Laatste Nieuws „Oost en West" op z'n best W. Koomen wint den wissel beker Duitsche opmarsch gaat gestadig voort Woudenberg AMERSFOORTSCHE COURANT WOENSDAG 9 APRIL 1941 7 GELDERSCHE VALLEI Soest WINTERCURSIIS NIJVERHEIDSSCHOOL Vorige jaren eindigde de Nijverheids school alhier haar wintercursus met een openbare bijeenkomst, waartoe ook de ouders der leerlingen waren uitge- noodigd. Thans is deze achterwege ge bleven en is slechts door den directeur een algemeen rapport uitgebracht. Hieraan ontleenen wij het volgende: De cursus begon met. 52 leerlingen en eindigde met 46. Naar de beroeps- keuze zyn deze als volgt ingedeeld: timmerman 22, metselaar 1, schilder 4, loodgieter 2, smid 5, machine-bankwer ker 7, autohersteller 2, electricien 4, or gelbouwer 2, tuinman 1, niet gekozen 2. De resultaten van het onderwijs ge- Vfcn reden tot tevredenheid. Een overzicht van de bezetting der klassen en van de bevordering volgt hier: le klasse (14 leerlingen). BevorderdH. J. Rademaker met lof, B. P. Bos, G. van Dorresteyn, A. El- bertse, A. van Hees, M. v. Hornsveld, H. de Kruyff, J. W, Leertouwer, W. Nijland, W. G. Besselsen voorw. be vorderd. Niet bevorderd 4 leerlingen. 2e klasse (11 leerlingen). BevorderdJ. de Rond met lof, H. C. v. d. Berg met lof, J. v. Breukelen, C. v. d. Broek, P. W. v. d. Deyssel. R. v. Hees, H. Hornsveld, A. Huurdeman en J. Roest. Voorw. bevorderd A. v. Klooster en A. A. de Kruyff. 3e klasse (12 leerlingen). Bevorderd: G. P. de Heer naar de 5e klasse, G. Berendsen, E. H. Bos boom, W. van Eek, R. v. d. Duinen, G. J. Kemper, N. Maassen, W. Muis, J. v. d. Neut, S. den Uyl, A. Akkerman en A. Bergmans. 4e klasse (5 leerlingen). Bevorderd: Th. v. d. Berg, J. Jansen, A. Rasch. Voorw. bevorderd M. Witte. Niet bevorderd één leerling. 5e klasse (5 leerlingen). Hiervan hebben 3 het getuigschrift ingevolge art. 29 der Nijverheids-on derwijswet verworven en wel H. van Ooyen, N. Uyland en A. Venema. Eén leerling heeft daarvoor nog niet vol doende werk vervaardigd, terwijl een leerling door verandering van werk kring tusschentijds de school heeft ver laten. EXAMEN. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde de heer J. P. A. v. Hengstum, alhier. Hoogland R.K. JONGE BOERENBOND In de laatste bijeenkomst in het win terseizoen van den R.K. Jonge Boeren bond sprak de technische adviseur, de heer Segers, over de stalbemesting. De nieuwere inzichten werden uiteengezet. Het gaat hier om twee methoden, waarvan de bedoeling is zoo min mo gelijk van de voedende bestanddeelen verloren te doen gaan en een zoo groot humusvormende stof over te houden. Daartoe is noodig, dat er spoedig een gunstige verhouding ontstaat tusschen de koolstof en de stikstof. Betrouwbare proeven hebben uitgewezen, dat de mo derne behandeling der stalmest de ver liezen tot veel gunstiger getallen heeft teruggebracht dan bij de oude me thoden. Ging bij deze laatste verloren 15 der organische stof en 38 der stikstof; nu is het mogelijk die getal len terug te brengen resp. tot 23 en 15 In de lezing werd verder ver teld, dat er twee methodes zyn, t.w. de koude mestbereiding en de edelmest- bereiding. Men zal daarbij meer zorg aan de mest moeten besteden, hetgeen met een kleine verhooging der onkos ten gepaard zal gaan. Doch deze onkos ten komen er ruimschoots met rente uit. 30.000 kg. „gewone stalmest", be waard op open mestvaalt, staat gelijk met 20.000 