Joegoslavië's weermacht Gemeente Hoogland Gemeente Hoog and Distributiekring Nijkerk, Met een doelpunt slaagt U De Polygoon Foto's AMERSFOORTSCHF TOURANT WOENSDAG 9 APRIL 1941 SPORT VOETBAL. PROTEST S.E.C. AFGEWEZEN Het door S.E.C. te Soest na den wed- «trijd S.E.C.—-'sGraveland welke in een 1—1 gehik spel eindigde, ingediend protest tegen het door sGraveland ge maakte doelpunt, is door de protest commissie afgewezen. De uitslag blijft dus 11. De voetbal scheidsrechter In „De Scheidsrechter", het officieel orgaan van den Nederl. Bond van Voet balscheidsrechters treffen wij een arti kel aan getiteld: ..Plichten.maar ook rechten", hetwelk is ontleend aan het orgaan van den Zwitserschen Bond. Waar het nog al eens voorkomt, dat het publiek bij een voetbalwedstrijd critiek oefent op een scheidsrechter lijkt het ons goed een en ander uit dit artikel over te nemen. Wij citeeren: De fluitconcerten, die bijna eiken Zondag bij onze voetbalwedstrijden voorkomen en in hoofdzaak tegen den scheidsrechter zijn gericht, geven dui delijk de ongelijkheid tusschen rechten en plichten van den scheidsrechter aan. Als men de oorzaak van die fluitcon certen nagaat, dan blijkt, dal zij steeds het gevolg zijn van onvoldoende ken nis van de spelregels bij de toeschou wers. Men kan zich verder niet onttrekken aan den indruk, dat onze toeschouwers veel te weinig vertrouwen in den scheidsrechter stellen. Houdt men zich bezig met de vraag, hoe men de verhouding tusschen den scheidsreehler en het publiek kan ver beteren. dan moet men in de aller eerste plaats aan de pers denken. Speciaal de dagbladpers moest het zich tot. taak stellen het publiek onzer sportwedstrijden, met de voornaamste regels vertrouwt te maken. Vele bezoe kers van voetbalwedstrijden lezen n.l. geen sportbladen en zijn daardoor bij hun orienteering inzake het spci geheel op de dagbladen aangewezen. Het is de overtuiging van den schrijver in het Zwitsersche blad. dat de dagbladen met een goede voorlichting inzake de spel regels, aan de voetbalsport een grooten dienst zouden bewijzen. Men zal zich afvragen, wat het boven staande met moreele rechten van den scheidsrechter te maken heeft Het antwoord op deze vraag is: Pu bliek en pers eigenen zich het recht toe den scheidsrechter ïn het openbaar te becritiseeren, daarom heeft de scheids rechter op z'n minst recht te eischen, dat. correcte en behoorlijke critiek wordt uitgeoefend en dat hij. die critiek oefent, er in de eerste plaats voor moet zorgen over de noodige kennis te be schikken. De pers moet stellig in veel grooter mate dan tot nu toe het geval is. de toeschouwers inlichten, waardoor zij de taak van den scheidsrechter zuilen vergemakkelijken. Bovendien zal een wedstrijdbezoeker, die zijn spelregels kent. veel meer genoegen "nebben bij een wedstrijd, dan indien hij dc spel regels niet kent. Hij zal de beslissingen van den scheidsrechter begrijpen en daardoor er toe bijdragen, dat. het uil- fluiten en beleedigen van den scheids rechter minder wordt. Aan gebrek aan vertrouwen in den scheidsrechter lijden ook heel wal spe lers. wat ten nadeele van het spel is. Bijna alle voetballers, in welke klasse zij ook spelen, beschouwen den scheids rechter als dc man. die over overwin ning of nederlaag beslist. Dat alles wijst er duidelijk op. dat ook hier het noodige kameraadschappe lijk vertrouwen ontbreekt. En dan komt het ook nog maar al te vaak voor, dat de spelers de