TARZAN Ik geef hem vrij VAN DE APEN Druk Bezoek aan de Jaarbeurs amersfoortsche courant DONDERDAG 13 MAART 1941 BINNENLAND BRUTALE DIEF TIMMERMAN STAL 1000 GULDEN Het is de Utrechtsche politie gehikt Jen 26-jarigen timmerman H. H. van L. te arresteeren. die zich Zondag avond heeft schuldig gemaakt aan diefstal van 'een geldkistje inhouden de f 1000.—. Deze diefstal is gepleegd in een huis aan de Coornhertstraat en wel op zeer brutale wijze. De dief was, toen het donker begon te worden, het huis binnengeloopen. terwijl de geheele familie in de huiskamer zat. De man begaf zich naar de slaapkamer, die boven de huiskamer is. liep regelrecht af op de plaats, waar het kistje stond en trachtte zich daarop met zijn buit uit de voeten te maken. Reeds was hij de trap af en wilde hij gewoon via de voordeur het huis verlaten, toen een der leden van het gezin eestcmmel in de gang hoorde en even ging kijken, wat dat te beduiden had. Door de duisternis kon deze niets waarnemen, doch hij hoorde nog juist, dat de voordeur snel werd dichtge trokken. Toen men tot de ontdekking kwam, dat het vermoeden, dat iemand het geldkist-je gestolen had, juist bleek, werd de politie onmiddellijk ge waarschuwd. die terstond een onder zoek instelde. Het kon niet anders, cf het moest hier een bekende zijn, die den diefstal had gepleegd. Er werd di rect een onderzoek ingesteld en nog dienzelfden avond werd de 26-jarige timmerman van L. gearresteerd. Aan vankelijk leverde het verhoor niets op, want de arrestant ontkende hard nekkig. Ook Maandag hield hij den geheelen dag vol. niets met den dief stal te maken te hebben. Dinsdag werd hij daarom weer gehoord en eindelijk bekende hij het geldkistje Inderdaad to hebben weggenomen. On zijn aanwijzingen begaf de po litie* zich naar de Merwedakade. waar het kistje in den.grcnd was verstopt en waar men inderdaad het vermiste voorwerp te voorschijn haalde. Al het geld zat nog in het kistje. JEUGDIGE FANTAST WINKELIERS OPGELICHT De 16-jarige bankwerker C. uit Utrecht tocg de laatste weken er op uit. om kleine winkeliers belust te maken op leveranties van koffie, thee en cacao. Hij zeide deze kostbare le vensmiddelen te hebben betrokken van iemand, die naar Frankrijk wil de gaan. geen geld had en daarom de artikelen wensclite te verkoopen. Vele winkeliers zijn het slachtoffer geworden van dezen jeugdigen fan tast. Tien winkeliers in de stad Utrecht en een in IJselstein hadden geld gegeven, in de hoop de beloofde partij thuis te zullen krijgen. De bankwerker was loopknecht bü «en boekhandelaar en toen hij een pakket boeken naar de post moest brengen, toog hij hiermede naar een tweedehandsche-boekenwinkel. Hij verkocht de boeken eil zag dus ook on deze manier kans aan geld te ko men. Zoo en op verschillende andere slmksche manieren, heeft deze jon geman zich verrijkt. Thans is hij ech ter aangehouden. UITGEBREIDE SLUIKHANDEL ONTDEKT De vorige week is op de pluimvee- oouderij van Van E. te Ederveen een partij vleesch en spek. groot 5000 pond afkomstig van frauduleuze slachtin gen. in beslag genomen door ambte naren van den Crisisopsporingsdienst In samenwerking met de gemeente politie te Ede. Thans is in deze zaak meer licht gekomen. De pluimveehou der van E.. die bij de in beslagneming afwezig was, is reeds opgespoord te Amsterdam, waar hij door de recher che is gearresteerd. Het bleek bij zijn verhoor, dat van E. slechts een tus- schenpersoon was. Verschillende dra tien van het smokkelaarscomplot lie pen eveneens naar de hoofdstad, waar zich de hoofddader bleek te bevin den, die groote voorraden