kg. „edelmest". Het is de moeite waard dit goed te onthouden en onmiddellijk tot deze nieuwe methode over te gaan. Tenslotte hield de nieuwe geestelijke adviseur, kapelaan v. Rooyen, een korte toespraak. Hij wees op het mooie v/erk van de vereeniging en beloofde zijn best te zullen doen, een goed ad viseur te zijn. Woudenberg AUTO TEGEN MELKBRIK Op de Geevesteinsche Laan stale een 1 O-jarig meisje, dat zich aan de achter zijde van een melkbrik vasthield, bij de school plotseling den weg over, juist op het oogenblik, dat van tegenovergestel de richting een vrachtauto naderde. Teneinde een aanrijding te voorko men, wendde de chauffeur zijn stuur, v aardoor hij tegen de melkbrik botste. Het wagentje werd danig gehavend en het pa-vd sloeg op hol. Ook de auto lin schade op. De bestuurster van de melkbrik kreeg slechts een paar sch-?mmen aan de handen. Ket paard kon worden gegrepen. HliKGKKUJKE STAND AMERSFOORT. 9 April. Gebo ren: Theo Simon, z. v. Henricus On- wezen en Maria van Ginkel. Andries Cornelis. z. v. Cornells van Middendorp en Tryntje van de Haar. Carl An dreas Maria, z. v. Antonius Franciscus Bogaard en Alida Maria van der Helm. Getrouwd: Wilhelmus Johannes van den Heuvel en Margaretha Johanna Antonia van Beek. Thomas Gouw en Henderientje Kuis. Overleden Adriana Jacoba Re- lijk, oud 50 jaar, weduwe van Johan Arnold Schouten (overleden 8-4-'41 te Leiden). Optreden van het gezelschap „Insulinde" DE SUIKERCULTUUR IN BEELD Een bekend spreekwoord zegt „Lest, best". Dit is zeker van toepassing op „Oost en West", want de avond, waar mede de afdeeling Amersfoort van deze vereeniging het winterseizoen heeft be sloten, was wel de beste van alle avon den, welke wij in het Grand Théatre van deze vereeniging mochten bijwo nen. Hiermede willen wij niets ten na- deele van de andere avonden zeggen, want alle winteruitvoeringen van „Oost en West" mogen volkomen geslaagd worden beschouwd. Naast ontspanning boden zij ook cultureel heel veel goeds. Dat dit op prijs werd gesteld, bleek wel uit het groote aantal scholieren, dat tel kens aanwezig was. Ook in materieel opzicht zijn deze uitvoeringen niet zon der resultaat gebleven, want het leden tal van de afdeeling is, zooals de heer P. Coops in zijn openingswoord mede deelde, niet onbelangrijk toegenomen en is thans de 200 overschreden. Viel het gebodene op alle avonden te loven, dat wat het gezelschap „Insulinde" uit Den Haag heeft te zien gegeven, spande de kroon. We komen hierop nog terug. De suikercultures. In dezen tijd van distributie, nu wij van suiker uit onze Oost verstoken zijn, krijgen wij een film van de suikercul tures te zien. Deze film is het eigendom van het Kol. Instituut te Amsterdam. De eigenlijke film, welke, zoo zij in haar geheel gedraaid zou hebben, zeker twee uur in beslag zou hebben geno men, was gecoupeerd, doch gaf niette min een zeer duidelijk beeld van de belangrijke suikerindustrie op Java. De heer Galjaard, die de film heeft gere construeerd, gaf vooraf een korte toe lichting. Hij deelde mede, dat reeds in 424 door de Chineezen suikerriet op Java werd aangetroffen. Het duurde echter tot 1595 voordat de Hollanders dit ont dekten. Het was Houtman, de eerste Hollander, die in Insulinde landde, die onmiddellijk de suikerindustrie ter hand nam. Kort daarop werd de Oost- Indische Compagnie gesticht, die echter wel een handels-, maar geen industrie centrum