spelregels niet ken- De eisch van de scheidsrechters moet derhalve zijn, aldus eindigt het artikel: spelregelkennis is voor do spelers ver plicht. [Het critiek leveren op de leiding van den scheidsrechter moet o. i. alleen dan gebeuren, wanneer het voor den voetbalverslaggever vrijwel vaststaat, dat door de een of andere verkeerde beslissing het verloop van een wed strijd geschaad wordt. En dit komt dan ook wel eens voor. Minder prettige ver wikkelingen bij een voetbalwedstrijd ontstaan echter niet uitsluitend door het eventueel verkeerd beslissen door den scheidsrechter. Het clubchauv nisme spreekt bij het publick ook wel eens een woordje mee. Dit maakt de taak van een scheidsrechter we weten dit uit ondervinding tijdens onze 20-jarige scheidsrechtersloopbaan in diverse plaatsen van ons land opgedaan met gemakkelijk. Overigens kunnen wij met veel instemmen, vooral met de opmer king. dat hij. die critiek levert, daartoe ook bevoegd moet. zijn en daar man keert ook nog wel eens wat aan. Van een voetbalverslaggever moet in de eer ste plaats worden verwacht dat hij de spelregels kent en zich den toestand van een scheidsrechter in moeilijke si tuaties kan indenken] SCHAKEN. A.S.V.A.-Paasch- tournooi gaat door De inschrijving voor het A. S. V. A.- Paaschtournooi is van dien aard, dat dit tonrnooi doorgaat, mits onvoorziene omstandigheden geen spaak in het wiel sicken. Het. aantal deelnemers bedroeg Dinsdagmorgen rond 50. Voor stad genoten bestaat nog tot uiterlijk Don derdagavond gelegenheid zich te doen inschrijven bij den secretaris, Dollard- straat 150. of den sporthandel Grooten- dorst. Utrechtschestraat 16. R.K. SCHAAKVER. ,.DE PION". Bij de uitslagen van de Dinsdagavond in het kader van dc huiscompetitie, ge speelde partijen springt oogenblikkelijk de overwinning van den heer H. van Doorn op den heer I. Paschedag in het oog. Dit verlies van de heer Paschedag hadden wij niet verwacht. De andere, hieronder volgende, uitsla gen kunnen normaal worden genoemd. A v. d. TweelL. v. d Ham Sr. 01 J MeijerP. v. d. Heijden 10 H. v. DoornI. Paschedag 10 A. WellingW. Kersten 10 P. LomanA. de Wit 01 Chr. C. J. Sclireuder.Th Corbee Jr. 0—1 VLOOT VAN ZEER BESCHEIDEN AFMETINGEN Joegoslavië heeft zich ontwikkeld uit dc samenvoeging van het oude ko ninkrijk Servië. Montenegro, Bosnië en Herzegowina, Kroatië en Slovenië, alsmede een gedeelte van het Banaat. Het heeft een oppervlakte van iets minder dan 250.000 vierkante kilome ter en bezit 14 a 15 millioen inwoners. In vredestijd is elke voor den dienst goedgekeurde man van 21 tot 50 jaar verplicht tot militairen dienst. In tijd van oorlog worden deze grenzen resp. 18 en 55 jaar. Dc financieele situatie des lands laat op het. oogenblik de in lijving van alle recruten niet toe. Z\j, die om onbepaald verlof verzoeken, kunnen dit krijgen tegen betaling van een speciale belasting. Dit geldt na tuurlijk alleen voor vredestijd. De mili taire diensttijd bedraagt 18 maanden bij het leger en 24 maanden bij de vloot en de luchtmacht. De sterkte van de strijdkrachten schommelt sterk. Het verdient vermel ding, dat 77 '/r van de jonge mannen, die voor den dienst worden gekeurd, goedgekeurd worden, een waar record. De sterkte van het leger is het groot ste in den zomer. Op het oogenblik beschikt Joegosla vië over vijf legercorpsendie elk be staan uit drie infanterie-divisies en een regiment artillerie. Elke divisie telt drie of vier