opkocht. Deze man, S. genaamd, werd even eens gearresteerd en naar Ede over gebracht. Dat er met dezen sluikhandel groote kapitalen gemoeid waren, blijkt o.a. uit het feit dat de Vrijdag te Ederveen in beslag genomen partij een handelswaarde vertegenwoordig de van f 10.000. FEUILLETON Homan van Manfred Scholz Ned. bewerking door E. Kok. 11) Inderdaad. Wij hadden het plan iwee dagen te blijven en Hollberg wil de den tijd gebruiken om een beetje sport te beoefenen. Ik zeide mijn vrouw, dat ik voor zaken op reis moest, dat kwam heel vaak voor. Hij veegde met zijn zakdoek over het voorhoofd en ging voort. Het kwam niet tot een uiteenzetting tusschen mij en Fürbringer. Dat vind ik een beetje merk waardig viel de commissaris in. U bent met het besluit, om Fürbringer rekenschap te vragen, naar Garmisch gereisd en plotseling besloot u anders te handelen Het is zoo, commissaris. Wij zullen hier een oogenblik over zwijgen. Schreef u Fürbringer een brief, dat u met een bepaald doel naar Garmisch zoudt komen? Schuber hief verwonderd het hoofd door EDGAR RICE BURROUGHS 40. De bemanning van de „Arrow" zag den rook ook. Er kwam een schip in zicht, dat blijkbaar wilde landen. Alles op het dek van de „Arrow" kwam in rep en roer. Er we^d een boot uit gezet, waarin een zwarte kist werd geladen. Ze grepen de roeispanen, roeiden snel naar de kust, juist naar het punt waar Tarzan in de boomen verscholen zat.. Nadat de boot op het strand was getrokken, haalden de mannen de groote kist uit de boot. Zij praatten boos en kregen een twist, die spoedig in een vechtpartij ont aardde, waarbij een der mannen het leven liet. Daarna groeven ze een diep gat, waarin de kist en het docde li chaam gelegd werden en wichten daarna alle sporen van hun misdaad uit. Vlug sprongen de manner,:.weer in de boot en roeiden naar de Ar row" terug. De rook aan den hori zon was duidelijker zichtbaar gewor den en de bemanning van de „Ar row" liet geen tijd verloren gaan de zeilen te hijschen. Tarzan had al de vreemde gebeurtenissen met belang stelling gade geslagen. Hij was nieuwsgierig naar den inhoud van de kist. Op den grond knielend vond hij een spade en begon te graven totdat hij op het lichaam stuitte. Hij legde de kist bloot en liet het lijk in het graf liggen. Vier zeelieden hadden gezwoegd onder het gewicht van de kist. Tarzan van de Apen tilde haar gemakkelijk alleen op en droeg haar naar het dichtste gedeelte van de jungle. Hij liep vele uren. Zijn her men vertelden hem, dat de kist iets waardevols moest bevatten. Hij wenschte haar te openen, maar het ijzeren slot en do banden weerstonden zelfs zijn kracht. Daarom verborg hij haar. De duisternis begon te vallen, eer hij bij de hut was teruggekeerd. Verwonderd zag hij, dat het binnen ste van de hut verlicht was. (Wordt vervolgd.) Tal van Uitvindingen Geweldiae Belangstelling (Van onzen specialen verslaggever.) Utrecht, 12 Maart. Zouden wij ons durven wagen aan een voorspelling, hetgeen steeds ge vaarlijk is. dan zouden wij nu reeds durven gewagen van een record- bezoek. Liep gisteren een volgeboek te trein uit Limburg (1000 pevsonen), vandaag bleef Twente niet achter. De belangstelling is inderdaad geweldig, zóó groot, dat wij ondanks verkeers moeilijkheden, treinvertraginnen die niet. kenden uitblijven toch niet vieezen ver van de waarheid t.e zullen zijn, indien men tot de slotsom zal komen, dat het bezoek verbluffend groot is geweest. TAL VAN UITVINDINGEN Uit den nood ontstaat veelal vin dingrijkheid. Dit is thans meer dan ooit het geval. Vandaar, dat er nog een airder record te boeken