was. Jan Kok was de eerste Hollander, die een suikerindustrie op Java vestigde. In Amsterdam verrezen raffinaderijen; de stichting van het Oost-Indisch huis was wel het beste be wijs hoe de belangstelling voor de sui kerindustrie toenam. In 1641 verminderde de aanvoer uit de Oost tengevolge van de stichting van de West-Indische Comnagnie. Er werd toen suiker uit Brazilië aangevoerd en de O.I.C. geraakte eenigszins in verval. In 1644 was het weer geheel anders. De steeds wisselende vraag naar suiker in Holland was oorzaak, dat in Ned. Indië voorraden moesten worden gekweekt en zoodoende kwam in Batavia het groote suikerpakhuis tot stand. De suikerin dustrie heeft tijden van op- en neer gang gekend, hetgeen de heer Galjaard met enkele voorbeelden aantoonde. In 1795 werd de Oost-Indische Compagnie ontbonden. Het ging toen slecht met de suikercultuur. Toen Van Hoogendorp het bewind in handen nam schonk hij dadelijk aan dacht aan de suikerindustrie en ook koning Willem I heeft er toe medege werkt, deze industrie op Java weer tot bloei te brengen. In 1384 werd de sui kerindustrie getroffen door een hevige crisis, doch toen vereenigden zich een aantal Nederlanders om daarin veran dering te brengen. Van dien tijd af is het weer veel beter gegaan en thans zijn er op Java 170 fabrieken. De film, welke hierna werd vertoond en waarbij de heer Galjaard een expli catie gaf, bracht op fraaie wijze de sui kerindustrie in beeld en gaf den bezoe kers een indruk van het werk, dat op Java op dit gebied geschiedt. Het gezelschap „Insulinde". Het ensemble „Insulinde" uit Den Haag voerde verschillende dansen uit. Deze dansen hebben op het publiek een onvergetelijken indruk gemaakt. Mede door de op het tooneel geschapen sfeer en de effectvolle belichting kreeg men een goeden indruk van de wijze, waar op de inheemsche bevolking in den ge- heelen archipel want daar kwamen de medewerkenden vandaan den dans beoefent. De uitvoerenden hadden zich geheel ingesteld op de Gamelan- muziek, die de echt Indische sfeer ver volmaakte. Het was een goede gedachte, de dansen tevoren te laten toelichten. Begonnen werd met een liefdesdans uit de Minahassa, waarbij de jongeman een poging doet. de genegenheid van zijn aangebedene te winnen. Zeer interessant was ook de dans van de twee ridders, vertegenwoordigende twee adellijke families, welke voortdu rend met elkaar in strijd zijn. Dc strijd bleef onbeslist! Zoo werden nog eenige dansen op on berispelijke wijze uitgevoerd. Na eiken dans weei'klonk een dankbaar applaus. Bijzonder fraai en indrukwekkend klonk ook de Krontjongmuziek met. de daarbij passende liedjes. In de toelich ting werd er op gewezen, dat hel hier meer gaat om den tekst dan om de me- lodie. Het optreden van nRfc-.^geze]schap werd met steeds stijgende aandacht ge volgd en met een hartelijk applaus bd- loond. Het was, zooals gezegd, een avond, welke een waardig slot vormde van het zoo succesvolle winterseizoen. JEUGD EN WANDELSPORT Aangemoedigd door het succes van eenige weken geleden had hedenmid dag in „De Valk" weder een propagan- da-jeugdmiddag plaats van de Alge- lïicene Wandelsportvereen. „Z.U.T.". Het is 't doel van het bestuur om het wandelen, waarvoor nu de tijd weer is aangebroken, onder de jeugd te propa geeren en daartoe kunnen middagen als deze veel bijdragen. De wandelsport mag zich in onze gemeente in een groo te belangstelling