DE TERUGKEER VAN TARZAN Brabant's plaats in ons Cultuurleven De Aanhouder Wint 2 AM ERSFOORTSCH E CODRA DONDERDAG 10 APRIL 1941 BINNENLAND Ouderraad koos Jood tot Voorzitter GEKOZENE NAAR CONCENTRATIE KAMP Wij lezen in de Deutsche Zeitung in den Niederlanden De oudervereeniging van een gym nasium in Den Haag meende blijk baar ter bescherming van haar Ne- derlandsch karakter een Jood tot- voorzitter te moeten benoemen. En deze jood meende op zijn beurt zich door het overnemen der functie van voorzitter van dezen ouderraad met de aangelegenheden van de niet- joden in het algemeen en van de Ne derlanders in het bijzonder, te moe ten bemoeien. Het gevolg is, dat deze jood in een Duitsch concentratiekamp over deze demonstratie van een Nederlandsch vriiheidsbegrip kan nadenken. Er zullen stellig menschen zijn, die betoogen. dat hier andermaal rfe rechten en belangen van de Nederlan ders zijn geschaad, maar hierop kn worden geantwoord, dat de Rijkscom missaris nog onlangs heeft verklaard, dat de joden niet als onderdeel van het Nederlandsche volk worden be schouwd. De joden zijn voor het- na- tionaal-socialisme en het nationaa;- socialistische Rijk d vijand. De Rijkscommissaris heeft ook uitdrukkelijk verklaard, dat over d'.t beginsel geen verordening is te ver wachten behalve maatregelen van politieelen aard. De joden worden ge slagen. waar zij worden aangetroffen en wie zich bij hen voegt, heeft de gevolgen te dragen. Wanneer ondanks deze volkomen duidelijke verklaring een jood toch als vertegenwoordiger van de belan gen van Nederlanders optreedt, toont hij zich daarmede tot hoofdpersoon van een tegen de belangen der bezet tende macht gerichte actie en demon stratie. De gevolgen kunnen niet uit blijven. De familie van dezen jood kan intusschen blij zijn. dat in dit geval niet ook nog de verordening be treffende de behandeling van vijan delijk vermogen is toegepast Er valt echter niet aan tg twijfe len, dat eindelijk ook de Nederlanders zelf eens de gevolgen zullen moeten dragen welke dan al diegenen zullen treffen, die nog steeds met joden om gaan. Door de stichting van een joden raad wordt er voor gezorgd, dat de Joden hun eigen belangen kunnen behartigen. Met de belangen van an deren hebben zij zich niet te bemoei en. Wanneer de joden onder elkaai blijven en zich niet meer inlaten met dingen, die hun nu eenmaal niet aan gaan, dan zal die nog dragelijke over gangstoestand ontstaan welke on der vasthouden aan het standpunt door EDGAR RIGE BURROUGHS 4). Tarzan keerde zich om, juist op tijd om te zien. dat een groot? man een zwaren stoel boven zijn hoofd zwaaide. Du anderen, die allen messen droegen, vielen hem nu aan. Maar de snel werkende hersens en de spieren, die getraind waren in den strijd teger. apen en leeuwen waren niet zoo ge makkelijk klein te krijgen als deze Pa- rij sche apachen wel dachten. Tarzan, de aapmensch, stormde op zijn vree- selijken tegenstander los. Terwijl hij het neerkomende wapen ontweek, gaf hij den man een slag, die hem in elkaar deed zinken. Nu keerde hij zich naar de anderen. Dat was sport! Hij genoot de vreugde van het gevecht en zijn plotseling weer ontwaakte strijdlust deed het dunne laagje be schaving van hem afvallen. Zijn sterke witte tanden vonden de keel van een aanrander. Hij vocht, zooals hij ge leerd had te vechten bij de groote menschapen in den troep van Ker- chak. Als een tijger sprong hij door de kamer. Beenderen