Het Duitsche Witboek j Winterhulp Nederland I I Stort 5553 AMERSFOORTSCHE COURANT WOENSDAG 9 APRIL 1941 3 RECHTSZAKEN Beleediging van het Gezag f300 BOETE GE-EISCHT Voor de Haagsche rechtbank stond terecht dr. E. G. H. V., beschuldigd van beleediging van het openhaar gezag en van beleediging van den hoofdcom missaris van politie en den procureur- generaal te 's-Gravenhage. Volgens de tenlastelegging zou verd. in het openbaar en in geschrifte o.a. zich als volgt hebben geuit: „Voor dat „officieele" tintje aan een eerlooze perscampagne was de Haagsche poli tie zoo vriendelijk te zorgen door een overigens zeer beleefd bezoek ten kantore der Nederlandsche Werk Ge- meenschaö te brengen over een dóód simpele juridische aangelegenheid en dit bezoek ln de kranten als een „in val" uit te bazuinen en daaraan ge heel buiten de zaak staande lasterlijke insinuaties toe te voegen", en hij verder ten opzichte van den hoofdcommisaris en den procureur- generaal zich aldus hebben uitge laten: „Nu dient men eerst te weten, dat onze verhouding tot de Haagsche po lite altijd voortreffelijk is geweest. De vroegere intriges zijn altijd op de in tegriteit van de Haagsche politie af gestuit. Hierin is thans verandering gekomen nu mr. Hamer hoofdcom missaris van politie, en mr. van Ge- nechten procureur-generaal geworden is, zoodat men met een natten vinger kan voelen uit welken hoek de wind waait". Verdachte gaf toe, de bewuste zin sneden, voorkomende in een door hem uitgegeven brochure, te hehben ge schreven. Hij Wilde zich als voorzitter van de Ned. Werk Gemeenschap ver dedigen tegen een campagne in de pers, in het bijzonder tegen „Het Volk". Hij had er geen oogenblik aan gedacht de politie, of mr. Hamer, of mr. van Genechten te beleedigen. De Officier van Justitie, mr. N. S Hoekstra, achtte de ten laste ge legde beleedigingen bewezen en eischte f 200 boete, subs. 50 dagen hechtenis. De verdediger, mr. R. A. Janso- n i u s. zette uitvoer.vg de campagne welke in verschillende bladen en spe ciaal in de Arbeiderspers tegen dr. V. is gevoerd, uiteen. Dr. V. was niet de aanvaller, men houde dit goed in het oog. Hij was de aangevallene, die zich verdedigen wilde. De bedoelde pas sages werden door pl. nauwkeurig be licht en hij wees er daarbij op, dat zij op verschillende wijze kunnen worden gelezen en uitgelegd. Beleedi ging heeft nimmer in de bedoeling ge legen en beleedigend zijn de bewuste passages ook volgens pl. niet. wes halve bij tot vrijspraak concludeerde. Dr. V. zelf wilde een uitvoerige uit eenzetting van de oprichting en het doel der'Ned. Werk Gemeenschap geven, doch de president wees hem er op, dat hij zich tot de zaak zelf moest bepalen, in casu tot de hem ten laste gelegde beleediging. Verd. zei nog, dat van de oprichting af, hij steeds tegenwerking van de vroegere politieke partüen had ondervonden. Later, na de Meidagen, heeft mr. van Genechten hem gezegd: „Kom bij ons! De manier, waarop u de pen han teert, heeft voor ons veel waarde. De Ned. Werk Gemeenschap gaat toch ten onder, kom dus bij ons!'' Vera, wilde dat echter niet en toen is ook van de zijde der beweging, waartoe mr. v. Genechten behoort, de tegen werking begonnen. Althans zoo zag verdachte het. Fij had zich daarom tegen die tegenwerking en tegen de aanvallen willen verweren, maar hst was niet zijn bedoeling geweest te be leedigen. Indien hij inderdaad de po litie of de be'de genoemde heeren had willen beleedigen, zou hij dit als