verheugen, dank zij de uoed geleide wandelsportvereenigingen maar het is vooral de jeugd die voor deze sport gewonnen moet worden. Den jongen menschen werd een geva rieerd programma geboden en zij heb ben zich geamuseerd. Er werden eenige aardige films vertoond waarom zjj har telijk hebben kunnen lachen en tenslot te verscheen prof. Ki-Ka-Buh op het podium om zijn goochelkunst te demon- slreeren. Wij hebben reeds op het op treden van dezen goochelaar gewezen en ook nu heeft hij de jeugdige tippe laars want het Z.U.T.-bestuur hoopt dat zij dit allen zullen worden doen versteld staan van zijn goocheltoeren. Hier wist men het nuttige met het aangename te paren. En nu jonge men schen: De paden op! Geniet van het mooie dat de natuur biedt, beoefent de wandelsport. DE A-S.V.A.-ACHTKAMP Fraaie prestatie van J. Vogel Drs. DE WEIJER WINNAAR GROEP B Dinsdagavond zetten de deelnemers aan de A.S.V.A. achtkamp zich voor de laatste maal tegenover elkaar om de laatste strijd te strijden en nog eens extra hun best te doen om een zoo eervol mogelijk resultaat te behalen, want dit was in de laatste ronde nog mogelijk, hetgeen wel een bewijs is van de groote spanning, die in alle pha- sen van de achtkamp geheerscht heeft. Alle partijen zijn weliswaar nog niet beëindigd (er moesten er 3 worden af- broken), maar toch krijgt men omtrent de einduitslag een vrij volledig beeld. In de hoofdgroep is de beslissing ge vallen, die echter reeds lang te voor zien was. De heer Koomen legt thans definitief beslag op de eerste plaats en komt daarmede in het bezit van den wisselbeker. Zijn laatste partij speelde de heer Koomen remise tegen den Pion-man L- v. d. Ham, hetgeen van laatstgenoemde als een fraai resultaat kan worden aangemerkt. Gezegd zij, dat een eventueele neder laag van den heer Koomen een beslis singswedstrijd zou hebben noodig ge maakt, indien mevr. Koomen haar laat ste partij gewonnen zou hebben. Mevr. Koomen brak haar laatste partij tegen Marx echter af en al zou zij deze win nen, dan zou het haar niets baten, want de halve punt, die haar echtgenoot te gen v. d. Ham behaalde, was juist vol doende om onbereikbaar de eerste plaats te bezetten. Indien mevr. Koomen verliest zal een beslissingswedstrijd noodzakelijk zijn tegen de heer Marx over de bezet ting van de tweede plaats- De heer Huisman schijnt pas in zijn laatste partijen op dreef te komen en wist zijn party tegen Wichard met suc ces te beëindigen, waardoor hij de laat ste plaats glansrijk ontloopt. De partij AsperslagRoelofsen werd afgebroken. De stand in de hoofdgroep luidt: afg. W. Koomen 7 520 6 F. Koomen Heemskerk 6 411 4'/^ 1 L. v. d. Ham" Jr. 7 3—2—2 4 J. C. Marx 6 3—1—2 3*/- 1 A. Huisman 7 214 2 XA M. Roelofsen 6 204 2 1 A- J. Wichard 7 1—2—4 2 L. Asperslag 6 114 114 1 De uitslagen in de hoofdgroep luiden: L. v. d. Ham Jr.W. Koomen Vs L. AsperslagM- Roelofsen afgebr. F. Koomen-Heemskerk J. C. Marx afgebr. A. HuismanA. J. Wichard 10 In groep B was de heer Vogel reeci winnaar. Daar hij nu ook zijn laatsi partij wist te winnen, komt hij zonde een enkel verliespunt uit den strijd, Wel een bijzonder fraaie prestatie, vooral in een schaakmatch. Daar beide gegadigden voor de tweede plaats i', deze groep, Hasken en Paulsch, hun laatste party verloren en Vonkeman. die ook nog kans hierop had, remise speelde, brengt Büschenhenke's fraaie eindspurt hem op de tweede plaats, die hij met