regimenten infanterie en twee regimenten veld-artillerie. Boven dien is er nog een garde-regiment, twee cavalerie-devisies. een divisie Alpenja gers en 16 bataljons grenswachters. Dc garde-divisie bestaat uit een regiment infanterie, een brigade cavalerie en een regiment veld-artillerie. De twee divi sies cavalerie bestaan uit twee briga des van twee bereden regimenten ieder, een bataljon wielrijders, een afdeeling bereden artillerie en verbindingsdien sten. In totaal telt. het leger in vredes tijd 58 regimenten infanterie, waar van 56 linie-regimenten. Artillerie, kustverdediging-, genie enz. De artillerie bestaat uit 32 regimen ten veld-artillerie. 5 regimenten zware artillerie. 2 afdeèlingen bereden artil lerie. een regiment vesting-artillerie en 5 bataljons voor de kustverdediging. Verder telt zij 2 zelfstandige batterijen berg-artillerie en 3 regimenten lucht afweergeschut. Een regiment veld-artillerie bestaat uit twee eenheden van elk drie batte rijen. Een van deze beide eenheden heeft altijd de beschikking over berg- artillerie. Bovendien kan de veld-artil lerie ook optreden in de bergen. De zware artillerie is geheel gemotori seerd. De hanónnon zijn afkomstig uil 'e fabrieken va'n-Skoda en zijn van het ka'-her 150. 155. 220 en 305 mm. De technische dienst bestrsatuit vier regimenten genie, een regimenfT- jii> shutend belast met electrische aan^- 'ege^heden. en een spoorwegregime at. Bovendien bestaat er een technisch iji- at jen, een regiment belast met cén verkenningsdienst, en een ba.ta-V'U postduiventroepen. Elk van de vijf le gercorpsen telt een compagnie tanks. Zij hebben tevens een regiment lucht afweergeschut tot hun beschikking, ge- stationneerd te Zagreb. Belgrado en Oeskoep. I.uchtwapen en marine. Het luchtwapen telt 7 regimenten. Elk regiment is onderverdeeld in drie of vier groepen, bestaande uit de ge vechtseenheden, de jachteenheden of verkenningsvliegtuigen. Het Joegosla vische luchtleger bestaat uit ongeveer 10.000 man en beschikt over ruim 600 land- en 120 watervliegtuigen. De marine beschikt over drie afdee- lingen luchtafweergeschut, meer in het bijzonder bestemd voor de verde diging van de kusten. Evenals dit het geval is geweest met de luchtvloot is men ongeveer twee jaar geleden be gonnen met het versterken van het ef fectief der marine. Twee torpedojagers van het type „Beograd" zyn indertijd op stapel gezet en vermoedelijk in- tusschen in dienst gesteld Zij zijn ge doopt „Zagreb" en „Ljoebljana". Men heeft eveneens een „torpedo- kruiser" van 2800 ton in dienst ge steld. Twee duikbooten en zes torpedo booten zijn voor het begin van den oorlog de vloot komen versterken. Zij zijn in het buitenland gebouwd. Verder bestaat de Joegoslavische ma rine uit den torpedojager „Dubrov- nik", vier duikbooten. tien torpedo booten, twee schoolschepen, een schip voor het oplaten van vliegtuigen, de „Zmaj", zes verouderde torpedoboo ten. die nog afkomstig zijn van de Oos- tenrijksche vloot, en zes mijnenleggers. Ten slotte verdient nog vermelding, dat er ook een vloot is gevormd voor de verdediging van de vaart op den Donau. HET GODSDIENSTIG LEVEN IN DUITSCHLAND Officieelc tijfers. De Duilsche staat, geeft jaarlijks rond 500 millioen R.M. uit voor de kerk, heeft dc Führer in zijn Rijksdagrede van 30 Jan. 1939 medegedeeld. Aan de bezoldiging der geestelijken, aan de uit rusting der kerkelijke overheid en de kerkelijke gemeenten, aan het gods