kraakten en braken in zijn ijzeren greep. De bloedende apachen gilden. Het gezicht van de vrouw veranderde telkens van uit drukking, terwijl zij dit wreede ge vecht gadesloeg. Inplaats van den ge- huichelden angst en ellende bij Tar- zan's komst, stond er thans afschuw op te lezen. Deze man, die door haar kreten hierheen gelokt was om gedood te worden, had de rollen omgekeerd. Zij keek naar den Hercules, die krank zinnig scheen te zijn geworden. En buiten de deur wachtte Rokoff zij a vertrek af. (Wordt vervolgd). Economische Rechters MET INGANG VAN 15 MEI Het verordeningenblad van gisteren brengt een belangrijk besluit van den secretaris-generaal van het departe ment van Justitie met betrekking tot de berechting van strafzaken, raken de het economische leven. Bij iedere arrondissementsrechtbank worden ingesteld uit een lid bestaan de (enkelvoudige) kamers voor de berechting van strafzaken, rakende het economische leven, De leden dezer kamers worden aangewezen door den secretaris-ge neraal van het departement van Jus titie. zij dragen den titel „economi sche rechter". De economische rechter oordeelt in eersten aanleg bij uitsluiting over alle misdrijven en overtredingen, waartegen straf is bedreigd in zaken het economisch leven betreffend. dat de joden vijanden zijn. en dus met inachtneming van de voorzich tigheid. die tegenover vijanden noo- dig is hun geen andere beperkin gen oplegt dan uit overwegingen van veiligheid noodzakelijk is. HET MOET ZIJN EIGEN STIJL VINDEN EN BEWAREN DR. GOEDEWAAGEN IN DEN BOSCH K unstenaors bijeen in den Raadskelder ONTVANGST TEN STADIIUIZE Gisteren heeft de secretaris-gene raal van het departement van Volks voorlichting en Kunsten, dr. T. Goe- dewaagen. een bezoek aan Brabants hoofdstad en het onder den rook dei- stad gelegen Vught gebracht, ten einde kennis te nemen van de cul tuurmonumenten, welke de oude ves ting binnen haar muren bewaart zich op de hoogte te stellen van de werken van het. herlevende Brabant- sche ambacht en om een aantal Bra- bantsche kunstenaars tce te spreken In gezelschap van de heeren J. G Goverts. hoofd van de afdeeling mu ziek, F. Primo, hoofd van de afdee ling theater en dans. J. A. M. van Anrooy. wnd. hoofd van de afdeeling bouwkunst, beeldende kunsten en kunstnijverheid en H. F. Roessingh wnd. chef van het kabinet, arriveerde; dr. Goedewaagen even na 10 uur aan het stadhuis, waar burgemeester mi- Een eskatier Italiaansche bommenwerpers op een vlucht boven het kanaal van Sicilië F. J. van Lanschot, in tegenwoordig heid van den secretaris, mr. A. v. d Marck en de wethouders, de heeren L. Meuwese, M. van Soestbergen en mr. J. B. Hengst, het gezelschap be groette. De burgemeester vertelde van de geschiedenis zijner stad en wijdde een beschouwing aan de schatten, welke de eeuwen er hebben nagelaten. Vervolgens leidde de burgemeester het gezelschap door het stadhuis en daarna werd een bezcek gebracht aan de kathedrale basiliek van Sint Jan Te Vught, waarheen men zich nu begaf, ontvingen de burgemeester, mr H. Loeff en de architect W. Valk de bezoekers in het raadhuis. Burge meester Loeff gewaagde met trots van het saamhoorigheidsgevoel van de Vughtsche ambachtslieden, door wier .arbeid dit raadhuis een bijzon dere plaats in de rij van de Brabant- sche zetels van gemeentebesturen inneemt. Intusschen waren in den Bosschen raadskelder vele Brabantsche kun stenaars. die uitgenoodigd waren tot deelneming aan een