DE TERUGKEER VAN TARZAN 2 AMERSFOORTSCHE COURANT DINSDAG 8 APRIL 1941 FEUILLETON Oe Aanhouder Wint Roman van B. Möhl Nederlandsche Bewerking door E. Kol 9 Dat was alles wat men wilde? Ja. En de kerel heeft beweerd, dat ei.in vader ook aan boord van de „Michaël" was? Iiella knikt,. Kon hij u dat bewijzen? Natuurlijk niet, maar ik twijfel er geen oogenblik aan. Pettersen had den ouden Dranstad, goed gekend. Wanneer heeft hij hem eigenlijk voor het laatst srezien. Dat moet ongeveer in 1913 4jn geweest in Southampton of Rotte;dam. Zip1 „Regina" had vlak naast de „Michaël' aan de kade gelegen. Ongeveer ter. half jaar daarna voer Dranstadt uit en kwam nooit meer terug. Laat uw hoofd niet op hol uren gen, zegt hij. Men kan geen wrak zoc ken als men niet weet waar het ver gaan is Niemand vindt een naairi terug in een hooiberg. Nu nog. ver dwijnen elk jaar schepen en men hoort er nooit meer van. En daar wil iemand een wrak vinden, dat twee en twintig jaar geleden.... belachelijk is dat, Iiella! Als de man, die u dat verteld heeft, geen bedrieger is dan is hu een eek. Maar Hella kan hardnekkig zijn Ik wil van u r.iet weten hoe u over die menschen denkt, kapitein. Ik wi' alleen van u weten of het mogeiijk is dat- de Michaël" onder j>*n anderen naam ergens is gezonken. Neen. Maar dadelijk verbetert Pettersen mismoedig:, Mogelijk is alles op de wereld, ik begrijp alleen niet waarom u over zooiets tobt. Is dit werkelijk alles wat u mij te vragen hebt? Ja kapitein. Waaróver de jongemcisjes al niet denken. Drink uw glas uit Hella en ga naar bed. Zii drinkt niet, maar de andere helft van den raad volgt zij op en zij vergeet ook niet om de deur van haar cabine af te sluiten. Maar slapen kan zij niet Nu ontbreekt er nog maar aan. dat die menschen u hebaen verteld dat de „Michaël" schatten aan boord had. Met brandende wangen ligt Helia in haar bed. hoewel zij de gordijntj 'S ge sloten heeft, ziet zij toch het iient van den vuurtoren. Bedriegerij? Welke bedr.•gerij zou er achter Alexander Baray's verhaal schuilen? Neen dat kan niet. Maat Pettersen had. in een ding gelijk, hoe kan men een wrak vinden, als men niet eens weet waar het ligt. Onein dig groot is de oceaan en oneindig, klein zulk een schip. Onmogelijk, denkt zij. Of zoTiden Baray en Overbecn zoo iets als het ei van Columbus ontdekt hebben? Zij piekert en piekert. Een diepe stilte ligt over het schip. Alleen de stappen van de dekwacht zijn nu en dan te hooren. Waar zou hij zijn? denkt zij en het gezicht van Baray duikt uit de duisternis op en glim lacht haar toe. Zoo ligt zij. Zij slaap1 niet en toch is zij niet wakker Een eigenaardige toestand is dat. Nu en dan gaat. er een knarsen door de wanden en een stap sluipt op de gang voorbij. Voetstappen? Hella schrikt c i vliegt'overeind. Neen, niets, stilte. Zij draait den schakelaar om, geen licht. Ach. na tuurlijk. het jacht '.igt stil. Een oogen blik heeft zij het plan de petroleum lamp aan te steken, maar zij tc moe. Haar horloge met de lichtgeven de wijzerplaat, hangt tegen den wand Hoe laat is het eigenlijk? Drie uur' Werkelijk, het is tijd om te gaan slapen. Drie uur, over vier uren moei zij al weer opstaan. Iiella treict het de!