valt. n.l. dat der uitvindingen. Het vcedings- vraagstuk is van alle zijden bezien. Knappe koppen, waaraan in ons land geen getrek is. hebben kans gezien, met handhaving van de voedings waarde, artikelen te produceeren, die zelfs vet en boter vervangen en een jus voor uw oogen goochelen, die er even lekker uitziet- als dis van weleer, toen er nog geen bons (of bonnen) waren. Zoo hebben we al mayonnaise zien be reiden met nieuwe bestandöeelen en zij smaakt even lekker. Het is een pro duct van kippen-eiwït, dat echter geen eiwit. is. Men kan er schuim van klop pen voor pudding, men kan er mee paneeren, men krijgt er imitatie slag room van. Het lijkt soms wel of La- rette, himself op den stand aanwezig is, en met- bliksemsnelheid u dit alles voortoovert. Er zijn tal van surrogaten voor kof fie en thee. De huisvrouwen zullen goed doen er zelf een kijkje te gaan nemen en de geheimen te ontsluieren, die wij niet bij machte zijn haar te geven. Er is veel gewerkt met- vitamine producten. Men heeft vruchtensap weten te vervangen. Er zijn specerijen in vloeibaren vorm. Heerlijke geuren voorspellen veel goeds. Het eind-oor deel blijft aan de huisvrouw, die met al deze vervangingsproducten moet arbeiden, en toch haar gezin zal kun nen bevredigen. Er is zelfs een vloeibare zeep, die gegarandeerd alles schoon wasahx, mits men de voorschriften in acht neemt. In ons eerste artikel hebben wij reeds uitvoerig vermeld, wat de tox- tiel-industrie presteert. Bij Philips zagen we een nieuw mo del zaklantaarn, die gedragen kan worden in eenvestzakje, Een beet je prijzig weliswaar, maar uiterst practisch. In een kleine hoedendoos zagen we een draagbare electrischs gramofoon geborgen, zoodat deze zon der bezwaar medegedragen kan wor den. waar men ock gaat. Ofschoon er geen speciale agrarische afdeeling is, zijn er toch verschelden nieuwe dingen, welke voor den land bouw van belang zijn. De Heemaf b.v. op. Zijn licht- ontstoken oogen waren half gesloten. Neen, zei hij schor, ik heb geen brief geschreven. Wist u Fürbringers adres? Natuurlijk, hij had den moed op al zijn brieven zijn adres te zetten. Ons dienstmeisje, dat de brieven in ontvangst neemt, bracht de brieven wel dadelijk naar mijn vrouw, maar een keer is mij er een in handen ge vallen. Ik noteerde den afzender. Hm. u zeide zoo even. mijnheer Schuber. dat uvy vrouw u vaak had ee- zegd. dat, zij niets meer van Fürbrin ger wilde weten, liet zij u de brieven die hij schreef, zien? Neen, natuurlijk niet, ik heb er ook niet op aangedrongen dit ge schrijf te lezen, hoewel ik er het recht toe had. Commissaris Brück nam het. stuk papier tusschen zijn papieren uit. het stuk. dat men bij Fürbringer had ge vonden en schoof het naar den rand van zijn schrijftafel, zóó, dat Schu ber het zien moest. Alstublieft, leest eens oomerlczaam deze paar woorden het schrift is een beetje verbleekt en niet gceri meer te zien. Schuber haalde met bevende vin gers een bril uit zijn zak. hij las. Ik weet niet vat di; te beteeke nen heeft commissaris, zeide h'i fronsend en schoof het papier terzikl® Bij deze gelegenheid keek de commis saris naar Schubers nagels, die lang komt met een draagbaar met electro motor en tandwielreductor, bestemd voor het gebruik in den landbouw. De Artillerie-inrichtingen exposee- fen een kleine precisie-draaibank, ge heel van Nederiandsch fabrikaat, een ideale machine voor tal van bedrij ven. die wel 't voornaamste stuk werk is, dat het staatsbedrijf ten toon stelt. Het gasvraagstuk wordt grondig behandeld. Er zijn zeer veel genera- teren voor turfgas en