gemeenschappe- lijken koffiemaaltijd, bijeengekomen Rede W. Valk Na den maaltijd hield architect W Valk een toespraak. Hij zeide dat deze bijeenkomst be doelde te zijn een eerste informato- rische bijeenkomst om te komen tot de vorming van een werkgemeen schap. Wij willen streven aldus spr. de Nederlandsche volksgemeenschap naar ons beste vermogen te dienen Immers een gemeenschap veronder stelt een dienstbaar zijn van het in dividu. Hoeveel te meer dus een dienstbaar zijn van den volksverbon den kunstenaar. Gezonde kunst is kunst van blij vende waarde. Zij moet van uit het volk, in natuur- en levensverbonden- heid opgroeien en opbloeien, zooals dat ook in de middeleeuwen het ge val was. De werken der laatste decennia missen veelal de hier bedoelde vo'ks- verbondenheid. levensverbondenheid en dienstbaarheid; zij zijn sterk in dividualistisch. Bij een zoo sterk eigengeaard vo'k als ons Nederlandsche. moet dit volk een eigen cultuuruiting te zien geven zooals dat inderdaad in de historie het geval was. Logisch en consequent zal er als van zelf een nieuwe, natio nale. eigen levenshouding en eigen cultuur uit opgroeien en opbloeien. Dr. Goedewaagen spreekt Vervolgens sprak dr. T. Goed c- w a a g e n. Hij zeide. dat de volksche staatsorde de cultureele gewestelijke karaktertrekken niet alleen toleree- ren, doch dat zij wan elk gewast eischt. dat het zijn aard toone, zijn traditie en wezenlijke structuur laat zien in werken van kunst en geestes leven. De Nederlandsche cultuur moet gespreid worden. Het volksche beginsel dringt in de richting van vele cultuurkernen in Nederland tegelijk. De Hollander De Belasting-amnestie TERMIJN VAN AANGIFTE VERLENGD Het Verordeningenblad bevat een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Financiën, houdende wijziging van het besluit be treffende de verplichting tot aangifte en betreffende amnestie op het gebied der belastingen en der deviezen. Be paald is, dat de aangifte, zonder dat daartoe een bijzondere uitnoodiging wordt gedaan, moet geschieden voor of op 20 Mei 1941. trekt soms naar het Zuiden om de gemoedelijkheid, de boertigheid en de leute, bij wijze van entspanning en afwisseling. Brabant is echter meer dan een vacantie-oord, dat is spr. gebleken Wat hier in het Zuiden leeft, is posi tief en kan nog veel positiever wor den. Het departement van Volks voorlichting en Kunsten wil juist dat. overal, waar de historische tra ditie leeft, deze traditie wordt opge nomen en voortgezet. Brabant is een cultuurkern met eigen activiteit. Spr is van meening dat veel traditie van Meierij en Baronie, veel gemeen schapsvormen, die er zijn blijven le ven. aansluiten op wat het natio- naal-socialisme zcekt. Land en volk zijn hier eeuwenlang onderdrukt en er ontstond een men- schensoort, die niet. zooals in Hol land. een cultuurwereld wist te ver overen. Maar land en volk hebben hier ook veel goeds bewaard; de idee der verbondenheid aan bodem en ge meenschapsvormen. Spr. meent, dat Brabant in de nieu we ordening van het cultuurleven een belangrijke bijdrage kan leveren; hier bleef veel van het oude gilde- leven. Daarom moet Brabant zijn eigen stijl vinden en bewaren, ten bate van het geheel. Dr. Goedewaagen weidde vervolgen? uit over de doelstelling en de taak van de gilden op het gebied van cul tuur en kunst. Hij zeide overtuigd te zijn, dat Brabant in de toekomst een niet los te maken schakel zal zijn in het organisme van de