Hasken deelt, zoodat een be slissingswedstrijd noodzakelijk is. Daar alle partijen in deze groep be ëindigd werden wordt de eindstand: J. Vogel 7 7—0—0 7 H. C. A. Büschenhenke 7 403 4 H. G- Hasken 7 4—0—3 4 A. Vonkeman 7 313 314 G. W. Paulsch 7 3—0—4 3 J. H. B. v. Barneveld 7 304 3 H. v. d. Berg 7 205 2 S. Feersma Hoekstra 7 115 14 De uitslagen in groep A zijn: A. Vonkeman S. Feersma Hoekstra 14Y, J. H. B. v. Barneveld H. G. Hasken 10 J. VogelH. v. d. Berg 10 G. W. Paulsch H. C. A. Büschenhenke 01 Drs. R. J. de We ij er is winnaar van den wisselbeker in groep B, doordat hij zijn laatste partij tegen Schrijver met succes beëindigde. De strijd om de tweede plaats, wij zeiden het vorige week al, zal tot het laatste oogenbli": duren en ook nu is nog niet zeker, of Kollen, die remise speelde tegen More- lisse, deze definitief bezetten zal. Dit hangt geheel af van den uitslag van de partij HudigMees. Verliest de heer Mees dan is Kollen winnaar, indien eerstgenoemde remise speelt, dan zal een beslissingswedstrijd gespeeld moe ten worden en wint de heer Mees, dan heeft hij juist een halve punt meer dan Kollen en zal in dat geval de tweede plaats bezetten. Geudeke won in deze groep nog van Buurlage. De stand in groep B is op het oogen- blik: afg. Drs. R. J. de Weijer 7 511 5 H. Kollen 7 412 44 M. J. Mees 6 402 4 1 A. Geudeke 7 403 4 L. Buurlage 7 313 3J4 G. Hudig 6 3—0—3 3 1 G. Schrijver 7 115 l'J A. G. Morelisse 7 025 1 De uitslagen luiden in groep B: L. BuurlageA. Geudeke 01 G. HudigM. J. Mees afg. G. Schrijver Drs. S. R. J. de Weijer 01 A. G. MorelisseH. Kollen Ji'4 De prijsuitreiking heeft a.s. Dinsdag plaats in „Monopole" na beëindiging van de nog loopende partijen. Dit zal dan ongeveer half tien zijn. EXAMENS Voor het te Amsterdam gehouden examen nijverheidsonderwijs ter ver krijging van akte 8 zijn geslaagd de da mes J. van Hoogevest, A. M. Busch- haus, R. E. Koebrugge en E. J. Fran ken, alhier. NOG STEEDS ONOPLETTENDE WIELRIJDERS Er zijn nog steeds onoplettende wiel rijders, die het met de verkeersborden niet zoo precies nemen, zij rijden nog rnaar al door wegen in verboden rich ting en worden dan bekeurd. Zij be hoeven nu straks voor den kantonrech ter niet te komen vertellen met een en ander onbekend te zijn, want nu dient toch ieder wel te weten welke wegen voor eenrichting verkeer zijn aangewe zen. Men moet dan maar op de borden letten. Waar een rood bord staat met een witten band mag men niet inrijden. DAT KOMT ER VAN Op den Soesterweg was een 9-jarige jongen op een hek geklommen. Hij viel er af en bezeerde zich aan het hoofd. Een brigadier van politie legde een noodverband. Daarna ging de jongen met zijn moeder naar den dokter om de wond te laten hechten. BRANDJE AAN HET MONNIKENPAD Door een surveilleerenden agent van politie is aan het Mon.nikenpad een brandje in het kreupéihout gebluscht. Er moest een slang op de waterleiding aan te. pas komen omdat er geen zand was om het vuur te dooven. DAT MOET MEN AFLEEREN Tegen een aantal jeugdige personen is procesverbaal opgemaakt, omdat zij zich schuldig maakten aan de onhebbe lijke gewoonte de Langestraat op en neer te fietsen en dit dan nog deden op een wijze, waarbij zij de vrijheid en _de veiligheid in gevaar brachten. MARKTBERICHTEN MAK KT ZWOLLE 9 April. 