dienstonderwijs alsmede de theologische faculteiten, aan de veldpredikers, de zielverzorgers in ziekenhuizen en ge vangenissen en aan het onderhoud van kerkelijke gebouwen en monumenten werd van staatswege, alleen voor de Evangelische kerk reeds zeventig mil lioen R.M. besteed. Daar komen nog 150 milioen bij aan kerkelijke belastingen, die door het rijk worden geïnd. VocSF de Katholieke kerk zijn deze bedraggg res pectievelijk 55 en 120 millioen^. R.M. groot. Voor de Evangelische kerk zijn in het Duitsche Rijk rond 45.000 geestelijke en wereldlijke functionnarissen werkzaam, terwijl het aantal der Katholieke we reldlijke geestelijken rond 33.000 be draagt. Van de Vrijheid van arbeid voor beide kerken getuigen 9300 in vol be drijf zijnde voorzorginrichtingen der in wendige zending, met 72 000 beambten en 8650 nederzettingen van mannelijke en vrouwelijke Katholieke orden en congregaties met meer dan 100.000 or degeestelijken en zusters. Dat de Katholieke kerk in Duitsch- land in vrijheid haar plicht mag doen, blijkt voort duidelijk uit de volgende cijfers: R.K. parochies 9813; Verdere kerkelijke districten met eigen geestelijken 1907; aantal zielverzorgers 17.336; huwelijken van zuiver Katholieke pa ren voor den burgelijken stand in 1936 -162.251; Katholieke kerkelijke huwelijken van zuiver Katholieke paren in 1936 157.587. Het aantal kerkelijke huwelijken van zuiver Katholieke paren bedraagt dus 97,13% van het aantal Katholieke huwelijken voor den burgerlijken stand. Aantal levend geboren kinderen uit zuiver Katholieke huwelijken 390.344; Katholiek gedoopte kinderen uil zuiver Katholieke huwelijken 389.329 Uit deze getallen valt af te leiden, dat niet minder dan 99,74 pCt. van alle kin deren uit zuiver Katholieke huwelijken kerkelijk werd gedoopt- Aantal Katholieke overledenen 259.739; kerkelijke begrafenissen 245.375. Het aantal kerkelijke Katholieke be grafenissen bedraagt dus 94,47 pCt. van het aantal Katholieke sterfgevallen. In het jaar 1937 hebben in totaal 123.062 Katholieken deelgenomen aan de leekenoefeningen in de daarvoor be stemde inrichtingen. Het aantal Katho lieke theologische studenten in het oude Rijk. bedroeg in 1935: 4995; in 1936: 4996: in 1937: 4957- Aan de rijksuniver siteiten zijn acht Katholieke theologi sche faculteiten; daarnaast zijn nog zes andere theologische staatsonderwijsm- richtingen. Uit een offieieele statistiek kan men vaststellen, dat er in het oude Ri.ik 4.353.435 Evangelische schoolkinderen geteld worden, terwijl er 2.803 138 tot het Katholieke geloof behoorden en 94.576 zich geloovig verklaarden zonder in een kerkelijk verband te zijn opge nomen. Er zijn in Duitschland 79 947 Evange lische onderwijzers en 23.682 onderwij zeressen; 37.978 Katholieke onderwij zers en 22.468 onderwijzeressen; 10.401 geloovige onderwijzers (niet in kerke lijk verband) en 1513 onderwijzeressen. Volgens een mededeeling van de Ka tholieke Bijbelarbeid te Stuttgart in Nov. 1940 werden maandelijks tot 52.000 exemplaren van het Nieuwe Tes tament aan de soldaten te velde ver zonden- OPLEIDING TOT BURGEMEESTER. Een cursus van de N.S.B. In „Volk en Vaderland" wordt de aandacht gevestigd op een eenige maan den geleden in opdracht van ir. Mussert georganiseerden burgemcesterscursus. Deze cursus staat onder leiding van nr. G. L. A. van Dijk. hoofd van de af deeling „Opleiding bestuursfuncties" van do N.S.B.welke afdeeling ressor teert onder het