er varen schrijver, op een andere wijze hebben gedaan. Maar nogmaals, hij schreef alleen om zich te verweren tegen publicaties, die hem recht streeks in zijn eer aantastten en hij schreef de bewuste brochure in een paar uur, waarbij geen oogenblik de gedachte hij hem voorgezeten heeft om te beleedigen. Verd., die bovendien zijn deskundig heid op sociaal-economisch gebied trachtte uiteen te zetten hij wees er op, dat hij buitengewoon hoog leeraar in de sociale economie aan do universiteit te Leiden is en dat onder zijn leiding na den wereldoorlog hier te lande 80.000 kinderen uit Middel- Europa gehuisvest zijn moest her haaldelijk onderbroken worden door den president, die hem er op wees. dat dit niets afdeed aan de hem ten laste gelegde beleediging. De uitspraak werd bepaald op 22 April a.s. KORTE BERICHTEN In Slowakije is voor de gebieden Pressburg, Neutra, Groote Tatra en Oostelijk Slowakije volledige verduis tering verordend. Een bommenwerper der Ameri- kaansche marine, die een patrouille- vlucht ondernam, wordt vermist. Men vreest het ergste voor de 10 inzitten den. De in Hongarije wonende vreem delingen mogen het land slechts met een speciale vergunning verlaten. De Russische gezant te Boeda pest. Charonov, is mar Moskou ver trokken om verslag uit te brengen. Generaal Weygand heeft in ge selschap van den president-generaal, admiraal Esteva. en den opperbevel hebber van de Tunesische strijd krachten, generaal Aubet, een in spectiereis naar Zuid-Tunis onderno men. BUITENLAND GRIEKENLAND's HANDEL Catastrophale teruggang van in- en uitvoer De kortelings door het Grieksche ministerie van Economische Zaken gepubliceerde cijfers over den bui- tenlandschen handel voor 1940 vormen het spiegelbeeld van een economische catastrophe van den grootsten om vang. meldt het A.N.P. In het laatste kwartaal van 1940 is de Grieksche uitvoer volgens de officieele cijfers naar de kwantiteit nog slechts 193.000 ton groot geweest, terwijl hij in de zelfde periode van 1939 nog 457.C00 ton bedroeg, ofschoon ook in dien tijd door het uitbreken van den oorlog en de Engelsche blokkade reeds een be langrijke achteruitgang van den in voer vergeleken met 1933 werd aange- teekend. Het invoerresultaat van het laatste kwartaal van J940 heeft zelfs nog niet bij benadering den maan- delijkschen gemiddelden invoer van voor den oorlog gehaald. Nog ramp spoediger zijn de invoercijfers. In het laatste kwartaal van 1940 wer den slechts 47000 ton goederen uitge voerd, vergeleken met 256.000 ton in dezelfde periode van het voorafgaan de jaar. Al deze getallen zijn een ge volg van de dwaze Grieksche politiek, die het land in strijd bracht met alle economische noodzakelijkheden en doelmatigheid. Juist nu, nu uit Engeland en Ameri ka weer versterkt de beloften van ma- terieele hulp voor Griekenland komen, is het bijzonder belangwekkend den invoer en daarmede de ravitaillee- ringscijfers voor Griekenland in 1940 te bekijken. Men behoeft omtrent deze hulp geen woord te verliezen wanneer men uit de samenstelling van de leveran ciers van Griekenland in het laatste kwartaal van 1940 opmaakt, dat de bondgenoot Groot-Brittannië in dit tijdperk slechts waren ter waarde van 45.000 drachmen, ongeveer een mil- lioen rijksmark kon leveren, dus pre- 1 cies evenwel als Italië alleen voor het uitbreken van de vijandelijkheden in een maand leverde. De officieele sta tistiek bewijst ondubbelzinnig dat Griekenland met volstrekte geleide