AMECSFOOPTSCHE COUPANT DE DUITSCHE OPMARSCH OP DEN BALKAN DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI 30 tot 40 K.M. op Zuid-Slavisch gebied doorgedrongen Drie Hongaarsche Steden Gebombardeerd „Woordbreuk en Trouwbreuk" DUITSCH WITBOEK No. 7 ABONNEMENTSPRIJS hij vooruitbetaling Per week 10.16 Per 3 maanden 12.05 Per post per kwartaal ƒ2.25 Losse nummers 0.05 Administratie Telefoon 5289. Na 8 uur 5595. Giro 86362. Bed.: Tol. 0731. Na 5 uur 5137. ADVERTENTIES bij vooruitbetaling Losse regelprljs 10.25 Kleins advert. („Doelpunten") Hoogstens 20 woorden 0.55 Elk woord meer 0.05 4 keer l.d. Dagbladed. dubbele 3 keer l.d. Anderd. ed. prijs DINSDAG 8 APRIL 1941 UITGAVE N.V. DRUKKERIJ ONNES, v.h. BLANKENBERG Zn., SNOUCKAERTLAAN 9 55e JAARGANG In aanvulling op het weermachtbericht van gisteren wordt door het O.N.B. het volgende gemeld* De strijd aan het Zuid-Oostelijke front is aan den gang. Stoottroepen van het Duitschc leger hebben na hardnekkige gevechten, hierbij krachtig gesteund door aanvallen van het luchtwapcn op vijandelijke stellingen, co lonnes en spoorwegknooppunten, de vijandelijke grensversterkingen geno men. Ondanks de veelvuldige terrein-moeilijkheden, die door straatverspsr- ringen en vernielingen nog verzwaard werden, zijn de Duitsche troepen op den eersten dag reeds tot een diepte van 30 tot 40 K.M. in het vijandelijke gebied doorgedrongen. Stukken geschut werden buitgemaakt. Volgens de tot dusver gedane waarnemingen hebben de Duitsche luchtaanvallen op Bel grado behalve de vernielingen van versterkingen en de militaire installaties, het geheele verkeersapparaat en den berichtendienst van de hoofdstad en zoodoende van het geheele land doodclijk getroffen. Het vijandelijke lucht- wapen verloor op den eersten dag 104 vliegtuigen, tegenover een verlies van 3 Duitschc toestellen. De Gevechten ACTIE DER DUITSCHE LUCHTMACHT Naar het D.N.B verneemt, heeft de Duitsche luchtmacht gisteren de krijgsverrichtingen van het Duitsche leger in Zuid-Slavië ondersteund door aanvallen op vijandelijke vlieg vel en verkeersknooppunten. Reeds Zon dag werd een aanval gedaan op het spoorwegknooppunt Zidanl Most. dat door zware bommen voor een groot deel onbruikbaar werd gemaakt, ter wijl gisteren verscheidene belangrijke spoorwegtrajecten vernield werden. In een zoo uitgestrekt land als Zuid- Slavic met betrekkelijk weinig door gaande spoorverbindingen en bruik bare wegen is reeds de kleinste belem mering van het verkeer in vredestijd van groote beteekenis. Nu een snelle verplaatsing van troepen en mate riaal noodzakelijk is, zijn aanvallen van dezen aard van liet grootste be lang. Aan het Servisch-Girmesche front is de aanval van de Duitsche troepen nog steeds aan het vorderen. Het verzet van den tegenstander in versterkte stellingen werd overwonnen. VERRASSENDE SLAG Do eerste 36 uren der gevechtshan delingen aan het Zuid-Oostelijke front hebben, naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt, bewezen, dat het Duitsche luchtwapen met zijn slag vaardig optreden tegen oer. Zuid-Slavi- schen tegenstander buitengewone re sultaten kon bereiken. Alle vitale vliegvelden werden door het Duitsche luchtwapen stelselmatig gebombar deerd. Bovendien gelukte het reeds op den eersten dag, 98 Zuid-Slavische vliegtuigen deels neer te schieten, deels op den beganen grond te ver nietigen. In verhoudnig tot de geringe sterkte der luchtmacht van de;.i nieu wen tegenstander is het aantal ver nielde vliegtuigen bijzonder groot en moet men in dit resultaat een geducn- te verzwakking zien. Gezien het feit, cat Zuid-Slavië geen eigen vliegtuig industrie bezit, en uitsluitend op den invoer is aangewezen, weegt dit ver lies dubbel zwaar. Het resultaat van den eersten dag kan derhalve aldus worden samengevat, dat de verras sende slag van het Duitsche lucht wapen tegen de centra der Zuid-Sla vische luchtmacht volkomen gelukt is, en dat reeds op den eersten dag een aanzienlijke verzwakking van de totale gevechtskracht