anthraciet, Bij de bouwmaterialen zijn er tal rijke nieuwe vindingen. Buizen en hulpstukken van asbest en nieuwe vezels; vezelcementplaten, welke in de plaats komen van de gewapende eternit-platen; isoleerende platen en deksels van glaswol, waarmede men zijn hoeveelheid warmte op het nut tigst kan gebruiken. STEEN UIT SCHUIM Het Centraal Instituut voor Indu strialisatie exposeert een laborato- numsteen, vervaardigd uitzee schuim, een poreuze klinker die niet- is gebakken. Het bedrijf, dat regelmatig met smeerolie heeft te maken kan in ge noemd instituut zijn licht opsteken op het terrein der geregenereerde smeer olie In plaats van de gebruikte olie zooals vroeger af te danken, wordt ze zorgvuldig opgevangen, aan talrijke bewerkingen onderworpen waarna ze omaieuw geschikt is voor de bekend? doeleinden. Nu ijzer en star! sehaarsch begij nen te worden,.heeft men zich in-"., houtindustrie toegelegd op een veiV hardingsprocédé, dat wondere resul taten schijnt te beloven. Door middel van kunstharsen perst men het hout zóó hard in elkaar dat het een weer stand krijgt die het mogelijk maakt er zelfs unachine-onderdeelen van te vervaardigen zooals kam- en tand raderen aantoonen. Met het lood is het a] evenzoo ge steld als met het ijzer en staal. De industrie maakt thans zinken buizen, die goedkooper zijn en dunner. Ook zagen wij daar zinken waterkranen in plaats van koperen. Natuurlijk ont breken de carbid- en spirituslampen niet ter vervanging van andere ver lichtingsmiddelen. NIEUWE GRONDSOORTEN Buitengewoon goed werk heeft de Opbouwdienst gedaan, door het del ven van allerlei grondsoorten en steenresten waarmee in de labora toria wordt geëxperimenteerd om ze weer in industrieele doeleinden om re zetten. LAAT DE VLAG VAN UW BEDRIJF OOK IN DEZEN TIJD WAPPEREN BLIJFT ADVER- TEEREN IN DE DAGBLADPERS! en puntig waren geknipt. Dokter We- sener, die het onderzoek van het Hik had ondernomen, meende to moeren beweren, dat de krabwonden in het gelaat van den doode door scherpe, harde nagels waren veroorzaakt. Vin gerafdrukken waren, door den invloed van het weer niet meer aanwezig. U bent groothandelaar, mijnheer Schuber, zeide Brück. U hebt na tuurlijk een schrijfmachine op uw kantoor? Natuurlek, twee machines zelfs Is uw kantoor in uw huis geves tigd? Zeker, maar wilt u mij niet zeg gen wat deze vreemde vragen te bè- teekenen hebben? Een oogenblik. Brück tikte met den vinger op het stuk papier en zeide met nadruk. Herkent u dit schrift, zou het van een van uw schrijfmachines kunnen zijn? Schuber verbleekte en stond plotse ling op. Wat beteekent dat. com missaris u wilt toch niet beweren, dat ik 'n brief aan Fürbringer heb geschre ven, een brief, dien ik weer terug wil de hebben? Ja nu herinner ik mij in de kram te hebben gelezen, dat men in de gebalde vuist van den doode een «tuk brief had gevonripn. dat. dat s'uk dat. d-^ar op de schrijftafel ligt, niet waar? Juist- mijnheer Schuber. ma j waarom windt u zich daar zoo over op? „PA" WAS IN INDIE.. Maar zijn brief was er wel wat dl te vlug OPLICHTER GEARRESTEERD De 28-jarige schilder en behanger v. V. te Utrecht, die geldgebrek had, ging op een geraffineerde wijze te werk 0)n hierin te voorzien. Hij had gehoord dat jongelui, wier ouders in Indië zijn en die thans moeilijk uit Indië geld kunnen betrekken, gehol pen worden door verschillende men- schen in ons land. Daarom schreef de schilder een klaaglied naar een heer, die in een inrichting te Utrecht ter verpleging was opgenomen en wel over eenige contanten scheen te be schikken. Het was v. V. bekend, dat deze heer wel