lijkheid tengevolge van het sterke da len van den invoer een ravitaillee- ringscatastrophe en tengevolge van de steeds grooter wordende moeilijk heden in den afzet van de Grieksche exportgoederen op de buitenlandsche markten tegelijkertijd een koopkracht- catastrophe tegemoet gaat. HET BIER IN BELGTë IS WEER VRIJ 'T BROODBONNETJE ONTLAST Voor de Belgen kwam er een paar dagen geleden een goede tijding. Het edele gerstenat, dat als een zware last in de distributie op het arme broodtoonnetje had gedrukt, is weer vrij gegeven. Het half millioen Bel gen, dat min of meer direct zijn be staansmogelijkheden aan bier te clan ken heeft, zal een zucht van verlich ting geslaakt hebben toen deze im populaire mastregel werd opgeheven, aldus de Tel. Wanneer men bedenkt, dat het bierverbruik per hoofd bij onze Zuiderburen het grootste ter wereld is, kan men zich voorstellen, dat zij blij zijn voor hun glaasje bier hun onmisbare broodbonnetjes in den zak te kunnen houden. Matsoeoka te Moskou VERBLIJF VERLENGD Naar verluidt, zal de Japansche minister van Buitenlandsche Zaken, Matsoeoka. eenige dagen langer te Moskou blijven en pas op 13 April naar Tokio vertrekken. ITALIAANSCH CONSULAAT GESLOTEN In de Ver. Staten Het Italiaanche consulaat te Ne wark Ver. Staten is thans over eenkomstig den eisch van de Ameri kaansche regeering gesloten. Het was een van de drukste Italiaansche con sulaten in de Ver. Staten, aldus U.P., daar ongeveer 400.000 Italianen in het door het consulaat bestreken ge bied wonen. ONDERWIJS ACADEMISCHE EXAMENS Utrecht. Doet. ex. rechtsweten schappen: B. J. Stuer. Cantl. cx. wis- en natuurkunde F: P. G. de liaan; L: 11. A. Sloot, A. W. Th. Binnendijk, H. J. Castille Jr.; H: C. J. Ancion; L. C. W. van Rijen. Doet. cx. wis- en natuurkunde, hoofd vak natuurkunde; J. P- A. van Hong- stum, idem hoofdvak chemie: E. J. ten Ham. Doet. ex. geneeskunde 2e gedeclto: D. C. Endert. 8 Nieuwe Documenten over Griekenland Zuid-Slavië ABONNEERT UI OP DIT BLAD en HET VRIENDSCHAPSVERDRAG MET ITALIë Uit het Duitsche Witboek nr. 7, dat in voorbereiding is, zijn in een nieuwe publicatie de volgende 8 documenten weergegeven: 10. Aanteckening van 20 September 1939 voor den Fransehen ministerraad (uittreksel): „Griekenland blijft den Westerschen mogendheden trouw. Het is door de Italiaansche regeering aangespoord een vriendschapsverdrag, dat in October a.s. afloopt, te vernieu wen. Het zou er echter de voorkeur aan geven, slechts een neutraliteits verdrag te sluiten. Bovendien zal het dit slechts sluiten voor zoover een der gelijke overeenkomst de vorming van een Oostelijk front niet zou belemme ren". (Verklaring van 18 September 1939 van den Griekschen gezant Politis aan den heer Goulondre). 11. Rapport van 31 October 1939 van den Franschen marine-attaché te Athene, kapitein ter zee Pol-Laballe, aan den vlootadmiraal en opperbevel hebber van de Fransche marine-strijd krachten: „nr. 55, geheim. Betreft: Italiaansch—Grieksche betrekkingen. Mijn telegram nr. 45-46 van 25 October 1939 heeft u de onmiddellijk aanstaan de publicatie van een brief van de Grieksche regeering aan de Italiaan sche regeering aangekondigd, waarin de tusschen beide landen bestaande vriendschappelijke betrekkingen ge constateerd worden. Daarin zou zelfs het woord „samenwerking" worden gebruikt. Om deze verklaring is door Italië verzocht, daar het niet-aanvals- verdrag met Griekenland afgeloopen was. Om aan vernieuwing van dit ver drag te