Nederlandsche cultuur. Nog spraje de heer J. vanAnrooy over de organisatie van het gilde. Het zal de taak van het gilde zijn, de kunst zoo te leiden, dat zij, zonder de onontbeerlijke souvereine vrijheid van den kunstenaar aan te tasten, dienend haar licht zal laten schijnen tot in de meest duistere hoeken der volksgemeenschap, tot in de huizen der meest eenvoudige werkers. Thans dient reeds aan de ordening van het cultureele leven te worden begonnen, een ordening, die een in grijpende revolutie op geestelijk gebied beteekent, dus ook beteekent. dat alle kunstenaars vereenigd dienen te wor den in één gilde. Dit cultureele front overkoepelt het gansche openbare leven, doordrenkt het en dient het. In het gilde zal geestelijk element de richtlijn moeten zijn. Het volksche element zal in het cultureele front moeten overheerschen. Internationa lisme in de kunst dient van stonde af RADIO-PROGRAMMA'S VRIJDAG 11 APRIL HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Graraofoonmuziék- 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.-15 Ochtendgymnastiek. 8.00 Schriftlezing en Meditatie (voorbereid door de Christ. Radio-Stichting). 8.10 Gevrijde muziek (opn.). 8.30 A.N.P.: Nieuwsberichten- 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Amster damse-li Snlonorkest (10.2010.40 Decla matie). 11.15 G ra tno foortmuzi ek. 11,30 Zang mot pianobegeleiding. 12.00 Gra mofoonmuziek. 12.42 Almanak .12.43 A.N.P.: Nieuws- en economische berich ten. 1.00 Orgelspel. 1.35 Salonorkest mofoonmuziek. 3.30 Ensemble Tonny Roxini. 4.00 Korte Wijdingsdienst (voor bereid door het Vri.iz-Prot. Kerkcomité). 4.30 „Passiemuziek", causerie mot gra- mofoonplaten. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 A.N.P.: Nieuws-, economische- en beursberichten. 5.30 Omroeporkest. 6.15 „Het Saksisch land", causerie. 6.30 „De grooto idealen van de boeren in het licht van de Zuid-Afrikaanscho poëzie lezing met muzikale omlijsting. 7.00 A.N.P.: Economische vragen van den dag. S.30 Berichten (Engelscli). 8.45 De 7 kruiswoorden. 9.40 Avondwijding (voorbereid door het Vrijz.-Prot, Kerk comitê). 9.45 A.N.P.: Engelsche berich ten. KMX) A.N.P.; Nieuwsberichten, hier na sluiting. HILVERSUM II. 301.5 M. 6,45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek- 8.00 Gramofoonmu ziek. 8.30 A.N.P.: Nieuwsberichten. 8.4-5 Gewijde muziek fgr.pl.). .9.15 Gramo foonmuziek. 10.00 Liturgische Wijdings dienst (voorbereid door do Christ. Ra dio-Stichting). Hierna: Orgelconcert. 12.00 Berichten. 12.15 Omroeporkest. 12.-15 A.N.P Nieuws- en economische berichten. 1.00 Omroepork. 1.30 Gramo foonmuziek. 2.00 Do Kamennuziokspe- lois en gramofoonmuziek. 3.00 Esmeral da. 3.30 Voor de vrouwen. 3.45 Orgel concert en zang. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 A.N.P.: Nieuws-, economische- on beursberichten. 5.30 Celesta-ensemble. 6.00 Declamatie (voorbereid door de Christ. Radio-Stich ting). 6.15 Rococo-octct. 6.45 Toeristi sche raadgevingen. 7.00 A.N.P.Eeono- (2.152..30 Voor de vrouw). 3.00 Gra- misoho vragen van den dag. 7.15 Gramo- foonmuzink. (7.207.15 ..De toekomst van het Nederlandsch tooneel", causerie). S.OO A.N.J'.Nieuwsberichten. 8.15 Spie gel van den dag of gramofoonmuziek. 8.30 Gramofoonmuziek. 8.45 Radiotoo- neel. 9.10 Orgelspel. 