eens menschen, die in nood zaten, placht te helpen. In den brief schreef hij, dat zijn vader op een theeplantage zat, maar dat deze, tengevolge van de omstandigheden, niefs van zich liet hooren, terwijl de „zoon" in geldnood zat. Den eersten keer slaagde de opzet: de schilder kreeg geld. Den tweeden keer zou het weer gelukt zijn en zou de oude heer nogmaals een bedrag hebben overge maakt, ware het niet, dat v. V. een groote fout gemaakt had. Hij had n.l., om den 'inhoud van zijn brief meer geloofwaardig'j,e doen schijnen, een brief van zijn vader uit Indië er bij gedaan:' In dezen brief stond, dat „pa-lief" het geld wel zou willen ver zenden naar Holland, maar dat dit riet mogelijk was tengevolge van den Oorlog. Misschien zou de oude heer ook hierdoor bewogen zijn tot afgifte van geld. maar ongelukkig voor den schilder werd nog tijdig ontdekt, dat de zoogenaamde brief uit Batavia ge dateerd was 28 Februari en op 1 Maart 3ag de brief al in de bus van de in richting, waar de cude heer werd ver pleegd. In één dag van Batavia naar Utrecht, en dan in oorlogstijd, is wel heel gauw, dacht een goede bekepde van den ouden heer, die den brief in handen kreeg, en zoo werd de oplich ting ontdekt. De politie heeft toen een onderzoek ingesteld en den schilder kunnen ar resteeren. Hij heeft bekend zich aan oplichting te hebben schuldig ge maakt. ONDERWIJS KWEEKSCHOOL VOOR VROEDVROUWEN Blijkens een medodeeling in de Staatscourant zal bet examen voor toe lating tot de kweekscholen voor vroed vrouwen te Amsterdam en Rotterdam, ilit jnur voor wat het schriftelijk doei betreft, worden afgenomen op 16 April in de Ridderzaal te 's-Gravcnhagc. Candidaten moeten zich schriftelijk aanmelden vóór 5 April a.s. bij den voorzitter der examencommissie, Mau- ritskadc 55 to Den Iiaag. Op donzelt'den dag wordt in do R.K. Kweekschool voor vroedvrouwen te Heerlen het toelatingsexamen afgeno men, waarvoor candidaten zich tot den geneeshoer-didectour kunnen wenden. Het komt niet in mijn gedachten u te verdenken. Herkent u het schrift, ja of neen? Dat kan ik niet zeggen, dit schrift is verbleekt en door elkaar geloopen. Dan moeten wij ons op uw kan toor overtuigen. Commissaris Brück stond met een ruk op en duwde zijn stoel achteruit. Een gedachte ging door zijn hool'd. Als Schuber in opdracht van zijn vrouw, den brief dien zij misschien te haastig en te onbedacht had geschre- van en die haar compromitteerde, te rug halen wilde? De mannen waren in strijd geraakt en Fürbringer was ge vallen. Dit was natuurlijk maar een combinatie. Had Schuber niet eerst verklaard, dat hij zonder medeweten van zijn vrouw naar Garmisch was ge gaan? Enfin, men moest, afwachten. Erwin Hollberg kwam zijn kamer binnen en schrok toen hij Schuber op de sofa zag zitten. Ik heb je iets onaangenaams te zeggen, Erwin, het valt mij niet §2_ makkelijk, maar ik moet. Hij keek langs zijn vriend heen en leunde ach terover. Het zou goed zijn als je naar een gemeub'toerde kamer omzag ik kanwij nebben deze kamer noodig, Erwin. Toen ik vanmiddag met KANTTEEKENING Gr. De levensvreugd en de Kuns1. Wanneer wij met de kunstenaars van deen krijgen, loopen we honderd pro cent kans, dat zij zich verdekt zullen opstellen en zeggen: voor alles abso lute vrijheid en nooit of te nimmer tend enz. Nu zijn we door de jaren heen al wel een klein tikje minder absoluut geworden op dat punt. Ik waag het er op en vraag: hoe komt het dat de moderne kunst, de moderne roman in het bijzonder, zoo weinig levensvreugde bezit? Het antwoord ligt nogal voor de hand. Omdat ook onze kunstenaars net als