-: half over haar gezicht, zij wil can niets meer denken. Niet aan Ba- ra y, naan de „Michaël". Slapen w:l zij. niets dan slapen. Duidelijk aoorl zij haastige stappen boven zich en op gewonden stemmen. Weer vliegt zij op. Maar nu is het geen verboe'dine, de stemmen zijn echt en er klinkt, eer. stem, die nu niet meer fluistert, maar luid vloekt, het is de stem van Pet tersen. Wat is er aan de hand? Haar peignoir ligt op een stoel, zij grijpt haar en wil naar de deur, maar nog voordat zij deze heeft bereikt, schreeuwt iemand. Opstaan, allen aankleeden, brand aan boord. HOOFDSTUK 4 Ondanks de vele aanwezigen heerscht er in de leeszaal van het In stituut voor krijgswetenschappen een doodelijke stilte. Dikke loopers dem pen eiken stap. De groen omkapte lampen werpen ronde lichtkringen over de tafels. De lezer aan tafel 42 schuift zijn buurman ongemerkt een krant toe. Overbeck neemt, haar op en kijkt een oogenblik verstolen om zich heen Dan leest hij Baray's gekrabbelde woor den: „Het gaat altijd met 3 op, ver gissing uitgesloten. Uit. Overbeck knikt.' Natuurlijk gaat het altijd met 3 op. Maar Baray moet alles altijd honderdmaal probeeren eer hij zeker is. De Londensche nevel hangt over de straten. De twee vrienden stappen door den mist. Het is koud, er blaast een Oostenwind, maar dat heeft ook weer zijn goede zijde, want nu en dan verdwijnen de nevels en men kan vlugger doorloopen. Tamelijk laat, om zeven uur des avonds, bereiken zij hun doel. Corner's hotel is een hotel voor handelsreizigers. Het eten is er uit stekend en iederen dag verschillend. Baray was reeds meerdere malen in Londen. Hij woont dan altijd in dit hotel en mr.-Corner begroet hem reeds als een oude bekende. Post? Neen, er is geen post gekomen, geen expresse en geen telegram Baray begrijpt het niet. waarom geeft Hella Dranstadt geen antwoord? Brief en aangeteekend schrijven moe ten toch reeds eergisteren in haar handen zijn gekomen? Of zijn de on derzoekingen moeilijk vpor haar. Baray en Overbeck trekken zich na het eten in hun kamers op de. tweede verdieping terug. Men zou denken, dat zij moe waren. Reeds dagen lang zit ten zij in de leeszalen en vergelijken en zoeken en zoeken en vergelijken nog eens, dat maakt iemand zenuw achtig en is vermoeiend voor de oogen. Maar zij zijn niet moe. Baray opent zijn koffer, papieren en lijsten en dan zitten zij samen en hun oogen stralen. Maar voorzichtig, een kleine fout. een vergissing en alles kan vergeefsch zijn geweest, men moet het hoofd koel houden. Wat is er aan de hand? Hier is de verlieslijst uitgegeven door het minis terie van Marine in 1921. In deze lijst staan alle Duitsche en Oostenrijksche schepen vermeld, die verloren zijn ge gaan of in beslaggenomen tijdens den oorlog van 1914 tot 1918. Nr. 104 is de „Michaël" en de opgaven zijn nauw keurig. „Michaël" thuisbehoorend in Ham burg, eigenares Hamburger Zeetrans port Maatschappij, laatste uitreis, haven Zarantuelle Mexico II Januari 1916. Sedert dien verdwenen. En hier is de lijst van opgebrachte schepen, de „Michael" komt er niet op voor. Baray en Overbeck weten dat al. zij bezitten de lijsten en hebben ze al honderd maal doorgekeken. Zij we ten meer en deze wetenschap heeft hun het idee ingegeven. De Engelsche lijsten bevatten ook de namen van schepen, die door de geallieerden in beslag werden genomen en nu is er iets gebleken. Behalve de acht sche pen die getorpedeei'd werden, zijn er nog vijf blijkbaar gezonken Duitsche schepen, wier namen niet op de Duit sche lijsten voorkomen. Het zijn de namen „Falter", „Harzrose". „Kulm- bach", „Frankental" en „Nordemi". Men kan deze Duitsche lijsten tel kens opnieuw nazoeken, maar deze namen komen er niet op voor. Vergist men zich dus? Neen, deze schepen hebben hun namen veranderd, zij wil den