25.000 Kipeieren 11.07 per kg. Hulden. Koehuiden 13i/. ct., plnkenvel- len 14i/j ct., 8tlerenvellen 9i/2 ct.. vette veUen 26 ct.. gras vellen 23 ct., alles per i/2 Kg-, paardenhuiden f 8.50 per stuk. Han del regelmatig. Veemarkt. Aangevoerd 1428 stuks, als: 715 runderen. 71 graskalveren 410 nucntere kalveren, 64 schapen, 7 lammeren, 3 gelten, 103 schrammen, 5 varkens. Men besteedde voor neurende en versch gekalfde koelen f 320f 410, dito vaarzen en schotten 1 200 1320. gustekoeien voor de vetwelde of stal f2301'325, dito vaarzen f225f275, voorjaarskalvende koelen f275f375, H/„- Jarige pinken f 140f 190, dito schapen f 50 f 75. lammeren f 45f 60, 6-weeksche big gen f 13f 17, 14-weeksche dito f17f21. Alles per stuk. Overzicht. Gebruiksvee handel stug. weinig aanvoer. Schapen en lammeren wei nig aanvoer, prezen stationnalr. Biggen, loo- pers. magere varkens en vette varkens wei nig aanvoer, prijzen stationnalr. Markt Woerden 16 April. Aanvoer 10 partijen kaas. VEEMARKT ROTTERDAM 8 April. Heden werden ter veemarkt aangevoerd 3080 dieren, t.w. 166 paarden, 26 veulens, 530 vette koeien, 1134 gebruiks vee, 52 schapen, 1048 nuchtere kalveren, 83 graskalveren. 1 varken, 30 bokken en 10 zuiglammeren. Prijzen per stuk: Kalf koelen f550, f430, f330; melkkoeien f540, f425, f325; varekoelen f345, f275, f 225: vaarzen f 330, f 275, 1190; pinken f280. f200, f160. Aanvoer melk- en knlf- koeien als vorige week. tamelijke handel. Iets hooge prijzen. Varekoeieu aanvoer Iets lulmer, kalme handel, prijzen stabiel. Vaar zen en pinken aanvoer gewocn, stille han del, prijshoudend. GROENTEN Ol» DUITSCIIE MARKTEN. BERLIJN V.P.B.) Roode kool te Ber lijn 10.15, te Leipzig 9.14, te Essen 8.te München 0.30 tot 10.19 R.M. Witte kool te Berlijn 8.20, te Breslau 7.81, te Essen 6.20. Te Karlsruhe 8.24 te München 6.67 tot 8.15 R.M. Gele kool te Berlijn 8.70, te Leip zig 7.55 tot 8.20, te Breslau 8.66 tot 9.77 te München 8.31 tot 9.02 HM. (alles per 50 kg.) Spruiten te Berlijn 21.70R.M per 50 kg., te Hamburg 7.80 R.M. per zak. Blad- spinazie te Breslau 20 tot 20 75 per 60 kg., te Hamburg 3.68 per krat. Ki opsla te Keu len 3.47 tot 6.70 R.M. per krat. Komkom mers te Leipzig 73.72 RAI. per 100 stuks. Schorseneeren te Berlijn 18.75 te Leipzig 20 tot 20.80. te Essen 13.99, te Keulen 2C tot 22 R.M. per 50 kg. Uien te Berlijn 8.90 te Leipzig 8.85 tot 9.80. te Breslau 9.25 tot 9.26. te Hamburg 9.60. te Essen 8.85 tot. 9.50. te Keulen 8.50 tot 10. te München 9 tot 9.73 per 50 kg. Markt Amersfoort. AMERSFOORT, 9 April. Hoender eieren fl.07 per kg. Eendeneieren f6- (7 per 100 stuks. Tamme konijnen f4- f7.50, jonge konijnen flf 1.50, mage re varkens f 35f 45, alles per stuk- Aangevoerd waren ongeveer10.000 stuks hoendercieren, 200 stuks eenden eieren, 10 magere varkens. 1 dr. zeug. DE STRIJD OP DEN BALKAN. Ondanks groote terrelnmoeilijkheden De Duitsche troepen hebben in Joegoslavië ondanks de gebrekkige verkeers wegen en aanzienlijke terreinmoeilijkheden den aanval voortgezet, meldt het D.N B. Vijandelijke stellingen, die pashoogten beveiligden, zijn aangevallen en veroverd. In Z.O. Joegoslavië zijn belangrijke wegen bereikt en beveiHgd. In hetzelfde gebied hebben Duitsche formaties in een snellen aanval eenige spoorwegtra jecten onder hun toezicht gesteld. Volgens een officieel bericht uit Boedapest hebben Engelsche en Joegoslavi sche vliegtuigen boven verschillende plaatsen in Hongarije gevlogen. Een luchtgevecht heeft plaats gehad in de omgeving van Szegedin. Een