De Strijd op den Balkan Nederlandsch Muziekgilde in Oprichting Bewaar Uw oude Materialen en 4 AMERSFOORTSCHE COURANT DINSDAG 8 APRIL 1941 Duitsch Witboek (Vervolg van Frontpagina.) GRIEKENLAND WELWILLEND 7. Een geheim, persoonlijk rapport van den Franschen marine-attaché te .■\yiene, luitenant ter zee le klasse, cudste categorie, Pol Lahalle, aan den admiraal van de vloot, opperbevelheb ber der Fransche zeestrijdkrachten van 5 October 1939: ,.nr. 22, betreft: opvatting van de Grieksche regeering over eventueele landing van Gealli eerde troepen te Saloniki. In mijn brief nr. eld van 22 September heb ik er op gewezen, dat ondanks de welwil lendheid van de Grieksche regeering. tegenover ons het tegenwoordige sta dium van de diplomatieke en militaire situatie niet veroorlooft op haar toe stemming tct openlijke voorbereiding van een expeditie naar Saloniki te rekenen. Deze opvatting wordt beves tigd door het volstrekt toevallige on derhoud. dat de onderstaatssecretaris van Buitenlandsche Za\?n, de heer Mavroudis, en onze gezant te Athene over deze aangelegenheid hebben ge had. In den loop van dit onderhoud, dat stelselmatig noch officie/1 was. verklaarde de heer Mavroudis den heer Mougras. dat Griekenland, als wij te zijner tijd een leger te Saloniki wilden deen landen, zich hiertegen niet alleen met zou verzetten, doch zelfs zijn strijdkrachten bij de onze zou voegen. ..ender voorwaarde, dat door diplomatieke en militaire voor bereiding het succes der operaties ge waarborgd is". ..Tot deze voorwaarde", zco presiceerde de heer Mavroudis, ..behoort de medewerking van Zui3- Slavië, welks leger de voorhoede van de expeditie zou moeten vormen". De lieer Maugras heeft in een telegram van 25 September aan zijn chef pver de uitlatingen van den heer Mavroudis verslag uitgebracht# Uit deze uitlatin gen blijkt, welk standpunt de Griek sche regeering zou innemen, indien officieel bij haar geïnformeerd zou worden". Grieksche koopvaardijvloot 3. Rapport van den Franschen mari ne-attaché te Athene (uittreksel) van 30 October 1939: „Een Grieksche ree der deelt mede. dat de Grieksche pre mier hem onlangs met al zijncollega's tezamen bij zich heeft laten komen in zijn werkkamer. De premier heeft hun meegedeeld, dat de Engelschs regee ring van hen heeft verlangd, dat zij de helft van de Grieksche koopvaardij vloot ter beschikking van Groot-Brit- tannië stellen. Hij heeft hieraan toe gevoegd, dat hij in r.aam van de Grieksche regeering heeft geantwoord, dat zij niet zonder in conflict met haar neutraliteit te geraken en zich aan gerechtvaardigde verwijten blcot te stellen, een deel van de particuliere Grieksche koopvaardijvloot ten bate van het oorlogvoerend land ken re- quïreeren maar hij heeft niettemin de aanwezige reeders aanbevolen zich voorzoover zij slechts eenigszins kon den en cp streng persoonlijke wijze in dienst van Engeland te stellen". 9. Brief van generaal Gamelin aan den Franschen. premier: ..Geheim nr. 26 - ca. b.'d-n. Groot Hoofdkwartier, 27 November 1939. In telegram nr. 9.177 van 23 November 1939. waarvan u een ecpy ontvangen heeft, rappor teert cr.ze militaire attaché te Belgra do over den wensch van den prins regent en den Zuid-Slavischen gene- raler. staf het contact met onzen mili tairen vertegenwoordiger nauwer te maken. Hij rapporteert tevens het verzoek van den. minister van. Oorlog een Zuid-Slavische militaire miss:e naar Frankrijk te mogen zenden, Wat het eerste punt betreft, ik heb in over leg met den heer Brugere, die in deza