niet herkend worden en vielen toch als slachtoffers. <V ordt vervolgd) BINNENLAND Gouden en Zilveren Sieraden EDGAR RIGE BURROUGHS NIET ONDER DEVIEZENBESLUIT Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld, is er geen sprake van, dat gouden en zilveren sieraden onder het dcviezenbesluit vallen. Ongerustheid daaromtrent is dus ongegrond. De dubbele Geslachtsnamen in de Bevolkingsboekhouding Maar na dit voorval zou Tarzan be merken, dat hij zich een aartsvijand had gemaakt, want Rokoff was een der grootste schurken van heel Euro pa. Den volgenden dag liep het schip de haven binnen. Na zijn aankomst in Parijs begaf Tarzan zich onmiddellijk naar de appartementen van zijn vriend d'Arnot, die heel blij was hem nog een boodschap: 1 pakje Buisman (zonder hoofdletter), waarna een op telsom volgt: 15 27 15 57 Links onder het briefje staat: bon 17. Aan de achterzijde van het briefje staan onder elkaar de volgende na men vermeld, met daarachter de vol gende getallen: Piet Roozeboom 66, Moe Roozenboom 34. Geertje Roozen- boom 22, Kees Roozenboom 44. Mary Roozenboom 38, Nellie Roozenboom 45 en Pietje Roozenboom 40. Onder de getallen staat een streep met de op telling: 289. Mede namens den burgemeester der gemeente Renswoude verzoekt de commissaris van politie te Ede die genen, die eenige inlichtingen betref fende het bovenstaande kunnen ver schaffen, zich zoo spoedig mogelijk met hem dan wel met de politie in de woonplaats in verbinding te stel len. IR. MUSSERT SPREEKT TE AMSTERDAM NEDERLAND ZAL DE PLAATS KRIJGEN, WELKE HET TOEKOMT Tc Amsterdam heeft gisteravond in het, Concertgebouw en in twee zalen van Bellevue cp leider der N.S.B.. Ir. A. A. Mussert een rede uitgespro ken. Wij leven in een zeer bijzonderen tijd, zoo zeide de leider der N.S.B.. en eenmaal reeds hebben wij van 1914 1918 daarvan een voorproefje gehad. Eenvoudig is deze tijd niet, want deze groote tijd heeft voor ons groote be zwaren. Wanneer men op het oogen blik menschen ziet. die bekommerd kijken, dan kan men weten, dat dit geen nationaal-socialisten zijn. Het verschil tusschen ons en deze men schen is, dat wij niet alleen de be zwaren. doch daarenboven het groot- sche kunnen zien. omdat wij weten, dat de tijd zal aanbreken, waarin een nieuw en rechtvaardig Europa zal ontstaan. Van 19141918 hebben wij op de wip gezeten en den een-en dag hebben wij toen een trap van links en dan ande ren dag een trap van rechts gekregen. Dat hebben wij nu weer geprobeerd, maar de trap, die wij nu gekregen hebben, is zoo hard geweest, dat wij er af gerold zijn. De heer Mussert me moreerde vervolgens het verloop van den oorlog. Hitier zal winnen en hij is de man, op wiens schouders de taai', rust een nieuw Europa cp te bouwen. Ik ben een vurig Nederlander en wan neer ik zou kunnen veronderstellen, dat Hitier na den oorlog Nederland zou koeieneeren, zou ik vuriger voor Engeland en Amerika zijn dan de vu rigste Jood. Maar ik heb het geloof en de overtuiging, dat Hitier het beste met ons voorheeft, dat hij Europa on der den druk van Engeland zal weg halen en sociaal zal bevrijden van het kapitalisme en het jodendom en Ne derland de plaats zal geven, welke het te zien. Nooit kon de zeeofficier ver geten. dat hij gedood zou zijn in het kannibalendorp, ver weg in Afrika, als Tarzan hem met zijn geweldige li chaamskracht niet had gered. De twee vrienden brachten de weken, die nu volgden, door met het bezichtigen van Parijs. Op zekeren avond ging Tarzan naar een variété-theater. On- SPORT