ontkomen heeft de Grieksche regeering in de briefwisseling toege stemd, die naar zij beweert niet dezelfde draagwijdte heeft als een tweezijdig verdrag en aan Athene de vrije hand laat om aan Frankrijk en Engeland bij zekere gelegenheden zijn medewerking te verleenen. In ieder geval mag de aangekondigde brief wisseling niet uitgelegd worden als een wijziging in de politieke oriëntatie van Griekenland". Non-agressiepact 12. Rapport van den militairen atta ché. luitenant-kolonel de Lobit. van het Fransche gezantschap te Athene aan den heer premier, minister van Defensie en Oorlog (uittreksel) van 30 October 1939: „betr. gesprek met ge neraal Papagos. Ik heb vanmorgen ge neraal Papagos opgezocht, den chef van den generalen staf van het Griek sche leger. De generaal heeft mij ver zekerd. dat de in mijn rapport nr. 121 s van 29 October aangekondigde briefwisseling zeer spoedig gevoerd zal worden, maar dat dit geen beteekenis heeft en dat Griekenland heeft gewei gerd het non-agressiepact te vernieu wen om zijn vrijheid van handelen aan de zijde der Geallieerden te be waren, voor het geval dit ncodig mocht zijnIk heb van deze ge- legenhe*d gebruik gemaakt om met generaal Papagos over de geheime ror- logshavens in de nabijheid van Ca- valla te spreken 13. Notitie van 20 September 1939 van den onderdirecteur van de afdee- ling Europa van 't Fransche ministe rie van Buitenlandsche Zaken (uit treksel): „De Grieksche regeering voert een neutraliteitspolitiek, die of officieel uiterst strikt, doch in het geheim op een eventueels Fransch Engelsche samenwerking gericht is. Een officier van den Griekschen gene ralen staf is naar Ankara gezon den om met generaal Weygand in contact te treden en deel te nemen aan de uitwerking van zekere plan nen voor een gemeenschappelijke actie". 14. De Fransche premier en minister van Buitenlandsche Zaken aan het ministerie van Oorlog (tweede bureau en aan generaal Gamelin (uittreksel) „betreft: levering van oorlogsmate riaal aan Zuid-Slavië: ...de chef van den generalen staf schenkt onzen mi litairen attaché bewijzen van toene mend vertrouwen. Reeds thans worden maatregelen genomen om de capaci teit van de spoorwegen in de richting Saloniki te verbeteren. Terwijl de heer Brugère betoogt, dat de sfeer, waarin onze handelsbesprekingen op 27 No vember zullen beginnen, gunstig be looft te zijn, deelt hij mede, dat deze onderhandelingen, die beslissende be teekenis voor onze belangen in Zuid- Slavië en voor de verscherping van de blokkade tegen Duitschland moeten hebben, slechts succes zullen hebben voor zoover wij bereid zijn aan Zuid- Slavië het oorlogsmaterieel te leveren, dat het volstrekt noodig heeft....". Het document bezit de volgende aan duiding: de heer de Boisanger, 10 No vember 1939, tel. 834 van 8 Nov. uit Belgrado. Cliaos in voorbereiding 15. Telegram van den Franschen ge zant te Belgrado, Brugère, aan het Fransche ministerie van Buitenland sche Zaken (uittreksel) van 5 Decem ber 1939: Indien wij te onzen gunste een weinig orde willen waar borgen in den chaos, die in voorberei ding is, dan is het dringend ncodig, dat wij door passende miltaire over eenkomsten onze positie en onze be moeiingen zoowel naar Turksche als naar Zuid-Slavische zijde consclidee- ren. Van dit oogpunt uit is er naar mijn meening rechtstreeksch belang bij de besprekingen, die thans geopend worden, zoowel op het gebied van de aan Zuid-Slavië te leveren wapenen als omtrent eventueele samenwerking van de beide generale staven". 