aangelegenheid uw prir.cipieele toe stemming bezat, de eer u te verwitti gen van het feit, dat ik in mijn eigm naam een officier van mijn generalen staf naar Belgrado zend om het noo dig? contact vcor de vestiging van nauwer betrekkingen met het Servi sche opperbevel te zoeken. Wat de uit zending' van een Zuid-Slavische missie betreft, ben ik van opvatting, dat zij slechts van voordeel kan zijn en onder voorbehoud, dat u mijn opvatting deelt, zal ik onzen militairen attaché laten zeggen, dat wij de uitzending van deze missie naar Frankrijk aan vaarden". GrickscliNieuw-Zcelandsch Incident Volgens berichten uit Griekenland reuden in den Macedonischen ge vecht ssector ais gevolg van misver standen betreurenswaardige inciden ten tusschen Nieuw-Zeelandsche en Grieksche troepenformaties voorgeval len zijn. Op Grieksche eenheden, die in het Strcemadal een omtrekkende beweging uitvoerden, zou door Nieuw- Zeelandsche troepen het vuur ge- opend zijn .daar men meende, dat de Grieken, zonder strijd wilden wijken. Daarbij zouden dc Grieken meer dan 40 dooden en tal van gekwetsten heb ben gehad. Door den Griekschen sec- tercommandant is toen geëïscht, dat de Nieuw-Zeelandsche contingenten ter stond uit den strijd genomen werden, daar anders voor nieuwe botsingen mét de verbitterde Grieksche soldaten ge vreesd zou moeten worden. Briltcn boven N.-Duitschland EEXIGE BRANDEN' In den afgeroepen nacht zijn Brit sche vliegtuigen, naar het. D.N.B. ver neemt, liet Ncord-Duitsche kustge bied binnengevlogen. De in een vrij greote stad door neergeworpen bom- _men cntstar.e branden konden snel gebluscht worden. Militaire of mili tair-economische schade werd niet veroorzaakt. LEIDER DER SLOVENES OMGEKOMEN De Kroatische vrijheidszender der Oetasja meldt, dat de leider der Slo- venen, dr. Kulowetsj, door Serven ver moord is. Tegenover de Servische en de Sloveensche bevolking wordt even wel beweerd, dat Kulowetsj gesneu veld is. ENGELSCHE GEZANT VERTREKT Uit Hongarije De Londensche nieuwsdienst meldt, dat de Britsche regeering besloten heeft, haar diplomatieke vertegen woordiger uit Hongarije terug te trek ken. Stelselmatige Aanval in Zuid-Oosten Vliegvelden succesvol gebombardeerd Duitsch \Feermachtbericht 7 April Het opperbevel van de Dultsche weermacht maakt bekend: Aan het Zuid-Oostelijk front gasit de aanval onder hardnekkige gevech ten stelselmatig voort. Sterke afdee- lingen van he~t luchtwapen onder steunden het oprukken van het leger door verkenningen, aanvallen op co lonnes, stellingen en verkeersmidde len van den vijand. Zooals reeds ge meld, werden de vestingwerken en andere voor den oorlog belangrijke doelen in Belgrado overdag herhaal delijk door sterke formaties Duitsche gevechtsvliegers met vernietigende uitwerking aangevallen. Vooral het Centraal-station van Belgrado en een pontonbrug over den Donau, ten Oos ten van Belgrado, alsmede eenige transporttreinen kregen zware tref fers. Talrijke groote branden wezen nog tijdens den nacht aan de Duit sche gevechtsvliegtuigen den weg voor een vierden aanval op de ves ting Belgrado. Bovendien werden vliegvelden in Midden- en Zuid-Zuid- Slavië met groot succes gebombar deerd en met boordwapens bescho ten. Hierbij gelukte het talrijke vlieg tuigen op den grond te vernielen. Een gioot aantal vijandelijke vliegtuigen werd tijdens luchtgevechten neerge schoten. In Lybië In Lybië wierpen snelle Duitsche en Italïaansche af deelingen öe vijande lijke achterhoede ten Noord-Oosten en Zuid-Oosten van Benghasl terug en sloegen