de moderne mensoh, innerlijk zelf alle levensvreugd missen. Maar wat van de jeugd onverschilligheid is en een zich afwenden van allerlei „isme", waair de jeugd naar toe ge dreven wordt door fanatieke oude ren dat is bij den kunstenaar een overvloedigheid voor als ik het zoo eens noemen mag de geestelijke weersgesteldheid van heel het maat schappelijk economisch, intellectueel en politiek wereld-denken. De kunstenaar is in zijn kunst de zuivere reflex van den geest van zijn tijd en wanneer we dus klagen over gebrek aan levens: reugd ir de kunst, dan signaleeren we een tijdsverschijn sel. Maar wat wij bij de jeugd hebben getracht om te buigen tot levens vreugd dat is bij den kunstenaar van dezen tijd niet mogelijk. Eenvou dig omdat de kunstenaar van heden allerminst individualistisch is. Het in dividualisme van de jeugd heeft het nog wel mogelijk gemaakt, n.l. door de accenten op het ik te leggen en de persoonlijke bele ving van geloof en ideaal tot funda ment te slaan voor 1 eigen uitbouw en groei. Maar bij de kunstenaars moeten we anders te werk gaan. Daar. waar zij meer werk tuig van den tijd zijn. moeten wij hun vragen hun geestelijke aandacht, hun persoonlijke interesse in te scha kelen voor de zonden van het leven. Want die zijn er toch altijd ook nog. Dwingen kunnen wij den kunstenaar niet. Wie probeert hem op de teugels te nemen voor eigen beginseltjes, krijgt met een steigerend paard to doen. Ma air wei kunnen wij den kunste naar, die het leven in de hand heeft, als 'n diamant, dien men wenden en keeren kan om in de juiste belich ting het meest tot een schoon effect te doen komen wel kunnen wij hem vragen dat leven, ons leven, onzen tijdgeest, ons innerlijk bestaan, naar de zon toe te wenden. LEVENS BLIJHEID Lily sprak, zeide zij het mij, je zult het begrijpen. Ach, jullie hebt mijn kamer noo dig? Jahet is alleenje weet zelf hoe klein wij hier wonen. Lily zou de kamer graag voor het dienst meisje gebruiken. Martha kan niet voortdurend op den zolder slapen, ik geloof, dat het niet toegelaten is. Hollberg begreep natuurlijk dade lijk, dat dit een uitvlucht was. Maar hij zeide niets, hij wilde zijn vriend niet kwetsen. Bovendien had hij zelf al de gedachte gehad van huis te ver anderen. Het was hem onmogelijk op den duur met, Lily Schuber onder een dak te leven. Hij hield niet van deze vrouw. Persoonlijk legde zij hem niets in den weg, had zelfs bijna nooit met hem gesproken, maar hij voelde haar haat ook zonder woorden. Misschien verloor hij de vriendschap met Schu ber als hij langer bleef. Dat zou jam mer ziin. hij was aan de nagedachte nis van zijn vader verplicht de vriend schap van den man, die zijn ouders eens van den ondergang had gered, te bewaren. Ik moes+. het je wel zeggen, ging Schuber voort en bekeek zijn schoe nen, het, is niet noodig t« zeggen, dat Ik altiid tot je beschikking sta ik bedeel als je soms in moeilijkheden mocht komen. Natuurlijk, dat weet ik. het is to VRIJDAG 14 MAART HILVERSUM I, 414,4 M. 6.45 G ram of o on mu ziele6.507.00 Och tendgymnastiek. 7.30 Gramofoommuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramo- foonmuzipk. 8.00 Uitzendnug voorbereid dioor do Christ. Radio-Stiobting: Schrift lezing en meditatie. 8.10 GramoFoonmu- zïek. 8.30-Nieuwsberichten A.N.P. S.45 Gramoijoonuvuziek. 11.00 Voordracht. 11.20 Omroeporkest, 12.00 Gramofoon- imuziek. 12.10 Esmeralda. 12.42 Almanak. 12.45 Niouws- en economische berichten A.N.P. 1.00 Amusementsorkest en solis te. 1.45 G ra,mofootunuziolc1.55 Repor tage. 2.15 Gevarieerd programma. 3.30 Voor de vrouw. 