ZWEMMEN Onze Zwemsters naar Denemarken WEDSTRIJDEN IN KOPENHAGEN De Nederlandsche Zwembond heeft van den Deenschen Zwembond offi cieel de uitnoodiging ontvangen om Cor Kint, Jopie Waalberg en Ali Stijl op 16 en 18 Mei in Kopenhagen t.e laten starten. Vermoedelijk zullen onze zwemsters ook nog in een an dere Deensche stad aan den start komen, terwijl de mogelijkheid be staat, dat de toer zich tot Zweden zal uitstrekken. toekomt. Ook de Rijkscommisssaris heeft gezegd, dat wij een goede buur een goede broer en en .een goede bondgenoot van Duitschland moeten zijn. Wij moeten in den bond van Ger- maansche vólken samen leven in ver bondenheid en eindelijk leeren inzien, dat 't tijd wordt op te houden met vech ten tegen elkaar. Wanneer wij er niet waren, zou Nederland een deel van Duitschland worden. Vergeleken bij België en Frankrijk leven wij hier in een Paradijs. Ondanks alles houd ik mijn onverwoestbaar geloof in de over winning van de sociale gerechtigheid, die zich reeds aankondigt door voor posten als de winterhulp, boerenland in eigen hand en het verdwijnen van t weedelingen met acte en de veel te groote klassen. Spoedig ook hoop ik het einde te kunnen constateeren van het slavenwerk, dat men rij wiel plaatje noemt. Wij hebben gevochten en vol gehouden.. Wij zijn in gevangenissen geworpen en wij zouden vermoord, of naar Engeland gebracht zijn, als de Duitsche troepen niet zoo snel zouden zijn opgerukt. Omdat wij niet tegen maar voor het Duitsche volk ziin, staan wij nog steeds in een hoekje, dat ik niet nader kan aanduiden. Wij zien thans nog de mannen in witte breek en gewapend met tennisrackets. Hun kan het niets schelen wat er met ons vo'k gebeurt, als z'i hun pretjes maar behouden. Deze menschen interessee ren ons niet, maar de anderen, die in de veronderstelling leven, dat wij het volk verraden hebben daarom tegen over ons staan, moeten wij tot andere gedachten brengen. Naar hen moeten wij gaan om hen te overtuigen en ii> onze rijen te brengen. Het is de taak van de NS.B.-ers hen te overtuigen, dat wij ons volk willen leiden naar een betere toe komst. Als ze daarin slaagt, en ons volk sterk en krachtig geworden is. aan teeken ik weer voor honderd jaar Nederland. In beide bijeenkomsten voerde ook de heer J. L. H. de Bruin het woord VERWARMING BIJ INKWARTIERING Blijkens een bericht van den secre taris-generaal van Binnenlandsche Zaken aan den burgemeester mag met ingang van 1 Mei a.s. geen vergoe ding voor verwarming bij inkwar tiering meer worden toegekend. der een dansnummer ving hij plotse ling een glimp op van een paar duivel- sche, zwarte oog.n, die strak op hem gericht waren. Hij had het gevoel dat hij bespionneerd werd. I-Iad tarzan ge weten, dat hij later nog dikwijls ge volgd zou worden, dan zou hij meer op zijn hoede zijn geweest. (Wordt vervolgd.) RADIO-PROGRAMMA'S WOENSDAG 9 APRIL HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonniuziok. 6.50 Ochtend gymnastiek. T.Ou Grainofoomnuziek. 7.4i5 Ochtendgymnastiek. 8.00 Graiuofoouinu- ziek. 8.10 Gewij.'.o muziek (gr.pl.). S.30 A.N.P.: Nieuwsberichten. 8.45 Grarao- foonmuziek. 1020 Declamatie 10.40 Pbil- harmonisch kwartet. 11.15 Zang en viool met pianobegeleiding. 12.00 Gramofoon- rnuziek. 12.25 Eerst ract, dan daed. 12.42 Almanak. 12.45 A.N.P.: Nieuws- en economische berichten. 100 Frans Wouters en zijn orkest (1.301.45 Zang met pianobegcloiding). 2.15 Voor de vrouw. 2.30 Cello en piano. 