van den nieu wen tegenstander is ontstaan. Vijfde Aanval op Belgrado Duitschc vliegtuigen onderna men gisteren den vijfden aanval sinds het begin der gevechtshan delingen op de vesting Belgrado. De teruggekeerde bemanningen meldden nieuwe branden in de kazernes en vestingwerken, alsme de in de vijandelijke afweerstellin- gen. GRIEKSCHE AANVALLEN VOLLEDIG AFGESLAGEN De speciale correspondent van Stefani in Albanië meldt, dat de Grieken aanvallen hebben gedaan op eenige punten in de zone van het 9de leger, op de plaatsen, waar de Grieken de verbinding met de Zuid-Slavische troepen tot stand hoepten te brengen. De aanval werd volkomen door de Italiaan- sche infanterie afgeslagen. De Griekschc divisie werd verstrooid, de overblijfselen werden teruggetrokken. Bij een levigen tegenaanval vielen tal van gevangenen en veel oorlogstuig Isa Italianen in handen. Drie Trieksche regimenten werden ver nietigd. DE KROATEN HET VERZOEK OM HULP Het telegrafisch verzoek om hulp van de Kroaten aan den Führer vorm de gisteren het onderwerp van gesprek in alle belangstellende politieke krin gen in de Duitsche hoofdstad, meldt het A.N.P. in de Wilhelmstrasse (Bui- tenlandsche Zaken), gaf men uiting aan de overtuiging, dat de hulp, waarom deze Kroaten hebben ver zocht, ook zal worden gegeven. Van welken aard dezz hulp zou zijn. kon men echter niet zeggen. Om te begin nen, is de oorlog aan den gang. Hier bij moet men niet vergeten, dat er Servische troepen in Kroatië liggen, die getroffen zullen worden door de scherpte van het Duitsche zwaard. Te Berlijn heeft men overigens nooit verheeld, naar verklaard werd, dat Duitschland bijzondere aandacht schenkt aan de sympathie der Kren ten. - OORDEEL VAN DE DIPLO OVER DE GEBEURTENISSEN IN ZUID-SLAVIE Putsch was werk van Servische Elementen ANGELSAKSISCHE INVLOEDEN Onder het opschrift „Woordbreuk cn Trouwbreuk" schrijft dc Deut sche Diplomatise h-P o 1 i t i- sche Korrespondenz over de gebeurtenissen en problemen in Zuid- Slavië o.m. het volgende: Op 25 Maart onderteekenden de vertegenwoordigers der wettige regeering van Zuid-Slavië in Weer.cn het driemogendhedenpact. Daarmede verbonden zij hun land een loyaal lid te zijn van de nieuwe Euro- peesche orde cn zij spraken zich uit voor de vriendschap en samenwerking met Duitschland en Italië. Het ant woord der Serven was een militaire putsch welke regentschap en regeering atzette, de leden daarvan in arrest stelde, de elementen, die de spil vriendschappelijk gezind waren, uit alle posities verwijderde en verving door vijanden van Duitschland en Ita lië. Tijdstip en omstandigheden van dezen putsch zijn zoo ondubbelzinnig, dat geen achterafkomende verklaring zijn beteekenis een anderen zin kan geven. Het is een trouweloosheid je gens de in het driemogendhedenpact vereenigde volken en de aankondiging van de openlijke vijandigheid, jegens het werk der nieuwe orde in Europa. De vriendschap tusschen Duitschland en Zuid-Slavië is daarmede ver- TELEGRAM AAN DEN DUCE Dr. Ante Pawelitsj, leider van de nationalistische Kroatische bewegini heeft een telegram aan den Duce ge zonden, eveneens met verzoek om hulp. DIPLOMATEN VERLATEN BERLIJN Gisteren hebben de Zuid-Slavische diplomaten per specialen trein Berlijn verlaten. De Zuid-Slavische journalis- scheurd. Zuid-Slavic is opgebouwd op de puinhcopen der overwonnenen uit den wereldoorlog. Het land was vele jaren lang een functie van de anti- Duitsche gedwongen orde van Versail les: het heeft in de kleine Entente, in den Balkanbond en in Genève tot te vredenheid van de westelijke mogend heden zijn rol gespeeld. Het heeft zijn grenzen getrokken ten koste van het Duitsche, Hongaarsche, Albvaeesche, en Bulgaarsche volk. Allemaal feiten, rie in den weg stonden aan het aan- knoopen van vriendschappelijke be trekkingen. Duitschland heeft deson danks volledig begrip ontwikkeld vcor dezen staat. Het heeft ervan afgezien, Vcordeeleri te trekken uit de beker.de .bir.nenlandsche spanningen of