met succes een tegenactie van vijandelijke pantserwagens af. Een groote buit aan gevangenen, wa pens en auto's viel in Duitsche han den. In het zeegebied rondom Engeland bracht het luchtwapen gisteren 4 koopvaardijschepen mst een totalen inhoud van 16000 ton tot zinken. Twee andere groote koopvaardijschepen, waaronder een tankschip werden zwaar beschadigd. In den nacht van 6 op 7 April plaatsten gevechtsvliegtuigen treffers op 3 koopvaardijschepen van middel bare grootte. Verder werden doeltref fende aanvallen ondernomen op ha veninstallaties aan de Oostkust van het Britsche eiland. Aanval op convooi Op 4 April gelukte het in het Bris- tcl-kanaai, ten Zuid-Oosten van Pembroke een bijzonder succesvollen aanval van zeer geringe hoogte te doen op een convooi. Drie koopvaar dijschepen met een gezamenlijken in houd van 22000 ton werden zoo zwaar beschadigd, dat aangenomen kan worden, dat zij verloren zijn gegaan. Een ander koopvaardijschip werd zwaar beschadigd. Het luchtwapen heeft zoodoende in de periode van 4 tot 7 April des ochtends vroeg in totaal 13 schepen met rond 52000 ton vernield en bracht nog aan 14 andere koopvaardijschepen zware be schadigingen toe. De actie der vijandelijke vliegers was zeer gering. In het Zuid-Oosten drongen eenige vijandelijke vliegtui gen boven Zuid-Stiermarken door en wierpen hier en daar bommen neer. Noemenswaardige schade werd niet aangericht. In het Westen In het Westen bleef ce actie van het Britsche luchtwapen overdag en des nachts beperkt tot vluchten naar de kusten van Noord-West-Duitsch- land en Frankrijk. Drie vijandelijke vliegtuigen werden hier door jagers, 2 door de luchtdoelartillerie, en een door patrouillevaartuigen neerge schoten. In het Zuid-Oosten werden, volgens de tot dusver ontvangen berichten 35 vliegtuigen in luchtgevechten neer geschoten, 54 vliegtuigen op den grond vernield en 9 andere op den grond zwaar beschadigd. Zeven eigen vliegtuigen gingen verloren. Vier nieuwe luclitdistricten IN DE VER. STATEN Het Amerikaansche ministerie van Oorlog heeft bekend gemaakt, dat het op grond van de in Engeland \ergaarde militaire ervaring, in de Ver. Staten 4 nieuwe luclitdistricten heeft ingesteld. De hoofdkwartieren aer districten bevinden zich in Mit- chelficld in den staat New York, in Tampa in Florida, in Riverside in Ca- lifornië en in fert George Wright in den staat Washington. HET DUITSCHE LUCHTWAPEN Beschouwing van generaal-veldmaarschalk Milch STERKER DAN OOIT In een beschouwing over de kracht van het Duitsche luchtwa pen, schrijft generaal-veldmaar- Milch, dat het Duitsche luchtwa pen grooter en sterker dan ooit voor den eindstrijd tegen Enge land gereed staat. Deze belangrijke verklaring van een der meest bevoegde personen van het Duitsche luchtwapen is aldus het A.N.P. gebaseerd op de concrete resultaten van een verstandig over leg, dat alle voor de Duitsche superio riteit in de lucht beslissende factoren voortdurend wist te beschermen en te verbeteren, t.w.: 1. Gestegen productiecapaciteit: De schrijver begint met er op te wij zen, dat de afvoer aan vliegtuigen door verlies, beschadigd of slijtage in alle gevechtshandelingen tot dusver steeds aanzienlijk geringer is geweest aan de aanvoer van nieuwe machines. Aan de uitbreiding van de Duitsche luchtvaartindustrie is sinds het uit breken van den oorlog met de grootste energie gewerkt. Niet alleen zijn nieu we fabrieken opgericht, ook de produc tiecijfers der bestaande bedrijven zijn door verbetering der productiemetho den aanzienlijk