bureau van den plaats vervangend leider der N.S.B.. den heer C. van Geelkerken. Het blad schrijft hierover: „Het doel van den cursus is om bin nen betrekkelijk korten tijd een aantal daarvoor in aanmerking komende ka- DUITSCHE VROUWEN IN DE LUCHTVAART Haar aantal betrekkelijk gering. Naar aanleiding van de onderschei ding van de pilote Hanna Reitsch met het IJzeren Kruis worden van deskun dige zijde voor het eerst mededeelingen verstrekt over het aandeel, dat Duit sche vrouwen in het vlieg wezen heb ben. Volgens de offieieele gegevens waren er by het begin van den oorlog ongeveer twintig vrouwen tot piloten opgeleid. Dit verbluffend kleine getal vindt zijn verklaring in de omstandig heden, waaronder de vrouw zich in een eigen weg in Duitschland tot de avia tiek moest banen. Terwijl voor de op leiding van mannelijke piloten door het Nationaal-Soeialistische vlieger corps alle mogelijke hulpmiddelen be schikbaar worden gesteld, was de vrouw voor het bereiken van haar doei op haar energie aangewezen. Zelfs wanneer het een vrouw gelukte alle moeilijkheden te overwinnen en het pi loten-examen met goed gevolg af te leggen, dan moest zij later nog vele hindernissen overwinnen, om haar be roep in klinkende munt om te kunnen zetten. Wanneer zoo iets niet ging, en meestal was dit het geval, dan moest zij elke twee jaar een bepaald aantal vlieguren en 25 landingen gemaakt hebben, om haar brevet als sport-pi- lote te mogen behouden. Een vlieguur kost echter 30 R.M- Hieruit alleen blijkt al, met welke moeilijkheden een vrou welijke piloot die over geen vermogen beschikt te kampen heeft. De meeste Duitsche vrouwelijke sport-piloten, die niet zooals Hanna Reitsch en Melitta Schiller het geluk hebben, in de avia tiek een boterham te verdienen, moe ten dus een zeer goede burgerbetrek king hebben om hun liefhebberij vol te kunnen houden. Momenteel vindt in. het geheel geen opleiding van vrou welijke Duitsche piloten plaats, daar het geheele opleidingsinstituut in dienst staat van het luchtwapen. Daar om kunnen de Duitsche vrouwen voor- loopig geen vliegbrevet, meer halen.' Na Hanna Reitsch verwierven de vol-, gende Duitsche vrouwelijke piloten hun bekendheid: Elly Rosemeyer, wier vluchten in al le werelddeelen opzien baarden; Lieseï Baph, die met recht tot de. beste verte genwoordigsters der vrouwelijke stunl- aviatiek gerekend wordt en Beat® Uhse, die eveneens in het kunstvliegen zich een grooten naam verwierf. (V.P.B) meraden op te leiden voor het ambt van burgemeester. Ons land telt over de duizend ge-, meenten, waarvan het overgroote deel. uit kleinere gemeenten bestaat, waar-J voor in de naaste toekomst dringend behoefte zal blijken të bestaan aan lei dende personen, die door woord en daad de nationaal-socialistische ge dachte uitdragen. Om tijdig in deze behoefte te kunnen, voorzien, is met den noodigen spoed de' vorming en opleiding van zoodanige personen ter hand genomen. Een aantal der deelnemers zal als vo lontairs te werk worden gesteld bij na- tionaal-socialistisch voelende burge meester, ter verkrijging van ptactische ervaring." „Volk en Vaderland" deelt voorts mede. dat op het oogenblik driehonderd cursisten deze opleiding volgen. Inlevering van Eierenbonnen dooi Pluimveehouders te Amersfoort Op Donderdag 10 April en Zaterdag 12 April telkenmale tusschen 9 en 12 en 2 en 3 uur dienen pluimveehouders de-bonnen 81 t/m 100 van de algemeene distributiekaarten van