crisis tijden uit te buiten. Men herinnert zich de houding van Duitschland bij den moord op Koning Alexander. Het ontbrak Zuid-Slavië meer dan ieder ander aan volksche cultureele en gees- tiijke eenheid. Er gaapte een diepe klcof tusschen zijn volksche bestand doelen op grond van cultuurgeschie denis, religie en levenswijze, zoo zeer dat men evenmin kon spreken van en Zuid-Slavische natie, als van een 7'sjecho-Slowaaksche. Nog op dit cogenblik vormt bij een bevolking van engeveer 15A- millicen zielen het Ser vische element een minderheid, waar tegen Kroaten, Slovencn, Macedcniërs. Albaneezen, Mohammedanen, Honga- r n, Duitschers en Roemenen scherp r-i'stcken. Wij hebben den £0-jarigen t'.rijd van het Kroatische cultuurvolk cm zijn rechtsgelijkheid, zelfbestem ming en eigen aard met medegevoel aanschouwd, maar desondanks in het I r lang van dc vriendschap niets ge en an cm het consolidatieproces van een jongen staat niet te storen. Inte- cndeel, Duitschland heeft hem mo rden steun verleend. 1-Iet heeft de overeenstemming met de overig?, na varen begunstigd, zijn economie gered v a hem geholpen in den tegen wcordi- mi'oorlog vrede en veiligheid te krij- en. De toetreding van Zuid-Slavië tot i et driemongendhedenpact codificeer- de vriendschap en het begrip van tbr. die jn Berlijn gewerkt hebben, zijif^'(duitschland voor de levensbelangen en 'ireirif/Vei-iïcivkc'u. '.w-tvi üiSst' d'oa'zelfüen AANVALLEN OP HONGAARSCH GEBIED Zuid-Slavische Vlieg tuigen neergeschoten Een. eskader Zuid-Slavische bommenwerpers heeft gisteren een aanval gedaan op de Hongaarsche stad Szegedin. Boven de stad ont spon zich een gevecht, waarbij Hongaarsche jagers zes Zuid-Sla vische toestellen neerschoten. Twee Zuid-Slavische bommenwer pers hebben Pees aangevallen en op het vliegveld zes bommen la ten vallen. Eenige personen wer den gewond. De Hongaarsche luchtdoelartillerie heeft beide toe stellen neergeschoten. Een Zuid- Slavisch toestel, dat de stad Siklos had aangevallen, viel neer. De vier inzitenden kwamen om het leven. Het Hongaarsche luchtdoelgeschut heeft bij Villany een Zuid-Slavischen bommenwerper neergeschoten. Daar mede is het aantal der door de Hon garen vernielde Zuid-Slavische vlieg tuigen tot 10 gestegen. LUCHTALARM TE BOEDAPEST Te Boedapest weerklonken gister avond weer de sirenes. Het alarm duurde tien minuten. De vijandelijke vliegtuigen konden evenals Zendag Boedapest niet bereiken. HONGAARSCH PROTEST De Hongaarsche regeering heeft tegen deze luchtaanvallen zeer scherp bij den Zuid-Slavischen gezant te Boedapest geprotesteerd. Tevens heeft de Hongaarsche gezant te Belgrado opdracht gekregen, bij de Zuid-Sla vische regeering krachtig te protestee ren tegen het optreden van Zuid- Slavië. Hongaarsche Verklaring Van bevoegde zijde te Boedapest ls omtrent de nieuwe situatie op den Balkan o.a verklaard: „Het streven van de Asmcgendheden en het daar mee verbonden Hongarije om uitbre king van het conflict in Zuid-Oost Europa te verhinderen en aan de vol keren van Zuid-Oost. Europa ook in de huidige situatie een vreedzame ont wikkeling te verzekeren, Ls tever- geefsch geweest. De Engelschen slaag den er in weer een land in hun dienst te stellen, opdat het in hun plaats doodblcede. Hongarije heeft in het be lang van de vredespolitiek herhaalde lijk reusachtige offers gebracht". Na der wordt dan nog in de verklaring opgemerkt: „Hongarije is in Midden- Europa in den loop der geschiedenis dan groot en sterk geweest, als hst met een juist, realistisch inzicht in zijn rol met het Duitsche rijk of met Italië of met beide mogendheden nauw samen werkte. Hongarije heeft zich nooit in deze vrienden vergist, doch moest het dikwijls beleven, dat het In moeilijke situaties geraakte, als het steunde op beloften van Engelsche of Fransche heerschers. Daar zich in de gebieden van naburige landen oorlogsgebeurte nissen afspelen en het gevaar bestaat, dat Hongarije zal blootstaan aan een gewapenden aanval, kan Hongarije voorlcopig