gestegen. De vervaar diging van nieuwe vliegtuigen is dientengevolge aanzienlijk hooger dan een jaar geleden, en kan boven dien nog verder worden opgeveerd. Z. Uitgebreide personccl- reserves. Zeer gunstig beoordeelt generaal- veldmaarschalk Milch ook de kwestie der vervanging van het personeel. Al wegen de verliezen aan leden der be manning zwaarder en smartelijker dan die aan machines, tcch hebben de ver liezen niet dien omvang aangenomen, welken men wellicht gevreesd heeft. Ook hier is de aanvoer steeds aanzien lijk grooter geweest dan de afvoer. Reeds in vredestijd heeft het Duit sche luchtwapen voor een zeer uitge breide reserve aan personeel gezorgd en tevens voor oorlogstijd alle maat regelen genomen om de opleiding van vliegend personeel sterk uit te brei den. In het Groot-Duitsche Rijk zijn altijd voldoende jongelieden te vinden, die ook tegen de zwaarste vliegertaak zijn opgewassen. Het beginsel der vrij willige monstering voor het luchtwa pen. behoefde daarom nooit verlaten te worden. 3. Geveehlservaring en technische uitrusting Het feit. dat het Duitsche lucht wapen in den oorlog achter elkaar onderscheidene en steeds sterkere te genstanders aantrof, heeft het de ;unstigste gelegenheid gegeven, zijn tactiek voortdurend te verbeteren. Da slagvaardigheid van de troepen heeft daardoor een hooger peil bereikt dan bij het begin van den oorlog. Boven dien heeft het luchtwapen inmiddels de beschikking gekregen over een reeks nieuwe en steeds betere vlieg tuigtypes. welke de technische supe rioriteit nog verhoogen. 4. Het strategische voordeel van Duitscliland: Tenslotte wijst generaal Milch er nog op, dat het Duitsche luchtwapen thans in den strijd tegen Engeland over de luchthavens van bijna het ge- heele continent beschikt en met zijn uitgangspunten vlak bij den vijand ligt. Eik gevechtsvliegtuig kan daar om practisch naar elk doel een ma ximum aan bommen meenemen. Ook dat beteekent een verhooging der ge vechtskracht van het Duitsche lucht wapen en geeft het naast alle andere factoren van zijn superioriteit, de ze kerheid van de overwinning. Binnenland BEVOLKING VAN ADDIS ABEBA GESPAARD De gisteren in het Italïaansche le- gerbericht gepubliceerde ontruiming van Addis Abeba is, naar van toonaan gevende zijde tc Rome wordt verklaard, in de eerste plaats geschied om de veiligheid der burgerbevolking te waarborgen. In Addis Abeba bevindt :ich n.l. het grootste gedeelte van de Italiaansche bevolking van het gehee- le Oost-Afrikaansche koloniale rijk, met inbegrip van Erithrea en Somali- land. In Addis Abeba zijn Italiaanscne politietroepen achtergebleven, die de bescherming der burgerbevolking op zich genomen hebben. Over den tegen- woordigen toestand in Addis Abeba zijn te Rome slechts radioberichten ontvangen, die echter melden, dat het bij de bezetting der stad niet tot in cidenten is gekomen. Onder de bur gerbevolking zijn geen slachtoffers ge vallen. De tegenstand van de Italiaan sche troepen duurt ook na de bezet ting van Addis Abeba voort. Een nieu we verdedigingslinie is opgeworpen. ANTI-OORLOGSBETOOGING Bij Witte Huis Verscheidene honderden leden van de Amerikaansche anti-oorlogsorga nisatie American Peace Mobilization hebben een optocht gehouden voor het Witte Huis te Washington. De betoogers droegen borden mee, waar op in leuzen het behoud van den vrede voor de V.S. werd geëïscht. Dr. Goedewaagen ontvangt T oonkunstenaars PUBLIEK MOET WEER NAAR DE CONCERTZALEN Gistermiddag is op het Depar tement van Volksvoorlichting en Kunsten