3.40 Vocale duetten met pianobegeleiding. 4.00 Uitzending voor bereid door het Vrijzinnig Protestant- sehe Kerkcomité: Cyclus „Lezen in den Bijbel". 4.20 Concertgebouworkest (op name). 5.00 Gramofoonmuziek. 5.10 Uit Berlijn: „Gnisa aus der Heimat", pro gramma voor de leden van de Duitsche Weermacht 6.00 Esmeralda en solisten. 6.42 Almanak. 6.45 Lezing „Protestan tisme op den tweesprong". 7.00 Economi sche vragen van den dag (A.N.P.). 7.15 Pianospel en gramofoonmuziek. S.OO Nieuwsberichten AN.P. 8.15 Gramofoon muziek. 8,30 Berichten (Engelsch). 8.45 Omroeporkest en eiolisten. 9.40 Uitzen ding voorbereid door het Vrijzinnig Pro- testantsobo Kerkcomité; A vond wij ding. 9.45 Engelscho berichten (A.N.P.) 10.00 Nieuwsberichten A.N.P. HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50—7.00 Och tendgymnastiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramo foonmuziek. 8,30 Nieuwsborichton A.N.P, 8.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Ensemble Jonny Kroon. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.20 Ensemble Jonny Kroon. 12.00 Be richten. 12,15 Orgelspel. 12.45 Nicuwa- en economische borkmtcn A.N.P. l.Otj Amabile-aeXtet en soliste. 1.45 Gramo foonmuziek. 2.00 Gooisch Symphonic- orkest. 3.30 Gramofoonmuziek! 4 00 S.S, Harmonie-orkest 4.55 Gramofoonmuziek 5.15 Nieuws-, economische- en boui'sbo- richten A.N.P, 5.30 Omroeporkest. 6.00 Uitzending voorbereid door do Christ. Radio-Stichting: Causerie: „De arbei dersbeweging in haar strijd tegen de tuberculose". 6.15 G-namol'oonmuziek. 6.20 Omroeporkest. 6.45 Lezing „Protes tantisme op don tweesprong". 7.00 Eco nomische vragen van den dag (A.N.P.). 7.1-5 Hilversumsch vrouwenkoor en or- gelsoli. 8.00—8.15 Nieuwsber. A.N.P. En dit is dan het toch nog weer individualistische, dat den kunstenaar tot een persoonlijkheid maakt. Zijn wil om de zon te zien, zijn eigen Inslag in dat chaotisch leven dat stempelt zijn komst. Wij snakken naar een levensblijde kunst. En we kunnen niet meer dan af wachten of er één onder de kunste naars zal zijn die in een lied de blij heid weer laat schalmeien of in proza de menschen weer in een le vensgelukkig verband tot elkaar voert. Als de jeugd optrekt met een blij lied als de jeugd zelf straalt van idealisme als het jonge leven uit bot tot een feest, dan zaï de levende kunstenaar daar als vanzelf door ge ïnspireerd en bewogen worden. En in die wisselwerking van een daad-rijke jeugd en den scheppenden kunstenaar, zal het leven zich weer belijden kunnen tot een vreugde, die alle verstand te boven gaat. hopen, dat ik je hulp nooit noodig zal hebben. Ik sla mij er wel door. Dus, mijn beste, over twee of drie dagen heb ik een andere kamer, dan ben je hef, struikelblok kwijt. De laatste woorden waren scherper geweest dan hij bedoeld had. Hij voegde er vriendelijk aan toe. Jullie hebt de kamer noodig, ik scheid zon der verwijt van je en begrijp je stand punt. Goed, wij begrijpen elkaar. Schuber gaf zijn vriend een hand en drukte de zijne stevig. En hiermede was datgene wat hen beiden gedrukt had, uit den weg geruimd. U ontkent, dus Alexander Für bringer een brief naar G'armisch te hebben geschreven? vroeg commissa ris Brück en draaide zijn hoed in zijn handen rond. Ik behoef u zeker niet te zeggen, mevrouw Schuber, wat er van uw verklaring afhangt. Ik heb Fürbringer niet geschre ven, zeide Lily Schuber en drukte haar aakdoek tegen haar voorhoofd. Dez-e man interesseerde mij niet meer, onze tameliik losse vriendschap verdween, toen Fürbringer Müncher verliet. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 2