geen ander doel hebben dan er aan mede te werken het oorlogs- tooneel zoover mogelijk van het eigen gebied te houden. In eerste instan tie kan Hongarije natuurlijk niet ver zuimen zekere voorzorgsmaatregelen te treffen en wel in zulk een mate, dat het mogelijk is de bescherming der Hongaarsche minderheden in grooten cmvang te verzekeren. Van Hongaarsche zijde is bij het uitbreken van den oorlog herhaaldelijk tot uit drukking gebracht, dat de oorlog ook volgens Hongaarsche opvatting de strijd van Europa tegen de plutocra tieën is. een strijd om de vreemde mo gendheden. die sedert tientallen, ja honderdtallen jaren de tegenstellingen tusschen de hier levende volkeren aanwakkeren, eindelijk te eliminee- ren. Hongarije beschouwt de tegen woordige gebeurtenissen uit dit oog punt". -,.V;on fcts.'ufc. Aav.gezien P-1Bitseh- ■land op den Balkan, politieke n-ch' territoriale belangen he:ft. kon het zonder bijgedachten de verzekering ge ven. de grenzen van Zuid-Slavië te eerbiedigen. Het driemogendheden pact liet Zuid-Slavië dus niet alleen alles wat het had. maar bracht het nog een aanzienlijke beveiliging en versterking van zijn positie. Een staat, die daarop antwoordde met een anti- Du ttschen militairen putsch, moest we ten wat hij deed. Hij bewijst daar mede, dat hij een haard van onbere kenbare, a tarchistische en onverant woordelijke putschpolitici is, die den eigen staat, de veiligheid en den vrede van zijn naburen, en van het geheele Zuid-Oost Europeesche gebied be dreigt. Deze putsch is uitgevoerd over het hoofd en tegen den wil van die genen onder de overige volksgroepen, die voorstander waren van het drie mogendhedenpact en de nauwe vriendschap met de spilmogendheden. Het was het werk van de chauvinisti sche Servische elementen, die den moord van Serajewo op het geweten hebben en die toentertijd den Euro- peeschen vrede in de lucht lieten vliegen. Niemand kan het verantwoor den, dezen elementen gelegenheid te geven en de mogelijkheid te laten, plotseling uit een hinderlaag het voortschrijdende proces van nieuwe ordening en pacificatie in Zuid-Oost Europa in den rug aan te vallen of zich aan te sluiten bij de doods vijanden van deze nieuwe orde. De excessen tegen de Duitschers en de houding jegens de niet-Servische be- (Cartogr. Bureau N.D.P.) OORKONDEN EN DOCUMENTEN OVER DE MET DE NEUTRALITEIT STRIJDIGE POLITIEK VAN ZUID-SLAVIE EN GRIEKENLAND Het- Duitsche ministerie van Buiten- landsche Zaken publiceert de in de proclamatie van den Führer en in de verklaringen van de Rijksregeering vermelde oorkonden en documenten over ds poli Lick van Zuid-Slavië en Griekenland, in strijd met de neutrali teit. witboek nummer 7. Uit dit wit boek, dat in voorbereiding is. zijn in een eerste publicatie de volgende ne gen documenten weergegeven: 1. Aanteckening van den opperbe velhebber der Fransche Levanttroepen. generaal Weygand. van 9 December 1S39 over interventie der Geallieerden op den Balkan: bij den tegen- wcordigen stand van zaken kan in Europa slechts de Balkan als oorlcgs- 'tconcwl de gelegcohfW. tor. ;;>ms.ttee' gebeurtenissen bieden, hetzij dooi: de afmatting, die de vorming van een nieuw front voor den tegenstander zou beteekenen, hetzij door een suc- cesvollen omtrekkendsn aanval op zijn vitale punten 2. Aanteckening van den opperbevel-* hebber van het Fransche leger, gene raal Gamelin, van 10 Maart 1940 om trent deelneming van Fransch—Brit- sche strijdkrachten aan de operaties in Finland: op militair gebied zou een actie cp den Balkan voor volking toonen. dat men dezen staat ook geen vreemde volksdeelen kan toe vertrouwen. Her verband tusschen de Seiwische putschisten en de Angelsak sische oorlogsuitbreiders :s een feit. De officieele Amerikaansche en Engel sche interventiepolitiek in Belgrado staat vast. Deze interventie schrok vcor geen enkel dreigement, verlei ding, inmenging of intrigue terug. Ter wijl de prins-regent en de rege.