op uitnoodiglng van den secretaris-generaai een groot aantal musici samengekomen, waarbij de plannen, welke de overheid ten aanzien van het muziekleven koestert, werden uiteengezet. Onder de vele aan wezigen, die door het hoofd van de afdeeling muziek, den heer J. Goverts in een der zalen van het departement werden begroet, merkten wij o.xn. op prof. dr. Willem Mengelberg. Henk Ba- dings, dr. Rudolf Mengelberg, Fockema Andreae, v. d. Sigten- horst Meijer, Anton v. d. Horst, Otto Glastra van Loon, Frits Schuurman, Laurens Bogtman, Anton Verhey, mr. Harm Smcdes, George Stam, jhr. mr dr. E. van Berensteijn, Herman Rutters en vele andere vooraanstaande Ne- derlandsche toonkunstenaars. Van den Nederlandschen Kuituurkring was aanwezig prof. Snijder. De secretaris-generaal dr. Goede- w a a g e n hield een korte rede. Aller eerst maakte spr. eenige algemeene opmerkingen. De muziek volgt een anderen weg dan de beeldende kunsten en de litteratuur, maar toch is de muziek het orgaan der volksgemeenschap. Zij is als muziekbeoefeningscultuur zelfs volkscher dan welke andere kunst ook. Tenslotte legde de secretaris-gene raal het verband tusschcn muziek en staat. Van overheidswege zal leiding gegeven worden aan de muziekcul tuur. Deze leiding zal direct en in direct zijn. Direct door staatsbe moeiing en indirect door de gilden, dcor de samenbundeling van alle musici in één verband. REDE J. G. GOVERTS Vervolgens sprak de heer J. G. Goverts over: muziekgilde en over heidsbemoeiing met muziek. De heer Goverts wees er na een historische inleiding op. dat na de Fransche revolutie de macht van de gilden w:as gebroken en er geen an dere macht voor in de plaats kwam. Niemand waakte moer over de zui verheid en de eer van het beroep. Om leiding van den staat is al lang gevraagd. Bonden en vereenigingen hebben gepoogd zelf leiding te geven, en als zij aan de grens van hun macht waren gekomen, hebben zij getracht van de start leiding af te bedelen. Op onderdeelen lukte het wel eens, doch als geheel was het resultaat poover. De oude materialistisch-democra- tische staat had zich afgewend van den kunstenaar. Nu zal de ideeën- staat, dis op nieuwe grondbeginselen wordt opgebouwd, zich met hem gaan bezighouden, en wel als uitvloeisel van die beginselen. Het is als een symbool te beschouwer., dat dit nieuwe departement, dat een licht wil zijn voor ons heele volk, dat ons volk wil voor-lichten, de kunsten als een der voornaamste middelen tot voorlichting, tot opvoeding tot be schaving beschouwt. Dit departement zal alle kunste naars samenbrengen in één groot lichaam. De toonkunstenaars zullen daarin het muziekgilde vormen, de tconeelkunstenaars hst tooneelgilde, enzoovoorts, en elk dezer gilden zal zich zelf besturen. Elke kunstenaar heeft het recht en de plicht tot zijn gilde te behooren, wanneer hij aan zekere normen van bekwaamheid en betrouwbaarheid voldoet. VERBETERING MAATSCHAPPELIJKE POSITIE Het is een eerste noodzaak, dat een der ergste schandvlekken van de achter ons liggende jaren, de honger loonen van honderden orkestleden, spoedig wordt weggenomen. Thans is het volgende plan gereed: De orkes ten zullen in drie opklimmende salaris klassen worden verdeeld, al naar hun belangrijkheid voor stad of streek. Voor elke klasse en voor eiken speler zijn minimumtarieven vastgesteld, die zullen mosten worden toegepast, zoodra het muziekgilde cn de reges- ring daaraan hun fiat hebben gege ven. Het systeem van belaoning naar dienstjaren zal worden vervangen dcor belooning