Joegosla- visch vliegtuig heeft Engelsche bommen geworpen. Ook is een aanval op de spoorlijn bij Willany gedaan. Verder zijn Hromen en Siklos gebombardeerd. Bij Willany is een Joegoslavische bommenwerper door het afweergeschut naar be neden geschoten. Engelsche en Joegoslavische, machines vielen het vliegveld Cronval aan. Het officieele bericht van de aan komst van een Engelsch expeditieleger in Griekenland wordt te Londen als een sensatie behandeld. De bladen publïcee- ren de officieele mcdedeeling onder groote koppen. De berichten over de aanwezigheid van Britsche troepen in Joegoslavië worden van officieele zijde noch bevestigd, noch ontkend. In poli tieke kringen wordt evenwel verklaard, dat de Engelsche hulp aan Joegoslavië zich voorloopig tot ondersteuning van de luchtmacht zal beperken. Voorts wordt medegedeeld, dat de En gelsche troepen in het Stroema-dal in contact met de Duitsehers zijn. Overi gens zijn de berichten over het verloop van den strijd schaarsch en vaag. In de verdediging van Thracië en Sa lonika ziet men te Londen de voor naamste taak van de Britsche strijd krachten. De „Daily Mail" en eenige andere bladen waarschuwen het pu bliek, niet te groote verwachtingen te koesteren en zelfs op tegenslagen voor bereid te zijn. Volgens de bladen is de strijd op den Balkan wel belangrijk, maar niet beslissend voor den afloop van den oorlog. Na het bombardement van Sofia. De Bulgaarsche minister van Oorlog en de minister van Openb. Werken heb ben de gebombardeerde wijken van So fia bezocht. De minister van Onderwijs heeft or der gegeven, in Sofia en enkele andere plaatsen in de bedreigde zóne de Paaschvacantie te vervroegen. De sport wedstrijden te Sofia zyn uitgesteld. De theaters zullen voorloopig geslóteh blijven. van 2819 ton en de „Dubrovacka Plo- vidba", die in Zwitserschen dienst en onder Zwitsersche vlag voeren, zijn, naar de „Messagero" meldt, door de Italiaansche autoriteiten in beslag ge nomen. De lading, die uit de schepen is gelost, zal naar Zwitserland worden ge stuurd. Worden Britsche troepen In Griekenland weggevoerd Britsche vrachtschepen, die na in de haven van Piraeus hun lading gelost hebben, zich gereed maakten om te ver trekken, zijn klaarblijkelijk op last van het opperbevel over het Britsche expe ditieleger blijven liggen. Dinsdagavond hadden deze schepen het anker nog niet gelicht, aldus het D.N.B. Dit bericht heeft in Grieksche militaire kripgen opzien gewekt, daar men in het gereedhouden van deze transportschepen een aandui ding ziet voor een beveiliging van het wegvoeren van de Britsche lan dingstroepen. Koning Peter naar EngelancR Naar de te Turijn verschijnende „Stampa" uit Istanboel meldt, kan men in diplomatieke kringen in de Turksche hoofdstad de meening hooren verkon digen, dat koning Peter van Joegosla vië in allerijl naar Engeland zal vluch ten. De koning houdt zich op het oogen- blik in Varna Ban ja op. een plaats op ongeveer 200 kilpmeter ten Zuiden van Belgrado, waar reeds vanaf het begin van de vorige week voorbereidingen waren getroffen voor de aankomst van de Joegoslavische regeering. Amerikaanscli ver bandmateriaal naar Joegoslavië. Het Amerikaansche Roode Kruis zal het Joegoslavische Roode Kruis ambu lance- genees- en verbandmiddelen enz. ter waarde van 1 millioen dollar zenden. Mislukte tactiek. De pogingen van de Joegoslavische en Grieksche strijdkrachten om de Ita- I