3.15 Gramo- foonmuzi">k. 4.00Bijbellezing (voorbe reid door de Christ. Radio-Stichting). 4.20 Vragenuurtje voor de kinderen. 5 00 Giamofoontnuziek. 5.15 A.N.P.: Nieuws-, economische- en beursberiohten. 5.30 „Wij vliegen over den Oceaan: Naar Zuid-Ainerika en China", lezing. 5.45 Ensemble Tonny Roxini, 6.15 Voor de binnenschippers. 6.30 Ensemble Tonny Roxini. 7.00 A.N.P.: Economische vra gen van den dag. 7.15 Volkszang. 7.40 Gramofoonniuziok, 8.00 A.N.P.; Nieuws berichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Oraroepsym- phonïe-orkest en solist. 9.40 Dagsluiting (voorbereid door de Christ. Radio-Stich ting). 9.45 A.N.P.: Engelsche berichten. 10.00 A.N.P.: Nieuwsberichten, hierna: sluiting. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 Gramofoonmu ziek. 8.30 A.N.P.: Nieuwsberichten. 8 45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwij ding (voorbereid door bet Vrijz.-Prot. Kerkcomitc). 10.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Ensemble Jack der Kinderen. 12.00 Berichten. 12.15 Harmonie-orkest. 12.45 A.N.P.: Nieuws- eu economische berichten. 1.00 Esmeralda. 110 Orgelspel. 1.20 Esme ralda en solist (1.3:1.45 Orgelspel). 2.00 Gramofoonmuziek. 2.30 Cabaretpro gramma, 3.15 Nederlandsch Symphonie- orkest. 4.15 Omroeporkest. 5.00 Cursus (voorbereid door het Vrijz.-Prot. Kerk- eomilé). 5.15 A N P.-. Nieuws-, economi sche en beursberichten. 5.30 Oigelspel. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Molto Can tabile. 6.45 Reportage. 7.00 .AuN.P.: Bra- bantsch praatje. 7.15 Omroep-symphonie- orkest. 3.00 A.N.P.: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag of gramofoon- nntziek. 8.30 Amusementsorkest en so liste. 9.30 Dialoog. 9.45 Gramofoonmu ziek. 10.00 A N P.: Nieuwsberichten, hier. na sluiting. LAAT DE VLAG VAN UW BEDRIJF OOK IN DEZEN TIJD WAPPEREN BLIJFT ADVER- TEEREN IN DE DAGBLADPERS! Op de «erf van N»c. Witsen en Vis te Alkmaar liep de strandreddingboot Johan de Witt van stapel. Deze red dingboot is bestemd voor Schiermonnikoog, doch zal voorloopig gestationneerd worden te Hindelcopen. De Johan de Witt in haar element. (Polygoon) ONDERZOEK NAAR DE RECHT MATIGHEID De toepassing van de bepalingen omtrent vergelijking en waarmerking van persoonskaarten, vervat in het besluit Bevolkingsboekhouding, heeft aan onderscheidene gemeentebestu ren en ambtenaren van den burger lijken stand aanleiding gegeven tot het instellen van onderzoeken naar de rechtmatigheid van in de ocvol- kingsregisters voorkomende z.g. dub bele (samengestelde) geslachtsnamen van Nederlanders. Deze onderzoeken hebben in vele gevallen, op grond van gebleken onjuistheden, geleid tot een herziening van dubbele geslachtsna men. Aangezien met alle gemeente besturen en ambtenaren van den burgerlijken stand steeds onderzoe ken als vorenbedoeld hebben inge steld. zijn daarentegen vele inschrij vingen van dubbele geslachtsnamen gehandhaafd, welker rechtmatigheid evenzeer aan twijfel onderhevig is Hierdoor en mede tengevolge van moeilijkheden, waarop de onderzoeken soms stuitten zoo schrijft de secre taris-generaal van Binnenlandsche Zaken aan de gemeentebesturen is de niet te aanvaarden toestand ont staan, dat afstammelingen van een zelfden voorouder in het eene be volkingsregister staan vermeld onder een dubbelen geslachtsnaam, terwijl hun aanvankelijke naamgenooten in een ander bevolkingsregister thans zijn beschreven onder een enkelvou- digen naam. Met het oog ook op de invoering van persoonsbewijzen hier te lande, heeft genoemde