naar prestatie, door gedifferentieerde opklimming van lessenaar tot lessenaar. Verder zal ook de bezetting aan een minimum gebonden zijn, n.l. 56 spelers voor de 3e klasse (inplaats van de huidige ca. 45), 66 voor klasse 2 (inplaats van GO '65)79 voor klasse 1. Hierdoor krijgt elk orkest een goed strijkers- ensemble en het is in staat alle wer ken, vooral der moderne literatuur uit te voeren zonder wanverhouding in de groepen. Voor tientallen zal de nieuwe rege ling meer dan een verdubbeling, soms zelfs het drievoud van hun salaris beteekenen. Ook een redelijke pensioenregeling zal tot stand komen. Een dergelijke ingrijpende maat regel kost geld. Neemt men de hui dige omstandigheden eens even als basis, dan zou de overheid ongeveer een millioen gulden subsidie moeten geven. Dit is echter de bedoeling niet. Een ingrijpende hervorming van het orkestwezen, een centralisatie van beleid, een uitwisseling van or kesten en dirigenten, een uitbreiding van de speelmogelijkheden in de provincie, en vooral eer. geleide orga nisatie van het publiek, dat den weg naar den concertzaal moet leeren vinden, zullen een totaal anderen toestand op dit gebied scheppen. Ook de zich thans in reorganisatie bevin dende Nedcrlandsche omroep zal de orkesten veel meer dan tot nog toe ir. de programma's betrekken. OPHEFFING WERKLOOSHEID Het muziekgilde heeft voorts tot taak de werkloosheid onder de musici op te heffen. Dit moet geschieden: ai door beroepsbescherming en ar- heidsverbod voor onbevoegden, door tarief verordeningen, door sanecring van de zgn. „muziekscholen"; b) door invoering van muziekonderrlcht op de lagere en middelbare Scholen, waardoor na. herscholing vele musici tewerkgesteld kunnen worden; c) door de uitbreiding van de volks- muziekscholen en de mogelijkheid om onbemiddelde talenten dezelfde kansen te geven als de beter gesitu eerden. Met betrekking tot drf amusements musici, zeide de heer Goverts ten slotte, dat deze weer in de groote familie der musici zuilen worden op genomen, inplaats van ze verder te laten wegzinken in het moeras van smaakbedervende wancultuur. Oproep aan de Huisvrouwen Oprichting van Ophaal diensten Af, I f-ff-^ van onschatbare waarde voor ATVaiStOTTen de nederlandsche industrie DOELMATIGE en INTENSIEVE INZAMELING wijdert en de vulcanisatie teniet doet. De aldus verkregen geregenereerde rubber heeft wel niet de eigenschap pen van nieuwe rubber, doch kan zeer goed mot deze vermengd worden. De rijwielbanden, die nu worden geleverd, bestaan voor een groot deel uit gere genereerde rubber. Me taalaf vallen De metaalindustrie, vooral de ijzer en staalindustrie, heeft steeds een zeer belangrijk deel van liaar grond stoffen gehaald uit oude materialen en afval. Hiermede zijn slechts eenige van de voornaamste afvalstoffen ge noemd, die weer naar de nijverheid terug gaan. Er zijn cr nog veel meer: giasgruis, dat, nu de glasfabrieken geen soda kunnen krijgen, voor de glasfabricage van groote beteekenis wordt. Al wat vervaardigd is uit hui den. leder, celluloid, hoorn, been, kurk, dierlijk haar, borstels, veeren, dïtt alles kan weer op een. cf andere wijze tot nieuwe producten verwerkt worden en naarmate de huidige om standigheden langer duren zal deze lijst nog wel langer worden. VERDER GAANDE MAATREGELEN Met het oog op deze groote be- teekenis van de afvalstoffen kon het natuurlijk niet blijven bij de uitvaardiging van het vernieti gingsverbod alleen.' Er moet niet alleen gezorgd worden, dat de afvalstoffen niet verloren gaan, van nog