zichzelf, hun gezin en inwonend personeel in te leve ren op'net distributiekantoor Plantsoen West 2, kamer 3. Voor de ingeleverde bonnen zal door den distributie- dienst een ontvangstbewijs worden afgegeven, hetgeen vóór 16 April 1941 rn.net zijn ingediend bij den plaatselijk bureau houder óf worden opgezonden aan de sectie bijzondere diergroepen van hei Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning in Oorlogstijd te Apeldoorn. De opzending naar Apel doorn moet geschieden door die kippenhouders, die het voe der voor hun kippen betr.okken op een z.g. winkellijst bij een bepaalden winkelier. De pluimveehouders, die aan deze bepalingen niet heb ben voldaan, komen na 28 April a.s. niet meer in aanmer king voor een voedertoewijzing: De Leider van den Distribuliedienst, J. HAAKS. Distributie van eieren Pluimveehouders, die in aanmerking wenschen te komen roor een toewijzing, dienen alle bonnen, no. 81 tot en met 100, van de bonkaarten algemeen van zichzelf, hun ge zin en inwonend personeel in te leveren bji den distributie- dienst, op Zaterdag, 12 April 1941 van 9!.- tct 12 uur. Bij de inlevering wordt een ontvangstbewijs uitgereikt. Pluimveehouders, die voedertoewijzingen van of namens den Provincialen voedselcommissaris ontvangen, dienen de ont vangbewijzen vóór 16 April 1941 bij den pluatselijken bu reauhouder in te leveren. Pluimveehouders, aie voeder be trekken op winkellijsten, dienen de ontvangstbewijzen voor genoemden datum in te leveren bij de Sectie bijzondere dier groepen van het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in oorlogstijd. Prins Hendrikplein 2. Apeldoorn. Zij, die niet voldoen aan bovenstaande bepalingen, komen na 28 April 1941 niet meer in aanmerking voor voedertoe wijzingen. Hoogland, 8 April 1941 De Agent van het Distributiekantoor Bunschoten voor de gemeente Hooglwo, SEGERS. Distributie van vaste brandstoffen De geldigheidsduur van de bonnen 15 t/m 17 van de orandstoffenkaart en van de bonnen 35 t/m 41 van de cokeskaart is verlengd tot en met 30 April 1941. De overige bonnen van deze kaarten zullen niet geldig worden verklaard; de kaarten moeten voor eventueel later gebruik zorgvuldig worden bewaard. Zij, die op het gebruik van vaste brandstoffen voor kook- docleinden zijn aangewezen, kunnen zich ter verkrijging van een extra bon voor de maand April wenden tot den distributiedienst. Daarbij moeten worden overgelegd een door het gezinshoofd geteekende verklaring, waarvoor een formulier gratis ten distributiekantore verkrijgbaar is op Dinsdag, 15 April 1941, van 10 tot 11 uur en van 2 tot 4 uur. Stamkaart gemerkt „Hoafd" overleggen. 'oogland, 8 April 1941. De Agent van het distribulie'.-mtooi* Bunschoten voor de gemeente Hoogland, J3EGERS. RNDIA 's Ö'OÈDHR'ËNHAKfDEl 'e e r I ,a n d s g r o o t s t e "t e r m ij n z a a k -tót,.!- -i MEUBELHh - TAPUTFN - CONFECTIE KAMP 79 - AMERSFOORT OMVATTENDE DE GEMEENTEN NIJKERK. PUTTEN EN HOEVELAKEN Uitreiking van MELK- en CACAOKAARTtN Voor de uitreiking van bovengenoemde kaarten zal zitting worden gehouden: te NUKERKERVEEN in het stemlokaal aan de School straat op Vrijdag 4 April 1941, 's morgens van 9.3012.30 en 's middags van 13.30—17.00 uur; 'e HOLKERVEEN in de Chr. School op Zaterdag 5 April 194i. 