16. Codetelegram van 4 December 1939 van den Franschen militairen attaché te Athene aan het Fransche ministerie van Oorlog: „De chef van den Helleenschen generalen staf heeft tegenover den Britschen militairen attaché en mij den wensch geuit be sprekingen te openen over de militaire vraagstukken, die voortvloeien uit de aan Griekenland verleende garanties" 17. Codetelegram van 8 December 1939 van den Franschen militairen attaché te Athene aan het Fransche ministerie van Oorlog: „De onder- staatssecretaris van den generalen Taai verzet aan Zuid- Oost-Front gebroken V Hoger aanvallen op Britsche Havens Duitsch Weerm achtberi ch t 8 April Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Ondanks talrijke terreinmoeilijk- h celen en vernielingen van de wegen is de aanval van de Duitsche troe pen aan het Servische en Grieksche front op taaien vijandelijken tegen stond met succes uitgevoerd. Het Inehtwaoen viel ook gisteren ondanks op." unstige weersomstandigheden voortdurend militaire doelen van de vesting-Belgrado met brisant- en brandbommen aan. In hangars en installaties van het centraal station ontstonderi nieuwe groote branden. Aanvallen van stuka- er. toroedoformaties richtten zich oo vijandelijke vliegvelden in Servië. Hierbij werden 32 vliegtuigen oo den grond vernield en 2 andere vliegtui gen zwarir beschadigd. In het ge bied van de Save vernietigden ge vechtsvliegtuigen snoorbruggen. sta tic s en baaninstallaties en plaatsten vo't reffers oo transport- en brand stol treinen. In de omgeving van Uus- kuub strijden formaties van het luchtwapen tegen colonnes infante rie on auto's door het uitwerpen van brisantbommen en met boordwapens. Jachtvliegtuigen hebben gisteren in het Zuid-Oosten 20 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Een ge vechtsvliegtuig van het tyoe Bris tol-Blenheim kon in Oost-Stiermarken gedwongen worden te landen. Rond de Britsche eilanden Hot luchtwanen heeft gisteren den striid tegen Groot-Brittannië en de BriDehe scheepvaart met sterke strijdkrachten voortgezet. Op zee rondom de Britsche eilanden werden gisteren overdag 2 vrachtschepen van omi -ent 8000 ton tot zinken gebracht en 3 andere groote schepen zwaar beschadigd. Véle honderden ge ver tsvliegtuigen hebben in den af gelopen nacht krachtige aanvallen ged ?.n op talrijke voor den oorlog belangrijke doelen in Groot-Brittan nië. Aan de monding van de Clyde, bij Glasgow werden 2 havensteden met uitgestrekte werfinstallaties en laacnrichtingen doeltreffend met bris.mt- en brandbommen bestookt. Anc re aanvalsdoelen vormden de hav ns van Bristol, Liverpool, Ips wich en Harwich. In vermetele vlucht viel een afzonderlijk vliegtuig een be- lan: ijke fabriek van de Britsche vlie- uig-bewapeningsindustrie ln Midoen-Engeland met brisant- en brandbommen aan. In de montage- ham ars vielen bij het vertrek groote branden waar te nemen. Vijandelijke aanvallen Dé vijand beperkte zich overdag tot afzonderlijke lcustaanvallen op het bezette gebied. In den afgeloopen nacht wierpen vijandelijke vliegtuigen in het kustgebied van Noord-Duitsch- land op enkele plaatsen brisant- en brandbommen uit. Zij troffen in een Noqrd-Duitsche stad woonwijken. E tanden konden snel worden ge- bluficht. In een andere kustplaats velden door brisantbommen even eens woonhuizen beschadigd. Onder de burgerbevolking ontstonden ver- li'Zen aan dooden en gekwetsten. Bij d ie aanvallen