9.30 Gramofoonmu ziek. 10.00 A.N.P.: Nieuwsberichten, hierna: sluiting. aan te worden uitgesneden. Het eerst zullen de bouwkunst en de kunstnijverheid in aanmerking komen. Dit zal direct ingrijpende maatrege len tengevolge hebben, b.v. wat de fabricage van bouwmaterialen betreft. Het handwerk moet meer worden aangemoedigd, door gilde-cursussen worden onderwezen en door verorde ningen beschermd. Het officleele gedeelte van de bij eenkomst werd na deze rede gesloten. Circa half zes verliet dr. Goed«« waagen Den Bosch. FEUILLETON Roman van B. Möhl Nederlandsche Bewerking door E. Kok 11 De machines hebben geen schade geleden. Op eigen krach! en met drie politiemannen aan boord, stoomt de „Wildgans'^ de Elbe op Om tien uur in den avond legt de „Wildgans" aan de kade van de Hamburgerreederij aan. daar wacht reeds de opgewonden Wellenkamp en een groep beambten. En reeds dadelijk krijger, zij een sen satie. Een der machinisten is ver dwenen. Karl Kranisch heet hij. Het jacht wordt van boven tot onder doorzocht. De machinist Kranisch is verdwenen. Hij moet van de duister nis gebruik hebben gemaakt, om met een driesten sprong in de Elbe te springen, er is geen andere verklaring Zijn eigendommen en zijn papieren zijn nog aan boord. De eigendommen zijn weinig en de papieren zijn niet de zijne dat heeft de politie al heel gauw ontdekt. Het resultaat van het chemisch onderzoek bevestigt de ver denking. Brandstichting door petro leum! Kasch lacht verwilderd, hij zweert, den kerel eigenhandig te zullen ver moorden als hij hem vindt. Maar zoo ver is het voorloopig nog niet. De man, die het onheil heeft veroor zaakt is verdwenen. Als hij verdron ken is, zal men op een dag zijn lijk opvisschen, misschien heeft hij ook het land bereikt en is hij op de vlucht. Er blijft de politie niets an ders over dan, met een persoonsbe schrijving gewapend, den voortvluch tige te zoeken. De overige zich aan boord bevindende personen zijn weer vrij. Hslla is een beetje zwak in haar knieën als zij na middernacht thuis komt. Als zij de deur opent, ziet zij iets wits in de brievenbus. Het is een brief met een Londensch poststempel en achter op de enveloppe staat het afzendersadres: Alexander Baray, Corner Hotel, Londen. Nog steeds brandt het licht in de kamer op de tweede étage van het Corner hotel. Waarom heeft Hella Dranstadt niet geantwoord? Is zij ziek? De brief, evenals de aan&e teekende zending met de messen en vorken, ir.oet haar toe): reeds lang hebcen bereikt? Enfin, men moet. geduld hebben, geduld is bij deze zaak van groot belang. Steentje voor steentje moet worden aangedragen. Maar het zal lukken. Drie schepen blijven over ..Nordend", ,.Kulem- bach'", Frankental". Schepen, die deze namen hebben aangenomen, toen de oorlog woedde en bij deze moet de „Michael'' zijn Verschillende boeken zijn door cemmandzinten van oorlogsbodems geschreven en Baray zoowel als Overbeck, hebben deze oorlogslitte ratuur bestudeerd. Zij hebben in de vergeelde exem plaren. der couranten de verslagen gelezen en deze daarna met de offi- e:eele verklaringen gecontroleerd. Zij zijn op de hoogte. Zij weten, dat de zoogenaamde Nordend" door een Australlschen kruiser in den gronci werd geboord en ook van het lot der beide andere schepen zijn zij op de hoogte. Deze drie zijn overgebleven ven de dertien en hun geschiedenis moet opgehelderd worden. In de kranten is niet veel te vinden en ook in de boeken staat er weinig over te lezen. Dus moet men opnieuw pro- beeren de vroegere bemanning uit te vinden. Blijkt dan. dat de „Michael" ook niet bij deze drie was. dan is alle