's morgens van 9.3012.30 uur; te NIJKERK in den Eierhal aan hen, wier naam begint met: A of B op Maandag 7 April, met: C. D. E. F, G of H op Dinsdag 8 April, mét: I. J, K. L, M of N op* Woensdag 9 April, met: O. P. R. S of T op Donderdag 10 April, met: U. V, W. IJ of Z op Vrijdag 11 April. Op alle genoemde dagen telkens van 9.3012.30 en 14.00—17.30 uur: te HOEVELAKEN in het Distributiekantoor aan hen, wier naam begint met: een dei' letters A tot en met M op Zaterdag 12 April 9.30—12.30 uur, met: een der letters N tot en met Z op Zaterdag 12 April 13.30—16.30 uur. De melkkaarten worden ook uitgereikt aan melkveehou ders. Deze dienen er echter rekening mede te houden, dat hun kaarten te zijner tijd vermoedelijk weer zullen worden ingenomen. In dit geval moeten zij de kaarten ongeschonden, dus voorzien van alle daarop van het begin af voorkomende bonnen, weer inleveren. Stamkaarten van alle gezinsleden medebrengen. De Leider Distributiekring Nijkerk, K. v. d. AKKER. PROVINCIALE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN LANDBOUW EN VISSCHERIJ TUSTRIItl'I1E VAN KOFFIE, THEE EX KOFFIESURROGAAT. Koffiesurrogaat kan wonlen verstrekt op WelnmaeJitmarken koffie en tliee. De secretaris-generaal van het Departement, van Landbouw en Visscherlj maakt het volgende bekend met betrekking tot het af leveren van koffiesurrogaat tegen afgifte van Wehrmachtmarken. Zooals bekend geeft elk der in omloop zijnde Wehrmachtmarken voor koffie en thee roclit op het koopen van 15 gram koffi.» of 2 gram thee. Daar thans koffiesurrogaat in distributie wordt ge bracht. geven de Wehrmachtmarken voor koffie of thee in den vervolge tevens recht op het koopen van 30 gram koffiesurrogaat. Met nadruk wordt er dus op gewezen, dat de Wehrmachtmar ken. niettegenstaande daarop uitsluitend de aanduiding ..15 gr Kaffee, 2 gr. Tee" voorkomt, recht geven op 30 gram koffietur- rogaat. PROVINCIALE PUBLICATIE VAN DE STICHTING PROVINCIALE INKOOPCENTRALE VAN AKKERBOUW PRODUCTEN VOOR UTRECHT De Stichting Provinciale Inkoopcentrale van Akkerbouwpro'luc- en voor Utrecht maakt bekend dat de afleveringen van wi.-rken •n lupinen, door do handelaren aan telers of door de handelaren mderling normaal doorgang kunnen vinden. OFFICIEELS PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN LANDBOUW EN VISSCHERIJ In overleg met den chef-intendant bij den weermachtsbevel- hebber in Nederland brengt de secretaris-generaal van het De partement van Landbouw en Visscherij in velband met het afle veren van levensmiddelen op z,g. Wehrmachtmarken en het vor deren van levensmiddelen door de Duitsche weermacht het vol gende ter kennis van belanghebbenden. Zooals reeds verscheidene malen is bekend gemaakt mogen levensmiddelen op z.g. Wehrmachtmarken en Wehrmachtbezug- scheine slechts betrokken worden door in uniform gekleede leden van de Duitsche weermacht, politie of SS., van den versterkten grenswachtdlenst. van de Duitsche rijkspost of van de Duitsche rijksspoorwegen, alsmede door niet in uniform gekleede leden van deze organisaties. Indien zij voorzien zijn van een bewijs, dat zij tot een dezer organisaties behooren. Bovendien is het betrekken van levensmiddelen op Wehrmachtmarken en Bezugscheine toe gestaan aan personen, die door een instantie van de bovenge noemde organisaties hiertoe schriftelijk zijn gemachtigd. Als zoo danige machtiging wordt ook beschouwd een inkwartlerlngsbewljs. Wanneer leden van de Duitsche weermacht of andere tot de af gifte van Wehrmachtmarken gemachtigde personen zijn onderge bracht. zonder dat voor hen een inkwartlerlngsbewljs is afgegeven mag de