grooter belang is te zor gen, dat alles wat de industrie als grondstof kan dienen, haar zoo snel mogelijk in bruikbaren toestand bereikt. ORGANISATIE VAN DEN HANDEL Daarvoor was een doelmatige orga>. nisatie \tn den handel nooaig. Hoe zeer aie ncodJg was, is wei duidelijk gebleken in de eersie maanden na de al kondiging van het vernienngs ver bod, overal hoorde men de kiacht: nu bewaren wij van alles, maar wij bujven er mee zitten. waar blijft nu ae „erkende vakhandel", aan wien wij het moeten afleveren? Toen de overheid in den zomer van hst vorige jaar begon met de voorbe reiding aer maatregelen voor net be nutten van de groote grondstoffen- reserve, die in de oude materialen en afvalstoffen gelegen is, heeft zij een enquête doen instellen om gegevens te verzamelen over den bescaanden handel. Deze gegevens zijn ter be schikking gesteid van het tezelfder tijd opgerichte Rijksbureau voor Oude Materialen en Afvalstoffen. Het is duidelijk, dat de geheelc zaak staat en valt met een doelmatige en intensieve inzameling, het is echter evenzeer duidelijk, dab het Rijksbu- ïeau, voor het de organisatie van die inzameling ter hand kon. nemen, zich ^erst moest bezig hcucien met het geven van de noodigc voorschriften t-ii met net scheppen van een deug- ueiij'Ken bovenbouw, die tot taak zou heboen het ingezamelde in bruikbaren staat aan ae nijverheid door te ge ven. Het neen daarom eerst in hoofd zaak moeten zorgen voor de organi satie van uen tusscnen- en groot- iiandei, aie net aoor ae inzamelaars, ae z.g. leuraers, mjeengeorachie en siechus zeer voorloopig gesorteerde materiaal veraer moe uen sorteeren en transporteeren. Eerst toen de bovenbouw in hoofd zaak gereed was, kon ae organisatie van ue inzameling mei, kracht ter iiand genomen worden en ait ge- scniedt mans door ae oprichting van „cpnaalcuenscen". in de steaen met een aantal inwo ners boven 20.000 zat nu een wijk- veraeehng voor de inzamelaars wor den ingevoerd door het Rijksbureau m overieg cn in samenwerking met de directeuren der plaatselijke rei nigingsdiensten. Iedere „leurder" ujJ een bepaalde wijk toegewezen krijgen en zal dan ook verplicht zijn die wijk regelmatig en intensief, zoo mo- eeiijk iedere week, te bewerken en huis aan huis te vragen, of cr iets mee te geven is. Het komt eenter niet alleen aan op een goed apparaat, maar ook op de medewerking van net publiek. Op ieder rust ae plicht er toe mede te werken, dat de industrie de zoo noodige grondstoifen krijgt. Vooral diegenen onder de huis vrouwen, die de zeer loffelijke zuinig heid wei wat al te ver drijven dcor allerlei dingen, die zij zeker nimmer meer zullen gebruiken, toch maar op zolder of in een kast ol' schuur te uewiaren, zullen goed doen, de berg plaatsen eens door te kijken en weg te doen, wat daarvoor m aanmerking komt. Het geldt hier indcidaad een le vensbelang voor ons geheele volk, v/aartoe ieder kan bijdragen. DE WAARDE VAN ATV AL De directeur van het Rijksbureau voor Oude Materialen en Afvalstoffen heeft een uiteenzetting gegeven, waaraan het volgende is ontleend: In October van het vorige jaar werd een verniet:,jingsverbod afgekondigd voor oude materialen en afvalstoffen. Daardoor werd het aan een ieder ver boden al datgene, wat onder oude ma terialen en afvalstoffen verstaan wordt, te" vernietigen, weg te werpen of zoodanig to bewaren, dat dc waar de als grondstof voor industrieele be werking vermindert of te niet gaat. Onder oude materialen en afval stoffen worden verstaan: „alle geheel of ten deele uit