moeite vergeefsch geweest. Maar er is nog geen reden om het op te geven. En de twee mannen in het Corner Hotel gaven het ook nog niet op Zij werken de plannen voor de volgende dagen uit. Als zij eindelijk naar bed gaan, kunnen zij niet sla pen. Baray denkt aan het meisje Hella. dat niet geantwoord heeft. Hoe blond is zij en welk een mooien, sterken mond heeft zij. Wonderlijk hoe kalmeerend het denken aan dit meisje is en hoe duidelijker men zich het gezicht voorstelt, hoe kalmer men wordt. Baray glimlacht voor zich heen en hij heeft er geen vermoeden van, dat ginds in Hamburg, Hella doodelijk vermoeid de trap op komt en bij het licht van een zaklantaarn den brief in de brievenbus vindt. HOOFDSTUK V Kapitein rettersen raakt het ont bijt, dat Willy de steward hem voor zet, nauwelijks aan. De brand aan boord zit hem nog dwars. Hij gaat naar beneden en bekijk' nog ieens de verwoesting, een leelijk zaakje! Plotseling staat de steward achter hem. Juffrouw Dranstadt is ge komen, kapitein. Psttersen's oog en worden klein. Hella Dranstadt is gekomen, nu, om zeven uur in den morgen? Wat is er aan de hand. mijn kind? Hella staat in den rooksalon, haar gezicht is doodelijk bleek en haer handen beven. Wilt. u eens kijken, zegt zij. Op de tafel ligt een lang pakje en er zijn zilveren vorken en messen in gepakt. Wat is daarmee? Als u ze eens goed wilt bekijken? Pettersen komt hoofdschuddend naderbij. Messen en vorken, mooi, maar 'n beetje zwaar voor dagelijksch gebruik en bot naar het schijnt, men kan er op rijden zonder zich te bezeeren. Ja, zegt hij en dan. Nu? Hella is verschrikkelijk opgewon den. Nu, ziet u dan niets? Zij wijst naar de inscriptie, Daar! O, juist. Pettersen leest; „Michael". Hij schudt opnieuw het hoofd. Hoe komt u aan die din gen? Hij komt naar de tafel toe en neemt den vork in de hand. Deze is niet gegraveerd, maar desondanks komt hij hem bekend voor. Mijnheer Pettersen, heeft de „Michael" zulke dinger, aan boord gehad? Maar Pettersen is koppig, hij heeft iets gevraagd en daar wil hij ant woord op hebben. Hoe ik daar asn kom? Heila's gezicht is nog altijd bleek. Ik heb het pak van morgen vroeg van <ie post gehaald. Iemand heeft het mij aangeteekend toegezonden En vleiend vraagt zij: Zegt u mij, had men zulke dingen aan boord van de „Michael"? Pettersen gaat op een stoel bij de deur zitten. Ja, het is grappig, zégt hij, maar zoo grappig schijnt het dan toch weer niet te zijn, want hU fronst het voorhoofd en staart naar het mes. Het Hamburger zee transporthuis verzorgde de scheeps uitrustingen buitengewoon, zoodat de kapiteins er een beetje mee konden geuren. De „Michael", mijn „Regina" de „Casablanca" en hoe de kasten heeten mochten, zij hadden allen deze soort messen en vorken, ieder schip kreeg er een dozijn en den naam werd er in gegraveerd. Waar hier „Michael" staat, stond bij mü „Regina". Waar komt het vandaan, Hella? Uit Londen. Uit Londen? Kapitein Pettersen, zegt Hella, u moet mij beloven te zwijgen, dan zal ik u alles vertellen. Zij strekt haar hand uit. Zegt u ja? Ik weet het niet, zegt hij aar zelend. de zaak bevalt mij niet, er is iets niet in orde, Hella. Daar gaat het immers om. Hella i? wanhopig. Omdat er iets niet in orde is, daarom heeft men het mij gestuurd, maar ik kan er alleen over praten, als ik weet, dat u zult zwij gen. Goed, zegt hij en drukt haar hand (V ordt vervolgd)

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 2