verloor de tegenstan der 8 vliegtuigen, waarvan 5 door r,aqhtjagers, 1 door luchtdoelartille rie1 en 2 door marine-artillerie wer den omlaag gehaald. De totale ver hezen van den tegenstander bedroe gen op den dag van gisteren 63 vlieg tuigen. Vier eigen toestellen worden vermist. Noord-Duitsche kust plaatsen gebom bardeerd Aantal personen gedood of gewond 4 BRITTEN NEERGESCHOTEN In den afgeloopen nacht heeft het Britsche luchtwapen, naar het D.N.B. verneemt, met vrij sterke formaties aanvallen ondernomen op Noord- Duitsche kustplaatsen. Met brisant- cn brandbommen werden weer in hoofdzaak woonwijken bestookt. Daarbij ontstonden eenige branden, o m. in 2 kerken. Verscheidene hui zen werden vernield, resp. bescha digd. Een aantal personen, onder wie vrouwen en kinderen, werd gedood of gewond. De krachtige afweet- verhinderde de Engelsche vliegers bun aanvallen systematisch uit te voeren, zoodat geen noemenswaar dige militaire of militair economische schade is ontstaan. Vier Britsche toestellen werden neergeschoten. LUCHTALARM IN GIBRALTAR Anderhalf uur In Gibraltar is gistermiddag lucht alarm gemaakt, dat anderhalf uur duurde. In dien tijd lag het geheele verkeer stil, met inbegrip van het verkeer op den weg naar La Linea. staf bevel heeft gekregen onze verzoe ken om inlichtingen te beantwoorden. In overleg met den Britschen militai ren attaché bereid ik een lijstje met de eerst te stelle® vragen voor en ver wacht uw instructies, die ik u verzoek alstublieft zoo snel mog.'lijk te zander om partij te trekken van de gunstige constellatie". BINNENLAND Het Noorderlicht AARDMAGNETISME GESTOORD Het Meteorologisch Instituut te De Bilt deelt mede; Nu langzamerhand een groot aantal berichten over het Noorderlicht van den 30sten Maart zijn ontvangen, is het mogelijk meer bijzonderheden mede te deel en. Het verschijnsel begon met een verlichten hemel boven den Noorde lijken horizon des avonds tegen 10 uur. Het had aanvankelijk het ka rakter van een rustigen band van licht, die zich van N.W. tot N.O. uit breidde. Omstreeks 11 uur begonnen zich lichtbundels te vormen, die in aantal er sterkte toenamen en sterk aan zoeklichten deden denken. Waar nemers ln alle deelen van ons land schatten het licht het sterkst om kwart voor twaalf. Het werd zoo licht in Friesland, dat men met gemak de krant kon lezen. Bij Zutphen stelde een waarnemer het licht gelijk met dat van een eerste kwrrtier. vele waarnemers constateerden, dat de gevels der huizen helder verlicht werden. Hier en daar werden vijf bundels tegelijk geteld. Tegen mid dernacht verminderde het Noorder licht vrij plotseling in sterkte, maar tot omstreeks 3 uur bleef nog een lichtvlek over. Velen namen de groene kleur van het verschijnsel waar. de kleur, die het meest in het Noorderlicht voor komt. Het rood, waardoor het Noor derlicht van Januari 1938 uitmuntte, is zeldzaam. Vooral in Groningen. Friesland en het Noorden van Noord-Holland wa ren de lichtverschijnselen zeer sterk. Meer naar het Zuiden nam het Noor derlicht af, maar ook in Noord- Brabant werd het op enkele plaatsen goed gezien. In het Noorden zag men een donker segment onder den "lich tenden band. Hier zag men dus het geheele verschijnsel boven den hori zon. Elders zag men dezen donkeren rand niet, maar maakte men vaak de opmerking, dat de stralen als het ware van onder den horizon nasr boven schoten. Het aardmagnetisme was dien nacht sterk gestoord. De eerste on regelmatigheid trad