secretaris-generaa'. na gepleegd overleg met. zijn ambtge noot van Justitie besloten, een cen trale controle te doen plaats nebben op alle dubbele (samengestelde) ge slachtsnamen van Nederlanders, welke in de bevolkingsregisters voor komen. Met de controle van de bedoelde geslachtsnamen zal worden belast de Hooge Raad van Adel. die deskundig Is op dit gebied en die beschikt over omvangrijk genealogisch materiaal. Indien genoemd college van oor- 2). Toen de valsche speler trachtte weg te sluipen, zag hij don ingang ver sperd dcor de hooge gestalte van Tar zan. Met ijzeren vuist greep Tarzan hem beet en hoe de man cok om zich heen sloeg en schopte, hij kon zich niet bevrijden. Het was de eerste ken nismaking van Nicola Rokoff met de spieren die hun bezitter de overwin- deel is. dat. een dubbele geslachtsnaam onrechtmatig gevoerd wordt, sal de naam in zijn rechtmatigen vorm ih het bevolkingsregister hersteld moe ten worden. Leveringen enz. aan civiele Duitsche Organen VERZOEKEN OM VERGOEDING Verzoeken om vergoeding wegens leveringen of verrichtingen ten be hoeve van organen van het Duitse ne Rijk, die niet tot de Duitsche weer macht behooren, moeten, volgens een nadere circulaire van den secretaris generaal van Binnenlandsche Zaken aan de burgemeesters, worden inge diend bij de Nederlandsche gemeente, binnen welker gebied hij. die reciv op vergoeding heeft, zijn woonplaats heeft. Indien een gemeente een verrich ting heeft gepresteerd, wordt het ver zoek om restitutie door haar op de voorgeschreven wijze rechtstreeks bii den Rijksgebouwendienst ingediend. Indien een provincie, waterschap veenschap of veenpolder een pres tatie heeft verricht, behoort, het ver zoek om vergoeding te worden inge diend bij de gemeente, binnen welker gebied het bestuur van dat lichaam gevestigd is. Rechtspersonen dienen het verzoen in bü den burgemeester van de ge meente. waarin zij zijn gevestigd, mits zij bij de Kamer van Koopnan- ning hadden doen behalen op tegen standers als Numa, den leeuw en Ter- koz. den grooten menschaap. Terwijl hij den schelm naar zijn verbaasde medespelers terugslcepte. vertelde hij een truc met de kaarten, dien hij in den spiegel'had waargenomen. Daarna liet. hij zijn gevangene los en daclit verder niet meer over de zaak na. del. binnen welker gebied deze ge meente gelegen is, zijn ingeschreven. Indien het filiaal of bijkantoor niet aan deze voorwaarde voldoet, moet de onderneming, waartoe het behoort, het verzoek indienen bij de gemeente waarin zij zelve is gevestigd Indien door een onderneming na mens één van haar bijkantoren oi filialen een verzoek om vergoeding mocht worden ingediend, moet van haar een verklaring worden geëischt, waaruit blijkt, dat een dergelijk ver zoek niet is of zal worden ingediend bij de gemeente, waarin dat bijkan toor of filiaal gevestigd is. De Moord onder Renswoude INLICHTINGEN GEVRAAGD Bij den vermoedelijk in de ge meente Renswoude gepleegaen moord werd in een portemonnaie. zich be vindende in een tasch van een da- mesrjjwieL dat gevonden werd onmiddellijke nabijheid van het gevonden een leverantiebriefje van N.V. Galak Condensed M'lk ny te Rotterdam. Aan de van het briefje stonden onder enkele boodschappen vermeld, pond bruine siïiker, 1 pond wit suiker. pond bastaardsaiker met aanteekening tusschen haakjes: je geen bastaardsuiker heeft, can pond witte suiker. Vervolgens de De bon zal Marrie wel brengen weet niet, welke bon het is.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 2