liaansche stellingen aan den Westelij- j ken oever van het Ochrida-meer te ver- overen, om zoodoende een verbinding tot stand te brengen tusschen beide le- gers, zyn, naar de speciale correspon dent van de ..Messagero" van het Alba- neesche front meldt, mislukt. Terwijl de Grieken in den sector van het ne gende Italiaansche leger herhaalde ma len na zware voorbereiding door de ar tillerie tevergeefs oprukten om de Ita liaansche stellingen van het Ochrida- meer te verdrijven, is een peging der Joegoslaven om de hoogte te veroveren, die de passage van Quafae Thanes op de bergen ten Westen van het Ochrida- meer beheerscht, in de kiem gesmoord. Slavische vliegtuigen boven Hongarije. Volgens een bericht van het Hongaarsche telegraaf agentschap heeft het Joegoslavische luchtwapen Dinsdagmiddag opnieuw een aanval trachten te ondernemen op Fünf- kirchen. De Hongaarsche luchtaf weer dwong de Joegoslavische aan vallers echter om te keeren. Bij het Hongaarsche plaatsje Ujpeterd werd een Joegoslavisch vliegtuig door de Hongaarsche luchtdoelar tillerie neergeschoten. Van de uit drie koppen bestaande bemanning kwamen er twee om het leven. Een lid der bemanning werd zwaar ge wond naar het militaire hospitaal van Fünfkirchen gebracht. De eerste gevangenen. Naar de Italiaansche bladen melden, zijn de eerste Joego-Slavische gevange nen door afdeelingen van het Italiaan sche leger 7 April naar de bergen ten Noorden van de Joegoslavisch-Albanee- sche grens, aan den Westelijken oever van het Ochrida-meer overgebracht. Slavische schepen in beslag genomen. Twee in de haven van Genua liggen de Joegoslavische schepen, de „Doebac" Geldigheid bonnen vervroegd De secretaris-generaal van het dep. van Landbouw en Visscherij deelt me de, dat reeds Zaterdag 12 dezer voor het inkoopen van distributiegoederen gebruik zal mogen worden gemaakt van de bonnen, welke voor de daarop volgende week zullen worden aange wezen. De nummers van de aan te wij zen bonnen zullen worden bekend ge maakt in de bladen van Vrijdagavond c.q. Zaterdagochtend. Voor zoover dc detaillisten Zaterdagmorgen niet tijdig op de hoogte mochten zijn van de aan gewezen bonnummers kunnen zij zich voor inlichtingen wenden tot de plaat selijke distributiekantoren- 486e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 2de klasse, 3de lijst Trekking van Woensdag 9 April 1941 Hooge Prijzen f 20.000.— 19760 f 5.000.— 6105 f 400.— 4172 f 200.— 5909 f 100.— 2119 Prijzen van f 30.— 1042 1539 1782 1990 2087 2090 2143 2283 2556 2596 2663 2728 2950 3011 3782 3859 4169 4185 4523 4985 5122 5170 5178 5533 5772 5834 6091 6773 7047 7082 7266 7375 7418 7669 7791 7847 8749 9299 9734 9820 9889 10663 10704 11868 11981 12218 12318 12539 12741 12822 12832 12852 13237 13406 13511 13913 14023 14338 1483c 150S0 15204 15370 15387 15489 15848 16052 16212 16669 16814 16833 17164 17354 17422 17700 17858 18480 18490 18703 18725 18744 18838 18948 19005 19273 196S1 19728 19936 19939 19942 20025 20246 2068S 21102 21517 21933 Voor de inwoners van en omgeving bulletineeren wij belangrijke berichten bij onzen agent G. v. d. Horst, Uitleg 88. Men kan zich daar te allen tijde als abonné opgeven. On ze volledige editie met het laatste nieuws wordt te Wou denberg van 5 uur af besteld. Adm. Amersf. Courant Amersfoortsche Courant Grootste aantal abonne's ix» Amersfoort

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 7