op om 17 uur 30 min. Van omstreeks 21 uur tot 4 uur des morgen hadden sterke schomme lingen plaats. Het einde van de sto ring was omstreeks 5 uur. De sterkste afwijking werd geregistreerd te mid dernacht. De kompasnaald week toen ruim een halven graad uit van zijn normalen stand. Ter vergelijking wordt vermeld, dat bij het groote Noorderlicht van Januari 1933 deze afwijking 1 graad 48 min. bedroeg. ONDER AUTO GERAAKT EN GEDOOD Gistermiddag is het 4-Jarig doch tertje van den heer J. II. te Den Hoorn gem. Leens, spelenderwijze onder een vrachtauto geraakt en op slag ge dood. Volgens ooggetuigen treft den chauffeur van den auto geen schuld. uw bijdrage op j postrekening De Buitenlandsche Schepen in Amerika Onderhoud van Rooseveflt met den Deenschen gezant MACHTIGING TOT AANKOOP President Roosevelt heeft een uit voerig onderhoud gehad met den Deenschen gezant, de Kauffmann, over de in de Amerika:: nsche havens liggende Deensche schepen. Na het onderhoud verklaarde Roosevelt, dat liij het Federale Congres machtiging zal vragen deze. schepen te koopen. Op de vraag, wat hij voornemens is te doen met de andere in Ameri kaansche havens in beslag genomen buitenlandsche schepen, antwoordde de President, dat hij die niet behoeft aan te koopen. aangezien op die sche pen handelingen zijn gepleegd, die in strijd zijn met de Amerikaansche wetten. Op de vraag, of hij daartoe een volledigen nationalen crisistoe stand zal moeten afkondigen, ant woordde Roosevelt ontkennend. De president sprak de meening uit, dat hij onder den huldigen beperkten noodtoestand reeds Amerikaansche jachten, motorbooten en andere sche llen kon onteigenen. 1-Iij ziet derhalve niet in, waarom hij dat niet ook zou kunnen doen met in de Amerikaan sche havens liggende vreemde sche pen. De president was van meening, oat iedere regeering het recht heeft tot onteigening op eigen territoriaal gebied. Vleeschdistributie OOK KIP OP BONS 10 EN ll Gedurende het tijdvak van Donder dag 10 April tot en met Zondag 20 April a.s. geeft elk der vier met 11 V.'eesch gemerkte bons van de vleeschkaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, of een rantsoen vleeschwaren. De met 11 Vleesch, Vleeschwaren gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bons, welke op 20 April a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Woensdag 23 April a.s. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat ditmaal ook kip ln blik of glas, alsmede door be vriezing verduurzaamde kip op de vleeschbons en de vleeschwaren- bons kan worden gekocht. Ook de met 10 genummerde bons van de vleeschkaart geven van 10 April af recht op het koopen van 100 gram van bovengenoemde soorten kip. been inbegrepen. Het rantsoen vleeschwaren. dat per bon kan worden gekocht, bedraagt 75 grani voor gerookt of gekookt var kens-, rund-, kalfs-, paarden- en schapenvleesöh en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekook te worstsoorten, rolpens en knak worst, 125 gram voor lever-artikelen, tongenworst en nierbrood en 150 gram voor bloedworst. Extra Ei-rantsoen Gedurende het tijdvak van Don derdag 10 April tot en met Woens dag 16 April a.s. geeft de met 22 ge nummerde bon van de .Bonkaart Algemeen" recht op het koopen van een ei. De bons, welke op 16 April nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zaterdag 19 April a.s. VALSCHE AANGIFTE Op de Zaadbeurs te Hoorn, deed een der bezoekers, afkomstig uit de gemeente Berkhout, aangifte, dat