kwartiergever de door hem van deze personen ontvangen Wehrmachtmarken slechts dan voor het koopen van goederen ge bruiken. wanneer hij in bezit is van een schriftelijke machtiging, daartoe van de Duitsche autoriteiten of van de „Dienstslelle", waartoe de betrokken personen behooren. Met nadruk wordt er de aandacht van belanghebbenden op ge vestigd. dat het koopen door en het verkoopen en afleveren van levensmiddelen op Wehrmachtmarken en Bezugschelne aan ande ren dan de hierboven vermelde personen verboden is en kan wor den gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vier jaar of geldboete van ten hoogste tienduizend gulden. Als verontschuldiging kan niet worden aangenomen, wanneer zooals reeds is voorgekomenbeweerd wordt, dat de Wehr machtmarken door leden der Duitsche weermacht of van andere tot uitgifte gerechtigde instanties ten geschenke zijn ontvangen. Duidelijk blijkt hieruit, dat zij, die Wehrmachtmarken ten ge schenke aannemen, hierop niets kunnen inkoopen, noch bij han delaren. noch bij restaurants e.d., daar laatstgenoemden zich aan een strafbaar feit schuldig maken, indien zij zich er niet van overtuigd hebben of de aanbieders behooren tot de categorieën, die tot afgifte gerechtigd zi)n Bovendien is het enkele malen voorgekomen, dat ongeldige Be- zugsclieine werden aangeboden. Het verkoopen en afleveren van levensmiddelen tegen ongeldige Bezugsclieine is eveneens verbo den en kan worden bestraft met dezelfde straffen als bovenver meld. In dit verban zy opgemerkt, dat de Wehrmachtbezugscheine de aan te koopen goederen, overeenkomend met de op de kaart ge drukte bestemming alsmede de soort en de hoeveelheid dier goe deren vermelden moet. De aflevering van andere dan op de Be- zugscheine gedrukte artikelen is ten strengste verboden. Er worden gele en witte Bezugschelne uitgegeven. De geheel gele Wehrmachtbezugscheine dragen de handteekening van den com mandant of den officier van administratie (Truppenzahlmel:-ter) der verpleglngseenheid (bataljon enz. en zelfstandig onderdeel) en het dienstzegel of den dienststempel van het onderdeel. De gele Wehrmachtbezugscheine met een rood veld. die slechts ingevuld mogen worden door den chef-intendant, dragen de hand teekening van den chef-intendant bi) den weermachtsbevelheb- bei- in Nederland. De witte Wehrmachtbezugscheine met een rood veld (voor den aankoop van textielgoederen of militaire laarzen), dragen de hand teekening en het dienstzegel of den dienststempel van den com mandant of intendant van een divisie of daarmede gelijkstaande of hoogere eenheid. De witte Wehrmachtbezugscheine met een bruin veld (voor den aankoop van schoenen) dragen de handteekening en het dienst zegel of den dienststempel van den commandant of den officier van administratie (Truppenzahlmeister) der verpleglngseenheid (bataljon enz. en zelfstandig onderdeel). De witte Wehrmachtbezugscheine met groenen opdruk ivoor den aankoop van textielgoederen) dragen de handteekening en het dienstzegel of den dienststempel van den commandant cener afdeeling Dlenststellenleiter etner Wehrmachtbezlrksverwa'tung Oder einer Fiiegerhorstkommandantur) of van diens plaatsvei van ben. By iedere onderteekening moet de rang van den ondeitee- kenaar vermeld worden. in onze étalages kunnen a f 1.per stok aan ons kantooi besteld werden. AMERSFOORTSCHE COURANT Snouckaertlaan 9 Telefoon 5289

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 6