-ring van Tswetkowitsj nog weerstand bo den, namen de Angelsaksische agenten reeds contact cp met de samenzweer ders. De vroegere Zuid-Slavische re geering had verstandig iedere Engel sche garantie van de hand gewezen- De putschregecring heeft den Angel- saksischen Uriasbrief aangenomen. Al leen politieke onrijpheid of misdadige lichtzinnigheid kan cp aanraden van de Angelsaksers alles. veiligheid, vrede, eenheid en vrijheid, van den staat, op het spel zetten. Een gedeelte van de bosschen van Gaastcrland wordt ontgonnen. Het is daarom noodzakelijk dat het struik gewas en ig boomhout wordt verwijderd. De „stobben", de worteleinden, welke vroeger op een hoop werden gegooid en verbrand, worden nu zorgvuldig bewaard, daar zij bijzonder geschikt zijn als brandstof voor bak kersovens. (Polygoon) Frankrijk veel voordeeliger zijn dan in Scandinavië: het oorlogstconeel zou op groote schaal worden uitgebreid. Zuid-Slavië. Roemenië. Griekenland en Turkije zouden ons versterking van ongeveer 100 divisies aanbrengen. Zwe den en Noorwegen zouden ons slechts den zwakken steun van ongeveer 10 divisies verschaffen Geheime bespreking 3. Eigenhandig schrijven van den cpperbevelhebber der Fransche Le vant-troepen. generaal Weygand, aau der. opperbevelhebber van het Fran sche leger, generaal Gamelin, van 9 September 1939: „Massigli deelt mij mede. dat <jle Grieksche generale staf nog Jiiet it*, staat is mijn bezoek te wenschen, doch dat hij een officier zal uitzenden met wien ik een geheime bespreking zal hebber. Al deze vertra gingen en voorzichtigheidsmaatrege len, die ik begrijp, zijn mij uiterst on aangenaam, omdat zij de kwestie van Saloniki in verwarring brengen. Voor het geval dc huidige politieke hou ding tegenover Italië niet gedoogt dat de Geallieerde troepen terstond te Saloivki worden vastgelegd, kan men naar mijn meening voorloopig van Griekenland verlangen een zeer ver gaande voorbereiding van deze bezet ting toe te laten vooral uitzending van specialisten voor de inrichting van steunpunten en voor de verga ring van voorraden en misschien ook uitvoering van bepaalde werken voor verbetering van wegen of verdedi gingswerken door de Grieken zelf. Dit 2al ik bij het eerste onderhoud pogen te bereiken, dat ik met den Griek te Ankara zal hebben 4. Uittreksel uit een telegram van den opperbevelhebber der Fransche Levant-troepen. generaal Weygand, aan generaal Gamelin van 15 Septem ber 19393. Dc door kolonel Do- vas. den leider van het derde Griek sche bureau, overhandigde nota eischt uit overwegingen van denzelfden aard. onmiddellijke versterking dcor com plete Fransche of Engelsche forma ties van het luchtwapen en verklaart, dat de voorhoede van een Fransch ex peditiekorps te Saloniki uit complete eenheden van het luchtwapen moet bestaan 5. Telegram van den Fransehen mi litairen attaché te Belgrado aan het Fransche ministerie van Oorlog van 5 September 1939: „Zuid-Slavië heeft toestemming gegeven voor alle trans porten van oorlogsmateriaal met be stemming Polen door zijn gebied". 6. Telegram van den Franschen mili tairen attaché te Belgrado aan het Fransche ministerie van Oorlog van 9 September 1939 (uittreksel!: ,.nr. 327.... Duitsch materiaal voor Bulgarije nog steeds vastgehouden. Wij hebben verzending van het koper uit de mij nen van Borinach uit Hongarije ver boden. 300 Ton is via Ragusa vervoerd. Zij zullen met Antwerpen als haven van bestemming- worden verladen. Mocht u het met. dit verbod niet. eens zijn. deelt u mij dat dan alstublieft mede". (Zie verder elders in dit blad) DE LUCHTAANVAL SOFIA OP VERSCHEIDENE SLACHTOFFERS Het Bulgaarsche telegraafagent- schap publiceert de volgende mededee- ling van den Bulgaarschen luchtaf weer: „In den nacht van 6 op 7 April hebben vreemde vliegtuigen een aan val op Sofia gedaan. Zij lieten 20 bri sant- en brandbommen vallen, waar van er vier niet ontploften. Verschei dene menschen zijn omgekomen of gewond. Verscheidene gebouwen en een school zijn getroffen".

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 1