hem een portemonnaie inhoudende 80 a 90 gulden, was ontrold. De po litie sloct de deuren en fouilleerde de ongeveer 150 aanwezigen, echter zonder resultaat. Nadien deden zich gezichtspunten voor, welke er op wezen, dat de aangifte wel eens ge fingeerd zou kunnen zijn, en na een streng verhoor heeft de man be kend, dat dit- inderdaad het geval is geweest. Financieele moeilijkheden hadden hem hiertoe gebracht. PRIJSOPDRIJVING De politie te Hoorn heeft een ernstig geval van prijsopdrijving achterhaald. Een winkelier in gor dijnstoffen, kleeden, enz., had zijn prijzen in enkele gevallen op meer dan 100 pCt. boven het wettelijk toe gestane maximum gebracht. Tegen den man is proces-verbaal opgemaakt terwijl een groot gedeelte van den winkelvoorraad in beslag is genomen. RADIO-PROGRAMMA'S DONDERDAG 10 APRIL HILVERSUM I, 415.5 M. 0.45 Gramofoomnuziek. 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.00 Gramofooniuuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 Dagopening (voorbereid door het Vrijz.-Prot. Kerk- cornité). 8.10 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 A.N.P.: Nieuwsberichten. 8.45 Gra mofoomnuziek.. 10.00 Orgelspel. 10.30 Esmeralda. 11.00 Alleen voor de vrouw. 11.20 Pianovoordraoht. 12.00 Ensemble Jonny Kroon. 12.42 Almanak. 12.45 A.N.P.; Nieuws- en economische be richten. 1.00 Omroeporkest en de Mclo- disten. 2.10 Naai- en kniples. 2.30 Haar- lemsche orkestvereeuiging, solist en gramofoonmuziek. 4.00 Gramofoonmu ziek. 4.30 „Muziekcentra in het verle den", causerie met gramofoonplaten. ö.lö A.N.P.Nieuws-, economische- en beursberichten. 5.30 Gramofoonplaten- interview. 6.15 Cyclus „Sport en licha melijke opvoeding". 6.30 De Ramblers. 7.00 A.N.P.: Vragen van den dag. 7.15 „Paaschgobruiken", causerie. 7.30 Hobo en piano. 8.00 A.N.P.: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Berich ten (Eng-elsch). 8 15 Omroeporkest. 9.40 Gramofoonmuziek. 9.45 A.N.P.: Engel sche berichten. 10.00 A.N.P.Nieuwsbo richten, hierna sluiting. HILVERSUM n, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtend gymnastiek. '7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 Gramofoon muziek. 8.30 A.N.P.: Nieuwsberichten. 8.45 Gewijde muziek (gr.pl.). 9.15 Gra mofoonmuziek. 10.00 Morgendienst (voorbereid door de Christ. Radio- Stichling). 10.20 Zatig met pianobege leiding. 10.40 Gramofoonmuziek. 11.05 Zang met pianobegeleiding. 10.40 Gra- niotoonniuziek. 11.65 Zang met pianobe geleiding. 11.30 Declamatie. 114.5 Gra mofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Omroeporkest. 12.15 A.N.P.: Nieuws- cn economische berichten. 1.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. 1.40 Orgelspel. 2.00 Gooiseh kamcrinuziekgczelschap. 2 30 Omroeporkest en soliste. 3.30 Voor de zieken. 1.00 Gramofoomnuziek. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 Obrist. lectuur (voor bereid door de Christ. Radio-Stichting). 5.15 A.N.P.: Nieuws-, economische- en beursberichten. 5.30 Amusementsorkest en solist (6.006.15 Sporluitzonding). 6.15 Reportage. 7.00 A.N.P.: Persover zicht voor binnen- en buitenland- 7.15 Nedevlandseh Harmonie-orkost ,,'s-Gra* venhage". (7.30—7.45 Causerie over do film „Operette"). 8.00 A.N.P.: Nieuws berichten. 8.15 Spiegel van don dag of gramofoonmuziek. 8.30 Utree lit ach Stede lijk Orkest, gemengd koor en solisten. 9.15 Gramofoonmuziek. 10.00 A.N.P. Nieuwsberichten, hierna «luiting.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 3