metaal, papier, car ton. linnen, katoen, jute, wol, zijde, kunstzijde of andere vezelstoffen, hui den, vellen, leder, glas, rubber van elke soort, minerale oliën, celluloid, hoorn, been, kurk, dierlijk haar, bor stels of veeren bestaande stoffen ot voorwerpen, welke niet meer over eenkomstig hun oorspronkelijke be stemming "worden gebruikt". Dit alles valt onder het vernietigingsverbad. Last voor de buisvrouw Dit verbod heeft vooral aan de huisvrouwen nogal wat last veroor zaakt. En de vraag, of al die last nu wel noodig was, is dan ook door veie huisvrouwen gesteld en besproken. Op die vraag moet geantwoord worden, dat het inderdaad zeer dringend noo dig was. En wel omdat dis oude mate rialen en afvalstoffen van onschat bare waarde zijn voor de Nederland sche industrie. Deze heeft, om aan den gang te kunnen blijven, grond stoffen noodig en voor een belangrijk deel moeten die in de huidige om- andigheden komen uit de oude ma terialen en afvalstoffen. Ongeveer de helft van dc hoeveel heid grondstoffen, die onze industrie gebruikt, werd vroeger uit hst buiten land aangevoerd. Over 193C b.v. voor een bedrag van f 459.099.COO.Nu de aanvosr uit het buitenland grooten- deeis is stopgezet, moet zooveel mo gelijk wat de nijverheid noodig heeft uit het binnenland worden gehaald. Vandaar de buitengewone beteekenis, die de oude materialen en afvalstof fen thans bezitten. Voorzoover de ver vaardiging van nieuwe producten bet gebruik noodzakelijk maakt van grondstoffen van buitenlandsche her komst, die niet meer voorradig zijn en niet meer worden ingevoerd, is men bij uitsluiting aangewezen op datgene wat bij de consumptie aan reeds een maal gebruikt materiaal of afval vrij komt. Enkele voorbeelden mogen de groo te waarde der oude materialen en af valstoffen voor de nijverheid in het licht stellen. Oud papier Het gebruik van lompen voor de papierfabricage is bekend. Het. is de laatste jaren afgenomen, doordat de lompen voor dit doel voor het grootst» gedeelte vervangen worden door oud papier. Volgens de cijfers over 1938 werden in dat jaar door onzs papier industrie 53.C00 ton oud papier ver werkt. tegen ruim 80.0C0 ton houtslijp en cellulose. In de huidige omstandigheden neemt het percentage oud papier, dat in de papierfabricage gebruikt wordt, toe, soodat naar schatting ongeveer de helft van de hoeveelheid grondstof fen. waaruit nieuw papier gemaakt wordt, uit oud papier bestaat. Tcxtiel-afvallcn Niet minder dan voor de papier industrie zijn de afvalstoffen van be lang voor de textiel-nijverhcid. De wolverwerkende industrie moet- thans voor een groot deel, in plaats van ruwe wol, kunstwol als grondstof ge bruiken. „Kunstwol" is geen nage maakte wol. zooals men wellicht zou denken, doch het is wol, die verkre gen wordt uit afvallen van wollen stoffen, tricot en confectie, dus echte wol, die al eens gebruikt en uit lom pen gehaald, opnieuw voor verwerking geschikt wordt gemaakt. Hetzelfde gebeurt met katoen: ook afvallen van katoen worden weer zoo danig bewerkt, dat zij opnieuw ge bruikt kunnen worden voor dc ver vaardiging van katoenen garens en weefsels. En het spreekt vanzelf, dat. hoe langer de huidige omstandig heden duren, des te grooter het aan deel wordt, c'.at de afvalstoffen moe ten leveren voor de vervaardiging van nieuwe producten. Rubberafvallen Uit rubberafvallen wordt op groote schaal de rubber teruggewonnen door een regeneratieproces, dat de stoffen waarmee de rubber vermengd is, ver-

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 4