsche Heil- en Ademgytnnastiek, Kunstzonbestrailng enz. Behandeling van: Zenuw-zwakte en andere Zenuwstoornissen, zooals Slapeloos heid, Hartpjjnen, Nerveuze, huxtkloppiugen, Nerveuze constipatie, Chronische hoofdpijnen, Zenuwpijnen (ischias en andere neuraljiën^, Verlammingen nahersen- beroerte, kinder paralyse, kneuzingen, Tabes en andere ruggemergsaandoeningen. BEHANDELING IN OVERLEG MET HUISARTS OF SPECIALIST. HET BESTE ADRES VOOR ALLE Huishoudelijke Artikelen is Z. v. d, BIJL, Koperslagerij met Reparatie-inrichting KAMPSTRAAT 17. VAN RIJN'S mbesuMOSTERD

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 4